17 I W Echtpaar omgekomen bij brand in de hoofdstad Agenda voor Haarlem Zie Boven Drie vlekken op de zon „Natuurmonumenten" vierde haar gouden jubileum Koningin woonde herdenkingsbijeen komst bij Landbouwer omgekomen Feestzaal in brand Bescherm Uw Kinderen Kennemer zweefvliegers kozen het luchtruim Examens Staatsbegrafenis voor mevrouw Joliot-Curie SIROOP Bioscopen in Bergen op Zoom weer geopend Opnieuw drie doden op Cyprus gevallen Amerikaans hoogleraar over proces Jungschlager Het geweten der mensheid is door het proces getart" Koning Hoessein op reis Herindeling van India Groot Brittannië in een warme handelsoorlog Prijsstop kalkzandsteen heden afgekondigd Huldiging zilveren PEN-jubilarissen Betaling abonnementsgeld per giro MAANDAG 19 MAART 1956 fcNSDAG' ADVERTENTIE DONDfRDAG IN DE AFGELOPEN NACHT zjjn in de Tweede Nassaustraat te Amsterdam twee woonhuizen uitgebrand. Daarbij zjjn de 59-jarige heer J. van Boven en zijn 63-jarige echtgenote, mevrouw G. W. van Boven-Mullens, om het leven gekomen. Vijf ge zinnen zijn door deze brand dakloos geworden. Even na vier uur werd de brandweer door omwonenden gewaarschuwd, dat het huis Tweede Nassaustraat 11 in brand stond. Toen de brandweer ter plaatse kwam sloegen de vlammen reeds van alle zijden uit de eerste verdieping van het huis. Op het echtpaar Van Boven na waren de bewoners reeds uit het huis gevlucht, sommigen over de trap naar beneden, an deren via de dakgoot naar de naastliggen de huizen. De brandweer kon niet ver hinderen, dat het vuur naar de achterzijde oversloeg. De etages van deze ouderwetse huizen hebben twee woningen, namelijk een voor- en een achterwoning. Drie ver diepingen aan de achterzijde stonden even eens weldra in lichter laaie. Om kwart over vijf was het huis vrijwel geheel uitgebrand; tien gezinnen waren dakloos geworden en hadden vrijwel al hun bezittingen verloren. Het is vrijwel zeker dat de brand in de woning van het omgekomen echtpaar is ontstaan, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumkachel. Buren hebben het echtpaar tot laat in de nacht horen praten. Het is niet bekend door welke oor zaak het echtpaar niet heeft kunnen vluch ten, hoewel alle andere bewoners zich in veiligheid hebben kunnen stellen. Zelfs een oude, bijna blinde man, die op de tweede verdieping woonde, is erin geslaagd via de dakgoot naar de naastliggende woning te vluchten. De heer en mevrouw Van Boven waren beiden werkzaam in het circus- bedrijf. Zondagmorgen is te Cadier en Keer bij Maastricht de 68-jarige landbouwer G. Schrijns bij een brand in zijn boerderij om het leven gekomen. De heer Schrijns was 's nachts laat thuis gekomen en is in het hooi gaan slapen. Vermoedelijk heeft hij nog gerookt. De schuur en de stallen van de boerderij brandden uit. De brandweer wist het woonhuis te behouden. Zaterdagavond omstreeks zes uur is de grote bovenzaal van het Concerthuis in de Poelestraat te Groningen gedeeltelijk uit gebrand. Kort tevoren hadden leden van het Groninger trampersoneel in de zaal voorbereidingen getroffen voor een deze avond te houden feestavond. De pachter van het gebouw ontdekte enige tijd later dat het toneel en een gedeelte van de zaal in brand stond. De brandweer"had hét Vuur spoedig bedwongen. De zaal bjanddé ge deeltelijk uit; de benedenzaal kreeg veel waterschade. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het achteloos weggooien van een nog brandende sigaar of sigaret. In Den Haag heeft zaterdagmiddag een hevige binnenbrand gewoed in een gros- ADVERTENTIE door bij gevatte kou de dreigende ge varen te bestrijden met sierderij aan de Paviljoensgracht. De brand, die vermoedelijk door kortsluiting op de zolder is ontstaan, veroorzaakte enorme rookwolken, waardoor zoveel pu- j bliek naar de Paviljoensgracht stroomde, dat de politie door militairen, leden van de B.B. en verkeersbrigadiertjes geassis teerd moest worden om de omgeving van het brandende gebouw af te zetten. Nadat de brandweer de voorraden levensmiddelen op de benedenverdieping met zeilen had afgedekt, wist zij het vuur op de bovenverdiepingen spoedig te blus sen. Deze zijn gedeeltelijk uitgebrand. Aangetrokken door het mooie weer, ko zen de leden van de Kennemer zweefvlieg- club (KZC) zondag weer het luchtruim. Er zijn 20 starts boven de Terletse heide bij Arnhem gemaakt met toestellen van het type Govier en Grünau Baby. Met Pasen gaat de KZC weer op haar eigen veld bij Noordwijkerhout vliegen. Het oude ESG-model, waarop vele leden vliegen leerden, blijft dit jaar voorgoed aan de grond. In de plaats daarvan komt nu een gloednieuwe tweezitter van het type Schleichner ..Rhönlerge". Hiermede hoopt de KZC weer vele jongelui, die hun beroep in de luchtvaart willen zoeken, op te leiden tot het zweefvliegbrevet. De KZC. die in 1945 met niets moest be ginnen, beschikt thans over uitstekend materieel: twee zweefvliegtuigen van de typen Grünau Baby en Rhönlerge. twee transportwagens, twee jeeps, een 165 pk dubbeltrommellier. een terrein-oohaalwa- gentje en een terreinauto (Ford 1928). Al dit materieel is bij de club in onder houd. zodat er heel wat werk moet worden verzet vóór de KZC-ers weer de lucht in konden. Het clublokaal is aan de Kruisweg 1855 bij de Cruouius te Heemstede. Op vrijdagavonden als de leden daar bijeen komen zijn ook belangstellenden hartelijk welkom. Amsterdam. Gemeentelijk» Universiteit. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. M. S. Wigman. Amsterdam: S. Schatz, Amsterdam. Utrecht. Kandidaatsexamen Germaanse Letteren: J. Swank, Leerdam. Kandidaats examen Nederlandse Letteren: mej. I. van Ditmarsch, Utrecht. Doctoraal examen Socio logie: mej. A .M. Rellum. Utrecht. Semi-arts examen: W. van Aalst, Bilthoven; E. J. Cre- tier, Nijmegen: mej. M. G. Broekhuizen. Gouda: H. R Hiemsfra, Amersfoort: W. J. M. de Koning, Nijmegen: mej. '"J. A. M. de Nijs, Utrecht* O: W. F. Sirie^Ut£echt. Artsexamen: M. Cohen, Utrecht^ R. van "ÖijK, Arnhem; C. R. J. van Luyt, Den Haag: mej. C. M. Schaap. Hilversum: H. J. van Steenbergen. Benne- kom; J. J. Vogelaar, Bergen op Zoom. De bioscopen in Bergen op Zoom zijn weer geopend, na tweeëneenhalve week ge sloten te zijn geweest wegens protest van rle eigenaren tegen de hoogte van het te betalen percentage vermakelijkheidsbelas ting. De exploitanten leggen zich echter niet neer bij dit percentage, dat thans 35% be draagt. Zij hebben daarom besloten het aantal plaatsen op de laagste rangen te vergroten, zodat de af te dragen vermakelijkheidsbe lasting, ondanks het percentage van 35%, toch ongeveer het bedrag wordt, dat zou moeten worden afgedragen bij een af te dragen percentage van twintig. Inmiddels verwachten de exploitanten, dat 't percen tage van de vermakelijkheidsbelasting tij dens de vrijdag te houden raadsvergadering zal worden verlaagd. MAANDAG 19 MAART Palace: „The French line", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gelieven van Ve rona". