1 Ruslaeds denkende machine Sas De B.jE.S.M. jjoe opwindend is het zakenleven Het Vijfentwintigste Uur Bystrodeistwoejoesjtaja jElektronnaje Stsjetnaja Masjina door Kiril Andrejev „VERSTANDIGE MACHINES" in die zin dat zij niet alleen het lichamelijke maar ook het geestelijke werk van de mens ver lichten, bestaan reeds sinds eeuwen. Zij hebben alle te maken met de wiskunde, of beter gezegd: met het bespoedigen en ver eenvoudigen van de oplossing van mathe matische problemen. Zij bevrijden de mens van eentonige en vermoeiende inspanning, maken zijn scheppende verbeelding vrij voor het onderzoeken van meer algemene en ingewikkelde vraagstukken. De wiskun de, die wij als de meest exacte der weten lllllinillllllllllllllllllilillllilllllllllllllilllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliillllllllllllltlMIIIMIIIIi «E Op deze pagina vindt men wederom S een artikel uit het Russische populair- g wetenschappelijke tijdschrift „Om de S wereld". Het is geschreven S s en behandelt de ontwikkeling der mo- g derne rekenmachines. Natuurlijk zijn deze elders evenzeer bekend. Ook in g§ Nederland zijn er belangwekkende g proefnemingen mee gedaan. Reeds in g 1830 aldus de W.P.-Encyclopedie g ontwierp Charles Babbage een zoge- naamde automatische digitale machine, g welke ADM meer bekend raakte onder H de minder juiste aanduiding als elektro- g nische hersens. Aan het einde van de g tweede wereldoorlog kwamen de elek- g tromechanische ASCC en ENIAC gereed, g die door hun enorme snelheden (drie- honderd vermenigvuldigingen van ge- g tallen van tien cijfers in een seconde) de algemene belangstelling wakker riepen. Sindsdien zijn tientallen van dergelijke g machines geconstrueerd. g Het leek ons echter interessant de lezer g in kennis te brengen met de stand der g Russische vorderingen op dit gebied. g De illustraties - de B.jE.S.M.-centrale en g enkele grapjes - zijn uit hetzelfde blad. g lÏHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllilllllllllllllllliilllllllllllllinillllllllllllilllMIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIItllllllllillllllMlllllllllllllllilllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllilllllllHlllTl OP GROND van al die techniek, waarin van groot belang. Is deze te het genie van de mens en zijn duizend- iSSüSPl steil, dan storten de wanden jarige arbeid is belichaamd, heeft men nu l5Êt I in- Vlakheid is daarentegen de gigantische handen van de mens kan noemen, zo worden rekenmachines be schouwd als verlengstukken van zijn her sens, zonder dat deze die hersens kunnen vervangen. Voordat er werkelijk „verstan dige machines" konden ontstaan natuur lijk in de zin van hulp voor de mens fantastische elektronische rekenmachines geconstrueerd „denkende" of „verstan dige" machines, zoals men ze wel eens noemt. Het jaar van hun ontstaan, 1943, beschouwen velen als het begin van een moesten eerst nieuwe gebieden der tech- schappen beschouwen, blijkt dat toch niet n;ek WOrden ontwikkeld: het automatisch nieuw tijdperk. Anderen vergelijken hun verschijnen met de uitvinding van de te zijn. Of liever: absoluut nauwkeurig in regelen, registratiesystemen, telemechanica haar theoretische stellingen, maakt zij elektronica, haast altijd van benaderingsmethoden ge bruik, wanneer het er om gaat concrete gevallen op te lossen. IN 1878 demonstreerde de bekende Duitse boekdrukkunst of de industriële revolutie. Weer anderen vinden hun ontwikkeling van groter belang dan de ontdekking van uitvinder en ingenieur Werner von Sie- de atoomkracht. De moderne elektronische Dat weten ingenieurs mens VOor het eerst zijn „ziende automaat' zeer goed, die bereke- was een zeer gr0ot model van het men selijk oog met een