amateurelftal kansloos Fransen in Maubeuge Nederlands tegen jonge Ajax en Elinkwijk steviger op de leidersplaatsen in de hoofdklasse Na de rust kwamen de tekort komingen aan het licht Stormvogels behaalde kleine, doch verdiende zege op Limburgia EDO was niet opgewassen tegen technisch beter PSV: één-drie Verrassend spel van Volewijckers tegen teleurstellend Enschedé: 1-1 veel en goed werk De uitslagen Vier doelpunten van Van der Gijp iv; Vdll uer LiCC \IlrVjj UCCU rechtshaIf Van Bruggen (ope), die direct Ongelukkig T ekortkomingen Aanvalszorgen Actie voor twee hoofd klassen van 14 clubs Spannend voetbal op Schoonenberg De Rubber wil weer in Nederland voetballen Heringa Wathrich De semi-profs het komende weekeinde Nederlands B-elftal samengesteld Eerste klasse Verdiend gelijkspel N D A G 19 MAART 1956 (Van onze sportredacteur) Tussen het Nederlands en Frans amateurelftal bestaat enig verschil. Dat weet men nu. In het Noordfranse provinciestadje Maubeuge namelijk versloegen gisteren de Franse niet-gehonoreerde voetballers hun Nederlandse collega's met vijf-één. Een score, die de Fransen dubbel en dwars verdienden, omdat zij technisch veel vaar diger waren, een grotere snelheid bereikten en vooral na de rust een veel groter spelinzicht en uithoudingsvermogen toonden. De Oranjehemden stelden er stugheid en een groot enthousiasme tegenover, maar moesten uiteindelijk toch het recht van de sterkste erkennen. Met dat alles wil overigens niet gezegd zijn dat de Nederlandse keuzecommissie voor het nationale amateurs-team met de handen in het haar be hoeft te zitten. Er is een kern in het Oranjeteam waarmee men door kan gaan, waar bij men de komende maanden verder zal moeten speuren voor het aantrekken van spelers die de bepaald zwakke schakels zullen moeten vervangen. Het Nederlandse amateur-voetbal staat aan het begin van een nieuwe periode, waarin men de achter stand van dit ogenblik een vrij grote achterstand kan wegwerken. Dat zal wel geruime tijd duren, maar het is zeker een poging waard. Van rlpr T PP rloprl l (Vitesse) gooide de bal uit een ingooi naar hoog voorzette. Elfring (Robur et Veloci- tas) werkte de bal daarop zeer fraai echter de volkomen verraste keeper Dantheny. De Fransen 'hadden direct hun antwoord klaar. De Nederlandse verdediging moest binnen twee minuten drie corners weg geven. J. Herberts (Vitesse), Bouwens (AFC) en Claus (Hetonondia) verweerden zich geducht, waarbij Van der Lee (HFC) in laatste instantie een niet gering deel bij droeg. En het voorkomen van doelpunten Een van de vele keren dat de Franse mid- voor Giamarchi het keeper Van der Lee lastig maakt. Met een vaardige sprong zal de HFC'er de Fransman echter de scorings kans ontnemen. Het is een spelmoment uit de eerste helft van de wedstrijd Frankrijk-Nederland amateurs. 'Telefoto) Maubeuge is één van die stadjes in Noord-Frankrijk, waar de twaalf jaar ge leden door de oorlog toegebrachte wonden maar heel langzaam genezen. Alles herin nert aan het strijdtoneel. De met afval ge vulde trechters in de woonstraten even goed als de naast puinhopen herrezen nieuwe gebouwen. Van der Lee Het Stade Léo Lagrange, waar de Franse en Nederlandse amateurvoetballers zondag tussen de witte lijnen kwamen, bleef ge spaard. „Als het verwoest was geweest", zei onze kel'lner in het gloednieuwe hotel, „dan hadiden w'e dat het eerste opgebouwd. Werken is goed, maar niet zonder vertier". Dat veel mannelijke inwoners van Mau beuge goed voetbal als een groot vertier beschouwen hebben we overduidelijk kun nen merken. Zesduizend mensen zaten en stonden zondagmiddag langs de sintelbanen