„Wij hebben rechtspleging van de Nederlanders geërfd" TIPTOP Frankrijk niet bereid tot snelle, eenvoudige oplossing Aartsbisschop van Canterbury bepleit Makarios' terugkeer PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER In één nacht 12 PARADEPAARDJES Wereldnieuws Indonesisch ezelsbruggetje Een daverend succes ■BBnUHBUHBaBEa1 De radio geeft zaterdag Sun balm Lord Attlee critiseert beleid van de regering in het Hogerhuis Parlement der E.G.K.S. Ontmoedigend gebrek aan tempo te bespeuren ^ocU ió het zo J 2 WMBB88MMM8—R«H— LOPERS BEDDEN TAPIJTEN TAFELKLEDEN enz. fóilhlino- miniing Uw handen gaaf en zacht Zeepost Examens Mikojan naar Pakistan op de „Dag der Republiek" BAKKER'BEHANG Nederlands vlootbezoek (na Leningrad) aan Stockholm Commentaar LIKDOORNS Ontwapeningsoverleg begint maandag te Londen Vijand van de mens VRIJDAG 16 MAART 1956 ADVERTENTIE LONDEN (AFP) De Indonesische ambassadeur in Londen prof. Supomo heeft in een exclusieve verklaring aan Agence France Presse commentaar gege ven op het telegram, dat de internationale juristencommissie hem over het proces- Jungschlager had gezonden. Prof. Supomo deed dit „niet alleen als ambassadeur, maar ook als jurist en rechter, welke func tie hij voor de oorlog bij een rechtbank heeft uitgeoefend". De ambassadeur zei allereerst verbaasd te zijn, dat de commissie de gevolgde pro cedure aan de orde stelt: „Deze procedure is die van het Nederlandse strafproces recht, dat in Indonesië nog steeds van kracht is". Vervolgens uitte hij zijn verbazing, dat juristen de volgende formulering kunnen gebruiken: „Het is echter uit de inlichtin gen, die de commissie heeft ontvangen, overduidelijk, dat de verdachte Jungschla- ger niet berecht is in overeenstemming met de beginselen van rechtspleging, er kend door de beschaafde naties". „De com missie", aldus prof. Supomo, „verstrekt de ze inlichtingen niet, noch noemt zij haar bron. Wat de procedure, beschaafde lan den onwaardig, betreft, deze heeft Neder land ons nagelaten". „Hoe kunnen juristen spreken van het niet respecteren van het recht, nu de rech ter nog geen vonnis gewezen heeft en tot nu toe slechts getuigen gehoord zijn en de Officier van Justitie zijn requisitoir heeft gehouden?" De Officier van Justitie heeft de doodstraf geëist wegens samenzwering tegen de regering van de republiek Indo nesië. Deze straf is in overeenstemming met het van Nederland geërfde recht. „Het proces wordt in het openbaar gevoerd in aanwezigheid van buitenlandse waarne mers. Het feit, dat een Britse advocaat niet is toegestaan, beklaagde bij te staan, is volkomen in overeenstemming met de ge bruikelijke regels, eveneens een nalaten schap van het Nederlands bestuur: een ad vocaat moet, om deel te kunnen nemen aan een proces, ingeschreven zijn bij de Indonesische balie en de taal en het recht van het land kennen". Er zijn talrijke Ne derlandse advocaten in Djakarta, die aan deze voorwaarden voldoen. „Thans wordt het proces in eerste aanleg gevoerd. Na een veroordeling kan Jungschlager na tuurlijk bij een hogere instantie in beroep gaan". t ADVERTENTIE is onze nieuwe VOORJAARSCOLLECTIE in GORDIJNEN ais altijd de grootste sortering en scherpste prijzen. Haarlems grootste speciaal zaak in woningtextiel HAARLEM - ANEGANG 27 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Vierhandig piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelimgen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Politie- kapel 15.20 Boekbespreking. 15.35 Kamer orkest en solist. 16.30 Het volle pond, cause rie. 16.45 Platen. 17.10 Radioweekjoumaal. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 1100 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Lichte muziek. 15.15 Kroniek voor letteren en kunsten, 15.55 Pla ten. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Jazz muziek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Piano. 