doorzichtige pupil en een bewegelijk ooglid. In een zwakver rekenmachine is, van technisch standpunt bezien, een indrukwekkend toestel. Haar grootte is gelijk aan die van een automati sche telefooncentrale van middelbare af- ningen opzetten met een nauwkeurigheid „tot de derde deci maal Daarover kun- men naar (je pupil een brandende kaars of elektronische lampen, tienduizenden con- lichte kamer was het oog open, maar hief metingen. Zij bestaat uit enige duizenden nen ook scholieren meepraten, wanneer zij de oppervlakte van -Ru «OHHHTE? Rw »cf. HOHE1H0, flOMHHTf worden uitgedrukt door een eindigende reeks cijfers. De wiskunde heeft bijna altijd hulpmid delen gebruikt, zoals tafels van vermenigvuldiging en logaritmen. Duizenden jaren geleden bestonden er bij de oude Grieken en Romeinen al reken machines, de Abacus bij voorbeeld. De analoge Chinese en Russische kantoortel- ramen worden tot op heden door winke liers en kassiers gebruikt. De rekenliniaal verscheen voor het eerst in 1630. Op vijf entwintigjarige leeftijd vond de Franse ge- lamp op, dan klapte het ooglid dicht, zo als bij een mens, die uit een halfduistere kamer in het felle zonlicht stapt. Het ge- een cirkel met behulp daarvan was eenvoudig: achter de van het cijfer „pi be- doorzichtige pupil had Von Siemens een palen, dat niet kan Seleniumcel geplaatst, die zijn elektrische weerstand onder invloed van licht veran dert. Maar het zou nog vele jaren duren voor dat het „elektrische oog" geperfectioneerd was. In 1933 verdrongen zich bij de vele ingangen van de wereldtentoonstelling „De Eeuw van Vooruitgang" in Chicago miljoe nen nieuwsgierigen. Op het terrein van de expositie was alles donker en stil. Toen sprongen de wijzers van alle klokken bij de ingangen op 9.30 en plotseling flitsten duizenden schijnwer pers en honderdduizenden vol- kleurige lampjes aan. Uit on telbare luidsprekers klonk mu ieerde Blaise Pascal de eerste werkelijke rekenmachine, de voorganger van onze ziek: D® poorten gingen auto- J.l ...t matisch open. Het publiek wist arithmometers, uit. Het principe was een voudig: de arithmometer vervangt ver menigvuldiging door herhaling van optel ling en deling door herhaling van aftrek king. Pas nu, drie eeuwen later, beseffen wij hoe groots dat eenvoudige principe is. Maar bij lange na niet alle wiskundige op gaven kunnen met de gewone arithmeti- sche middelen worden opgelost. Dat onder vonden de wiskundigen al duizenden jaren dat niet de president der Ver enigde Staten de opening had verricht, ja, dat daar in het geheel geen menselijke hand aan te pas was gekomen. Dat had de ster Arcturus gedaan. Vier observatoria in evenzovele staten volgden de beweging van die ster opdat niet een geleden, toen zij naar een methode zochten ™lkje beth om de oppervlakte van stukken grond te JrP p u/ bepalen, die door kromme lijnen werden ncnt bepaald. De ontwikkeling van de hogere wis kunde in de achttiende eeuw, speciaal de schepping van differentiaal- en integraal rekening, maakte het mogelijk om de op pervlakte van kromlijnige figuren te be palen en een aantal vraagstukken op te lossen, waarvoor de wetenschap werd ge plaatst door de zich sterk ontwikkelende .techniek en die voordien als onoplosbaar golden. Maar die oplossingen vergden zo- densators en honderdduizenden lassen. Een van die machines: Bystrodeistwoe joesjtaja jElektronnaja Stsjetnaja Masjina Snelwerkende elektronische rekenma chine van de Academie van Weten schappen, geconstrueerd onder toezicht van S. A. Lebedew en geheel door de Russische industrie vervaardigd, bevindt zich in de hoofdstad. Als wij ons de prestaties van die machine proberen voor te stellen, dan er varen wij wat ons nog maar enkele jaren geleden