rond het voetbalveld van vette klei hun spelers toe te juichen. Iets waar overigens aanvankelijk wel reden toe bestond, want na twaalf minuten spelen stond het Ne derlandse team zowaar met éénnul voor. Tegen de verhouding overigens, want de Fransen waren na het bar vals gespeelde „Wien Neerlands bloed" en Marseillaise met overrompelend snel combinatie-spel gestart. Al na vijftien seconden stond de Franse rechtsbinnen Moucher alleen voor HFC's keeper v. d. Lee, maar de Frans man faalde. In de daarop volgende minu ten vlbog de bal van de voeten van de rappe Ferrier (rechtshalf!), Giamarchi en Goujon over of naast het Nederlandse doel of ketste de bal terug van de benen van de steeds zenuwachtiger Nederlandse verdedi gers. Vandaar dat de Nederlandse goal een ware opluchting betekende. D. Herberts COOOOOCODOCOGOOOOC>OCOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOCCOOOOOOOOOC Toen de Oranjehemden erin waren ge slaagd het evenwicht enigszins te herstellen, kwam de tegenslag. In de 26ste minuut sprong de bal van Bouwens' voet voor de voeten van midvoor Giamarchi, die hard en zuiver inschoot en acht minuten later pikte dezelfde speler het leer ver achter de Ne- I derlandse achterhoede op, waarna hij niets anders te doen had dan de bal rustig ach ter Van der Lee te schieten. Dat Giarmarchi vier a vijf meter buitenspel stond, ontging scheidsrechter Lescarte vreemd genoeg volkomen. De elf resterende minuten voor de rust continueerden de Fransen hun overwicht, maar bleven tevens bar slecht richten bij het schieten. In de tweede helft kwamen de, Neder landse tekortkomingen wel heel duidelijk aan het licht. Er kwamen al rap tekenen van vermoeidheid, die alle hoop op een redelijk resultaat teniet deden. Want bij die vermoeidheid kwam ook de slordigheid hij het plaatsen, het duidelijk dalende tem- i>o benevens het onbegrip van eikaars be- v doel in gen. „Niet blijven staan, terugkomen" riep trainer Kaufman tot enkele malen toe en terecht als Nederlandse aanvallen werden afgeslagen én dé Fransen veel te veel ruimte kregen voor tegenaanvallen. De Fransen, die onvermoeid doorgingen, behielden dam ook hun overwicht. En zo kon het eigenlijk niemand verwonderen dat zij door Mouchel in de 20ste minuut, door Oleksiak in de 26ste minuut en door alweer Giamarchi in de laatste minuut tot vijf één uitliepen. Een score die zij wel ver dienden ook al was dan de scoringskans bij de laatste goal ontstaan na een vrij dui delijk handsgeval van de Franse midvoor. Stormvogels had in de ontmoeting tegen Limburgia een sterk gewijzigde voorhoede in het veld. Geheel voldaan heeft de nieuwe opstelling zeker niet, maar toch waren er perioden, waarin goed aanvalsspel werd te zien gegeven en wanneer eenmaal De Boer en Janssen Sr wat beter op elkaar ingesteld zullen zijn, dan zal er van dit aan- valsquintet ongetwijfeld nog meer kracht uitgaan. Het debuut van rechtshalf Venus als rechtsbinnen was bepaald niet onbevredigend. De IJmuidense verdediging was lastig te passeren voor de uit vier spelers bestaande Limburgse voorhoede, maar toch viel het op, dat men in de eerste helft wat vreemd stond tegenover het spelen met een teruggetrokken middenvoor door de Zuidelijken. Aan het drietal goals had overigens de achterhoede zeker geen schuld. Zij kon een voudig niet op tegen de bij perioden grote druk. Zeker Van der Lee niet, dlie enkele malen voortreffelijk redding bracht in be narde situaties waarbij het ook op een grote dosis durf aankwam. Als geheel was de defensie trouwens vrij hecht. Bouwens echter moest de zeer snelle en behendige Giamarchi nog te veel vrij heid