Indonesië wijst Nederlands protest tegen Unieopheffing af Eisenhower vraagt 4,7 miljard hulp voor het buitenland PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Van 't één komt het ander. Indonesische antwoordnota overhandigd De échte shagroker geniet het meest van D-E ZILVER-SHAG! Mfte tanafett Frisse ade*t met rien/etttye Sovjet-koers niet veranderd geacht De radio geeft woensdag ^ocU ió het zo J DINSDAG 20 MAART 1956 2 „RTG-akkoorden belemmeren normale betrekkingen" Weggelopen jongen uit Nijmegen in Hamburg Mej. Pino dient klacht in bij de Hoge Raad zilveR - n Kerkelijk Nieuws Boekhouder bekent 38.000 verduisterd te hebben Fietser kreeg klap van een scheepsschroef Examens Dr. De Jong secretaris van bisdom Rotterdam Saar- en Moezelgesprek zal in Bonn voortgezet worden Principiële uitspraak over parkeergeld Russische ijzer- en staal- delegatie in België WANNEER START U OP 'N N.S.U.? Fa E. DE GRAAFF AFKOMST SPAANSE STIEREN „De Indonesische regering kan tot haar leedwezen de mening van de Nederlandse regering niet aanvaarden, dat de eenzijdige verbreking van de tijdens de R.T.C. in 1949 aangegane overeenkomsten in strijd is met het volkenrecht". Dit wordt naar wij van de woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag vernemen verklaard in een nota, die de Indonesische zaakgelastigde, de heer Kwee Djie Ho, in Den Haag op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft overhandigd. Deze nota is een antwoord op de Nederlandse nota van 3 maart over het Indonesische besluit, uit de Nederlands-Indonesische Unie te treden. In de nota zegt de Indonesische rege ring, dat haar besluit om uit de Unie te treden en zich niet meer gebonden te ach ten aan de daarmede samenhangende over eenkomsten, uitgaat van de bedoeling de betrekkingen tussen beide landen te vesti gen op grondslagen, die gebruikelijk zijn tussen twee onfahankelijke en soevereine staten. Van 1951 af aldus de nota heeft de regering van de Republiek Indo nesië herhaaldelijk pogingen gedaan om door middel van onderhandelingen het vraagstuk der betrekkingen tussen Indo nesië en Nederland op te lossen, beogende de opheffing van de unieverhouding tus sen beide landen, alsmede de tijdens de RTC getekende overeenkomsten, aange zien deze zeer belemmerend zijn geacht en de totstandkoming der normale betrekkin gen tussen beide landen bemoeilijken. De door de regering van Indonesië gedane po gingen hebben echter tot geen resultaat geleid en alle onderhandelingen, die zijn gevoerd om het bovengenoemde doel te be reiken, hebben niet het resultaat opgele verd dat de nationale aspiraties van het Indonesische volk kan bevredigen. De on derhandelingen, tussen Nederland en In donesië van december 1955 tot februari 1956 in Genève gevoerd, zijn te beschou wen als een laatste poging om dit doel in onderlinge overeenstemming te bereiken. Ook deze poging is echter mislukt en deze mislukking heeft aangetoond, dat er tus sen beide landen en volkeren een diep gaand principieel verschil bestaat, dat moeilijk door onderhandelingen kan wor den overbrugd, hetgeen mede is bewezen door het falen van de pogingen, die voor dien werden gedaan, aldus de nota. Gezondere basis De Indonesische regering spreekt in de nota voorts er haar voldoening over uit, dat de Nederlandse regering in beginsel eveneens instemt met de opheffing van de Indonesisch-Nederlandse Unie. Op grond daarvan is de regering van de Republiek Indonesië de mening toegedaan, dat de stap die zij heeft genomen, hoewel eenzij dig, niet behoeft te worden betreurd. De Indonesische regering is ervan overtuigd, aldus wordt voorts in de nota gezegd, dat door haar stappen de Indonesisch-Neder landse betrekkingen worden gevestigd