Veren igings I j DOUWE EGBERTS ORCAM (iepittige zware shag! v Feyenoord speelde voetbal op hoog peil tegen Stormvogels Visserij-varia Havenberijhten 5 o*cAM f Talrijk publiek zag aardige wedstrijd Wisselende successen voor Strawberries w .«SMr Snelle vrachtvaarder voor de Java-Chinalijn mm 6 Hockey in Kennemerland LisseT errasvogels Vissers - voetbal - feest bij eerste verjaardag Jeugdherberg „Assumburg" krijgt druk bezoek Rotterdamse veemarkt gaat wellicht verhuizen Schakers ter jaarvergadering Jeugdleden van „DIJV" feestelijk bijeen ,,'t Karpertje" hoopt op een goed seizoen uit de IJmond Rennersclub in competitierit DE KONINKLIJKE REIS in THALIA Agenda voor Beverwijk Speeltuinjeugd genoot van films nOlfWE 5 EGBERT85 „Kunst en Vriendschap" met „Gaslicht" in toneelwedstrijd Verstopte riolering bezorgde O.W.-personeel veel werk Drukte op kampeerterrein in Castricum Bridgeclub „Driehuis" speelde om clubkampioen schap „Straat Cook" van 7275 ton in Bolnes te water MAANDAG 12 MAART 1956 Voor de vriendschappelijke wedstrijd tus sen Stormvogels en Feyenoord bestond flinke belangstelling en wanneer het deze voetballiefhebbers nu niet alleen begonnen is geweest om de thuisclub te zien winnen, dan hebben zij een plezierige voetbalmid dag gehad, want er is goed voetbal te zien geweest. Hiervoor hebben in de allereerste plaats de Rotterdammers gezorgd. Hoewel ze met vier invallers moesten uitkomen, hebben ze zowel vóór als na de rust zulk gaaf voetbal laten zien, dat we beslist niet op de vin gers getikt zullen worden, als we beweren, dat we dit seizoen op „Schoonenberg" nog niet zo zagen voetballen. In hoog tempo werd de bal zuiver van man naar man ge plaatst en hun positiespel was vaak van dien aard, dat de toch anders niet voor een klein geruchtje vervaarde blauw-witte de fensie meermalen niet wist, hoe zij het had. Vooral Tol kon op het handige spel van Schouten geen vat krijgen. De Rotterdam mers leden echter aan dezelfde kwaal als welke zovele góed veldspel vertonende bui tenlandse ploegen vaak blijken te bezitten: Hun afwerken stond niet in evenredigheid met de knappe opbouw'van hun aanvallen. Stormvogels kon het hoge peil van het Rotterdamse spel niet bereiken. Het plaat sen der blauwwitten was veel onzuiverder en hun tempo lag minder hoog. Toch gaven zij vooral in de eerste helft aardig partij en toen boeide de wedstrijd als zodanig ook het meest. Speciaal De Boer en Snoeks maakten het de Rotterdamse defensie nog al eens lastig. Zelfs moest ondanks het goede werk van Kooien, Van der Hoek en Van Woerden keeper Van der Bijl er een paar maal aan te pas komen. Vijf mi nuten voor de rust bekroonde Meerman een mooi staaltje aanvalsspel met een even fraai doelpunt (01). In de tweede helft bracht Van der Giio ai vrij gauw de stand op 02. Geruime tijd beheerste Feyenoord met boeiend spel de situatie. Zo benauwd had men het soms in de IJmuider defensie, dat Van den Oever, die voor de rust als rechtsback goed werk De Oostenrijkse sportman Toni Sailer, die er tijdens de Olympische Winterspelen in Cortina in slaagde drie gouden medailles te verwerven, heeft van president Koerner de gouden orde van verdienste van de republiek gekregen. Dat er zondag vele wedstrijden niet wer den gespeeld, was niet alleen gelegen in de afkeuring van velden wegens de slechte terreingesteldheid, maar bovendien omdat de hockeybond al dan niet op verzoek van de verenigingen of om andere redenen nog al een aantal wedstrijden had uit gesteld. In tegenstelling met het