Vissers blijven eensgezind wachten op toelichting van redersverklaring VAN NELLE Agenda voor Velsen reeds drommen Velser tunnel zal het noorden der provincie geheel ontsluiten Visserij-varia EVC-bestuurders moesten de openbare vergadering verlaten Aanmeldingsformulier SIMPLEX-rijwielen JAC. STET zware shag 8 STAKING OP TRAWLERVLOOT GAAT TWAALFDE WEEK IN Vuurwerkfabriek uitgebrand Motortrawllogger „Ada" maakte proefvaart er zijn die op een VOOR naar Jeugdzorg had „een bok geschoten" in het Jeugd- gebouw De beste tabakken der wereld voor.... Federatie van VVV's bijeen Burgemeester Scholtens: „Waarom de badplaatsaccomodatie ook buiten het seizoen niet rendabel maken?" Gouden koffie EEE3AfY»<er MAANDAG 19 MAART 1956 (Van een onzer verslaggevers) DE DOOR DE STAKINGSCOMMISSIE uitgeschreven openbare vergadering in het Patronaatsgebouw is zaterdagavond om zes uur bij uitzondering rumoerig geworden. Na een inleiding door de voorzitter van de commissie, de heer Akkerman, waarin hij meedeelde, dat deze vergadering was belegd naar aanleiding van het door de reders uitgegeven communiqué en de daarop gevolgde verklaring van de EVC „de over winning is er en heeft het nog nut verder te staken" hebben de stakers eensge zind het besluit genomen om de EVC-bestuurders en de verslaggevers van „De Waar heid" het bijwonen van de openbare vergadering te ontzeggen. De vier heren moesten de zaai onder gejoel verlaten. Er is daarna in de rust, die deze staking nog steeds ken merkt, verder vergaderd en kalm is een resolutie aanvaard, waarin wordt gezegd, dat de vissers een antwoord van de reders verwachten, dat door elke visserman gelezen en begepen kan worden. Toen er gestemd moest worden en een ingezonden stuk van „Een visserman" in ons blad ter sprake kwam, deelde de stakingsleiding mee in het geheel niet bang te zijn voor een schriftelijke stemming. „Maar de zaal blijkt eens gezind te zijn", aldus de leider. „De moed hebben we zeer zeker voor zo'n stemming. Dit in antwoord op dat ingezonden stuk, maar laat die visserman er dan ook zijn naam onder durven zetten". Met zitten en opstaan is daarna gestemd. „Staken we door", vroeg de voorzitter. Allen stonden op. Na zijn excuses aan enige bladen te hebben aangeboden voor de beschuldiging in de vorige vergadering als zou de gehele Nederlandse pers verkeerde voorlichting over de staking op de IJmuidense trawler- vloot geven, heeft de heer Akkerman uit een gezet, „welk spel de EVC nu weer in IJmuiden heeft bedreven". „De reders ga ven op 10 maart hun onleesbare verkla ring uit en nog dezelfde dag kwam de sta kingsleiding met het antwoord. De reders hebben daarna geen duidelijker toelichting gegeven, hoewel de stakingsleiding van di verse kanten had vernomen, dat er eind van- deze week iets uit de bus zou komen, nadat er twee redersvergaderingen waren gehouden, EVC-„verraad." Plotseling is toen de EVC met een ver klaring gekomen, waarin deze organisa tie als haar mening uitsprak, dat de over winning er was. Ondanks de door de sta kingsleiding geopperde bezwaren tegen deze verklaring, is zij uitgegeven in alle vissersplaatsen. De heer Akkerman deelde namens de commissie mee, dat men geen vijand van welke kant dan ook ducht. Hij noemde het uitgeven van de verklaring verraad plegen en uiteindelijk zou deze verklaring zelfs de toelichting van de re ders hebben tegengehouden. Op verschil lende rederskantoren hadden de vissers de telegrammen al gereed zien liggen:: „Sta king geëindigd omgaand antwoord". „Eruit, eruit", werd er vervolgens geroe pen en de vergadering ging er mee ac eoord dat de heren van de EVC en „De Waarheid" de zaal werden uitgezet. Nog even ver Naar de mening van de stakingsleiding is de strijd nog evenver als enige weken geleden de eenheid onder de vissers is nog even sterk en welwillend en soepel staan de partijen tegenover elkaar. De heer