Immigranten uit zeventig vormen nieuwe Joodse landen natie OP DE VLEUGELS VAN DE ADELAAR Inzamelen van de ballingen gaat door: in zeven jaar een miljoen nieuwe burgers I II— Bonn ontwikkelt interesse voor ontwapeningsoverleg Pineau's uitingen brachten Adenauer tot andere gedachten 'tlsom er wanhopig van te worden 3 Herculische taak Verstomde toeschouwer V er smelting Verbazingwekkende taal Ierse minister las de verkeerde tekst voor Mevrouw Manders overleden aan boord van de „Maasdam" Samenbindende factoren Ommezwaai in Oostduitse landbouwpolitiek Westen ducht Mikojans bezoek aan Pakistan Spelend meisje door auto overreden Mr. F. J. Berger overleden Prinses Beatrix koos een „Lemmer-aak" ComitéV arend Nederland" begonnen met voorbereidingen Giuseppe Gobetti dodelijk verongelukt Glubb Pasja wenst Westelijke druk ZATERDAG 17 MAART 1956 (Van onze reisredacteur) HAIFA. - Het was de twintigste eeuw in al haar gestroomlijnde doeltreffendheid: een moderne luchthaven, een druk restaurant, een zilverkleurige viermotorige Dou glas die naar het stationsgebouw was getaxied. Toen ging de deur van het vliegtuig open voor een moment-opname uit Bijbelse tijden: donkere Joden met baarden, in lange zwarte gewaden, een houten staf in de hand. Pastorale mannen, die waardig de trap afschreden, de armen ten hemel hieven en toen languit voorover vielen om schreiend van vreugde de grond te kussen. Zij waren van verre te voet door de woestijnen van Jemen gekomen en zij die nog nooit een vliegtuig hadden gezien, hadden gewillig plaats genomen in de grote vogel, want de profeet Jesaja (40 31) had gezegd: „zij varen op met vleugels als arendenEn het wonder was gebeurd. De vogel had hen opgetild en hen over zeeën en woestijnen gedragen naar het beloofde land. Het profetische woord was waar geworden. Zelfs voor de vergoelijkend glimlachende piloot van Israels luchtvaartmaatschappij El Al, die zojuist de „operatie vliegend tapijt", de overbrenging van de ganse Jemenitisch- Joodse gemeenschap naar Israel had voltooid, was er iets van dat wonder geweest in het dagelijks werk van navigeren en meters controleren. Zoals het trouwens van daag de dag nog de kapiteins van de schepen te moede is, die de Joden uit Marokko en Tunesië naar Israel varen. Want dit is „het inzamelen der ballingen", vervolg den uit de „diaspora" (verstrooiing) zetten voet op eigen grond. Uit zeventig landen zijn nu Joden naar Israel gekomen, in zeven jaar tijds is de bevolking van de nieuwe staat gegroeid van 650.000 tot 1.700.000 zielen. In de eerste vijf jaar kwam er iedere drie minuten een nieuwe burger aan. In Israels onafhankelijkheidsverklaring staat: „Israël is open voor de immigratie van Joden uit alle landen hunner verstrooiing". Met deze ene zin nam Israel de herculische taak op de schouders, die een klein land ooit vrijwillig heeft aanvaard. Het verplichtte zich immers niet alleen v.oor eten, onderdak en werk te zorgen voor de immigranten en dat in een economie beschadigd door een zware vrijheidsstrijd, eenzijdig ont wikkeld door dertig jaar Brits mandaat en bedreigd door boycot van de omringende vijandige Arabische staten, het bond zich ook moreel een hogere levensstandaard te scheppen dan in het Midden-Oosten als aanvaardbaar geldt. De socialistische idealen van de meerderheid der oude Zionisten eisten dit. Tegenover het economisch verwerken van de immigratie staat men verstomd. De moeilijkheden van de eerste jaren zijn voorbij. Er wonen nog slechts vijftigduizend mensen in de „maabarot", onaantrekkelijke werkkampen met hutten van hout, tent doek of aluminium. De rest is sober, maar afdoende en blijvend, behuisd in de vrien delijke witte woningen met rode daken, die zo scherp afsteken bij het grijs en oker van de Arabische lemen hutten aan de overzijde van de grens. Tegenwoordig gaan de Noordafrikaanse immigranten meteen van het schip naar nieuwe