Aanpassing overheidspensioenen aan ouderdomsvoorziening PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Radio-Reparatie Reeds verleende pensioenen zullen eerst met een toeslag worden verhoogd d.%.9aiOuntt De radio geeft donderdag Spionage-zaak was manoeuvre tegen P.M.F. Tito: „Wij hebben greep op de jeugd verloren" Bejaard echtpaar aan gasverstikking overleden Jordaanse versterkingen naar grens met Israël Israël ongerust over troepenbewegingen TccU ló het zo WOENSDAG 14 MAART 19 56 2 Mitterand getuigt: Waarschuwing tegen zondvloed van Westelijke denkbeelden Spanje nodigt de Sultan van Marokko uit BUISMAN verhoogt het koffiegenot en verlaagt de kosten. Washington erkent nog geen aanspraken op Zuidpool ABPIJSMHOOP/j Irak steunt besluit om Glubb Pasja te ontslaan Gerucht over voorjaarsoffensief van de Atlas tot de Jordaan Atoombank niet onder UNO-veili^heidsraad? H. MAERTENS N.V. DE VOGEL FOENIX Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot beperking van de uitbetaling van een overheidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet. Bij het zoeken naar een oplossing heeft de staatscommissie voor de pensioenwetgeving zich op het standpunt gesteld, dat niet met een eenvoudige kortingsregeling kan worden volstaan. Zü overwoog, dat een verminderde uitbetaling van de ambtelijke pensioenen in verband met het gelijktijdig genot van het onver korte algemene ouderdomspensioen slechts dan verantwoord kan zijn, indien die ambtelijke pensioenen zodanig zijn, dat deze op zich zelf reeds een alleszins behoor lijke voorziening opleveren. Met deze zienswijze kan de regering zich verenigen. Zij zal op korte termijn voor stellen indienen om bedoelde pensioenen aan het geldende bezoldigingspeil aan te passen. Aangezien de regering met de staatscommissie voorts van oordeel is, dat van een redelijke pensioenvoorziening slechts kan worden gesproken, indien tevens het geldende degressieve stelsel van pensioenberekening wordt herzien, zal bovendien op korte termijn een voorstel tot verbetering van het pensioenberekeningsstelsel worden ingediend. In de Memorie van Toelichting zegt de regering onder meer dat de algemene ouderdomswet ook ten aanzien van de ambtenaren in de zin der Pensioenwet 1922 en daarmede gelijk te stellen groepen militairen en spoorwegambtenaren van toepassing zal zijn. Zouden de ambtenaren en de daarmede gelijk te stellen personen zonder meer onder de werking van de al gemene ouderdomsverzekering worden ge bracht, dan zou dit tot gevolg kunnen heb ben, dat het totale pensioeninkomen boven het laatstgenoten arbeidsinkomen na af trek van premieverhaal zou uitkomen. Dit zou zich voordoen in alle gevallen, waarin het ambtelijk ouderdomspensioen naar 40 dienstjaren en naar een middelsom van pensioengrondslagen van ongeveer f 5000 of minder is berekend en het algemeen ouderdomspensioen f 1338 zou bedragen. Er moet naar het inzicht der regering een zodanige beperking worden toege past, dat het totale pensioeninkomen in een redelijke verhouding staat tot het laatstgenoten arbeidsinkomen. De beperking zal, gezien het karakter van de algemene ouderdomsverzekering, dus moeten plaats vinden op het amb telijke pensioen. De invoering van de algemene ouderdoms verzekering mag echter niet leiden tot een zodanige vermindering van het ambtelijk pensioen, dat het totaal van hetgeen aan ambtelijk pensioen wordt uitbetaald en van het algemeen ouderdomspensioen lager is dan het ambtelijk pensioen bedragen zou hebben, indien de wettelijke ouderdoms verzekering niet was ingevoerd. Verder dient er daarbij van te worden uitgegaan, dat slechts een beperking plaats heeft voor dat gedeelte van het algemeen ouderdoms pensioen, dat betrekking heeft