18.30 Par lementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Re geringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.00 Het bitter lijden van onze Heer Jezus Christus, hoorspel. 22.05 Platen. 22.15 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.1 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ge varieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen, 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen, 17.20 Liturgi sche gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Kin derkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Amuse mentsmuziek. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05— 24.00 Platen. Tenslotte voeg ik hier aan toe, dat al onze rechterlijke instellingen de voort brengselen zijn van de Nederlandse be schaving „De Nederlanders hebben onze juristten gevormd en van hen hebben wij ons recht geërfd", zo besloot de Indonesi sche ambassadeur. Repliek Mr. A. J. M. van Dal, secretaris van de internationale juristencommissie heeft in Den Haag naar aanleiding van de verkla ring van prof. Supomo gezegd: „Indien de Indonesische rechter het recht zou toepas sen op de wijze, zoals dit altijd door de Nederlanders in Indonesië is toegepast, en als hij de rechten van de beklaagde zou erkennen, zoals de Nederlandse rechtban ken dit doen en zoals de Nederlandse re gering en de Nederlandse gerechtelijke in stanties dit hebben gedaan in de zaak van de Indonesiërs die thans in Nieuw-Guinea terechtstaan, dan zou de internationale ju ristencommissie volledig tevredengesteld zijn". Wat de voorwaarden voor de verdedi ging in Indonesië betreft zei mr. Van Dal, dat mr. Van Empel inderdaad bij de In donesische balie is ingeschreven en talrij ke jaren jurist in Indonesië is geweest en de taal en het recht van het land goed kent. Vraag Uw Apotheker of Drogist ADVERTENTIE Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 ct. per pak. Vlot en smetteloos In 1 laag. het oudst - het vertrouwdst Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alcantara" 22 maart; Australië: s.s. „Strathmore" 24 maart; Bra zilië: m.s. „Alcantara" 22 maart; Brits Oost-Afrika: s.s. Marechal Joffre" 19 maart en s.s. „Africa" 22 maart; Canada: s.s. „Maplecove" 20 maart en s.s. „American Lawyer" 24 maart; Chili: via New York 21 maart; Ned. Antillen: m.s. „Nera" 21 maart; Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Modjo- kerto" 20 maart; Nieuw Zeeland: via En geland 24 maart; Suriname: m.s. „Mentor" 21 maart; Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Arundel Castle" 24 maart. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Docto raal examen Biologie: V. S. v. d. Goot, Alk maar. Kandidaatsexamen Wis- en Natuur kunde: mej. L. Oey, Amsterdam; J. C. Duin- ker, Amsterdam; M. A. Lathouwers, Nij megen. Kandidaatsexamen Klassieke Lette- ten: L. B. de Jong, Zwolle. Doctoraal examen Frans: A. J. M. Janssen, Driehuis. Kandi daatsexamen Rechten: mevr. C. I. Niemeyer v. d. Waal, Haarlem. Doctoraal examen Economie: Th. J. Steenbergen, Amsterdam. MOSKOU (Reuter) Anastas Mikojan, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, gaat volgende week naar Pakistan om deel te nemen aan de feestelijkheden ter ge legenheid van de „Dag der Republiek". Pakistan had de Sovjet-regering uitge nodigd een vertegenwoordiger naar de feestelijkheden te zenden. (Van onze correspondent in Londen) In het Britse Hogerhuis heeft de aarts bisschop van Canterbury gisteren een plan voorgesteld voor de oplossing van het con flict op Cyprus. Het plan bevat de volgen de punten: 1. Opstelling van een grondwet door een bevoegd persoon: 2. Een gezamen lijk Grieks-Turks beroep op de terroristen om het geweld te staken; 3. Terugkeer van Makarios, zodra de orde op Cyprus is her steld, waarbij de aartsbisschop de verzeke ring dient te worden gegeven, dat recht streekse onderhandelingen met hem zullen worden hervat, als de constitutie gereed is. Lord Attlee opende het debat over Cy prus. Hij zei dat het altijd verkeerd is leiders van nationale beweging te verban nen. Set was