Akkerman riep de reders op om duidelijk te stellen, welke kant men op wil en om niet langer rond een cirkel te lopen. De volgende resolutie werd aangenomen: „De vergadering van trawlervissers op zaterdag 17 maart te IJmuiden bijeen, kennis nemende van mededelingen van de commissie van vertrouwensmannen inzake de situatie in het trawlerconfliet, spreekt als zijn mening uit, dat praktisch geen wij ziging in de toestand is gekomen door het uitblijven van een duidelijker toelichting van rederszijde op hun verklaring van 10 maart. Daardoor moeten de vissers blij ven vasthouden aan hun verklaring van de commissie van vertrouwensmannen, die zaterdag 10 maart naar aanleiding van de redersverklaring werd uitgegeven. De vissers zijn van mening, dat de mogelijk heden voor een speciale oplossing van het conflict aanwezig zijn, maar dat daarvoor een meer positieve toelichting van de re dersverklaring noodzakelijk is". Werk voldoende Een tiental vissers heeft vervolgens de vergadering toegesproken. De ingezonden stukken in de IJmuider Courant van vo rige week, ondertekend door de heer K. Tromp en „Een visserman" werden toege schreven, als komende uit de pen van de EVC. Tal van sprekers gaven als hun me ning te kennen, dat de Hoogovens nog steeds veel voor schroot betalen en dat er in heel Noordholland werk genoeg is. Al rijdt de bestuurder van de Centrale van Zeevarenden elk bedrijf af om te verhin deren dat stakers worden aangenomen, werk blijft er genoeg. Van de 52 Egmon- ders zijn er al 37 in Alkmaar tewerkge steld, aldus een van de vissers. En een ander zei: „In elk bedrijf kan de werkne mer met de directie spreken. We willen nu dat het eens goed wordt uitgevochten. Als het' buigen of barsten is, dan alle bar sten". Nog een greep uit de serie toespraken: ook de heer Hartman was volgens een van de sprekers weer in Egmond geweest. Hij wilde een schip volk bemannen. Doe het zelf maar, hebben de „derpers" gezegd. Houvast: naar zee Een der leden van de commissie meen de dat men met het stilleggen van de vloot gedurende elf weken al behoorlijk had la ten zien hoe machtig de vissers zelf zijn. „Op een vergadering van de Centrale van Zeevarenden in Den Haag zeiden die be stuurders: we kunnen de vloot stilleggen en zo weer laten varen ook. Nu, dat kun nen we zelf ook". En dit commissielid meende, dat wanneer de reders ook maar enig houvast zouden geven, de vloot weer naar zee zal gaan. Met de uitspraak van OVB-bestuurder J. Koning in de eerste vergadering, als moest de Centrale van Zeevarenden maar drop kopen voor alle ontvangen contributies kon deze spreker het achteraf wel eens zijn. De leden van de Centrale op Egmond hadden bij het ju bileum van het NW een zak toffees en een lollie thuis gehad Lijst of bedrijf Er zijn daarna nog wat woorden geval len tussen enige sprekers en de vissers in de zaal over de vraag of deze vergadering wel nodig was geweest „Er is immers niets veranderd en we zijn het eens" en of het beter was met steunlijsten te lopen of de bedrijven in te gaan. Een vrouw sprak nog: „De communisten hebben het gedaan, dat we nu hier zitten" en de heer Akkerman voegde er aan toe, dat de com missie toch af en toe verslag aan de vis sers moet uitbrengen. Ook het ingezonden stuk van de heer K. Tromp werd door hem uitvoerig onderhan den genomen. „Ik sta buiten de staking heeft Tromp geschreven", aldus de heer Akkerman. „Maar waar maakt hij zich dan zo druk om". Voorts meende spreker, dat geen staking is te voeren, wanneer men naar de neven-arbeiders (in dit geval de havenarbeiders, die minder verdienen door de staking) moet kijken. De meesten zijn verenigd in de CBT, aldus de heer Akker man, toen zij eens staakten en drie traw lers pas voor de tweede beurt losten, scheelde het ons f 10.000 per schip of f 85 per man. Geen invloed Na de verklaringen van de redersver eniging en van de