Prins Starhemberg in Oostenrijk overleden I. KAN NKIE EN RICK Slank en Rank in Uw nieuwe voorjaarsjapon I Moord met staatsie Smokkelarij en roken van marihuana- sigaretten voor A'damse rechtbank Lente4ied CARRUGAN FEUILLETON Officier: Amsterdam is internationaal verdovingscentrum aan het worden" VRIJDAG 16 MAART 1956 4 Geluk eerst dan, met een ring van KAN Nationaal fonds voor bestrijding kinder verlamming Marie Bell in Amsterdam door Wil Wanting Dochter van inbreker maakte gestolen geld op Gebed in Nederlands Her vormde Kerk voor Jungschlager Bouwvergunning voor Scheveningse pier blijft uit Portret Jacques Reule in Amsterdamse Schouwburg UW HAAR IS UW KROON C. J. OERLEMANS Handel op Zeedijk Conferentie over de „Menselijke Verhoudingen Amerikaans onderzoek Gevangenisstraf geëist wegens marihuana-roken Ruim 60.000 nieuwe huizen in 1955 ADVERTENTIE DONDERDAG (Van onze correspondent in Wenen) Vorst Ernst Rüdiger Starhemberg is in het Oostenrijkse plaatsje Schruns, in Vorarlberg, op 57-jarige leeftijd aan een beroerte gestorven, nadat hij kort tevoren een onderhoud had gehad met een com munistische journalist. In december was hij onder heftig protest van de commu nisten naar Oostenrijk teruggekomen om te jagen en zich geneeskundig te laten be handelen. Starhemberg is een twijfelach tige figuur geweest in de jongste geschie denis van Oostenrijk. Onder het regiem van Dollfuss en Schuschnigg was hij de leider van de „Heimwehr", een militaire partij-organisatie die in 1934 een socialis tische opstand onderdrukte en veel kwaad bloed zette bij communisten en socialisten. Een tijdlang was hij bovendien waarne mend kanselier en genoot hij het vertrou wen van Mussolini. Toen Hitler in 1938 Oostenrijk binnenviel, bevond Starhem berg zich in Zwitserland. Hij diende toen eerst als officier bij de Franse en Britse luchtmacht en ging tenslotte naar Argen tinië waar hij in de industrie werkzaam was. Reeds vroeger had hij de aandacht ge trokken toen zijn eerste huwelijk door de Pauselijke rechtbank nietig was verklaard. Hij trad daarna in het huwelijk met de bekende Oostenrijkse toneelspeelster Nora Gregor, die hij echter verliet. Zij stierf in grote armoede in Zuid-Amerika. ADVERTENTIE TROUW- en VERLOVINGSRINGEN ook in moderne uitvoering Barteljorisstraat 2 - Tel. 13004 - Haarlem JUWELIER HORLOGER Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een bijeenkomst gehou den met een aantal vertegenwoordigers van organisaties, die op de een of andere wijze zijn betrokken bij de zorg voor hen, die door kinderverlamming worden getroffen. Deze ziekte vereist in haar bestrijding belangrijke voorzieningen. Deze voorzie ningen richten zich vooral op de zorg voor de patiënten in het acute stadium en op de nazorg, die zich over een langdurige periode kan uitstrekken. De ziekenhuizen moeten hier 'n speciaal instrumentarium voor aan schaffen en er moet voldoende deskundig personeel aanwezig zijn. Voorts dienen de instellingen voor de latere zorg voor de verlamden, waarbij ook onderwijs, ont spanning en arbeid een belangrijke rol spelen, zich hierop in te stellen. Hoewel voor dit alles grote kapitalen zijn vereist bestaat in ons land nog geen financieel krachtig kinderverlammingsfonds zoals in andere landen. Op vele gebieden van de volksgezondheid heeft ons volk steeds grote offervaardigheid getoond. Daarom mag worden verwacht dat het ook in de strijd tegen deze ziekte in even grote mate zal tonen tesamen met de overheid hieraan zijn bijdrage te willen leveren. De vergadering toonde algemene instem ming met de ontworpen plannen en een commissie van voorbereiding werd inge steld tot nadere uitwerking hiervan. Er zullen zo spoedig mogelijk statuten ont worpen worden. Staande de vergadering werd door de heer C. van der Lende de mededeling ge daan, dat uit het centrale A.V.O.