Fa. B. ENGELENBERG PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Egypte biedt Jordanië steun aan voor nationale garde ScoldiS TIMSTRA Ben Goerion eist wapens voor Israel om Egyptische aanval te voorkomen Een Scaldi^poeder... en de griep is weg De radio geeft dinsdag ió Aet zo r J Hengelaars leggen zich beperkingen op OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN In 1955 werden 148.039 houtduiven geschoten Examens Marianne Philipsprijs voor Belcampo Brand in machinekamer van de „Prinses Beatrix" Republiek Zuid-Molukken nu „Christelijke Republiek" Gevaar voor watersnood in Hongarije geweken Vrouw verdronken Andries Rost nog niet her steld van Cantuta-avontuur Huisarbeid en werk tijden in fabrieken Ir. C. Beets overleden Kleinzoon van Nicola as Beets De storm aan de oost- Amerikaanse kust Pools schip zinkende Kerkelijk Nieuws Sukarno wenst een linkser kabinet President formeert mee Aardbeving in de Libanon: 132 doden, 500 gewonden Amerikaanse stemmen tegen waterstofbomproeven MITHRA- CULTUS MAANDAG 19 MAART 19S6 ADVERTENTIE CAIRO (Reuter) De Egyptische rege ring heeft een bedrag van honderdduizend Egyptisch ponden (ruim 1.3 miljoen gul den) beschikbaar gesteld voor steun aan de Jordaanse nationale garde. Deze garde wordt betaald door het Arabische Legioen, dat Britse steun geniet. De garde werd in dertijd gevormd ter bescherming van de grenzen en zij bestaat uit Palestijnse en Jordaanse vrijwilligers. De leiders van Egypte. Saoedi-Arabié en Syrië hebben zondag hun overleg te Cairo beëindigd. Volgens waarnemers zijn zij er voor de tweede maal niet in geslaagd, Jordanië aan hun zijde te krijgen. Een speciale afgezant van koning Hoes sein van Jordanië is na overleg met koning Saoed van Saoedi-Arabië en premier Nas ser van Egypte naar Amman teruggekeerd. President Sjoekri El Koeatly van Syrië had Cairo al eerder verlaten. Waarnemers in Cairo zijn van oordeel, dat het steeds duidelijker wordt, dat ko ning Hoessein er op gesteld is de banden met Londen te bewaren en geen ongenoe gen wil krijgen met zijn achterneef koning Feisal van Irak, dat, ook via het verdrag van Bagdad, nauwe betrekkingen met Groot-Brittannië onderhoudt. In Amman verluidt dat Jordanië Londen gevraagd heeft om luchtmachtdeskundigen voor de opleiding van piloten. Premier Ben Goerion van Israel heeft verklaard, dat Egypte in de komende paar maanden Israel zeker zal aanvallen, als dit land niet „In de onmiddellijke toekomst" wapens voor de verdediging krijgt. Ben Goerion, die tevens minister van Defensie is, zei, dat het wapencontract dat Egypte met Tsjechoslowakije heeft gesloten, een oorlog naderbij heeft gebracht. De Israëliërs hebben, zo zei hij, geen een tank die in kwaliteit opweegt tegen die van de Arabische legers en geen enkel jachtvliegtuig, dat de Russische MIG in snelheid kan evenaren of een bommenwer per, die in kwaliteit gelijk is aan de Rus sische ,,Iljoesjin"'. Volgens Ben Goerion hebben de Egyptenaren tweehonderd MIG's, zestig Iljoesjins, tientallen Stalin- tanksen een aantal onderzeeboten ge kregen. Ben Goerion verklaarde, dat Israel ten gevolge van de „Arabische guerilla-actie" in de afgelopen acht jaar negenhonderd man heeft verloren. Een woordvoerder van het Israëlische leger hejft meegedeeld dat een Israëlische patrouille in het gebied van Gaza in botsing is geweest met Egyptische infiltranten. Een Egyptenaar werd gedood. De Algemene Hengelaarsbond heeft in Utrecht vergaderd, na langdurige discussie met 325 tegen 44 stemmen het voorstel aangenomen om in het belang van de hen gelsport een zekere beperking van het vrije hengelen in de openbare wateren te aan vaarden. Deze beperking wordt bereikt, door de vaststelling, dat onder openbare wateren worden verstaan die, welke zijn genoemd in de Gids voor de Binnenscheepvaart van het ministerie van Waterstaat, met uit zondering van een aantal nader te bepalen wateren. ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15152 Alle soorten MENIEVERVEN De zeventien afgevaardigden van de de mocratische partij, die New York ver tegenwoordigen in het Amerikaanse Con gres, hebben er bij president Eisenhower op aangedrongen, aan Israel voor vijftig miljoen aan Amerikaanse wapens te leve ren ,,ter voorkoming van oorlog in het Midden-Oosten". Zij zeggen, dat voor een waarde van een kwart miljard dollar wapens uit commu nistische landen op weg zijn naar Ara bische landen en stellen de vraag, of men van een bewapeningswedloop kan spreken, indien David een slinger krijgt tegenover de bedreigingen van Goliath. Landbouwschade flink beperkt Het bestuur van het landbouwschap heeft het vorige jaar vier prijzen beschik baar gesteld voor die jagers, die de meeste houtduiven zouden schieten. De prijs van f 1000 is gewonnen door de heer W. M. Brinkman te Brummen met 2066 gescho ten duiven. De prijs van f 500 is toege kend aan de heer J. de Kruyff te Voorst met 1719 geschoten duiven. De prijs van f 250 is behaald door de heer H. A. v. d. Hoogen te Boxmeer met 1077 geschoten duiven. De prijs van f 100 behaalde de heer H. G. R. v. d. Ouden Rijn te Utrêcht met 1012 geschoten duiven. In totaal zijn tussen 21 maart en eind oktober van het vorig jaar 148.039 duiven geschoten. In het jaar 1954 was het to taal 140.102 duiven. Op grond van onder zoekingen en ervaringen schat men de landbouwschade per houtduif op 5 tot 6 gulden per jaar; dit betekent voor de landbouw een schade van meer dan een miljoen. Door het schieten van bijna 150.000 duiven wordt deze schade aan zienlijk beperkt. Er zijn dan ook weinig klachten meer gehoord. Door het toeken nen van een premie van f 0.75 per duif en door het uitschrijven van de wedstrijd is het schieten van duiven sterk bevorderd. Het gebruik van gif voor het uitroeien van de duiven komt nu niet meer voor. Leiden. Semi-artsexamen: J. M. van der Bel, Domburg; A. Hensen, Bodegraven; H. O ving, Leiden; R. A. Hobbins (U.S.A.); J. Sack (U.S.A.). Artsexamen: R. F. Berg, Leiden; A. Godwin (U.S.A.)H. J. del Prado, Den Haag; J. H. Uhl, Den Haag; C. Verdoorn, Papendrecht. Nijmegen: Kandidaatsexamen Frans: H. L. Grubben, Maasbree. Doctoraal examen Frans: mej. R. M. A. Steegmans, Roosendaal. WETTIG MERK Scaldis poeders tegen griep of influenza helpen snel en radicaal. Vraag bij opkomende verkoud heid Scaldis Kreoflavon. Let op de naam Scaldis en onderstaand merk. Voor de zesde keer is de Marianne Phi lipsprijs ter gelegenheid van de verjaardag 18 maart van de in 1951 overleden schrijfster uitgereikt, ditmaal aan H. P. Schönfeld Wichers, studentenarts te Gro ningen, die onder de naam „Belcampo" pu bliceert. Zijn laatste publikatie is „Liefdes- verbijstering". De jury bestond uit prof. d'r. N. A. Donkersloot, de heer H. J. Smeding en mevrouw Jeanne van Schalk—Willing. De „Prinses Beatrix" van de Maatschap pij Zeeland heeft zondagavond brand in de machinekamer gehad. Hei schip was op weg van Vlissingen naar Schiedam. De brand werd door bemanningsleden geblust. Men vreesde dat er opnieuw brand zou ontstaan als de machines weer zouden gaan werken. Het schip werd daarom naar de Nieuwe Waterweg gesleept. De sleepboot Maas bracht het schip binnen. De rebellen in de „Republiek Zuid Mo- lukken" hebben de naam „Republiek Zuid Molukken" gewijzigd in „Repubük Masehi" (Christelijke Republiek), aldus wordt in militaire kringen te Ambon, gemeld. Uit deze kringen werd ook meegedeeld, dat aanhangers van de Republiek Zuid Molukken op het eiland Ceram een vlug schrift hebben verspreid waarin zij op komen tegen de „Javaanse onderdruk king". In nieuwe propaganda-„slogans" wordt uiting gegeven aan teleurstelling onder Molukse bestuursambtenaren in het gebied over de benoeming van een groot aantal Javanen onder het bestuurspersoneel in deze streek. WENEN (Reuter-AFP) Het gevaar voor verdere overstromingen in Hongarije is geweken, aldus meldt radio-Boedapest. De Hongaarse luchtmacht is er in geslaagd het ijsveld, dat de Donau over een lengte van zeventig kilometer bedekte, te door breken. Het peil van de rivier daalt. De overstromingen waren de ergste sinds der tig jaar. Dorp na dorp wordt afgesneden of over stroomd. Het gehele eiland Mohacs aan de Joegoslavische grens, staat blank. De be volking is naar elders overgebracht. Iets noordelijker staan dertien dorpen onder water. Alleen de toppen van de bomen ste ken boven de watervlakte uit. Russische militaire eenheden bieden de helpende hand. De toestand is te vergelijken met die van 1938, toen een groot deel van Boedapest en zeshonderdduizend hectare land onder wa ter kwam te staan. Tachtigduizend Hon gaarse militairen werken aan versterking van de dijken of zijn bezig met het redden van drenkelingen. De regering heeft ruim acht miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de eerst? hulp aan overstromings slachtoffers. Alle dieren in het natuur reservaat Gemene zijn verdronken. Genie troepen zijn er in geslaagd een deel van de ijsbarrière bij Mohacs en Baja od te blazen. Zondag zijn een opvarende van het Nederlandse kustvaartuig „Lis", die zich aan boord van zijn in de Maashaven te Rotterdam liggende schip wilde begeven, en de 39-jarige mej. J. Goud uit de Quint- straat, die hem vergezelde, in het water ge vallen. Een in de buurt liggende schipper slaagde er in eerst de man uit het water te halen en later de vrouw, maar deze bleek bij aankomst in het Zuiderziekenhuis te zijn overleden. De zeeman, die ook veel water had binnengekregen, heeft men in observatie gehouden. ADVERTENTIE Friese beschuit eivol eieren HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen, 12.00 Dans muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelin- gen. 12.35 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen,. 13.20 Theaterorkest en soliste. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool, altviool, cello en fluit. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: De afstamming van de mens, door Dr. J. Huizinga. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Patris vous parle. 19.10 Grensgevallen. 19.50 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Pianorecital. 22.55 Ik geloof dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Journaal 23.3024.00 Platen, HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Franse muziek. 14.20 Me- tropole-orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Mannenkoor. 16.45 Voor de vrouwen op het plattelnad. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Koersen, 17.45 Regeringsuit zending: Rijksdelen overzee: Suriname's han del. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Promenade-orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit het Boek der Boeken. 19.20 Platen. 19.45 Actualiteiten. 20.0 Het Kruis offer, 5e Lijdensmeditatie. 21.00 Pianorecital. 21.30 Kiinderen en Evangelie, causerie. 21.50 Bariton en piano. 22.05 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., K.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Het lege graf, spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Symfonisch orkest en soliste. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Interview. 20.30 Platen. 21.00 Omroep-orkest. 24.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Andries Rost, de oud-Rotterdammer die de mislukte expeditie van het vlot La Can- tuta heeft meegemaakt, is nog steeds niet hersteld maar hij hoopt er spoedig geheel bovenop te komen. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over een drietal ontwerp besluiten tot wijziging van het Huisarbedds- besluit van 1936, het werktijdenbesluit voor „Het was een zeer gevaarlijke tocht", j kantoren 1937 en het werktijdenbesluit vertelde hij na zijn aankomst hier. „Ik kreeg het te kwaad met mijn ingewanden. Dat was ook geen wonder want we werden danig heen en weer geslingerd door huizen hoge golven". voor fabrieken of werkplaatsen Met de wijziging van het huiisarbeidsbe- sluit wordt beoogd de huisarbeiders, die aardewerk en biscuit vervaardigen en af werken, tegen de voor hun gezondheid na- Rost zei dat volgens hem het plezierigste j delige gevolgen van deze werkzaamheden deel van het avontuur de reis per vliegtuig 1 (stoflongziekte) te beschermen. Voorts van Panama-stad naar Lima en Peru was worden voorzieningen voorgesteld ten be- geweest. Eduardo Ingris, de leider van de hoeve van personen, die zich in huisarbeid vlotexpeditie, zei dat het mislukken van de i bezighouden met de verpakking van ont- tocht ten dele te wijten was aan onjuiste plofbare stoffen of met de bewerking en zeekaarten. Te Hengelo is zaterdag op 71-jarige leef tijd overleden ir. C. Beets, een bekende fi guur op het gebied van de Nederlandse jeugdbeweging. Ir. Beets, die procuratie houder der machinefabriek gebr. Stork en Co en directeur van de fabriek dezer onder neming te Brussel was, heeft veel van zijn vrije tijd gebruikt voor maatschappelijk en cultureel werk. Hij was lid van de Natio nale Padvindersraad en na de fusie tussen de twee padvindersorganisaties hoofdkwar tierscommandant voor fabrieksgroepen. Ter gelegenheid van de Jamboree werd de heer Beets eind 1937 benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ir. Beets was een kleinzoo van Nicolaas Beets, schrijver van de Camera Obscura. verpakking van bepaalde geneesmiddelen en middelen ter bestrijding van ongedierte of plantenziekten. De wijziging van het werktijdenbesluit voor kantoren, waardoor tevens een wijzi ging van de Arbeidswet 1919 noodzakelijk wordt, heeft betrekking op de werktijden in katnoren van ondernemingen, welke de zeevaart uitoefenen of daarmee samen hangen (rederijen, stuwadoors, cargadoors, expediteurs, vemen), alsmede van enkele exportbedrijven (zeevis, groenten, fruit en aardappelen). De strekking van het ontwerp tot wijzi ging van het werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen is in hoofdzaak de werktijden van jeugdige arbeiders te be grenzen tussen 7 en 18 uur, waardoor de mogelijkheid deze arbeiders in ploegen te doen werken vervalt. In de daarvoor in aanmerking komende gevallen wordt het geven van verlof aan jeugdigen, die op za terdagmiddagen arbeid verrichten, op een andere middag of op de maandagmorgen verplicht gesteld. Zaterdag zijn dertig leden van de be manning van het Italiaanse vrachtschip „Etrusco", dat vrijdagavond tijdens een storm ten zuiden van Boston strandde, gered. In de baai van Narrangansett (Massa chusetts) is een sloep aangespoeld met de lijken van drie Amerikaanse matrozen, niet ver van de plaats waar drie torpedoboot- jagers en een fregat door de storm aan de grond liepen. Een van de schepen is in middels vlot gekomen. Het Amerikaanse tankschip „Sylvia", dat in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn roer verloor en op de kust van Long Is land geworpen dreigde te worden, ver keert niet meer in onmiddellijk gevaar, doordat de wind gedraaid is. (Reuter/ AFP). Het Poolse schip „Hugo Kollataj" heeft gemeld,, dat het 75 mijl ten noord-westen van La Coruna (Spanje) alle opvarenden van het Poolse schip „Stalowa Wola" aan boord heeft genomen. Dit schip seinde zon dagavond, dat de bemanning van boord ging. Het maakte zware slagzij. De hulp van een aantal schepen van andere natio naliteit werd afgewezen, toen Het Poolse schip aan het reddingswerk begon. De „Hugo Kollataj" seinde maandag vroeg, dat het bij het wrak van de „Stalowa Wo la" bleef. Ned. Herv. kerk Beroepen te Vuren en Dalem. A. A. Boe, vicaris te Eefde. (Van onze correspondent in Djakarta In politieke kringen in Djakarta zoekt men de