fantastisch zou hebben geleken. De werkdag van de B.jE.S.M. duurt vier entwintig uur per etmaal. Men begint met haar te controleren, want de machine is niet zonder gebreken: elektronische lampen kunnen stukgaan, condensa tors en contacten weigeren. Maar dan werkt de machine al. Zij voert achtduizend operaties per seconde uit. Dat betekent dat zij bijvoorbeeld honderd duizend keer vlugger dan een mens rekent en dat men op haar in weinige uren zovele berekeningen kan uitvoeren als waartoe een gekwalificeerd re kenaar in zijn hele leven niet in staat is. De verdiensten van de machine zijn buitengewoon groot, zoals hieruit blijkt. De processen van hersenwerk geauto- ^q!ptTIfT.h1p8Hbend4i<.Z0alS fabrieken de worden nagekeken tot de gezochte gevon fysieke arbeid wordt gemechaniseerd, be- Hpn Mpt hph„ln uan ptpWr oneconomisch. Om maar een enkele variant te be rekenen, heeft men het werk van vijftien rekenaars gedurende een jaar nodig. Daar bij is de uitkomst wei nig nauwkeurig en niet zelden fout. Met behulp van de B.jE.S. M. nam de nauwkeu rige berekening van tien varianten minder dan drie uren in be slag. Die machine doet meer dan het verge makkelijken en be spoedigen van 't werk van de mens. Haar bouw stelde ons ook in staat tot oplossing van opgaven, waartoe men voorheen praktisch niet in staat was. Gewaagde wetenschappelijke hypothesen kunnen tegenwoordig niet meer zuiver op geestelijke beschouwing berusten: zij eisen ingewikkelde en preciese voorberekenin gen. In zulke ingewikkelde mathematische voorberekeningen bewijst de B.jE.S.M. de geleerden al onschatbare diensten. SPOEDIG zal zij voor nog moeilijker op gaven komen te staan het berekenen der beweging der kunstmatige aardsatellie- ten en het maken van plannen voor de eerste interplanetaire raketten. Snelwer kende elktronische rekenmachines zijn niet alleen in staat om de ingewikkeldste ma thematische opgaven op te lossen. Zo'n machine zou automatisch een spoorboekje kunnen samenstellen: zij onderzoekt met gemak alle mogelijke varianten en kiest de beste. Zij kan automatisch een plan opstel len voor het vervoer en de verdeling van vrachtgoed. Men werkt aan plannen van zich volkomen zelfbesturende fabrieken en werkplaatsen zonder mensen, die door „denkende" machines zullen worden geleid. Bibliografische machines kunnen voor litteratuur over elk gewenst onderwerp uitkiezen: tienduizenden kaarten zullen van die ster opgevangen door een foto element een „elektrisch oog" in het brandpunt van de telescoop en werd zodoende de bron van stroom. Een paar elektronen, die door de stralen van Arcturus uit het foto-ele ment werden geslagen, werden miljoenen malen door elektronische lampen verme nigvuldigd. De elektrische stroom, die vele keren versterkt Chicago bereikte, scha kelde de schijnwerpers en lampen, luid sprekers en automaten in. De ziel van de moderne apparaten voor vele ingewikkelde berekeningen, dat de beste mathematici soms een paar jaar het in bedrijf stellen van tefe'mêchanischê nodig hadden om één enkele opgave op te lossen. En toen spaard zij het rijk al honderden miljoenen aan uitgaven. Met haar hulp werden enkele opgaven der kernfysica opgelost. Zij stelde de hydrologen in staat om zich een duide lijk beeld te vormen van de beweging van het grondwater onder het lichaam van de dam van het waterkrachtstation van Koei- bysjev en zij bespoedigde de berekening Indien een woord meer betekenissen heeft, dan somt de den zijn. Met behulp van een elektronische machine kan men, zonder talenkennis, werktuiglijk eenvoudige teksten vertalen. Het is voldoende om daarin bij voorbeeld een Engelse of Arabische tekst te leggen: zij geeft de vertaling in het Russisch, niet kunst zinnig, maar