Getuige uit proces-Jungschlager sprak in Haarlemse Kegelbond KOU op BB-bezetting in Velsen-Noord boven het kringgemiddelde VCK I kampioen der heren le klasse Agenda voor Velsen Gecombineerd koorconcert Havenberichten Demonstratieve protestvergadering Zwaar geschut van Veteranenlegioen kon daarbij zeker gemist worden dB SORO 13 P. v. *L P***? Ie®"* Str 'nd aan de top noot geheel open Hoofdprijzen Staatsloterij Kruimeldiefstallen bij Hoogovens en Van Gelder aan het licht gekomen Burgerlijke Stand van Beverwijk Slecht 1955 voor koude-grond tuinders ,,Conservenfabrieken zitten dwars' Eerste bindingsavond zverd een succes IJMOND- VOLLE YB AL Show van handgebreide kledij trok veel vrouwelijke interesse „Duinwijk" en „Visserhuis" Remmen van auto waren ondeugdelijk Uitspraken rechtbank Alabastine Scheepvaart VRIJDAG 16 MAART 1956 Vele Haarlemmers waren donderdag avond naar het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat ge komen om de demonstratieve protestbijeen komst bij te wonen, die naar aanleiding van de rechtsgang in de zaak-Jungschlager door een actiecomité van het Veteranen- legioen en de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" was belegd. Zij kregen er enerzijds een inte ressant en gedetailleerd verslag van het proces en zijn achtergronden te horen van de heer A. J. Rensen, oud-employé van de onderneming „Dramaga" en reeds gehoord getuige a décharge in dit proces, en ander zijds een paar vertogen van bestuurders van het genoemde legioen en „Door de Eeuwen Trouw", die deze belangrijke zaak minder dienden, door een betoogtrant die soortgelijke politieke hartstochten nastreef de, als die welke de oorzaak van zoveel ellende in Indonesië zijn. Zoals de Indonesiërs verweten werd op zoek te zijn gegaan naar zonde bokken voor de chaotische toestanden, gingen ook een paar sprekers op deze avond op zoek naar schuldigen in Neder land aan deze gang van zaken („de vijan den schuilen onder ons!") en daarbij werd als eerste verdachte uiteraard de heer Schermerhorn aangetroffen, van wie de heer J. Fabius wenste, dat de Nederlanders hem destijds in Batavia op gelijke wijze zouden hebben ontvangen als de Franse „colons" in Algerije de nieuwe resident- generaal ontvingen: met rotte tomaten. „Haat en verachting" verdiende volgens deze spreker ook de Nederlandse regering, die „het allemaal zover had laten komen" en niet in haar na-oorlogse beleid een hou ding had ingenomen als Engeland op Cy prus, toen het de aartsbisschop Makarios („een notoir communist") verbande. Haar houding tegenover Indonesië wordt volgens de heer Fabius alleen maar beheerst door de gedachte aan „de aandelen van een paar ondernemingen daar". Na een kort openingswoord van mr. W. Boers,voorzitter van de Haarlemse afdeling van „Door de Eeuwen Trouw", die vooral de aandacht vestigde op de afschuwelijke druk van de publieke hartstochten op het geweten van rechter Maengkom, maar te vens op de onverschrokkenheid van de raadsvrouwe, mevrouw Bouman, kwam de als getuige gehoorde oud-employé van „Dramaga", de heer Rensen aan het woord. Deze beschreef als achtergrond van dit proces het streven van thans bovendrij vende machten in Indonesië om Nederland en Nederlanders verantwoordelijk te stellen voor de grote onrust, welke er als, gevolg van de unitaristische staatsgreep uit Djokja na de souvereiniteitsoverdracht aan de R. I. S. ontstond. Het klimaat ervoor is reeds lang voorbsreid, het O. M. fungeert tevens als „getuigenfabriek" en zorgt verder voor synchronisatie van de verklaringen. Schmidt is gearresteerd en vastgehouden ondanks een tip van de zijde der T.N.I., dat dit de gezochte „Smit" niet was, „dat was niet belangrijk", aldus de spreker, en Jungschlager was vóór de sou vereiniteitsoverdracht directeur van de Nefis, de Nederlandse inlichtingendienst in Indonesië. Na terloops te hebben vermeld welke feiten de strafbladen van de belangrijkste ADVERTENTIE VOOR Bezorg Uzelf verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En.tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt het slijm los. Hef geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! getuigen-a-charge vermelden, ging de heer Rensen in het bijzonder in op zijn eigen verhoor als getuige a décharge tegenover de getuige a charge Tomassao, die samen met hem op de onderneming „Dramaga" geweest was, van waaruit subversieve actie gesteund en geleid zou zijn met steun van de Nederlandse militaire missie. De heer Rensen had echter verklaard, dat Tomasoa niet in januari 1950, maar pas in september 1950 op deze onderneming was gekomen, waardoor diens verklaring zonder waarde zou worden. Met diverse documenten, on der meer met foto's, werd dit aangetoond. „De officier van justitie heeft zich er in zijn requisitoir van afgemaakt met de op merkingen, dat ik zoveel wist dat ik naar alle waarschijnlijkheid op instructie van mijn regering handelde en verder dat ik waarschijnlijk zelf eveneens illegale activi teiten had ontplooid. Ik was daarom als getuige hoogst onbetrouwbaar", aldus de heer Rensen. Hij beschreef voorts de kreten van het publiek naar mevrouw Bouman: „Wil je ook dood?", waarop deze had geantwoord: „nog niet!" en het schreeuwen om het doodvonnis voor Jungschlager, dat leidde tot het toespraakje van de djaksa Sunarjo tot het publiek, waarin deze stelde, dat dit zomaar niet direct kon, omdat Indonesië een rechtsstaat was. Hij besloot met een hulde aan mevrouw Bouman, die zo taai volhardt, ofschoon zij iedere dag tot in de nacht moet werken om alleen de gang van zaken bij te houden, hetgeen nog moeilijker is, omdat zij ook geen inzage krijgt van de notulen van de zitting. Vervolgens spraken nog de heer C. J. Ego, voorzitter van de afdeling Zuid-Hol land van het Veteranenlegioen, de heer S. H. Brongersma, voorzitter van het actie comité en de heer J. Fabius, hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief". Er werden protest telegrammen verzonden aan de minister raad, de Staten-Generaal, de burgemees ters van Haarlem en omliggende gemeen ten, de secretaris-generaal van de UNO en de kerkbesturen in ons land. Verder kon men zich aanmelden voor een protestmars, die het Veteranenlegioen bezig is voor te hpreiden. T»oor de onverwachte nederlaag van leider P. v. d. Berg tegen G. Postma in bet hoofd klasse toernooi om de IJmond damtitel, heb ben nu nog drie spelers kans op de titel. Er moet in dit toernooi nog één partij worden gespeeld, tussen v. d. Bere en Tommv Post- ma en er is dus nog van alles mogelijk. G. Post ma benutte zijn laatste kans en be houdt zeker de tweede plaats, welke belang rijk is voor de eindstrijd om het kampioen schap vam Kcnnemerland. De stand aan de kop is: I. G. Postma V 5 1 1 2. P. v. d. Berg. 6 5 0 1 10 3. T. Postma 6 4 1 1 9 Als.T. Postma wint volgt een herkamp tus sen dé gebroeders Postma om de IJmond- titel. Als v. d. Berg wint is deze speler kampioen van de IJmond. Wordt de partij T. Postmav. d. Berg remise, dan moeten G. Postma en P. v. et. Berg herkampen om de titel. Maar beide spelers hebben zich dan geplaatst in de eindstrijd. V. d. Berg was in deze beslissende partij niet in zijn beste vorm. Zijn rivaal won knap spelend een stuk, doch v. d. Berg liet in het eindspel (dam en 2 stukken tegen dam en 3 stukken) de remise lopen. Na vijf uur spe len won tenslotte George Postma. Voorzitter K. de Jong verloor in deze laatste ronde van Tommy Postma. Nationale dambibliotheek Onder leiding van dr. Venema (arts in Den Haag) wordt een nationale dambibliotheek opgericht. Dammers, die bijzondere damwer- ken bezitten en deze ter leen willen afstaan of op een of andere wijze willen meewerken kunnen schrijven naar de heer K. W. Kruis wijk, Escamplaan 20, Den Haag. Èr is reeds een kostbare verzameling oude damwerken uit Spanje binnen gekomen. 4e klasse, 17e lijst ƒ1500 en premie van f 30.000: 11863 Premie van 3000: 15413 ƒ200: 1106 6448 11531 17618 80: 1479 1999 2981 3878 4011 5709 5919 6122 6240 8680 9047 9504 10531 10589 12013 13400 14181 14442 14810 16073 16227 17205 19312 De Velsense recherche heeft de hand weten te leggen op acht arbeiders van de Hoogovens en de Papierfabriek, die er van verdacht worden in de loop der tijden een partij afval-metaal, in hoofdzaak koper, het terrein te hebben afgesmokkeld. De daders, die bekend hebben, verkoch ten de buit door aan opkopers, die het metaal zonder meer accepteerden. Zowel tegen hen als tegen de acht arbeiders is proces-verbaal opgemaakt. Bij het nader onderzoek, ingesteld bij een der in Beverwijk woonachtige opko pers, die bij dit geval betrokken zijn, kwam aan het licht, dat in februari uit een huis ana de Grote Houtweg te