Verre visserij zou volgens het geijkte systeem volkomen verouderd kunnen zijn Agenda voor Haarlem Z.W.O. subsidieert uitgave van brieven van Boerhaave Fabrieksschip te duur en te riskant, simpele vriesinstallatie kan echter afdoend helpen ALLEEN DIEPVRIES KAN HELPEN Ongebruikte capaciteit Vriestank Examens Spoorbruggen worden vernieuwd Kerkelijk Nieuws Bezwaren tegen nieuwe spelling AN O F zendt brief aan minister Cals Ds. W. A. Kastein overleden In beroep voor hof Vrijspraak voor Heem- steedse vertegenwoordiger Oplichting niet bewezen Z A i xvixDAG 17 MAAR'l 19 5 6 it Negentig brieven, uit het Latijn vertaald, verschijnen deze zomer Van een redacteur) TEGEN DE ACHTERGROND der internationale visserij- ontwikkeling gezien zijn de methoden volgens welke thans de verre visserij door verschillende Westeuropese landen wordt uitgeoefend, voorzover er gewerkt wordt met nor male trawlers, die de vangst in ijs conserveren en aanvoeren, verouderd te noemen. Na een drieweekse reis naar de wateren rond IJsland is de kwaliteit van de vis vaak der mate gezakt, dat op deze basis moeilijk een rendabel bedrijf is op te zetten en bovendien ware te stellen, dat het risico als gevolg van deze „geijsde vis" voor menige rederij te groot is, om de verre visserij aan te pakken. Zou de Neder landse vloot op dit moment, voorzover er bemanningen, schepen en gelden beschikbaar zijn, toch de IJslandvisserij gaan uitoefenen, dan zal er naar veler gefundeerde mening toch nog een leemte moeten worden aangevuld een leemte in de kennis omtrent de techniek voor dit soort visserij, in de kennis omtrent de gronden, waar gevist zal moeten worden en omtrent het materiaal, waarmee deze visserij moet worden uitgeoefend. Zo gezien valt het niet te ver wonderen, dat er een beroep wordt gedaan op visschippers of loodsschippers van andere nationaliteit, die wel over de ervaring beschikken, welke Nederland door het niet meer meedoen aan deze visserij verloren heeft laten gaan. Op het moment, dat de verre visserij voor de Nederlandse trawlers enige jaren geleden weer naar een schuchter begin zocht, heeft men moeten erkennen op verscheidene punten ver achter te zijn. Maar de moeilijkheid zal, zo wordt menig maal met redenen omkleed gesteld, voornamelijk liggen in de kwaliteit van de vis, die van de verre gronden op de gebruikelijke manier wordt aangevoerd: tegen de daarvoor uit te geven kosten zal deze vis nimmer volledig kunnen concurreren met de veel versere Noordzeevis. Wie echter de internationale ontwikke ling in het oog heeft gehouden, zal hebben bemerkt, dat Engeland en Frankrijk, deels ook Amerika en Rusland het kwaliteits probleem te lyf zijn gegaan. Engeland met de „Fairtry", het fabrieksschip, dat ette lijke millioenen kostte, Frankrijk langs een geheel andere en typisch-nationale weg, die van de zoute-visserij, welke dus voor een verdere beschouwing in dit kader niet in aanmerking komt en Amerika op een uitermate rationele manier: met de vries- trawler „Delaware". Ook Rusland en Duits land zoeken naar oplossingen om de vers gevangen vis zo vers mogelijk aan de wal te krijgen en wanneer Nederland deel wil hebben in de toekomstige ontwikkeling van de steeds belangrijker wordende verre visserij, dan zal men juist deze research in de plannen moeten verdiskonteren. Er zijn, In grote trekken genomen, twee oplossingen mogelijk: de oplossing „Fair try", de over .het hek vissende reuzen- trawler, die de vis vriest en filetteert en aldus een diepgevroren en panklaar produkt aflevert en de „Delaware", die de ganse vangst compleet invriest. Men weet nog niet nauwkeurig, of het fabrieksschip „Fairtry" rendabel te maken is, maar het is in elk geval enige malen „vol" binnen gelopen