volko- kwamen machines de mens weer te hulp. In 1854 verscheen de eerste integrator een ma chine, die de oppervlakte van een vlakke, kromlijnige figuur bepaalde door over de omtrek te worden bewogen. In de twintigste eeuw ontwikkelden zich daaruit zeer grote, inge wikkelde rekenmachines. Deze brachten de machinale mathe matiek op een nieuwe, onge kende hoogte en oefenden bij zonder veel invloed op de hedendaagse techniek uit. Zoals telescoop en microscoop verlengstukken van het men selijk oog zijn, zonder het oog te kunnen vervangen, zoals hen telemechanische toestellen Voor de internationale astronomische ka lender werden de banen van zevenhonderd kleine planeten berekend. Zulke bereke ningen, waar men de ingewikkelde invloed machine die allemaal van Jupiter en Saturnus in aanmerking op. Het is dan voor en automatische installaties is moet nemen, vergden daarvoor het werk het relais, een toestel om met van een groot aantal rekenaars gedurende een ervaren redacteur kinderspel om het een zwakke stroom, door mid- vele maanden. De machine stelde in staat juiste woord te kie- del van een elektromagneet, dat werk in enkele dagen te voltooien. Bij zen. Er bestaat reeds een nieuwe, sterkere stroom- het samenstellen van nieuwe kaarten naar een elektronische zet- kring te openen of te sluiten, gegevens van geodesische opnamen zou het Foto-elementen, samen met noodzakelijk zijn een systeem te volgen, elektronische relais, ontsteken waarbij achthonderd algebraïsche verge- de lampen in de straten der lijkingen met vele onbekenden moeten worden opgelost. De B.jE.S.M. voert twee honderdvijftig miljoen noodzakelijke arith- metische handelingen binnen enkele uren -in, MMM M«an KNOtflb JUttPOKMB AUMWW, HOCHJtT- JU WIMWb!.. grote steden en doven ze bij het aanbreken van de dag. Zij tellen en sorteren de produktie in de fabrieken. In 'n fabrieks- uit. Ingewikkelde radiotechnische schema's Rtó IMT WUMCMO wmt, A 9 MTO moo McoMib HA rnro Mmw!.. schoorsteen gemonteerd con troleren zij als „hulp van de stoker" de kwaliteit van de brandstof. Zij regelen het straatverkeer, leiden machines, treinen en schepen. Zij Maar kan men alle overwin ningen van onze eeuw optel len? vragen voorlopige berekeningen van vele varianten. Voor een van die berekeningen hebben twee rekenaars ten minste drie maanden nodig. Op de B.jE.S.M. werden honderd varianten in zeven uur berekend, waar meer dan honderdvijftig miljoen arithmetische handelingen bij te pas kwa men. Bij de bouw van kanalen is de bere kening van de glooiing van de hellingen ter, die de gegeven tekst „ziet" en twee honderd keer vlugger drukklaar maakt dan de bestgeoefende li notypist. Men neemt proeven met een machine, die voorleest aan blinden, die hoorbaar elk boek kan lezen en zich auto matisch bij elk schrift aanpast. MAAR machines met elektronische lam pen zijn al niet meer het laatste snufje der techniek. Niet lang geleden had er in Leningrad een wetenschappelijke confe rentie over halfgeleiders plaats, waarop de sprekers vertelden over de werkelijk fabel- (zie verder pagina 5) (Vervolg van pagina 4) achtige mogelijkheden van die nieuwe tak der techniek. Een machine, waarin de elek tronische lampen door halfgeleidende kristallen zijn vervangen, is wat afmetin gen betreft half zo groot en veel betrouw baarder. De snelheid van haar werk kan nog enige keren worden opgevoerd. Aan energie vraagt zij maar een tiende gedeelte van wat de elektronische machine vergt. Waarin bestaat het verschil van die ma chines met de bestaande „ouderwetse" of „gewone" automaten? Waarop berust het geheim van hun buitengewoon vermogen? Dat geheim bestaat uit drie delen: het ge bruik van elektronen; de invoering van een mechanisch