Maaswijdte kan volgens verdediging niet aan normen worden gebonden ■sr?r: „Beschermde vis is niet uit fijnmazige trawl te houden" Werfgenoot van de „Haarlem", de „Andanes", bleef een prachtig schip Velsens technische school moet uitbreiden; kan niet door bouwstop VEM-ZAAK VOOR DE HOGE RAAD Buitenlandse schippers zullen in hun vuistje lachen Protesten bij de regering hielpen niet Met de heer Dominicus door zonnig Italië WOENSDAG 14 MAART 1956 7 „Onder Ons" vierde feest onder ons Jaarvergadering Algemene Bond „Mercurius" Flirti „Maria OrtFétfi" Kijkavond van de VARA De Rederijkerskamer speelt „Uitstekend Mylord" LANGS SLUIZEN EN HAVENS fHB I Serie kleurenfoto's van de allerhoogste schoonheid Wiron II liep vast bij de semafoor Deens vlootbezoek aan IJmuiden Burgerlijke Stand Velsen Agenda voor Beverwijk VOOR NEDERLANDS HOOGSTE RECHTSCOLLEGE, de Hoge Raad in Den Haag, is gisteren de pleitrede gehouden in de principiële aangelegenheid van de maas- wijdte der trawlnetten, zulks nadat het Gerechtshof in Amsterdam op 16 november de van overtreding der maaswi.idtebepalingen beschuldigde IJmuidense visserijmaat schappij de VEM ontsloeg van rechtsvervolging, maar de advokaat-generaal tegen dit vonnis cassatie aantekende bij de Hoge Raad. In zijn pleitrede heeft mr. J. van der Hoeven uiteengezet, dat er een gradueel maar belangrijk verschil bestaat tussen de oorspronkelijke Engelse tekst van de ovcrbevissingsconventie en de daaruit voort gekomen Nederlandse wet op de maaswijdten. Bovendien, zo voerde hij aan, is het vangen van bijvis ook door trawlers, die zich op haring en makreel hebben ge specialiseerd, bijna onvermijdelijk, zodat een te stringente toepassing van de wet, waar de advokaat-generaal naar zijn mening op af stuurt, door in hoger beroep te gaan, deze visserij zou kunnen lamleggen. Het gaat er namelijk om, dat tegelijk met de haring of de makreel niet-beschermde vissoorten dus meermalen beschermde vis wordt aangevoerd, omdat de haring of de makreel meestal door schelvis of kabel jauw worden gejaagd. De VEM kreeg hier indertijd last mee, omdat bij controle bleek, dat op vier harer trawlers netten met een maaswijdte tussen de 35 en de 50 millimeter aanwezig waren, terwijl de minimummaat voor beschermde vis wettelijk 75 millimeter bedraagt sinds de wet van kracht was geworden. Daarop werd de VEM door de economische politierechter te Haarlem aanvankelijk veroordeeld tot vier maal f 3300.boete (waarvan telkens 3000.voorwaardelijk) en dit vonnis bracht het rechtsgeding op gang. De tekst van de officiële Nederlandse vertaling kent echter andere bewoordin gen en spreekt vandit vistuig mag niet aangewend worden om...." en over de „bedoeling", zoals het Engelse woord „purpose" dit zegt, wordt niet gesproken. De Nederlandse wet gebruikt dan ook het woord „bezigen" en daarmee is de zaak in een andere sfeer getrokken, meende pleiter. Er blijkt nergens uit, dat het plan beeft Voorgezeten, de conventie in de Ne derlandse wet anders te interpreteren, maar de minister volgde in zijn memorie van antwoord wel de g e e s t van het trak taat en de conclusie zou daaruit dus te trekken zijn, dat de Nederlandse wet en de Engelse conventie wel hetzelfde zijn, maar het niet op dezelfde manier zeggen. Ook in de Nederlandse wet, aldus ging de verdediger voort, moet gelet worden op de „purpose" de bedoeling dus. De cassa tie-schriftuur veronderstelt nu, dat als er een