Drempel des doods door Jeruzalem de drempel des vredes Rode „koefiyah" en de geweren van het Arabisch Legioen schemeren achter barricades van zandzakken Pas op voor DE HEILIGE STAD GESPLITST „Achter de produkten moeten wij de mens zien die ze vervaardigde" verkoudheid 3 Hoge boete wegens rijden onder invloed van drank Luxe wordt verdisconteerd in nieuw Brits indexcijfer Kerkelijk Nieuws Verzet op IJsland tegen de Amerikaanse basis Beneluxdag op de jaarbeurs Toespraak van Prins Bernhard Uit Rotterdam vertrok de 33.333ste emigrant naar Australië Beremutsen dreigen uit de tijd te raken „Vermouth" bleek uit grassap gemaakt te zijn Bioscopen in Bergen op Zoom nog steeds gesloten Deviezenreserve met 32 milj'oen verminderd Driemaal heilig „Weg van moed Plezierloos Onsympathiek KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS ^^ROXAN E WOENSDAG 14 MAART 1956 ADVERTENTIE De Almelose rechtbank heeft de 42-ja- rige aannemer G. van H. uit Almelo ver oordeeld tot 14 dagen voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, een boete van f 1000,— en drie maanden intrekking van het rijbewijs. Tegen hem was veertien dagen geleden een boete van f 2000,— subsidiair 6 maanden, een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een half jaar geëist, omdat hij na afloop van een huwe lijksfeest onder invloed van alcohol een auto had bestuurd. Bij die gelegenheid was hij bijna in botsing gekomen met een poli tieauto, die, na een achtervolging, Van H. wist aan te houden. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft een nieuw index-cijfer voor kosten van levensonderhoud ingevoerd, waarbij voor de eerste maal ook rekening wordt gehouden met artikelen zoals televisietoe stellen en wasmachines. Onder het oude indexcijfer, gebaseerd op de koopgewoon ten van 1938 en tijdelijk herzien in 1947, werden deze zaken als luxe beschouwd en niet in aanmerking genomen. Deze maand zal het nieuwe indexcijfer voor de eerste maal worden gepubliceerd. Brandwonde. Het tweejarig zoontje van de familie Stuijts te Hoogerheide is bij het spelen in een teiltje heet zeepsop gevallen. Het kind liep ernstige brandwonden op en is in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Suawoude (toez.) J. Tijsse- ling, vic. te Goes. Aangenomen naar Hoogwoud-Aartswoud J. Enkema te Stolwijk. Bedankt voor Hoge-Zwaluwe (toez.) W. A. Bos, vic. te Wieringerwerf. Geref. Kerken Beroepen te Cochrane en New Liskeard (Noord-Ontario, Canada) G. J. v. Kamp, schipperspred. te Amsterdam; te Drieber gen (vac. Th. Struijs) H. Heule te Deven ter. Aangenomen naar 's-Gravenzande (vac. J. Verlare) M. T. Minnema te Monniken dam. Bedankt voor Veendam S. A. Boonstra te Houwerzijl. REYKJAVIK (Reuter) De progressie ve partij van IJsland heeft zich uitgespro ken tegen de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen op de basis van Keflavik. Zij vraagt herziening van het defensiever drag met de Verenigde Staten van 1951. De partij acht verder samengaan met de onafhankelijkheidspartij, waarmee de pro gressieve partij tot nu toe een coalitie vormt, onmogelijk. De progressieve partij wil haar standpunt aan de verkiezingen, die in de zomer worden gehouden .toetsen. Thans hebben de coalitieleden tezamen 37 van de 52 parlementszetels. Het is nog niet duidelijk, of de progressieven thans reeds de coalitie willen verbreken of dat zij tot de verkiezingen willen wachten. (Van onze reisredacteur) JERUZALEM. Zelfs de hemel en de wolken hadden precies de kleur, die zij ook op de catechisatie-plaatjes van vroeger bezaten, toen ik die late namiddag van een heuveltop uitkeek over Jeruzalem De hemel was vriendelijk zachtblauw, de wolken, waarachter don kerblauwe stralen opschoten, waren geel-rose en als door een ouder wetse schilder plechtstatig opgestapeld. Om ons heen lagen de ste nige heuvels, in de verte was het dorpje Bethlehem, dichterbij de lange helling van de Olijfberg en de tuinen van Gethsemané. Maar toen ik de