industriële wij ken of naar de „Moshavim", landbouwdor- pen op coöperatieve basis, waar de stads bewoners van weleer leren boeren, mee helpen aan de ontginning van nieuw land en in vier of vijf jaar zelfstandigheid kun nen bereiken. Is de economische opneming ver gevor derd, het proces van de menselijke ver smelting duurt langer. Uit de uiteenlopend- ste elementen: de chirurg uit Berlijn, de schaapherder uit Marokko, de ingenieur uit Amsterdam, de bankier uit Bagdad, de boer uit Koerdistan, de drager uit Bombay, het weeskind uit Warschau moet 'het oude volk worden hersmeed. Waren de 650.000 Is raëliërs van 1948 mensen die uit Zionisti sche overtuiging naar Israel waren geko men om een ideaal te verwezenlijken, de meerderheid van de 1.700.000 van thans wordt gevormd door lieden, die vluchtten voor vervolging of de vrees daarvoor. Wa ren de oude Zionisten grotendeels ontwik kelde „ashkenazi's", Europese Joden, de balans slaat thans door naar de veelal veel minder gevormde „sephardi's" uit Azië en Afrika. Het klinkt heel aardig van „het Joodise volk" te spreken" maar d!at blijft voorlopig een begrip dat niet te omschrij ven is. Het lijkt vreemd, maar zelfs raciaal vormt dit volk nog geen werkelijke eenheid en religieus eigenlijk evenmin, want zeker de helft van de Israelers is 'niet belijdend. De band, die wèl bindt, is eerder de her innering aan het ongekende en die wortelt in het verleden. Die herinnering wordt dan ook sterk aangemoedigd. Zelfs de niet-reli- gieuze socialisten onderwijzen de Bijbel aan hun kinderen, zij het dan minder als het Een oude erfenis: in Nazareth wonen twintigduizend van de honderdzestig duizend Arabieren, die in Israel gebleven zijn. Deze Nazareërs zijn bijna allen Christenen, hetgeen velen er niet van weerhoudt ook communist te zijn. De positie der Arabieren is niet benijdenswaardig. Worden zij loyale Israëliërs, dan dreigt hen Arabische vergelding. Kiezen zij de Arabische kant, dan krijgen zij last met de politie. Reeds is hun bewegingsvrijheid in de grensgebieden beperkt. Hoewel zij het materieel beter hebben dan de bevolking van de Arabische landen, valt niet te ontkennen, dat er op burgerlijk, sociaal en economisch gebied nog steeds enige discriminatie tegen hen bestaat. X5000000000000000000000000000000000000000000000000000000C (WASHINGTON (Reuter/AFP). - John Costello, de Ierse eerste minister, heeft halverwege een toespraak voor de na- tionale persclub te Washington bekend, „de verkeerde tekst in handen gekregen \te hebben. Hij onderbrak een boeiende schildering van de Amerikaanse banden 1 met Ierland en wendde zich tot de Ierse ambassadeur aan zijn zijde, wien hij verstoord toevoegde: „Dit is, de ver keerde rede". Zich tot zijn gehoor rich tend zei hij: „Ik ben bang, dat ik een flater begaan heb. Dit is niet de goede tekst". De premier bekende, dat het de tekst was van een rede, die hij later i op de dag voor de Amerikaanse Senaat I zou uitspreken. Na hartelijk met zijn gehoor te hebben meegelachen, kreeg Costello de goede tekst in handen en begon opnieuw. I Volgens de premier kan de republiek Ierland zich niet bij de NAVO aanslui- ten met het oog op de deling van ler- I land. Nbord-Ierland is een vraagstuk, dat in zekere mate de kracht van de 8 Westelijke verdediging vermindert. Alsy deze kwestie opgelost zou worden, zou i een nieuwe en geestdriftige stroom j 3 Ierse voortvarendheid ter versterking 8 van de Westelijke instellingen vrijge- 8 g maakt toorden. f ))OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOO( Mevrouw Antonia Manders, de Neder landse emigrante in Canada, die lijdend aan een ongeneeslijke ziekte haar familie in Boekei bij Uden in Noord-Brabant nog eens wilde terugzien, is vrijdag aan boord van de „Maasdam" overleden, toen dit passagiersschip bij Southampton voor an ker ging. De heer en mevrouw Manders waren twee jaar geleden naar