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. I.ido: „M'sieur la Caille", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. ROxy: „Gangsters vergeten niet", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 7, en 9.15 uur. Minerva-theater: 8.15 uur, Voor de Heemsteedse Kunstkring geeft Hans Henkemans een pianorecital. Concertgebouw: 7 en 9.15 uur, Vertoning van de film, „Tot vijf over twaalf", Begijnhofkapel: 8 uur, In terkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker ds. A. van Gent over „De toekomst van Rusland". Gebouw Zang en Vriendschap: 8 uur. Bijeenkomst van het geestelijk centrum „De grotere wereld". DINSDAG 20 MAAET Minerva: „Detective Father Brown", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gelieven van Verona", 14 jaar, 2.15, 7 en 9 15 uur. Lido: ,,M' sieur la Caille", 18 jaar, 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters ver geten niet", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Concertgebouw: 7 en 9.15 uur, Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Frans Halsmuseum: 8 uur, Voor de Volks universiteit houdt Dick Boer een lezing over .Amateurfotografie". Geb. Ged. Oude Gracht 47: 8 uur, Engelse bijbelstudie onder leiding van F. Worgan. Mevrouw Irene Joliot-Curie, de oudste dochter van het echtpaar Pierre en Marie Curie, die in de nacht van vrijdag on zaterdag op 58-jarige leeftijd te Parijs is overleden, zal woensdag met nationale eer worden begraven. Zij is overleden aan leucaemie (bloedkanker), die het gevolg is van radio-activiteit, in het ziekenhuis dat genoemd is naar haar ouders, de orMek kers van het radium. Tezamen met haar echtgenoot, Jean Frederic Joliot-Curie, met wie zij op wetenschappelijk gebied samen werkte, juist zoals haar moeder met haar vader had samengewerkt, ontving zij in 1935 de Nobelprijs voor scheikunde. In het kabinet-Blum (1936) was zij staatssecreta ris voor wetenschappelijk onderzoek. Het echtpaar Joliot-Curie werkte onder meer op het gebied van de kernfysica. Hun werk op dit terrein leidde tot de ontdekking van de kunstmatige radio-activiteit. Irene was verbonden aan het Franse commissariaat voor de atoomenergie van de stichting in 1946 af. In 1947 werd zij hoofd van het radium-laboratorium te Parijs en professor aan de Parijse universiteit. Haar echtge noot, een vooraanstaand lid van de Franse communistische partij, werd in 1946 hoofd van het commissariaat voor atoomenergie maar werd vier jaar later van deze functie ontheven. Mevrouw Joliot-Curie heeft meer dan vijftig wetenschappelijke werken gepubliceerd, sommige daarvan in samen werking met haar echtgenoot. In de tweede wereldoorlog namen Irene en haar man deel aan het verzet tegen de Duitsers. Zij vervaardigden ontplofbare stoffen voor de verzetsstrijders ondanks de aanwezigheid van Duitse natuurkundigen in hun labora torium. Mevrouw Curie moest tenslotte naar Zwitserland uitwijken, haar man dook onder. Collectieve straf in Nicosia: tien gezinnen uit huizen gezet NICOSIA (Reuter) Twee gemaskerde mannen hebben zondag een Cypriotische Griekse voorzanger buiten de kerk van het dorp Kythrea doodgeschoten. Britse veilig heidstroepen hebben een Cypriotische Turk doodgeschoten en een tweede Turk gewond toen deze mannen trachten door een cor don te breken dat de Britten gelegd hadden om het dorp Pendakomo. De twee Turken hadden geen gehoor gegeven aan een bevel om te blijven staan. De Britten hebben zaterdag in Nicosia tien Griekse gezinnen uit hun huis gezet als collectieve straf voor verzetsdaden. De ruim zestig mensen moesten in stoelen op een met prikkeldraad afgezet plein gaan zitten, waar zij een voor een gefouilleerd werden. Daarna konden zij vertrekken. De huizen blijven drie maanden leeg staan. De bevolking wil geen inlichtingen over ver zetsdaden verstrekken. Achttien