stakingsleiding op 10 maart, had de heer Hartman van de Cen trale van Zeevarenden volgens de heer Akkerman verklaard: „De Centrale staat nog op hetzelfde standpunt als op 2 ja nuari, toen de staking uitbrak". „Hier is een organisatie, die zijn gezicht, gemas kerd door de reders moet verliezen", al dus de heer Akkerman. „Die organisatie, de' Centrale, heeft niet de moed zijn fout te herstellen". In IJmuidens duin De Velsense brandweer en politie zijn vrijdagavond omstreeks negen uur voor de derde maal uitgerukt voor alarm uit het vuurwerkfabriekje van de heer J. Piersma te IJmuiden, dat thans bij de Haringhaven tussen een aantal in het duin gelegen roke rijen is ondergebracht. Het vuur werd ont dekt door de bewoners van een in de na bijheid staande woonwagen. Toen de brandweer in de nabijheid was, sloegen de vlammen al uit het dak en was er van de voorraad chemische stoffen en een persje niet veel meer te redden. Sissend en knette rend heeft het vuur de strijd tenslotte ge wonnen moeten geven. Het vuurwerkfabriekje van de heer Piersma heeft de brandweer en politie al eerder tot actie geroepen. De eerste keer was het een ontploffing in de woning van de heer Piersma aan de Wijk aan Zeeërweg en daarna deed zich op een zondagmiddag een ontploffing voor in het bedrijfje in Oud Velsen. De heer Piersma zou thans overwegen zijn bedrijfje onder te brengen in een in het duin gelegen bunker. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmuider Courant a f6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Tenslotte heeft de voorzitter van de com missie een epistel voorgelezen, waarin werd uiteengezet, waarom deze staking er eigenlijk is: „De erkende bonden spreken de taal van de visserman niet meer. Zij kunnen geen strijd meer voeren en wor den de vijanden van de werknemers". Welke gage? Aan het eind van de bijeenkomst is OVB-bestuurder de heer J. Koning aan het woord geweest. Hij sprak tot besluit om geen invloed op de strijd uit te oefe nen. Hij wees op het verraad van de EVC en ging daarna de redersverklaring te lijf, waarin een minimum gage werd gegaran deerd. „Maar om de Zuid (in Scheveningen en Katwijk) wordt in de CAO ook over minimum gage gesproken en heeft men met garantieloon te maken". Hij deelde mee, dat de landelijke raad van de OVB die middag in IJmuiden in vergadering bijeen was geweest en had besloten om met de vissers, al duurt het nog een jaar, verder te strijden. De heer Koning wees nog eens op het scherpe wa pen van de ontvolking en meende dat met ingang van vandaag of dinsdag zoveel mo gelijk vissers in de bedrijven werkzaam zullen zijn. Onder gunstige weersomstandigheden is zaterdagmiddag de officiële proefvaart ge houden van de VL 7 „Ada", de nieuwe motortrawllogger van de N.V. Zeevisserij Maatschappij Holland, gebouwd op de scheepswerf A. de Jong N.V. te Vlaardin- gen. Namens de scheepswerf werd het schip overgedragen door de heer A. de Jong, die hierbij de rederij, de schipper en de be manning rijke vangst en behouden vaart toweenste. De heer D. Kwakkelstein, di recteur van de N.V. Zeevisserij Maat schappij Holland, toonde zich tevreden met het resultaat, dat de werf had bereikt. Hij memoreerde hierbij, dat schipper P. Keus, die het commando over de VL 7 gaat voe ren, al 40 jaar bij de rederij in dienst is. ADVERTENTIE Simplex - bromfiets met Sachs-motor Een winnend team! üjmipiw/v VELSERDUINWEG 330 - IJMUIDEN-OOST Telefoon 5191 Ruim dertig jongelieden tussen de 16 en 19 jaar hielden zaterdagavond de stamp volle zaal in het Herv. Jeugdgebouw bezig met afwisselend zang, toneel en muziek. Deze avond werd onder het motto „Voor en door de jeugd" gehouden door de com missie „Jeugdzorg" voor buitenkerkelijk ongeorganiseerde jeugd, die dit respecta bele aantal medewerkenden uit eigen kring had gerecruteerd. Met vaart en stipt op tijd werkten de spelers het