Algemene instemming met ouderdomspensioen rsenaJ Uitgaan in Haarlem GROEN Co. Vijftig jaar geleden TWEEDE KAMER Er bestaan echter bezwaren tegen korting op andere pensioenen r Hoe is het ontstaan?"^ VJ VRIJDAG 16 MAART 1956 3 Zelfstandigen KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS G7'//£El R O X A N E Een jaar en drie maanden voor Groninger assuradeur Artsen te Hogezand willen geen bloedproeven voor de Justitie nemen Jehovah's Getuige weigert ook burgerlijke dienst Bus met 30 passagiers in De Dommel gereden Examens Centrale Verwarming Pow-R-ÜVIatic Oliebranders Dit woord: BOER Kerkelijk Nieuws Agenda voor Haarlem Uit Haarlems Dagblad van 16 maart 1906 DE TWEEDE KAMER is donderdag begonnen met de behandeling van het wets ontwerp inzake het ouderdomspensioen. De instemming met de voorstellen van minister Suurhoff was algemeen. De bezwaren waren voornamelijk gericht tegen de mogelijkheid het ouderdomspensioen geheel of gedeeltelijk te korten op het pensioen dat iemand van zijn werkgever krijgt. De KVP- en de PvdA-fracties hebben een gezamenlijk amendement ingediend om de korting tot de helft van het ouderdomspensioen te beperken. De heer Van Lier (PvdA) wenst blijkens een ander amendement 20 percent van het ouderdoms pensioen voor aftrek buiten beschouwing te laten. Mr. Van Leeuwen (VVD) heeft voorgesteld geen korting toe te passen op werkgeverspensioenen die op 1 januari 1957 reeds zijn ingegaan De korting is geoorloofd op pensioenen uit bedrijfs- en ondernemingspensioen fondsen, die worden genoemd in de Pen sioen- en Spaarfondsenwet. In zulke pen sioenfondsen zijn de arbeiders in de be sturen vertegenwoordigd en daarom von den de heren De Kort (KVP) en V a n Lier (P. v. d. A.) deze kortingsmogelijk heid niet erg, omdat geen kortingsbepalin gen tot stand kunnen komen zonder dat de arbeidersvertegenwoordigers deze hebben goedgekeurd. Vermindering vond de heer De Kort bovendien verantwoord uit een oogpunt van gelijke rechtsbedeling. Want als er niet wordt gekort, bestaat de kans dat een gepensioneerde aan pensioenen een hoger inkomen krijgt dan zijn loon bedroeg, hoewel hij voor het ouderdomspensioen weinig of geen premie heeft betaald. Hij zou dan beter af zijn dan de toekomstige gepensioneerden, die wel hun leven lang voor hun ouderdomspensioen hebben be taald. Een redelijke korting vond hij daar om billijk om aldus tot een totaal pensioen van ongeveer 80 percent van het loon te komen. Voor de pensioendeskundigen is het echter technisch onmogelijk geweest dit in de wet te formuleren, omdat er zo'n grote verscheidenheid van pensioenen is en men ook niet in de toekomst kan zien. Om de aftrekmogelijkheid in ieder geval te be perken, diende hij daarom het amendement in, volgens hetwelk in de praktijk ten hoog ste de helft kan worden gekort. De premie voor de ondernemingspensioenfondsen zal dan meestal kunnen worden verlaagd. Op duizend gulden per jaar en minder zou hij niet willen korten. De bepaling van de aftrekmogelijkheid vonden de heren Stapelkamp (A.R.) en Kikkert (CHU) overbodig. De rede lijkheid van de eventuele aftrek kan men overlaten aan het overleg tussen werk gevers en arbeiders. Indien er wel wordt gekort zal de Verzekeringskamer als rech ter van beroep moeten kunnen optreden. Prof. Oud (WD) achtte aantasting van verkregen rechten, dus ook pensioen rechten, ontoelaatbaar indien niet een noodtoestand er toe dwingt. Daarom is de korting volgens prof. Oud een ernstige vlek op de ouderdomswet. Zonder korting zullen sommige gepensioneerden een hoog percentage van het loon ontvangen en enkelen misschien zelfs meer dan het loon. Maar het zal altijd gaan om uiterst be scheiden inkomens. Daar ouderdomszwak ten en -zieken hogere uitgaven vergen, is volgens prof. Oud korting op pensioenen een kwalijke zaak. De heer Wagenaar (CPN) betuigde in het algemeen zijn instemming met de Ouderdomswet, maar ook hij verzette zich tegen de kortingsmogelijkheid. Van zelfstandigen, die niet onder de loonbelasting vallen, zal geen premie wor den ingevorderd (tenzij zij onder de ver mogensbelasting vallen) wanneer hun in komen minder bedraagt dan 2100 gulden per jaar voor gehuwden en minder dan 1500 ADVERTENTIE gulden per jaar voor ongehuwden. Voor inkomens van zelfstandigen van meer dan 2100 gulden, respectievelijk 1500 gulden, doch minder dan 3100 gulden respectievelijk 2500 gulden zal een geleidelijk oplopende schaal worden opgesteld. De premie, die op grond van deze regeling niet kan worden ingevorderd, betaalt het rijk. De heren Stapelkamp (A.R.) en Kikkert (CHU) vonden dat het juister zou zijn indien alle zelfstandigen naar ver mogen meebetalen, desnoods volgens een aflopende premieschaal. De heer D e K o r t (KVP) diende een amendement in om voor zelfstandigen bij de bepaling van het in komen voor de pensioenpremie de kinder bijslag in mindering te brengen, die zij zou den krijgen, zolang er geen definitieve kinderbijslag voor zelfstandigen tot stand is gekomen. Ook prof. Oud (WD) erkende, dat er een onbillijkheid in schuilt dat loontrek- kenden wèl premie moeten betalen, onge acht hun inkomen, en zelfstandigen be neden een zeker inkomen niet. Maar de loontrekkenden ontvangen een loonsver hoging om de premie te kunnen betalen en de zelfstandigen niet, terwijl zij bovendien met de vergeten groepen de lasten krijgen te dragen van eventuele prijsstijgingen die van de loonsverhoging het gevolg zijn. Eigenlijk is er dus geen heffing naar draag kracht. Volgens het wetsontwerp zullen wedu wen nog zes maanden het hogere gehuw denpensioen ontvangen nadat de man is overleden. De heer V a n L i e r (P. v. d. A.) diende een amendement in om die termijn van zes maanden te verlengen tot een jaar, indien de weduwe nog geen 65 jaar is. De heren Van Leeuwen (WD) en K i k- k e rt (CHU) hadden dit amendement mede ondertekend. Het ouderdomspensioen voor een onge huwde bedraagt f 804,per jaar. Dat 's ongeveer 60 percent van het ouderdoms pensioen voor een echtpaar. De heren K i k- kert (CHU) en Van der Ploeg (KVP) bepleitten een verhoging tot 70 percent. Ook prof. Oud (VVD) voorzag moeilijkheden voor de^ ongehuwde ouden van dagen. Vooral voor een weduwe of weduwnaar zal 't moeilijk zijn rond te ko men wanneer door 't overlijden van de echt genoot het ouderdomspensioen daalt van 1.338 per jaar tot 804 per jaar. De heer Roemers (P. v. d. A.) be sprak nog de kosten van de ouderdoms voorziening. De ophefing van de Vereve ningsheffing kost het rijk 300 miljoen, maar het vervallen van de nooduitkering levert een voordeel op van eveneens onge veer 300 miljoen. De kosten komen dan op dertig miljoen gulden aan premies, die het rijk voor de kleine zelfstandigen 7a) betalen. Met het oog op de naderende verkiezin gen stelde de heer Stapelkamp (A.R.) er prijs op te constateren, dat het instellen van een ouderdomspensioen de volledige instemming heeft van het gehele volk er. van alle partijen, zodat de Ouderdomswet een nationaal stempel draagt en niet op rekening van een bepaalde partij mag wor den geschreven. Dinsdag wordt bet debat voortgezet De Groninger rechtbank heeft een eenenveertigjarige assuradeur uit Ap- pingedam veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf geëist. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan oplichting van de voormalige kassier van de Boerenleenbank te Gerkesklooster, die in november van het vorige jaar door de Leeuwarder rechtbank tot een jaar en vier maanden werd veroordeeld wegens een tekort van ruim 100.000 in de kas. In Hogezand weigeren de artsen bloed proeven te nemen,wanneer het gaat om het aantonen van schuld by ongelukken in het verkeer. De artsen zyn van mening dat dit middel ongeoorloofd is en dat buitendien de aanwezigheid van alcohol in het bloed geen uitsluitsel geeft over schuld. Voorts beroepen zij zich op hun beroeps geheim. Dit hebben de artsen meegedeeld naar aanleiding van een klacht van de of ficier van Justitie te Groningen over gé- brek aan medewerking bij bloedproeven te Hogezand. De Haagse rechtbank heeft een zaak be handeld tegen een 20-jarige monteur, pre diker