geheugen; de automatisering van alle rekenprocessen. Bij mensen, die niet ingewijd zijn in de geheimen der hedendaagse techniek, ver oorzaakt het mechanische geheugen de grootste verbazing. Toch is de toepassing daarvan in het geheel niet iets buitenge woons. Zoals de bolletjes van een telraam, tezamen geschoven en niet in gebruik, zo vormt een voorraad weggeborgen losse cijfers het geheugen van de machine. Foto grafie is het ogenblikkelijk vastleggen van het geziene. Niemand verbaast zich, dat een grammofoonplaat zich een aria, een hele muziekuitvoering herinnert. Een film kan voor altijd een hele theatervoorstelling vastleggen. Daarom is er ook niets verba zends in het feit, dat de herinneringsinstal latie van elektronische machines een grote hoeveelheid cijfers verzamelt en uit die voorraad snel de benodigde uitkiest om een gegeven mathematische handeling uit te voeren. Bij de meerderheid der elektronische ma chines gebruikt men voor rekenen het tweetallige systeem. Volgens dat systeem is ook de B.jE.S.M. gebouwd. Theoretisch is het rekenen met slechts twee cijfers 1 en 0 mogelijk, maar praktisch zou het ondoenlijk zijn: het cijfer 2 zou er uitzien als 10, het cijfer 4 2 2 als 100, de 8 2 3 als 1000 en 16 24 als 10.000 enzovoorts. In het tweetallige stelsel ziet „25 december 1955" als volgt uit: 1101 (25) 1100 (12 maan den) 11 110 100 011 (1955). Mathematici heb ben echter al lang opgemerkt, dat zulk tellen verbazingwekkende eigenschappen bezit: alle handelingen daarin beperken zich tot optellen en aftrekken. De arithmometer (de gewone reken machine met vier arithmetische handelin gen: (optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en delen) en de integrator, ofschoon veel vlugger dan de mens, worden in hun snel heid door de inertie der bewegende meta len delen belemmerd. Elektronische proces sen daarentegen zijn praktisch vrij van inertie, zodat het daarom mogelijk is elke willekeurige handeling bijna ogenblikkelijk uit te voeren. Een machine, die volgens het principe van het twee-cijfer-systeem is ge bouwd, gebruikt slechts 1 en 0. Om het in beeldspraak uit te drukken: zij antwoordt op elke gegeven vraag positief of negatief, dus „ja" of „neen". Dit vergemakkelijkt het werk ten zeerste. Er bestaat een kinderspel waarbij een der spelers een vermaarde figuur uit de geschiedenis of litteratuur voorstelt en de anderen de naam proberen te raden door een aantal vragen te stellen, waarop de eerste alleen „ja" of „neen" mag antwoor den. Het werk van de elektronische machi ne B.jE.S.M. herinnert enigszins aan dat spelletje. Alleen stelt zij zelf de vragen en antwoordt zij daarop ook zelf, daarbij het zogenaamde „programma" afwerkende, dat haar van te voren werd gegeven. Het bevel 1 wordt aan de machine gegeven volgens de overeengekomen code (die natuurlijk inge bouwd is) en die uit een rij cijfers bestaat, die het karakter van een schriftelijk bevel hebben en zowel de handelingen, die moe ten worden uitgevoerd, aangeven als de nummers der cellen van het mechanische geheugen aanwijzen. Het tweetallige stelsel is niet het enig mogelijke voor elektronische machines. Er bestaan machines, die van het decimale stelsel gebruik maken. Zij onderscheiden zich daardoor, dat in hun „geheugen" voor altijd de elektronische tafel van vermenig vuldiging staat gegrift. DE VERRASSENDE uiterlijke overeen komst van het werken van elektronische machines met enkele van de eenvoudigste functies van het menselijke brein heeft ge leerden ertoe gebracht ook naar innerlijke parallellen te zoeken. De gevonden analo gieën zijn zeer interessant. In de pupil van de lezende machine bij voorbeeld bevindt zich een objectief, dat zich op het boek richt. Een