en dan zullen de kosten er zeker uit moeten komen. Maar het blijft voor Nederlandse en zelfs voor buitenlandse visserijbegrippen een dure en riskante op lossing. Duur, omdat deze drijvende fabriek met haar tachtig opvarenden en haar kost bare exploitatie wel heel goed mag be sommen wil men „er uit springen", riskant, omdat één misse reis een zo ernstige terug slag in de exploitatie kan veroorzaken, dat zij lang nawerkt op de verdere ontwikke ling van dit in wezen boeiende probeersel. Voor een klein en „ondiep" land als het onze zal het bovendien moeilijk zijn, de hoeveelheden filets, die van zulk een fa- briekstrawler épfkomen, te verwerken, ten zij er een ruime export mogelijk is. Die in theorie overigens geheel niet uitgesloten moet worden geacht. Niettemin lijkt een fabrieksschip van de omvang van de „Fair try" voorlopig onder de zeer vrome wensen te moeten worden gerangschikt. Een bijkomstigheid, die zwaar weegt is bovendien het feit, dat alle experimenten met diepvriezen op zee tot nu toe misluk ten, behalve de proef met de Amerikaanse „Tuna Clipper", die echter onder geheel andere omstandigheden werkte dan in de landen rond de Noordzee voorkomen en die bovendien op een „sterke" vissoort, de tonijn joeg. En die bovendien onregel matigheden in de vangst wist op te vangen. Want daarmee kampt de gemiddelde trawler: een groot deel van de vangstcapa citeit blijft ongebruikt. Als er veel ge vangen wordt, blijft het schip drijven, om dat de verwerking niet langer de over vloed aan buit aan kan. Zodra er dus een mogelijkheid zou zijn dat het verwerkings systeem van de vangst aan de omvang van de vangst wordt gebonden of aange past, zou men de onrendabele momenten op het schip kunnen opheffen. Bijvoor beeld door een geheel ander systeem van verwerking der vis te gaan toepassen. Er is al eens geëxperimenteerd met anti biotica als conserveringsmiddel er is eveneens gedokterd aan een automati sering van de verwerking. Het Amerikaanse „freezing whole sy stem" lijkt tot grote hoogte een antwoord te kunnen geven op dit probleem. De „Tuna Clipper" past het toe en het is een methode, die in theorie zonder meer op elke trawler te gebruiken is. De Amerikaanse regering, die het belang van deze methode onmiddellijk inzag, heeft op de onderzoekingstrawler „Delaware", een schip van de omvang van de „Post boy", dit „freezing whole"-systeem na la ten zoeken en daarbij zijn bijzonder be langwekkende feiten aan de dag getreden. Amerika zou Amerika niet zijn geweest, wanneer het gehele probleem niet zou zijn aangepakt met de behandeling van de vis en aan de wal inbegrepen. Het systeem komt neer op een eenvou dige installatie, die in feite op elke trawler past en die de hele vangst vriest door middel van een soort „lift" op het' werk- dek, die de vangst bevroren en wel naar onderkoelde visruimen transporteert. Daar kan zij naar believen in kisten of los wor den opgeslagen en wanneer het schip aan de wal is, wordt de vangst drie uur in lauw water gelegd, gefileerd en opnieuw diepgevroren, waardoor men een prachtig vers produkt krijgt, dat de strijd tegen de „echte" verse vis vol goede moed op kan nemen. De installatie, waarmee de proeven nog voortduren, bestaat uit een grote, smalle vriestank, die in de lengterichting van het schip is geplaatst en waar de vis alleen op grootte gesorteerd in verdwijnt, zonder haar vooraf te strippen. Wat kan Nederland hiervan leren? Van de Delaware zelf wellicht alleen de theorie, die het mogelijk maakt een vangst zonder een enorm-kostbare en ingewikkelde installatie gevroren aan wal te brengen. Maar van een grote Delaware, gesteld, dat die er zou kun nen komen, ware veel profijt te trekken voor de verre visserij, die er eens