toestaan, waardoor Herberts en Claus zich te scherp moesten opstellen om hun buitenspelers te kunnen uitschakelen. Son- neveld (Sparta) en captain Van Bruggen hielden in de middenlinie het tempo nog het langst vol, maar hadden toch op dén duur ook niet terug van het flitsende spel van de Fransen. De voorhoede baarde de meeste zorgen. Vooral de linkervleugel Reesink (WVC) en Uittenbosch (Velox). Zij begrepen elkaar niet, de anderen niet en zij kwamen daar bij tempo en techniek tekort. Hoewel zij goed wilden, faalden zij niettemin volko men. Met de rechtervleugel HerbertsFabels (Be Quick, Groningen) ging het beter. De laatste kwam echter op den duur adem tekort, hetgeen hem niet euvel te duiden was gezien het dubbele werk dat hij als binnenspeler verrichtte. Midvoor Elfring (Robur et Velocitas) was verreweg de beste van het vijftal. Hij had' evenwel te weinig steun het gros van de passes kreeg hij bovendien achter, in plaats van voor zich en toen hij zelf wat 'actiever werd, lieten de anderen hem weer in d'e steek. Alles bijeen dus nog zwakke plekken ge noeg en er zal nog heel wat moeten gebeu ren voordat het Nederlandse amateurvoet bal op gelijke ,te staat met dat van Frankrijk, Engel .i en Schotland, die niet veel voor elkaar onderdoen. Hetgeen niet wil zeggen dat dat peil niet bereikt kan j worden. Integendeel. Voor wat dat betreft! kan „het les.je van Maubeuge" nog vruch- j ten afwerpen. Hei Nederlandse amateur voetbal kan beter voor de dag komen. En dat zal het op den duur ook wel doen. Komt tijd, komt raad. Men dient echter wel te be- denken dat de Schotten de eerstvolgen de tegenstanders voor geen klein ge ruchtje vervaard zijn. De heer A. C. Mees, bestuurslid van BW, is een actie begonnen, die ten doel heeft volgend seizoen te komen tot twee hoofd klassen van 14 clubs in plaats van een ere divisie van 18 clubs. De heer Mees heeft hiertoe contact opgenomen met een aantal clubs uit de hoofdklassen. Volgens de initiatiefnemer zou het niet in het belang zijn van het Nederlandse voetbal, wanneer in de te vormen ere-divisie acht of meer clubs uit het zuiden zouden komen. De competitiestand van het ogenblik wettigt deze gedachte. Ook van verenigingen die reeds een veilige positie in de hoofdklasse bezetten, en die vrijwel zeker zijn van een plaats in de te vormen ere-divisie kwamen adhesie-betuigingen binnen. ccoccoci: cc z-ccctcccococcoc Hoofdklasse A: StormvogelsLimburgia §3-2; Roda SportDOS 2-2; FortunaAm-j j sterdam 0-3; EindhovenVVV 0-1; Excel- 8 siorNAC 1-0; ADOSparta 1-2; HVCu Rigtersbleek 1-2: EBOHAjax 1-2. Hoofdklasse B: SVV—Willem II 0-2; Alk- 8 8 maarEmma 2-0; EnschedéVolewijckers g 1-1; De GraafschapBW 1-3; Feyenoord SHS 6-1; EDO—PSV 1-3; Elinkwijk— 8 8 Sittardia 3-0; GVAV—Rapid 0-3. Eerste klasse A: RBCVelocitas 4-1; NEC 8 AGOVV 0—4: RCH—Enschedese Boys 8 8 6-2; XerxesDe Valk 3-1Heerenveeng 8 Veendam 2-3; Go AheadPEC 2-2. 8 Eerste klasse B: RhedenHeracles 3-2; Zwolse BoysLeeuwarden 0-0; Baronie 8 't Gooi 3-1; Blauw Wit—Hermes DVS 0-2; Helmond—ONA 1-0; LONC.A—Haarlem 8 o-o. 3000000000000000000000000000000000000000000000000000000C Het spel was nog maar nauwelijks be gonnen, of Van der Meer deed de IJmui dense harten sneller kloppen. Hij loste een hard schot, mapr doelman Jacobs liet aan stonds knap werk zien. Stormvogels bleef voorlopig in de aanval. De nieuwe voor hoede der IJmuidenaren hield beloften voor het verdere verloop in al gingen ze, zoals later bleek, niet geheel in vervulling zo zelfs, dat de Limburgse defensie zich volledig moest geven en desondanks niet kon voorkomen, dat Venus aan Snoeks de kans van de dag kon