BB legt over de IJmond een net van „wakers" Voetbal in Kennemerland AUTORIJLES Nu een „spel", dat alleen maar geld kost Bevolkingsonderzoek vergt serie maatregelen VVV's benoorden het Noordzeekanaal in federatievergadering bijeen Kennemer Lantaarn Old Clothes New A anmeldingsformulier AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM Meer financiële steun nodig om de groeiende belangstelling te kunnen blijven trekken Veisertunnel lokt straks velen 7 HOOG OP DE VUURTOREN EN ONDER TWEE METER BETON Nog 48 portafonisten nodig DRY CLEANING ONLY Doopsgezinde jongeren huren IJmuidense bunker TAXI NODIG? - BEL 5 000 Leert goed AUTORIJSCHOOL „IJMOND" j VSV naar Den Helder Opstellingen Aanpassing van pensioenen Een der mooiste streken van Europa r Allen onderdak! Gota kan beginnen Vogeltje gezien vogeltje gevlogen Kampioen blazers uit Engeland naar IJmuiden Santpoort I kampioen tweede klasse ZAT ER DWG 17 MAART 195 6 OOK AL MERKT DE BUITENWACHT er nagenoeg niets van, de Bescherming Be volking bouwt zijn organisatie steeds meer uit. Het gaat, wat de aanmelding betreft, in sommige delen van de gevarenkring Velsen-Beverwijk nog niet overal zoals men het zou wensen, maar Santpoort, Velsen-Noord en Beverwijk zijn voorbeelden van een goede opbouw, waardoor het wat minder moeilijk te verdragen is, dat IJmuiden een zorgenkind blijft. Ook daar zal het goed moeten komen, maar het is tenminste een troost, dat andere delen van de kring een prima voorbeeld geven. Santpoort is zo goed als klaar. Velsen-Noord heeft van de benodigde 200 man er een 160 inge schreven. En bij de laatste wervingsactie kwamen Velsen en Beverwijk met hun resultaten boven het landelijk gemiddelde. Tal van diensten zijn voortdurend in training, de brandweer, de opruim- en red dingsdienst, de geneeskundige dienst, de dienst sociale verzorging en daarnaast wordt hard gewerkt aan de blok- en wijk- bescherming, die bij eventuele rampen, het eerst in het geweer zal komen. Voor een goede organisatie van de bescherming bij rampen is het echter onontbeerlijk, dat de centrale leiding van moment tot moment op de hoogte blijft van wat er gebeurt. In de kommandopost moet men in staa' zijn de omvang van een ramp geheel te overzien. Het kan namelijk heel goed ge beuren, dat in een bepaalde straat een paar bommen vallen, er huizen verwoesten, brand veroorzaken en slachtoffers onder de bevolking maken, maar dat tegelijkertijd in een ander deel van het gebied de ramp veel groter is. De blok- en wijkbescherming zijn de eerst aangewezenen om hulp te verle nen en pas, wanneer deze het niet aan kun nen zal de centrale leiding mobiele groepen inzetten. Vlugge verbindingen De dienst bescherming bevolking heeft hiervoor een vernuftig meldingsysteem ontworpen, dat gebruik maakt van normale telefoonlijnen, inductor-telefoonlijnen, mo bilofoons en portafoons. Het is de verbin dingsdienst, die onder leiding van de heer G. H. L. van Scherpenzeel van deze mo derne media gebruik maakt om de kom mandopost alle gewenste inlichtingen te verschaffen. Deze verbindingsdienst is, zo als bekend, ondergebracht in twee bunkers op het terrein van het missiehuis te Drie huis. Tussen wanden van 3 meter dik be ton en onder een dak van 2 meter dik be ton zit in de bunker één de commandopost, waar de staf het gezicht heeft op een „piot- kaart", die in een naast-gelegen vertrek, het berichtencentrum, staat opgesteld. Door een glazen wand kan de staf op de kaart de rampgebieden aangeduid zien en de daarbij gebruikte kleuren geven tevens de aard van de kalamiteiten aan. Bunker twee is het kommunicatiecentrum. Daar zitten de centralisten, die de verbindingen met het berichten-centrum in bunker één tot stand brengen, Zonder woorden Hoe komt nu een bericht uit een blok bij het HBB (Hoofd Bescherming Bevolking)? Het vraagt meer tijd om hét té vertellen, dan om in werkelijkheid dat bericht door te geven. Als in een blok een ramp plaats