op "tijdvak ken, gedurende welke tegelijkertijd ook de ambtelijke pensioenregeling op de be trokkene van toepassing is of kan worden geacht te zijn geweest. De beperking Voor de algemene wettelijke ouderdoms verzekering zal moeten worden bijgedragen van het 15de tot het 65ste jaar. Hij die op zijn 30ste jaar in overheidsdienst treedt, heeft dus reeds uitzicht op 15/50 deel van het algemeen ouderdomspensioen. De regering acht het redelijk, dat deel van het algemeen ouderdomspensioen bui- ADVERTENTIE Uw grootboeken en uw journalen, Die moet u bij DANTUMA halen En uw kasboeken ook. Dan verdrijft u het spook Van voor boeken te véél te betalen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I, 402 M. t 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9 00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Amuse mentsmuziek. 11.45 Het verkeerd verkeer, causerie. 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12 30 Land- en tuinbouwmededeligen. 12.35 Liohte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen, 13.20 Orgel en sopraan. 13.55 Koer sen. 14.00 Amusementsmuziek.. 14.45 Platen, 15 15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17 30 Piano. 17.45 Regeringsuitzending: Ne derland en de Wereld: Het Nederlands recht in de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Ge sproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kin deren 19.05 Lichte muziek. 19.25 Harmonie orkest. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest, koor en solist. 20.55 Rekenschap van het Humanisme, causerie. 21.10 Amusementsmuziek. 21.20 Literair cafe. 21 50 Gevarieerd programma. 22.40 Radio journaal. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. Pl.m. 23.15 Sport. 23.2524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de boeren. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.30 Negro spirituals. 14.45 Voor de vrouw. 15 15 Platen, 15.30 Clavecimbel en viool. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 Lawin.es razen, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Platen. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19 20 Sociaal perspectief, causerie. 19.30 Pla ten 20.00 Radiiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal sportuitslagen. 23.20—24.00 Nieuwe platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20 00 Journaal en weerbericht. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.35 U en uw regering, ge sprek. 21.00 Onbekend. 21.20 Weerzien over de grens, spel. BRUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Platen. 16.02 Kamerorkest, koor en solist. 16.45 Kinderkoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Platen. 19.50 Poli tieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Koorzang. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. ten de regeling van de beperking van het ambtelijk pensioen te houden. In het ge noemde geval betekent dit, dat het ambte lijk pensioen, indien geen dubbeltelling van diensttijd plaats heeft gevonden, met 35/50 gedeelte van het algemeen ouder domspensioen wordt beperkt. Indien dub beltelling heeft plaats gehad, telt deze diensttijd ook voor de beperking dubbel mede. Deze gedragslijn kan echter niet worden gevolgd ten aanzien van hen, die op jon gere leeftijd dan 25 jaar in dienst treden en tot hun 65ste jaar in dienst blijven. Daar het ambtelijk pensioen ten hoogste naar 40 dienstjaren wordt berekend, zou dit im mers leiden tot een geheel ongemotiveerd verschil in totaal pensioeninkomen tussen degene, die op 25-jarige leeftijd in dienst treedt en zijn pensioen ziet berekend naar 40 dienstjaren, en de vóór die leeftijd in dienst getreden ambtenaar, wiens pensioen eveneens naar maximaal 40 dienstjaren