Velsen-Noord, dat afgebroken werd, lood is gestolen. De dader hiervan is nu eveneens aangehouden. GEBOORTEN: Theresa E. Y„ d. van H. J. W. van Leen en H. T. Roosen: Rudolf C. J., z. van C. Groenland en A. Hofland: Coen- raad L„ z. van L. J. Slotemaker en C. Wokke; Alberta J., d. van J. van den Berg en A. M. van Soest; Christina A., d. van H. H. Sminia en J. A. C. van Dam; Theodora J., d. van T. Steeobaaker en P. A. Koek. ONDERTROUWD: J. J. Wester en G. A. de Wit; C. van Oevelen en M. C. Tichelaar; H .N. van Amerom en d. Kulk; P. A. P. van Noort en J. M. Wester; D. Kok en J. G. Ver- heijden; G. Schelvis en L. Koek. GETROUWD: J. C. Zoutman en G. Veliema. OVERLEDEN: M. E. J. H. Joppart, wed. van C. J. Engelenburg, 73 j.; H. de Hart, 4 dagen; W. Grapendaal, 73 j., gehuwd met E. de Boer; E. A. Fricke, 66 j„ geh. met Mien; W. H. van Eist, 68 j., gehuwd met A. Lub bers; A. M. de Koning, 83 j„ gehuwd met A. van Scherpenzeel; G. Hagendijk. 61 j„ ge huwd met W. C. Roelands; A. J. Kimman, 67 j„ gehuwd met J. W. F. Krabbe; J. Groot, 78 j.; E. Castricum, 86 j„ gehuwd met S. van der Kolk; A. M. Kruysboom, 12 jaar. Op de tiende jaarvergadering, die de aan voerdersvereniging der Beverwijkse B.E.T.- veiling donderdagavond in het Centrum hield heeft de voorzitter, de heer W. Bak ker, gewezen op de minder rooskleurige bedrijfsuitkomsten voor de koude grond- tuinders in Kennemerland. Hoewel men nog weinig kan voorspellen over de vooruitzichten voor 1956, grieft het de tuinders heel erg, dat de conserven- fabrieken in staat gesteld worden op con tract te telen. Hierdoor kunnen de fabrie ken zich van te voren dekken en heeft men de overproductie van de tuinder niet nodig. Met cijfers werden de woorden van de voorzitter onderstreept, want de B.E.T.- veiling zag haar omzet met 190.152,29 teruglopen. Een verheugend feit voor de leden was de mededeling dat van de betaalde provisie van 1955, één percent zal worden terug betaald. net ledental der vereniging is met vier teruggelopen, er zijn nu 169 leden. De pen ningmeester, de heer A. Tabak, had aan ontvangsten 3.224,09 en aan uitgaven 2.217,63, er was een voordelig saldo van 1.006,46. De aftredende bestuursleden, de heren J. Fiseier en H. Nijman, werden herkozen. De directeur, de heer A. Duin, gaf een beeld van dem aanvoercijfers en doorsnee- prijzen van 1954 en 1955. Zo kwam er in 1955 256.475 kg andijvie met een doorsneeprijs van 12% cent per kg (1954: 278.153 kg, 1854 cent); snijbonen 94.833 kg, 37)4 cent (68.194 kg, 76 cent); Princessenbonen 123.659 kg, 4754 cent (82.478 kg, 84)4 cent); spinazie 511.993 kg, 15)4 cent (381.089 kg, 23)4 cent); sla 1.329.398 stuks, 8)4 cent (1.076.121 stuks, 6% cent). De vergadering werd met een verloting besloten. Woensdag zijn de volgende vier ontmoe tingen in de competitie der heren le klasse gespeeld: VGV II—PSV 1 2—1 Het VGV II-team speelde een mooie partij en gaf het PSV I-team veel werk te verzet ten. Al met al voor de toeschouwers een aantrekkelijke wedstrijd. De setstanden wa ren 1510, 1015 en 158. VRIJDAG 16 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur „Gekweld geweten Rex, 20 uur (officieuze opgave) „Abbott en Costello en de mummie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, uitlening van 1921.30 uur. IJmuider Volksstem. 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. VELSEN Volksuniversiteit, gymnasium 2021 uur cursus Duits. ZATERDAG 17 MAART IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Gekweld gewe ten. Rex, 20 uur, als vrijdag. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Kennemers 3Waterloo 02 Het Kennemer 3 team moest in Waterloo zijn meerdere erkennen. Het Waterloo-team liet rachtig samenspel zien en won dan ook verdiend. De setstanden: 815 en 615. De derde wedstrijd VGV I—VCK I 0—2 begon reeds in een gespannen sfeer in de zaal en bij de spelers van VGV I had men er kennelijk alles op gezet om VCK I behoorlijk partij te geven. Dit is dan ook gebeurd en het spel golfde heen en weer in de eerste set (16—18). De tweede werd in spanning afgewacht, maar nu beslisten vooral de opslagen van VCK en de laatste set was spoedig ten einde, zulks ten gunste van VCK (815). Het VCK-team was hiermede kampioen der eerste klasse heren geworden. De voorzit ter van de afdeling IJmond, de heer C. J. v. d. Bogaerde, feliciteerde de