vindt, dan geven de blokmelders, zodra zij gegevens verzameld hebben, dit in tele gramstijl telefonisch door aan hun wijk- hoofd. De wijkhoofden combineren de bij hen binnenkomende berichten en geven deze via een eigen telefoonlijn door aan de commandopost. De centraliste, die de verbinding tot stand brengt, hoeft daarbij niet te spreken. Via een verklikker-systeem kan zij zien, wie belt en uit het feit, dat van een eigen telefoonlijn gebruik gemaakt wordt, blijkt haar zonder meer, dat contact met de kommandopost gewenst wordt. En zonder haperen Zonder haperen komt dus de verbinding tot stand met een van de zes telefoon- bedieningsplaatsen in het berichten-cen trum, Daar worden de berichten in drie voud opgenomen. Elk overbodig woord wordt daarbij vermeden, een afgesproken codering bekort het gesprek eveneens zo veel mogelijk, opdat de lijn zo gauw mo gelijk weer vrijkomt voor volgende berich ten. De meldingen gaan van de telefonistes naar de schifter. die ze op belangrijkheid controleert en vandaar naar de plotter, die de melding op de plotkaart aangeeft. Een doorslag gaat direct naar de commando post. waar men dus schriftelijk en op de plotkaart een volledig beeld krijgt. Uitkijkposten Er zijn ook uitkijkposten, zoals op de vuurtoren en andere hoog gelegen punten. De wachters daar kunnen uiteraard nooit zo precies de plaats van een ramp hepalem wel de richting, waarin zij deze waarne men. Zij geven die richting in graden aan en op een peilkaart wort die richting dan uitgezet. Komt er van een andere uitkijk post eveneens een melding, dan zal het snij punt van de lijnen de plaats van de ramp zijn en dat kan dan weer in de plotkaart aangegeven worden. Stel dat bij een ramp telefoonverbindin gen worden vernield. In dat geval worden een of meer mobilofoonwagens naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Deze heb ben elk een bemanning van vier portafo nisten, uitgerust met een draagbare zen der-ontvanger. Drie van hen gaan het rampgebied verkennen, de vierde blijft bij de wagen om de berichten van zijn colle ga's op te vangen, waarna ze met de mobi lofoon worden doorgegeven aan het berich tencentrum. Boeiend werk Er is thans één volledige ploeg samenge steld, die regelmatig en met groot enthou siasme oefent. Het is interessant werk, dat boeit, omdat men onder zijn handen het werk ziet groeien. Toen wij een bezoek brachten aan de kommandopost hebben wij dat ervaren. Samen met het hoofd van de bescherming bevolking, de heer W. van Lier, zagen wij op de plotkaart Oud-IJmui- den en een gedeelte van nieuw IJmuiden bedekt worden met rode, groen en gele kleuren. Bom-inslagen, branden, gewonnen. Ook in Velsen-Noord vielen brandbom men, doch het was incidenteel. Zo groeide het volledige beeld uit de binnenkomende berichten en werd een inzicht verkregen omtrent de hulp, die geboden moest wor den. Er zijn voor dit werk nog meer mensen nodig. Van de 48 portafonisten, die be schikbaar moeten komen, heeft men er nog maar één. Voor het kommunicatie-centrum en het berichten-centrum is één ploeg on voldoende. Het zullen er deels twee, voor de telefonisten drie moeten worden. De mensen, die reeds bij de B.B. zijn, doen het met plezier en vooral ook in de overtui ging, dat hun werk bij een ramp van on schatbare waarde is. Het is nu een spel, dat ontzaggelijk veel geld kost. En men kan slechts hopen dat het nooit nodig zal zijn van dit nu uitgegeven geld rente te trek ken, omdat het spel ernst zou zijn gewor den. Maar als het ernst zou worden, zonder dat vooraf het spel gespeeld is, dan zou de ramp ook werkelijk niet meer te overzien zijn. ADVERTENTIE B. KRAAY STEPHENSONSTRAAT 61 I3MUIDEN TELEF. 