-fonds voor hulp aan mindervaliden een bedrag van f 10.000 in het kinderverlammings fonds zal worden gestort. De voorstelling van het door Jean Louis Barrault opnieuw bewerkte toneelstuk „Berenice" van Racine, die oorspronkelijk in december in Amsterdam zou zijn gege ven, maar moest worden afgelast wegens een ongeval, dat de hoofdrolspeelster Ma rie Bell was overkomen, zal doorgang heb ben op woensdag 21 maart in de Stads schouwburg in de hoofdstad. Marie Bell zal worden vergezeld door de Franse to neelkunstenaars Jean Chevrier en Alfred Adam. De voorstelling van „Berenice" staat onder bescherming van de Franse ambassadeur in Nederland en onder aus piciën van deAlliance Frangaise. 21) Enters voelde iets van sympathie voor dr. Van Heukelom in diens moeilijke om standigheden. Maar versterkten de fnian- ciële motieven weer niet diens animositeit jegens Rovaart? En in hoeverre woog tegen dit alles de sportiviteit op, waarmee vol gens juffrouw Dubois dr. Van Heukelom zijn teleurstelling immers zou hebben op genomen? Al deze vragen speelden Enters door het hoofd. Maar de grootboer wilde er nu ook het zijne van weten: „Ik weet nu altijd nog niet heren, wat de reden van uw bezoek is. We praten nu over Van Heukelom, maar u zei daarstraks, dat u inlichtingen wilde hebben over mijn neef. Heeft die knaap weer wat uitgehaald?" Voor zover nodig was, lichtte Enters hem in over de ontdekking van het lijk van dr. Rovaart in de stal onder het pension aan de Drieherendrift en over Proster's vreem de gedrag op de dag van het verhoor. De grootboer had over die moord wel iets in de krant gelezen, maar er eigenlijk geen Na de bevrijding van Oostenrijk hebben niet alleen de communisten, maar aanvan kelijk ook de socialisten de eis gesteld, dat hij als landverrader zou worden veroor deeld, dat hij het Oostenrijkse grondge bied nooit meer zou betreden en dat zijn goederen in Oostenrijk zouden worden onteigend. De Rooms-Katholieke Volks partij voorkwam dit, niet omdat zij Star hemberg welgezind was, doch omdat zij het recht op particulier eigendom niet wil de aantasten. Later lieten de socialisten deze eisen vallen. De socialistische minis ter van Binnenlandse Zaken, Helmer, heeft er in toegestemd dat hij naar Oostenrijk terugkeerde om zich geneeskundig te la ten behandelen. Zijn dood maakt een einde aan veel wrij ving in de binnenlandse politiek van Oos tenrijk. Inbraak Boerenleenbank Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 54-jarige werkster J. van der B.J. uit Amsterdam wegens heling van ruim 12.000, een deel van de buit van de in braak, die op kerstavond 1951 in de Boe renleenbank te Zwanenburg werd gepleegd, veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. De rechtbank had haar eveneens tot zes maanden veroordeeld. Haar vader had de inbraak gepleegd en werd gearresteerd. Het geld was echter on vindbaar. Terwijl hij in de gevangenis te Leeuwarden zijn straf onderging, liet hij zijn dochter weten waar zich het geld be vond. Toen hij tenslotte vrij kwam, had zij het geld opgemaakt. Het moderamen van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft zich tot de predikanten en kerkeraden gericht met het verzoek om in de kerkdiensten van zondag 18 maart gehoor te geven aan de volgende oproep: „Het moderamen van de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, in het besef van de bewogenheid, die in brede lagen van ons volk tot uitdrukking is ge komen over het lot van Jungschlager en van de grote verantwoordelijkheid, welke hierbij op een mens als onafhankelijk rech ter is gelegd. van oordeel, dat politieke emoties en op- gezweeptheid der hartstochten hier te lande en in Indonesië een bedreiging vormen voor de rechtsgang en de taak van de rech ter uitermate verzwaren, wekt de leden der gemeenten op tot voorbede voor de rechter bij de vervulling van zijn hoge taak en voor Jungschlager in zijn zware druk, opdat aan de eis van ge rechtigheid en waarheid worde voldaan". De aanvankelijk bestaande verwachting, dat nog in het voorjaar 1956 met de bouw van de nieuwe pier te Scheveningen zou worden begonnen, zal niet in vervulling kunnen gaan. Oorzaak van dit voor de badplaats