bieden. Deze schoot echter meters naast. De Limburgia-aanvallers waren minder talrijk, doch door hun snelheid zeer gevaar lijk. Eenmaal kreeg linksbinnen Feijen een schietkans. Via de vuisten van De Graaf en de paal kwam de bal het veld weer in. Liep het hier Stormvogels even mee, toen Aussum een hevig appèl voor strafschop van Stormvogels-zijde afwees, was de zaak weer enigszins in evenwicht. Toen er zestien minuten gespeeld was, hadden de Vogels succes. Snoeks Jr. gaf een geraffineerd tikje aan Janssen Sr. en deze „nieuwbakken" linksbuiten deed zijn plicht (1—0). Snelle Limburgia-voorhoede Stormvogels bleef met soms knap aan valsspel nog enige tijd het spel beheersen en daarbij bleek, dat de Limburgia-defensie zeker niet onfeilbaar was. De Stormvogels verdediging zat ongetwijfeld beter in elkaar en daardoor kwam het, dat de vierkoppige snelle Limburgse voorhoede het De Graaf niet bepaald lastig kon maken. En toch kwam de gelijkmaker. Post maakte name lijk geheel onnodig hands in het beruchte gebied en doelman Jacobs gaf zijn collega De Graaf uit de toegekende penalty geen kans (11). Dit doelpunt vergrootte de spanning niet onaanzienlijk. Om beurten vielen beide ploegen aan, maar Stormvogels' aanvallen brachten het doel van Jacobs meer in ge vaar dan die van Limburgia het heiligdom van De Graaf. Toch scoorde Feijen op meer dan fraaie wijze één minuut vóór rust (1-2). Scherp offensief Direct na de hervatting verscheen Storm vogels weer voor het Limburgia-doel, waar de verdedigers zich volledig moesten geven om erger te voorkomen. Limburgia moest het van snelle uitvallen hebben, doch De Graaf kon zijn werk best af. Alleen na een omhaal van Stephan moest hij even volop in actie komen. Twintig minuten na de rust kwam de gelijkmaker. De naar rechts af gezwenkte Tol gaf toen een bekeken scherp-afgepaste voorzet, waarna Venus prachtig inkopte (22). In de strijd om de leiding stonden de I.Imuider papieren het hoogst genoteerd. Broeders, Bruits en d'Hooge verdedigden als leeuwen en zo nodig greep Jacobs reso luut in. Slechts sporadisch bracht de Lim burgse voorhoede opluchting, maar nu bleken Snoek c.s. en zijn medeverdedigers veel meer vat te hebben op het Limburgse aanvalsspel dan voor de rust. Tien minuten voor het einde nam de thuisclub de leiding. Toen schoot Snoeks Jr. de bal uit een voorzet van Venus op onverbeterlijke wijze langs Jacobs (32). Limburgia kwam nu nog even opzetten, maar tot de gelijkmaker kwam het niet, vooral door het sterk verdedigende spel van Freriks. ADVERTENTIE SNELSCHEERCREME ZONDER ^ÜmL^ZONDER WATER ^7 KWAST De vroegere VUC-speler De Kubber, die al verscheidene jaren voor Bordeaux in Frankrijk voetbalt, stelt reeds geruime tijd pogingen in het. werk naar Nederland terug te keren. De Kubber heeft verklaard: „Ik heb een contract volgens het door de Franse voetbalbond voorgeschreven type en ik kan daardoor Bordeaux niet verlaten wanneer het bestuur niet akkoord gaat met de transfer. Vorig jaar wilde ik al naar Nederland, maar er werd vijf miljoen francs (ongeveer 50.000 gulden) voor mijn transfer gevraagd. In ons land wilde men niet meer dan 20.000 gulden betalen. Wan neer er geen oplossing over de betaling kan worden gevonden, ben ik van plan, het volgend seizoen naar Nederland te gaan, waar mij aanbiedingen zijn gedaan als trainer". ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het KNVB-programma van de semi-profs 8 8 voor het komende weekeinde luidt: Hoofdklasse A: LimburgiaRoda Sport; R DOS—Fortuna; Amsterdam—Eindhoven; 8 C VVV—Excelsior; NAC—ADO; Sparta— c Ajax; VitesseNOAD; EBOHHVC; Rig- 8 ft tersbleekStormvogels. Hoofdklasse B: Willem II—Alkmaar; R R Emma—Enschede; De Volewijckers—De 8 8 Graafschap; BWFeyenoord; SHSDFC; r MVVEDO; PSV—Elinkwijk; Sittardia— GVAV; Rapid—SVV. 8 Eerste klasse A: AGOVVRCH; VSV1 S Eerste klasse B: HaarlemRheden. Q o XXXX)OOCJO'>'XXXXXXXXXXXXXX)000000000000000000000000000000 De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands B-elftal, dat op woensdag 21 maart in Enschedé tegen het Duitse B- elftal zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Landman (SHS); achter: Kerkum (Feijenoord, aanvoerder) en Odenthal (En schedé); midden: Brusselers (PSV), Van Bun (MVV) en Bak (Feijenoord); voor: Van Overbeeke (NAC), Bisschops (Rapid), De Bruyckere (Willem II), Clavan (SHS) en Jansen (Enschedé). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Ren- se (PSV), Van der Hurk (VVV) en Snoeks (Stormvogels). Het Duitse B-elftal is door bondstrainer Herberger als volgt samengesteld: Doel' Kwiatskowsky (Borussia Dortmund); achter: Koll (Duisburger SV) en Knop- czinski (SV Sodingen); midden: Hoffmann (Fortuna, Dusseldorp), Rudia Hoffmann (Viktoria Aschaffenburg) en Dörner (FC Köln); voor: Kraus (Offenbacher Kickers), Waldner (VFB Stuttgart), Neuschafer (Vik toria Aschaffenburg), Laumann (VFR Mannheim) en Termath (Karlsruher SC). Reserves: Sawitzki (SV Sodingen), Kani- ber (Würzburger Kickers), Szymaniak (Wuppertaler SV) en Biesinger (BC Augs burg). EDO heeft in het Noordersportpark voor achtduizend toeschouwers zeker geen slechte wedstrijd gespeeld tegen PSV uit Eindhoven maar de Haarlemmers waren tegen de veel betere techniek van de Eind- hovensc club toch niet opgewassen. PSV speelde een welverzorgd spel; de voorhoede combineerde er lustig oj> los en ook de achterhoede was voor de taak berekend. Hoewel Wiersma zwak begon speelde hij in het verdere verloop een uitstekende par tij en met hem was ook doelman Steiger goed in vorm. Het prachtige schot van Snijders in de tweede helft had de gelijk maker kunnen zijn maar Steiger redde meesterlijk. EDO speelde, zoals gezegd niet slecht. Maar de ploeg heeft weinig techniek, het geen tegen de Eindhovense combinatie duidelijk aan het licht kwam. De nieuwe ling Leonhard deed het niet slecht in de EDO-voorhoede maar zal nog routine moe ten opdoen. De overige EDO-voorwaart- sen konden zich tegen Wiersma cs maar half weren en bovendien misten zij enkele goede scoringskansen, die de strijd mis schien een ander aanzien hadden kunnen geven. Maar niettemin was de wedstrijd er een van het goede soort, omdat vooral PSV, en dan speciaal in de eerste helft, uit stekend verzorgd voetbal demonstreerde. Het begon al direct na het begin, want nauwelijks was er afgetrapt of Dillen stel de Koelemey heftig op de proef. Brusse lers bracht na tien minuten de bal op, gaf op het juiste moment over aan Buenen en prompt was het nul-één. Van Roodselaar schoot kort daarna goed in maar Steiger redde en even later miste Buenen (PSV) heeft met een listig schot doelman Koelemeij verschalkt en het eerste doelpunt voor PSV is een feit. V.l.n.r. Berends; de juichende Brusselers; zittend Buenen en achter hem v. d. Voort, doelman Koelemeij en Tol. Spiers een kans van dichtbij, toen hij al leen voor Steiger naast schoot. Daar tus sendoor was het EDO-doel aan een door boring ontsnapt, want een keihard schot van Buenen vloog tegen de lat. In de laat ste minuut van de eerste helft scoorde Buenen echter toch het tweede doelpunt uit een voorzet van Dillen. Na de pauze bleef EDO moedig partij geven hoewel ook nu PSV veel sterker was. Maar de strijd was nu meer verdeeld en thans moesten Wiersma, Steiger en Rensen