op normale grondslagen, die gebruikelijk zijn tussen twee onafhankelijke soevereine sta ten en die een gezonder basis vormen voor de bevordering van de goede betrekkin gen tussen beide landen. Ten aanzien van de diplomatieke betrek kingen herhaalt de Indonesische regering in de nota haar uitnodiging om terstond de betrekkingen te regelen en te bevorderen door de uitwisseling van ambassadeurs te bewerkstelligen. De 17-jarige M. L. uit Nijmegen, die op 27 februari van huis was weggelopen, heeft zich bij een politiepost in de omgeving van Hamburg gemeld met de woorden „Breng me maar weer naar huis, het heeft toch geen zin". Hij vertelde na een woordenwisseling met zijn vader het huis te hebben verlaten, met slechts een rugzak, een deken en een slaapzak bij zich. Liftend was hij door noord-Duitsland gereisd, zich onderweg voedend met wortelen die hij uit kuilen haalde. Nu de officier van. justitie bij de recht bank in Den Haag niet zal overgaan tot een strafvervolging van de blirgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, in verband met het gebeurde in Hazers- woude in 1942, heeft mej. Pino, een der nabestaanden van de omgekomen familie Pino haar raadsman, mr. Ter Laan te Utrecht, verzocht, hierover een klacht in te dienen bij de Hoge Raad. De Haagse officier van justitie, mr. Maris, had mej. Pino op deze mogelijkheid gewezen. ADVERTENTIE ijET begint vaak met een „onschul- dig" kuchje en een lichte kriebe ling in de keel. U schenkt er verder geen aandacht aan maar.van 't een komt het ander en weldra hebt U een flinke keelpijn en hevige hoest buien. Weest daarom in deze tijd uiterst voorzichtig! Besmetting dreigt overal en voor U het weet hebt U het te pakken. Zorg ervoor, dat U steeds een doosje Agré-Gola bij de hand hebt, dan loopt U de beste kans besmetting te voor komen. Agré-Gola, het beproefde middel van Philips-Roxane, is sterk desinfecte rend en beschermt U tegen hoest, heesheid, keelpijn en infecties van de luchtwegen. Doosje met 60 tabletten 98 cent. ADVERTENTIE Wie eenmaal van D-E Zilver-Shag heeft genoten, blijft trouw aan deze superieure shag. Allicht! Want in D-E Zilver-Shag gaat het fijnste van Virginia's gouden oogst samen met het beste Nederlandse vakmanschap. Niet voor niets is kwaliteit al langer dan twee eeuwen traditie bij Douwe Egberts. Probeer D-E Zilver- Shag en ook U zegt voortaan C izji Ned. Herv. kerk Beroepen te St. Annaparochie J. Dijk stra te Westerhaar te Bennekom J. Zwijnenburg te Kinderdijk (Nieuw Lek- kerland) te Wijk bij Heusden E. v. d. Pol te Veenendaal. Ds. L. Bodaan te Dordrecht zal beroepen worden als koopvaardijpredikant te Am sterdam in de vacature ontstaan door het emeritaat van dr. L. D. Terlaak Poot. Geref. kerken Beroepen te Oostkapelle M. v. d. Sijs, kand. te Amsterdam te Jutrijp-Hom- merts J. Rinzema, kand. te Groningen. Aangenomen naar Eefde-Gorssel W. v. d. Meulen, laatstelijk vlootpred. op Curagao naar Midwolda (Old) J. v. Wattum kand. te Breda die bedankte voor Dronrijp, Nes (W.D.) en voor Opperdoes. Bedankt voor Utrecht-West (vac. J. Kremer) Js. v. d. Linden te Delfshaven. Beroepen te Siddeburen S. ter Steege te Vianen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Grand Rapids (Ref. Church) G. Zomer te Vrouwenpolder. Bedankt voor Sappemeer-Veendam J. Faber te Deventer. Chr. Geref. kerken Beroepen te 's-Gravenhage-O., B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid. Tweetal te Gouda W. de Joode te Ede, P. de Smit te Middelharnis. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuil Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meeat verkochte tandpasta ter wereld HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Dansorkest en solist. 