winkels in Nicosia zijn ook gesloten. Alle panden liggen in de wijk, waar woensdag een Britse politieman is doodgeschoten. De uit hun huizen gezette mensen mochten alles, behalve zwaar meubilair, meenemen. Eerst was bepaald, dat zij zoveel mochten mee nemen als zij konden dragen. Gouverneur Sir John Harding heeft het dorp Jialoessa een boete van ruim twintig duizend gulden opgelegd. In de omgeving van deze plaats reed zaterdag een voertuig van het Britse leger op een landmijn, waardoor een Brit werd gedood en drie militairen werden gewond. ,.Ik betreur vele door mij genomen maat regelen, maar ik ben ervan overtuigd dat zij noodzakelijk waren," aldus heeft Sir John Harding op een persconferentie te Nicosia verklaard. „Het onmiddellijke Britse doel op Cyprus is het terrorisme te verslaan. Wij blijven daarnaast streven naar verzoening der tegenstrijdige belan gen in het netelige Cypriotische vraagstuk." „Indien Groot-Brittannië zich thans uit Cyprus zou terugtrekken, zou dit slechts tot nog meer moeilijkheden voor de vrije wereld leiden," aldus Sir John Harding. Naar aanleiding van de zaak Jungschla ger heeft prof. dr. Henry P. de Vries, Ne derlander van afkomst, professor in de rechtswetenschappen aan de Columbia- universiteit te New York, in het N.T.S.- journaal voor de televisie de volgende ver klaring uitgesproken: „Vertegenwoordigers uit Amerikaanse juridische kringen zijn aangezocht om zich aan te sluiten bij een berogp, dat .door de Nederlandse Orde-van Advocaten is gedaan op de regering van IndoHesië, teneinde de rechtvaardigheid van het proces van Leon Jungschlager te Djakarta nader te onderzoeken. Al beseffen wij, dat de ontbinding van de voormalige betrekkingen tusen Nederland en Indonesië noodzakelijkerwijs tof spanningen zou lei den, juist die spanningen echter leggen In donesië in het bijzonder de plicht op een rechtvaardige behandeling van individuele personen te waarborgen, zulks in overeen stemming met de waardigheid van een staat, die onlangs internationale verplich tingen op zich heeft genomen. Het is uiteraard moeilijk om tot in bij zonderheden de vele aspecten te bestuderen van een strafproces, dat op zulk een af stand wordt gevoerd. Door waarnemers ter plaatse is echter geconstateerd, dat de fun damentele mensenrechten op ingrijpende wijze geweld is aangedaan. Het geweten dér mensheid is hierdoor getart. Als Amerikaans advocaat en als hoog leraar in de rechtswetenschappen sluit ik mij aan bij het beroep van de Nederlandse Orde van Advocaten. Ik doe dit in de hoop, dat de Indonesische rechtspraak deze ge legenheid zal aangrijpen om te tonen, dat zij zich boven de sentimenten en vooroor delen van politieke overwegingen weet te verheffen". SURABAJA (PIA-luchtpost) De In donesische procureur-generaal, mr. Su- prapto, die in Surabaja vertoeft voor een routinebezoek, heeft op een vraag of de eis van djaksa tinggi (officier van Justi tie) Sunarjo tegen Jungschlager redelijk is, verklaard, dat hij als procureur-gene raal moeilijk zijn mening hierover kenbaar kan maken. „Maar ik geloof, dat Sunarjo de zaak voldoende van alle mogelijke kan ten en met het oog op alle mogelijke fac toren heeft bekeken". In deze zaak heeft Sunarjo alle verklaringen van de getuigen, zowel a charge als a décharge, bezien en daaruit die gekozen, welke hij betrouwbaar acht en daarbij voorts een en ander goed overwogen en in overeenstemming ge bracht met zijn overtuiging, dat de schuld van Jungschlager bewezen is. Ik ben er diep van overtuigd, dat de eis van Sunarjo eveneens in harmonie is gebracht met