herhaaldelijk in actie komen om het gevaar te keren. Na twintig minuten kreeg Snijders, die ook nu weer een goede partij speelde, uit een hoekschop een kans en zijn keiharde schot was Steiger te machtig (één-twee). Met deze stand was nu weer van alles mogelijk. EDO trachtte dan ook van de verwarring welke het tegenpunt in de Eindhovense gelederen veroorzaakte, partij te trekken en bijna werd de gelijkmaker gescoord maar het fraaie schot van Snijders, ook nu een hoek schop, keerde Steiger op meesterlijke wijze. PSV bleef evenwel de sterkste en de combinaties van de geraffineerde voor hoede stelden aan de EDO-defensie de hoogste eisen. Zeven minuten voor het ein de leidde een aanval van Dillen en Fran sen tot het beslissende doelpunt, want toen midvoor Fransen de bal fraai van Dillen kreeg toegespeeld draalde hij niet en zijn schot was Koelemey te machtig (één-drie). Deze zondag is in de hootdldasse A vooral voor Ajax wel bijzondere gunstig geweest, want zelf wonnen de Amsterdammers met één-twee van EBOH en bovendien verloren de naaste concurrenten Eindhoven en NAC respectievelijk van VVV met nul-één en Excelsior met één-nul. De Ajaxieden hebben thans vier punten voorsprong op de beide zuidelijke clubs, maar bovendien een wedstnp meer gespeeld. Overigens krijgt men wel de indruk, dat de clubs in deze afdeling elkaar in sterkte niet zo bijzonder veel ontlopen. Er komt namelijk geen enkele uitslag met een groot verschil in doelpunten voor. Behalve dan natuurlijk de score bij Fortuna-Amsterdam (nul-drie), maar dit kan een andere oorzaak hebben. Vier spelers van de Geleense vereniging hebben namelijk verleden week woens dag in het veld gestaan met het Nederlands elftal en het is zeker niet onmogelijk, dat deze wedstrijd te veel van de krachten van De Munck, Van der Hart, Noter- mans en Appel heeft gevraagd. Overigens waren Koopal (VVV) en Wiersma (PSV) zondag ook niet te best op dreef. In de hoofdklasse A. kwam Stormvogels door de zege op Limburgia (drie-twee) weer iets dichter in de beurt van de te vormen ere-divisie. In de andere afdeling zorgde het elftal van de Volewijckers voor de grote verrassing door Enschedé een gelijkspel af te dwingen (één-één). Voorts versloeg Feijenoord met uitstekend spel SHS met niet minder dan zes-één. EDO was te zwak voor het technisch goede PSV. In de eerste klasse A kwam RCH weer een stapje dichter bij het kampioen schap door Enschedese Boys met zes-twee naar huis te sturen. In de eerste klasse B verloor Haarlem echter een punt aan LONGA (nul-nul) en raakte dus weer iets achter op Hermes DVS, dat Blauw Wit versloeg (nul-twee). Bij FortunaAmsterdam was de Geleen se ploeg zoals gezegd niet op dreef. Overigens was het een matige ontmoeting waar Amsterdam in de zestiende minuut door Gallis de leiding nam. Ruim een kwartier later vergrootte dezelfde speler de voorsprong (nulTtwee) en na de rust bracht Brom de eindstand op nul-drie, juist toen Fortuna sterk kwam opzetten. Eindhoven was tegen VVV duidelijk de mindere van de snellere en technisch be kwame Venlo-spelcrs. Het enige doelpunt ontstond in de negende minuut toen Lam berts de bal na een pass van Koopal ineens inschoot. Deze Koopal was overigens een van de zwakste spelers in het veld, in tegenstelling tot zijn ploeggenoot Klaassens, die weer bijzonder veel werk verzette. Bij EBOHAjax zijn de Dordtenaren vrijwel voortdurend in het offensief ge weest. Toch duurde het veertig minuten voordat zij een voorsprong konden nemen door Barendregt (één-nul). Ook na de rust hadden de Amsterdammers niet veel in te brengen totdat Den Edel vijftien minuten voor tijd een