Sche veningen teleurstellende feit is het uitblij ven van een bouwvergunning voor dit mil joenen-project. Zoals de zaken er thans voorstaan, kan op zijn vroegst in het voor jaar van 1957 met de bouw worden begon nen. De aard van de werkzaamheden aan de nieuwe pier brengt met zich mede, dat uit sluitend in het voorjaar met de bouw kan worden begonnen. Tegen het najaar moeten de werkzaamheden dan zover zijn gevor derd, dat de najaars- en winterstormen geen schade meer kunnen toebrengen aan de betonnen fundering. Om in het voorjaar van 1957 met de werkzaamheden te kunnen beginnen, zullen echter op zijn laatst in september van dit jaar de materialen moe ten worden besteld. Indien een bouwver gunning niet spoedig afkomt, is het zelfs twijfelachtig of in het voorjaar van 1957 met de bouw kan worden begonnen. Want ook na het verlenen van de bouwvergun ning zal nog enige tijd gemoeid zijn met het treffen van financieringsregelingen. De exploitatiemaatschappij Scheveningen hoopt namelijk op gemeentelijke kredieten om de bouw van de nieuwe pier te kunnen financieren. Een beslissing van het ge meentebestuur hieromtrent is echter opge schort, in afwachting van het verlenen van de bouwvergunning door het ministerie van Wederopbouw. De wethouder voor onderwijs der ge meente Amsterdam mr. A. de Roos zal za terdag 24 maart in de Stadsschouwburg namens de gemeente het door Han van Meegeren geschilderde en door de familie aangeboden portret aanvaarden van dë op 24 november 1954 in Den Haag overleden Nederlandse toneelspeler Jacques Reule. Johannes Laurens Reule, die op 17 no vember 1879 in Den Haag werd geboren, was van 1907 tot 1924 verbonden aan de K.V. Het Nederlands Toneel, heeft daarna meegewerkt aan het Rotterdams Toneel en andere gezelschappen. Ter gelegenheid van de overdracht van het schilderij sullen Herman Roelvink en Emma Morel het woord voeren. ADVERTENTIE Door aankoop van de nieuwste stoomkap geen warmte en zwaarte meer met Perma nent-wave. Stoomtijd slechts 5 minuten Haarverven, blonderen, kleurspoeling. crème en oliebaden in 5 minuten met verbluffend resultaat. Bedorven haar. roos en uitval in korte tijd hersteld. MED. GEDIPL HAARKUNDIGE „Kijk", zei het mannetje, op het pijpje krijt in Bunkie's hand wijzend. „Weet je wel, wat je daar hebt?" „Een een krijtje", zei Bunkie. „Ja maar", zei de ander. „Het is geen gewoon krijtjehet is 'n toverkrijtje, weet je dat wel? Kijk: alles wat je daarmee tekent, wordt écht! Hier, teken er op de straat maar eens iets mee, dat je graag zou willen hebben, dan zul je 't zien!" Bunkie keek ongelovig, maar hij deed het. Met het rode krijt tekende hij, zo goed als hij kon, een autoped op de grond. „O, een autoped", lacht het ventje. „Nou, kijk, wat er gebeurt!" TIJDENS EEN GROOT PROCES over het verhandelen van Marihuana-sigaretten heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank uit een oogpunt van generale preventie geduchte straffen geëist. Tegen de twee hoofdverdachten, de 54-jarige gedetineerde Surinamer L. S. R. H., bijgenaamd „Blackie" en de 27-jarige schoenmaker F. A. D., bijgenaamd „Small Boy" eiste de officier respectievelijk drie en twee jaar met aftrek. Tegen een 24-jarige onderwijzer van een openbare lagere school in Amsterdam, die hij slechts als „gebruiker" van deze verdovende sigaretten wilde beschouwen, eiste de officier, mr. W. K. baron van Dedem, een geldboete van f 500 of 1 maand plus 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ten aanzien van alle drie de verdachten vroeg hij voorts verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen narcotica. Wegens het vergevorderd uur werden de zaken tegen elf andere „gebruikers", in hoofdzaak musici, voorts studenten, kantoorbedienden en twee varensgezellen, geschorst en voor onbepaalde tijd aangehouden. De hoofdverdachte „Blackie" was al ze ven maal veroordeeld, waarvan 2 maal wegens soortgelijke overtreding van de opiumwet. „Small Boy" had twee veroor delingen op zijn strafblad, doch niet we gens