van moet komen. Want hiermee is het grote bezwaar van de kwaliteit der vis, weg te nemen. Er zal echter uitgebreid geëxperimen teerd moeten worden en het is de vraag, of hiervoor aandacht en geld is. (Dit research- werk zou zichzelf kunnen bedruipen, wan neer men zulk een „proefschip" een zo groot mogelijke vangst liet aanbrengen, maar aangezien zulks blijkbaar tegen de regelen der overheid indruist, zal een ex perimenteel schip voor de verre visserij voorlopig eveneens wel tot de vrome wen sen blijven behoren.) Niettemin is er voor een verre visserij, die afstapt van de ver- OOOOOOCXXJOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOOOOCXXXXXXXX jj VERRE VISSERIJ blijft een verre j - wens voor velen, die het visserij- ij bedrijf een warm hart toedragen, maar de toekomst niet zo erg op- timistisch zien, wanneer deze toe- I komst geen radikale veranderingen voor de Nederlandse visserij met zich i brengt. Onder verre visserij wordt dan meestal simpelweg verstaan het doen vissen van een flinke trawler in del i wateren rond IJsland, de Lofodden lof desnoods de Barendszzee. Of daarmee het probleem niet wat S te eenvoudig wordt gesteld is een vraag, die wij in de loop der tijden reeds .meermalen aan deskundigen s van verschillende opvatting hebben voorgelegd. Uit de antwoorden van enigen hunner, onder wie drs. C. J. Bottemanne uit Voorburg, ex-hoofd j van het Instituut voor de zeevisserij j >in Indonesië, die pas terug is uit\ Mexico en Zuid-Amerika en kan bo- s gen op een langdurige confrontatie S met de visserij van legio landen, die 1 voorts ook in UNO- en NEDECO-1 verband studie maakte van de visserij j van de meest uiteenlopende mogend- heden, stelden wij bijgaande beschou- wing samen. Daarin werden de me- ningen van ettelijke dezer deskun- j I digen verwerkt en de conclusies, die er uit volgen leken ons van zulk een belang op een moment, dat in Neder- land wederom gedacht wordt aan een 5 verlegging van de visgronden naar de verre zeeën, dat wij dit artikel gaarne aan onze lezers voorleggen. >3ooooooooooooooooocoooooooooooooooooocooooocooocococx>oa ouderde systemen, van ijsgekoelde vang sten en drieweekse reizen met een aan vechtbare kwaliteit als gevolg, zoveel te onderzoeken op het punt van het vriezen zelf, de constructie van het schip en de vis- behandeling aan boord, dat zulk een Ne derlandse Delaware bepaald geen luxe zou hoeven te zijn, wanneer het ernst zou wor den met die verre visserij. En als het ernst wordt, dan zal men moeten zorgen bij de tijd te blijven, opdat de nabuurlanden, die de ontwikkeling op de voet volgen, niet een schrikwekkende voorsprong beüouden op een landje, dat de zee zegt te willen beploegen, maar niet op tijd heeft willen zaaien. Amsterdam. GemUniversiteit.) Geslaagd voor het kandidaatsexamen rechtsweten schappen mevr. C. I. NiemeyerVan de Wall te Haarlem. (Verbetering) Leiden: Doctoraal examen Rechten: J. P. Snoep, M. A. J. Engels en J. J. A. A. Frant- zen, allen te Den Haag. Nijmegen. Doctoraal examen Sociale We tenschapen: A. Th. L. P. M. Teunissen, Nuland. Zomerzegels voor 1956 zijn gewijd aan de herdenking van Rembrandt. De voorstellingen op deze zegels bestaan uit details i etsen van de beroemde meester, voor zover het één-kleurige zegels betreft, uitgevoerd in plaatdruk. Estetisch werden ontwerpen voor deze nieuwe zegels verzorgd door de heren S. L. Hartz uit Haarlem en J. van Krimpen uit Heemstede, itstgenoemde tekende tevens de tekst en de waardecijfers. De zegels zijn gedrukt bij de Grafische Inrichting Joh. Enschede Zonen te Haarlem. De waarden, voorstellingen en kleuren zijn: 2 3 cent, boer met hoge muts uitgevoerd in blauw-grijs nksboven); 5 3 cent, jonge Tobias en engel, uitgevoerd in groen-grijs (rechtsboven); 7 5 cent, Pers met bonten muts, itgevoerd 'in goud-bruin (links-onder); 10 5 cent, de oude blinde Tobias, uitgevoerd in donker-groen (rechts-onder) en 25 8 cent, zelfportret van 1639, uitgevoerd in byuin-rood (midden). De zegels zijn groot 30 X 37, 125 mm. en de beeld rechthoek meet 27 X 34 mm. Zij zijn verkrijgbaar aan de postkantoren van 23 april tot en met 22 juni 1956, en blijven geldig voor de frankering tot en met 31 december van het volgend jaar. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dir. G. A. Lindeboom, hoogleraar in de Interne Geneeskunde en in de encyclopedie der Medische Wetenschappen aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam een subsidie ver leend voor het doen uitgeven van een ver taling van ruim negentig brieven van Her man Boerhaave. Deze brieven, d'ie door prof. Lindeboom uit het Latijn zijn ver taald, zullen in deze zomer verschijnen. Het betreft hier brieven, die Herman Boerhaave gedurende de jaren 17141738 aan zijn leerling Joannes Baptista Bassand heeft ■geschreven, die van 16801742 leefde en lijfarts was van de keizerlijke familie in Wenen, Vaak vergezelde hij het Oostenrijk se leger op zijn tochten en hij maakte voorts tal van reizen, onder meer naar En geland'. De correspondentie tussen Boerhaave en Bassand' vond haar begin in een medisch advies dat de laatste aan zijn vroegere leermeester vroeg tx>en een lid van de kei zerlijke familie bevallen moest. Toch draagt de daaruit voortgesproten briefwis seling geen exclusief medisch karakter, om dat zij zeer verschillende onderwerpen be handelt. Behalve voor ertsen en gesteenten interesseerde Boerhaave zich zeer voor planten en zaden hij was namelijk in 1709 tot hogleraar in de geneeskunde en in de kruidkunde benoemd en hij trachtte deze uit alle delen der wereld te verzame len. Vandaar dat hij Bassand vroeg hem ertsen, planten en zaden uit Oostenrijk en Hongarije te willen zenden. Hoe belangrijk Boerhaave's botanische activiteit is geweest, blijkt onder meer uit de twee catalogi, die hij respectievelijk in 1710 en 1720 voor de Hortus Botanicus maakte, waarvan hij di recteur was en die hij als zijn „troetelkind" beschouwde. Door zijn toedoen kon de tweede catalogus met enige duizenden aan winsten worden uitgebreid, afkomstig uit Indië, Ceylon, China, Klein-Azië en andere landen. Duidelijk beeld Wanneer men deze brieven aandachtig leest, zo zegt prof. Lindeboom, dan treedt het beeld van de grote geleerde duidelijk naar voren. Daarom is het eigenlijk ver wonderlijk dat Nederland tot dusverre geen aandacht aan deze briefwisseling heeft ge schonken. In 1778 werden de bewuste brie ven door een anoniem geleerde uit het kei zerlijk archief te Wenen gehaald en gepu bliceerd. Vermeld dient te worden dat deze geleerde nog getracht heeft de antwoorden op de brieven in handen te krijgen en zich daartoe met Boerhaave's dochter in ver binding heeft gesteld. Hij moest echter ver nemen d'at deze antwoorden niet meer aan wezig waren. Drie jaar later verscheen er van deze editie een Duitse vertaling. Deze brieven hebben niets te maken met de brieven en handschriften van Boer haave, die prof. Lindeboom enige tijd ge leden op de microfilm uit Rusland ontvan gen heeft. De Nederlandse Spoorwegen hebben plannen voor nieuwbouw of herstel van zeven spoorbruggen. Ht is de bedoeling dat in 1962 de laatste hiervan zal zijn voltooid. Het eerst is de spoorbrug over de Maas in Maastricht aan de beurt. Thans ligt daar een hulpbrug, die slechts met een snelheid van 5 k.m. per uur mag worden bereden. In de loop van dit jaar zal de nieuwe on derbouw worden gemaakt, waarna men nog in de komende winter of anders in het voorjaar van 1957 de