heuvel wilde afgaan om de herkenning van dichterbij te beleven, greep mijn gids mijn arm en wees zwijgend naar een figuur tje op het dak van een nabij gebouw. Het mannetje stond achtei een barricale van zandzakken en het legde ineens zijn geweer over de borstwering. En omdat zijn hoofddoek de rode „koefiyah" van het Arabisch Legioen was, zijn wij maar even achter een muur gaan staan. Want dwars door Yerushalaim, de „drempel des vredes", zoals de Joden het noemen, loopt tegenwoordig een drempel des doods, een smalle gang van niemandsland, aan weerszijden waarvan Arabische en Israëlische scherpschutters liggen, een corridor met prikkeldraad en mijnen en tot puin geschoten huizen, die de heilige stad in twee stukken snijdt. Nieuw Jeruzalem, dat Israels hoofdstad is geworden, en de oude ommuurde stad, die bij het Hasjeinitisch koninkrijk Jordanië is ingelijfd. Slechts op één plaats verwijdt die corridor zich. Hij omvat daar een hoge heuvel, waarop een groot wit gebouw ligt, „Government house", waar de Canadese generaal- majoor Burns in naam van de UNO moet waken over het gespannen bestand in het land van de vredebrenger uit Nazareth. De eerste dag van de jaarbeurs, de Benelux-dag, is geopend met een ontvangst in de buitenlandse club van de ambassa deurs van België en Luxemburg, enkele gouverneurs van Belgische provincies, de Commissarissen der Koningin en een aan tal Benelux-autoriteiten. De voorzitter van de Raad van Beheer van de jaarbeurs, mr. W. H. Fockema An- dreae, sprak een welkomstwoord. Daarna maakte het gezelschap een rondgang door de gebouwen. In de Beatrix- en Irenehal- len, waar de stichting Nederlandse Tex- tieljaarbeurs exposeert, werd voor de gas ten een modeshow gehouden. Met autobus sen vertrokken de gasten naar Esplanade voor het gebruiken van de lunch. Prins Bernhard hield hier een toespraak, waarin hij onder meer zei dat de jaarbeurs, die haar 40-jarig bestaan viert, het als een behoefte heeft gevoeld bij dit jubileum als eerste buitenlandse gasten Benelux-part ners te ontmoeten. Sinds het tot stand komen van de Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse douane-overeenkomst is er een plant opgekomen, die steeds meer is ge groeid. Deze groei is nog geenszins vol komen, maar Benelux leeft en zij, die in de drie landen op verantwoordelijke pos ten staan, arbeiden aan haar vervolmaking, alle tegenslagen ten spijt. Men mag, aldus de Prins, Benelux nooit zien als een afge sloten geheel. Benelux zal altijd moeten zijn een deel van Europa, een deel van de wereld. Daarom ook is het nodig, dat wij ons, gezamenlijk of individueel, aan de bui tenwereld presenteren. De Prins herinner de aan de komende wereldtentoonstelling in Brussel en aan de atoom-expositie, die tegelijkertijd in Amsterdam zal worden ge houden. Deze beide projecten het Bel gische en het Nederlandse zijn van grote betekenis, omdat onze landen daarmede aan het buitenland tonen tot welke initia tieven zij in staat zijn. Ook de Utrechtse jaarbeurs biedt een telkens terugkerende mogelijkheid om onze prestaties te vergelijken met die van het buitenland en ons aan anderen te spie gelen. Maar achter de prodiukten moeten wij de mens zien, die ze vervaardigde. Wij moe ten ons afvragen, wat die mens en zijn or ganisaties bewoog. Wanneer wij dit erkennen als gemeen schappelijke taak, dan spreekt het vanzelf, dat in eerste instantie het overheidsbeleid in de drie landen richting aan dat streven moet geven. Maar elk overheidsbeleid moet, wil het succes hebben, gedragen worden door de overtuiging der geregeerden. De eigenlijke kracht van ons samengaan is gelegen in de toewijding, de vindingrijk heid en het uithoudingsvermogen van hen, die op meer beperkt terrein in bestuur of in zaken verantwoordelijkheid dra- De Koninklijke Rotterdamse Lloyd had het plan opgevat de 25.000ste emigrant, die uit de haven van Rotterdam naar Austra lië zou vertrekken, een feestelijk afscheid te bereiden. Men ging