hockey in de omgeving van Haarlem, waar behalve in het Heemsteedse sportptrk niet werd ge speeld, konden de hockeyers in Velsen gro tendeels wel aan hun trek komen. In Be verwijk werd eveneens gespeeld. Er was maar één wedstrijd bij de dames, die doorgang vond. De plaatselijke ontmoe ting tussen Strawberries II en Echtrop I eindigde in een overwinning van viereen voor de thuisclub. Eechtrop opende de sco re, maar kwam er daarna niet meer aan te pas. Mevrouw A. J. E. Lefering scoorde de gelijkmaker, waarmee de rust kwam. Daar na brachten de dames I. Laguna en B. van de HofVan Malsen (2x) de stand op viereen voor Strawberries. De herenelftallen van de Kennemer hockeyclub Strawberries kwamen uit in vier wedstrijden, waarvan er twee werden verloren en twee in een overwinning ein digden. Dit laatste gold voor Strawberries II tegen BMHC V (viereen) en voor DEM II tegen Strawberries V (nultwee). In laatstgenoemde ontmoeting werden de doelpunten over beide speelhelften gelijk verdeeld en kwamen op naam van Van Deursen (uit een korte hoekslag) en van Wedemeyer. Iri de wedstrijd van Strawber ries II opende Chr. Smit de score in de eer ste speelhelft. Na de rust maakte Ten Cate voor BMHC gelijk, maar Smit (2x) en Steyn zorgden er voor, dat de thuisclub zich de zege niet liet ontgaan. Strawber ries was overwegend sterker en had met wat meer geluk de eindstand zelfs nog kunnen opvoeren. Met niet minder dan zeveneen moest Strawberries III in Alkmaar de meerdere erkennen in het team van Terriers. Reeds met de rust was de achterstand viereen. Op eigen terrein verloor het vierde heren- elftal met drieeen van Hermes III. Groen scoorde het enige doelpunt voor de thuis club, die verschillende kansen voor het doel van de tegenpartij miste. De gasten maakten deze fout evenwel niet en won nen met drieeen. In Beverwijk speelden Echtrop I en II een vriendschappelijke ontmoeting met als resultaat een zege van drie-een voor „één". Voor de competitie Onderbond Noordhol land kwamen Eechtrop IV en V tegen el kaar in het veld. De jongens verdeelden de winstpunten uit een gelijk spel van een een. had verricht, doch na de thee midden voor speelde, al gauw weer werd terugge roepen. Toch slaagde Schouten er in een schot te lossen. Dat werd evenwel door de paal gestuit. In het laatste kwartier kwam Stormvogels wat meer los, zodat de Feyenoord-verdedi- ging toen volop in actie moest komen. Tot tweemaal toe bewerkte Van der Meer de paal, maar tenslotte moest Van der Bijl door toedoen van Janssen sr. de bal uit het net halen (12). De vriendschappelijke wedstrijd tussen Lisse en Terrasvogels eindigde in een 62- cverwinning voor Lisse, dat zich over alle linies sterker toonde dan de Vogels. Al werden er zaterdagavond dan geen hammen uit de mast gehaald, de worsten waren goed en ze werden door de pientere koppen toch maar naar omlaag geplukt. De leden en bekenden van de V.V. Haven arbeiders hadden een allerplezierigste avond, die ter gelegenheid van het eenjarig bestaan in Hotel Kennemerhof is gehou den. Paul Bijl en het A.B.C. trio onder lei ding van A. Bosman wisten de stemming erin te houden, zodat men eigenlijk tijd te kort kwam. „Trek aan de bel" werd met een levensgrote vishalbel druk beoefend, en met de prijzen was het bestuur niet krenterig geweest, zodat veleh met pakjes en blikjes beloond werden. Met kienen en dansen is de avond voortgezet, zodat het al lang geen zaterdag meer was toen de laatsten afscheid namen. En laat de beplanting door trekkers opknappen