Tegen verbod van prijsafspraken beroep op de rechter mogelijk GREEP! Zwitsaletten „Europa staat voor grote beslissingen" Boekhouder van bouwbedrijfsbond verduisterde f 125.000 Chefarine i\ Verlaging van collegegelden van f 350.- tot f 200.- per jaar Prof. Romme wil ook minister De Bruyn bij beslissingen inschakelen Eis: drie jaar gevangenisstraf B elastingrechtspraak bij gerechtshoven KOU, GRIEP, KOORTS Spaak te Brussel: Loonkwestie in minis terraad ter sprake 5 ECONOMISCHE MEDEDINGING Vierhonderd middelbare scholen zenden telegram Ollenhauer eist aftreden van Adenauer VVD wenst terugbetaling van 1 September 1953 af Duikers brachten gestolen wapens boven water Ortega y Gasset te Utrecht herdacht In 48 uur 128 doden in Algerije gevallen 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine ,,4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! Geen deur)stijl Douane-unie en atoomgemeenschap noodzakelijk Op ijsveld lekgestoten kotters veilig in haven WOENSDAG 14 M AART 1956 Minister Zjjlstra is gezwicht voor het sterke verlangen van de Tweede Kamer naar meer rechtszekerheid voor de ondernemers wanneer de regering ondernemersafspra ken verbiedt. Hij is met de Kamer overeengekomen dat er een onafhankelijk rechter lijk college komt, waarbij de ondernemers in beroep kunnen gaan tegen besluiten van de minister. In een aparte wet zal het in te stellen beroep worden geregeld. Zolang die wet er niet is zal de Wet Economische Mededinging waarbij ondernemers overeenkomsten verbindend of onverbindend kunnen worden verklaard, niet in werking treden. Prof. Romme (KVP) had gisteren gedreigd dat de KVP-fractie tegen de Wet op de Economische Mededinging zou stem men. Het dreigement vond zijn oorzaak in de overweging, dat de minister voor de Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie geen medezeggenschap krijgt bij de uitvoe ring van de wet. Door de aanneming van een amendement van de heer Hazenbosch (A.R.) was de wet voor de KVP toch al minder aanlokkelijk geworden. Volgens het wetsontwerp zal de minister een bepaalde soort ondernemersafspraken (bijvoorbeeld over betalingscondities, leveringsvoorwaar den e.d.) algemeen kunnen verbieden in alle ondernemersovereenkomsten. De KVP wilde dergelijke „generieke onverbindend- verklaringen" niet overlaten aan de minis ter, maar wenste daarvoor een wet, die het parlement zou moeten goedkeuren. Ook andere partijen hadden wel bezwaar tegen te grote macht in handen van de minister, maar zij konden zich verenigen met een oplossing, neergelegd in een amen dement van de heer Hazenbosch, volgens hetwelk een generieke onverbindendver- klaring, die bij ministerieel besluit tot stand is gebracht, binnen vijf jaren moet worden ingetrokken of nader bij een wet moet worden geregeld. Dit amendement was mede ondertekend door leden van de VVD, CHU en P. v. d. A. Bij de stemming bleef alleen de KVP tegen. Het artikel 10, waarin de generieke onverbindendverkla- ring is geregeld, aangevuld met het amen- dement-Hazenbosch, werd aangenomen met 57 tegen 28 stemmen. Tegen stemden alleen de KVP en prof. Gerbrandy. Een amendement van de heer Peschar (P. v. d. A.) om op de generieke onverbindend- verklaringen ook uitzonderingen toe te laten, worden aangenomen met de stem men van de KVP en de WD tegen. Het voordeel van het algemeen verbod van een bepaalde soort ondernemersafspraken is, dat er één lijn wordt getrokken, waardoor een bepaalde rechtszekerheid ontstaat, die door de mogelijkheid van uitzonderingen échter weer twijfelachtig wordt. Om de laatste reden stemden KVP en VVD tegen het amendement-Peschar. Rechter moet beslissen Er was nog een amendement, dat meer rechtszekerheid beoogde. De heer Van Leeuwen (VVD) wilde in de wet buiten twijfel stellen, dat prijshandhavingsvoor- schriften, die, bijvoorbeeld voor merkarti kelen worden overeengekomen tussen de leverancier en de winkeliers, niet onder de Wet Economische Mededinging zullen vallen, omdat hierbij geen sprake is van een afspraak tussen de ondernemers. Minister Zijlstra was van mening, dat prijshandhavingsvoorschriften wél onder de wet vallen omdat ze de concurrentie regelen. Hij gaf de heer