daarop uitzoeken wie de gelukkige zou zijn, maar toen bleek, dat deze reeds lang in Australië was. Men besloot daarna van de 33.333ste emi grant feestelijk afscheid te nemen. De gelukkige, de 18-jarige leerling-bank werker Piet van der Meer uit Rijswijk (Z.H.), scheepte zich dinsdag in op de „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Hij gaat naar Footscray, een plaatsje in de buurt van Melbourne, waar een oom en tante onderdak en een betrekking voor hem hebben. Hij werd uitgeleide gedaan door de bur gemeester van Rijswijk, de heer A. Th. Bogaardt. In een der salons van het schip sprak de burgemeester hem toe, daarbij twee boeken overhandigend. Een der directeu ren van de Lloyd bood Piet een fototoestel aan. Aan boord van de „Sibajak" bevinden zich 953 passagiers. Er blijven op deze reis 60 bedden leeg. Het grootste gezin is dat van de familie C. J. van der Maat uit Gouda, bestaande uit vader en moeder, elf kinderen, twee schoondochters en twee kleinkinderen. Er zijn drie 17-jarige ge huwde vrouwen aan boord. De oudste pas sagier is de 76-jarige mevrouw F. M. van Gulik-Van der Sande uit Rotterdam, die een poosje bij haar kinderen gaat logeren, waar nodig, offers te brengen, zo besloot Prins Bernhard. KOPENHAGEN (Ritzau). - De „Bere-l muts" van de Deense koninklijke garde ikomt in gedrang. Deze mutsen worden vervaardigd van Canadese berehuiden. g Tengevolge van de hoge prijzen, die 8 voor ander bont worden verkregen, ko- 8 men de Canadese berehuiden echter g nog maar in geringe hoeveelheid aan g de markt en dan worden ze terstond'ó door de Britse regering opgekocht voor 8 haar koninklijke' garde. Ook het bin- S |u nenwerk van de mutsen wordt schaars. 8 Het daarvoor benodigde walvisbeenB wordt betrokken van een Londense% firma, die van elke zending zegt dato het beslist de laatste is. De Russische berehuiden zijn te zwaar. Pogingen 8 om kunsthuiden van nylon te vervaar- digen'zijn mislukt. De Deense bere- j muts weegt ongeveer drie pond. »000000cxx5<x«0000000(xxxx!00000000c)000000000000000000000 gen. In wezen komt dit neer op het vermo gen om over onze grenzen heen werkelijke vriendschappen op te bouwen, die in voor spoed en in tegenspoed moeten worden be proefd en die ons bereid moeten maken, Vlaggen en bloemen De jaarbeurs was des morgens zander enig officieel vertoon geopend. Utrecht heeft zich ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de beurs in een feestelijker gewaad gestoken dan an ders. Van het jaarbeursterrein Vredenburg tof aan de terreinen aan de Croeselaan markeren vlaggen en grote bakken hyacin ten, tulpen en narcissen de weg die de jaarbeursbezoekers tussen de beide jaax- beursterreinen moeten afleggen. Het door de Amsterdammer Bruinier uitgevonden procédé tot bereiding van wijn uit grassap met toevoeging van druiven sap en gistmeel had de 37-jarige J. B. B., voormalig bedrijfsleider van een distilleer derij te Wijk bij Duurstede, toegepast om „geïmporteerde prima vermouth" te fabri ceren. Bovendien kwam bij het door de recherche ingestelde onderzoek aan het licht, dat van deze distilleerderij wijnen afkomstig waren, aangeprezen als Medoc superieur 1947, hoewel het versneden wijn betrof, die kunstmatig „verouderd" was door een chemisch trucje. De ex-bedrijfsleider heeft in hoger be roep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht gestaan. Hij erkende de knoeierij. Er was van de afnemers nimmer een klacht ontvangen over de uit grassap vervaardig de vermouth. De procureur-generaal achtte deze zwen del schadelijk voor de wijnhandel. Hij wil de rekening houden met de overigens zeer gunstige inlichtingen over de verdachte. Daarom vorderde hij zes weken in plaats van vier maanden, die de verdachte door de rechtbank te Utrecht werden opgelegd. Het hof zal op 27 maart uitspraak doen. De sluiting van de Bergen op Zoomse bioscopen duurt voort. Daarvan ondervin den tal van Bergse zaken nadelige gevol gen .daar het bezoek van