overtreding van de opiumwet, de on derwijzer was nog nooit veroordeeld en van de overige elf verdachten was het me rendeel evenmin ooit gestraft. Het zwart ste strafblad van hen had een 32-jarige bandleider uit Hilversum met vier veroor delingen, waarvan eenmaal wegens het voorradig hebben of gebruiken van co caïne. Voor zover kon worden vastgesteld wordt de Indische hennep in Amsterdam voorna melijk door Indonesische zeelieden van de diverse schepen, die Amsterdam aandoen, via de haven de stad in gesmokkeld en in en om de Zeedijk verkocht. Volgens de of ficier van Justitie is onze hoofdstad, die tot dusverre niet op de internationale lijst van verdovingsmiddelen-centra voorkwam, hard op weg zich daarop een plaats te be machtigen. De verdachte „Blackie" gaf toe al jaren lang (zelfs sedert 1929, naar hij zei) mari huana-sigaretten te roken. Toen mocht het echter nog. Het is pas bij de wijziging van de Opiumwet in 1953 verboden deze siga retten voorhanden te hebben, te roken of te verkopen. „Blackie", een bekende ^Suri namer op de Zeedijk, kwam er voor uit, dat hij, zoals de polite dat noemde, „een habitueel drankmisbruiker" is en hij er kende eveneens, dat hij blokjes morfine, voor f 10 gekocht, voor f 20 van de hand had gedaan en cocaïne in poedervorm, ge il In Berg en Dal bij Nijmegen zal van 3 tot 15 september een internationale con ferentie over het thema „Menselijke Ver houdingen" worden gehouden. Van deze conferentie heeft de Koningin het be schermvrouwschap aanvaard. Prins Bern- hard zal optreden als algemeen leider van de conferentie en een aantal plenaire zit tingen zal onder zijn leiding komen te staan. Tijdens de openingszitting zullen de deelnemers door de Koningin worden toe gesproken. Deskundigen uit 35 landen (vrijwel alle landen van het Westerse Bloc alsmede het Verre Oosten, ook Indonesië) zullen deel nemen. De commissie van voorbereiding bestaat uit hoogleraren van onze universi teiten en leden van de Staten Generaal, de voorzitter van het College van Rijksbe middelaars, alsmede hoofdbestuursleden van Nederlandse Werkgeversorganisaties. Dat de eerste conferentie op dit gebied juist in Nederland plaats vindt, komt door het feit dat in Nederland na de eerste we reldoorlog een grote activiteit aan de dag is gelegd op het gebied van de menselijke verhoudingen. Dit geldt zowel ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek in deze materie als de toepassing er van in de praktijk. Deze activiteit heeft alom in de wereld de aandacht getrokken, waardoor verschillende landen, ook de Aziatische, opperden dat deze eerste conferentie in Ne derland zou worden gehouden. Het doel van de conferentie is de ervaringen van de verschillende instituten, die zich bezig hou den met het vraagstuk van de menselijke verhoudingen, nader met elkaar te verge lijken. ADVERTENTIE grote brosse beschuiten in één ról kocht voor f 20 per gram, met f 5 winst verkocht had. Doch niet als handelaar, hield hij vol, slechts voor eigen gebruik en om enkele wanhopige vrienden te helpen. Bij de tweede verdachte, „Small Boy", werd verteld, dat militaire politie van het Amerikaanse leger in Duitsland een onder zoek in Amsterdam was gaan instellen, nadat gebleken was, dat een aantal Ame rikaanse negersoldaten met marihuana-si garetten van hun verlóf was teruggekeerd. Enkele Amerikaanse soldaten liepen in de val en werden kort geleden in Duitsland door een militaire rechtbank tot zes maan den veroordeeld en uit het leger gezet. Aan één of meer van deze soldaten had „Small Boy" de narcotica geleverd. Bij het verhoor van de derde verdachte de jeugdige onderwijzer, werd nog eens nagegaan waar de sigaretten verhandeld en gerookt werden. Meestal trokken de ge bruikers naar cafés en dancings aan de Zeedijk en omgeving. „Small Boy" ging dan met hen naar buiten en overhandigde hén daar een of meer sigaretten, die dik wijls op straat werden opgerookt. Volgens de president geschiedde dit echter ook veel in particuliere kamers en dan bij