Canada geëmi greerd, waar zij te Sudbury in de provincie Ontario kwamen te wonen. Na korte tijd openbaarden zich bij mevrouw Manders verschijnselen van kanker. Een in decem ber uitgevoerde operatie leverde geen suc ces op en de artsen verklaarden dat zij slechts nog korte tijd te leven had. Het echtpaar besloot toen naar Nederland terug te keren. Dit werd hun mogelijk gemaakt door een geldinzameling door een plaatse lijk blad te Sudbury, die ongeveer 1300 gulden opbracht. De ambulancedienst van de stad bracht de heer en mevrouw Man ders met hun zoontje van anderhalf jaar kosteloos naar New York, een afstand van 2000 km. Zij arriveerden vijf minuten, voor de „Maasdam" naar Nederland ver trok. Jong Israel: een jeugdgroep van een Kibboetz op mars. De nieuwe natie: Lisette, een stadsmeisje uit Tunis, is de ziel van baar „mosbav het landbouwdorp, waar Noordafrikaanse immigranten het boerenbedrijf leren. Boek der Boeken als wel als een stuk Is- haelische „historische folklore". En dan is er de taal, het Hebreeuws. Een van de ver bazingwekkendste verschijnselen in dit verbazingwekkende land is dat men deze versteende taal van tweeduizend jaar ge leden tot een moderne vrijwel algemeen ge sproken omgangstaal heeft kunnen maken. In stoomcursussen van zes maanden leren de nieuwe immigranten Hebreeuws. De schoolkinderen spreken het als hun moe dertaal. Pogingen om het geschreven He breeuws te latiniseren en van klinkers te voorzien, zijn op traditionele overwegingen gestrand. De Joodse schrijver Arthur Koestier noemt het aanpassen van de aartsvader lijke taal aan twintigste eeuwse eisen een poging om een Foenicische strijdwagen met een paar Ford-onderdelen tot een race auto te verbouwen en voert aan dat het geschreven woord bestaande uit de tekens Daleth, Vav, Daleth zowel geliefde, stoom ketel, oom als David kan betekenen, zo dat men uit de rest van de zin maar moet opmaken welke klinkers men ertussen moet denken. En toch, als men de Jemenitische arbeider zijn Hebreeuwse kramt ziet lezen, als men de Israëlische kinderen er vrolijk op los hoort kwetteren, dan moet men tot de overtuiging komen, dat de Foenicische strijdwagen er aardig de sokken heeft in gezet. Naast de taal zijn er andere samenbin dende factoren, de scholen, het leger, de Histadroet, Israels grote arbeiders-organi satie wier bemoeienissen veel verder gaan dan die van een gewoon vakverbond. Voor alien is er de dreiging van buitenaf. Er is een snelle vermenging door huwelijken, Russen met Iraki's, Jemenieten met Bul garen, Nederlanders met Tunesiërs, zodat het cliché „smeltpot" op Israel reeds niet meer van toepassing is, het is eerder een „pressure-cooker", al zitten er nog wel enige onverteerde brokken in het gerecht. De Duitsers bijvoorbeeld, die blijven sa men-klitten en het „bei uns"-complex maar slecht kwijt kunnen. Zij worden vanwege hun meerd'erwaardigheidsgevoelens met een onvertaalbaar spottend-Jiddisch woord „Jekkes" genoemd. Het mag ons tot be scheidenheid. strekken dat de Nederlandse immigranten, ook niet van gisteren als het op beter weten aankomt, zich reedis de titel „super-Jekkkes" hebben verworven. Men moet tot de slotsom komen dat pas in volgende geslachten de nieuwe Israëli sche natie geboren kan worden. Het beste bewijs daarvoor is dat merkwaardig ver schijnsel: de „sabra". Letterlijk betekent dat d'e stekelige vrucht van de cactus, fi guurlijk wordt het gebruikt om de in Israel geborenen aan te duiden, de kinderen van het land die in vrijwel ieder opzicht van het als gangbaar aanvaarde Joodse type verschillen. Zij zijn vaak blond met blauwe ogen, hebben vierkante gezichten en eerder stompe neuzen. Zij zijn hoekig en potig, wat ruw in de omgang, subtiliteit schuwend, onafhankelijk en sterk naar buiten gekeerd'. Typische pionierskinderen zoals men ze in Australië, Canada of Afrika vindt en een boeiend voorbeeld van de