12.00 Ac cordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delinigen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Orgel. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Kamerorkest en koor. 17.05 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Een journalist ziet Nieuw Gu!"«a. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Sport. 18.25 Lichte mu ziek. 18.45 Sport. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw landgenoten kennen. 20.40 Salomo en Asjmadai, hoorspel. 21.20 Promenade orkest en 9olist. 22.15 Tussen mens en nevel vlek, causerie. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Hammonoreel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Concertorkest en solist. 10.50 Zang en piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Laatste Wagon, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 15.00 Jeugd orkest. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Volksliederen. 19.30 Buitenlands overz. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.15 Lijdensoverdemking. 21.45 Samenzang. 22.15 Muzikale causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen, TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.00—17.30 Voor de kinderen, BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12 34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.15 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroep-koor. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Omroep- Te Veenoord, nabij Nieuw-Amsterdam, heeft de rijkspolitie aangehouden de 45- jarige M. van D., boekhouder bij een aard appelmeelfabriek aldaar, wegens verduis tering van plus minus 38.000. Doordat de administrateur van het be drijf onregelmatigheden ontdekte, werd een nader onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat de boekhouder zich reeds enige jaren aan verduistering heeft schuldig gemaakt. De boekhouder, die reeds meer dan 25 jaar in dienst van het bedrijf was, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij is overge bracht naar Assen. De 36-jarige heer Ch. F. die op de Klap- rozenweg bij de Klaprozenkade in Amster dam fietste, is in aanraking gekomen met de bladen van een 13-tons scheepsschroef, die geladen was op een passerende vracht auto. In zorgwekkende toestand werd de heer F. naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij is overleden. Nijmegen: Doctoraal examen Rechten: B. J. P. M. Leemans (St. Michielsgestel); P. G. M. van Els (Swanssum). Kandidaatsexamen Rechten: H. Jansen, Nijmegen; J. P. van de Geijn, Mill; jhr. P. C. I. G. M. van Nispen tot Sevenaer, Mill; mej. C. C. M. van Cam- pen, Nijmegen. Kandidaatsexamen Soêiale Wetenschappen: mej. A. M. M. Olthoff, Nij megen; J. J. J. Tulkens, Den Bosch; J. Riet- sema, Breda. Kandidaatsexamen Psycholo gie: mej. F. S. van der Zee, Imsum; mr. C. W. Kroft, Nijmegen; J. A. J. H. Uyen, Eind hoven. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. Doctoraal examen Rechten: mevrouw G. Broertjes-Faber, Amsterdam. Kandidaats examen politieke en sociale wetenschappen I Hoffmann (sectie a): mej. S. Haverdroeze, Amsterdam. Dr. M. J. de Jong, tot nu toe secretaris van het bisdom Haarlem is' na overleg van mgr. J. P. Huibers en mgr. M. A. Jansen, respectievelijk bisschop van Haarlem en van Rotterdam, met ingang van 19 maart benoemd tot secretaris van het nieuwe bis dom Rotterdam. Dr. De Jong, die 35 jaar is, werd in 1944 tot priester gewijd. Van 1946 tot 1949 studerde hij Romeins en kerkelijk recht in Rome, waar hij in het laatstgenoemde jaar promoveerde. In augustus 1949 werd hij kapelaan aan het Begijnhof in Amsterdam. Een jaar later volgde zijn benoeming tot secretaris van het bisdom Haarlem. PARIJS (Reuter/AFP/DPA) Bij de be sprekingen over het Saargebied hebben de Franse en de Westduitse staatssecretaris sen, Maurice Faure en Walter Hallstein, besloten de besprekingen over het vraag stuk van de kanalisatie van de Moezel op 27 maart te Bonn voort te zetten. Beide partijen zijn het er over eens, dat Luxem burg aan de kanalisatie dient deel t( nemen. Het project zou een verbinding scheppen tussen het kolenbekken van het Ruhrgebied en de staalindustrie in Lotha ringen. De autonomistische Saarlandse sociaal democratische partij heeft zich ontbonden en haar leden aangeraden toe te treden tot de afdeling voor Saarland van de West duitse socialistische partij. De Saarlandse socialistische partij heeft deel uitgemaakt van de regeringscoalitie van ex-premier WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft het Amerikaanse congres in een speciale boodschdp over de militaire en economische hulpverlening aan het bui tenland verzocht hiervoor een bedrag van bijna 4.700 miljoen dollar uit te trekken. Er bestaat nog steeds ernstig gevaar voor een aanval in het Midden-Oosten en in Azië. De Sovjet-uitbreiding van invloedssferen geschiedt thans in enigszins gewijzigde vorm, doch haar uiteindelijke doel, name lijk het ontwrichten van vrije landen om deze tenslotte te kunnen beheersen, blijft hetzelfde. Opstelling van een programma tot weder zijdse hulpverlening is dringend noodzake lijk, omdat er nog steeds landen zijn die gaarne, tezamen met ons, vrede en vrijheid willen genieten doch dit niet op eigen kracht kunnen verwezenlijken", aldus de president, die vervolgde; „De voordelen, die de Verenigde Staten genieten door het programma tot wederzijdse hulpverlening dat de vrede versterkt moeten hen bereid maken de daarmede gepaard gaande opofferingen te dragen. De nieuwe ontwik kelingen in de Sovjetpolitiek vormen een duidelijke aanwijzing van het succes, dat wij boekten. De Sovjet-Unie schijnt ge welddadige aggressie, althans tijdelijk, ter zijde te hebben gesteld. Zij tracht thans haar doel onder meer via handelstrans acties te bereiken, waarbij wapens, kapi taalsgoederen en technische hulpverlening worden aangeboden. Wij zouden ons over de nieuwe Sovjet- koers die gelijkenis vertoont met nor maal handeldrijven en krachtige concur rentie met het Westen kunnen verheu gen, indien er reden was aan te nemen, dat de Sovjet-Unie er inderdaad naar streeft vrijheid en onafhankelijkheid van andere landen te bevorderen en te verstevigen. Doch er zijn geen aanwijzingen, dat ver andering is gekomen in de traditionele doel einden van de Sovjet-Russische politiek op .lange termijn", aldus Eisenhower. De president wees er in zijn boodschap verder op dat de reusachtige militaire uit rusting der Sovjets niet slechts niet was verminderd, doch dat integendeel de weer macht der Sovjet-Unie en van haar com munistische bondgenoten werd uitgebreid en voorzien van de modernste wapens. Eisenhower sprak, klaarblijkelijk doe lend op de verkoop van wapens uit com munistische landen aan Egypte, er voorts over dat de Sovjet-Unie „ook in zijn nieuwe buitenlandse koers onophoudelijk poogt politieke en economische zwakke punten van andere landen te eigen bate uit te bui ten", hieraan toevoegend; „Iets anders kun nen wij niet zien in het leveren van wapens in gebieden, waar grote spanning heerst en de vrede in gevaar verkeert en evenmin in het verlenen van kredieten, wanneer dit gepaard gaat met het aanwakkeren van oude tegenstellingen en het zaaien van nieuwe haat in een wereld, die hiervan reeds is doortrokken. Waar de Sovjet-leiders openlijk verkla ren dat zij streven naar een communisti sche wereld, zouden wij en onze vrienden dwaas zijn ons gemeenschappelijk