De Jeugdherberg „Assumburg" zal het met de Paasdagen weer druk krijgen. Be halve een flink aantal trekkers uit on: eigen land, komen er ook vele buitenlan ders enkele dagen overnachten. Iets nieuws is wel, dat de trekkers onder toezicht van het Staatsbosbeheer de ver schillende bomen om de jeugdherberg eens flink onder handen zullen nemen. Prijzen van zaterdag. Gr. tong 3,002,70; grm. tong 2,482,34; kim. tong 2,46—2,30; kl. tong I 2,952,75; kl. tong II 2,422,04; tarbot I 3,703,50, per kg. Tarbot II 148; tarbot IV 48—41; gr. schol 3023; grm. schol 3830; kim. schol 6351; kl. schol I 5629; kl. schol II 41—12; schar 20—14; bot 15—8; wijting 3528; gr. gul 32—27, per 50 kg.; Gr. kabel jauw 14470. per 125 kg Aanvoer van zaterdag. 735 kisten tong en tarbot, 2017 kisten schol. 246 kisten schar, 390 kisten bot, 160 kisten wijting, 130 kisten kabeljauw en gul, 22 kisten diversen. Totaal 3700 kisten. Besommingen van zaterdag. VL 71 10.100; KW 138 f 2240; KW 41 f 7970; KW 85 f 8660; KW 127 f 7700; KW 48 f 7900; KW 26 f4610; KW 59 f3670; KW 155 f 4290; IJM 11 f2090: IJM 4 f2730; IJM 5 f3170; IJM 22 f4020; IJM 59 f1500; IJM 78 f2070; WR 50 f5320; TX 14 f820; AM 26 f4230; KW 12 f3140; KW 105 f4580; KW 53 f3140; KW 92 f2680; KW 27 f3800; KW 94 f2990; KW 58 f3320; KW 165 f3600; KW 128 f620; KW 60 f 1260; KW .50 f 1520. Krediet van 12,7 miljoen nodig B en W van Rotterdam hebben de ge meenteraad een voorstel doen toekomen, inhoudende de verplaatsing van de vee markt naar een terrein ten oosten van de boezem en ten westen van het Lange Pad. De kosten worden begroot in totaal op 12.700.000,welk krediet de raad ver zocht wordt te voteren. De nieuwe veemarkt, die goede verbin dingen in alle richtingen zal krijgen, zal bestaan uit een cirkelvormig overdekt ter rein, omgeven door een ringweg, die tevens toegang geeft tot de daarbuiten gelegen parkeerterreinen voor vee-auto's. De capa citeit van de markt zal tot in lengte van jaren voldoende zijn. Er is ruimte voor 3200 runderen, 300 paarden, 600 graskal veren, 300 vette kalveren, 2400 nuchtere kalveren, 1500 varkens en 800 schapen. Direct tegenover de veelading aan de bui tenzijde van de ring is parkeerruimte voor 88 trailers en 480 vee-auto's. Een afzonder lijk parkeerterrein biedt ruimte voor 630 personenauto's. De 3200 runderstanden zul- 'en worden overkapt, zodat de dieren .teeds droog en beschut zullen staan. Grondstoffen aanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is zaterdagmorgen aangekomen het Zweedse ss „Helfrid" met een lading van 1250 ton houtstof uit de Zweedse haven Uddevalla. De leden van de Beverwijkse schaakvereni ging „Weenink" komen op dinsdag 13 maart in het clubhuis het Witte Kruis badhuis bij een voor het houden van de jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. bespreking van de Zomerwedstrijden en een bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren J. C. Muyen,- R. Meyer en L.' Siebers. De jeugdleden van de Beverwijkse hengel sportvereniging „De IJmond Vissers zijn za terdagavond in het speeltuingebouw „Grapy aan de C. H. Moensstraat bijeen geweest voor de prijsuitreiking aan de winnaars van het afgelopen seizoen. De voorzitter de heer F. van Galen sprak in bet openingswoord zijn vreugde uit over de goede opkomst. Hij con stateerde dat er in het afgelopen seizoen met grote animo en op sportieve wijze werd ge vist. Een hoogtepunt noemde de heer Van Galen de autobustocht naar de Afsluitdijk en de wedstrijd tegen de Alkmaarse vereni ging „Luctor