werkelijke reden van het feit dat president Sukarno zijn voorlopige goed keuring heeft onthouden aan de samenstel ling van het door mr. Ali Sastroamidjojo voorgestelde kabinet, in diens mening dat daarin ook linkse groeperingen moeten zijn vertegenwoordigd en dat dit kabinet, bij het ontbreken daarvan, geen afspiegeling vormt van de politieke opvattingen in het Indonesische volk. De president heeft eerder te kennen ge geven dat er zijns inziens geen bezwaar is dat de communisten deel uitmaken van de regering. In het voorstel van de formateur zijn zij de enige der vier grote partijen aan wie geen plaats in het kabinet is ingeruimd. De formateur heeft gepoogd met het stand punt van de president rekening te houden. Het lag in zijn bedoeling als minister van staat voor de transmigratie in het kabinet op te nemen Sadjarwo, voorzitter van een linksgerichte organisatie van landbouwers. Sadjarwo is wel is waar partijloos, maar hij kan toch beschouwd worden als expo nent der uiterst linkse groepen. De Masjumi heeft zich echter krachtig verzet tegen het opnemen van Sadjarwo en gedreigd haar medewerking aan de vorming van een kabinet te zullen onthouden indien de formateur aan zijn voornemen vast hield. Onder invloed van de rechtervleugel in zijn partij, de P.N.I., is de formateur voor de Masjumi gezwicht. Dit heeft ge leid tot het aftreden van mr. Sujono Hadi- noto (die tot de linkervleugel in de P.N.I. behoort) als bestuurslid dier partij. In politieke kringen in Djakarta ziet men nog niet welke richting de ontwikkeling door dit „mee-formeren van de president" zal nemen. Men ziet geen mogelijkheid een kabinet te vormen dat steunt op de grootst mogelijke meerderheid, dus ook van de Masjumi, en dat toch, overeenkomstig de wens van de president, linkse, aan de com munistische partij verwante, vertegenwoor digers bevat. (A.N.P.) Sukarno heeft zondag ver klaard te wensen, dat de nieuwe regering in overeenstemming zal zijn met de resul taten van de algemene verkiezingen. In een rede op een massavergadering in Malang' in oost-Java zei Sukarno, dat de regering een afspiegeling dient te zijn van de keuze var. het volk. „Indien het volk een groene rege ring wenst, moet de regering die kleur hebben. Als het volk een rode regering wil, dan moet het rood zijn." De communistische vakbeweging SOBSI heeft er in een telegram aan Sukarno op aangedrongen de samenstelting van de regering te verbeteren door er een commu nistische vertegenwoordiger in op te nemen. BEIROET (AFP) De aardbeving, die in de nacht van vrijdag op zaterdag het zui den van de Libanon heeft geteisterd, heeft volgens de tot dusver beschikbare gegevens aan 132 personen het leven gekost. Meer dan vijfhonderd mensen werden gewond en dertigduizend mensen zijn dakloos. De schade wordt op driehonderd miljoen gul den geschat. Er is een driedaagse nationale rouw afgekondigd. Uit Egypte en Syrië is medische hulp onderweg. Ook worden twee Amerikaanse transportvliegtuigen met medicamenten en levensmiddelen verwacht. Groot-Brittannië heeft aangeboden met schepen van de ma rine hulp te verlenen. De aardschokken waren ook gevoeld in Damascus, Israel, Jordanië en in de hoofd stad van de Libanon, Beiroet. In de hoofd stad vielen geen slachtoffers, maar tien duizenden mensen vluchtten in paniek naar de bergen en naar de kust. 80. Meer en meer vlokken dwarrelden omlaag; de muur werd glad, zodat het moeilijk werd om een houvast te vinden. „Help!", riep Panda angstig, „mijn han den glippen!" „Houd nog even vol!", ant woordde de ontdekkingsreiziger, terwijl hij haastig een zware ijzeren pin in de muur sloeg, „ik zorg wel voor een stevig steun punt". Het was heus geen makkelijk werk je om onder deze moeilijke omstandighe den zo'n pin in de muur te slaan, maar als ervaren bergbeklimmer wist de ontdek kingsreiziger de moeilijkheden het hoofd te bieden. „Nog even, Panda!", zei