zijn rechtsgevoel. In dit geval geloof ik, dat Sunarjo ervan overtuigd is, dat Jungschla ger schuldig is. Hierbij dient niet vergeten te worden, dat een eis van het openbaar ministerie nimmer zuiver onpartijdig kan zijn en dat er nog altijd een „subjectieve objectiviteit" aanwezig is, waarmede tevens gezegd is, dat een ander altijd een andere mening over de zaak kan hebben. Een verschil van rechtsgevoel is in zulk een geval altijd mo gelijk, aldus mr. Suprapto. (Reuter) Koning Hoessein van Jor danië zal spoedig officiële bezoeken bren gen aan Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië met het doel „de Arabische gelederen te verenigen", zo is meegedeeld door zijn ka binetschef Bahjat El Talhoeny. Deze heeft de koning een boodschap overhandigd van koning Saoed van Saoedi-Arabië en pre mier Nasser van Egypte, die hij uit Cairo heeft meegebracht. Koning Hoessein heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat Jordanië e en„neutrale politiek zal blijven volgen en niet van plan is tot een Arabisch blok toe te treden. NIEUW DELHI (Reuter) In het In diase parlement is een wetsontwerp inge diend, dat voorziet in de stichting van vijf tien staten en zeven centraal bestuurde ge bieden met ingang van 1 oktober. Op het ogenblik is India verdeeld in 28 staten. In een rapport van de commissie die met dit vr&agstuk was belast, heet het, dat de nieuwe grenzen getrokken zullen worden op grond van taalkundige, culturele, eco nomische en administratieve overwegin gen ter vervanging van de grenzen ten tij de van het Britse bewind, waaraan hoofd zakelijk ".imperiale belangen of behoeften van een vreemd bewind" ten grondslag lagen. De vijftien voorgestelde staten zijn: An- dhra (met een gebied van Haiderabad), Bihar, Goedjerat, Kerala (bestaande uit Travancore-Cochin en een deel van de hui dige staat Madras), Madhja Pradesj, Ma dras, Maharasjtra, Mysore, Orissa, Pend- sjaab, Radjastan, Oettar Pradesj, Assam, West-Bengalen en Djammoe en Kasjmir. De zeven centraal te besturen gebieden zijn: Nieuw Delhi, Himatsjal, Pradesj, stad Bombay, Manipoer, Tripoera, de eilanden Andamanen en Nicobaren, Lakkadiven en Amindidiven. LONDEN (Reuter) Sir Anthony Eden heeft verklaard dat Groot-Brittannië zich op het ogenblik midden in een „warme handelsoorlog" bevindt. „We zullen de pro- duktie en handelsslag van onze rivalen ver liezen als we niet" bereid zijn ons een ge deelte van de vruchten van ons werk te ontzeggen en ons extra in te spannen", zo verklaarde de Britse premier op een bij eenkomst van de conservatieve partij. Alleen een financieel krachtig en welva rend Groot-Brittannië kan de lasten dra gen die een grote mogendheid op de schou ders worden gelegd, zo zei hij. „We wisten heel goed dat de maatregelen die we moes ten nemen om de uitgaven te beperken niet populair zouden zijn, doch zij waren no dig". Het resultaat begint merkbaar te worden, zo zei hij, doch het is slechts een begin. Er zijn enige verbeteringen merk baar doch „we zullen het nog veel beter moeten doen en zullen enkele waarheden moeten aanvaarden zoals zij zijn". Eerder had minister van Financiën Ha rold MacMillan, verklaard dat de regering vastbesloten is de nationale economie „pre cies dat beetje te heroriënteren dat nodig is om ons opnieuw op de weg te brengen naar vooruitgang en uitbreiding". De Britse economie, zo zei hij, hangt slechts, op ma gere hulpbronnen Er zijn weer zonnevlek ken te zien; ik ontdekte er zondagmiddag drie. Het gebeurde bij toeval, toen ik het oude, bekras te fotonegatief je uit mijn kijkertje haalde en er een