lens vergroot elke letter van een willekeurig schrift tot de vereiste grootte en werpt zijn vorm op een voor licht ge voelig scherm. Dat scherm bestaat uit een net van foto-elementen, die met verster kende lampen zijn verbonden. Het beeld der letters, die een schaduw op het scherm werpen, stelt slechts bepaalde elementen in werking, die verschillend zijn voor elk typografisch teken. De elektronische im pulsen, die over speciale resonatoren lopen, veranderen in geluid. Maar dat schema herhaalt haast nauwkeurig de bouw van ij het menselijk oog! Het objectief is de pupil, de lens is de kristallens van het oog, de DE UITGEVERIJ W. de Haan N.V. te Utrecht heeft wederom een geweldig dik boek doen verschijnen, te weten de „En cyclopedie voor de zakenman". Bijna ne genhonderd in twee kolommen verdeelde bladzijden leveren een schat van informa ties aan allen, hetzij industrieel of winke lier, ambachtsman of grossier, wier dage lijks werk het is „met gezond verstand zo goed en zo kwaad als het- gaat zelfstandig de vele problemen, die zich voordoen, op te lossen". En dan te bedenken, dat dit nog maar het eerste van drie delen is, al leen de interne organisatie van het bedrijf betreffende. Dit onder leiding van dr. J. G. Stridiron samengestelde standaardwerk wordt een vraagbaak voor de kleinere en middelgrote onderneming genoemd. Men had beter van een antwoordbaak kunnen spreken. Er is immers een schat van wijsheid in bijeengebracht, een onuitputtelijke bron van nuttige informatie mee aangelegd. He laas beperken mijn zakelijke activiteiten zich tot het instandhouden van een huwe lijk in gemeenschap van goederen en het betalen van de premies van enkele- ver zekeringen helaas, want nu ben ik in het begerenswaardige bezit gekomen van een onmisbare gids, die ik niet nodig heb. Daar het nooit kwaad kan zich op de hoogte te stellen van wat er omgaat op aangrenzende gebieden van de menselijke samenleving en ook de eenvoudige parti culier vrijwel dagelijks in aanraking komt met de leveranciers, die thans in de ge legenheid zijn zich een voordelige onder handelingspositie te verschaffen, ben ik zo vrij geweest er voor de vuist weg wat in te bladeren. Ik sta graag met mijn tegen partij op gelijke voet. Het eerst werd mijn aandacht getrokken titeld is. In mijn verwachting hier iets aan te treffen over de parapsychologie van het bedrijfsleven werd ik niet teleurgesteld. Nog diep onder de indruk van de opgedane wetenschap omtrent de tactiek van klan- diziewerving schrijf ik enkele van de zin rijkste regels voor u over: „Bij vele detail zaken is de afstand beslissend. Men gaat geen kruidenierswaren kopen aan de an dere kant van de stad. Andere bedrijven hebben de gehele stad tot klant, maar trekken geen klanten uit andere delen van het land. Verder is er in vele gevallen een grens, die samenhangt met de wel vaart. De gegadigden voor zeer dure bont door een hoofdstuk, dat „Media.-keuze" ge- kleine kring van zeer welgestelden. Ander zijds zijn er ook artikelen, die vrijwel niet mantels vindt men onder een betrekkelijk door zeer welgestelden worden gekocht". Hieruit leert men dat geen mens zich in de huidige maatschappij kan redden zon der voorlichting door specialisten. Want wie zou daar ooit zelf op gekomen zijn? Ik heb slechts één kleine aanmerking: ik ken namelijk iemand, die aan de andere kant van de stad woont en toch kruide nierswaren koopt. Maar dit is slechts een uitzondering, die de zo voortreffelijk ge formuleerde regel bevestigt. Wat betreft de bontmantels moet opgemerkt worden, dat daarover onze conférenciers nog wel nadere gegevens kunnen verstrekken. Thans een klein staaltje van analyse van het zieleleven van de winkeldochters. Deze