Geruchten over ernstige onlusten in Georgië Weerbericht Na Kroesjtsjev's rede Parijs concentreert vloot, leger en luchtmacht op Algerije Haarlems Dagblad Gezond verstand Feiten van Stalin's terreur worden geleidelijk openbaar gemaakt Het woord is aan c4"M0RR!S"44^4/ NAVO-verplichtingen worden ondergeschikt gemaakt aan de Franse belangen Malenkov laat zich niet van de wijs brengen In Georgië Voor mr. Van Empels vertrek uit Djakarta „Nieuwe geest Frans-Tunesisch akkoord werd toch nog bereikt Staking in Finland na 18 dagen ten einde Meer bewolking Weerrapport 70e JAARGANG No 216 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295* Advertentietarieven op aanvr. bi) de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 MAART 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDF.N EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 61 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NADAT VRIJDAG op deze plaats eer biedige aandacht is geschonken aan de Eerste Kamer, die zich niet veilig voelt met de NAVO en vindt dat dit instituut verbeterd moet worden, doet zich aanlei ding voor op dit chapiter verder te gaan. Deze week zal namelijk de sub-com missie van de ontwapeningscommissie van de UNO weer te Londen bijeenkomen. Zij doet dit al sinds jaren en heeft nog nooit iets bereikt. Het is dus waarschijnlijk dat zij ook ditmaal niets zal bereiken en'slechts enige scherpzinnige juridische formulerin gen bedenken alsmede een rapport uitbren gen, dat in het stof der archieven verzinken zal. Maar men weet het nooit. Wij journa listen houden deze commissie met meer dan slaperige belangstelling in het oog, omdat buiten haar om zich een steeds grotere drang naar ontwapening ontwikkelt. Hierin zijn enige machtigen, in de eerste plaats de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, zelf voorgegaan door te erkennen, dat met de moderne oorlogsmiddelen oorlog een collec tieve zelfmoord zou zijn en dus onuitvoer baar is. Nu zitten in de sub-commissie van de commissie voor ontwapening vertegen woordigers van de Grote Vier en van Canada. Het wordt wel steeds onzinniger als zij blijven volhouden dat ontwapening ter voorkoming van collectieve zelfmoord niet mogelijk is. De Fransman en de Cana dees in de commissie, die in een ideale positie verkeren om als stoute jongens op te.treden, zouden bovendien de Russen en de Amerikanen onder het oog kunnen brengen, dat het in geval van ontwapening noodzakelijk is alle voorraden moordtuig op te ruimen. Daaronder vallen niet alleen atoom- en waterstofbommen, maar ook ge leide projectielen, wapens tot toepassing van de gasoorlog, de zogenaamde biologi sche wapens en de rest van de santekraam. Het heeft geen zin allerlei plechtige ver klaringen op papier te zetten als men het oorlogstuig niet opruimt. Laat men de voorraden bestaan, dan zal de toestand even onveilig blijven als nu. Het komt erop aan dat met dezelfde heldenmoed, waarmee de mens eeuwenlang oorlogen is begonnen, hij nu zal moeten besluiten van deze liefhebberij af te zien. Eigenlijk is het niet eens zo'n moeilijk be sluit, want er zit immers toch geen toe komst meer in. Gezond verstand duidt op de noodzaak van ontwapening; gezond verstand duidt tevens op de vorming van de Verenigde Staten van Europa. Er wordt in alle Wes terse landen gejammerd over de wijze waarop de Amerikaanse regering haar bondgenoten negeert en niet de minste neiging toont om een gemeenschappelijk beleid met hen te voeren. Een kind kan begrijpen dat de zaken heel anders zouden staan als Washington met de Verenigde Staten van Europa te maken