van Jehovah's Getuigen, die behalve de dienstplicht bij de krijgsmacht oök de plaatsvervangende burgerlijke staatsdienst had geweigerd. De jongeman had destijds een beroep gedaan op de Dienstweigeringswet. Zijn gewetensbezwaren werden door de minis ter van Oorlog erkend. Hij behoefde niet in militaire dienst, maar in plaats daarvan zou hij worden tewerk gesteld bij de Post- chèque- en Girodienst in Den Haag, voor de tijd van tweeëneenhalf jaar. Ook tegen deze burgerlijke overheidsdienst heeft de jongeman principiële bezwaren, die hij voor de rechtbank uiteenzette. Hij zei pre diker voor het Genootschap Jehovah's Ge tuigen te zijn. Als zodanig moet hij al zijn tijd besteden aan het voorzien in eigen onderhoud en het prediken van het Evan gelie. Aan deze prediking moet hij mini maal 100 uren per maand besteden. Dit werk komt bij hem op de eerste plaats. De officier van Justitie noemde lieden als de verdachte een gevaar voor de ge meenschap. De staat moet met kracht tegen deze dienstweigeringsdelicten optreden. Dat de Getuigen van Jehovah niet in militaire dienst hoeven, is volgens de officier al genoeg privilege. De animo om dergelijke delicten te plegen moet zo gering mogelijk worden gemaakt. De officier eiste een gevangenisstraf van negen maanden en plaatsing in de rijks werkinrichting voor de tijd van een jaar. De verdediger, mr. P. de Koning, vroeg de uiterste clementie, omdat de verdachte alleen zijn eerlijke overtuiging volgt. Hij wees er op, dat in de Verenigde Staten de Jehovah's Getuigen worden vrijgesteld van overheidsdienst. Daar zijn hun predikers gelijkgesteld met geestelijken. Op 29 maart zal de rechtbank uitspraak doen. Een autobus van de „Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten", die uit de richting Schijndel kwam, is geslipt juist toen hij de smalle houten brug over de rivier De Dommel wilde oprijden, met het gevolg, dat hij de leuning ramde en in het water „dook". Door lichte sneeuwval was de weg ter plaatse glad geworden. Het voorste ge deelte van de bus verdween onder water, zodat de ongeveer 30 inzittenden door de nooduitgang de bus moesten verlaten. Zij bereikten de wal, sommigen licht gewond en met een nat pak. Een kraanwagen van de B.B.A. heeft de bus uit het water gehaald. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „Vee als Voorwerp van Rijkdom in Oost-Afrika", A. A. Trouwborst, geboren te T arak an. Rotterdam. Nederlandse Economische Ho geschool. Doctoraal examen in de Economi sche Wetenschappen: H. J. Korporaal, Den Haag; J. J. Vegt, Delft; C. Korsten, Rot terdam. Rotterdam. Stichting Klinisch Hoger On derwijs te Rotterdam. Semi-artsexamen: H. F. Meijer, Schiedam. Artsexamen: J. M. Oostlander, Schiedam; H. S. Reinhold, Heemstede; J. A. Sand'kuyl, Den Haag; C. B. van Woerden, Akkrum; A. G. Brumsen, Delft; P. van der Linde, Berkel (Z.H.); J. C. B. Eykman, Rotterdam; A. A. van Wijngaar den, Dordrecht: J. J. Bakker, Gouda; G. T. J. Bakker, Leidsendam en W. Smit, Rotterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Overal.bovenal. SUPER QUALITY met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct Het woordi boer is uit een Oostneder lands dialect overgenomen. Het is in oorsprong hetzelfde woord als; buur, buurman, dat in het Middelnederlands reeds twee betekenissen had; woning- genoot en: bewoner van het platteland die zich aan landbouw of veeteelt wijdt. Eigenlijk betekent het woord buur: huis, schuur, vertrek; het hangt samen met het werkwoord: bouwen. Gebuur is dus: medebewoner en nabuur: iemand die in de nabijheid woont. Uit gebuur is dan: buur ontstaan dat zich in een afwijkende betekenis heeft gehand haafd naast boer. Zo bestaat ook: buurt uit: gebuurte. Boer zal aanvankelijk allesbehalve een erenaam zijn geweest en nog wordt het wel in onvriendelijke zin gebezigd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delden M. Blom te Hengelo (O.). Aangenomen naar Almelo D. v. d. Valk te Opperdoes. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem (5e pred.pl.) H. C. Endedijk te Workum; te Oudemirdum M. v. d. Sijs, kand. te Amsterdam; te Amster dam-West (vac. J. B. v. d. Sijs) K. A. Schippers te Ermelo. Bedankt voor Scheveningen G. N. Lam mens te Rotterdam-Kralingen; voor Ant werpen A. Vos te Westmaas. BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 VRIJDAG 16 MAART Minerva: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gelieven van Verona", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „M'sieur la Caille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shot gun", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De biecht van een moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Geb. Wilhelminastraat 22: 8.15 uur, mevrouw Elsa Kaiser geeft voor de Ver. van Spiritisten ,Het Licht" een bloemenséance. ZATERDAG 17 MAART Minerva: „Uit de brand ben je", alle leeft., 2 30 uur. „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur Studio: „De gelieven van Verona", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur, Lido: ,.M' sieur la Caille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shot gun", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „De biecht van een moor denaar", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedde geeft een voorstelling van „Van de brug af gezien". Studenten en arbeiders van Cyprus hebben in Engeland op het plein bij de parlements gebouwen een demonstratie gehouden, waarbij zij, zoals de foto laat zien, borden meedroegen met opschriften die verzochten om vrijlating van de door de Engelsen verbannen aartsbisschop Makarw- TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1016 uur, des zondags van 1316 uur. Teyiers Museum: schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Teyiers Museum: Expositie van etsen en tekeningen van Rembrandt. Tot 18 maart. Geopend iedere werkdag, behalve maan dag, van 1117 uur en de eerste zondag van elke maand van 1317 uur. Bissschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15—17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdags van 10—12.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoon stelling onder auspiciën van Haarlems Interscholair Comité van tekeningen, foto's handwerken en produkten van handen arbeid. Tot 19 maart. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische Stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Sociëteitszaal van de Waag: „Kunst zij ons doel" exposeert reisschetsen uit Frankrijk van Leen Spierenburg en W. A. de Wijn. Op 17, 18, 24, 25 en 31 maart en 1 en 2 april van 1317 uur. DIVERSEN Vrijdag 16 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor leerlingen en oud-leerlingen van de M.T.S. spreekt ir. E. C. M. Roderkerk over „De Kennem erd u in en Vrijdag 16 maart, Zaal Raamsingei 16, 20 uur: Voor de Katholieke Arbeidersbeweging spreekt A. van de Veldt over: „Positie kiezen". Zaterdag 17 maart, De Leeuwerik, 20 uur: De toneel- en cabaretgroep van de Neder landse Reis verend ging geeft een opvoering van de klucht „De ooievaar vergist zich" van Hans Nesna. Na afloop bal. Zaterdag 17 maart, Lido-theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Levend in gemetseld" met Charles Laugh ton, 18 jaar. Zondag 18 maart, Concertgebouw, 14.30, 19 en 21.15 uur: Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Zondag 18 maart. Gebouw H.K.B., 20 uur: Voor de Operettevereniging „Diogé" houdt Leo Riemens een causerie over opera en operette. Muzikale toelichting door middel van grammofoonplaten. Zondag 18 maart, Lido-Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de operafilm „La Traviata", 14 jaar. Zondag 18 maart, Studio-theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De witte droom" met medewerking van de Weense IJsrevue van Karl Schafer, alle leeftijden. Maandag 19 maart, Geb. Religieuze Kring, Aerdenhout, 20.15 uur: Voor de Religieuze Kring Aerdenhout houdt de voordrachts kunstenaar Tob. C. de Bordes een voor dracht van „Een weerzien van Heiligen onder het groeiende kruis". (Eikenlaan 5). Maandag 19 maart. Concertgebouw, 19 en 21.15 uur: Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Dinsdag 20 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep van het „Frysk Selskip Gysbert Japicx" geeft een opvoering van „It testemint" van S. SideriusBoonstra. Dinsdag 20 maart, Concertgebouw, 19 en 21.15 uur: Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Dinsdag 20 maart. Hotel Boekenroode, Heem stede, 20 uur: Voor de Oud-leerlingenver eniging der H.B.S.