overmaat van bijvangst is, de bedoe ling in twijfel moet worden getrokken, ot er wel op haring en makreel wordt gevist, maar, zo meende de pleiter, bij het opstel len van de artikelen der Nederlandse wet is duidelijk vooropgesteld, dat er een grote bijvangst kan zijn. „Hieraan is niet ten volle te ontkomen", merkten toen reeds vele Kamerleden op. Het Amsterdamse hof deed in zijn arrest weliswaar blijken, dat de VEM als gespe- cialisering haring- en makreelrederij op cngeveer 80 percent haring kan rekenen en dat dit percentage veel hoger heeft gelegen m de jaren, die aan de steekproef vooraf gingen, maar na het ontslag van rechtsver volging ging de advokaat-generaal in ho ger beroep, zodat gistermorgen de zaak op nieuw voorkwam in het gebouw van de Hoge Raad. Wet schiet tekort Mr. Van der Hoeven heeft in een lange pleitrede de achtergronden der trawlvis- serij belicht en hij begon met op te mer ken, dat de cassatie-aanvraag van de advo kaat-generaal van het Amsterdamse hof berust op de stelling, dat de wettelijke re geling van deze materie onvoldoende is Langs deze weg is er dus in feite een po ging gedaan om van de Hoge Raad een na dere aanvulling te krijgen. Voor een juiste oriëntering meende hij echter te moeten opmerken, dat de wettelijke regeling niet alleen gebed ligt in de wet op de maas wijdten, maar ook in de maaswijdteconven- tie van 1947, ter uitvoering waarvan im mers de wet werd voorbereid en later ook van kracht werd. Het hoofddoel is de be scherming van de visstand en de strekking is het voorkomen van het jagen op jonge vis van de beschermde soorten. Daartoe zijn twee middelen gebruikt: de minimum- maaswijdte en de plicht om eventueel toch gevangen ondermaatse bijvis over boord te zetten. In de cassatieschriftuur van de ad vokaat-generaal wordt duidelijk gesteld, aldus mr. Van der Hoeven, dat de wet niet voldoende is, een geluid, dat ook reeds ten aanhore van de economische politierechter klonk. Toen immers bleek, na het vonnis in laagste rechterlijke instantie, dat er een niet-geringe ontsteltenis was gezaaid in het bedrijf, omdat men vreesde, dat de hele haring- en makreelvisserij vleugellam zou komen te liggen. Onvermijdelijk Voor een buitenstaander, aldus mr. Van der Hoeven gaapt er inderdaad een klove tussen realiteit en wet. De normale netten zijn bestemd voor onbeschermde vis, maar in de praktijk blijkt elke dag weer, dat het onmogelijk is, daarbij andere soorten te vermijden. Een zo gunstig mogelijke ver houding tussen haring/makreel en bij vangst heeft de visser bovendien niet zelf in de hand, want vissen is nog altijd een kwestie van „zegen". Dat de advocaat-ge neraal naar een norm streeft en dus een begrenzing van het toelaatbare zoekt, leek de pleiter duidelijk. Hij haalde een uit spraak van een der biologen van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek aan, waar uit duidelijk blijkt, hoe groot het verschil van jaar tot jaar is in plaats, hoeveelheid en tijd, waarop en waarin de haring wordt gevangen. Weliswaar erkent ook de advo kaat-generaal, dat er bijvangst mogelijk is, al stelt hij voorop, dat het normale want uitsluitend voor haring en makreel mag worden gebruikt, maar hij wil naar de me ning van mr. Van der Hoeven de grens tè scherp trekken. Als suggestie voor de maximaal-toelaatbare bijvangst stelt hij iu zijn cassatieschriftuur 30 tot 40 percent, maar de verdediger kon de Hoge Raad moeilijk benijden