had in plaats van met het gezelschap zonder samenhang, dat geografisch met de naam West-Europa wordt aangeduid. Ook hier zou de mens de heldenmoed, waarmee hij eeuwenlang ver deeldheid zaaide en afgronden schiep, moe ten bezigen om die afgronden te over bruggen. Het is weliswaar het omgekeerde van het beleid der vaderen, maar het is bij tijden altijd gewenst geweest dat zoons dat wisten om te keren. Zulk een tijd is zeer duidelijk aangebroken. De Europese landen maken een enigszins belachelijk en armoe dig figuur met hun protestnota's en ver togen, terwijl hun leiders de weg, die voor hen openligt, niet durven volgen. Op grie zelige wijze blijkt ook hier, evenals in de zaak der ontwapening, gebrek aan moed. Het is makkelijker de dossiers te blijven vullen met eindeloze rapporten, die nie mand leest. Maar het komt op de daad aan. In een ver verleden, toen de beide we reldoorlogen nog moesten plaatsgrijpen, kwam de uitdrukking „gezond verstand" in het Nederlandse spraakgebruik rijkelijk voor. „Gebruik je gezond verstand" plach ten de ouders tot hun kinderen te zeggen op een toon, alsof dit nu het eenvoudigste was wat van hen gevergd kon worden. Ik denk dat de meeste ouders dit tegenwoor dig wel uit hun hoofd zullen laten, want als Jantje of Mariet.ie maar een beetje slim zijn, zullen zij antwoorden: „Hoe kan ik dat nou, zelfs de belangrijkste grote men sen kunnen het immers niet?" En dan wordt de discussie voof vader en moeder wel erg moeilijk. R. P. (Van onze correspondent in Londen) Malenkov reed zaterdag door Londen, waar overal de plakkaten van de kranten verkopers met de reuzenletters meldden „onlusten in Rusland". Zijn glimlach wordt echter steeds breder en zijn gebaren steeds jovialer.Toen iemand hem vroeg of Kroesj- tsjev en hij nog steeds goede vrienden zijn, antwoordde hij beslist „ja". Malenkov's echtgenote is Kroesjtsjev's zuster. Toen hem gevraagd werd commentaar te leveren op de ontluistering van Stalin, antwoordde hij diplomatiek, dat hij nog geen gelegen heid had de krantenverslagen van Kroesj- tsjevs rede te bestuderen. Deze vragen werden Malenkov gesteld toen hij zaterdag een bezoek bracht aan de elektrische cen trale van Battersea. De ochtend had hij doorgebracht op het Britse departement van brandstof- en krachtvoorziening. In de centrale maakten de Russen ver woed aantekeningen en schetsen. Zij stel den eindeloos vragen. Zij waren uitstekend op de hoogte van hun materie. Zaterdag middag woonden Malenkov en het Russi sche gezelschap de voetbalmatch Arsenal- Manchester United bij. Zaterdagavond wa ren de Russen de gasten bij de ijsrevue „Babes in the wood" in het Wembley- stadion. Malenkov zat in de koninklijke loge. Zondag bezichtigde Malenkov het kasteel Windsor en het voormalige paleis Hampton-Court en Kew-gardens, de groot ste botanische tuin van Europa. Vandaag bezoekt hij het atoomcentrum Harwell, dan ontmoet hij Sir Anthony Eden in Londen en vervolgens gaat hij naar Oxford. Malenkov was tien jaar geleden een der hoofdfiguren achter het Sovjet-spionage- komplot in Canada, hetgeen destijds ont huld werd door Igor Gouzenko, een vroe gere ambtenaar voor de cijfercode, verbon den aan de Sovjet-ambassade in Ottawa, door wiens toedoen het komplot ter ver krijging van atoom- en andere geheimen, aan het licht kwam. Gouzenko noemde toen de naam van Malenkov. MOSKOU (United Press/AFP/Reuter) De aanval van de eerste secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, op de nagedachtenis van Stalin wordt in de gehele Sovjet-Unie vrijelijk besproken, zo seint Reuters corres pondent uit Moskou. De 26 miljoen partijleden en leden van de jeugdorganisatie van de partij zijn op de hoogte gebracht van de juiste inhoud van Kroesjtsjev's toespraak, doch ook in veel bredere lagen der bevolking dringt de inhoud door. Zelfs taxichauf feurs spreken er over met buitenlanders. In Tiflis alleen, de hoofdstad van het ge boorteland van Stalin, Georgië, zijn meer dan 15.000 partijfunctionarissen doende, uitleg te geven aan de recente „ontluistering van Stalins naam". In Georgië zouden onlusten uitgebroken zijn. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen is de huidige Sovjet-leiding vast besloten, Stalins fouten goed te maken. Kroesjtsjev zou gezegd hebben, dat Stalin in de jaren 1936-'38 de partij door zuive ringen gedecimeerd heeft. Vijfduizend van Ruslands beste officieren zijn vermoord na het geheime proces tegen maarschalk Toe- chatsjevsky in 1937. De maarschalk werd van verraad beschuldigd. Onschuldigen werden vermoord en zelfs kinderen werden gemarteld, aldus heeft volgens deze berich ten Kroesjtsjev verklaard. Stalin Stalin had bevel gegeven, dat de opposi tie totaal moest worden uitgeroeid. Het vermoeden bestaat, zou Kroesjtsjev hebben gezegd, dat Stalin betrokken was bij de moord in 1934 op Sergei Kirov, een partij leider in Leningrad. Sergo Ordjonikidze, evenals Stalin Georgiër en een goede vriend van hem, kreeg in diezelfde tijd de keus vermoord te worden of zelfmoord te plegen. Hij koos het laatste en kreeg een staatsbegrafenis. Verder zou de econoom Nikolai Voznesensky zonder vorm van pro ces en zonder dat zijn collega's in het polit bureau het wisten, zijn doodgeschoten. On geveer driekwart van de afgevaardigden op het zeventiende partij congres, van wie velen het gewaagd hadden critiek op Stalin te leveren, zijn kort na het congres doodge schoten. Ook zeide Kroesjtsjev: „Vóór de Duitse aanval op de Sovjet-Unie, in 1941 wist iedereen dat er oorlog zou komen, behalve Stalin, die weigerde het te geloven omdat hij een vriendschapsverdrag met Hitier had. Hij sloeg de waarschuwingen van Churchill en Stafford Cripps, die Brits am bassadeur in Moskou was, in de wind. Zelfs die van kolonel Perebesjtsjik, de Russische militaire attaché in Berlijn, die de juiste datum van de Duitse aanval wist en Mos kou daarvan op de hoogte stelde. Toen de aanval kwam, was Stalins eerste bevel aan de troepen niet terug te schieten. Zo groot was zijn vertrouwen in Hitier, dat hij het rode leger meedeelde dat de aanval slechts een „ongedisciplineerdheid" van bepaalde Duitse eenheden was en dat de grenstroepen het wel af konden." „Toen de Duitsers de buitenwijken van Moskou bereikten, was Stalin gevlucht. „We hebben alles verloren wat Lenin op gebouwd heeft", had hij kort voor zijn ver trek uit Moskou gezegd. Stalin volgde de operaties op een schoolglobe. Hij wist niet wat een behoorlijke kaart was. Na de oor log werd Stalin bijzonder achterdochtig. In de laatste periode van zijn leven heerste er een atmosfeer van „vrees en terreur". Hij beschouwde zelfs maarschalk Wo- rosjilov als een Britse spion. Hij wilde hem niet laten deelnemen aan het werk van het politbureau, waarvan hij lid was. In die zelfde tijd kreeg Molotov huisarrest. Hij werd als minister van Buitenlandse Zaken vervangen door wijlen André Vysjinsky, hoewel hij de titel van vice-premier be hield. Mevrouw Molotov is een aanzienlijke tijd in arrest geweest. Stalin wilde Molotov, Kroesjtsjev en andere leiders kwijt, hij zat ook achter het dokterscomplot, kort voor zijn dood. Stalin werd beheerst door een mengsel van vervolgings- en hoogmoeds waanzin. De tuin