uit twintig punten bestaande programma af en uit de zaal ge zien klopte het allemaal als een bus. Frits Allan en Kees Heere gaven tussen de be drijven door hun dwaze invallen en imita ties ten beste, terwijl ze daarbij en-passant het volgende programmapunt aankondig den. Met een aantal sketches, waarvan „Een bok geschoten" door zijn lachwek kende inhoud en het aardige spel het mees te succes oogstte, werd bewezen, dat deze jonge mensen door hard studeren in staat zijn verantwoord toneelspel te bedrijven. Natuurlijk houdt dit niet in, dat er aan het spel niet het een en ander verbeterd kan worden. Hetzelfde kan worden opgemerkt voor de muzikanten, die eveneens hun best, deden en in vijf verschillende ensembles optraden. De „IJmond Stars" en de „In- stuifvrienden" konden dan ook naar node van de planken afscheid nemen. Aan het einde van deze zeer geslaagde avond, die reeds voor het derde jaar in deze vorm werd gegeven, kwamen alle medespelenden ten tonele om daar in een massale finale het „Instuifvrienden-lied" te zingen, dat door de zaal enthousiast werd overge nomen. Kees Heere bood de commissie leden met enkele woorden van dank een aardigheidje aan en omgekeerd ontvingen de spelers uit handen van de heer J. P. Wassenaar, voorzitter van „Jeugdzorg" een presentje. Met de mededeling, dat door „Jeugdzorg" op S8 april een toneelavond zal worden gegeven werd deze avond door ds. J. H. Dickhout gesloten. Spreker zette uiteen, waarom er door de Ned. Herv. Ge meente gelegenheid werd gegeven tot het houden van instuif-avonden, en waarom het daarom goed was, dat jongelui in deze vorm plezier hadden. Een tombola, waarin ondermeer ruim vijftig prijzen, die door de heer C. Walraven zelf waren vervaar digd, hield de aanwezigen nog ruim een half uur in spanning, maar toen was er ook niemand meer, die ontevreden naar huis ging. UTD-BRIDGERS IN DE ONDERLINGE COMPETITIE De bridgeclub UTD speelde voor de onder linge competitie. De uitslag luidde: Groep 1: 1. Ten BroekHandgraaf 38 pnt.; 2. en 3. MullerVan Olst 38 pnt.; Rob en echtg. 38 pnt.; 4. KlinkenbergKorver 34 pnt.; 5. Prins en echtg. 30 pnt.; 6. Westerop Pieterse 26% pnt.; 7. SchoenGrentzius 25/2 pnt.; 8. mevr. VerhorstGomes 21% pnt. Groep 2: 1. en 2. dames Schoen -Koelemey 37 pnt.; v. BurkVisser 37 pnt.; 3. Groen Pont» 34% pnt.; 4. mevr. SlaatsBöhm 33% pnt.; 5. mevr. PieterseGroot 32 pnt.; 6. Snel en echtg. 28% pnt.; 7. Warger en echtg. 25 pnt.; 8. dames VerhoefKlinkenberg 24% pnt. ADVERTENTIE Wie ze éénmaal gerookt beeft, wil geen andere meer! DE FOLDER, WAARMEE de federatie van VVV's benoorden het Noordzeekanaal zich het vorig seizoen aan het reizend publiek in binnen- en buitenland voorstelde was een bijzonder knap stukje propaganda: fris en modern zonder de eindeloze herhaling van met name genoemde „doorkijkjes", maar met een magnifiek beeld van dat deel der provincie Noordholland, dat zichzelf als een der mooiste gebieden van West-Europa presenteert. Burgemeester H. Niele van Egmond had de leiding over de vergadering, daar de praeses, de heer D. Breebaart met een zware griep in bed lag. Onder de aanwezigen bevond zich onder meer het bijna voltallige college van Beverwijk; burgemeester mr. H. J. J. Scholtens had achter de bestuurstafel een plaatsje gevonden. Zoals ook uit het jaarverslag, dat wij reeds zaterdag publiceerden, blijkt zal het vreemde lingenverkeer in de kop van Noord-Holland door de Velser tunnel een nieuwe toe komst tegemoet kunnen gaan en burgemeester Niele bond zijn gehoor dan ook in zijn welkomstwoord op het hart, deze toekomstige ontwikkeling bij de besprekingen in het oog te houden en haar als basis voor het overleg te gebruiken. Al waren niet alle VVV's, aangesloten bij de Federatie present, er zijn toch ver scheidene spijkers met koppen geslagen. Niettemin bleek, dat door onderlinge ru zietjes en zelfs een