met de opgaaf, deze nor men naar recht en redelijkheid te'stellen. Zelfs op het internationale niveau is hier over nog lang geen overeenstemming. Vertaling te „sterk"? Pleiter ontkende een premisse van de advokaat-generaal, als zou het uitgangs punt van de conventie gedekt worden door de letter van de daaruit voortgekomen Ne derlandse wet. Ten bewijze legde hij de teksten over van de bepalingen, waarover thans strijd wordt gevoerd, zowel uit de conventie, de gewijzigdge conventie als de wet. In de Engelse tekst, aldus mr. Van der Hoeven, volgt men een ander woordge bruik dan in de Nederlandse wet: artikel t> van de conventie, later neergelegd in arti kel 5 van de Nederlandse wet, geeft in de Engelse versie aan. dat nauwmazig want niet gebruikt mag worden „for the purpose of" beschermde vis. Bovendien zegt de con ventie, dat alle ondermaatse beschermde vis, die mee-gevangen wordt, direct over boord moet. Hetgeen dus betekent, dat de bovenmaatse vis wèl gehouden mag wor den. Dat is dan ook blijkbaar de zin van de conventie, meende de verdediger. In de permanente commissie van het overbevissingsverdrag is de interpretatie eveneens aan de orde geweest en in het verslag van deze commissie komen even eens de woorden „for the purpose of" voor. Het doel telt dus, meende de heer Van der Hoeven en het toeval is van minder bete kenis: de opzet om beschermde vis te van gen met fijnmazig want wordt dus veroor deeld, maar als er toevallig beschermde vis bij is, kan dit moelijk strafbaar worden ge steld. Minister: „onvoorkoombaar" Minister Mansholt heeft dit in zijn ant woord op de opmerkingen uit de Tweede Kamer niet tegengesproken en gaf dus toe, dat er aan de vangst van ondermaatse vis niet te ontkomen is. Overigens leveren de visgronden, waar de haring en de makreel vandaan komen, weinig ondermaatse be schermde vis op, merkte de heer Van der Hoeven op, want als er schade wordt aan gericht aan de beschermde visstand, dan gebeurt dat in de ondiepe wateren, waar dn kustvisserij haar werkterrein heeft. Dat er een bepaalde tolerantie is, noem de mr. Van der Hoeven een geluk, want de werkelijkheid is in wezen niet anders: nauwkeurige metingen van verscheidene trekken met de trawl hebben laten zien. dat de visserij uitermate wisselvallig is. Buitenlandse concurrentie krijgt kans Overigens is in de wijziging op de con ventie al gesteld, zo ging hij voort, dat aan ondermaatse beschermde vis ten hoogste 10 percent mag worden aangebracht. Hier mee is de toelaatbaarheid dus geaccepteerd en tegelijkertijd werd daarmee erkend, dat de bovenmaatse vis in grotere, zelfs grote hoeveelheden tussen de haring of makreel terecht kan komen. De VEM is nu een maal een bedrijf, dat zich geheel op haring en makreel heeft gespecialiseerd, zoals de vangstsamenstellingen van haar trawlers hebben uitgewezen en hij meende dan ook, dat de bezwaren tegen de uitspraak van het Hof, zoals ze zijn neergelegd in de cas satieschriftuur van de advokaat-generaal, moeilijk houdbaar zijn. Een bijkomend probleem van grote economische impor tantie noemde hij verder de verzwakking der buitenlandse concurrentiepositie ter zee, want als de Nederlandse vloot inder daad gebonden wordt aan de strengste uit leg van de wet, zoals de advokaat-generaal wil, dan zullen de schepen van andere na tionaliteit daar ongetwijfeld meesmuilend van profiteren. „Laat men niet worden plus royaliste que le roi" besloot