wordt berekend. Deze ongelijkheid wordt voorkomen door bij de beperking van het ambtelijk pen sioen in beginsel ten hoogste 40/50 gedeelte van het algemeen ouderdomspensioen in aanmerking te nemen. PARIJS (United Press) De Franse minister van Justitie, Franpois Mitterand, heeft voor de rechtbank verklaard, dat Engeland en de Verenigde Staten er in 1954 voor gewaarschuwd waren geen mili taire verdragen met Frankrijk te sluiten, omdat twee Franse ministers inlichtingen aan de Russen doorgaven met medeweten van de premier. Getuigenis afleggend in het proces tegen vier Fransen, die beschuldigd zijn van het doen uitlekken van officiële geheimen, zeide Mitterand, dat de voormalige premier Pierre Mendès-France, toen hij zich in ok tober 1954 in Londen bevond, met Parijs telefoneerde en daarbij vertelde: „Ik kan niet onderhandelen, omdat de Engelsen en Amerikanen uit Frankrijk bericht hebben ontvangen, dat zij geen onderhandelingen over militaire verdragen met deze regering moeten voeren, omdat de regering in de persoon van de minister van Binnenlandse Zaken, waarschijnlijk ook de minister van Financiën en met de morele medeplichtig heid van de premier al dergelijke inlich tingen aan de Sovjets doorgeven." De vier beklaagden zijn de journalist André Baranes en de voormalige ambte naren Roger Labrusse, René Turpin en Jean Francis Mons. Zij zouden geheimen van de commissie voor nationale defensie aan de communisten hebben doorgegeven. Mitterand verklaarde dat naar zijn me ning een groot deel van de hele zaak was gearrangeerd om de regering Mendès- France in discrediet te brengen. Hij voeg de hieraan toe, dat de voormalige premier Edgar Faure, die destijds minister van Fi nanciën was, eveneens het slachtoffer was van boze geruchten, die gedurende sep tember 1954 de ronde deden. „Het was een politieke operatie, bedoeld om het kabinet Mendès-France te compro mitteren", zo zeide Mitterand. Hij beschuldigde voorts de voormalige minister van Binnenlandse Zaken, Leon Martinaud-Deplat, zijn bittere politieke vijand, ervan aan de voormalige president Vincent Auriol te hebben gezegd, dat Mit- terands auto geparkeerd stond voor de woning van een journalist, die de volgende dag geheime documenten liet afdrukken. Martinaud-Deplat had later deze be wering ontkend en het bleek dat men zich in de auto-nummers had vergist. Mitterand zeide voorts dat de lekken al leen afkomstig kunnen zijn geweest van het permanente secretariaat van de natio nale defensieraad. PARIJS (Reuter-AFP) President Tito van Joegoslavië heeft als secretaris-gene raal van de Joegoslavische communistische partij op het zesde partijcongres, dat in Belgrado wordt gehouden, verklaard, dat de jeugd van het land moet worden be schermd tegen „een zondvloed van afwij kende Westelijke denkbeelden en invloe den". „Wjj hebben onze greep op de jeugd verloren", aldus de president. „Het is ver keerd te geloven, dat jonge mensen auto matisch socialistische burgers worden als zij lid z(jn van een sportclub. Te veel jongeren en communistische ouderen hou den hun mond als in hun bijzijn uiting wordt gegeven aan reactionaire en klein burgerlijke denkbeelden. Joegoslavië heeft zich inwendig gedemo cratiseerd, gedeeltelijk als gevolg van de twist met de Cominform in 1948 en omdat het de Stalinistische regeringsvorm „af schuwelijk" vond, en ook omdat de interne toestand rijp voor de verandering was. Er zijn de laatste tijd in steeds sterkere mate buitenlandse invloeden merkbaar, die de ontwikkeling van 't socialisme vertragen". Om die invloed te bestrijden, riep Tito op tot een „monolitische eenheid van gedachte en handelen van alle partijleden". Elk par tijlid moet als „internationalist" handelen. Vele