dissidente „illegale" VVV (die van Groet-Camperduin), door te weinig voorbereiding op een statuten- en reglementswijziging en andere betrekke lijke kleinigheden de grote lijn in de be vordering van het vreemdelingenverkeer voor dit nog deels braakliggende gebied wel eens uit het oog werd verloren. Er traden zes gemeentelijke VVV's toe tot de federatie. „Wilde" VVV Namens de VVV's langs de kust werd een brief overhandigd, waarin het leed wezen over het nog steeds niet aangesloten zijn van de VVV Groet-Camperduin tot uiting kwam, die dus „wild" werkt. De contacten zijn inmiddels met deze illegale VVV verbroken, wat een vreemde indruk moet maken op het reizend publiek, zodat het federatiebestuur op het hart gebonden werd, nog eens te proberen deze dissidente VVV onder de koepel der federatie te brengen. Uit de vergadering kwam on middellijk een stem, die van de burge meester van Schoorl, die herinnerde aan de hartstochten, die in Groet-Camperduin rond deze kwestie blijkbaar wakker zijn geworden en hij drong aan op de nodige tact om tot een oplossing te komen, waar bij hij het vertrouwen uitsprak, dat deze affaire op haar pootjes terecht zal komen. En dubbel werk Over samengaan gesproken: notaris Böl- ger sprak als voorzitter der VVV voor mid- den-Kennemerland de wenselijkheid uit, dat ,als er nieuwe VVV's bijkomen in de kring der federatie, er overleg komt met de reeds in deze streek werkende VVV's. Hij doelde daarbij op de aansluiting van de VVV-Heemskerk, die opgericht is in het werkgebied van de VVV voor midden- Kennemerland, zodat we dus doublure's voorkomen. Wat zjjn „inlichtingen"? Het jaarverslag maakte enige discussies los; onder meer wist men niet precies, wat er onder „inlichtingen" verstaan wordt, nu gebleken is dat de VVV Texel ruim 16.000 „inlichtingen" gaf tegen ruim 5000 in Alk maar. Raillerend, werd opgemerkt, dat een vraag over de juiste tijd geen inlichting genoemd kan worden Texel gaf echter lik op stuk, want het vertrekuur van de bus van Den Burg naar Coxdorp wordt daar ook niet als inlichting beschouwd, wel houdt men streng de hand aan de richtlijnen der federatie. Het cijfer is dus verantwoord, hoewel het wenselijk lijkt, dat de richtlijnen wat gepreciseerd worden. Dat zal dan ook gebeuren, merkte de direc teur-binnenland van het ANVV, de heer v. d. Gronden op, zodat de cijfers over 1956 al heel wat beter kunnen zijn. De kascommissie keurde het financieel beleid van de federatie goed; er is een voordelig saldo van ongeveer f 6300,zo dat penningmeester en directeur de dank der vergadering oogstten voor hun beheer. Ontvangst ten raadhuize De vergadering is op aangename wijze onderbroken met een officiële ontvangst op het Beverwijkse raadhuis, waar burge meester Scholtens het gezelschap welkom heette in deze streek, die van oudsher vreemdelingen heeft getrokken Bever- wijks burgervader zou zichzelf niet zijn geweest, als hij in dit verband niet in de historie zou zijn gedoken, om er de be- oocooooooooooooooocsooooooooooooooooooooooocooooooooocxxx Wethouder E. Gerritse van Beverwijk j brak het ijs tijdens de federatieverga- dering in Wijk aan Zee direct al, door j op te merken, dat de VVV-Wijk aan s Zee, die als gastvrouwe optrad, dit jaar 50 jaar bestaat (op 10 april wordt dit c feit met een receptie gevierd) en de j hele vergadering nu alvast een kop kof fie aan te bieden. >OOOOOOCOOOOOOCKX)OCKX>OOOOOOOOOOOOCOOOOOCXX>OOOCXX)OCXXXXXX» langstelling voor de lusthof van Kenne- merland uit de stad Amsterdam gedurende de zeventiende eeuw uit te halen. Sprekende over het heden merkte de burgemeester op, dat Wjjk aan Zee bouwt aan zijn nieuwe functie in de recreatie van westelijk Nederland hij uitte de wens droom, dat de accommodatie in de bad plaats op den duur langer dan gedurende het hoogseizoen rendabel te maken is, zo als België's kustplaatsen ook buiten de