hij, ter wijl hij voelde, of de pin wel stevig zat, „ik. weet een middeltje, dat bergbeklim mers altijd gebruiken, wanneer ze door een plotselinge sneeuwbui worden over vallen". „Ik hoop, dat het helpt", zei Pan da bedrukt, „want dit is een heel rare sneeuwbui: het sneeuwt alleen in onze buurt!" Ja, het was inderdaad een rare sneeuwbui, die het speciaal op hen voor zien scheen te hebben. Het waren zelfs helemaal geen sneeuwvlokken, maar SCHUIMvlokken uit een brandblusappa raat, dat neef Lodewijk vanuit een hoger gelegen raam op hen richtte. „Nu zal ik ze toch te glad af zijn", bromde de slecht aard, terwijl hij het glibberige goedje op hen liet neerdalen. Uitsluiting. In de Amerikaanse staat Zuid- Carolina is een wet van kracht gewor den die leden van de nationale vereni ging voor verbetering van de status der negers, de NAACP, uitsluit van plaatse lijke overheidsfuncties. Het lidmaat schap van de NAACP wordt onverenig baar geacht met de „vrede, rust en vooruitgang waarop alle burgers recht hebben". Liefhebbers. De Parijse relameman Char les Luca heeft het plan om het Algerijn se dorp Roknia te kopen en dit te be volken met soldaten-boeren, naar het voorbeeld van de zionistische werk wijze in Palestina, zo meldt „France Soir". Het dorp is door de daar wonende kolonisten te koop aangeboden. Het ligt in een zeer onrustig gebied, waar ieder een gewapend loopt. Volgens het blad zouden zich reeds twee honderd jonge lieden opgegeven hebben. Sneeuwstorm. Het Noordwesten van de Verenigde Staten is Zondag opnieuw geteisterd door een zware sneeuwstorm. Vele verbindingen zijn verbroken. De sneeuwstorm heeft president Eisenho wer omogelijk gemaakt van zijn buiten te Gettysburg naar Washington terug te keren. Nauwkeurig. Volgens het Hamburgse blad „Welt am Sonntag" hebben de Russen het proefstation voor Duitse raketten uit de tweede wereldoorlog op het eiland Peenemünde bijna geheel her steld en onlangs een nieuwe reeks proe ven op het eiland voltooid. Zij zouden daarbij „met grote nauwkeurigheid" een raket afgevuurd hebben naar een drie honderd kilometer verwijderd doel. Uitgeweken. Tweë Oostduitse regerings functionarissen, beiden lid van de com munistische partij, hebben in West-Ber- lijn asiel gevraagd. Het zijn een ambte naar van het ministerie van vervoer en het hoofd van een departement van het ministerie voor Zware Industrie. Niet rustig. Georgi Tsjolakov, voormalig Bulgaars vice-consul in Istanbul, is tot 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de leider zou zijn geweest van een Bulgaarse spionage-organisatie in Turkije. Ali Demirov, een Turkse vluchteling uit Bulgarije kreeg eveneens 24 jaar. Een derde beklaagde werd vrij gesproken. De veroordeelden kregen eerst de doodstraf, maar het militaire tribunaal van Ankara bevond dat hun activiteit „niet ernstig" was. Politiek. Bolivia heeft de gewezen gouver neur van de Braziliaanse staat Sao Pau lo, Edhemar de Barros, politiek asiel verleend. De Barros, die kandidaat was bij de jongste presidentsverkiezing in Brazilië, is bij verstek veroordeeld we gens verduistering van staatsgelden tij dens zijn gouverneurschap. Criminoloog. Te Tanger is overleden de Zweedse secretaris-generaal van de in ternationale academie voor criminolo gie, Harry Soedermann. Hij organiseer de het politiewezen in West-Duitsland na de oorlog en heeft zeer nauwe be trekkingen met dr. John onderhouden. Soederman's fantastische plan om Hit- Ier te ontvoeren werd verhinderd door Sir Winston Cburchill, die weigerde tienduizend Britse parachutisten ter beschikking te stellen. Hartaanval. Mohammed Ali, de vroegere premier van Pakistan die nu ambassa deur van zijn land is in Washington, is wegens een hartaanval opgenomen in een ziekenhuis te Atlantic City in de Amerikaans- staat New Jersey. Uitnodiging. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffrey Fisher, aldus Tass, heeft een uitnodiging ontvangen een de legatie van de Anglicaanse kerk af te vaardigen naar de Sovjet-Unie in Juli van ditj aar. Hervatting. Het Roemeense persbureau meldt, dat een Griekse regeringsdele gatie tot het eind van de maand Roeme nië zal bezoeken voor een gesprek over hervatting van de diplomatieke betrek kingen en enkele financiële kwesties. Overbelast. In een bioscoop te Kafr Sakr, een dorpje in de Nijldelta, is vrijdag tij dens een voorstelling het balkon inge stort; 42 mensen zijn om het leven ge komen en 53 ernstig gewond. Het bal kon dat in een zeer slechte staat ver keerde, bevatte te veel mensen. CHICAGO (UP) Negentien leidende figuren uit het kerkelijk, zakelijk en on- derwijs-leven der Verenigde Staten hebben in een brief aan president Eisenhower aan gedrongen op het afgelasten van de water stofbomproeven. MITHRA is een oude oosterse godheid die niet alleen door Indiërs en Iraniërs werd vereerd, maar merkwaardigerwijs ook in de spijkerschrifttabletten uit de 14de eeuw v. Chr. door de bewoners van Mitanni in Klein-Azië iverd aangeroepen. Omstreeks 70 v. Chr. werd de Mithra- verering ook in de Hellenistische wereld bekend, en vooral door de Romeinse sol daten werd de cultus van deze godheid tot in de verste uit hoeken van het Romeinse Rijk verbreid. Mithra wordt voorgesteld als de zonnegod en de geweldige strijder tegen de machten der duisternis, veelal op zinne- V beeldige wijze voorgesteld als een jongeling die een ter aarde geworpen stier doodt. Verscheidene bewaard geble ven reliëfs geven deze voorstelling te zien. Het lijkt wat vermetel, op deze gronden Mithra als de eerste torero voor te stellen. Gelukkig zijn er nog andere aanwijzingen die deze visie kunnen steunen. In de eer ste plaats maakten de Romeinse keizers Mithra's attribuut - de stralenkrans - tot de hunne en als sluitstuk hierop verhief keizer Commodus in de 3de eeuw n. Chr. Mithra tot beschermgod van het keizer schap. (Persoonlijk heeft Commodus van de bescherming van de zonnegod niet het volle profijt gehad, want deze, door zijn ergerlijke wreedheden en moordlust be ruchte keizer, werd reeds na een 12-jarig wanbeheer door de atleet Narcissus ge worgd, waarna de Romeinse senaat 's kei zers nagedachtenis vervloekte en zijn naam uit alle gedenktekenen en geschriften liet verwijderen). Hoe het ook zij, tegelijkertijd met de op komst van de Mithra-verering komen ook de stierenoffers en de stierengevechten in het Romeinse Rijk in zwang. De vraag, of de centra van de Mithra-cultus in Spanje hierin zijn voorgegaan, moeten we hierbij onbeantwoord laten; een feit is het dat de stierengevechten in Rome tijdens de keizertijd zulke afmetingen hebben aange nomen dat zowel 's middags als 's morgens voorstellingen werden gegeven. Daarna werden de stieren gevechten in Spanje door de West-Goten voortgezet, en we mogen aannemen dat dit bedrijf zich in volgende eeu wen zonder noemenswaar dige onderbreking heeft ge handhaafd (ook al zwijgen de berichten daarover) want bij de kroning van Alfons VII van Catilië werd in 1126 een stierengevecht gehouden om de gasten te vermaken. Ook de be ruchte Cesare Borgia liet op het eind van de 15de eeuw zien, dat het bloed kruipt xvaar het niet gaan kan. Zoals bekend, is Borgia de geïtalianiseerde naam van het geslacht der Borja's, afkomstig uit Jativa bij Valentia. Alleen, déze afkomst uit een een land, waar de stierengevechten sedert eeuwen in zwang waren, verklaart het zonderlinge genoegen dat Cesare Borgia er in vond een half dozijn stieren in Rome bijeen te laten drijven en deze eigenhandig dood te steken. In Rome waren deze ge noegens uit de keizertijd reeds lang ver dwenen, maar in Spanje hebben zij zich gehandhaafd tot in onze tijd. Laten we nu ook eens kijken naar de afkomst van de Spaanse stieren. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2