pleiter zijn betoog. Conclusie en uitspraak in deze zaak wer den bepaald op vrijdag 27 maart. In het clubhuis café „Scheywijck" heeft de Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" dinsdagavond een feestelijke bijeenkomst gehouden, die zich in een grote belang stelling mocht verheugen, niet alleen van de zijde der heren maar ook van de dames. De voorzitter de heer J. Kooy, legde in zijn openingswoord de nadruk op de goede verstandhouding in- en het sportieve ver loop van de gehouden wintercompetitie. Hij hoopte dat de binnenkort te houden traditionele Paas-drive een zelfde succes zal worden. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter hierna de prijzen uit van de wintercompetitie. De wisselbeker was voor de heer J. Zuer met 69.942 pnt.; 2. J. Dijk man 69.910 pnt.; 3. H. Meyer 68.793 pnt.; 4. J. Kooy 68.400 pnt., die tevens de mar- senprijs verwierf; 5. J. Mollema 67.992 pnt. Hierna bleven de aanwezigen nog ge ruime tijd gezellig bijeen. De jaarvergadering van de afdeling Be- verwijk-Velsen van de Algemene Bond „Mercurius", zal dit jaar gehouden worden op vrijdag 23 maart, in het gebouw van de CBT, Trawlerkade 60 te IJmuiden. Naast de gewone verslagen komen ook die van het hoofdbestuur aan de orde alsmede het indienen van voorstellen voor het op 28 en 29 mei in Amsterdam te houden bondscongres. Onder auspiciën van de Culturele dienst van de Beverwijkse KAB vindt op dinsdag 20 maart in de bovenzaal van veiling gebouw „Kennemerland" de vertoning plaats van de film „Maria Goretti". De Beverwijkse afdeling van de VARA belegt op zaterdag 24 maart wederom een televisie-avond in ,,'t Centrum". Op het programma staan „Cees de Lange ontvangt" en een reportage van de Zesdaagse in Parijs. De Rederijkerskamer „Kennemerland" geeft op donderdag 26 april een opvoering van een Engels blijspel, getiteld: „Uitste kend mylord". Regisseur is de heer Ferd. Koolbergen. NA DE nieuwe mo derne Duitse motor trawler van de vorige week willen we nu aandacht schenken aan een grote stoom trawler van Brits or- gine, een trawler, die intussen alweer bijna 6 jaar oud is maar toch nog behoort on der de grootsten. Het is de „Andanes" GY. 53, In Engeland heeft men de laatste tijd trawlers gebouwd met één mast en een hoge gestroomlijnde brug. Wat dat betreft maakt de „Andanes" een bescheiden in druk. De dekhuizen en de brug zijn laag gehouden en de ach termast ontbreekt niet. Het fraaie schip heeft op de helling gestaan bij de beken de werf van Cochrane Sons te Selby. Met een bruto inhoud van 724 ton is de „Andanes" bijna 300 ton groter dan de IJmuidense „Haarlem" IJM.9, die in 1938 bij dezelfde werf gereed kwam. De grootste lengte van de „Andanes" be draagt 60,47 m., de lengte tussen de lood lijnen 55,85 m„ de breedte 9,50 m. en de holte 4,62 m. Het schip heeft een bunker capaciteit van 292 ton olie, het is dus een oliestoker; bovendien kan het 10 ton die selolie meenemen voor de hulpmotoren. Er is accommodatie voor 30 man. De triple expansie machine, geleverd door Amos Smith in Hull, ontwikkelt 1290 pk. Een bijzonderheid is dat de „Andanes" de eer ste Britse trawler was uitgerust met een automatische stuurinrichting, geleverd door Sperry Gyroscope Ltd. en uiteraard ontbreken de andere moderne navigatie middelen niet, ook een radarinstallatie is aanwezig. De „Andanes" is het eigendom van de •?r 'C/.V/y V&, -u TW- Overal op het Griekse vasteland en de