et Emergo". Nu deze vereniging de hiervoor beschikbaar gestelde wisselbe ker definitief in haar bezit heeft gekregen, zal DIJV moeten uitzien naar een andere. Hierna kregen de winnaars hun prijzen: De Prinsenprijs was voor B. Sondorp, tweede werd Jack Beemsterboer; 3. H. de Jong; 4. D. Boom. Hierna bleven de jeugdige vissers nog enige tijd gezellig bijeen. Er werden enige films vertooijd en er was een sjoelwedstrijd om mooie prijzen. Zaterdag heeft de Beverwijkse hengelsport- vereniging ,,'t Karpertje" in zaal Langendijk haar jaarlijkse feestavond gehouden, waar van het programma evenals verleden jaar verzorgd werd door het gezelschap Wyo uit Hoogkarspel. Ook nu weer slaagden de op tredenden erin de aanwezigen enkele uren prettig bezig te houden. De voorzittef de heer A. Hoeben deelde jn zijn openingswoord mede dat de visstand in deze omgeving weinig van de strenge vorst heeft geleden, zodat hij hoopte dat menig visie door de hengelaars verschalkt zal wor den. Later op de avond reikte de voorzitter de prijzen uit aan de winnaars van het afgelo pen seizoen. De wisselbeker was voor de heer ,T. Pools met 94 punten; 2. .J. van Zutphen, 87 pnt.; 3. H. Kranendonk. 87 pnt.; 4. C. van Leeuwen. 72 pnt.; 5. P. Hoogerwerf. 72 pnt. De wisselbeker bij de jeugdleden werd in de wacht gesleept door J. Burghoorn: tweede werd J. Muvs; 3. G. Noomen; 4. W. Wissink; 5. S. Metselaar. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft zondagmorgen haar tweede com petitierit gehouden. De uitslagen waren: A-klasse, 55 km: 1. J. Hofland, 1 uur 30 min.; 2. Chr. Jong. B-klasse» 55 km: 1. H. v. Duin, 1 uur 30 min. en 58 sec.; 2. G. Posthuma; 3. A. Bosman; 4. J. Oldenburg; 5. P. Hendriks; 6. M. v. d. Bos. C-klasse, 44 km: 1. C. Oldenburg 1 uur 22 min. en 47 sec.; 2. F. Klardie; 3. A. v. d. Bos; 4. H. Komen; 5. C. Moll, 6. W. Niessink: 7. R. v. d. Bos. Junioren, 22 km: 1. G. Lute, 43 min. 2. P. Winkelaar; 3. J. Timmer; 4. M. Put. ADVERTENTIE DE SCHITTERENDE KLEURENFILM De volledige film over het Koninklijk bezoek aan de West Hedenavond, dinsdag en woensdag 8 u. Een gebeurtenis, welke u niet moogt missen Voorverkoop 's morgens van 1112 u. (ook telefonisch). MAANDAG 12 MAART Kennemer Theater, 19- en 21.15 uur: „Cavalleria Rusticana". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Oh, Ro- salina!" W.B. Theater, 20 uur: „Het laatste vuur gevecht". Hotel „Parkzicht", 20 uur: D.E.M. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 1920 uur; Jeugd 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 -18 uur; lees- en studiezaal van 15 18 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, da gelijks van 17-18 uur. DINSDAG 13 MAART Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen als maandag. Hotel „Parkzicht", 20 uur: K.A.B. K.S.A., K.A.V., 9—12 uur. K.S.A., 20 uur; Maria Congregatie. K.S.A., 20 uur: K.A.V., Zwerftochten door Italië, lezing. „De Groentenbeurs", 20 uur: Spar-com- binatie. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15- 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 15-18 en 19-21,30 uur. Zaterdag kwamen in IJmuiden binnen; Rugen van Antwerpen, Othar I van Rotter dam, Erkalin van Fowey, Lievevrouwekerk van Antwerpen, Helfrid van Udevalia. Allan van Stockholm, Westerngulf van proefvaart op de Noordzee, Telnes van Amua Bay, Bara- cuda van Plymouth, Libra van Swansea, Flevo van Cartagena. Juno van Rotterdam. Op zondag kwamen binnen: Geschwister Liebe van Hamburg, IJstroom van Plymouth, Atlantic van Rotterdam, Hollandia