-B te Haarlem „De Garde" houdt jhr. dr. J. C. Mollerus een lezing over zijn reis naar Amerika. Dinsdag 20 maart, Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht 104, 20 uur: Vertoning van een nieuwe zendingsfilm. 'Mnsdag 20 maart. Hotel Rusthoek, Bloemen daal, 20 uur: Praatavond van de Kon. Ned. Maatschapij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heren A. Jager en A. Jansen leiden respectievelijk in de onderwerpen „Ka merplanten" en „Het omgaan met bestrij dingsmiddelen". Dinsdag 20 maart, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van de Koninklijke Ver eniging „Oost en West" zal een lezing worden gehouden. Dinsdag 20 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor lichtingsavond voor kampeerders onder auspiciën van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Dinsdag 20 maart, Wijkgebouw Ned. Herv. Kerk, Leidsestraat, 20 uur: Lezing met film over de voormalige weesinriching Neerbosch. Woensdag 21 maart, Concertgebouw, 19 en 21.15 uur: Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Woensdag 21 maart, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Voor de afd. Haarlem van de Algem.1 Bond van Ouden van Dagen geeft de Mu- ziek-, zang- en toneelvereniging „Musicor- i da" een ontspanningsavond. Woensdag 21 maart. Brinkman, Houtplein, i 20 uur: Voor de Beweging van Europese I Federalisten spreekt dr. J. B. M. J. M. 1 Schiphorst over „Vergeten delen van Europa" Woensdag 21 maart, Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht, 20 uur: Op een cursusavond van het Nederlands Verbond van Vakvereni-1 gingen spreekt J. Reenis over „Het afbeta- lingssysteem". Donderdag 22 maart, restaurant „Dreefzicht", 20.30 uur: Voor de Katholieke Sociale Jeugdzorg geeft de toneelvereniging „De Tol" uit Hilversum een opvoering van een psychologische één-acter. Daarvoor spreekt pater S. Duynstee O.F.M. over „Probleem gezinnen". Donderdag 22 maart, Bronstee-muloschool, Heemstede, 20 uur: Op de ouderavond van de Bronstee-muloschool spreekt de heer C. de Galan over „De overgang van school naar maatschapij". Donderdag 22 maart, Roxy-theater, 20 uur: Onder auspiciën van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wordt de filfn „De leukste thuis" vertoond. Donderdag 22 maart, Concertgebouw, 20 uur: Onder auspiciën van de Communistische partij Nederland wordt een cabaretavond gegeven. Vrijdag 23 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de gemeenschap Haarlem en omgeving van het Humanisitsch Verbond spreekt dr. W. J. Jong over „Het geval Autherine Lucy". TONEEL EN DANS Zaterdag 17 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Van de brug af gezien", van Arthur Miller. Regie: Henk Rigters. In de hoofdrollen-: Ko van Dijk, Mimi Boesnach, Sigrid Koetse, Louis Saalborn, Ramses Shaffy en Frans 't Hoen. Décor van Harry Wich. Zondag 18 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een opvoe ring van „Koud licht" van Carl Zuck- mayer. Regie en hoofdrol: Han Bentz van den Berg. Verdere medespelenden: Andrea Domburg, Paul Huf, Joan Remmelts en vele and-eren. Décors: Friso Wiegersma. Maandag 19 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Vereniging „Geloof en Weten schap" geeft De Haagse Comedie een voor stelling van „Proces om Jezus" van Diego Fabbri. Regie: Cees Laseur. In de hoofd rollen: Albert van Dalsum, Elisabeth An dersen, Jan Retèl, Gijsbert Tersteeg, Annie Leenders en Coen Flink. Woensdag 21 maart, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen geeft toneelgroep „Theater" een voorstelling van „De dochter van de bron- nenmaker" van Marcel Pagnol in de ver taling van Anty