Van Leeuwen in overweging zijn amendement in te trekken en later de rechter te laten uitmaken of prijshandhavingsvoorschriften al of niet onder de wet vallen. Mede op aanraden van de heer B 1 a i s s e (KVP) die geen positieve of negatieve uitspraak van de Kamer wenste, maar ook de rechter wilde laten beslissen, trok de heer Van Leeuwen zijn amendement in. Prof. Romme (KVP) voelde het als een zeer groot bezwaar, dat de minister voor de Publiekrechterlijke Bedrijfsorga nisatie (PBO) niets te zeggen krijgt bij de uitvoering van de Wet Economische Mede dinging, maar alleen de minister van Eco nomische Zaken. Hij zag in de minister van Economische Zaken de „staat", die diep kan ingrijpen in het economische leven. Daartegenover zag hij in de publiekrech terlijke bedrijfsorganisatie „het maat schappelijk georganiseerde bedrijfsleven." Daarom wilde hij in de wet samenwerking voorschrijven tussen „staat" en „maat schappij," tussen de minister van Econo mische Zaken en de minister voor de Pu bliekrechterlijke Bedrijfsorganisatie, thans de katholieke minister De Bruijn. Indien de minister voor de PBO buiten de wet wordt gehouden, zo dreigde prof. Romme, zal de KVP ernstig overwegen hoe zij ten slotte over de wet zal stemmen. Maar minister Zijlstra voelde niets voor een medebewind van de minister voor de PBO en in dat opzicht staat de ministerraad achter hem. Minister Z ij 1 s t r a betoogde, dat het geenszins zeker is, dat er bij de volgende kabinetsformatie in juni weer een minister voor de PBO zal komen. De taak van de huidige minister voor de PBO is de bevor dering van het tot standkomen van pro- dukt- en bedrijfschappen en als die ont wikkeling voldoende is gevorderd bestaat er misschien geen behoefte meer aan een minister voor de PBO. In ieder geval heeft hij thans geen taak op het gebied van het economische beleid en dus kan hem be zwaarlijk in een willekeurige wet die taak worden toegekend. Nadat prof. Romme en minister Zijlstra even samen overleg hadden gepleegd, bleek prof. Romme zijn wensen zo gematigd te hebben, dat minister Zijlstra zijn zin kreeg. In de wet wilde prof. Romme opnemen dat bij algemene maatregel van bestuur woidt bepaald welke besluiten van de minisler van Economische Zaken niet worden vast gesteld dan „na overleg" met de minister voor de PBO. Tegen dit amendement had minister Zijlstra geen bezwaar, omdat 'in het midden wordt gelaten over welke be sluiten overleg zal worden gepleegd. De vrije beroepen Tenslotte trok de heer Peschar het amen dement van de P. v. d. A. in om ook de Acties voor Jungschlager Nog steeds zeer veel adhesie betuigingen met manifest-Gleveringa Enkele leerlingen van het Gemeentelijk Lyceum te Doetinchem hebben een initia tief-comité gevormd, dat zich enkele dagen geleden met een circulaire tot vierhonderd middelbare scholen heeft gewend om ad- hesie-betuiging, om een telegram aan de regering te zenden, waarin zal worden aan gedrongen op het nemen van maatregelen die vereist zijn voor het uitspreken van een rechtvaardig vonnis in de zaak-Jung- schlager. Tot gisteren hebben reeds vijf enzeventig middelbare scholen geantwoord met in totaal 16.500 reacties. Het telegram zal in de loop van deze week worden ver zonden. Op het Catshuis van het Haagse land goed Sorghvliet worden dagelijks zakken vol brieven en briefkaarten binnengere den, waarop de afzenders adhesie be tuigen met het manifest-Cleveringa. vrije beroepen (artsen, advocaten, nota rissen, architecten, tennisleraren, accoun tants enz.) onder de wet te brengen. Daar voor in de plaats diende hij een motie in waarin de regering wordt uitgenodigd een onderzoek in te stellen of het wenselijk is de vrije beroepen onder de Wet Economi sche Mededinging te brengen. De heren Blaisse (KVP), Hazenbosch (A.R.), Van Leeuwen (VVD) en Schmall (C.HU) maakten bezwaar tegen deze motie omdat de wet niet is ontworpen voor de vrije beroepen maar voor het bedrijfsleven. Minister Z ij 1 s t r a had echter geen be zwaar tegen de motie, omdat sommige vrije beroepen ook een machtspositie kunnen in nemen. Vandaag wordt over de motie- Peschar gestemd, evenals over het gehele wetsontwerp tot regeling van de economi sche mededinging. Vreemd bouwwerk NEURENBERG (Reuter) De leider van de Westduitse sociaal-democratische partij, Ollenhauer, heeft in een rede te Neuren berg het aftreden geëist van bondskanse lier Adenauer. Hij zei, dat Adenauers re gering een „vreemd bouwwerk" is gewor den, omdat het zes ministers omvat die niet meer door hun partijen gesteund wor den: twee voormalige leden van de Vluch- telingenpartij en vier voormalige Vrije De mocraten. v,-'Y.