bovenbouw zal monteren. Maastricht krijgt een enkelsporige brug met een zogenaamde „verstijfde staaf- boog" en één overspanning, die tot hef- brug kan worden verbouwd, dit met het oog op grotere schepen, die de Maas in de toekomst zullen kunnen bevaren. Na Maastricht komt Venlo aan de beurt. Als sluitstuk van de grote werken die daar in uitvoering zijn, wordt in 1957 begonnen aan de bouw van een nieuwe dubbelspo- rige brug. In hetzelfde jaar hoopt de rijks waterstaat gereed te zijn met de nieuwe verkeersbrug, waarvan thans de pijlers en de beide opritten nagenoeg zijn voltooid. Het wegverkeer maakt thans nog gebruik van een Baileybrug, die op de pijlers van de oude spoorbrug ligt. In 1958 en 1959 zullen de bruggen over de IJsel bij Zut- kelsporige bruggen, vermoedelijk met aan De eerste wordt dubbelsporig gemaakt. Bij Deventer komen twee geheel nieuwe en- klsporige bruggen, vermoedelijk met aan weerszijden paden voor voetgangers en wielrijders. In 1960 komt dan de spoorbrug bij Wes tervoort aan de beurt. Daar ligt thans een enkelsporige brug, een bouwsel uit de res ten die men in April 1945 vond en uit een Engelse Hamilton hulpbrug. Voor de laat ste moest een hulppijler in de rivier wor den geplaatst. Bij het definitieve herstel zal deze Ha- miltonbrug worden vervangen door een langere overspanning, die weer op beide oeverpijlers kan rusten. Aan weerszijden van de rivier komen vier uiterwaarden- overspanningen. Er zullen naast elkaar twee enkelsporige bruggen worden ge bouwd. Daarmee zal dan een knelpunt zijn weggenomen uit de belangrijke verbinding in het treinverkeer met Duitsland. Voor 1961 staat de vernieuwing van de brug bij Baanhoek op het programma. Een deel ervan zal beweegbaar worden ge maakt. Het wordt een enkelsporige brug. Rijkswaterstaat zal op dezelfde onder bouw een verkeersbrug ernaast bouwen. Voor 1962 vermeldt het bruggeplan de bouw van een tweede enkelsporige brug bij Hedel over de Maas. Deze belangrijke noordzuid-verbinding zal daardoor dus ook dubbelsporig worden. Bij Gennep zal de oude brug, die in Ven lo vrijkomt, over de Maas worden gelegd en bij Mook aan de Maas tenslotte zal men een nieuwe brug samenstellen uit een deel van de oude Moerdijkbrug en een Engelse Hamiltonbrug. Beide projecten zullen vóór 1960 zijn verwezenlijkt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te SchiMwolde B. E, v. Buuren te Marrum; te Edë J. Wieman te Oudewa ter; te Tietjerk (toez.) T. D. van Soest te R ijnzaters woude Geref. Kerken Tweetal te Hazerswoude Joh. Heule te Edam en R. van Reenen te Capelle a. d. IJsel. Beroepen te Hemelum A. L. Janse de Jonge, cand. te Heerjansdam. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Edmanton (Alberta) B. Nederlof (B.L.) voorheen te Dokkum. Beroepen te Rotterdam-Kralingen M. Vlietstra te Eemdijk. Vrijdag zijn op de Dam te Amsterdam de laatste beelden, twee mannenfiguren, de tweede leeuw en enige beelden van honden, aangevoerd voor het daar in aanbouw zijnde nationale monument, dat op 4 mei a.s. door Koningin Juliana zal worden onthuld. De foto laat zien hoe een van de mannenfiguren op zijn plaats wordt gehesen. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF) heeft in een brief aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen talrijke bezwaren geuit tegen de nieuwste spellingvoorschriften. Een van die bezwaren is dat bepaalde re gels voor de scholen worden aanbevolen, maar voor de departementen worden voor geschreven. De scholen zijn in feite vrij die aandui ding te kiezen, die zij wensen. De verplich ting voor de departementen betekent, dat jonge ambtenaren straks een ander taal gebruik moeten volgen dan het gebruik, dat de school hun leerde. De ANOF meent voorts, dat