communisten zijn „hun werk als re volutionairen en politieke opvoeders van het volk" vergeten, aldus Tito. De secretaris van het partijbestuur, Alexander Rankovitsj, legde in zijn verslag de nadruk op de noodzakelijkheid het we reldbeschouwelijk werk te verbeteren en te verruimen „om alle grondvesten van de bourgeois-wereldbeschouwing op te rui men". Volgens het nieuwsbureau Tanjoeg heeft Rankovitsj verklaard dat de partij eind verleden jaar 624.806 leden telde. In zes jaren tijds werden 273.464 leden uitge stoten, van wie 34.181 in 1955. Rankovitsj betreurde de „onregelmatigheid en de on gelijkheid" der procedure bij de uitstoting. „Heel vaak", zo zei hij, „heeft de zwakheid van de basisorganisatie de leden onver schillig en passief gemaakt en werden die leden dan geroyeerd zonder dat elk geval grondig werd nagegaan". Rankovitsj be schuldigde partijleden er van onverschillig te staan tegenover nutteloze uitgaven van openbare gelden voor feestelijkheden, on nodige buitenlandse reizen en voetbal. Hij voegde er echter aan toe, dat de partij thans in een sterkere positie staat na de overwinning op de ..anarchistische afdwa ling" van Milovan Djilas, die veroordeeld is wegens het verspreiden van vijandige propaganda. ADVERTENTIE Verstandige vrouwen gaan over op NOURYTIEN tijdens kritieke dagenl knapt U op q r in een ommezien. OJct Winkeliers opgelicht. De rechtbank te Rotterdam heeft de 56-jarige accountant P. A. de B. uit Rijswijk veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Hem was ten laste gelegd dat hij 64 winkeliers in Maassluis had opgelicht voor ieder f 10 door hen als kandidaat-lid te werven van een zogenaamd door hem op te richten landelijke vereniging van middenstanders. Aan de gevolgen van gasverstikking is dinsdag het echtpaar J. J. Franssen-Wij- nands, gewoond hebbend aan de Hofdijk straat 49 te Haarlem-Oost, overleden. Ver moed wordt, dat mevrouw Franssen in de keuken in aanraking is gekomen met een gasslang, die aan een gascomfoor verbon den is geweest. Bij een onderzoek zat de gasslang los en geconstateerd kon worden, dat zij er vroeger niet op hechte wijze aan verbonden is geweest. De heer Franssen was 89 jaar oud en mevrouw Franssen 86 jaar. Dinsdagmiddag om halfvier heeft men de bejaarden dood gevonden. Een Haar lemmer wilde een bezoek aan het echtpaar brengen. Op zijn bellen kreeg hij geen ge hoor en daarom stelde hij zich in verbin ding met een buurvrouw. Deze ging via de achterzijde in het huis van het echtpaar en constateerde een gaslucht. De gasslang zat los en er stroomde gas in de keuken. In de huiskamer, die aan de keuken grenst, zaten de heer en mevrouw Franssen dood aan tafel. RABAT (Reuter/AFP) Te Rabat wordt vernomen dat de Spaanse regering sultan Ben Joessef van Marokko officieel heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Madriji. Het Spaanse blad „Hoja Del Lunes" schrijft dat als de Frans-Marokkaanse overeen komst inzake onafhankelijkheid voor Ma rokko eenmaal in werking getreden zal zijn, „mogelijk het ogenblik gekomen is voor onderhandelingen over het opnemen van de Spaanse zone in een toekomstig verenigd en onafhankelijk Marokko". (United Press) De Spaanse arpbassa- deur in Washington, Jose Maria de Areilza heeft tegenover het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Spanje de eenheid en onafhankelijk heid van Marokko wenst alsmede volledige gelijkheid tussen Frankrijk en Spanje, in hun betrekkingen met Marokko. ADVERTENTIE Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. O £2» 4» A vr? kzv KIP W v WASHINGTON (Reuter) Vice-admi- raal Richard Byrd heeft op een persconfe rentie op het departement van Defensie te Washington verklaard, dat hij op het de partement van Buitenlandse