Griekse eilanden is een storm van protest opgestoken tegen de deportatie van aartsbisschop Makarios, de leider van de pro- Griekse beweging op het eiland Cyprus. In Heraklion, op het eiland Kreta, kwam het tot heftige demonstraties, waarbij het Britse consulaat het danig moest ontgelden. De foto laat zien hoe demonstranten het schild met het Britse koninklijke wapen van het gebouw van het Britse consulaat halen. Ook de ramen en deuren en het meubilair werden vernield; de consul kon met de leden van zijn staf ongedeerd ontkomen. A VS j «y» .at Inmiddels dreigen er moeilijkheden door de bouwstop, die de hoognodige uitbreiding van de school afremt. In de loop van de cursus 1954/1955 werd het Velserbad weer geopend en konden de zwemlessen weer gegeven worden. De werkzaamheden aan de verwarmingsinstallatie zijn nog steeds niet voltooid en er worden nog steeds ver beteringen aangebracht. Uit het verdere verloop van het verslag bleek, dat met goedvinden van het ministerie d'e inventaris in het afgelopen jaar voor een belangrijk deel vernieuwd en uitgebreid werd. Het natuurkundelokaaï is o.a. geheel opnieuw ingericht en ook lokaal 34 voor d'e machi ne-bankwerkers werd geheel nieuw geïn stalleerd voor een afdeling fijnmetaalbe werking. Eveneens met goedkeuring van hét ministerie nam de school deel aan de plaatselijke jaarbeurs de z,g. B.I.M.IJ. en werden voor de eerste maal examens af genomen voor het leerlingenstelsel Bouw bedrijven. Ook de nodige excursies vonden plaats naar diverse belangrijke bedrijven in Nederland. Uit het verslag kwam ook de dank aan diverse bedrijven tot uiting, die studie- en oefenmateriaal beschikbaar hadden gesteld. Op 1 januari 1955 werd de school bezocht door 507 leerlingen, waar van 281 voor de le klas, 210 voor de 2e en 16 voor de kopklasse. Deze leerlingen wa ren over diverse ambachten verdeeld t.w. machine-foaofcwerfcen, electrotechniek, tim- Andanes Steam Fishing Co Ltd. te Grims by, een rederij met één schip, die onder directie staat van J. R. Cobley. Deze Brit se reder is tevens „manager" van de Al- sey Steam Fishing Co Ltd. met de stoom trawlers „Alsey" en „Kirknes", de Ko- panes Steam Fishing Co Ltd. met de „Staf nes" en de Rinovia Steam Fishing Co Ltd. met de „King Sol", de „Rinovia" en de „Sletnes", alle flinke trawlers en op een enkele uitzondering na van Britse makelij. De „Sletnes" is namelijk gebouwd bij de Norderwerft in Hamburg, kwam in 1940 in bedrijf en heette aanvankelijk „Lar- wot"i Vóór de oorlog stond deze Engelse vis serijmaatschappij of beter deze groep van rederijen onder directie van J. G. Little met een vloot van acht trawlers, waaron der we dezelfde namen en in sommige ge vallen ook dezelfde schepen tegenkomen. Er was toen eveneens een „Andanes", een schip dat in 1935 onder de naam „Wimpo- le" werd aangekocht. Ook dit schip was afkomstig van Cochrane, daterende uit het jaar 1916 met een bruto inhoud van 320 ton. De trawler „Andanes" draagt de naam van een Noors plaatsje gelegen op de noor delijke punt van Amdöy, om precies te zijn negentien minuten benoorden de 69ste breedtegraad. Vlak in de nabijheid bevindt zich een bekend visserijgebied. De Engel sen zijn niet de enigen, die een trawler daarnaar vernoemd hebben. De Norddeut- sche Hochseefischerei in Bremerhaven heeft ook een trawler „Andanes", welke rederij overigens meer schepen heeft ge noemd naar belangrijke visgronden: „Ma- langen", Lofoten", „Skolpenbank", „Fla- dengrund" en dergelijke. Alle toepasselijke namen voor visserijschepen, waarin IJmui den ook niet achter is gebleven, neem bij voorbeeld de „Viking Bank" IJM. 183 en de enige jaren opgelegde „Horn Rif" IJM. 155. ARIE VAN DER WEER Voorafgaande aan de algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Nijverheids onderwijs in Kennemerland te Velsen die de Technische School op het Tiberiusplein exploiteert, is er gisteravond een korte bestuursvergadering gehouden onder leiding van voorzitter ir. E. F. Peltzer. Deze heette daarna de aanwezigen ter jaarvergadering hartelijk welkom, waarna de heer J. P. Rijken, die de afwezige secretaris verving, een overzicht gaf van de gang van zaken aan de school. Hieruit bleek, dat men enige malen met gebrek aan leerkrachten te kampen heeft gehad, doch dit steeds weer tot een bevredigende oplossing had weten te brengen. Met ingang van de nieuwe cursus is er met een tweejarige opleiding fijnmetaalbewerking begonnen. Leerlingen van de afdeling machinebankwerken en electro-techniek, die met goede cijfers het diploma van een van deze afdelingen hebben behaald, werden in de gelegenheid gesteld in het tweede leerjaar van deze nieuwe afdeling geplaatst te wórden. Deze klas is met 15 leerlingen begonnen. meren, ioodgieten, schilderen en kopklas auto-techniek. Op 14 juli werden aan 191 leerlingen in een bijeenkomst van bestuur, directeur en leraren diploma's uitgeheikt, terwijl aan 24 leerlingen het diploma niet verstrekt werd. Uit de Stichting „Dick van Leeuwenfonds" worden elk jaar prijzen voor de beste leerlingen beschikbaar ge steld en ditmaal ontvingen T. v. Beek (ma- chme-bankweidren); P. Tol (electrotech niek); A. v. Minnen (timmeren); C. Blom (schilderen) en A. Bakker (Ioodgieten) hun welverdiende prijs. Op 31 december 1955 telde de school 472 leerlingen. Wat hun woonplaats betreft kon vermeld worden, dat 151 leerlingen uit Beverwijk kwamen en 250 uit Velsen, de overigen uit diverse plaatsen in de omtrek. Ook de technische avondschool mocht zich in een goede be langstelling verheugen en op 31 december bezochten 215 leerlingen de avondcursus sen. Na het uitgebreide verslag van de se cretaris, leverde het financieel overzicht weinig nieuwe gezichtspunten op. De netto uitgaven beliepen 405.800 en deze werden voor 70 percent door het rijk en voor 30 percent door de gemeente gedragen. Punt 5 van de agenda vermeldde een be stuursverkiezing, daar de heren J. P. Rij ken en ir. C. J. F. Bekkers aan de beurt waren om af te treden. Beide heren stelden zich echter herkiesbaar en werden bij ac clamatie herkozen, terwijl de heer J. H. Smidt van Gelder, die sinds enige tijd lid' van het bestuur is, eveneens bij acclamatie gekozen werd. Een geldlening van 150.000,werd zonder hoofdelijke stemming door de ver gadering goedgekeurd. Uitbreidingsplannen Alvorens tot de rondvraag over te gaan, wenste de voorzitter het een en ander te vertellen aangaande de uitbreidingsplan nen van deze school. Deze uitbreiding be treft speciale voorzieningen voor de dien sten van kopklassen, daar de benodigde ruimte om deze klassen onder te brengen ontbreekt. In overleg met architect Veld kamp waren reeds plannen in studie geno men en was de benodigde grond hiertoe aangekocht. Echter kwam van hogerhand de mededeling dat door de bouwstop de plannen maar moesten worden opgeschort en dat de architect eveneens zijn werk zaamheden