Attlee's eerste rede in het Hogerhuis, na zijn 33-jarig lidmaatschap van het Lagerhuis. De regering kon ech ter niet de verzekering geven, dat Maka rios' terugkeer zou worden toegestaan, zelfs wanneer de terreur zou zijn geëin digd. De regering ontkende ook dat de deur voor onderhandelingen zou zijn gesloten. Londen stelt zijn hoop op gematigde lei ders, die mogelijk naar voren zullen ko men. Attlee verweet de Verenigde Staten dat zij Groot-Brittannië vaak alleen voor de moeilijkheden in het Midden-Oosten laten staan. Zij hebben zich niet aangesloten bij het Bagdad-pact, maar halen meer olie uit het Midden-Oosten dan wij. Toen ik pre mier was, kreeg Groot-Brittannië, zo zei Attlee, weinig hulp van de Verenigde Sta ten, toen er moeilijkheden waren met Per- zië en Egypte. Dit is waarschijnlijk ten dele toe te schrijven aan een verouderd Amerikaans anti-kolonialisme. Attlee betwijfelde ook, of er een juiste samenwerking was tussen het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken en de olie-maatschappijen. ADVERTENTIE LET OP DE Ze komen ook in uw bus Gen. Cronjcstr. 135 - Haarl. - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar Groot-Brittannië, zo zei hij, juichte het be lang dat Washington in Israel stelde toe, maar men had graag wat groter verant woordelijkheid gezien. Attlee wees er op, dat Makarios zowel politiek als geestelijk leider is. Attlee cri- tiseerde de regering voor de wijze, waarop zij de dingen op Cyprus had aangepakt. De onderhandelingen waren afgebroken, toen men elkaar dicht genaderd was. Attlee zei te geloven dat als Cyprus zelfstandig zou zijn geworden, het mischien minder voor aansluiting bij Griekenland zou voelen. Britse parachutisten hebben in de afge lopen nacht huiszoekingen verricht in de Griekse wijk van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus. Volgens een bekendmaking werd een hoeveelheid wapens en munitie in beslag genomen, onder andere mortie ren, stenguns en geweren. De bewoners van huizen waarin wapens werden aangetrof fen zijn aangehouden voor nadere onder vraging. In Limassol is een volledig uitgaansver bod uitgevaardigd. Kort na het aanbreken van de dag begonnen in deze stad intensie ve huiszoekingen. Ook in Kato Zodhia, ten westen van Nicosia, is als gevolg van in cidenten tijdens de afgelopen dagen een uitgaansverbod uitgevaardigd. De staking op Cyprus duurt nog voort. In Griekenland is vanmorgen een staking van vier uur gehouden als protest tegen de deportatie van Makarios. In het gehele land werd de stakingsoproep van het al gemene vakverbond door alle arbeiders opgevolgd. Fabrieken en winkels bleven gesloten. Het bus- en spoorwegverkeer kwam volkomen tot stilstand. De Cypriotische metropoliet van Paphos, mgr. Photios, die in Alexandrië vertoeft, heeft persberichten uit Athene tegenge sproken, volgens welke de Griekse rege ring hem een visum voor een bezoek aan Athene geweigerd heeft. Het Nederlandse smaldeel bestaande uit hr. ms. kruiser „De Zeven Provinciën", hr. nis. onderzeebootjagers „Friesland" en „Zeeland" zal na het bezoek van 20 tot 24 juli aan Leningrad naar Stockholm varen. Aan de Zweedse hoofdstad zal behoudens diplomatieke goedkeuring van donderdag 26 tot maandag 30 juli een niet officieel bezoek worden gebracht. De Marinierskapel der Koninklijke Ma rine zal met tamboers en pijpers de reis meemaken. (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren kwam te Brusel in de Europese Assemblée der Kolen- en Staalgemeen schap duidelijk naar voren, dat Frankrijk niet bereid zal worden gevonden om zo maar dadelijk het experiment van de Euro pese eenheidsmarkt en van de „Euratom" te riskeren. De rede van de Franse oud minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer Teitgen van de M.R.P., was karakte ristiek voor de zeer gereserveerde houding der Franse groepen. De Franse oud-minis ter waarschuwde nadrukkelijk voor de zjjns inziens verregaande simplistische op vattingen, welke over de realisatie van