van zijn landhuis stond vol borstbeelden van hemzelf." Kroesjtsjev heeft Stalin ook van heftig nationalisme en antisemitisme beschuldigd. Hij zei op het jongste partijcongres tot de afgevaardigden: „U zult begrijpen, kame raden, dat wij het volk niet met al deze gegevens tegelijk kunnen confronteren. Ik ben er voor om het geleidelijk te doen." Toen Kroesjtsjev enkele van de ergste aspecten van Stalins terreur belichtte, zou er uit de zaal geroepen zijn: „Hoe kon je het verdragen, waarom heb je hem niet gedood?". Kroesjtsjev zou geantwoord hebben: „Wat konden we doen? Het was een regiem van terreur. Je behoefde hem maar verkeerd aan te kijken of de volgen de dag was je je hoofd kwijt." Volgens de berichten vielen 30 van de 1600 afgevaardigden tijdens of na de rede van Kroesjtsjev flauw of hadden een hart aanval. Bericht wordt, dat het testament van Lenin, dat nooit is gepubliceerd, binnenkort waarschijnlijk bekendgemaakt zal worden met een naschrift, waarin Lenin afraadt Stalin te handhaven als secretaris-generaal van de partij. „Moskou gonst van de geruchten over de verbazingwekkende beschuldigingen tegen Stalin door Kroesjtsjev" aldus de Moskouse correspondent van de Daily Mail. „Er zijn protestdemonstraties gehouden in Georgië, waar Stalin werd geboren." De „Zaria Voscoka", het officiële orgaan van de communistische partij in de Sovjet republiek Georgië, heeft in een hoofdartikel geëist, dat de rechtbanken de „schendingen van wet en orde" in de republiek onder drukken. Woordvoerders van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heb ben medegedeeld, dat de ambassade in Moskou heeft gerapporteerd, dat er in Moskou geruchten gaan over ernstige on geregeldheden in Georgië. Er heeft volgens genoemde kringen geen bloed gevloeid, daar de politie niet tegen de demonstranten optrad en de militairen order hadden ge kregen niet te schieten. Ook is geen mel ding gemaakt van repressieve maatregelen. De betogingen zouden zijn begonnen, na dat partijleden in fabrieken en bedrijven zinsneden uit Kroesjtsjev's rede, waarin Stalin werd aangevallen, hadden voorge lezen. De menigte, die later op de been kwam, zou hebben geroepen, dat men weer aan het werk zou gaan, indien Kroesjtsjev en andere leiders zouden worden ontslagen. De universiteit en scholen van Tiflis wa ren gedurende vier dagen na de demonstra tie gesloten. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat de Deense premier Hansen op 8 maart een bezoek aan Tiflis zou brengen en dat die reis om onbekende redenen was afgelast. Hansen, zou van Kiev naar Tiflis vliegen, doch onderweg, in Rostov, heette het dat De Nederlandse rechtsgeleerde mr. A. C. van Empel, die wel een bezoekersvisum kreeg voor Indonesië, maar niet de ver dediging in de zaak Jungschlager mocht voeren, ziet men hier even voor zijn ver trek uit Djakarta naar Singapore. Hij wordt geflankeerd door mevrouw Bouman (rechts) die hij als adviseur terzijde stond en het lid van het Nederlandse Hoge Commissa riaat mr. Bonn (links). DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Ernest Renan: De grootste mannen van een volk zijn diegenen, die het ter dood brengt. Kroesjtsjev een landing in Tiflis door de weersomstan digheden werd uitgesloten en dat men naar Bakoe zou vliegen. De secretaris der communistische partij in Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, heeft zaterdag in een vergadering van leidende functionarissen der communistische partij in Oost-Berlijn, een uitvoerige rede gehou den, waarin hij Josef Stalin aan vernieti gende critiek onderwierp. Ulbricht ver klaarde, dat