voor keur met een heel gezelschap, waaronder dikwijls jongelui. De president, mr. J. Coninck Liefsting, bepaalde de uitspraken op 29 maart. Pasen in 't land kniezen is schand, zo als die van de Over-Betuwe zeggen. Pasen in zicht - hartekens licht, zoals die van Fivelingo neuriën. Hier past een leutig lie- deke van dideromdeine. Wel, gisteravond met mijn lieveke lopend door beemd en bongerd hoe klopte me 't harteke in de keel hoorde ik alweer het vrolijke tjommetjommetjomme van de holenbeer die ontwaakt uit zijn lange win terslaap; 't en zal niet lang meer zijn dat wij deze viervoetige vriend, olijke honing snoeper, op ons tochtje langs 't klein rivier- ke tegenkomen, waggelend van bloem naar bloem. Nog lijkt het of de wereld in winterslaap en vorstverlet geklonken ligt, maar de eer ste tekenen van 't zoel zomert je zijn reeds bemerkbaar voor wie de natuur een vrien delijk hartje toedraagt: reeds is her en der het vurig timmeren van de specht aan boom en bast beluisterbaar en, zwervend door duin en dal, hoorde ik plotseling het zangerige melodietje van de kleine koene koddebeier, die geel-gevederde vriend. Als zijn liedeke eenmaal gehoord is dan is het niet lang meer of de ruige rode strandsukkelaar *aat zijn eentonig doch hartveroverend tjuiktjuiktjuik tegen het ruisen van de eeuwige branding opklinken. Nog scharen wij ons al-avondlijk onder de lamp om de ronde huiskamertafel om te vergulden, te koekhappen of te degenslik- ken. Moeder kijkt met welgevallen naar zoals zij vader olijk noemt haar grote jongen en naar zoals zij innig pleegt te zeggen haar kleine koters. Er is nog winterse warmten het gezin, terwijl de slemp in de kommen geurt en de opzet- kaakjes van mond tot mond gaan. Maar buiten in i ?t woud, rondom onze kleine daglonerswoning, wordt onherroepe lijk de lente geboren. De uiltjes, die niet geknapt of naar Athene gedragen zijn, oepen hun eentonig oehoe-oehoe uit de viegende toppen der coniferen. De paashazen zitten in de nesten met gekleurde eieren. De eek-, de room- en de neushoorntjes springen alree van tak op tak. En ik, kind van 't woud, hoor eerder dan die van de stad. de beunhaas, het gre- nadiertje en het weerhaantje balderen op de open plekken in het bos. Ja vrienden, Pasen is op komst. Reeds is de haan duchtig doende in de Kippenren. Nog lijkt het winter. Maar rad- en room ijs ontwaken uit hun winterslaap. Pasen in zicht hartekens licht. ELIAS. ADVERTENTIE Luister naar het „Zweedse Meisje": Wacht met het aanschaffen /an een nieuwe voor- |aofs-garderobe tot 0 door CAR RUG AN, het Zweedse melkdieet, die elegante, slanke lijn heeft verkregen. Met de CARRUGAN dieetmethode kunt U zonder hongerlijden, op een natuurlijke, gezonde manier en zonder gebruikmaking van vermagerings middelen, tot 2 pond per dag in gewicht afnemen. De CARRUGAN-melk is een verfrissende drank met 'n prettige, lichtzure smaak. Wanneer U door CARRUGAN slank bent geworden zult U dubbel plezier van Uw nieuwe japon beleven. Wordt werkelijk slank met Bi/ apothekers en drogisten Een gulden kostte elke Marihuana-siga- ret, die de 32-jarige controleur J. W. uit Rotterdam aan de 45-jarige meter en weger T. H. van O. en diens 30-jarige echtgenote verkocht, en een kwartje daarvan was voor hem. Tweehonderd van deze sigaretten werden bij hem in beslag genomen in fe bruari. Het drietal had zich donderdag voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoor den. Bij het echtpaar thuis waren ook nog 90 sigaretten en een plak Indische hennep gevonden. De officier van Justitie herinnerde aan de verderfelijke werking van deze verdo vende middelen, vooral voor de jeugd. „In Amerika weet men niet hoe men de jeugd er tegen moet beschermen. Er moet hier flink tegen opgetreden worden." De eisen waren tegen Van O. een* jaar gevangenis straf met aftrek, tegen zijn vrouw 200, boete of 50 dagen hechtenis, en tegen W. zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank bepaalde de uitspraken over veertien dagen. In 1955 zijn in Nederland 