de Europese markt in het leven worden ge roepen, en verklaarde zich een tegenstan der van de oprichting van een eenvoudige Europese vrijhandelszone. Wil men Frankrijk bewegen tot de goed keuring van het verdrag, dan moet men niet teveel praten over bijvoorbeeld de automatische afschaffingen van rechten en contingenten. Men moet aan de Fransen ook niet vragen de landbouw als familie bedrijf op te geven. Wil men het verdrag door de Franse Nationale Assemblée doen accepteren, dan zal veel afhangen van de beschermingsclausules en van de manier, waarop het verdrag aan de Franse land bouworganisaties wordt voorgesteld. Vixseboxe (C.H.U.-Nederland) vroeg zich na deze zeer negatieve rede van de Franse oud-minister af, of het niet noodzakelijk is een geheel ander systeem te bedenken, daar het zich laat aanzien, dat een aantal Europese landen niet zal kunnen volgen. Zou het niet beter zijn gewoon de Benelux uit te breiden met twee of drie landen? In de ochtendvergadering werd dit systeem van een soort middel-Europa, namelijk be perkt tot de Benelux, Duitsland en Italië, verworpen door prof. De Housse, de Luikse socialistische senator. Hij vroeg begrip voor Frankrijk en voor de zware crisis welke dat land momenteel doormaakt. Het Belgisch CVP-Kamerlid en oud minister van Koloniën de heer Pierre Wig- ni, de rapporteur over het vraagstuk van de kernenergie in Europa, gaf zelf com mentaar bij zijn verslag over „Euratom". „Wij hebben een gevoelige achterstand en wij zijn te arm om onze krachten nog langer te verspillen door verdeeldheid", aldus begon Wigni. „De bevolking moet worden beschermd tegen radio-actieve uit stralingen en veel erger nog is het gevaar op militair gebied. Om vele andere redenen nog moeten wij aan het orgaan dat zich met de atoom-energie bezig houdt, verre gaande bevoegdheden geven. Europa wordt op het gebied van de technische voor uitgang systematisch voorbijgestreefd door de kolossen van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, morgen ook door China. Met het Europa der 18 landen, de OEES, moeten wij samenwerken, maar onze Eura tom van de zes landen kan in het grotere Europa een aparte club vormen, die verder gaat en waarvan andere landen lid kunnen worden." De rede van Wigni was een van de hoogtepunten van deze buitengewone zitting, voornamelijk om de idee van good will tegenover de grotere Europese ge meenschap, welke hij met nadruk beklem toonde. Heden wordt de zitting van het Europese parlement besloten met een voortzetting van de discussie van het rapport Van der Goes van Naters en het rapport Wigni. Na al deze debatten en besprekingen en de talrijke bijeenkomsten van de politieke fracties, dringt zich voorlopig één conclusie op: Euratom en de Europese eenheids- markt komen er voorlopig nog lang niet. Van de in Brussel belegde buitengewo ne bijeenkomst van het Europese Kolen- en Staal-Parlement keerde ik terug als een droevig gestemd criticus. In het algemeen kon ik het gehalte van de beraadslagingen niet bewonderen en kreeg ik de indruk, dat er nodeloos veel en lang wordt gepraat. Nu heb ik het misschien slecht getroffen. Deze buitengewone algemene vergadering toch kwam onder omstandigheden tezamen, die bij voorbaat het slaan van spijkers met koppen onmogelijk maakten. Het vorige jaar was men er in de te Messina gehouden bijeenkomst van de Raad van Ministers van de Europese Kolen- en Gemeenschap in geslaagd, een poging te doen onderne men om de gedachte van Europese samen werking, die tengevolge van de misluk king van de Europese Verdedigings Ge meenschap een geduchte klap had gekre gen, weer een kans te geven. Ten einde tot Europese herleving te kunnen geraken, werd een gezelschap deskundigen aan de arbeid gezet om plannen inzake de schep ping van een gemeenschappelijke Europe se markt en van Europese samenwerking op het gebied van de atoomenergie te ont werpen. Spaak kreeg in het bijzonder de opdracht om dit alles verder op gang te brengen. Nu, aan hem is een