4325 Voor zondag is het programma vastge steld, waarvan men aanvankelijk hoopte dat het op 12 februari jongstleden zou kun nen worden gespeeld. De kans is groot, dat het vrijwel volledige programma nu afge werkt kan worden. De leider van 3B krijgt Terrasvogels op bezoek. De Santpoorters nemen met 13 punten uit 15 wedstrijden nog een vrij behoorlijke plaats in, maar toch komt het ons voor, dat hun prestaties zich de laatste t'jd in dalende lijn bewegen. We menen dan ook stellig te mogen aannemen, dat de leiders op beide punten beslag zullen leggen. Vitesse, dat de vorige zondag zo'n kost baar punt tegen HSV verspeelde, zal zon dag van Alkm. Boys moeten winnen, wil het niet al te ver bij Wijk aan Zee achter komen. Een en ander betekent echter een zware opgave voor de Castricummers. Het zou ons zelfs niet verwonderen, als ze we derom een punt verspeelden. ADOCSV is vooral voor de CSV'ers van belang, immers zij staan momenteel nog steeds genoteerd als gegadigden voor de onderste plaats. Het zal dan ook in Heemskerk geducht spannen. De eerste ontmoeting won ADO destijds met 10, maar ditmaal zouden we van een gelijk spel geenszins vreemd opkijken. Velsen krijgt bezoek van. EHS. De Sant poorters hebben hun ploeg enigszins .ver jongd en het schijnf, dat dit de kracht der voorhoede wel ten goede is gekomen. In Haarlem zegevierde Velsen op 15 oktober van het vorige jaar met 10 en we dach ten, dat de Velsenaren ook nu wederom de beste kansen maakten. Kinheim speelt wederom thuis en wel te gen HSV, welke club ook in de eerste ont moeting van dit seizoen de tegenpartij der Kinheimers was. Ze verloren toen met 20 en ook in dit twetede treffen geven we de Heiloërs de beste kansen. In 4E staat Waterloo voor de zware taal: ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Op het afgesloten terrein van de Rijks waterstaat zuidelijk van het einde van de Strandweg bij de rijwielstalling en par keerplaats zijn ongeveer een half jaar ge leden de verkenners van de IJmondtrek- kers gestart in hun lokaal „De strandhut", vroeger toebehorend aan de Velser Jeugd raad. De IJmond trekkers zijn een van de Elfregigroepen in het land, uitgaande van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Ten behoeve van het jeugdwerk heeft de Elf- regi-federatie nu een honderd meter zui delijker gelegen boven de grond gebouw de bunker gehuurd van de Domeinen. Het is de bedoeling hier in de toekomst bijeen komsten voor jeugdleiders en groepen te houden. Met het herstel en de inrichting zijn dezer dagen de padvinders van ver schillende Elfregigroepen in deze provin cie begonnen. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant f 6.50 per kwartaal//' 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen op eigen terrein, evenals destijds in Drie huis, beide punten afhandig te maken. De IJmuidenaren wonnen toen met niet min der dan 41, doch we verwachten, dat ze deze keer wel een toontje lager zullen (moeten) zingen. THB krijgt een schone gelegenheid te gen SEMO haar misstap van de vorige zon- aag weer een beetje goed te maken, maar of een overwinning de Boys veel zal .baten, betwijfelen we, want ook van NAS ver wachten we, dat het tegen DCO zal winnen. Voor Onze Gezellen hebben we na de sprekende zege op THB respect gekregen. We verwachten nu ook een overwinning op Halfweg. BloemendaalWH en DIO- APGS lijken ons wedstrijden voor een ge lijk spel. ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, dooi; gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie fen Auto-techniek Hagelingcrweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550- 6200 ADVERTENTIE CELSIUSSTRAAT 52 (achter Cultu- reel Gebouw) - Tel. 4551 - IJmuiden. VSV is zondag vrij voor de competitie. De roodwitten spelen nu in Den Helder een oefenwedstrijd tegen HRC. Wijk aan ZeeTerrasvogels. De Vogels komen uit met: Butter; Akkerman en Goed hart; Spanjaard, Disselköter en Van Eden; Rijke, Schippers, N. N., Van Vuuren en Bouwer. Velsen—EHS. Velsen beschikt over: Jan sen; Hijnen en Tromp sr.; Van den Enden, Bakkum en Boon; Wittebrood, Braam, Tromp jr., Hermans en Donker. Het werkcomité, dat in Beverwijk het bevolkingsonderzoek op t.b.c. voorbereidt, deelt het