invloed die gees telijke en stoffelijke o-mistadigheden van een omgeving in korte tijd op een mensentype kunnen hebben. Zij schijnen zich eerder Israëliër dan Jood te voelen en koesteren tegenover Joden in het buitenland een mengsel van vaderlijke, meewarige en on geduldige gevoelens die zij zó slecht ver bergen, dat een nieuwe immigrant vol pret tegen mij zei: „die sabra's zijn d'e erg ste anti-Semieten van allemaal". BERLIJN (Reuter) Er is een volledige ommezwaai opgetreden in de landbouw politiek der Oostduitse communistische parij. De staats-tractorstations is opgedra gen de particuliere Oostduitse boer alle mo gelijke hulp te verlenen. Nog in december vaardigde de Oostduitse communistische partijleider Walter Ulbricht de order uit, dat de tractorstations hun moderne machi nes „vrijwel uitsluitend" op de gemeen schappelijk gedreven staatsboerderijen moesten gebruiken. In de nieuwe lastgeving, die in „Neues Deutsohland", het officiële dagblad der Oostduitse communistische partij, werd ge publiceerd, wordt gezegd dat de leiders der tractorstations de vorige instructie te let terlijk hadden opgevat, waardoor zij de oogst van dit jaar in gevaar hebben ge bracht en vele zelfstandige boeren tot vij anden van de staat hebben gemaakt (laatst genoemden bewerken zeventig procent van de Oostduitse akkers). „De zelfstandige boer heeft het recht zelf te beslissen, of hij tot een staatsboerderij wil toetreden en het is te begrijpen, dat velen van hen eerst willen zien, of de ge meenschappelijk gedreven boerderijen suc ces opleveren", aldus „Neues Deutsch- land". BONN (Reuter) Van betrouwbare zijde is te Bonn vernomen dat Wcst-Duits- land zijn Westerse bondgenoten heeft mee gedeeld dat het een uitgesproken belang stelling heeft voor de besprekingen over ontwapening, die binnenkort te Londen zullen worden gehouden en dat het er prijs op zou stellen bij het verloop ervan nauw te worden betrokken. Dit was het hoofd thema van een persoonlijk schrijven van hondskanselier dr. Adenauer aan premier Eden. De Westduitse regering neemt een overeenkomstig diplomatiek initiatief te Parijs, Washington en Ottawa. Aan de besprekingen van de onder-com missie van de UNO voor ontwapeningsza ken, die maandag te Londen beginnen, ne men vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Canada deel. Dr. Adenauer wenst niet, dat ook al is West-Duitsland geen UNO-lid, de mening zou kunnen postvatten dat het geen daad werkelijke belangstelling heeft voor het verloop der ontwapeningsbesprekingen. Nog veel minder wenst hij de Oostduitse regering de gelegenheid te geven te ver kondigen dat zij pleit voor ontwapening en ADVERTENTIE ..Als jij", zegtMarie, „mij wilt trouwen, Dan moet ik er op kunnen bouwen, Dat je DANTUMA belt En de kaarten bestelt, Dan zal 't huw'lijk nimmer berouwen Q.'ïh.daritunSa Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KARATSJI (A.F.P.) De mededeling, dat Anastasia Mikojan, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, de volgende week in Pakistan de feestelijkheden ter gelegenheid van de „Dag der Republiek" zal bijwonen, heeft in Pakistan verrassing en voldoening gewekt. In Westelijke, voornamelijk Ame rikaanse kringen ziet men er de mogelijk heid van een dubbel Sovjet offensief economisch en politiek in. Pakistan had alle landen uitgenodigd delegaties te zenden. De meeste Westelijke landen zullen vertegenwoordigd zijn door de hoofden van hun diplomatieke missies. Maar er wordt thans gesproken van de mo gelijkheid dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten zich met het oog op de komst van Mikojan door politieke personen van het eerste plan zullen d'oen vertegenwoor digen om aan te tonen welk belang zij hechten aan 'de nieuwe staatkundige ont wikkeling van de nieuwe Islamitische re publiek. De Amerikanen vatten een Sovjetrussi- sche economische penetratie als een groot gevaar