-y - - Van het vliegveld München-Riem zijn kortgeleden veertig leden van de nieuwe Duitse luchtmacht voor opleiding naar de Verenigde Staten vertrokken. In verschillende technische instellingen van de Amerikaanse luchtmacht zullen de manschap pen vertrouwd worden gemaakt met alle bijzonderheden van de moderne luchtvaart. Daarna zullen zij als instructeurs dienst gaan doen op het vliegveld Kaufbeuren. Op de foto zien we hoe kolonel Robert E. Kendig (op krukken), commandant van het vliegveld Kaufbeuren, afscheid neemt van de voor het vertrek gereedstaande mannen. De Tweede Kamer heeft dinsdag het wetsontwerp behandeld tot verlaging van de collegegelden voor de universiteiten, technische hogescholen en de landbouw hogeschool van 350 tot 200 gulden per jaar, te rekenen van 1 september 1954 af. Me vrouw Fortanier-de Wit (VVD) drong erop aan de verlaging te doen in gaan op 1 september 1953, een jaar vroe ger dus, zoals minister Cals aanvankelijk had voorgesteld, omdat de verlaging (af schaffing) van het schoolgeld voor het lager onderwijs ook op 1 september 1953 is ingegaan. Indien de minister niet uit eigen beweging het wetsontwerp aldus zou wijzigen, zou mevrouw Fortanier-de Wit een amendement indienen, want zij geloof de niet in de administratieve bezwaren. Het collegegeld kan worden teruggegeven op aanvrage en daarvoor zou de minister een oproep kunnen plaatsen. Met de verlaging van het collegegeld tot 200 gulden per studiejaar ging de Kamer algemeen akkoord, al vonden sommigen het bedrag van 200 gulden nog te hoog. De minister zal het collegegeld op een lager bedrag kunnen stellen, indien twee of meer personen uit hetzelfde gezin in het zelfde studiejaar onderwijs volgen. De heer' Posthumus (PvdA) vond de verlaging nog maar een stapje in de richting van de Aan het slot van een conferentie ih Cairo, welke zes dagen heeft geduurd, hebben de drie Arabische leiders, president Shoekry El Koewatly. van Syrië, koning Saoed van Saoedie-Arabië en luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische premier, een gezamenlijke verklaring ondertekend over een plan tot coördinatie van de Arabische defensie-projecten. Tegen de 42-jarige gedetineerde ex- hoofdboekhouder van de Algemene Bouw bedrijfsbond, G. M. R. B. uit Ede, die in vier jaar tijds f 124.914 ten nadele van deze bond had verduisterd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam drie jaar gevangenisstraf geëist. De verdachte, die een volledige bekente nis aflegde, verklaarde het geld te hebben gebruikt om te kunnen voldoen aan zijn drankzucht. Om zich de gelden te kunnen toeëigenen pleegde hij herhaaldelijk vals heid in geschrifte. Hij heeft ook 15.000 gulden verduisterd, die de bondsleden, de bezoldigde bestuur ders en het personeel van het bondsbureau bijeen hadden gebracht na de watersnood en die verdachte indertijd had moeten af dragen aan het Rampenfonds, voorts een bedrag van omstreeks 77.000 gulden voor betalingen aan een drukkerij, die echter jarenlang niet had gereclameerd. Had deze drukkerij zo verklaarde de penning meester van de bond maar één keer om betaling van zijn rekeningen gevraagd, dan was het met de verduisteringen nooit zo ver gekomen. De verdachte was in 1948 in dienst van de bond gekomen. Hij kreeg een salaris van 550 per maand. In 1954 was hij we gens het dronken besturen van een auto tot twee weken hechtenis veroordeeld. Ver der was zijn strafregister blanco. Het kwam de president ongeloofwaardig voor, dat de verdachte het enorme bedrag alleen gebruikt zou hebben om aan zijn drankzucht te voldoen. De verdachte ver klaarde, dat hij een paar keer per week in Amsterdam op stap ging. Hij tracteerde dan ook rijkelijk anderen