van Duin kerken, Hampshire Coast van Middlesbo- rough, Lingestroom van Londen, Pamela van Antwerpen, restus II van Alesund, Amstel- stroom van Hull, Heelsum van Latara, Ca- bano van Londen, Falcon van Londen, Duurt van Hull, Theseus van Bremen, Margriet L van Londen, Teunika van Londen, Nether lands Coast van New Castle, Schle van Ham burg, Michael Swenden van Swansea, Koh I Noor van Fowey. Op zaterdag zijn vertrokken: Fountain Abby naar Rotterdam, Rogn naar Rotterdam, Möwe I naar Rotterdam, Solon naar La Guai- ra„ Macuto naar Hampton Roads, Wallonia naar Solvestborg, Alsen naar Hamburg, Ed Esbergen naar Antwerpen, Klaus Leonhardt naar Melilla. Balbao naar Huelva, June naar Kingslynn, Nicola naar Rotterdam, Sambre naar Parijs, Daniel naar Helsinki, Maine naar Hamburg, Heemskerk naar Hamburg, Lijn baansgracht naar Helsingborg, Edda Cords naar Bremen, Bullfinch naar Londen, Wes terdok naar Londen. Amstelkade naar Indo nesië, Le Trecor naar Boulogne, Erkalin naar Hantweert, Procyon naar Londen, Mayfrid naar Bremen, Eemstroom naar Leith, Teun naar Swansea, Willemstad naar Hamburg, Bilma naar Duinkerken, Tiberius naar Ham burg, Afina naar Abenraa, Vigrafjord naar Hampton Roads, Draco naar Rotterdam. Hos naar Gothenburg, Ferngulf naar New Orle ans. Ambiorix naar Rotterdam, Rijnstroom naar Londen. Delfinus naar Flekkefjord. Stad Vlaardingen naar Narvik, Zaanstroom naar Hull, Lothar I naar Aalborg, Amyntas naar Kopenhagen. Op zondag zijn vertrokken: Strabo naar Hamburg, Beninkust naar Antwerpen. Rugen naar Pernis, Rijnkerk naar Hamburg. Teneinde de kinderen ook in de winter maanden prettig bezig te houden, heeft het bestuur van de Beverwijkse speeltuinver eniging „Kindervreugd" zaterdag een film middag georganiseerd, die zeer goed is ge slaagd. Een zaal vol opgetogen kinderen heeft van het geboden programma genoten. ADVERTENTIE i0*'00 wk*.0*"'* P S <;hag.' E 16 Voor de tweede ronde om de wisselbe ker van het door de Velser Gemeenschap georganiseerde toneelconcours heeft in middels het grootste gedeelte van de deel nemende verenigingen de critische blikken der jury alweer ondergaan. Zaterdagavond was de toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" aan de beurt, die in het Patro naatsgebouw een opvoering van de Victo riaanse thriller „Gaslicht" door Patrick Hamilton gaf, zodat nu alleen de artistie ke prestaties nog dienen te worden afge wacht van de verenigingen: Jan van Dom melen, Kunst zij ons Streven, Varia, en De Plankeniers. Als ik goed ben ingelicht, dan zullen door deze respectievelijk wor den opgevoerd „Het land van belofte" door W. Somerset Maugham, „Tropenhel" (auteur mij onbekend), „U spreekt met uw moordenaar" door Frederick Knott en „Meeuwen boven Sorrento" door Hugh Hastings, zodat men moeilijk kan orltken- nen, dat hier nog van een interessante verscheidenheid sprake is. Ook „Kunst en Vriendschap" heeft het zich voor deze wedstrijd allerminst ge makkelijk gemaakt. Het stuk wordt strikt genomen slechts door drie personen gedra gen. waarnaast alleen de canailleuze dienstbode Nancy af en toe gelegenheid krijgt zich te laten gelden. En doordat in „Gaslicht" door de spelers een summum aan spanning moet worden opgeroepen, ge combineerd met de typische sfeer van het Londen aan het einde van de negentiende eeuw, heeft de regisseur met de voorbe reidingen tot een opvoering wel een bij zonder zware taak. Er moet een bijna tast bare beklemming heersen, zodat ook van de spelers een fijn aanvoelen van de si tuaties