Zaken een bespreking zal hebben over de kwestie van aanspraak op delen van het Zuidpool gebied. Byrd zei, dat de Verenigde Staten nog geen aanspraken maken en ook nog geen aanspraken erkennen. Washington be houdt zich het recht voor door Amerikanen ondekte of geëxploreerde gebieden op te eisen. Bij de jongste expeditie is gebleken, dat het in het Zuidpoolgebied gemiddeld 45 graden kouder is dan aan de Noordpool. Byrd gelooft, dat de mannen op de Ameri kaanse basis, die volgend jaar aan de Zuid pool gevestigd zal worden, zullen moeten werken bij temperaturen tot honderd gra den Fahrenheit onder nul. Het belang rijkste werk, dat deze expeditie heeft vol bracht, is volgens Byrd de luchtverken- ning van een nog nooit door mensen be treden gebied van ruim twee miljoen vier kante kilometer. Aan de Zuidpool ligt echter nog een gebied van ruim vijf mil joen vierkante kilometer dat nog verkend moet worden. ADVERTENTIE i door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met 'AKKER SIROOP AMMAN/BAGDAD (Reuter) De Jor daanse troepen in het grensgebied met Is rael hebben instructie gekregen zich pa raat te houden met het oog op incidenten aan de bestandslijn met Israel. Er zijn ver sterkingen naar het grensgebied gezon den. Volgens een woordvoerder van het Ara bische Legioen is een Israëlische straalja ger in niemandsland neergestort nadat deze Jordaans grondgebied had geschonden. Jordanië heeft bij de Jordaans-Israelische bestandscommissie een klacht ingediend. De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Basjayan, heeft in het parlement verklaard, dat Irak het Jordaanse besluit om Glubb Pasja als opperbevelhebber van het Arabische Legioen te ontslaan, volledig steunt en dat het bereid is Jordanië elke militaire hulp te verlenen. Ook wil Irak Jordanië financiële hulp verstrekken om dit land zijn industriële en economische plannen te helpen verwezenlijken. Irak is, evenals Groot-Brittannië, lid van het verdrag van Bagdad. Amerikaanse wapens Minister Basjayan deelde verder mee, dat Irak op zeer korte termijn grote hoe veelheden oorlogsmateriaal, waaronder zware tanks, zal ontvangen. Hij zei niet van wie, maar in betrouw bare kring te Bagdad wordt vernomen, dat het Amerikaans oorlogsmateriaal is, dat wordt verstrekt op grond van een akkoord tot militaire hulpverlening. Britse onmisbaarheid (United Press) Luitenant-generaal Sir John Glubb heeft in Londen in een ra dio-interview verklaard, dat volgens zijn mening Jordanië onder de gegeven omstan digheden geen afstand kan doen van de Britse steun. Jordanië, aldus Sir John, is van de Arabische landen het minst bevei ligd tegen een eventuele aanval van Is rael. „Israël kan wel een aanval doen op de Egyptische troepen in de omgeving van Gaza, maar het kan zich niet door de woestijn naar het eigenlijke Egypte wa gen". Jordanië kan het volgens Glubb niet zonder het Brits-Jordaanse verdrag stellen omdat het land alle steun nodig heeft, die het krijgen kan. Het zou wel graag finan ciële steun van de andere Arabische lan den aannemen, maar het kan de Britse steun niet missen. Sir John meent, dat Jordanië ook nu nog Britse adviseurs no dig zal hebben. Het opperbevel over het Arabische legioen zou over vier of vijf jaar toch in handen van Jordaanse officieren zijn gekomen, aldus Glubb (United Press). 