zomermaanden een groot aantal gasten trekken. Via de Bosweg en dus achter de Breed- bandhallen om is Wijk aan Zee weer op gezocht, waar -in de vergadering na de lunch een eindeloos heen en weer gepraat begon over wijzigingen in het huishoude lijk reglement, waarbij onder meer futili teiten als personeelsbenoemingen tot iet wat geprikkelde discussies leidden. Tijdens de rondvraag kwam uit de af deling midden-Kennemerland vragender wijs een „tunnelfeest" aan de orde ter ge legenheid van de opening van de Velsense tunnel. Niet bij de opening zelf, die eind 1957 zal vallen, maar daarna, in een wat gunstiger seizoen, naar men voorstelde. Daartoe zou dan contact moeten worden gezocht met andere VVV's. De volgende federatievergadering zal te Castricum wor den gehouden. ANMB-Ieden bijeen In verband met het op 19, 20 en 21 april te houden bondscongres belegt de afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond op vrijdag 23 maart in „Terpsichore" een ledenvergadering. Op deze bijeenkomst zal de voorlopige be schrijvingsbrief worden behandeld. Prijzen van zaterdag. Gr. tong 2,752,35; grm. tong 2,562,38; kim. tong 2,422,20; kl. tong I 2,76—2,44; kl. tong II 2,54—2,26; tar bot I 3,503,00, per kg. Tarbot IV 4640; gr. schol 34—25; grm. schol 33—30; kim. schol 4842; kl. schol I 5230; kl. schol II 349,50; schar 22—14,50; bot 8,208; wijting 4327; gr. gul 37; midd. gul 32: kl. gul 31, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15685, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 485 kisten tong en tarbot, 1110 kisten schol, 86 kisten schar, 220 kisten bot, 40 kisten wijting, 265 kisten kabeljauw en gul, 14 kisten diversen. Totaal 2220 kisten. Besommingen van zaterdag. KW 78 f8610; KW 40 f 11.820; E 468 f7180; IJM 11 f2650; IJM 5 f3070; IJM 4 f2700; IJM 78 f1950; KW 53 f1850; KW 60 f1260; KW 71 f1610; KW 27 f2710; KW 68 f1560; KW 128 f1350; KW 88 f2130; KW 92 f1400; KW 30 f820; KW 36 f920: UK 3 f5010; RO 29 f340; WR 67 f2210; WR 7 f 1800; WR 33 f3390. DE ENIGE POSITIEVE verandering aan het IJmuidense stakingsfront zou kunnen zijn, dat men zich aan de kant van de sta kers heeft losgemaakt van de politiek - althans van die politiek, die door haar negatieve inslag de toch wel degelijk aan wezige goodwill voor de actie de nekslag had kunnen geven. De EVC, die zich van meet af aan op een ietwat wonderlijke wijze van de strijd meester heeft pogen te maken is nu met kracht teruggewezen, sinds zij zich een onvoorzichtigheid liet ontvallen, welke verleden week al een hevige ontstemming veroorzaakte. Mocht hiermee een kleine stap gedaan zijn in de richting van de wat helderder sfeer, waar in het materiaal voor onderhandelen aan wezig is, dan heeft deze vergadering van zaterdag resultaat gehad. Voor het overige „koopt men er weinig voor", om met re ders en handel te spreken en de ontvol king van de vloot gaat verder. Wij zouden niettemin wel eens de staking willen toetsen aan een geheime stemming en niet langer aan het zitten-of-opstaan- systeem, dat tot nu toe gevolgd is bij het nemen van belangrijke beslissingen. Het lijkt ons, dat juist op het beslissend mo ment alle hartstochten uitgeschakeld moe ten worden en dat iedere betrokkene ge heel naar zijn eigen vrije wil moet kunnen oordelen. DE NIEUWE WEEK is dus bepaald niet vreugdevol begonnen en na de afgelopen zes werkdagen van de vorige is er weinig hoop op verbetering van het beeld aan Zuidzijde en in de hal. De piepers deden daar weer een beste prijs, die door het gebrek aan rondvis werd bepaald. Ze zet ten zelfs maandag in met f 55, maar toen er nog een Slot-kotter aan de markt ver scheen. was die dure kop er plotseling af en zakten de kisten terug tot f 35. Ook nog wel een beste koers. Maar de handel ziet er toch wel een duidelijke bevestiging van haar standpunt in, dat zij op drukke dagen nu eindelijk wel eens een overzicht