dergelijke leiding ten volle toevertrouwd. Dat bleek ook weer uit het prachtig stuk werk, dat 78. De beklimming van het Titan-gebouw trok nogal veel belangstelling. Voorbijgan gers bleven staan en staarden met open monden naar de twee waaghalzen. Ver slaggevers en fotografen drongen naar voren om er een opwindend artikeltje van te maken. En ook mengde zich een agent tussen de menigte, die zich zorgelijk af vroeg, of hij hier zou moeten ingrijpen. De beheerder van het gebouw, die dit alles een prachtige reclame vond, gaf intussen glunderend uitleg aan de mannen van de pers. „Het zijn vast twee leden van de Mount Everest-expeditie", riep hij. „Ze hebben het Titan-Gebouw aangezien voor de berg, die zij beklimmen moesten. En dat is begrijpelijk, mijne heren, want de Mount Everest is de hoogste berg van de wereld en het Titan-Gebouw het hoogste bouwwerk. Zorg, dat u de naapi goed spelt: TITAN- Gebouw!" En intussen werkten onze koene klimmers zich langzaam maar zeker omhoog, terwijl neef Lodewijk ze nuwachtig van raam tot raam rende om hun vorderingen gade te slaan. „Op die manier bereiken zij het dak nog", bromde hij ongerust. „Dat nooit! Daar zal ik een stokje voor steken!" hij leverde in zijn uiteenzetting aan de vergadering over de hoofdtrekken van wat straks vermoedelijk het aan de Raad van Ministers van de Kolen- en Staal Ge meenschap uit te brengen rapport zal be vatten. De rede van Spaak was ongetwij feld meesterlijk en muntte uit door grote staatsmanswijsheid, door helderheid van bouw tevens. In zoverre zat er dus aan de Brusselse bijeenkomst nog een goede kant vast, doordat het Kolen- en Staal-parle- ment een goed forum bood om van de voorlopige resultaten van het werk der deskundigen kennis te nemen. Eind april zal het definitieve rapport vermoedelijk gereed zijn en dan onderwerp van nadere gedachtenwisseling tussen de ministers van de zes landen der Kolen- en Staal Ge meenschap uitmaken, waarop er tenslotte verdragsregelingen uit de bus zullen moe ten komen, die dan in elk van de Parle menten van de zes dg goedkeuring zullen dienen te verwerven. Onderwijl had het Kolen- en Staal Gemeenschap-parlement een werkgroep belast met harerzijds de zelfde onderwerpen te doen bestuderen. Onze landgenoot v. d. Goes van Naters nu trad als rapporteur met betrekking tot een gemeenschappelijke markt op en de Belg Wigny lichtte zijn rapport over Europese samenwerking inzake atoomenergie toe. Maar mijns inziens waarschuwde Spaak terecht tegen het thans door het Kolen- en Staal-parlement doen nemen van beslis singen, nu het alleen maar van de hoofd inhoud van nog niet definitieve plannen kennis kon nemen. Eigenlijk ware het doel matiger geweest, indien men de reeds een tijd eerder te Brussel beraamde samen komst uitgesteld zou hebben tot de arbeid van de deskundigen geheel gereed was. Dr. E. VAN KAALTE ADVERTENTIE VERWIJDERD MEI WONDEROLIE Weg met onhandige iikdoornnngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Eikdoorn- middel van f. 1.36 bespaart U veel ellende (60) LONDEN (Reuter) Premier Eden heeft in het Britse Lagerhuis verklaard samen met premier Mollet van Frankrijk de hoop te koesteren dat de Westelijke Grote Drie een gemeenschappelijke politiek inzake de ontwapening zullen volgen. Hij zei dat tij dens de Frans-Britse besprekingen over deze kwestie van afgelopen zondag is ge bleken dat de Franse en Britse stand punten „zeer dicht bij elkaar staan". Sir Anthony zei dat hij met premier Mollet eveneens tot overeenstemming is gekomen over de brede lijnen van econo mische activiteit ten aanzien van minder ontwikkelde gebieden. De Wéstelijke afgevaardigden naar de ontwapeningsconferentie in Londen, heb ben hun pogingen voortgezet om de me ningsverschillen op dit punt glad te strij ken voordat maandag de besprekingen met de Sovjet-Unie beginnen. De Amerikaanse afgevaardigde, Stassen, heeft critiek ge oefend op een gewijzigd Frans-Brits ont wapeningsplan, dat volgens diplomatieke kingen in