76. Nadat neef Lodewijk alle trappen en liften van bordjes met het opschrift VER BODEN TOEGANG had voorzien, keek hij voldaan rond. „Ziezo," mompelde hij te vreden, „nu zijn alle wegen naar het dak versperd. Laat mijn neef nu maar zien, hoe hij daar zijn vlag moet planten." Maar opeens klonk door een openstaand raam pje het geluid van hakkende houwelen en een bekende stem sprak: „Wat een geluk, dat neef Lodewijk er niet aan 'heeft ge dacht om ook de buitenmuren van het ge bouw te huren". Vervuld van bange voor gevoelens boog de boze neef zich uit het raampje en.... daar zag hij Panda en de ontdekkingsreiziger, die zich als echte bergbeklimmers langs de steile wand om hoog werkten. „Stop!" gilde neef Lodewijk hees, „dat mag niet! Ik protesteer!" Maar het tweetal trok zich niets van dat ge schreeuw aan. Neef Lodewijk had over die buitenmuren immers niets te vertel- len. TEL AVIV (United Press) In rege ringskringen in Israel werd vernomen, dat driekwart van de militaire machtsmidde len van Egypte zijn samengetrokken op het Sinaïtisch schiereiland, niet ver van de wapenstilstandsgrens. Een soortgelijke troepenconcentratie is waar te nemen aan de Syrische grens, zo werd verklaard. Ver. der zijn er berichten ontvangen, dat het Syrische leger manoeuvres begonnen is in de nabijheid van de zuidwestelijke grens van Syrië. Waarnemers ter plaatse hebben de in druk, dat de opleving der incidenten aan de grenzen het doel hebben, de aandacht van Israel af te leiden van de troepenbe wegingen in de Arabische buurlanden. Er gaan hardnekkige geruchten, dat een gemeenschappelijk Arabisch opperbevel in voorbereiding is, nu Sir John Glubb als bevelhebber van het Arabische Legioen is heengezonden. In dat geval zou in Arabi sche kringen een vergeldingsoorlog tegen Israel mogelijk worden, daar het gebrek aan eenheid in de Arabische gelederen dan niet langer een beletsel zou vormen. Het Israëlische dagblad „Davar" meldt uit Parijs dat „volgens inlichtingen, die de Franse autoriteiten ontvangen hebben", premier Nasser van Egypte een Arabisch voorjaarsoffensief voorbereidt, dat zou reiken van het Atlasgebergte tot de Israë lische grens. Het offensief zou een Pan- arabisch, Panislamitisch karakter hebben en tegen het „Westelijk imperialisme" ge richt zijn. De oorlog tegen Israel zou er een onderdeel van zijn. Betogingen De aanwezigheid van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd is in Jeruzalem aanleiding geweest tot de monstraties die blijkbaar door communis ten waren aangestookt. Met anti-Britse plakkaten kwamen betogers op het Hista- droetplein bijeen. De politie sloeg hen uit een. Verscheidene betogers werden ge wond en een aantal hunner gearresteerd. Een sluipmoordenaar die, naar de politie vermoedt, de laatste tijd 21 Joden heeft doodgeschoten in het Israelisch-Jordaanse grensgebied, is doodgeschoten door de Is raëlische grenspolitie. Hij zou volgens Is raëlische inlichtingen in 1953 als infiltrant in dienst van Jordanië getreden zijn. Optimisme De Indiase diplomaat Krisjna Menon heeft tijdens een lunch van de vereniging van journalisten bij de UNO in New York gezegd, dat, naar zijn mening noch de Is raëliërs, noch de Arabieren hun conflict laten uitgroeien tot een oorlog. Verder dan „schermutselingen" zullen beide partijen volgens Menon niet gaan. Tenslotte zal de zaak vreedzaam geregeld worden. WASHINGTON (United Press) Men verwacht in Amerika dat de Sovtej-Unie bereid zal zijn afstand te doen van de eis, dat het voorgestelde internationale orgaan voor atoomenergie onderworpen zal zijn aan toezicht van de Veiligheidsraad van de UNO en dus gekoppeld zou zijn aan het vetorecht. Een commissie waarin 12 landen verte genwoordigd zijn werkt hier sedert 27 fe bruari aan een ontwerp-statuut voor een internationaal gezagsorgaan voor de atoomenergie. Een dergelijk orgaan werd op 8 december 1953 voorgesteld door pre sident Eisenhower. Kort nadat de commissie van voorbe reiding haar werk aanving, stelde de Sov jet-Unie de eis dat het gezagsorgaan onder toezicht van de Veiligheidsraad zou wor den gesteld. De vijf grote mogendheden zouden dan