wil hebben over de loskracht en de loscapaci- teit van deze toch al zo labiele IJmuidense haven. Want de ongeveer 75 kisten schel vis van de eerste beurt hebben dus gemid deld een f 20 teveel opgebracht op een moment, dat niemand kon bevroeden, dat er nóg een kotter zou komen, die de schel- visprijs wel eens even naar redelijker niveaus zou terugdrukken. Er is behoefte gebleven aan een schel visje. want dinsdag liep de braad van f 32 tot f 38 op en de rest van de week is ze niet onder de f 40 geweest, waardoor ook de wijting zich op een hoog voetstuk kon handhaven. ER WAS OVERBLOED aan schol III en de handel kreeg een flinke ruggesteun van de beide handelaren die voor een Engelse firma, de Macfisheries een grote order voor Israel hier kwamen dekken. De schol II bleef rond de f 30 hangen en de grovere soorten werden als steeds direct voor de Engeland afgenomen. Engeland, dat voor de mooie kwaliteiten goede prijzen kon blijven geven. Ook België heeft zich de gehele week niet onbetuigd gelaten al kwam er zaterdag voor de Deense kabel jauw een goede f 60 wat uiteraard zowel aan de dag van aanvoer als aan de hoe veelheid geweten kon worden. Bovendien komen er deze week zeker acht IJslanders in Oostende en de importen uit Denemar ken in België blijven eveneens de IJmui dense kabel j au wkoers ongunstig beïnvloe den. De tongen houden zich aan het klas sieke beeld - rond 100.000 kilo in de afge lopen week is er binnengekomen - maar niettemin scheelde de prijs niet meer dan een dubbeltje op de kilo hier en daar. Ge middeld houdt de fijnvis een rijksdaalder de kilo aan, zelfs de slips, die vrijdag van een kleine inzinking weer ophaalden tot rond de f 2.30, waar zaterdag dapper aan werd vastgehouden. De rokers hebben de afgelopen week een beetje haring weten te bemachtigen, maar rooskleurig kunnen zij de toekomst nog onmogelijk inzien. De prijs zat rond de f25 de kist en daar is nu eenmaal voor de verwerkende bedrijven weinig winst uit te halen. Met de makreel is nog niet veel uit te richten als gevolg van het feit. dat de „blauwpijpjes" nog erg klein blijven. Dat de import onder de ge geven omstandigheden boven normaal doorgaat is geen wonder: Duitse kabel- iauwfilets waren erg in trek, maar de kool filets uit het Oosten kwam er minder goed af naarmate de aanvoeren van de Noord zee de „eigen" koolvis in prijs deden zak ken. Wat kwaliteit betrof, konden de Duitse schelvis, aangevoerd uit de wateren rond TJsiand benaald niet erg voldoen, maar de prijs van ongeveer f 0.59 de kilo was er dan ook naar Men zou er naar onze smaak toch goed aan doen de feiten rond deze dichtbije „verre" visserij eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en daarbij, zoals uit de teneur van ons ar tikel over het probleem ook bleek, de kwaliteit voorop moeten stellen, de kwali teit, die de toekomstige verre visserij van Nederland zal maken. Of breken. Ingrid Bergman bij KAJ De Heemskerkse afdeling van de K.A.J. houdt vanavond (maandag) in het K.S.A.- gebouw een openbare bijeenkomst. Ver toond zal worden de film „Europa 51" met Ingrid Bergman in de hoofdrol. MAANDAG 19 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De onverschrokkenen." Rex, 20 uur: „Abbott en Costello en de mummie." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Nutsbibliotheek, Heidestraat, uitlening van 1921.30 uur. Sectie muziek Velser Gemeenschap, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, vormings avond. Volksuniversiteit, 20—21 en 21—22 uur, cursus Engels; 2021 uur cursus Frans in gymnasium. DINSDAG 20 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De onverschrokkenen." Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden," 19.30 uur, Patronaatsgebouw, uitvoering. Volksuniversiteit, 20 uur, Cultureel Ge bouw, cursus land- en volkenkunde.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10