kampioen in een korte, maar hartelijke toespraak en zegde toe op de komende jaarvergadering het ge bruikelijke stoffelijk blijk, behorende bij het kampioenschap te zullen overhandi^n. De laatste ontmoeting werd: Sportbond IVCK II (21) Sportbond I was overtuigend de meerdere en heeft tenslotte ook gewonnen, maar dat neemt niet weg dat CVK 2 verbeten vocht. Er waren goede spelmomenten te bewonde ren. De setstanden waren: 1315, 1510 en 15—8. Zaterdag 17 maart worden in het gym nasium de afdelingswedstrijden tussen IJmond, Hoorn en Enkhuizen gespeeld. De wedstrijden van de b-teams beginnen om 16.30 en de a-teams om 19.30 uur. Onder auspiciën van de bindings-contact- commissie van kring III van de Bescher ming Bevolking in Velsen-Noord is donder dag in het sportpaviljoen „Watervliet" de eerste bindingsavond gehouden van nood- wachters en hun dames; een avond, die volkomen aan het doel heeft beantwoord. Bovendien leverde de avond de aanwezi gen de prettige mededeling van het hoofd van de BB, de heer W. van Lier op, dat de BB-groep Velsen-Noord mede ais gevolg van de recente wervingsactie nu boven het kringgemiddelde van noodwachters in de gemeente Velsen is gekomen. Het was dus niet te verwonderen, dat er voor deze eerste contactavond een grote belangstelling bestond. Uiteraard verheugde de heer C. van Dijk, voorzitter van de bindingscon- tactcommissie in „Noord1" zich over het grote getal aanwezi gen. Hij zette het doei van dé bijeenkomst uiteen: de leden op andere wijze dan door oefe- 'lingen en cursussen te binden. Nu de wervingsactie geslaagd is hoopte hij spoedig met het werk van de BB in blokverband te kunnen optreden. De heer Van Dijk betreurde het, dat de grote bedrijven alles voor hun bedrijfsbe- scherming vasthouden. Indien een zeker percentage van bedrijfsmensen zou kunnen worden vrijgemaakt, moest het mogelijk zijn om de blokken voltallig te maken, meende hij. Teneinde cle mogelijkheden van ontspan ning onder de BB'ers te peilen en de ont spanning onder hen te stimuleren werd de volledige medewerking gevraagd. Dank zij de heren.Natte en Bastiaanse kon de aanwezigen een aantrekkelijk, af wisselend filmprogramma worden voorge- De afdeling Beverwijk van de Vereniging van Huisvrouwen had voor de leden een uitnodiging ontvangen van een wolfabriek uit Leiden, voor het bijwonen van een show van handgebreide kleding en de dames hebben zich niet laten noden, want in grote getale waren ze verschenen. De bovenzaal van 't Centrum was dus flink bezet, toen mejuffrouw S. M. Cuypers, die tevens als explicatrice optrad, de dames vooraf enkele raadgevingen verstrekte. Het is tegenwoordig niet gemakkelijk datgene te kopen waar men op uit is, daar er veel synthetische stoffen op de markt zijn, die van echte wol bijna niet te onder scheiden zijn. Wol is daarom dan ook een echt vertrouwensartikel geworden en de dames werd aangeraden bij het kopen van wol, aan de verkoopsters te vertellen, waarvoor het materiaal gebruikt moet wor den. Deskundige verkoopsters zullen dan altijd die soorten adviseren, die voor het doel het best geschikt zijn. Mejuffrouw Cuypers, die vrijwel alle kledingstukken zelf had ontworpen, ver telde steeds er bij hoe het gemaakt was, van welke soort wol en wat de prijs zou zijn. De drie mannequins hadden het druk en een keur van vesten, jumpers, truien, bed- sjaals, twin-sets, trois pièces en ook heren- vesten en truinen werden getoond, waarbij mejuffrouw Cuypers vertelde hoe ze de kieuren had gerangschikt en uit welke soort breisteek ze waren vervaardigd. Doch ook met zig-zagband had men mooie resultaten gekregen en met bewon dering werden geborduurde roosjes op een bedjasje bestudeerd door de dames. Voor Beverwijk waarschijnlijk iets nieuws was de deelneming van kinderen aan de show. Ineke, Barbera en Kareltje lieten jurkjes, pakjes en zelfs een Tirolerpakje en een keurig plissé-rokje zien, wat uiter aard door de moeders hogelijk werd ge waardeerd. Burgerlijke Stand Heemskerk GEBOREN: Coroelis J., z. van J. W. Koper en H. G. Bakkum; Cornells M„ z. van G. H. Bouwhuis en C. G. Koning te Castricum; Hendrik J., z. van J. de Vries en J. Ch. Schoen; Wilhelmina E. M., d. van J. P. Boon en A. Scheerman; Laurentius J. J„ z. van L. van Roon en M .C. van Dam; Robertus B. J„ z. van M. Hes en C. C. v. d. Eem te Limmen. OVERLEDEN: P. Henneman, 63 j.; E. El- singer, 42 j. diraaid, dat hen liet kennismaken met mas sale militaire en gymniastiekdemonstraties in Londen; het nachtleven in de Engelse hoofdstad'; Hongaarse showmuziek; een geestige speelfilm en met het zo rijkelijk met natuurschoon en architectuur bedeel de Tennessee, waarvan de prachtige kleu renopnamen te bewonderen waren. Nadat er een verversing was aangeboden was het dfe heer Van Lier, die het initiatief van de contactcommissie prees. Hij zei ver volgens, dat het in Velsen-Noord wat de B.B. betreft wel moeilijk is geweest om de bevolking te winnen aangezien velen in continudiensten aan de bedrijven werk zaam zijn en er van deze bedrij ven bezwa ren waren om personeel aan de B.B. af te staan, hoewel er ook zeker weer geen tegenwerking is geweest. Nu de planning ten aanzien van de bedrijfsbeschermingen gereed is, zijn er nu ook geen bezwaren meer. Bij de laatste wervingsactie was dit zeer goed merkbaar. „Noord" komt thans vér uit boven het huidige BB-k.ringgemid- aelde in de gemeente en de vorming van wijk III voor 75 tot 80 percent van het aan tal noodwachters is ze'ker. De heer Van Lier oordeelde het gewenst als B.B.'ers elkaar te leren kennen en een band te vormen, opdat in eigen blokver band' een goede samenwerking ontstaat, die tot heil van de burgerij kan leiden. Hij hoopte, d'at het streven van de bindings- contactcom.missie daarin het zijne zou mo gen bijdragen. Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen, die op dinsdag, 20 maart 1956, te 19.30 uur ten gemeente- huize wordt gehouden, is de volgende agen da samengesteld: Aankoop en verkoop van grond te Sant poort, verkoop van grond te Velsen (noord') en in IJmuiden; verlenen van een krediet ten behoeve van de verbetering van de Stationsweg en de Parkweg te Velsen en van een krediet voor het uitvoeren van on derhoudswerkzaamheden en het treffen van voorzieningen aan het pand Zeeweg no. 347 te Driehuis. Bovendien wordt het krediet voor d'e inrichting van de percelen Wijkerstraatweg nos. 77 en 79 te Velsen (noord') tot dependance van de openbare leeszaal en bibliotheek en tot een onder komen voor het jeugdwerk aan d'e orde. De raad krijgt de vaststelling van de, over het jaar 1956, aan de besturen van bijzondere lagere scholen, voor de bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitge breid lager onderwijs en voor de bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs te verlenen voorschotten te behandelen. Er is een wij ziging van het getal wekelijkse lesuren, ge durende welke in 1956 vakonderwijs wordt gegeven aan de openbare scholen voor ge woon lager onderwijs en de voorschotten voor de bijzondere BLO en de Buitenge wone L.O.-scholen te behandelen. Het verlenen van medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet en het woningbouwplan „Duinwijk" comple teren met een adres van de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJmuiden, houden de het verzoek om subsidie in de stichtings- kosten van een kerkgebouw en om garan tie inzake een lening van 400.000,de agenda, die wordt besloten met de elders in deze editie gepubliceerde voordracht over de bouw en exploitatie van het W. F. Visserhuis. De benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, afdeling IJmuiden (west) (vacature T. Berg) van leraressen aan de Gemeentelijke huishoudschool te IJmuiden en van perso neel aan de Gemeentelijke visserijschool te IJmuiden besluit de 20 punten tellende agenda voor deze dindagavond. KENNEMERS SPEELT TEGEN SCHOTEN In verband met de uitwedstrijd van de „Kennemers" tegen „Schoten" organiseert de supportersvereniging Rood-Zwart een autobustocht naar Haarlem. „In het huidige verkeer is' het rijden in een auto, waarvan de remmen niet werken, onduldbaar", aldus merkte de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank Don derdag op bij de behandeling van een zaak in hoger beroep tegen een vierendertig- jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam. Deze reed in september op de Herenweg te Heemstede en werd aangehouden. Bij controle bleek, dat de auto bij gebruik van ae voetrem een remweg nodig had van ze ventien meter; de handrem werkte niet. Bovendien had de stuurinrichting een spe ling van tachtig graden. De officier van justitie zei, dat verdachte blijkbaar van mening was, dat er