hun vetorecht kunnen gebrui ken. Ofschoon de commissie thans nog niet toe is aan de redactie van het artikel dat over deze materie zal handelen staat het volgens goed ingelichte kringen wel vrijwel vast dat de Sovjet-Unie die eis zal laten vallen. De commissie heeft als werkbasis een ontwerp-statuut waarop sedert 22 augus tus toen het in circulatie werd gebracht 37 landen hebben gereageerd met wijzi gingsvoorstellen. c Meer. Groot-Brittannië zal in het begro tingsjaar 1956/1957 ruim 680 miljoen gulden uitgeven voor zijn program voor atoom-energie, ongeveer 140 miljoen meer dan in het huidige begrotingsjaar. Ernstig. In Basoetoland (Brits gebied in Afrika) is een bus in een ravijn gereden. Achttien kinderen zijn om het leven gekomen; 47 kinderen en de chauffeur werden ernstig gewond. De kinderen, leerlingen van een Anglicaanse school keerden terug van een sportwedstrijd. Tegen. De regering van de Amerikaanse staat Florida heeft zich uitgesproken voor „ieder wettig verzet" tegen de uit spraak van het oppergerecht, volgens welke de neger Virgil Hawkins tot de juridische faculteit van de universiteit van Florida moet worden toegelaten. Begrafenis. Het Sovjet-persbureau Tass meldt, dat eerste partij-secretaris Kroesjtsjev aan het hoofd staat van de Sovjet-delegatie die in Warschau de be grafenis van Boleslav Bierut, eerste secretaris van de Poolse communistische partij, zal bijwonen. Gift. Het Chinese rode kruis heeft onge veer 15.000 gulden geschonken ten be hoeve van de slachtoffers van de koude golf in Denemarken. „Beschermheilige". Generaal Alfred Gruenther, de opperbevelhebber van de Noordatlantische strijdkrachten in Europa, heeft op een persconferentie in Ottawa verklaard, dat Stalin eigenlijk de „beschermheilige." van de NAVO is geweest. „Steeds als wij het wat kalmer aan wilden doen, porde hij de zaak weer op," zo zei hij. Houten longen. De sterfte bij de slacht offers van de kinderverlamming in Ar gentinië is tot giegentien percent ge stegen. Het aantal slachtoffers sinds het begin van het jaar is 1.256. De helft der zieken zijn kinderen onder vier jaar. Honderd ijzeren longen zijn in werking en duizenden brochures worden ver spreid met aanwijzingen voor de bouw van een houten „noodlong." Afschrikwekkknd. De Amerikaanse minis ter van Defensie, Wilson, heeft voor de „National Press Club" te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten in staat zijn zware vernieling over een aanvaller te brengen, waar ook ter wereld. Deze vergeldingsmogelijkheid is het voornaamste afschrikmiddel en het valt niet te voorzien, dat hierin wezen lijke verandering zal komen, aldus Wil son. Zetel. De nieuwe zetel van het communis tische wereldvakverbond wordt Praag. Het verbond is door de Oostenrijkse regering uit Wenen gezet. Onschuldig. Een jury te Sumner in de Amerikaanse staat Mississippi heeft een blanke, een zekere Kimbell, die een neger had doodgeschoten met een jacht geweer, niet schuldig verklaard aan moord. Kimbell had verklaard, dat hij door de neger was beschoten en aan de schouder gewond, na een ruzie aan een benzinepomp die de neger bediende. Volgens drie getuigen had Kimbell de neger bedreigd. Afrekening. Volgens het Zwitserse Rooms- Katholieke persbureau Kipa zouden de Hongaarse autoriteiten een amnestie voor alle tussen 1947 en 1949 veroor deelde Rooms-Katholieken overwegen. De regering zou alle sporen van het Stalin-tijdperk willen uitwissen en met name de veroordeling van kardinaal Mindszenty ongedaan willen maken. Tokio Rose. Mevrouw Iva d'Aquino, die tijdens de oorlog voor radio-Tokio heeft gewerkt („Tokio Rose"), is door de Amerikaanse immigratie-autoriteiten uit het land gewezen. Zij heeft reeds een gevangenisstraf