Westerling. Regie: Hans Tiemeyer. In de titelrol: Marijke Bakker. Deze uitveorin-g wordt 's avond om 20.15 uur herhaald voor de Haarlemse Kunst gemeenschap. MUZIEK Vrijdag 16 maart, Lutherse kerk, 20 uur: Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan van het Vrijzinnig-Luthers Dames koor geeft dit koor een jubileumconcert onder leiding van Bets Nederkoorn. Mede werking verlen-en: Kitty Nederkoorn, so praan, Bep van Leuven, alt en mevrouw A. BlankensteinOffenberg, orgel. Vrijdag 16 maart, Concertgebouw, 14 en 20 uur: Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere schooljeugd geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam een concert, waarbij zullen worden uit gevoerd: „Chaconne" van Henry Purcell, „Ma mère 1' Oye" van Maurice Ravel en „A simpte symphony" van Benjamin Britten. Maandag 19 maart, Minerva-theater, Heem stede, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring geeft Hans He-n- kemans een pianorecital met werken van W. A. Moza-rt en Claude Debussy. Maandag 19 maart, Grote Markt, 15 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men >.;k kan beluisteren op vrijdag 23 maart, 11.30—12.30 uur. Donderdag 22 maart, Frans Halsmuseum, Renaissancezaal, 20 uur: Concert door het dameskoor „Noi Otto" onder leiding van de dirigent F. Mondriaan. Vrijdag 23 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Negende en laatste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van gastdirigent Jan de Hoog. Solistische medewerking: Theo Olof, viool. Uitgevoerd worden: Symfonie no. 88 van Joseph Haydn, het Vioolconcert van Pro- kokieff en de Vijfde Symfonie („Uit de Nieuwe Wereld") van Anton-in Dvorak. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, ingang Klein Heiligland, aanvang 20 uur. Dinsdag 20 maart: Tweede en laatste voor- Bij het negende en laatste concert in de serie V dat op vrijdag 23 maart gegeven zal worden, zal het Noordhollands Philhar monisch Orkest onder leiding staan van gastdirigent Jan de Hoog. Uitgevoerd zul len worden: Symfonie no. 88 van Haydn, het Vioolconcert van Prokofieff (solist: Theo Olof) en de Vijfde Symfonie („Uit de Nieuwe Wereld") van Dvorak. dracht van Dick Boer over „Amateur fotografie". Woensdag 21 maart: Lezing met lichtbeelden en demonstratie van een draaiorgel over „Het Amsterdamse pierement" door mr. Romke de Waard. Donderdag 22 maart: Derde van vier lezin gen met lichtbeelden in de cursus „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum" door de heer H. P. Baard (ingang Groot Heiligland). Vrijdag 23 maart: In samenwerking met de Natuurhistorische vereniging houdt Kees Hana een lezing en vertoont kleurenfoto's over „Lenteglorie aan de Cöte d' Azur (Min-erva-Theater, Heemstede). GELOOF EN WETENSCHAP Maandag 19 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling va-n „Proces om Jezus" van Diego Fabbri. Regie: Cees Laseur. In de hoofdrollen: Albert van Dalsum, Elisabeth Andersen, Jan Retèl, Gijsbert Tersteeg, Annie Leen ders en Coen Flink. Vrijdag 23 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voordracht met kleurenfilm over „Onder de zon van Ceylon" door mr. A. L. Hustinx. ADVERTENTIE PARIJS. Een ontzettende ramp heeft de Courrières-mijnen in Méricourt ge troffen. Ten gevolge van een ontploffing van mijngas stortte een groot gedeelte van de mijngangen in waarin zich 1795 arbeiders bevonden. Er zijn 501 mannen in geslaagd naar boven te komen; men moet helaas aannemen dat de andere 1294 bij deze ramp zijn omgekomen. Iedere po ging tot hun redding is nutteloos geble ken, daar reddingsgroepen hebben mede gedeeld, dat de mijn grootendeels in brand staat, waardoor het onmogelijk is in de gangen, af te dalen. De mijnen van Courrières waren model-inrichtingen, waar sinds 50 jaren geen ongeluk is gebeurd. De streek heeft thans bijna zijn geheele mannelijke bevol king verloren. Een op de twee slacht offers was getrouwd, zoodat er meer dan 600 weduwen zijn en honderden kinderen, die hunnen vader hebben verloren.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5