eerst een ongeluk moet gebeuren; dan pas voelt hij zich schuldig. Spreker eiste bevestiging van het vonnis, namelijk een hechtenisstraf van een week en ontzegging gedurende twee jaren mo torrijtuigen te besturen (ondeugdelijke remmen) en een geldboete van f50 (spe ling in stuurinrichting) De verdediger, mr. M. A. Verdaasdonk, vroeg de rechtbank de verdachte geen vrij heidstraf op te leggen en clementie te be trachten ten aanzien van de intrekking van het rijbewijs; dit heeft hij voor zijn werk nodig. De uitspraak volgt op donderdag 29 maart. Het mannenkoor „Zanglust" en de arbei derszangvereniging „De stem des volks" zingen beide onder dezelfde dirigent, Nic. Grandiek namelijk. Geen wonder, dat hier een gelegenheid aanwezig was om ge zamenlijk een concert te geven, dat don derdagavond in een uitverkocht Luxor theater plaats had. I Sedert de heer H. van Dijk, die jaren- i lang de leiding van „Zanglust" heeft ge- had, wegens zijn gezondheidstoestand de directiestaf overdroeg aan zijn opvolger, heeft het repertoire van „Zanglust" een volkomen verandering ondergaan. Men heeft, evenals vele zusterverenigingen, toe gegeven aan de drang operakoren in te studeren, de mode van deze tijd. Een aan tal bekende nummers prijkt daarom deze avond op het programma: het soldatenkoor uit „Faust", het pelgrimskoor uit „Tann- hauser", het jagerskoor uit „Martha" en enkele koren van Verdi. Uiteraard was voor het vertolken er van instrumentale begeleiding noodzakelijk, zo dat we geen kans kregen „Zanglust" a ca- pella te horen zingen. Het koor der pel grims klonk fraai afgerond en homogeen. De stemmen van tenoren, baritons en bas sen waren goed in evenwicht. Ook het be kende Wolgalied was een succes voor de heren: men voerde het met bezieling uit. De veel gezongen Italiaanse aria „Vittoria, mio care" was door de dirigent voor man nenkoor bewerkt en werd voor de zangers ongetwijfeld een aardig succes. Ook „De stem des volks" had een con cessie moeten doen aan de smaak van het publiek: het slavenkoor en een fragment Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Gesche Rohden van Rotterdam. Willem stad van Hamburg. Herman Althoff van le Treport. Nobistor van Rotterdam. Nisse van Rouen. Karen Bolten van Antwerpen. Karin Böge van Rotterdam. Traute van Antwerpen. Fauvette van Londen. Glennifer van Port Said. Westerdok van Londen. Vliestroom van Fowey. Warun van Londen. Boreas van Ne- pels, Calli van Hamburg. Fiona van Dene marken. Zaan-stroom van Huil. Rijnstroom van Hull. Whitby Abbey van Goole. Conrad van Hamburg. Bullfinch van Londen. Men tor van Suriname. Anker van Hampton Roads. Heidberg van Swansea. Robert S Spanje van Le Havre. H .M. Hjael Peren van de Noordzee. Vertrokken zijn: Abbekerk naar Genua. Atlas naar Rotterdam. Lievevrouwenkerk n. Bremen. IJsitroom naar Portsmouth. Thale- tas naar Rotterdam. Congo naar Antwerpen. Monviso naar Monrovia. Schie naar Rotter dam. Farel naar Landskrona. Juno naar Abb. Angolakust naar Antwerpen. Fiona naar Antwerpen, Dya naar Rochester. Berkel- stroom naar Londen. Fauvette naar Harlin- gen. Barcarola naar Frederikstad. uit „Rosamunde" waren er het gevolg van. Gelukkig had men echter enkele goede Nederlandse liederen, als „De scheresliep", „De werkers der wereld", „Daar boven uit het vensterke" niet vergeten, evenmin als Theo van Zutphens mooie compositie „Glo ria" en een klassiek „Ecce quomodo", dit maal van Gallus. Ook hier bleek de a ca- pella zang, toetssteen voor elk koor, ver laten te zijn en kon men steun zoeken bij de piano. De klank van „De stem" was, wat het vrouwenkoor betrof, niet vrij van heesheid. Dat kan veel helderder en fris ser, gezien het materiaal dat op het podium stond. De heren, bescheiden in aantal, roer den zich beter: zij zongen met animo. Waardering had ik in het bijzonder voor de gave muziek van Theo van Zutphen. Aan Ber Joosen was de pianobegeleiding der uitgevoerde nummers toevertrouwd Hij bewees er zijn vakmanschap mee. Te zamen met Nic. Grandiek vertolkte hij een tweetal pianoduo's van Mozart: het an dante met vijf variaties (K.V. 501) en de Sonate in g-dur (K.V. 357). Beide heren speelden deze vierhandige stukken vlot, met een uitstekende technische vaardig heid, die niet naliet succes te oogsten. A. J. VAN DER WEIJDEN Getuige van Jehovah overtrad de