nieuw inzette, waar bij ik wilde controleren of het zwaar genoeg overbelicht was om er de zon mee te kunnen be kijken zonder schade voor de ogen. De telescoop die ik voor dit doel gebruikte is geen kostbaar instrument ge weest; het is een binocu lair toneelkijkertje dat mij voor de oorlog 45 cent heeft gekost en dat niet meer dan anderhalf keer vergroot. Ik heb het eens uit elkaar ge peuterd om achter één van de objectieflenzen een stukje flink zwart fotonegatief te zetten, rond uitgeknipt, zodat het de betrokken lens geheel bedekt. (Misschien hebt u en passant nog iets aan deze tip: als u die manipulatie alleen verricht met één van de lenzen, houdt u de andere kijkerbuis nog over om 's avonds naar de maan en de pla neten te kijken; het maakt geen verschil of u daarbij met één oog kijkt of met twee. De zwart-gefilterde lens is dan geschikt voor zonne- waarnemingen overdag waarbij u dan natuurlijk het niet-beychermde oog moet dichtknijpen). De plaatsen waar ik de drie vlekken gistermid dag zag heb ik in bij gaande afbeelding gete kend; het zwarte drie hoekje aan de rand van de zon geeft in deze illu stratie de onderkant van de zonneschijf aan. De vlekken zelf heb ik voor de duidelijkheid te groot getekend; hun omvang is wel in verhouding. De linkse is de kleinste van de drie. In de buurt van de rechter zonnevlek is dinsdag een zonnevlam waargenomen; van de zal a.s. woensdag juist 27 dagen geleden zijn; zo op het oog geschat zal het kleine vlekje in kwestie dan juist op het midden van de zonne schijf zijn aangeland. Zij bewegen namelijk van links naar rechts over de schijf, als gevolg van de aswenteling van de zon, die 27 dagen duurt. De beweging ver- vlek in het midden, even onder het middelpunt van de zonneschijf, is tot nu toe niets ongunstigs bekend. De kleine vlek links kan een zonnevlek- in-opkomst zijn, die dus vandaag of morgen nog een zonnevlam kan ver oorzaken, met storing in het radioverkeer e.d.; het kan echter ook zijn dat deze storingshaard de zelfde is die op 23 febr. j.l. de stagnatie veroor zaakte in het ultra-kor- te-golfverkeer en de ver meende vermissing van een onderzeeboot. Dat Zo zag de zon er zondag middag uit. Om een in druk te krijgen van de (weliswaar hier te groot getekende) zonnevlekken stelle men zich de aarde voor op dezelfde schaal: een schijfje met een ruim 100 maal kleinere mid dellijn dan de zonneschijf loopt dus tamelijk traag; u kunt misschien van daag de drie vlekken nog op vrijwel dezelfde plaat sen zien als waar ze hier getekend zijn, zondag middag om vier uur. G. v. W. Koningin Juliana heeft zaterdag de herdenkingsbijeenkomst van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan in het Con certgebouw te Amsterdam bijgewoond. De voorzitter van de vereniging, dr. J. A. van Steijn, zei in zijn openings woord dankbaar te zijn voor de steun, die de vereniging altijd heeft onder vonden van het Koninklijk Huis. Hij achtte het voorts een teken van offi ciële waardering, dat de laatste jaren op de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een bedrag van 3 miljoen gulden is uit getrokken voor de aankoop van na tuurmonumenten. In het bijzonder heette hij welkom minister Cals, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en voorts vertegenwoordigers van de ministers van Landbouw, Justitie, Fi nanciën, Oorlog, Sociale Zaken, Ver keer en Waterstaat en Wederopbouw n Volkshuisvesting. Minister Cals wenste namens de regering de vereniging met haar gouden jubileum geluk. „Wat wij hier herdenken aldus de mi nister is niet alleen „begin en voort gang" van