zijn aanval op Stalin gebaseerd was op de besprekingen van het commu nistische partijcongres in Moskou in februari. Georgi Malenkov, plaatsvervangend pre mier en minister voor elektriciteitsvoorzie ning van de Sovjet-Unie, die in Londen verblijft, staat daar in voortdurende ver binding met Moskou'. Malenkov wijzigde zijn plannen en trok zich zaterdag terug in de Sovjet-Russische ambassade „om te werken". In de Joegoslavische hoofdstad is men van mening, dat de ontwikkeling in de Sovjet-Unie nog niet haar eindfaze heeft bereikt. Men dient verdere daden van de Sovjet-leiders af te wachten. Ook is men van mening, dat het eerherstel van som mige Oost-Europese leiders, die wegens „Titoïsme" ter dood werden veroordeeld, niet lang op zich zal laten wachten. In de veroordeling van het Stalinisme met al zijn uitingen ziet men een logische voortgang. Het communistische partijblad „Borba" schrijft, dat „een nieuwe geest het gehele leven van de Sovjet-Unie doordringt". ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 WINDJACKETS - PANTAIONS ALGIERS (UP/Reuter/AFP) Geleidelijk aan begint het Franse militaire apparaat in Algerije „op toeren" te komen, nadat zondag een reeks drastische decreten is afge kondigd, die het gebied welhaast tot een „land-in-oorlog" maken. Aan zijn Westelijke bondgenoten heeft Frankrijk te kennen gegeven, dat de verplichtingen, die het ten opzichte van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie heeft, de voorrang zullen moeten laten aan de inspanningen om de nu zestien maanden durende opstand te onderdrukken. Nog twee gemechaniseerde divisies, die in het NAVO-verband thuis horen worden uit West-Duitsland naar Noord-Afrika gedirigeerd. De Franse vloot stoomt op het ogenblik op de Middellandse Zee, op weg om een blokkade te leggen voor de Algerijnse kust. Pers-censuur, beperking van de bewegingsvrijheid, militaire jurisdictie zijn verdere uitvloeisels van de nieuwe toestand. Veel van deze nieuwigheden werden be kend tijdens een dramatische persconfe rentie, die minister-president Lacoste kort na zijn aankomst uit Parijs in Algiers hield. De twee (gepantserde) divisies zullen Frankrijk zo spoedig mogelijk verlaten. Er blijven dan in NAVO-verband slechts twee divisies over van de negen die Frankrijk toegezegd had.Van Frans-West-Afrika en Frankrijk zelf uit worden troepen met vliegtuigen aangevoerd. Aan boord van de Franse oorlogsschepen worden speciale commandogroepen gevormd. Hetzelfde geldt voor de luchtmacht. Lacoste heeft beloofd, dat er tenminste driehonderd vliegtuigen bijkomen om de troepen op de grond te ondersteunen. Frankrijk heeft orders voor tenminste hon derd helikopters per maand geplaatst. De pers-maaregelen raken ook de bui tenlandse correspondenten. Verder heeft de overheid het recht van huiszoeking op alle uren van dag en nacht. Zowel het reizen in Algerije als het betreden en verlaten van het gebied zijn aan beperkingen onder hevig. Men wil vooral de stroom van Alge rijnse repatriërenden stuiten. Men zal ver sneld rechtspreken. Er is aangekondigd, dat Moslem-soldaten, die met hun wapenen hun eenheid in d-e steek laten, de doodstraf kunnen verwachten. De Franse regering heeft besloten om de PARIJS (AFP/Reuter). Te Parijs is toch nog overeenstemming bereikt over de protocollen betreffende de onafhankelijk heid van Tunesië en de onderlinge samen hang tussen Frankrijk en Tunesië. Aanvan kelijk hadden leden van de Tunesische delegatie meegedeeld, dat de besprekin gen tussen de delegaties van beide partijen geschorst waren. De Tunesische woord voerder zei toen, dat