in de gelegen heden, die hij bezocht. Op één avond had hij soms wel f 1500 opgemaakt. De officier noemde het onbegrijpelijk, dat verdachtes braspartijen vier jaar lang hadden kunnen doorgaan zonder dat dit de politie was opgevallen. De bondspenningmeester verklaarde dat dank zij de scherpe opmerkingsgave van een assistent-accountant de boekhouder tenslotte tegen de lamp was gelopen. Hij beschikte over het handtekeningstempel van de penningmeester. Hij maakte er misbruik van door het te bezigen om van de girorekening van de bond geld af te halen. Op geraffineerde wijze vervalste hij kasbescheiden. De officier van justitie noemde de ver duisteringen, die B. gepleegd had, „in alle opzichten een kampioenschap" en eiste drie jaar gevangenisstraf. De raadsman wees in zijn pleidooi op de zeer onvoldoende kascontrole, in zeven jaar tijds vier keer toegepast, en verzocht zijn cliënt nog een mogelijkheid te willen geven zijn fout te herstellen. De rechtbank zal op 27 maart uitspraak doen. De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming besloten de rechtspraak in belastingzaken voortaan op te dragen aan de gerechtshoven. Het amendement van de heer Van Rijckevorsel (KVP) om de be lastingrechtspraak over te brengen naar de gewone rechtbanken, werd met 40 tegen 46 stemmen verworpen. Voor stemde al leen KVP en AR. De speciale belastingkamers bij de ge rechtshoven zullen ook elders dan in de hoofdplaats van het ressort zitting kunnen houden. In de eerste tien jaar kunnen in deze belastingkamers ook worden be noemd kandidaat-notarissen en zij die met goed gevolg het examen in de belasting wetenschappen aan de rijksbelastingaka- demie hebben afgelegd. Beroep is moge lijk op de Hoge Raad. De diefstal uit kazerne te Ede Duikers van de Koninklijke Nederlandse Marine hebben uit de Haarlemse trek vaart wapens naar boven gebracht, afkom stig van de diefstal uit de kazerne te Ede. De gestolen wapens, bestaande uit twee stenguns met toebehoren, drie karabijnen, een pistool, enkele loopborstels en een hoe veelheid munitie werden naar boven ge bracht door de duikers, nadat de daders nauwkeurig de plaats hadden aangewezen, waar zij de buit in het water hadden ge worpen. democratisering van het onderwijs. De student zou niet moeten betalen, maar in tegendeel studieloon moeten ontvangen, zo meende hij. Tegelijk met de verlaging van het col legegeld wordt het subsidie aan de uni versiteiten en de hogescholen verhoogd omdat zij minder inkomsten krijgen, hoe wel in het algemeen de lasten zijn ge stegen. De moeilijkheid om deze compen satieregeling tot stand te brengen is er de oorzaak van geweest, dat de verlaging van de collegegelden is verschoven van aan vankelijk 1 september 1953 naar 1 septem ber 1954. Vandaag antwoordt minister Cals. Te Utrecht is dinsdagmiddag tijdens een in de aula van de rijksuniversiteit gehou den plechtige bijeenkomst van de stichting „Het Spaans-Portugees en Ibero-Ameri- kaans Instituut" onder voorzitterschap van Prins Bernhard, de Spaanse wijsgeer en litterator Don José Ortega y Gasset her dacht, die in oktober 1955 is overleden. Als spreker traden op prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het instituut en prof. dr. mr. K. Ku.ypers, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de Prins de bijeenkomst had ge opend, gaf hij het woord aan prof. Van Dam, die de persoon en het oeuvre van Ortega een van de waarden van Spanje noemde, die de grootste algemene erken ning in het buitenland hebben gevonden. Spanje heeft in diepe rouw gedompeld bij zijn graf gestaan, want het beseft welk een grote leegte deze man achter zich laat in het Spaanse culturele leven. Prof. Kuypers schetste Ortega als een veelzijdige figuur, zozeer dat men zelfs kan spreken van verschillende carrières. Sprker belichtte van deze veelzijdige activiteit als litterator, journalist, politicus en filosoof speciaal de laatste en deed uit komen, dat al zijn activiteit beheerst werd door zijn wijsgerige visie op het leven en de betrekking waarin de mens staat tot de geschiedenis. Ortega zag in de geschiedenis een sys teem, een samenhangend geheel, doordat de mens en de maatschappij