volgende mede: In tegenstelling tot de in 1953 gevolgde werkwijze wordt thans vooraf géén huis bezoek gedaan. Er wordt nu begonnen met de bevolking zonder meer een oproep te sturen, waarop de datum en het uur wor den vermeld, wanneer het onderzoek zal kunnen geschieden. Er zal naar worden gestreefd om degenen die in het arbeidsproces zijn opgenomen, zoveel mogelijk in de avonduren op te roe pen. Het zal echter niet mogelijk zijn om arbeidsverzuim geheel te voorkomen. De werkgevers worden dan ook opgewekt zo veel mogelijk hun medewerking te ver lenen om hun werknemers in de gelegen heid te stellen aan het onderzoek deel te nemen. Zij mogen hierbij bedenken dat het bevolkingsonderzoek ook voor het bedrijfs leven van grote betekenis is. Plaats van het onderzoek Het ligt in de bedoeling om op 20 maart a.s. met het onderzoek te beginnen. Er zal worden gestart in Wijk aan Zee in het pension „Kennemerduin", Verlengde Voor straat 8. Daarna komen de overige inwoners van Beverwijk aan de beurt. Hiervoor wordt het onderzoek gehouden in het per ceel Populierenlaan 146 hoek Arendsweg te Beverwijk, waar ook de centrale admini stratie is ondergebracht. Vrijwillige helpsters Voor het onderzoek is het niet nodig, zich te ontkleden, wanneer de voorgeschreven kledingvoorschriften nauwkeurig worden opgevolgd. Deze voorschriften worden op de oproepkaarten vermeld. Het toezicht op de naleving van deze voorschriften werd in 1953 gehouden door verschillende vrijwillige helpsters. Ook nu wordt weer een beroep gedaan op de hulp vaardigheid van vrijwillige medewerksters. Zij, die bereid zijn deze werkzaamheden te verrichten, kunnen zich hiervoor opgeven bij de centrale administratie, Populieren laan 146 te Beverwijk. Belang van het onderzoek Het onderzoek wordt gehouden in het belang van de volksgezondheid van de ge hele bevolking. Het gemeentebestuur ge troost zich hiervoor belangrijke financiële offers. Van de bevolking wordt verwacht dat ieder, die hiertoe in staat is een bij drage in de kosten betaalt van 1.25 per persoon. Zij die deze bijdrage niet kunnen missen, moeten zich hierdoor niet laten weerhouden aan het onderzoek deel te nemen. Zij betalen dan zoveel zij kunnen missen. Het onderzoek kan alleen slagen als de gehele bevolking meedoet. Tenslotte wordt er op gewezen dat bij elk onderzoek ziektegevallen worden ge constateerd. In sommige van deze gevallen is een zeer kostbare verpleging noodzake lijk. Het is voor de betrokkenen vaak niet mogelijk de aan deze verpleging verbonden kosten te betalen zonder daardoor in grote financiële moeilijkheden te komen. Bij verschillende ziekenfondsen en ver zekeringsmaatschappijen bestaat de ge legenheid zich tegen een geringe premie te verzekeren tegen deze kosten. Voordat aan het onderzoek wordt deelgenomen, wordt dan ook ieder aangeraden eens na te gaan of men wel, c.q. wel voldoende, verzekerd is. De Tweede Kamer heeft de wetsont werpen aangenomen tot verhoging van de pensioenen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van het Spoorwegpensioenfonds met een toeslag wegens de loonsverhoging per 1 oktober 1954. Bij wijze van voorschot is deze toe slag reeds uitbetaald. Uit de Kamer kwamen klachten dat niet alle gepensioneerden de volle 6 percent hebben gekregen door het dregressie-stel- sel. Minister Beel zei, dat de regering het bezwaar erkent tegen het degressieve stel sel, maar dat is in de Pensioenwet vastge legd. Zolang dat het geval is, moet men de consequentie daarvan aanvaarden. De regering heeft een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij de nadelige effek- ten van het degressie-stelsel worden weg genomen, en eveneens een wetsontwerp tot aanpassing van de oude pensioenen aan het nieuwe loonpeil. De bedoeling is dat deze wetten gelijk met de invoering van het ouderdomspensioen in werking kunnen treden, dus waarschijnlijk 1 janu ari 1957. VANMORGEN IS DE FEDERATIE van VW's boven het