maar moest staken. Dit is voor onze streek een zware slag, aldus de voorzitter. De bevolkingsaanwas en de uitbreiding van de bedrijven om van de nieuw te ves tigen fabrieken nog maar niet eens te spre ken, vragen om geschoold personeel. Het nijpend tekort aan leerkrachten noodzaakt het schoolbestuur dezen van verre aan te trekken, in welk opzicht het huizenpro bleem eveneens nog eens zeer belemme rend werkt. Spreker vond dit, en met hem de gehele vergadering een droevig resul taat. Er is dan ook een vlammend protest naar de regering gezonden en de Hoog ovens hebben eveneens hiertoe hun steentje bijgedragen. Op het eerste is in het geheel geen antwoord ontvangen, op het tweede werd afwijzend beschikt, terwijl in de naaste omgeving wel vergunning wordt ge geven om een soortgelijke school te doen bouwen. De voorzitter hoopte dat het rijk alsnog op zijn genomen standpunt zal te rugkomen en de geringe 10 percent bouw volume voor scholen zal uitbreiden. (Nadruk verboden). In een stampvolle bovenzaal van het KSA-gebouw luisterden gistavond de leden van de Katholieke Arbeiders Vrouwenbe weging naar de heer J. Dominicus, die hun het een en ander kwam vertellen over het zonnige Italië, zijn verhaal illustrerend uit zijn verzameling kleurendia's. De presi dente mevrouw M. van Wilgenburg-Krane, heette de aanwezigen hartelijk welkom en meende, dat het niet nodig was de heer Dominicus in te leiden, daar deze voor Beverwijk zo langzamerhand een zeer be kend en gewaardeerd spreker is. De aldus ingeleide spreker begon met te zeggen, dat zijn verhaal het deze keer zou moeten af leggen tegen het beeld. De meegebrachte kleurenfoto's overtroffen inderdaad alle vorige series, die hij op zijn vele reizen door Europa heeft gemaakt. Beginnend in Noord-Italië, via Oostenrijk en de Bren- nerpas naar de Dolomieten reeg zich een kleurig snoer aaneen over de mooiste berg streken van Europa, Bolzano, Venetië, met zijn mondain Lido, de beide bestorven steden Ferrare en Ravenna, met hun uniek stedenschoon kwamen op het doek en de kleurenweelde onder de Italiaanse zon was in de dia's prachtig tot haar recht ge komen. De mozaïeken die in Ravenna om streeks 500 jaar na Christus werden aan gelegd hadden ieders aandacht: hier is op werkelijk indrukwekkende wijze met be lichting en lens gewerkt. Via Rome, Napels en Capri werd het zuidelijkste deel van Italië opgezocht, een streek die nauwelijks door toeristen wordt aangekeken, doch die naar de foto's te oordelen ten onrechte een vergeten land blijft. Het gezegde wil: „eerst Napels zien en dan sterven", zei de heer Dominicus, maar dan is dit sterven zeker het gevolg van de ergernis over de menselijke aasgieren en rovers, die er in Napels huizen. Het Zuiden daartegenover is van een vriendelijkheid en een voorkomendheid, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Een der mooiste steden in dit zuidelijke gebied was volgens spreker Letce. In dit zogenaamde achterlijke plaatsje treft men een Barokkunst aan die haar weerga in de wereld haast niet vindt. Het is dan ook geen wonder, dat de Italiaanse regering alles in het werk stelt om dit gebied te ontsluiten. De heer Dominicus is met een warm en langdurig applaus beloond. Tijdens de pauze in de lezing van de heer Dominicus, werden enkele huishoude lijke stukken behandeld die door de ver gadering vlot werden goedgekeurd. Pecht achtervolgde kotter op thuisreis De Wiron II is