strafschop mocht nemen (één-één). Het spel van EBOH werd zwak ker en vlak voor tijd slaagde Den Edel er zowaar nog in zijn ploeg de zege te bezor gen (één-twee). De stand in deze afdeling luidt thans: Ajax 22 12 7 3 31 47- -27 Eindhoven 21 10 7 4 27 35- -24 NAC 21 12 3 6 27 31- -25 Sparta 22 10 7 5 27 43- -29 Fortuna 22 9 8 5 26 37- -23 VVV 21 11 3 7 25 36- -23 DOS 21 9 7 5 25 54—44 Stormvogels 22 8 8 6 24 42- -38 Amsterdam 21 10 2 9 22 40- -33 NOAD 22 8 6 8 22 37- -39 Excelsior 22 8 6 8 22 32- -38 Limburgia 22 6 7 9 19 34- -42 Roda Sport 22 6 7 9 19 41- -51 ADO 21 7 4 10 18 35- -34 Rigtersbleek 22 7 3 12 17 34- -51 EBOH 21 2 9 10 13 26—43 HVC 22 3 7 12 13 25- -48 Vitesse 21 3 3 14 11 29—46 Feyenoord heeft in het bijzijn van 35.000 toeschouwers korte metten gemaakt met SHS, vooral door het beste spel van in valler-linksbuiten De Kreek en Cor van der Gijp. In de eerste helft werd Landman al twee keer gepasseerd door De Kreek en Van der Gijp en na de hervatting verhoogden Van der Gijp en Schouten de stand tot vier-nul. Pas toen kreeg Van Geen de gelegenheid de score iets te wij zigen (vier-één), maar vervolgens zorgde Van der Gijp er opnieuw met twee treffers voor, dat de eindstand zes-één werd. Tienduizend toeschouwers zagen bij de wedstrijd tussen Elinkwijk en Sittardia hoe Hun tink (2 x) en Vonk het betere spel van de Utrechtenaren in drie doelpunten tot uitdrukking brachten. Sittardia stelde daar niets tegenover. Eenzelfde beeld toonde de ontmoeting tussen GVAV en Rapid, waarbij Helleman en Van Melis er voor zorgden, dat de Gro ningers een niet bijster plezierige zondag hadden (nul-drie). De stand luidt: Elinkwijk 22 15 3 4 33 54- -21 Enschedé 22 13 5 4 31 64- -37 Rapid 22 12 6 4 30 49- -28 BW 22 13 2 7 28 50- -31 Willem II 21 12 3 6 27 49- -34 Alkmaar 22 10 5 7 25 32- -31 F eyenoord 21 10 4 7 24 51- -38 DFC 21 10 4 7 24 42- -35 PSV 21 10 2 9 22 50—40 GVAV 22 9 4 9 22 44—49 MW 20 9 2 9 20 36- -27 SVV 22 8 3 11 19 40- -34 SHS 22 8 3 11 19 39- -52 De Graafschap 22 6 6 10 18 32—46 Sittardia 22 6 6 10 18 39- -57 EDO 22 5 4 13 14 23—47 Volewijckers 22 5 2 17 8 28- -71 Emma 22 2 4 16 8 20—64 De stand in de eerste klasse A luidt: In de hoofdklasse B kon Enschedé tegen De Volewijckers dankzij een doelpunt van Lenstra in de vijfde minuut tot tien minu ten voor het einde niet -verder komen dan een magere één-nul voorsprong. Het ver rassende element in de Enschedése ploeg ontbrak volkomen. De Amsterdammers daarentegen speelden zoals zij in maanden niet gespeeld hadden. Alles klopte en het was alleen aan de goede verdediging van de gastheren te danken dat Van der Wint niet gepasseerd werd. Toch gebeurde dat toen veteraan Smit tien minuten voor tijd zijn ploeg aan een verdiend gelijk spel hielp. RCH 17 11 5 1 27 39- -15 AGOW 18 11 2 5 24 48- -25 VSV 17 9 4 4 22 31- -22 DWS 17 9 3 5 21 39- —22 NEC 19 9 3 7 21 35- -32 Xerxes 17 7 6 4 20 22- -14 RBC 18 6 6 6 18 38- -28 Go Ahead 16 6 5 5 17 28- -27 Veendam 18 7 2 9 16 34- -45 PEC 18 6 2 10 14 30- -51 Velocitas 17 5 3 9 13 21- -31 De Valk 17 5 3 9 13 29—40 Heerenveen 17 3 3 11 9 25—42 Ensch. Boys 18 3 3 12 9 25- -50 In de eerste klasse B is de stand: Hermes DVS 18 11 5 2 27 44- -19 Haarlem 18 9 5 4 23 32- -24 Leeuwarden 19 7 8 4 22 32- -25 Wageningen 16 8 4 4 20 28- -23 Baronie 17 7 6 4 20 34- -33 Longa 16 5 7 4 17 27- -23 Helmond 16 6 5 5 17 25- -22 Blauw Wit 17 8 1 8 17 32—35 Rheden 17 5 6 6 16 32- -33 Het Gooi 17 5 4 8 14 22- -33 Zwolse Boys 17 3 7 7 13 16- —30 Heracles 19 5 3 11 13 30—41 Be Quick 15 5 2 8 12 23- -27 ONA 16 3 1 12 7 29- -38

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5