Noordzeekanaal aan haar 42e algemene vergadering begonnen in hotel „Sonnevanck" te Wijk aan Zee, waarbij onder meer het jaarverslag over 1955 aan de orde is gekomen. Hoe gunstig dit jaar voor het vreemdelingenverkeer in het district boven het kanaal is geweest, blijkt uit de cijfers, die dit verslag noemt: het gewest wordt volgens de statistieken door een steeds toenemend aantal vreemdelingen bezocht en in Alkmaar alleen al, dat in 1954 zijn 700-jarig bestaan vierde, kwamen het jaar daarop toch meer overnachtingen voor dan het voorgaande jaar (het totaal bedroeg 13.717 tegenover 11.696 in 1954). Het grootste contingent vreemdelingen werd geleverd door de landen Duitsland, België, Frankrijk, Zweden, Amerika, Denemarken, Engeland en Zwitserland. Voor Beverwijk was 1955 eveneens een goed vreemdelingenjaar: er overnachtten in totaal 2716 gasten en deze zelfde tendenz is in bijna alle andere bij de federatie ondergebrachte VW's te merken. De jaarvergadering heeft hedenmorgen een voorstel tot wijziging der statuten aangenomen en daarmee werd het nodig het bestuur met twee leden uit te breiden de bestuurskandidaat de heer P. Beem- sterboer van Ten Burg (Texel) werd on der meer benoemd. Tunnel-consequenties Ondanks de gunstige resultaten in het verslagjaar acht de federatie het nodig de propaganda-activiteit voor het gewest („één der mooiste streken van Europa") nog op te voeren, waarvoor het echter nodig is de financiën van de VW's verder te verstevigen. De gemeentebesturen sub sidiëren tot niet meer dan f 3000.per jaar, wat door de federatie aan de lage kant wordt geacht. Het federatiebestuur onderkent geenszins de grote belangrijk heid, die het gereedkomen van betere oeververbindingen onder het Noordzee kanaal voor het vreemdelingenverkeer zal zijn. Het aantal dagbezoekers zal zeker in belangrijke mate toenemen en vooral Dank zij het nijver streven van de Velsense gymnasiasten zijn de horden mede-klassici. die in de dagen na Pasen voor de tiende Gymnasiale Olym piade naar Velsen zullen ko men. onderdak gebracht. Alle maal. Het heeft dan wat bloed, zweet en tranen gekost, maar niemand uit Groning'n of Maastreech hoeft in Velser- beek te overnachten en dat is dan een hele zorg minder voor de jongelui, die deftig lopen voor te bereiden. Alleen kwam het wat onge legen, want de Paasproefwer- ken waren er óók nog, terwij! de GOTA-organisatoren een groot deel van hunnen herse nen dienden in te zetten voor de gasten der 24 deelnemende scholen. Dat wordt een heel Babyion, want niet alleen, dat deze ju- bileum-Gota, waarvan u dus als trouw lezer dezer speelse regelen kunt weten, dat het een sportieve olympiade be doelt te zijn voor leerlingen der Neerlandse gymnasia, wordt bijgewoond door lied'n, die oet Grönning'n koom'n benn'n, op de Turfmarkt 't Praetinius-gymnasium staet, maar evenzeer komen ze uit Ljouwert, dat aan deze kant van de grens Leeuwarden schijnt te heten en uit Breda en uit vele, vele andere ste den met een eigen gym. Mocht het dus eens een beetje ru moerig zijn in die hopelijke zonnige nadagen van 't Paas feest ge weet er nu van. Muziek op bed Zondag is voor de zieken van het Antoniusziekcnhuis de eigen RUAZ weer in de lucht van half elf tot kwart over twaalf. En In deze ruim anderhalf uur komt er heel wat uit de luidsprekers. Zoals een licht grammo foonconcert, een opera de „Parelvissers" ter gelegenheid van het eerste RUAZ-lustrum en een programmaatje over Kees Stet. Ik weet niet precies wat de Ruaz-ers bedoelen in hun aankondiging aangaande deze Kees want zij zeggen: „Wij zijn daar in een wereld stad van het vlakke land, zoals Noordholland daar is en ont moeten daar Kees Stet". Vraag: waar ligt die metro pool tussen Haarlem en Den Helder? Op welke avenue ont. moette RUAZ Kees? U moet het natuurlijk geheel zelf weten, als u er in wilt vliegen, als het vogeltje op be zoek komt, maar ik heb u gewaarschuwd en kom me dus niet snikkend aan boord