en een groot reactievermogen wordt vereist. Ter illustratie hiervan moge even aan de intrige worden herinnerd. Deze betreft de sinistere Jack Manning- ham, die met een bijna duivelse sluwheid en uiterst geraffineerd zijn jonge vrouw Bella opzettelijk naar de waanzin drijft, om aldus ongestoord zijn nasporingen te kunnen voortzetten naar de juwelen van een oude dame, die vroeger in hetzelfde huis door hem om het leven werd ge bracht. Een inspecteur van Scotland Yard is hem echter op het spoor en met behulp van Bella gelukt het hem tenslotte de mis dadiger voor goed onschadelijk te maken. Na dit spannende verloop heeft de auteur in het derde bedrijf nog een enerverende climax bereikt met de scène tussen de geboeide Jack en Bella, waarbij zij haar verslagen kwelgeest even de illusie van de vrijheid schenkt, om hem daarna haar af schuw en haat in het gezicht te slingeren. Bij „Kunst en Vriendschap" waren het de dames Fennema, Hagedoorn en Larooi, die onder regie van H. van Dokkum met de heren Leeuw en Broeren deze knappe thriller voor het voetlicht hebben ge bracht. Voorlopig dient de beoordeling van hun prestaties nog aan de jury te worden overgelaten, ofschoon wel reeds kan worden vermeld, dat de opvoering bij het publiek een onmiskenbare waardering mocht ondervinden. Acht employé's van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken hebben za terdagmiddag en een gedeelte van de avond de handen vol gehad aan het opheffen van een verstopping in de riolering van de Oude Haarlemmerweg te Castricum. Men maakte gebruik van een tankwagen, die het afvalwater met het grootste gemak opzoog en vervolgens had het gemeente lijk personeel de taak de riolering schoon te maken. Tevoren had men op acht plaat sen gaten gemaakt, om de riolering ge makkelijk toegankelijk te maken. 's Avonds om acht uur was het karwei klaar. De gaten waren- fatsoenlijk dicht gemaakt en provisorisch betegeld, zodat de bewoners van de Oude Haarlemmerweg zondag niet met een opgebroken straat zaten Het kampeerterrein van het PWN aan de Castricumse Zeeweg is zaterdag bezocht door 480 eigenaars van een zomerhuisje, die op uitnodiging van het waterleiding bedrijf een plaats voor hun tent kwamen uitzoeken. Het komende weekeinde komt er nog een groep van 480 en zaterdag 24 maart arriveert de laatste groep, zodat dan alle 1350 standplaatsen „besproken" zijn. Iedere toekomstige kampeerder kreeg zaterdag een naambordje waarmee zij of hij op pad ging. Spoedig nadat de eerste bordjes waren uitgegeven kon men al enkele exemplaren aan een nog kale boom zien hangen, ten teken dat die plaats was bezet. Sommige kampeerders konden, blijk baar aangestoken door het voorjaarszon netje, hun ongeduld niet langer in bedwang houden en haalden terstond hun tent uit een van de grote opslagplaatsen om met de opbouw van hun zomerverblijf te beginnen. Ruim honderd aspirant kampeerders van 65 jaar of ouder waren in het midden der vorige week al in de gelegenheid gesteld een plaatsje uit te zoeken. Zaterdag 24 maart gaat het kampeer terrein officieel open en dan zal het niet zo lang meer duren voordat alle 1350 huis jes voor enge weken permanent zijn bezet, ondanks het feit, dat de verblijfkosten kort geleden door het PWN verhoogd zijn. De bridgeclub Driehuis speelde de achtste wedstrijd voor het clubkampioenschap. De percentages zijn: Lijn A: Schaaporv. d. Vlugt 66,67; Born Cleeren 65,87; Kuiper—Nijsen 60,32; Bais Valk 46,03; mevr. Needheer Bosman 45,24; BaartGeus 42.86; KuiperBerkhout 