dienstweigeringswet Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haarlemse rechtbank Donderdag een drieëntwintigjarige los ar beider uit Haarlem wegens overtreding van de dienstweigeringswet veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een jaar rijkswerkinrichting. In december 1953 ging de Haarlemmer te Bergen op Zoom in militaire dienst, hoewel hij als getuige van Jehovah gewetensbezwaren had. Die bezwa ren werden in juli 1954 erkend en hij werd tewerk gesteld als leerling-verpleger in de rijkspsychiatrische inrichting te Woensel, waar hij twaalf maanden langer dan zijn diensttijd was, zou moeten doorbrengen. Na veertien maanden zijn taak te hebben ver vuld weigerde hij nog langer dienst te doen. Hij werd in voorarrest gesteld en vervolgd wegens overtreding van de dienstweige ringswet. Drie jaar opgelegd Een dakbedekker uit Amsterdam en een kraandrijver uit Vught, beiden vijfentwin tig jaar oud, werden door de Haarlemse rechtbank wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. In totaal hebben zij zich schuldig gemaakt aan drie enntwintig inbraken, gepleegd in Zand- voort, Delft, Bloemendaal, Zwanenburg, De Bilt, Amsterdam, Nieuwer Amstel, Utrechl en Oegstgeest. Op oudejaarsavond zijn zij in Zandvoort aangehouden. ADVERTENTIE voor: Pleisterwerk en reparatie. 9 Verbetering van houtoppervlakken. Bijwerken van buitenwerk. Het repareren van tegelwerk. 4 Gebruik als rawlplug IMPORTEUR n.v. INVERBO IEIDSE6RACHT A 0AM.C. Speciale exportveiling De Kennemer tuinders kwamen donder dag in Castricum met een aanvoer van De prijzen zijn voor de 100 kilo. 10.000 kilo peen voor de dag. Peen b f 11,30 f 12,peen c f 9,13f 11,60; peen af wijking f 6,40f 8,80. Aegis, 15 te Aruba. Alblasserdijk, 15 te Le Havre. Alchiba, 15 te Hamburg. Aldabi, 15 te Santos. Alderamin, 14 v. Aden n. Suez. Arendskerk, 15 te Melbourne. Argos, 15 te Oran. Abbekerk, 14 v. Amsterdam n. Port Said. Amsteldijk, 15 te Rotterdam. Ariadne, 14 v. Amsterdam n. Hamburg Abbekerk, 15 v. IJmuiden n. Genua. Andijk, 15 te Vera Cruz. Angolakust, 15 v. Amsterdam n. W.-Afrika. Arkeldijk, 15 v. Tampa n. New Orleans. Alhena, 15 220 m. n.n.o. Fernando Noronha. Beninkust, 15 te Bordeaux. Bussum, 15 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Bagan, 15 te Gorontalo. Bontekoe, 15 te Makassar. Bali, 15 te Singapore. Blitar, 16 te Surabaja. Baud, 15 te Surabaja. Bennekom, 15 te Guayaquil. Caltex Pernis, 15 v. Bandarmashur n. Rotterdam. Caltex Leiden, 15 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex The Hague, 15 v. Rotterdam n. Sidon. Cistula, 15 te Miri. Camphuys, 15 te Priok. Corilla, 16 te Singapore. Callisto, 15 te Antwerpen. Castor, 15 te Pto Cabello. Dalerdijk, 14 v. Rotterdam n. Londen. Drenet. pass. 15 Guardafui n. Belawan. Esso Nederland, pass. 14 Finisterre n. Banias. Eemland, 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Eemdijk, 15 te Hamburg. Esso Amsterdam, pass. 15 Algiers n. Antwerpen. Gooiland, 15 te Rio Janeiro. Garoet, 16 te Manilla. Gaasterland, 16 te Amsterdam verw. Hermes, pass. 15 Landsend n. La Guaira. Hersilia, 15 te New York. Houtman, 15 v. Kobe n. Hongkong. Iberia, 14 v. Rotterdam n. Onton. Isis, 15 v. Port of Spain n. Londen. Ivoorkust, 15 te Port Amboin. Kelia, 15 te Rotterdam. Kieldrecht, 14 v. Madras n. Rangoon. Krebsia, 14 te Curagao. Kylix, 14 v. Durban n. Curagao. Kota Agoeng, 14 v. Belawan n. Aden. Kota Baroe, 15 te Napels. Kasimbar, 15 te Tual. Lawak, 14 v. New York n. Cristobel. Leersum, pass. 14 Key West n. Houston. Lemsterkerk, 14 te Rotterdam. Lekkerkerk, 15 te Abadan. Leto, 15 v. Balik Papan n. W.-Australië. Lieve Vrouwekerk, 15 v. A'dam n. Hamburg. Loenerkerk, pass. 14 Aden n. Bahrein. Loosdrecht, 14 te Le Havre. Loppersum. pass. 14 Ouessant n. IJmuiden. Laurenskerk, 15 nog te Khorramshar. Laertes, 15 te Bohinan. Lindekerk, 15 v. Sjarjah n. Suez. Mariekerk, 15 te Antwerpen. Moordrecht, 14 v. Philadelphia n. Caraïbische Zee. Maasdam, 15 te Cobh. Maureen, 16 te Rotterdam. Modjokerto, 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Min jak, 15 te Merauke. Maas, 15 v. Rostock n. Rotterdam. Maetsuyker,. 