met de narigheid. De laatste tijd zwerven er steeds meer fotografen over de wereld, die hun driepoot gaarne enige momenten in uw huiskamer willen planten, om enige snapschoten te. vervaar digen van uw jongste, uw oudste of uw poes. Of van uzelf. Zij vragen dan wel eens betaling vooraf en bezweren u, dat ge de kiekjes per om gaande in huis krijgt, maar wat er dan ook in uw bus mag verzeilen kiekjes zijn het niet. En dat is natuurlijk-niet zo als het hoort. Dat vindt de politie ook en zij waarschuwt u dus met mij tegen deze vo geltjes, die zich eerst laten zien en dan gevlogen zijn zonder vaste woon- of verblijfplaats achter te laten. Tenzij ge ge heel zeker zijt van hun be trouwbaarheid kunt ge zulke vogels beter laten vliegen, want het is best mogelijk, dat ze u anders op de lijmstok ne men. En daar zit ge dan, zon der centjes en zonder prentjes. Reisleider leidt reisavond De dagen gaan weer komen - en misschien zijn ze bij u al aangebroken toen het van zachtjes hard ging sneeuwen - dat atlassen worden opgeslagen en moeder de komende zomer naar Corsica wil, terwijl vader het op Eelde houdt. Dat zijn heerlijke dagen, want de voor- en napret van de vakantie is volgens oude, wijze mannen beter dan de vakantie zelf. Hetgeen doet veronderstel len, dat zulke oude, wijze mannen dan maar liever niet met vakantie moesten gaan. Noch oud, noch zo droevig- wijs is dr. A. C. J. de Vrank- rijker, die woensdagavond in het Cultureel Centrum voor het Instituut voor arbeiders ontwikkeling een „reisfilm- avond" komt verzorgen. Dat hij er slag van heeft, neem ik onmiddellijk aan, want deze Hollandse fransoos heeft al menige groep reislustigen over de aardbol geleid en hij zal dus uit een blijde ervaring kunnen putten. Over voorpret gesproken. Koperen leest Al heb ik mij ter voorkoming van te zeer uitdijende kolom men het principe aangemeten, dat „beneden" de zilveren ju bilea geen persoonlijke gedenk dagen door dees' Lantaarn worden beschenen, principes zijn er om overboord te werpen en schoenmaker Willem van der Pijl mag best weten, dat ik om zijnentwille krachtig heb geworpen met het principe Want schoenmaker Willem is nog maar „12V2 jaar bij de fir ma J. J. Bosman" in Velsen- Noord en deze trouw wordt dezerzijds gaarne met een pluim bestoken. Want deze IJmuidense Willem is niet slechts een goed lapper in het hoge noorden onzer gemeente, maar tevens een wandelend adresboek, waarin de Bosman netjes nimmer vergeefs blade ren. En meer een vrind dan een leverancier voor de klan- tenbent) zodat hem van alle kanten minstens het zilver en zo mogelijk het goud wordt toegewenst. Wanneer het u gaat als mij, dan zijt ge fervente aanhangers van de oprechte muziek der fanfarekorpsen, waaraan dit land gelukkig een grote overvloed rijk is. Dan mint ge de rinkeling der bekkens evenzeer als de donkere toon der tuba, zoals ze samenvallen in mars of ouverture. Voor ons heb ik heuglijke berichten. De sectie muziek van de Velser Gemeenschap krijgt namelijk een groep blazers op visite, waarbij Hoogovenharmonie en Wilhelmina met alle respekt overigens, want ik mag ze graag horen zich klein moeten voelen; op 9 april schalt de muziek van de „Fodens Motor Works Band" door het dan on getwijfeld stampvolle Rex-theater. Die Fodens-knapen komen hun internationale faam tij dens een tournee, dat hen tus sen 4 en 14 april door de lage landen zal sleuren, één avond uitdragen in IJmuiden. Het zijn me de beroemdheden wel, want Harry Mortimer, die ai jaren de dirigeerstaf over dit selecte gezelschap heeft, voer de zijn muzikanten meermaie.i naar het kampioenschap van Albion en zelfs eenmaal naar de hoogste eer: de wereld titel schoonblazen. Ze spelen NATUURLIJK Dichter und Bauer oftewel Poet and Peasant en NA TUURLIJK de ouverture Zampa, maar gaan evenmin op zij voor Sibelius' Finlandia en de Fantasy in F van Mozart. Er is nu al zoveel belang stelling onder de verenigingen, die menen nog wel iets