Londen tegemoetkomingen bevat aan het Sovjet-standpunt waardoor de ver dediging van het Westen zou kunnen wor den verzwakt. De Franse afgevaardigde naar de onderhandelingen, Jules Moch, verklaarde in een vraaggesprek, dat de kern van het Frans-Britse plan is, dat ter stond begonnen wordt met de ontwapening, die thans internationaal gecontroleerd kan worden. Hij kenschetste het plan als een samensmelting van de bestaande opvat tingen van de Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie. In conferentiekringen geeft men toe, dat er verschillen van mening bestaan, doch men voegt er aan toe, dat de belangrijk heid van deze verschillen wordt over dreven en dat zij niet onoverkomelijk schijnen te zijn. Overigens bewaren de deelnemers een strikte geheimhouding. De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft gezegd, dat „nog geen on middellijk uitzicht" bestaat op een veilig plan voor toezicht op ontwapening met betrekking tot atoomwapens. J Slachtoffers. Het algemene Italiaanse vak verbond heeft besloten heden, de dag waarop de slachtoffers van de inciden ten in Barletta begraven worden, in geheel Apulië een algemene staking uit te roepen. Socialistische parlementsle den zullen een wetsvoorstel indienen, om een parlementair onderzoek naar de incidenten te bevorderen. Terug! Adam Clayton, een negerafgevaar digde van de Democratische partij in het Amerikaanse congres, heeft verklaard, dat mogelijk een nieuwe politieke partij zal ontstaan als gevolg van de strijd in de zuidelijke staten over de rassenschei ding. Tenzij de democratische partij terugkeert naar de politiek van oud- president Truman „zullen vele negers haar verlaten", aldus Clayton. Verliezen. In Tokio is bekend gemaakt, dat in de oorlog in China en de Stille Oceaan 2.330.000 militairen en leden van het burgerlijk personeel van de Ja panse strijdkrachten zijn gesneuveld of door ziekte zijn omgekomen. Bovendien worden 63.000 leden der strijdkrachten vermist of bevinden zich nog in China, de Sovjet-Unie of in Zuidoost-Azië. Van hen zijn waarschijnlijk nog 45.000 in leven. Wilhelm Teil. Bij Toulon is voor NAVO- afgevaardigden een nieuwe type vuur leidingstoestel voor de luchtafweer bij genaamd „Wilhelm Teil" gedemon streerd. Het apparaat, dat vijf ton weegt en door drie man bediend wordt, zoekt met behulp van radar de hemel af. Als een vliegtuig gesignaleerd wordt, be paald een rekenmachine automatisch de afstand, richting en snelheid van het doel. IJzig. Amerikaanse troepen zijn op twaalf honderd kilometer van de Noordpool een oefening, „Poolnacht" genaamd be gonnen. De oefening begon rnet het neerlaten van zevenhonderd parachu tisten op het ijs bij een temperatuur van veertig graden Fahrenheit onder nul. Afgetreden. De Libanese premier, Rasjid Karame, is afgetreden. President Sja- moen heeft het ontslag aanvaard en de scheidende regering verzocht de lopen de zaken af te handelen. Het aftreden van het kabinet was het gevolg van het feit, dat de ministers het onderling niet eens waren met hun collega's over het verlenen van subsidies aan particuliere scholen. Rust. Volgens de anti-communistische in lichtingendienst „West" in Berlijn heeft de secretaris-generaal van de Oost- duitse communistische partij, Walter Ulbricht, na zijn terugkeer van het partijcongres te Moskou een hartaanval gehad. De artsen zouden Ulbricht vol strekte rust hebben voorgeschreven. Sinds zijn terugkeer is Ulbricht niet in het openbaar verschenen. Feestelijk. Prins Rainier III van Monaco heeft aan alle Monagaske schoolmeis jes rode en witte satijn aangeboden zo dat hun moeders jurken kunnen maken, die zij bij de komende huwelijksfeesten van de prins kunnen dragen. Donderdag werd bekend dat de moeders van de meisjes de stof van het paleis kunnen afhalen zodra haar dat schikt. Watersnood. Overstromingen hebben zware schade aangericht in het stroomgebied van de Donau in Hongarije. Volgens radio-Boedapest heeft de Hongaarse mi- nissterraad een bedrag