de bewoners uit de omliggende gemeenten hierdoor sterk is verminderd. Een aantal zakenlieden heeft zich daarom met een request tot het ge meentebestuur van Bergen op Zoom ge wend met het verzoek met de bioscoop houders te onderhandelen om tot overeen stemming inzake de vermakelijkheidsbelas ting te komen. Weekstaat Nederlandsche Bank Blijkens de verkorte balans van de Ne derlandsche Bank hebben de particuliere banken schatkistpapier van de Centrale Bank gekocht tot een bedrag van 32 miljoen. Dientengevolge is de post schat kistpapier overgenomen van de Staat aan de actiefzijde van de balans van 217.1 miljoen ingezakt tot 195.8 miljoen. De vermindering van de post voorschotten in rekening-courant duurt voort, zij het dat de daling nu beperkt bleef tot een kleine 900.000 gulden. Terwijl de goudvoorraad onveranderd bleef, vertoonde de zilver- voorraad weer de gebruikelijke verminde ring. Deze is nu geslonken tot 28.7 mil joen. In de netto deviezenreserve is een daling ingetreden van f 32 miljoen. Dien tengevolge is de post goud en deviezen tezamen achteruit gelopen van 4762.2 tot 4745 miljoen. Aan de tariefzijde van de balans is de biljettencirculatie nu krachtig verminderd. Het is de eerste daling na de maandwisse- ling, maar het totaal der in omloop zijnde bankbiljetten bleef zich nog bewegen boven de 3800 miljoen. Saldo's van ban ken zijn ditmaal slechts weinig veranderd. Zij vermeerderden met 2 miljoen tot 577.9 miljoen. Vermoedelijk als gevolg van belastingontvangsten is het saldo van de schatkist met 28 miljoen toegenomen tot 278.9 miljoen. Overigens laat de week staat slechts interne mutaties zien, die van geen betekenis zijn. Op de geldmarkt doet daggeld nog steeds 1 percent. Er zit een klein gaatje in dit trieste gordijn van puin en prikkeldraad, de Mandelbaumpoort, het skelet van een oud huis, waardoor diplomaten aana pan gaan en pelgrims die een visum hebben gekregen om de grafkerk en de b fa Via Dolorosa te bezoeken. Soms gaat er een groep luid door de neus pratende Amerikaanse toeristen „over", die eigenaardige petjes op het hoofd en tenminste twee kiektoestellen om de hals dragen. Hun dollars zijn harder dan de Arabische verbodsbepalingen op het verkeer met Israel. Heel af en toe mogen verwanten, die aan weerszijden van de grens wonen elkaar hier even stamelend om de hals vallen. Dan nemen de Israëlische politie en de Arabische legionairs hen mee en tussen de posten op het kleine plein valt weer de leegte van de vijandschap in de stad, die voor drie religies heilig is. niemandsland, die Jeruzalem in twee delen snijdt. Op het bord staat: „Gevaar, verboden te passeren, vijandelijk gebied" Niet alleen naar de Grafkerk komen pelgrims. Jeruzalem, door de Arabieren El Koeds El Sjarif (de edele, de heilige) genoemd, bergt ook de Moskee van Omar bin nen haar muren, op Mekka na het belangrijkste heiligdom van de Islam. Tenslotte is er de Joodse klaagmuur, waarop eens Salomo's tempel stond. Tevergeefs heeft de UNO daarom indertijd geprobeerd Jeruzalem te internationaliseren. Het besluit, aan vankelijk van Joodse zijde aarzelend aanvaard, werd terstond door de Arabieren ver worpen en in de door hen ontketende strijd na de uitroeping van de staat Israel, was de verovering van Jeruzalem het eerste doel. Hoewel de Arabieren in naam thans aandringen op de tenuitvoerlegging van de UNO-resolutie, denken de Jordaniërs er volstrekt niet aan de oude stad, die vrijwel alle heilige plaatsen binnen haar muren heeft, op te geven. Diezelfde strijd om Jeruzalem heeft ook de Israëliërs van gedachten doen ver anderen. Langs de kronkelende weg, die door de smalle corridor naar Jeruzalem voert, liggen nog de uitgebrande en verroeste skeletten van de inderhaast gepant serde trucks die in zelfmoord-konvooien de bevolking van de belegerde stad moes ten ravitailleren. De nieuwe weg die de Israëliërs 's nachts onder moordend vuur vrijwel met blote handen hebben aangelegd, heet nu de „Weg van de moed". Nieuw Jeruzalem, 33 maal zo groot als de oude stad, is met teveel bloed betaald. Het bindt de Israëliërs met teveel banden aan het oude en het jonge verleden, dan dat zij het nu op zouden geven. Niet in het grote, drukke Tel Aviv dat mij, ik weet niet waarom, aan een soort Berlijn-aan-zee doet denken, niet in de havenstad Haifa, een Rio de Janeiro in het provinciaals, heeft Israel daarom zijn hoofdstad willen vestigen. Het heeft Jeruzalem uitverkoren, hoewel dat als een vooruitgeschoven post aan het eind van een kwetsbare corridor midden in vijandelijk gebied ligt. Hier debatteert de Knesset, Israels parlement. De communist Moshe Sneh wringt er zich in vreemde redekunstige bochten. Hij wordt afgestraft door een bleke ge brilde advocaat, Menachem Beigin, die thans aan het hoofd staat van de rechtse Heroeth-partij en eertijds leider was van de Irgoen Zwai Leoemi, de grote terreur groep uit de vrijheidstrijd. Of het luistert naar een kleine man in battle-dress, die een krans van wilde grijze haren om het hoofd draagt, premier David Ben Goerion, socialist met de allure van een Churchill, staatsman die in de keuken eet, kenner van Spinoza, Grieken en Boeddhisme, stichter van Israel, een ziener, hard als Mozes. Een dwarsdoorsnee van het Israëlische volk: Jeruzalemieten wachten op de bus Dit alles neemt niet weg, dat Nieuw Jeruzalem even on-amusant is als andere hoofd steden die er naast het regeringsbedrijf geen levendiger bezigheden op nahóuden. De Jcruzalemiten schrijven even kundig in de marge van de lange rapporten als hun col legae in Den Haag, Bonn of Stockholm, al is de ambtelijke plooi wat minder uitge- streken. Het verdriet hen wel, dat de meeste diplomaten uit eerbied voor het UNO- streven om Jeruzalem te internationaliseren, in Tel Aviv zetelen. Behalve een Zuid- amerikaanse bananenrepubliek heeft alleen Nederland een diplomatieke vertegen- woordigrer in Jeruzalem gevestigd. Ons gezantschap wordt er dan ook als een bij zonder kleinood in de watten gelegd. Afgezien van zulke kleine compensaties gaat de week in Jeruzalem met veel ver antwoordelijke ernst haar plezierloze gang, totdat zij op vrijdagmiddag geheel tot stilstand komt. Is een Britse zondag al niet opwindend, de Jeruzalemse Sabbath klopt de Angelsaksische dooddoener met nog vele lengten. Zoals trouwens in de meeste delen van Israel staat ieder ooenbaar vervoer op zaterdag geheel stop en m sommige hotels verschijnt het opschrift: „U wordt verzocht vandaag in het hotel niet te roken De niets-vermoedende bezoeker, die op deze dag met een privé-auto in de ortho doxe wijk Mea Shearim verzeild zou raken, wacht een woedend onthaal. Van de trottoirs stijgt de verontwaardigde kreet op: Sabbath"! die soms door lijfelijk ge weld kracht wordt bijgezet. Hier wonen namelijk de „Natoerei Karta de „wachters van de stad". De mannen dragen baarden en lange pijpekrullen onder een grote zwarte hoed en gaan rond in gepeins of gesprek over de Talmoed, terwijl hun vrou wen zich de armen uit het lid werken om deze religieuze ijver te financieren. De pittoreske wijk, waarin zij zich afgezonderd hebben, lijkt Israels enige, „ghetto En niet zonder reden, want deze super-orthodoxe Zeloten zijn felle tegenstanders van de Zionistische staat, omdat naar hun overtuiging de terugkeer tot het „beloofde land" pas tot stand zou mogen komen bij de komst van de Messias. Nu Israel in de komende tijd een beslissende crisis tegemoet lijkt te gaan, ligt er een triomfantelijk trekje van „Wij hebben het altijd wel gezegd", op hun bleke, fanatieke gezichten. Men voelt weinig sympathie voor hen, want hij die een ogenblik stil staat bij de tragische gevolgen, die het tenietdoen van de staat Israel voor de Joden en met voor hen alléén met zich zou brengen, weet zich geen vreemdeling meer in Jeruzalem. Mea Shearim, de orthodoxe wijk van Jeruzalem ADVERTENTIE Neem tijdig

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5