40,48; NoortmanDe Waal 32,54. Lijn B: echtpaar v. Rumpt 66,25; echtpaar Hillege 55,00; PannockHoogerduin 51,25; dames HeykantsBerkhout 46,25; echtpaar Jonker 45,00; mevr. Dijkshoornheer Hey kants 36,25. Lijn C: dames NoortmanSlaats 65,28; OuwerkerkVlotman -63,89; DupkerNeed 55,55; mevr. v. Hoftenheer Geus 45,83; mevr. v. Dokheer De Wit 40,28; Immingv. Gameren 40,28; echtpaar Poppe 38,88. Van een der hellingen van de N.V. Boe- les' scheepswerven en machinefabriek te Bolnes is zaterdagmiddag te water gelaten het motorschip „Straat Cook". Dit schip is in aanbouw voor de Kon. Java-China Pa- ketvaartlijnen N.V. Royal Interoceanline te Amsterdam. De voornaamste bijzonderheden zijn: lengte over alles 133.80 m, lengte tussen de loodlijnen 121.92 m., breedte 18,21 m„ hoogte tot shelferdek 10.74 m„ hoogte tot hoofd'dek 8,23 m„ diepgang 7,50 m., draag vermogen 7275 ton, motorvermogen 7500 apk., schroeftochtsnelheid 16.70 knoop. Het schip heeft vier laadruimen waarvan twee voor en twee achter de motorkamer. In de tussendekken zijn acht lading-, koel- en vriesruimten ingericht met een totale in houd van circa 30.000 kubieke voet. In het achterschip zijn laadtanks ingericht voor het vervoer van plantaardige olieën en voor latex. De hoofdmotor is een enkelwerkende, direct omkeerbare tweetakt dieselmotor, fa brikaat Stork, type „Hotlo" 8 x 63135 met oplading en langspoeling, 6500 as pk bij 132 omwentelingen per minuut. Van dit type zijn in totaal vier schepen in aanbouw waarvan nog een geleverd wordt door Boele en een door N.V. werf „Gusto" voor heen fa. A. F. Smulders te Schiedam en een door N.V. scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld. De schepen worden gebouwd onder toezicht en volgens de voorschriften van „Lloyds register of shipping" cn van de Nederlandse Scheep vaartinspectie. Oud-president Vincent Auriol van Frankrijk brengt op het ogenblik een bezoek aan Rusland. Bij zijn bezoek aan „Het huis van de Pioniers" in Leningrad, kreeg hij door een meisje de halsdoek van de Pioniers omgeknoopt. Glimlachend Pet de oud-president zich de „das omdoen". .EEBATYKCT ALLE BLIJDE SPEKULATIES en goede verwachtingen ten spijt en tegen een serie optimistische geruchten in zijn de zaken rond de tien-weken oude trawlerstaking in IJmuiden nog niet principieel gewij zigd. Van een verwoede strijd is het welis waar een niet-minder verwoede touwtrek kerij geworden, maar het enige belang rijke resultaat, een opheffing van het con flict en een basis voor praten terwijl de schepen uit kunnen gaan, is nog niet be reikt. De binnenlandse handel vraagt zich inmiddels bezorgd af, of dit diepgaande geschil over zijn rug moet worden uitge vochten, maar daarbij kijkt men uiteraard alleen tegen de buitenkant aan - en die buitenkant verbergt een aantal details. Zoals het bijna onmogelijke feit, dat aan weerskanten van de affaire alle bereidheid te vinden is, om de omstandigheden op de schepen op te trekken naar een niveau, dat voor de werkgevers een betere greep op de opvarenden en voor de opvarenden simpelweg een beter leven betekent. Dwars tegen deze bereidheid in is er echter een stroom ontstaan, die ontsproot aan de ge vaarlijke bronnen van het prestige: er kan gepraat worden, maar niet met iedereen. Politiek heeft dus haar greep op dit con flict gelegd en zoals meer gebeurt, heeft dit een verlammende invloed gehad op de gang van zaken. De eerste bemiddelings poging heeft gefaald en zelfs al zou er gunstig bemiddeld zijn, dan is het voor ons nog de vraag, of