op. Onderhandelingen tussen de Sovjet-Unie en Pakistan over economische en technische kwesties bevinden zich in een voorbereidend stadium. I>n Amerikaanse kringen denkt men, dat Mikojan definitieve voorstellen en aanbiedingen van Sovjet- russische economische en technische buip zou kunnen meebrengen. Vrijdag wordt in Karatsji officieel de re publikeinse staatsvorm afgekondigd. Pa kistan blijft echter deel uitmaken van het Britse Gemenebest. verzoening tussen de naties, „terwijl West- Duitsland druk doende is troepen op de been te brengen". De bondskanselier wil de volgende pun ten onder de aandacht brengen van de Londense ontwapeningsonderhandelaars: 1. West-Duitsland heeft reeds bij voorbaat een bijdrage geleverd voor de internatio nale ontwapening, door zich in de overeen komsten van Parijs te verplichten geen atoom-, microben- en scheikundige wapens te vervaardigen, en door te verklaren dat de nieuwe Westduitse weermacht slechts twaalf divisies, een tactische luchtmacht en een aantal kleinere marinevaartuigen zal omvatten. 2. Het feit, dat West-Duitsland thans bezig is deze twaalf divisies op de been te brengen, kan niet worden gezien als een anti-ontwapeningspolitiek en 3. Het feit, dat de regering te Bonn met kracht streeft naar hereniging van Duitsland, vormt geen hinderpaal voor ontwapening. De Westduitse regering heeft tot nu toe alles in het werk gesteld om te voorkomen, dat een regeling voor de koude oorlog wordt gevonden, die voorziet in bestendi ging der verdeling van Duitsland. De Franse minister van Binnenlandse Zaken Pineau heeft echter begin maart verklaard dat naar de mening van Frankrijk het ont- wapeningsvraagstuk en het verminderen der internationale spanning voorrang heb ben boven een regeling van het Duitse vraagstuk. Sindsdien heeft zich een geringe wijziging in het Westduitse standpunt vol trokken. Men is thans te Bonn van mening, dat ontwapeningsvoorstellen de beste wijze om het Duitse vraagstuk te benaderen, vormen. Indien de grote mogendheden namelijk op een of andere wijze tot een ontwapenings overeenkomst komen, zal hiermede waar schijnlijk de-sfeer zijn geschapen, waarin ook gesproken en eventueel overeenstem ming bereikt kan worden over hereniging van Duitsland, aldus meent men thans te Bonn. De Westduitse regering meent, dat overeenstemming over ontwapening onaf hankelijk van het Duitse vraagstuk kan worden bereikt, doch dat uitvoering van een eventuele ontwapeningsovereenkomst slechts kan geschieden, wanneer het Duit se vraagstuk hiermede in verband wordt gebracht. Een vierjarig meisje is op de Jacob van Lennepkade te Amsterdam al spelende on der een rijdende vierwielige bestelauto ge komen. Met een bloedende hoofdwond werd het kind naar het Wilhelmina Gasthuis ver voerd. waar het bij aankomst reeds w overleden. In de afgelopen nacht is te Amsterdam op 27-jarige leeftijd overleden mr. F. J. Berger, laatstelijk gezantschapsattaché te Montevideo (Uruguay). De heer Berger kreeg met Kerstmis 1955 een ernstig auto ongeluk. Hij werd direct geopereerd, maar kwam niet meer tot bewustzijn. Mr. Berger is eind februari, nog altijd in bewusteloze toestand, per vliegtuig naar Nederland vervoerd. Op 2 maart kwam mr. Berger te Amsterdam aan, waar hij werd opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. Prof. Biemond heeft hem daar verder be handeld. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is de heer Berger overleden. Hij was een zoon van de oud-burgemeester van Venlo, mr. B. Berger. Aan prinses Beatrix werd tijdens de viering van haar 18e verjaardag op 31 januari medegedeeld, dat een daartoe op gericht comité „Varend Nederland" het voornemen koesterde haar ter gelegenheid van deze ingevolge de grondwet gewichtige gebeurtenis een zeilvaartuig te harer keuze aan te bieden, waarmede zij alle binnen wateren tussen de Dollart en de Schelde zal kunnen bevaren. Deze toezegging is door de prinses, die een groot liefhebster van de zeilsport is, geestdriftig aanvaard. Bij een onderhoud, dat enige vertegen woordigers van het comité ten paleize Soestdijk hadden, heeft zij te kennen ge geven dat haar verlangen uitgaat naar een Lemmer-aak, een rond vaartuig van het nationale type. Het comité „Varend Nederland" heeft reeds een aanvang gemaakt met de voor bereidingen tot de bouw van het schip. Het is de bedoeling van het comité thans elkeen, die bij een gelegenheid als deze van Nederlands oude band met het huis van Oranje en met de scheepvaart zou willen getuigen, in de gelegenheid te stel len om een bijdrage aan het geschenk te leveren. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro no. 1818 van het comité of op rekening van het comité bij de Neder- landsche Handelmaatschappij in Amster dam. Daarbij verzoekt het comité bij de storting volledige naam en adres te ver melden, opdat te zijner tijd een volledig register met de namen der schenkers kan worden aangeboden. De testpiloot van de Lancia-fabriek, Giuseppe Gobetti, die jarenlang als meca nicien samengewerkt heeft met wijlen Al berto Ascari is bij een proefrit met een nieuwe toerwagen in Val di Susa in bot sing gekomen met een vrachtauto. Hij ver loor hierbij het leven. De kilometerteller van zijn auto wees een snelheid van 170 kilometer per uur aan. Gobetti is 47 jaar geworden. Hij behoorde tot de elite van de Italiaanse autorensport. LONDEN (Reuter/AFP) Generaal Sir John Glubb, die onlangs door Jordanië werd ontslagen als bevelhebber van het Arabische Legioen, heeft voor de Britse televisie gezegd, dat de Westelijke mogend heden moeten verklaren dat zij in het Mid den-Oosten tussenbeide zullen komen om een conflict te voorkomen. Dit is volgens hem nodig, omdat iedereen in het Midden- Oosten, naar hij zei, ervan overtuigd is, dat in geval van een conflict de Westelijke mogendheden zich tot de Veiligheidsraad zullen wenden en niet tussen beide zullen komen. Sir John verklaarde over het ge vaar van een oorlog in het Midden-Oosten „wat optimistischer" gestemd te zijn dan de meeste Britten. Naar AFP uit bevoegde bron te Amman verneemt heeft Jordanië aan Groot-Brit tannië dringend verzocht een aantal lucht vaart-instructeurs te zenden voor de oplei ding van jonge Jordaanse recruten. De Britse minister van Oorlog, Head, is in Cairo aangekomen, waar hij met pre mier Nasser zal spreken over de laatste fasen van de ontruiming van de Suez- kanaalzone door Britse troepen, die op 18 juni voltooid moet zijn. Premier St. Laurent van Canada heeft meegedeeld, dat de regering drie vergun ningen heeft uitgegeven voor de verzen ding van oorlogsmateriaal naar Israel. Het gaat om artilleriegranaten, een kleine partij radiomateriaal en onderdelen voor tanks. Volgens een bericht in de „New York Times" uit Washington werken de Ver enigde Staten aan voorstellen voor een commissie van de UNO met volledige be wegingsvrijheid in Israel en de Arabische staten, die de Veiligheidsraad zou moeten waarschuwen ingeval van oorlogsdreiging of aggressie in het Midden-Oosten en aan bevelingen doen om de vrede te handhaven of te herstellen. ADVERTENTIE R zijn nog steeds lieve, maar onverstandige moeders, die vergeten om kleuters kalk te ge ven. Hoe moeten wij dan straks op eigen benen staan als onze beentjes nu al niet sterk worden? Hoe kunnen wij later de zware last van het leven dragen als ons ruggetje n u niet stevig wordt? Hoe kunnen wij straks als het moet onze tanden laten zien als er nu niet de grondslag ge legd wordt voor een gezond en sterk gebit? Geef ons nu toch kalk! Maar dan kalk waar ons lichaam het mees te profijt van heeft, dus Agré- Calvit, die lekkere kalk met vita mine D3 van Phïlips-Roxane. Een busje Agré-Calvit met choco lade- of pepermuntsmaak kost maar f 1.65.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5