de school op den duur niet vrij kan zijn ten opzichte van een taalgebruik, dat in ambtelijke stukken voorschrift is. Wat de naamvalsuitgang betreft, merkt de ANOF op, dat er geen eenheid is in de officiële stukken, die thans het spelling vraagstuk pogen te regelen. Wat betreft de verdeling in lettergrepen merkt de ANOF op, dat de regels die de woordenlijst geeft, geenszins van dien aard zijn, dat de lagere school hieraan het no dige houvast heeft. Wat het aaneenschrij ven der woorden betreft constateert de ANOF, dat speciaal bij de numeralia voor het kind moeilijkheden zijn geschapen, die voorkomen hadden kunnen worden (twee entwintig, achtentwintig, driehonderddui zend, maar tweehonderd zeven, tweehon derd zeven duizend). Ook over de behandeling van de tussen letter kan de ANOF niet enthousiast zijn. Wanneer het eerste lid noodzakelijk aan een meervoud doet denken, wordt de tus senletter geschreven: boekenkast, krenten brood. Maar daarnaast: brieveweger (tel kens een brief tegelijk), bessesap (kan van één bes zijn). De ANOF meent, dat hier in pedagogisch opzicht zeer grote moeilijk heden liggen. Zij adviseert de tussenletter n geheel te laten vervallen. De principes, die in het spellingbesluit gevolgd zijn bij het schrijven van bastaard woorden, acht de ANOF op pedagogische gronden aanvechtbaar. Het bezwaar tegen de voorgestelde regeling van de schrijfwijze der bastaardwoorden is, dat elk woord af zonderlijk bezien moet worden en dat het uiterst moeilijk is groepen van woorden onder bepaalde regels te laten vallen. De scheiding tussen vreemde woorden en woorden, die reeds geheel in het Neder lands zijn opgenomen levert in veel ge vallen moeilijkheden op: kokos wordt als een Nederlands, cacao als een vreemd woord beschouwd. De ANOF vreest, dat door deze regeling een chaotische toestand ontstaat in de schrijfwijze der bastaardwoorden. Zij dringt ten sterkste aan op eenheid. In de ouderdom van 69 jaar is in Lim- men overleden ds. W. A. Kastein, emeri tus-predikant van de Nederlands Hervorm de kerk. Ds. Kastein werd op 20 mei 1886 in Haarlem, waar zijn vader godsdienstonder wijzer was geboren. Hij bezocht het gym nasium in Arnhem en studeerde aan de rijksuniversiteit in Utrecht. In 1912 werd hij kandidaat in Overijsel. Op 18 januari 1914 bevestigde wijlen ds. J. Deetman van Andijk hem in Wervershoof in het predik ambt. In 1916 vertrok hij naar Aatswoud, in 1919 naar Hoogkarspel. In 1934 verkreeg ds. Kastein eervol ontslag met de bevoegd heid van emeritus wegens zijn benoeming tot voorganger van de afdeling Kampen van de vereniging van vrijzinnig hervorm den. Als zodanig is hij maar kort werk zaam geweest want reeds op 27 oktober 1935 verbond hij zich aan zijn laatste ge meente in Graft-De Ryp waar hij werk zaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 februari 1954, waarna hij zich in Lim- men vestigde. Hij had zititng in het slassicaal bestuur van Hoorn en was bestuurslid van de stichting „Avondlicht" in Hoorn, secretaris van het kringbestuur der diaconale gezins verpleging in de classis Hoorn en secretaris van de afdeling De Streek van het Neder lands zendelinggenootschap. Uit trein gevallen. Bij Terschuur is de 40-jarige conducteur R. Zetzema uit Amers foort uit een electrische trein gevallen. Hij werd ernstig gewond en is naar een zieken huis te Amersfoort overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het Amsterdams hof heeft vrijdag een Heemsteeds vertegenwoordiger vrijgespro ken, die door de Haarlemse rechtbank tot een gevangenisstraf van zeven maanden was veroordeeld wegens oplichting. Hij was ervan verdacht, dat hij een Heemsteedse koopman, met wie hij veel zaken deed, voor een bedrag van f 3500 zou hebben