gisteren door tegenslag achtervolgd, toen het schip thuisvoer naar de IJmuidense vissershaven. Bij de ST 4- boei begon de narigheid met een machine mankement er liepen enige tanden van een kamrad af. De Hoop (IJM. 54) ver leende vlot assistentie en nam de pech vogel op. sleeptouw naar IJmuiden, maar daarmee was voor schipper G. Buijs van de Wiron-kotter het leed nog niet geleden, want in de afgelopen nacht te omstreeks 2 uur liep het schip bij een lage water stand vast ter hoogte van de IJmuidense semafoor binnen de pieren. Weer heeft de Hoop geholpen, zodat de Wiron tenslotte om 3 uur loskwam en voor de woensdag- markt naar de haven kon worden gesleept. Op de terugreis van oefeningen in geal lieerd verband zal een Deens eskader van 1620 maart een operationeel bezoek brengen aan IJmuiden. Het eskader bestaat uit het depotschip „H.jaelperen" (waterverplaatsing 743 ton) en zes torpedomotorboten „Stormfuglen", „Tranen", „Hejren", „Viben", „Hajen" en „Laxen". Commandant van het eskader is kapitein luitenant-ter-zee Michielsen. De totale be manning van de schepen bestaat uit 30 officieren en 230 schepelingen. GEBOREN: A. M. OudendijkKuijner, z., Corverslaan 93, Velsen-N.: A. G. Otten— Arends, z„ Rijnstraat 150, IJmuiden; M. M. J ThissenBremmers, d.. Lange Nieuwsstraal 486, IJmuiden-O.; M. H. W. Wijdeveldvan der Drift. z„ Dr. Kuyperlaan 35, Velsen; W. HoogeboomHarteveld, z„ Scheldestraat 74, IJmuiden; Th. J. G. de Graafvan der Kort, z.. Kerkerinklaan 64, Santpoort; J. van Sinl TruienPost, z., Pelsstraat 9, Velsen-N.; A. G. RondeKoelemeijer, z„ Lange Nieuw- straat 378, IJmuiden; J. G. ThijssenKwar ten, d„ Woonwagenkamp, Velsen; H. M. Mo lenkampBontenbal, z„ Binnenstraat 5, Velsen-N.: W Ottovan Overeem. d.. Bre- deroodseweg 94, Santpoort; M. C. van Veelen Verhoef, z„ Paulus Potterstraat 6. IJmui- den-O.: A van RijnZwanenburg, d., Dieze- straat 4, IJmuiden; C. K. van Beusekom— Brülls, z., Venusstraat 45, IJmuiden; W. J. Vonk—Vroom, d., Molenveltlaan 17, Sant poort; E. H. van Homde Haas, d.. Papen burglaan 3, Santpoort; E. S. LuijkSmith, z., L. de Colignylaan 15, Santpoort; M. H. A. ZwenneAllan, d., Trompstraat 20, IJmui- den-Oost. OVERLEDEN: C. van Loon, 75 j., echtge note van A. J. Rijnders, Engelmundusstraat 35, IJmuiden-O.; C. M. Bakker, 55 j., echtge noot van R. Tervoort, Hoflanderweg 54 a, Beverwijk; Th. Bakker, 78 j., echtgenoot van N. Schellevis, Esdoornstraat 7, IJmuiden-O. WOENSDAG 14 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ca- valleria Rusticana". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Oh, Rosa linda!". K.S.A., 20 uur: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, concert. K.S.A., 20 uur: Onderwijzersvergadering. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vrouwengilde. „De Groentenbeurs", 20 uur: A.R.K.A. 't Centrum, 20 uur: A.B.V.A. Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 uur; jeugd 15-16 uur. „Het Groene Huis", Jeugdleeszaal en uit lening van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek en lees- en studiezaal van 10-13 uur. Hervormd Verenigingsgebouw Schans, 20 uur: Filmavond „Grazige weiden". Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 17-18 uur. DONDERDAG 15 MAART Geen biocopen. Luxor Theater, 20 uur: Mannenkoor Zang- lust. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek en lees- en studiezaal van 10-13 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9