een vereniging. Wellicht nog meer zijn wij hier bijeen om te getuigen van onze dankbaarheid tegenover een klei ne groep van idealisten, die 50 jaar geleden het moedige begin heeft gemaakt met een culturele activiteit, waarvon thans de be tekenis voor het algemeen welzijn volledig wordt erkend: de natuurbescherming. Met de oprichting van de vereniging schiepen zij zich niet alleeen een werktuig om be paalde concrete resultaten te bereiken, maar gaven zij tevens de impuls aan een beweging, d'ie dank zij hun onverflauwde strijdlust en overredingskracht in de loop der jaren de belangstelling gewonnen heeft van ons gehele volk en van zijn overheden. Voor deze pioniersarbeid blijven wij hun warme erkentelijkheid verschuldigd. Maar de vereniging heeft zich niet beperkt tot het uitoefenen van deze inspirerende in vloed. Met grote voortvarendheid heeft zij zich gezet tot de rechtstreekse verwezen lijking van het doel, dat in haar naam tot uitdrukking komt: het behoud van natuur monumenten in Nederland. De lijst van de bezittingen, die zij in de loop van deze halve eeuw heeft weten te verwerven, roept voor onze ogen even zo vele voorbeelden op van de rijkdommen aan natuurschoon, waarmede ons land gezegend is. De ver eniging heeft zich de steun uit alle lagen van ons volk weten te verzekeren om deze gebieden aan te kopen en daarmede te maken tot een nationaal bezit, dat wij allen in handen van de vereniging wel bewaard en waarlijk behouden weten". Onderscheidingen Aan het slot van zijn rede deelde de mi nister mede, dat de Koningin aan zeven leden van het personeel, die reeds meer dan 25 jaar in dienst der vereniging zijn, onderscheidingen heeft verleend. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud ontving de heer D. Brinksma, De Steeg, hoofdboswach- ter van het Nationale Park Veluwezoom. De zilveren ereme,d^.lij| ontvingen de heren J. C. Peynenburg, loöfT offzand, boswachter van het natuurmonument „De Loonse en Drunense duinen", G. H. Willems, 's-Gra- veland, boswachter van het natuurmonu ment Beekhuizen en G. H. Bienenmann, Mook, boswachter van het natuurmonu ment De Mookerheide. De heren C. Boot en T. Brouwer, vogel wachters van de broedplaatsen op Texel, ontvingen de ere medaille in brons. Herdenkingsrede Mr. H. Westerman, bestuurslid der ver eniging, sprak de herdenkingsrede uit. Hij zei dat de natuurbeschermingsgedachte op het ogenblik zeker geen gemeengoed van het Nederlandse volk is. Wel heeft de ge dachte in de loop van de jaren meer en meer ingang gevonden. Hij herinnerde aan de pioniersstrijd van de oprichters van de vereniging, waarin het Naardermeer zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. Sprekend over de problemen waarmee d'e Nederlandse natuurbescherming op het ogenblik te kampen heeft, zei mr. Wester - mann o.m.: „De provinciale Staten van Noordholland staan deze maand voor een uiterst belangrijke beslissing. Nadat zij twee jaren geleden het streekplan voor de Zaanstreek hebben aangenomen, staat nu het streekplan voor de noordelijke IJmond ter hunner beoordeling". Volgens dat plan zullen alleen al de hoogovens in 25 jaar uitgroeien tot een industrielandschap van 600ha. Beverwijk en Heemskerk zullen één stad worden. In die periode van 25 jaar zal 1150 ha. weidegrond verloren gaan. Ver vangende gronden zijn er te weinig, omdat anders de waterwinning in het gedrang, komt, aldus mr. Westermann. Hij hoopte tenslotte dat de overheid de natuurbescherming zal verblijden met een Natuurbeschermingswet. Koningin Juliana ontving in de pauze het eerste exemplaat van het