de besprekingen defi nitief zouden eindigen, als Frankrijk de Tunesische eisen niet zou inwilligen Daarna zei Habib Bourguiba, leider van de nationalistische Nieuwegrondwetpartij, dat de besprekingen hervat waren. (Bour guiba speelde een belangrijke lol bij de totstandkoming van de conventies op het Tunesische zelfbestuur). Nog later kwam het bericht van de overeenstemming. De protocollen zullen morgen getekend wor den. Voor de Tunesiërs zal premier Taher Benn Ammar tekenen. De Tunesiërs wilden ook Buitenlandse Za ken en Defensie in eigen hand hebben. Vooral voor het overdragen van de Defen sie voelt Frankrijk niet veel. De onrust in het zuiden van Tunesië neemt de laatste dagen toe. De Fransen zijn daar in gevecht met goedbewapende extreem-nationalis tische guerilla strijders. Bourguiba, die zelf geen post in de Tune sische regering bekleedt, maar algemeen wordt beschouwd als de vader van de Tu nesische onafhankelijkheid, ondergaat in Parijs een medische behandeling. Toen hij vernam, dat de Tunesische delegatie uit de vergadering was weggelopen, verliet hij de ziekenkamer en begaf zich naar de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, die vervolgens van het Franse kabinet toe stemming kreeg de besprekingen te hervat ten. nodige schepen en vliegtuigen te vorderen, die nodig zijn voor een spoedig vervoer van troepen uit West-Afrika en West-Duits- land naar Algerije. Grondpersoneel van de Franse luchtmacht zal gebruikt worden voor het vormen van infanteriebataljons. De marine zal in grotere mate gebruikt worden voor de verdediging van kust plaatsen. De luchtmacht in Algerije zal met meer materiaal uitgerust worden. Officieel is gezegd, dat mogelijk ook reservisten zul len opgeroepen worden, mocht zulks nodig zijn. Vrijdag zijn in het noordoosten van Alge rije, 107 opstandelingen gesneuveld. De voorzitter van de Algerijnse Raad gevende Assemblee, Salah Abdel Kader, is afgetreden. In een brief aan Lacoste schrijft hij, „op een tijdstip dat er op Algerijnse bodem een genadeloze strijd wordt ge streden en de Frans-Mohammedaanse ge meenschap heeft opgehouden een werke lijkheid te zijn", niet te kunnen geloven in de doeltreffendheid van zijn zending en bijgevolg niet oo zijn post te kunnen blij ven. Sinds 1923 had hij voor een unie in gelijkheid tussen de twee volksgroepen in Algerije geijverd, doch de jongste ont wikkeling had zijns inziens aangetoond, dat deze politiek was vastgelopen. Voor zijn vertrek uit Parijs heeft Lacoste voor radio en televisie maatregelen bekend gemaakt^ die ten doel hebben Europeanen en Algerijnen met elkaar te verzoenen. De maatregelen, aldus de minister, waarover het Franse kabinet het eens is geworden, zullen de regering in staat stellen, „het moreel van de Mohammedaan" te verhogen. De Mohammedaan zal ambtenaar kunnen worden evenals de Algerijn van Europese oorsprong. Hij zal kunnen deelnemen aan het bestuur van Algerije en land kunnen ontvangen. Zijn activiteit zal gesteund wor den, „om kort te gaan hij zal een burger worden zoals de andere burgers". Lacoste, noemde als voorwaarde voor een verzoe ning tussen de twee belangrijkste bevol kingselementen, dat de Moslem het gevoel van menselijke waardigheid gegeven wordt en zijn minderwaardigheidscomplex en frustratie moet verdwijnen. HELSINKI/KOPENHAGEN (Reuter/ AFP) De algemene staking in Finland is teneinde. Morgen zal het werk worden hervat. Werkgevers en werknemers Zijn tot. een vergelijk gekomen over een arbitrage- voorstel van de regering. De staking heeft achttien dagen geduurd. Het was de grootste staking in Finland sinds 