van 25 miljoen forint (ongeveer acht miljoen gulden) goedgekeurd voor hulpverlening aan ge dupeerden. Tot dusverre zijn anderhalf miljoen zakken zand gebruikt om dijken te versterken. Duizenden zijn geëva cueerd. Van onderen. De vijftiende eeuwse toren van de Sint Bavo-kathedraal te Gent, wordt bouwvallig. Enkele van de poreu ze stenen zijn reeds naar beneden geval len. Aan de voet van het bouwwerk zijn opvangluifels en hekken geplaatst. Nagedachtenis. De gemeenteraad van Mi laan heeft besloten, ter nagedachtenis van Don Carlo Gnocchi, de „weldoener der verminkte kinderen", vijf miljoen lire te bestemmen voor de bouw van een centrum voor maatschappelijke re validatie van jeugdige slachtoffers van kinderverlamming, een werk waaraan de overleden priester zich in zijn laat ste levensjaren heeft gewijd. Uitdaging. Oud-president Perón heeft de tegenwoordige president van Argentinië, generaal Aramburu, schriftelijk tot een duel uitgedaagd. IN EEN alleraardigst geschiedenisboekje merkt Anne H. Mulder op, dat de Schepper een hoge dunk van de mens heeft gehad. Leeuwen kregen klauwen en slangen het gif, maar de mens werd het intellect ge schonken. Echter, de menselijke geest heeft van het begin reeds getracht dit te kort aan gif en klauwen in te halen. En dit is zo gebleven tot op deze dag. Deze opmerking is de moeite van het overdenken waard Hoewel de mens, aan zichzelf overgeleverd, in de natuur be trekkelijk weerloos staat, is hij dank zij de hulpmiddelen die hij zich weet te verschaffen heer en meester, overeenkom- \s^ stig de tekst: „vervult de aar- de en onderwerpt ze, en hebt heerschappij over de vissen der zee, en over het ge vogelte des hemels, en over al het gedierte, dat op de aarde kruipt". Afgezien van wat ongemakken die het gedierte de mens kan bezorgen, heeft de mens op aarde geen tegenstander die een werkelijk gevaar voor hem kan betekenen Natuurlijk, de enkeling kan wel eens door een wolf worden verslonden, de badende vrouw in de Congo kan door een krokodil worden gegrepen en de tijger in Birma kan zich meester maken van de laatste der dragers. Dergelijke mogelijkheden blijven altijd bestaan zolang de betreffende dier soort (nog) niet door ons is uitgeroeid, Maar dan blijven nog altijd andere moge lijkheden open, n.l. dat een wesp ons in de bovenlip steekt en dat we tengevolge van bloedvergiftiging het aardse moeten verlaten. Over dergelijke uitzonderlijkheden spre ken we dus niet, doch we houden vast aan het onweerlegbare feit dat de m.ens op aarde geen vijand heeft waarvoor hij vrees behoeft te koesteren. Desondanks is door alle eeuwen, neen, door alle tienduizenden van jaren heen, de angst onze vaste en trouwe metgezel geweest. Angst, niet voor een diersoort die de mens bedreigde, maar angst voor de medemens. Daar spreken de palissaden en aarden wallen van, die reeds vroeg tegen de medemens moesten worden opgericht, daar spreken de grachten en metersdikke muren van, de zware torens, en in onze tijden de forten, vestingen bunkers en tankgrachten. Een vreselijk gevaar heeft de mens door alle tijden heen bedreigd, het gevaar dat hij zelf opleverde! Wie de moei te neemt eens wat te blade ren in geschiedenisboeken, staat werkelijk verstomd over het verschijnsel dat de mens het hem gegeven intellect voor het belang rijkste gedeelte heeft gebruikt om de mede mens te belagen en de aarde die slechts geringe gevaren voor hem oplevert, te maken tot een oord van verschrikking en ellende. Toch hunkeren alle volken steeds naar een durende periode van vrede, die ze echter niet meer verwachten hier te vin den, maar in het leven of de toestand die hierna volgt. Vele godsdiensten leggen daarvan getuigenis af, al zijn er uiteraard grote verschillen aangaande de wijze waarop de uiteenlopende richtingen menen dat deze heilsverwachting in vervulling zal gaan. Is het in dit verband niet zonderling, dat de mens tevens het vechtlustigste we zen is? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2