men zo rap over het verschil van mening aangaande het toe te passen loonsysteem heengestapt zou zijn. De stakers houden namelijk vast aan het geheel overboord gooien van de „nieuwe voorwaarden". Alleen op die basis aan vaarden zij, al dan niet met bemiddeling, een begin van onderhandelingen. Het is aiskussiabel, of de werkgevers in meer derheid eveneens zover willen gaan, al hebben zij duidelijk gesteld, dat de kwes tie van de vaste gages geen levenskwestie mag worden. DAT IS HET inmiddels allang. Want de staking mag dan binnenkort een kans op een bevredigend einde opleveren, daarmee liggen de schepen nog niet in zee. Het wapen van de ontvolking is een scherp wapen gebleken. De betere stem ming. die vrijdag en zaterdag in de vishal merkbaar was, zal dan ook meer op de goede hoop dan op de feiten gebouwd zijn geweest. Steeds duidelijker voelde men daar immers, hoe onmisbaar de trawlers toch zijn voor een gladde visaanvoer en hoezeer er aan beide zijden van IJmui- dense vissershaven gepoogd moet worden, dit als allereerste voorwaarde voer het voortbestaan der visserij te begrijpen. Dat aan de ene kant, de Noordzijde, dan wat meer soepelheid wordt gevraagd, dan aan de andere kant wordt opgebracht naar veler oordeel, is op zichzelf een wat egoïs tische opvatting, want diezelfde soepelheid werd ten tiide van het uitbreken van het A-lijst-conflict aan de kant der handelaren gevraagd en - naar anderer oordeel - niet opgebracht. Tnmiddels is die kwestien van de baan, zodat eens te meer gebleken is, hoe nodig een geruisloos ineenerijpen van al die ra deren in het bedrijf is en hoe men steeds meer de haken en ogen, welke eigenlijk voor het oprapen liggen, door preventieve maatregelen moet zien uit te bannen. Wan neer deze beide conflicten daartoe zouden kunnen leiden, dan is alle narigheid niet om niet geweest. TNMTDDEL5? WERDEN de piepers ver leden week duur betaald. De handel liep stroef tegen prijzen van zo'n f 50 inkoop, de afname aarzelde meermalen tegen zulke hnpo bedragen en daar ook de schol duur hierr HooiHo de stemming enige malen be denkelijk Rokerijen en conservenfabrieken raken in de knel: moeizaam verworven af zetgebieden gaan telnor en de buitenland se concurrentie heeft praktisch vrij spel. zodat vooral de conservenfabrikanten de hele ontwikkeling met grote ongerustheid volgen. Door de grote aanvoer in Oostende was België ook nog erg rustig (niet minder dan zes T.Tslanders hphUpn daar een mooie hoeveelheid vis aan de wal gezet - een schip had zelfs 3000 bennen en dat pleit dan weer vnor degenen, die de verre vis serij a's een levensbehoefte blijven zien), mede door de grote Deense importen. En geland bleef vrij willig en ging steeds meer geven voor de vis. speciaal voor de Noord schollen en zaterdag werden ook de twee tjes grif voor de overkant afgenomen. De tongenmarkt heeft zich eveneens ge heel gehandhaafd, ook al waren er vrijdag en zaterdag ruim 45000 kilo aan de afslag: het gemiddelde van een rijksdaalder de kilo tekende de ..kopersmarkt" duidelijk. Er is onder deze situatie zelfs weinig ge kocht voor de vriescellen, op wat laptongen na. Er zal dan ook wel gekocht zijn voor de week voor Pasen, die in Duitsland als „Karwoche" bekend staat en als er in de ons omringende landen elk jaar een voor liefde voor fijnvis aan de dag wordt ge legd. Dat de tarbot opliep tot een vier gul den de kilo lag meer aan de schaarse aan voer dan aan de geschetste omstandighe den.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8