1917, waarbij naar schatting een half miljoen arbeiders waren betrokken. De compromisovereenkomst voorziet in een algemene loonsverhoging voor alle arbei ders, die aangesloten zijn bij het Finse vakverbond. Het bemiddelingsvoorstel van de rege ring was gesteld in de vorm van een ulti matum. Zaterdag hebben in Denemarken veer tigduizend arbeiders het werk neergelegd. Dit vormt een onderdeel van een reeks symbolische stakingen om hoger loon en betere werktijden. Morgen zullen vijftig duizend arbeiders, onder meer van druk kerijen, staken. Er zullen geen kranten verschijnen. De Bilt: Uit een hogedrukgebied boven Rusland stroomt nog voortdurend koude lucht via Duitsland en het Oostzeegebied naar Sandinavië. Tijdens het weekeinde werd het weer ook in het noorden van Ne derland door deze koude luchtstroming be- invloed. Op Terschelling steeg het kwik gisteren niet hoger dan 3'/s graden. In Friesland en Groningen bedroeg de maxi mum temperatuur ongeveer 6 graden. Daarentegen werden in het zuiden van het land bij zonnig weer temperaturen geme ten van omstreeks 14 graden. Deze hogere temperaturen hingen samen met het gelei delijk doordringen van warmere lucht uit zuidelijker streken. Deze temperatuurte- genstellingen tussen het noorden en het zuiden van het land zullen zich handhaven maar de verschillen worden kleiner omdat de zachtere lucht uit het zuiden langzaam terrein wint. De kans op nachtvorst wordt dan ook steeds geringer. Op de Oceaan komt een gematigde de pressie-activiteit voor. De storingen trek ken met grote snelheid van de omgeving van New Foundland in de richting van Ierland en splitsen zich dan in twee gedeel ten. Een deel buigt om in de richting van IJsland, het andere deel koerst via de Golf van Biscaje naar het zuiden van Frankrijk. Een storing, die vanmorgen boven Zuid- Frankrijk was gelegen veroorzaakte in ons land wat bewolking in de hogere lucht lagen. Morgen zal er nog wat meer bewol king voorkomen. Regen van betekenis wordt er niet verwacht. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand T5D .2 v zS Helsinki licht bew. ozo 12 0 Stockholm zwaar bew. O -5 0 Oslo zwaar bew. O -3 0 Kopenhagen geheel bew. O -1 0 Aberdeen geheel bew. zo 3 0 Dublin nevel O 6 0 Londen geheel bew. ono 2 0 Amsterdam nevel ono 1 6 Brussel half bew. windstil 2 0 Parijs nevel ono 4 0 Bordeaux regen zzo 8 7 Grenoble zwaar bew. no' 8 0 Berlijn onbewolkt O -2 0 Frankfort zwaar bew. no 1 0 München mist windstil -3 0 Ziirich nevel nno 3 0 Genève nevel windstil 5 0 Locarno geheel bew. w 6 6 Wenen onbewolkt zo -1 0 Innsbruck zwaar bew. w -1 0 Den Helder onbewolkt matige o 1 0,1 Ypenburg licht bew. mat. ono 1 0 Vlissingen licht bew. mat. ono 2 0 Eelde licht bew. matige o 0 0,1 De Bilt half bew. matige o 2 0 Twente onbewolkt matige o 0 0 Eindhoven onbewolkt matige o 1 0 Vlv. Z.-Limb licht bew. matige o 2 0 Neerslag laatste 24 uur. ^OOOOOOOOC^^C<>OOCC<X)CCCOO<XXXXX>0<XKXXXXXXXXX>OOCOCCOOOOf 3 VERANDERLIJKE BEWOLKING g Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking. Geen regen van betekenis. In het noorden van het land iets warmer, overigens weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. 20 maart Zon op 6.45 uur, onder 18.55 uur. Maan op 11.36 uur, onder 3.10 uur. Maanstanden 19 maart 18.13 uur: eerste kwartier 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 maart Hoog water: 8.11 en 20.42 uur. Laag water: 3.34 en 16.06 uur. Dinsdag 20 maart Hoog water: 9.15 en 22.01 uur. Laag water: 4.25 en 17.04 uur. XX»000(X100000«XXXX)00(X»CXXX)OO0O0CU0o,

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1