opgelicht. Volgens de koopman zou hij hem dit bedrag op een dag te leen gevraagd hebben om een belastingschuld te betalen, met de mededeling, dat hij voor het moment zonder contanten zat. De ver tegenwoordiger zelf had echter verklaard, het geld te hebben geleend voor de uitbe taling van zijn arbeiders (want hij had te vens een fabriek). Zijn verdediger mr. O. H. van Wijk vestigde er zowel voor de rechtbank als voor het hof de aandacht op, dat zijn cliënt toen hij het geld leende, in de mening verkeerde, dat hij een vermo gend man was. Ook de rapporten van ac countants toonden dat aan, aldus mr. Van Wijk, die in dit geval alle opzet van de hand meende te kunnen wijzen. Het fail lissement van de vertegenwoordiger, dat door de koopman was aangevraagd, was volgens de raadsman volkomen ten on rechte uitgesproken. De officier van justitie bij de Haarlem se rechtbank had niettemin een gevange nisstraf van negen maanden geëist en de rechtbank had zeven maanden opgelegd. De procureur-generaal van het hof te Amsterdam had vier maanden gevangenis straf geëist, maar het hof achtte het be wijs niet geleverd en sprak de vertegen woordiger vrij. ZATERDAG 17 MAART Minerva: „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer mad ness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De ge lieven van Verona", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,M' seur la Caille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shot gun", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De biecht van een moordenaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: Nachtvoorstelling „Levend ingemetseld", 18 jaar, 23.30 uur. Stadsschuowburg: 8 uur, De Nederlandse Comedde geeft een voorstelling van „Van de brug af gezien". ZONDAG 18 MAART Minerva: „Uit de brand ben je", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Meisjes zonder beroep", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Sum mer madness", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gelieven van Verona", 14 jaar, 2, 4.15, 9.15 uur. Lido: ,,M'sieur la Caille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shot gun", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De biecht van een moor denaar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „La vie commence demain", 18 jaar, 10.30 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar, 11 uur. Studio: „De witte droom", alle leeft., 11 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Koud licht". Concertgebouw: 2.30, 7 en 9.15 uur, Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf"! Nieuwe kerk: 7 uur, Bijzondere dienst onder leiding van ds. G. Snijders. Zuiderkapel: 10 uur, Dienst onder pred. W. Dubbeldam, 8 uur: Filmavond voor de jeugd. Gebouw Cultura: 10.30 uur, Wijdingsmorgen van de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Spreker A. Wun- derink. MAANDAG 19 MAART Palace: „The French line", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 ajar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gelieven van Verona", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ,,M' siur la Caille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters vergeten niet", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boef je", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva- theater, 8.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunstkring geeft thans Henkemans een pianorecital. Concertgebouw: 7 en 9.15 uur, Vertoning van de film, „Tot vijf over twaalf". Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7.30 uur af. Ge bouw Zang en Vriendschap: 8 uur, Bijeen komst van het geestelijk centrum „De gro tere wereld".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 16