60.819 wonin gen gebouwd voor een bedrag van 810 mil joen gulden. In 1954 kwamen 68.487 wonin gen gereed, waarmee 801 miljoen gulden was gemoeid, zo deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mee in een overzicht van de bouwactiviteit gedu rende de eerste negen maanden van 1955. De woningbouw bereikte in deze periode slechts een produktie van 67.5 percent van liet in het bouwprogramma uitgetrokken volumen van f 830 miljoen. Het aantal arbeiders, werkzaam bij de woningbouw, liep op van 54.500 op 1 Juli tot 56.600 op 1 oktober 1955. In 1944 was het verloop juist tegengesteld. Toen daal de het aantal arbeiders bij de woningbouw van 57.500 op 1 Juli 1954 tot 52.500 op 1 oktober 1954. Door de hogere arbeidsbezet- ting bij de in aanbouw zijnde woningen is in het vierde kwartaal een hogere produk tie bereikt dan in het laatste kwartaal van 1954, ook omdat de weeromstandigheden in de laatste drie maanden van 1955 gun stig waren. aandacht aan besteed; aandacht schonk hij alleen maar aan de landbouwbladen en aan wetenschappelijke agrarische publicaties, de bus gewacht had, zodat hij de kom van waaraan hii zelf ook regelmatig bleek mee te werken. Proster was de vorige middag gekomen en die morgen, na een hevige woordenwis seling met zijn oom, omdat hij het geld niet kreeg, dat hij vroeg, omstreeks half negen vertrokken. Dat de „opper", die wel van dr. Van Heukelom's bezoek aan Wasdijk op de hoogte was, van Proster's bezoek niets scheen te hebben gemerkt, was ver klaarbaar, daar Proster de vorige middag natuurlijk aan de halte bij de zijweg was uitgestapt en daar 's ochtends ook weer op het eigenlijke Wasdijk niet betreden had. Zijn oom vermoedde, dat hij naar II- lingen terug, wel de bus zou hebben geno men, die om kwart voor negen uit Was dijk vertrok. Proster was dan zeker de enige passagier geweest in de bus, die zij onderweg tegengekomen waren, bedacht Enters spijtig. Overigens kon de grootboer zich niet voorstellen, dat zijn neef iets met de moord op Rovaart zou hebben uit te staan. „Daar is Zijn karakter niet naar" meende hij. Maar de sarsactische toespeling, die hij onmiddellijk daarna maakte op het feit dat dr. Van Heukelom dan toch wel veel méér motieven zou hebben gehad om Ro vaart uit de weg te ruimen, klonk de in specteur hoogst onsympathiek in de oren. Wat de reden kan zijn van Proster's plot selinge verlangen naar Amerika,, wist de grootboer niet. Hij had er hem niet naar gevraagd en van zijn kant had Proster er niets van gezegd. Over relaties van Proster met een meisje in Amsterdam wist hij niets, maar dat was zeker niet de eerste vlam van zijn neef. „In onze familie zijn we niet zo een kennig", zei hij met grove spot. „Al ben ikzelf ook ongetrouwd gebleven". De torenklok van Wasdijk stond op het lunchuur en op het zonnige terras van het logement de „Roskam" waren enkele ta feltjes al uitnodigend gedekt voor het kof fiemaal, toen de beide speurders het plaats je weer binnen reden. Maar voor zij de inwendige mens gingen versterken, wilde Enters toch zekerheids halve eerst nog bij de marechausseepost langs gaan, vooral omdat het nu, na het geen zij over Proster gehoord hadden, zeker niet uitgesloten was, dat deze inmiddels weer zou zijn opgedoken in het huis aan de Drieherendrift. Bij hun binnenkomen vonden zij de „op per" met de telefoonhoorn aan het hoofd, en naar zijn opmerkingen viel af te leiden, in dispuut met een telefoonjuffrouw: „Ja hallo, gaat u toch niet weg, hallo!!!" „Aha, inspecteur", groette hij met een gebaar van zijn linkerhand. „Ik geloof, dat Illingen juist doorkomt". Enters nam de hoorn over. Na wat ge kraak en gezoem, wat de manipulaties der telefoniste verried, kwam opeens het Hoofdbureau te Illingen door en dan hoor de Enters, verrast de stem van zijn chef, de commissaris. „Ja, commissaris, ik ben het zelf", bevestigde hij en luisterde dan. Toen zag Boekje hoe het gelaat van de inspecteur opeens verstrakte. Scherpe lij nen kwamen om diens mond. Dan legde hij met een