gedenkboek „50 jaar natuurbescherming in Nederland". De bijeenkomst werd voortgezet met een vertoning van de natuurmonumenten van de vereniging in lichtbeelden. Om kwart over vier verliet Koningin Juliana het Con certgebouw, waarbij een erehaag werd ge vormd door de boswachters en opzichters, die een koninklijke onderscheiding hadden ontvangen. Zij werden aan de vor^in voor gesteld. Het, is gebleken, dat onlangs sommige fabrikaten kalkzandsteen niet onbelangrijk in prijs zijn gestegen, zulks ondanks het vorig jaar gedane toezeggingen aan de minister van Economische Zaken voors hands de prijzen van kalkzandsteen niet te verhogen. Derhalve, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee, heeft de minister zich in het kader van de huidige prijs- stabilisatiepolitiek genoodzaakt gezien een beschikking Prijsstop Kalkzandsteen 1956 af te kondigen. Deze beschikking wordt in de Nederland se staatscourant van vandaag gepubliceerd en treedt met ingang van 20 maart in wer king. Ze stelt als maximum verkoopprijzen vast de prijzen die op 1 juni 1955 golden. Dit betekent onder andere, dat voor de meest gebruikte soort in het waalformaat bij levcring-af-fabriek aan de handel ma ximaal 31,85 per 1000 mag worden be rekend. Vrijdag 16 maart waren de heren H. Bek- ker. technisch ambtenaar A uit Velsen er»» J. J. van Doorne, technisch ambtenaar A bij de P.E.N. Centrale te Velsen, wonende In Beverwijk, beiden vijfentwintig jaar in dienst van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf van Noordholland. 's Morgens werden zij door de directie ontvangen. De directeur van het P.E.N., ir. J. den Boesterd, sprak hen hartelijk toe en overhandigde hun namens de directie een gratificatie. Het provinciaal bestuur had voor een bloemenhulde gezorgd. 's Middags kregen beide heren thuis be zoek van een vertegenwoordiger van het P.E.N.-jubileumfonds. De heer Bekker werd door de heer M. O. W. van Geijten- beek gelukgewenst en ontving een ge schenk. De heer C. Weller vertegenwoor digde het P.E.N.-jubileumfonds bij de heer Van Doorne. Ook deze jubilaris ontving een geschenk, vergezeld van een hartelijke toespraak. Zaterdag jubileerden bij het P.E.N. de heren J. Oosterling, hoofdopzichter, wo nende te Haarlem en J. C. B. Faken, tech nisch ambtenaar eveneens uit Haarlem. Ook zij werden 's morgens door de directie ontvangen en werden door ir. J. den Boes terd toegesproken. De directeur bood hun een gratificatie aan. Van de zijde van het provinciaal bestuur werden bloemen aan geboden. De heren Oosterling en Falan werden hierna op hun respectievelijke afdelingen toegesproken door hun afdelingschefs, de heren Th. Hoogesteijn en Spoor, die hun namens de collega's geschenken aanboden. 's Middags hielden beide jubilarissen thuis een receptie. De heer Oosterling ont ving daarbij als vertegenwoordiger van het P.E.N.-jubileumfonds de heer J. Poen, die een geschenk aanbood. De secretaris van het iubileumfonds van het P E.N.. de heer L. Kroon, sprak namens dit fonds op de '•ecentie van de heer Faken en overhandig de daarbii ook een geschenk. Bruggenbouw De directeur van Open bare Werken te Alkmaar heeft aanbesteed de bouw var twee betonnen bruggen over een verbindengsgracht in Alkmaar-Zuid. Er waren 17 inschrijvers. Laagste was J. Koop man te Vogelenzang voor f 158.000, hoogste W. van Zuilen te Zwolle voor f 208.000. <XXXXYyxxXXXXXXXXXXyv*Donnnoorvr c^rnocooooooooocx U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE a^oaaxcooooooooocootxxxxJOOooooooooooooaxxxxxxxxxxiaDra

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9