op de een of andere wijze het gehele verleden, ja zelfs de voorgeschiedenis in zich bergen. Men dient volgens Ortega derhalve alles in de geschiedenis te bepalen vanuit het ge zichtspunt van de gehele geschiedenis. Tot dusverre althans is de naam van Ortega niet verbonden met de idee van een verenigd Europa, maar met de massa mens, zoals deze in het meest gelezen en bekendste boek „Opstand der horden" ge schetst wordt, door welk geschrift Ortega wel het meest zijn internationale reputa tie heeft gevestigd. De bijeenkomst werd bijgewoond door het vrijwel voltallige college van curato ren en een aantal hoogleraren van de uni versiteit van Utrecht, alsmede door de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburgh en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Rariitz. ALGIERS (United Press) In 48 uur zijn in Algerije 128 doden gevallen: 104 op standelingen, 21 Franse soldaten en drie burgers vonden de dood in verschillende incidenten. De zwaarste botsingen tussen regeringstroepen en opstandelingen vielen voor in het Aurès gebergte ten zuidoosten van Batra, en in de Neamantchs. Overal in het land wachten zowel de Fransen als de Moslems in spanning op nieuwe uitbarstingen van geweld, waarop men met stelligheid rekent als antwoord op de volmachten® die Mollet van de Franse Nationale Vergadering heeft ontvangen. De openbare scholen in Algiers zijn in sommige gevallen ontdaan van hun leer lingen. De Mohammedaanse ouders hebben hun kinderen van de scholen gehaald. Ze beweren dat de kinderen vergiftigde melk te drinken krijgen en dat ze in doodsgevaar komen omdat ze ingeënt worden. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 c« ADVERTENTIE zijn snel en afdoend te bestrijden met: ...'ti Z WITS AL preparaat/ CRICKLADE, Engeland (United Press) - Wie de kleuterschool van Cricklade in Engeland gaat bezichtigen, kan het treffen, dat hij juist komt op het ogenblik waarop de leerlingen stuk voor stuk in de raam opening verschijnen, en omzichtig langs een laddertje naar de begane grond af dalen. Want dat is daar zo de gewoonte. Wie dan vraagt, of die kinderen niet or dentelijk door de deur kunnen gaan, krijgt te horen dat er geen deur is. De architect had er namelijk bezwaar tegen, een buitendeur aan te brengen. Het gebouw is oud. Een deur zou de stijl van het huis bederven. KONINKLIJK PAAR IN AMSTERDAM Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens van 18 tot 23 april in Am sterdam te verblijven. Van onze correspondent in Brussel) De assemblée van de Kolen- en Staalge meenschap begon gisteren in Brussel haar werkzaamheden met een rede van Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, en president van het comité der experts, dat te Messina werd ingesteld. „Ik heb uw steun nodig", aldus zeide Spaak", omdat wij voor grote beslissingen staan. De voorstellen en de studies, door de experts opgesteld, zullen thans door de mi nisters van de zes landen moeten worden besproken en het onderwerp vormen van de vraag of wij komen tot de omschrijving van een internationaal verdrag. Dit verdrag slaat enerzijds op de tot standkoming van een Europese Douane- unie en anderzijds op de realisatie van Euratom. Ik ben pessimistisch gestemd als ik zie met hoeveel moeilijkheden een aan tal Europese regeringen hebben af te reke nen, terwijl al met al het oorlogsgevaar is afgenomen, wat echter absoluut geen reden is om de totstandkoming van het ene Euro pa uit te stellen", aldus Spaak. De Belgi sche minister wenste klaarblijkelijk een po ging te doen om de nieuwe Europese plan nen voornamelijk in Frankrijk te doen ac cepteren. In feite zijn de Benelux-landen, Italië en West-Duitsland akkoord over de grote lijnen van het plan van Messina. De kern van de zaak is dus: krijgen wij de Europese Douane-unie in de Nationale As semblée van Parijs goedgekeurd. In de eer ste plaats hebben de experts van Messina zich bezig gehouden met de douane-tarie ven. Met 10 pet. over de eerste vier jaren en daarna geleidelijk verder zullen de douanerechten in het inter-Europese han delsverkeer worden afgeschaft. Men hoopt dat deze douane-unie, naar het voorbeeld van de Benelux, over 12 jaren