15 580 m. w. Fremantle Notos, pass. 14 Gibraltar n. Amsterdam. Orestes, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Ootmarsum, 14 te Le Havre. Ondina, 15 v. Pladju n. Priok. Ouwerkerk, 15 te Djibouti. Pendrecht, pass. 14 Gibralt. n. Mena Al Ahmadi. Poseidon, 15 te Barbados. Pr. Willem v. Oranje, 14 v. St. John n. Le Havre. Purfina Nederland, pass. 14 Muscat n. Portland. Prins Willem George Frederik, 16 te Rotterdam. Peperkust, 15 150 m. n. Las Palmas n. A'dam. Prins Willem 3, 15 460 m. n. Fayal n. Halifax. Rondo, 15 te Belawan. Riouw, 16 te Cebu. Radja, 15 200 m. o. Socotra n. Aden. Sibajak, pass. Ouessant n. Port Said. Statue of Liberty, 14 v. Genua n. Lissabon. Stentor, 14 te Pta Cardon. Schie, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 15 te Narvik Straat Soenda, 15 te Kaapstad. Schelpwijk, 15 v. Puntacardon n. Gibraltar. Scherpendrecht, 15 dw. Wight n. Vlaardingen. Schiedijk, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Salatiga, 16 te Cochin verw. Saroena, 16 te Pladju verw. Sunetta, 15 te Balikpapan. Tomini, pass. 14 Finisterre n. Port Said. Tomori, 16 te Belawan. Taria, 15 200 m. z.o. Townsville n. Singapore. Tibia, 15 45 m. z.w. Goa n. Portokha. Tankhaven 3, 16 te Penang verw. Trajanus, 16 te Rotterdam verw. Van Linschoten, 15 v. Lagos n. Duala. Waterland, 14 v. St. Vincent n. Hamburg. Weltevreden, 14 v. Suez n. Rotterdam. Westland, 15 te Buenos Aires. Wieldrecht, 15 te Ceuta. Willemstad, 15 te Amsterdam. W Alton Jones, 14 780 m. w.zw. Fayal n. Cadiz. Zeeland, 15 v. Mogadiscio n. Salada. Zuiderzee, 14 500 m. n. Azoren n. Frankrijk. KLEINE VAART Admiralengracht, 15 v. A'dam te Antwerpen. Advent, verm. 15 v. Rotterdam n. Helsingborg. Appingedam, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Arctic, 15 v. Londen te Rotterdam. Advent, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Atlas, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Ardeas, 15 v. IJmuiden te Amsterdam. Barracuda, verm. 15 v. Colijnspl. n. Helsingborg. Birmingham, 15 v. Grangemouth te Rotterdam. Cinderella, 15 v. Huil te Rotterdam. Confid, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Daniel, 15 v. Kopenhagen n. Halmstad. Delta, 15 v. Faversham te Rotterdam. Duurt, 15 v. Amsterdam te Gotenburg. Deo Favente, 14 v. Oporto n. Lissabon. Domburg, 14 v. Casablanca te Duinkerken. Ella, 16 v. Gotenburg te Rotterdam verw. Erasmus, pass. 15 Vlissingen n. Sluiskil. Export 2, 15 v. Londen te Rotterdam. Fedala, 14 v. Djibouti n. Massawa. Fiducia, 15 v. Middelharnis te Londen. Frema, pass. 15 Vlissingen n. St. Annaland. Gaasterland 15, v. Goole te Rotterdam. Harold, 15 v. Aalesund te Frederikstad. Hast 1, pass. 15 Vlissingen n. Londen. Ida D, verm. 15 v. Newport n. Zeebrugge. Ida Pieter, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. John M, pass. 15 Bougie n. Bourgas. Joost, 13 v. West Hartlepool te Middlesbrough. Koh I Noor, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Keizersgracht, 14 v. Galway n. Slygo. Kaap St. Vincent, 14 v. Maassluis n. Portsmouth. Lydia, 15 v. Londen te Rotterdam. Leuvehaven, 17 v. Kopenhagen te Malmö verw. Martha, 15 v. Port Talbot te Rotterdam. Meuse, 15 v. Antwerpen te Rotterdam. Mypuck, 15 v. Gillingham te Rotterdam. Meidoornsingel, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Mulan, 15 v. Den Bommel n. Ramsgate. Maria Theresia, 15 te Schwartzenhuette verw. Nassauhaven, verm. 15 v. Gotenburg n. R'dam. Nieuwehaven, verm. 16 v. R'dam n. Kopenhagen. Nato, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Paloma, 15 v. Wisbech n. Amsterdam. Phidias, 13 v. Malaga n. Faro. Pavo, 14 v. La Rochelle n. Bayonne. Ponza, 14 v. Rotterdam n. Goole. Plato, 14 v. Barcelona n. Tarragona. Plato, 14 v. Barcelona n. Tarragona. Roelf, 14 v. Bremen n. Gdynia. Soemba, 15 te Genua verw. Sambre, 14 v. Amsterdam te Parijs. Swallow, 14 v. Esbjerg te Hamburg. Trito, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Theano, 15 v. Drogheda te Dublin. Trompenburgh, 14 v. Rotterdam te Kings Lynn. Tyro, pass. 14 Lizard n. Teignmouth. Thaletas, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Wolanda, pass. 15 Vlissingen n. Hansweert. Wiebold Bohmer, 14 v. Livorno n. Napels. IJstroom, 15 v. Amsterdam n. Portsmouth. SLEEPVAART Gele Zee, pass. 14 Eastgoodwin n. Genua Hudson, 14 80 m. z. Kreta n. Rastanura Humber, 14 140 m. o. Aden n. Napels. Noordzee, 14 v. Antwerpen n. Kandia Rode Zee. 14 680 m. o.n.o Bermuda n. Antw. Tyne, 14 980 m. w.z.w. Fayal n. Rotterdam,

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15