van deze musici te kunnen opste ken, dat ge haastig kaarten moet zien te bemachtigen voor deze interland-muziek, wilt ge er in april niet wenend naast staan. Maandag begint de kaart verkoop. LAMPENIER' de Zaanstreek zal zich op deze toename dienen te prepareren, maar ook voor de plaatsen bij de Velser tunnel gelegen zal het gereedkomen van die tunnel een grote verandering in eik opzicht met zich brengen. De federatie heeft enige plannen in uit werking of reeds uitgewerkt, zoals het uit geven van een hotel- en pensiongids, een nieuwe folder in vijf talen terwijl in het afgelopen hoogseizoen goede resultaten werden geboekt met de logiesinformatie- dienst. Bijna 100.000 inlichtingen Tenslotte nog enige statistische cijfers uit het jaarverslag. In 1955 werden door de bij de federatie aangesloten VW's, die in totaal 6019 leden tellen, ruim 93.000 in lichtingen verstrekt. Er overnachtten in dit gewest 402.791 Nederlanders en 139.601 buitenlanders in hotels, 522.850 Nederlan ders en 57.135 buitenlanders vonden on derdak in gemeubileerde kamers en hui zen. Er werden in totaal 471.076 Neder landse kampeerders geregistreerd en 17.368 kampeerders kwamen uit het buitenland. De jeudgherbergen boekten 10.934 Neder landers en 1.452 buitenlandse gasten. In de middaguren is het gezelschap, dat de jaarvergadering bijwoont, op het Be- verwijkse raadhuis „Scheijbeeck" ont vangen, waarna een koffiemaaltijd in hotel ..de Tuinberg" te Wijk aan Zee volgde. Daarna is de bijeenkomst voortgezet in „Sonnevanck". Schaken In de laatste competitiewedstrijd van Santpoort voor de tweede klasse van de Noordhollandse Schaakbond tegen Pat Mat 3, moest minstens een gelijk spel uit de bus komen wilde „Santpoort" zich kampioen kunnen noemen. Dit is het inderdaad geworden, maar het succes heeft aan een zijden draadje gehan gen voor het zover was. De „Pat Matters" beten fel van zich af en vooral in de slot- faze ging het geducht spannen, hoewel het spel in den beginne vlot verliep. Betrekke lijk snel kwamen de Santpoorters voor te staan met 2V21/1. Tuning, die een dame-gambiet te ver dedigen kreeg, deed dit op afdoende wijze, waardoor zijn tegenstander reeds na 16 zetten moest opgeven. Vermeer bracht spoedig daarna weer een punt voor Sant poort, als wit-speler bracht hij de Engelse opening in praktijk en met succes. Hos speelde een gedegen positie-partij en kon de balans in evenwicht houden. Maar hierna liep „Pat Mat" in. Labou- chère opende e4, waarop zijn tegenstander de Siciliaanse verdediging toepaste. Hoewel het spel aanvankelijk gelijk opging, moest Labouchère tenslotte toch het onderspit delven. Kok deed alle moeite om voordeel te behalen, maar de Pat Mat-speler door zag alles en er werd tenslotte tot remise be sloten. Hierna kwam de tegenslag van de avond. Pels, die aan bord 1 tenslotte in een toreneindspel daarbij geassisteerd door loper en pionnen het betere spel kreeg en de winst zo te zeggen voor het grijpen had, maakte een fatale blunder, waardoor hij spoedig moest opgeven. Toen was het dus 3-3. Aan de overige vier borden ging de strijd onverminderd voort. Omstreeks 11 uur kon Wolters aan bord 2 zijn zege con solideren. Het was een strijd vol gedegen positie-spel, langzaam maar zeker wist Wolters zijn stelling te verbeteren, zodat hij tenslotte zijn tegenstander de baas werd. Schuurman deed als altijd prima werk, on verstoorbaar voerde hij zijn geliefde opening uit e4-f4, en geleidelijk werd het zo, dat er winst in zat. Wegens het late uur werden tenslotte de volgende beslissingen genomen: Busselman, die een tikje minder stond, bood remise aan, hetgeen geaccep teerd werd; Schuurman nam op grond hiervan ook met een verdeling der punten genoegen. De partij Sterk werd voor „Sant poort" verloren verklaard. Hierdoor was het dus 5-5. Namens „Pat Mat" werden door de wed strijdleider Mulder de felicitaties overge bracht

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9