hebben, zo staat er op bladzijde 790 onder aan, reeds vele winkeliers de nek gebro ken. Terecht waarschuwt de schrijver van deze rubriek dan ook: „In de eerste plaats dient in overleg met het verkooppersoneel te worden vastgesteld hoe het aantal win keldochters kan worden verminderd". Men ziet hoe eenvoudig het zakenleven is. Hier uit blijkt tevens dat de auteur zich houdt aan het voorschrift, dat wij in het chapiter „Zakenbrieven" vonden: „Nooit meer dan één idee per zin!" ZONDER GEKHEID: het is een kapitaal boek, dat zeker rente zal opleveren. Tal van juridische en economische adviezen, verlucht met foto's en tabellen, met stati stieken en tekeningen, zullen er toe bij dragen dat de middenstand met sprongen vordert op de weg naar welstand. Het ideaal lijkt mij bereikt te zijn als de winkeldochters in bontjassen aan de andere kant van de stad kruidenierswaren kopen per auto, die uit de winst is betaald. Vooral de mogelijkheid van winstmaken lijkt mij een aantrekkelijke kant van het zakenleven. Misschien is er op het gebied van de herenmode iets te beginnen. Naar Italiaans voorbeeld (zie de foto) heb ik door Fiep Westendorp reeds een étalage (zie de tekening) doen ontwerpen. Men lette daarbij speciaal op de blikvanger. Volgens voorschrift zijn de poppen groot genoeg om de blikken van de voorbij gangers te vangen. Nog beter is het, zo lees ik verder, om iets bewegends in de étalage te plaatsen, een poes bijvoorbeeld. Maar het mag natuurlijk niet een heel erg mooie poes zijn, want dan denken de voorbij gangers dat er handel in ontroerende goe deren wordt gedreven en dat zou de goede naam van de onderneming kunnen scha den zeker in een kleine stad. KO BRUGBIER foto-elementen zijn het netvlies en de elek tronische lampen de gevoelige centra in onze hersens. Sterker nog: het nerf weefsel bestaat uit nerfcellen, zogenaamde neu ronen. Elk neuron kan zich maar in één toestand bevinden, óf geprikkeld, óf in rust. Dat komt overeen met het „ja" of „neen" der machine. Deze analogieën zijn er oorzaak ran, dat nu sommige mensen beweren, dat onze hersens in niets van de elektronische ma chine verschillen, dat de machine „denkt" en „over verbeelding beschikt". Ofschoon er thans alleen nog maar machines bestaan met een „kunstmatig brein" van het peil van een lintworm, het zou volgens deze in principe mogelijk zijn in de toekomst een machine te bouwen, die hoger dan de mens staat. Maar dat is natuurlijk onzin. Het gaat er niet om, dat de tegenwoor dige machines maar tienduizend lampen bevatten, terwijl ons brein zegge uit tien miljard neuronen bestaat - het verschil is niet zo zeer kwantitatief dan wel kwali tatief. Elektronische machines verrichten automatisch geestelijke arbeid, waar geen scheppende elementen aan te pas komen. Het is juist in zijn scheppende verbeelding, dat de menselijke geest zich eindeloos kan ontplooien. De menselijke hersens zijn de scheppers en zullen altijd de scheppers van alle machines blijven - daaronder ook van elektronische machines, die - hoe geperfec tioneerd die ook mogen worden - steeds de knechten van de mens zullen blijven. Toevallig kwam ons, tegelijk met het op deze pagina's opgenomen artikel over den kende machines, een bekend en veelgelezen boek opnieuw in handen*, dat een „psycho analytische" beschouwing geeft van het in technocratische slavernij wegzinkend Europa. Als geestelijke achtergrond voor de nuchtere feiten van het artikel leek het ons zeer toepasselijk. IN het boek „Het Vijfentwintigste Uur" van Virgil Gheorghiu komt een merkwaar dige stelling tot uiting, die stof tot naden ken geeft en direct van toepassing blijkt te zijn op de huidige wereldsituatie. De schrijver zegt, dat het machtsblok in Oost-Europa