korte groet de hoorn neer op het toestel, keek de rechercheur aan en zei: „Proster is vermoord. Vanochtend om elf uur gevonden op zijn kamer. Vermoord met een messteek. Van de dader geen spoor Hoofdstuk V. Weer zaten de beide speurders in het hun door de lange verhoren van de vorige dag zo vertrouwd geworden kantoor van Van Abel met de afbeeldingen van paarden, de diploma's van concoursen en de ouder wetse barometer aan de wand. Het liep al tegen vier uur en eerst nu hadden zij gelegenheid de sandwiches op te eten, door de weduwe Ros-Van Abel, zorgzaam ondanks alles voor hen klaarge maakt en die de lunch moest vervangen, waarvoor zij zich natuurlijk in Wasdijk geen tijd meer hadden gegund. Op topsnelheid was Enters teruggereden naar Illingen en regelrecht naar de Drie herendrift, waar zij de huize van Van Abel in grote opwinding hadden gevonden. Door twee rechercheurs, collega's van Boekje, was, in afwachting van de terugkomst van de inspecteur, het gewone voorbereidende routinewerk gedaan en vooral gezorgd, dat er niets dat voor het onderzoek van be lang kon zijn, werd aangeraakt. De polilie- fotograaf was gekomen met zijn installa ties, blitslampen en schetsboeken en had gefotograveerd, opgemeten en geschetst al wat hij uit ervaring wist dat de inspecteur gefotograveerd, opgemeten en uitgetekend wilde hebben. En tenslotte was ook de po- litiedokter verschenen om dood, doodsoor zaak en zo nauwkeurig mogelijk tijdstip van overlijden van het slachtoffer vast te stellen. Toen hij hiermee zo goed alsklaar was, waren Enters en Boekje binnen ge komen. Proster was die ochtend op de vloer van zijn kamer gevonden dood, met een grote wond in de borst en met in de verstijven de hand een met bloed bevlekte kris. De gruwelijke ontdekking was gedaan door het kamermeisje Anneke Ratelaar, dat om elf uur Proster's kamer een beurt wilde geven. Opdracht daartoe had zij van de weduwe Ros. De dokter had vastgesteld, dat de dood pas een goed half uur daar vóór was ingetreden en dat de verwonding onmiddellijk de dood tengevolge moest heb ben gehad. Alles wees erop, dat die wond was veroorzaakt door het in de hand van het slachtoffer gevonden wapen, dat zowel door de kamermeisjes als door de weduwe Ros herkend werd als Proster's eigendom en deel uitmakend van diens wapencollec tie, waarvan een groot aantal stukken de wanden van zijn kamer sierden, andere her en der op tafels en kasten en als presse- papiers op diens schrijftafel verspreid la gen. De dokter moest de hypothese van zelfmoord, waaraan de positie van het moordwapen een ogenblik deed denken, onmiddellijk verwerpen: „Zelfs een Japanner zou op die manier geen harakiri kunnen plegen", constateerde hij. Maar wel was hij tot de interessante conclusie gekomen, dat de wond op Pros ter's lijk alle overeenkomst vertoonde met de wonde, die hij op Rovaart's lichaam had onderzocht: de gedraaide vorm van de vlijmscherpe kris had juist dat eigenaardige scherpe en toch gerafelde wondbeeld ver oorzaakt, dat tegelijkertijd op een scherp als op een bot wapen wees. Dit vreem de wondbeeld had hem toen getroffen, maar hij had er geen verklaring van kun nen geven, maar aan een kris eigenlijk niet gedacht. Evenals de vorige maal scheen het wa pen ook dit keer weer door een krachtige en doelbewuste hand gehanteerd te zijn. Het scheen dan ook niet ver gezocht, in dien men aannam dat de beide moorden, die zo kort na elkaar de huize Van Abel had den opgeschrikt, met dit ene en zelfde wa pen gepleegd waren en dat in beide ge vallen dezelfde hand het gevoerd had. Daarmee rees dan echter de vraag, zo vroeg Enters zich af, waar dit wapen dan in de tijd, tussen de dood van Rovaart en dq dood van Proster, geweest was. In Pros ter's kamer? En zo niet: had Proster de kris dan gemist? Zo' ja, had hij dan haar tijdelijke afwezigheid opgemerkt, haar terugkeer na een tijdelijke afwezigheid, of had Proster toch zelf de hand gehad in de moord op Rovaart? (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6