en uiterlijk over 15 jaren tot stand kan komen. Het moet echter van de aanvang af vaststaan dat het een onherroepelijk experiment is en dat geen enkele Europese regering zich in de loop van de besprekingen nog terug trekt. Ook over de afschaffing van de con tingenten en de andere restricties in het handelsverkeer werd door experts overeen stemming bereikt. Het Europese fonds voor wederaanpassing, dat de bedrijven moet helpen om zich in de eenheidsmarkt in te schakelen, zal volgens het verslag van de heer Spaak moeten kunnen beschikken over een kapitaal van 1 miljard dollar, ter wijl het fonds voor Europese investeringen jaarlijks 300 miljoen dollar zal moeten kunnen besteden, o.m. voor de ontwikke ling van de arme gebieden in Europa. De heer Spaak was het eens met de theorie, dat er in Europa geen gelijkschakeling van de lonen en de sociale condities nodig is om de eenheidsmarkt tot stand te brengen. Een zekere gelijkschakeling van de lonen zal eerder het gevolg dan het uitgangspunt zijn van de gemeenschappelijke markt. Heel voorzichtig hebben de experts het pro bleem van de landbouw-integratie behan deld. In deze sector, aldus Spaak, zijn er talrijke beschermingsclausules. Welke instellingen zullen de eenheids markt tot stand brengen? In de eerste plaats denkt men aan de oprichting van een Europese commissie, welke de huidige Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalge meenschap zal vervangen. De Europese commissie, samengesteld uit onafhankelijke experts, zal richtlijnen ontvangen van een raad van nationale ministers. Anderzijds zal de huidige assemblée van de K.S.G. in belangrijke mate worden uitgebreid. De geschillen in verband met de eenheids markt zouden aan het gerechtshof van Luxemburg worden voorgelegd. De atoom- gemeenschap zal eveneens van deze instel lingen gebruik kunnen maken. Spaak on derstreepte voornamelijk, dat er geen groot verschil meer is tussen militair en burger lijk gebruik van de atoom-energie. Een reaktor zal even goed op een gewoon schip als op een militaire eenheid worden geïnstalleerd. Het valt niet te ontkennen dat de rede van Spaak een grote indruk zal uitoefenen op het werk van deze zitting van het Euro pese parlement in wording. Toch zijn een aantal leden van oordeel dat de eigen stu dies van de Assemblée en van haar talrijke commissies minstens even grondig en wel licht met meer politieke zin zijn gedaan dan die van de expert van Messina, welke ambtenaren zijn zonder verantwoordelijk heid. Vandaag begint de eigenlijke wet gevende arbeid van de Assemblée met de bespreking van het rapport Van der Goes van Naters met betrekking tot de Europese integratie. De ministerraad heeft zich bezig gehou den met de kwestie van de lonen. Naar wij vernemen is bij deze bespreking het kabinet nog niet tot definitieve besluiten gekomen. Het staat echter wel vast, dat spoedig een besluit over deze kwestie zal vallen. Niet onaannemelijk is het dat eerst van regeringswege nog contact zal worden op genomen met de bij het loonoverleg be trokken partijen. Intussen hebben drie werknemersorgani saties in de chemische industrie loonvoor- stellen bij de werkgeversorganisaties inge diend. Het betreft een uitkering van twee weeklonen over 1955, een verhoging van de richtlijn, die geldt voor de zware chemi sche industrie met drie percent en diffe rentiatie van deze bedrijfstak ter grootte van vier percent. Te verwachten valt, dat binnenkort onderhandelingen over deze voorstellen zullen beginnen. In de zware chemische industrie werd de CAO verleden jaar reeds opgezegd. Veel hangt af van een spoedige beslis sing van de regering over het te voeren beleid, daar de onderhandelingen over vele collectieve arbeidsovereenkomsten niet kunnen worden afgesloten voordat be kend is welke de verdere richtlijnen van de regering zullen zijn. De twee Duitse kotters, die in aanvaring zijn gekomen met een onder het waterop pervlak gelegen ijsmassa, overgebleven van een reusachtige ijsbarrière die tijdens de koudegolf het water voor Kiel vrijwel geheel had afgesloten, zijn veilig in de thuishaven Heikendorf aangekomen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7