niets anders doet dan tech nocratie van het Westen imiteren, en aldus zich gewaagd heeft in een wedloop met de westelijke landen naar een volkomen ma terialisme, die een steeds verdere veron achtzaming van de eerbied voor de mens met zich zal meebrengen. Hij ziet de toe komst van Europa als geheel zeer somber in, aangezien hij dit technocratische proces beschouwt als een verstikking van de waarden die de Europese cultuur hebben voortgebracht en geschraagd: de liefde voor recht, schoonheid en mens. Het boek geeft in de wederwaardighe den van Jon Moritz een beeld van het ge brek aan deze drie waarden, dat voortwoe kert in Oost- zowel als in West-Europa. Hij verschoont niemand en discrimineert niemand: de Russen, de Hongaren, de Duit- Uit „Cartoons the French Way" door René Goscinny, Lion Library, New York). sers, de Amerikaanen, de Joden zijn voor hem allen mensen, die Steeds meer de sla ven der technocratie en automatische le vensgang worden, die zich steeds steviger inspinnen in een cocon van onmenslieven de automatiek. Vervolgers en vervolgden zijn voor hem gelijk. Zij dragen slechts an dere uniformen en bevinden zich aan ver schillende kanten van het prikkeldraad. Evenals Jon Moritz van gefolterde gevan gene plotseling door de waandenkbeel den van rassentheoretici bevorderd wordt tot een man van aanzien in een SS- uniform, evenzo geeft het lot de mensen hun plaats in het automatische, technocra tische bestel, doch deze plaats wordt niet meer bepaald door de waardigheid of de verdorvenheid van de mens zelf, maar door de nuchtere, sentimentloze gang der staats machine, die de meest ontmenselijkte keuze maakt en gespeend is van alle gevoel en alle gevoeligheid voor recht, schoonheid cf mensenliefde. Zo heeft het vijfentwintigste uur voor Europa geslagen. Dit werelddeel heeft zijn cultuurwaarden fijngemalen in de machi nes en zijn culturele zin verpletterd onder de techniek. Noch West, noch Oost steekt daarbij boven de ander uit of verschilt van de ander. Het Westen heeft in zijn imita tor reeds op verschillende gebieden zijn meester gevonden. Het Oosten zal op ver schillende gebieden hard moeten werken om het Westen opzij te streven. Doch dit zijn nuances. Een feit is, dat Europa's dag van vierentwintig goede uren is overgegaan is een duisternis van het vijfentwintigste, het laatste, noodlottige ondergangsuuidat niet van de nacht en niet van de nieuwe dag is, doch van de nevelachtige eindeloos heid der volkomen mislukking. Men kan de schrijver zien als een cul tuurpessimist, een knap didact en een vaar dig epicus is hij zeker. De verbijsterende praktijken uit de Oost-Europese landen van voor en na de Duitse nederlaag, de gruwelijke barbaarsheid der Duitsers en het koelbloedige formalisme in de gealli eerde westelijke landen weet hij in de lot gevallen van Jon Moritz op indringende wijze te schilderen, in een taal, die de een voud van zelf is. Niettemin is dit zeer dui delijk het boek van een Slavisch filosoof, een fatalistisch geaard denker, die in de constatering der inderdaad afgrijselijke feiten weer juist te weinig filosofische con- sequeties heeft kunnen trekken dat hij de episode, die zijn verhaal omvat, heeft kun nen inpassen in het geheel der Europese beschavingsgeschiedenis. Vandaar wellicht, dat hij geen enkel lichtpunt heeft kunnen vinden en zijn pessimisme niet heeft kun nen afzwakken tegen het beeld van 's we relds gang, dat voor de westerse cultuur mens toch nog altijd zijn hoopwekkende ar gumentatie heeft behouden. J. L. „Het vijfentwintigste uur" van Virgil Gheorgiu verscheen in de vertaling van F. van Oldenburg Ermke bij de uitgeverij „Pax" in Den Haag.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 20