uitgezeten. Zij woont bij haar familie in Chicago. Overtreffende trap. Te St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri, wordt er gewerkt aan voorbereidende plannen voor het hoogste gebouw ter wereld. Dit gebouw zal 120 verdiepingen tollen, achttien meer dan de Empire State buil ding in New York, dat nu het hoogste gebouw is. Atoombloemen. „Atoombloemen" zullen in april op een internationale bloemen tentoonstelling te Nantes (Frankrijk) te zien zijn. De kwekers zeggen, dat zij door het „bombarderen" van bloem zaden met neutronen planten met gro tere bloemen en diepere kleuren hebben gekregen. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 VAN DE VOGEL foenix vertelden de'of de neushoornvogel zich verjongd heeft Grieken, en later de Romeinen, dat hij de gedaante van een arend had en met pur peren en goudkleurige veren was getooid. Eens in de 500 jaren bracht deze vogel uit Arabië het lijk van zijn vader in een ei van mirre naar de tempel van de zonne god Re in Heliopolis. Tevens wordt van dit dier verteld dat hij zichzelf verbrandde op een nest van specerijen als hij zijn einde voelde naderen waarna hij weer verjongd uit de as herrees. In de 16de en 17de eeuw had men in het westen weinig moeite met dergelijke vreemd soortige verhalen, die grif ge- V loof vonden, alhoewel sommige schrijvers reeds stekelioe opmerkingen hierover lieten horen. Maar toen de on derzoekingen op allerlei gebieden een wat wetenschappelijker basis hadden gevonden ging men zich eens afvragen welke wer kelijk bestaande vogel in de oudheid toch eigenlijk voor de vogel foenix werd aan gezien. In een nog niet zo lang geleden verschenen werk waarin op populaire wijze alle levensraadselen in een handomdraai worden opgelost en verklaard, wordt met klem van redenen betoogd dat het manne tje van de neushoornvogel als de hoofd persoon van de foenix-legende moet wor den aangezien, daar toch dit dier tijdens dc broedtijd met grote zelfopoffering het in een boomholte verstopte vrouwtje ver zorgt, zonder een ogenblik aan zichzelf te denken. Het mannetje vermagert in deze periode sterk en ziet er uit of zijn laatste uurtje geslagen heeft.' Wanneer het goed doorvoede wijfje tenslotte weer te voor schijn treedt, zou dit de indruk wekken en in een nieuwe gedaante is opgetreden. Dit is ongetwijfeld aardig gevonden, maar in verband met de vogel foenix lijkt deze verklaring naar niets. De neushoorn vogel lijkt geen zier op de adelaar en komt bovendien in heel Egypte en Arabië niet voor. De Egyptenaren kenden de heilige vogel bennu; dat was een soort reiger die als de ziel van de Re werd beschouwd. Wanneer men nu dit dier als symbool van de zon (Re) opvat, is het be grijpelijk, dat hij uit het oos ten (Arabië) komt en telkens opnieuw uit vlammen moet verrijzen. Naar aanleiding van de verhalen die de Grieken in Egypte over deze heilige vogel hebben gehoord, is waarschijnlijk de legende over de vogel foenix ontstaan, waarbij zij zich de adelaar voor ogen hebben gehouden, de vogel die zijn veren verliest, welke echter weer aangroeien, zodat hij als symbool der onsterfelijkheid gold. Oorspronkelijk als zonnesymbool, kwam hij ook voor als at tribuut van de hoogste godheid. Bij de Grieken was hij bijvoorbeeld de heilige vogel van Zeus en komt daarom vaak op oud Griekse munten voor. Deze symboliek heeft zich gehandhaafd in de zgn. adelaarslessenaar, waarop het Epistel- en Evangelieboek wordt gelegd, en waar de adelaar meestal Joannes sym boliseert, doch soms ook Christus die de duivelse machten overwonnen heeft, zoals in de Grote Kerk te Venray. En weet u dat de Egyptenaren destijds het hiernamaals in kaart hebben gebracht. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2