streven naar stabiliteit en veiligheid te laten ver slappen. Wij streven met ons programma •oor wederzijdse hulpverlening een doel \a: het handhaven van vrede en gerechtig heid. Wij wensen geen andere volken te onder werpen, wij streven er niet naar hun poli tieke, economische, of cuturele wensen te doorkruisen en wij willen geen vazalstaten scheppen. Ons enige doel is: bevordering van vrede en onafhankelijkheid voor alle landen en het ontwikkelen van de militaire kracht, nodig om dit te verwezenlijken", aldus de president. Waarnemers geloven, dat de oppositie in het Congres tegen de grote uitgaven voor hulp aan het buitenland niet gemakkelijk overwonnen zal kunnen worden nu de hou ding van de Sovjet-Unie in de laatste t(id verzoenlijker geworden is. De politierechter te 's-Gravenhage, mr. Woltring, heeft de Haagse advocaat mr. I E. Hes veroordeeld tot één gulden boete sub sidiair één dag hechtenis, omdat hij op 3 maart van het vorig jaar had geweigerd vijftien cent parkeergeld te betalen toen hij zijn auto op het Buitenhof in Den Haag parkeerde. Mr. Hes had opzettelijk geweigerd te be talen omdat hij principieel uitgemaakt wil de zien of de gemeente 's-Gravenhage voor het parkeren op het Buitenhof parkeergeld mocht vragen. Mr. Hes meent namelijk dat de parkeergelegenheid aldaar niet aange merkt kan worden als een, zoals de wet het eist, daartoe in het bijzonder ingericht parkeerterrein. De advocaat vindt dat dit parkeerterrein een deel van de rijweg is, dat slechts is afgesneden hiervan door een op het asfalt aangebrachte witte lijn. Een in het bijzonder ingericht parkeerterrein is afgescheiden van de rijweg en heeft een Thrift" méént mr. Hes. De politierechter overweegt in zijn von nis onder meer, dat „een dusdanige enge interpretatie van het begrip „in het bijzon der ingericht parkeerterrein" niet uit de wet kan worden afgeleid, en dat daarvoor evenmin steun kan worden gevonden in de geschiedenis en totstandkoming van arti'ke! 41 (nieuw) van de motorrijtuigenbelasting- wet". De officier van justitie had eveneens een gulden boete subsidiar een dag hechtenis gevraagd. Mr. Hes heeft beroep in cassatie tegen dit vonnis aangetekend. ADVERTENTIE BRUSSEL (Belga) Een Russische dele gatie van acht deskundigen op het gebied van de ijzer- en staalindustrie, onder lei ding van minister Sjerementiev en onder minister Roedov, is in België aangekomen. De delegatie zal twaalf dagen in België blijven en de voornaamste Belgische fa brieken voor ijzer en staal bezoeken. BROMFIETSEN compleet., 535.— SCOOTER compleet 1695.— MOTOREN vanaf., 1595 Prettige betalingsregeling. Zie onze showroom Koninginneweg 48, Haarlem, Tel. 13609 Service zonder weerga C Caesar. De redactie van de Nieuwe Rotter damse Courant heeft er op gewezen dat het donderdag geen tweeduizend, maar 1999 jaar geleden was dat Caesar werd vermoord. Wegens het ontbreken van het jaar nul Is de periode van 44 vóór Christus tot 1956 na Christus 1999 jaar, aldus de N.R.C. Uitbreiding. In Denemarken hebben nog 35.000 arbeiders het werk neergelegd. Het aantal stakers is tot ongeveer zeventigduizend gestegen. Gerucht. Volgens de Londense Sunday Express gaan er in Berlijn geruchten dat de vijf Nazigroten, die nog in de ge vangenis van Spandau gevangen zitten, binnenkort in vrijheid gesteld worden. Gezellig. Voor het eerst sinds de anti- Griekse relletjes in Istanboel, in sep tember, hebben weer Grieken aan een oefening van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie deelgenomen. Twee Griekse onderzeeboten oefenen samen met Amerikaanse, Britse, Turkse en Italiaanse eenheden in de Tyrrheense Zee. Soldatenwet. De president van de West duitse bondsrepubliek, Theodor Heuss, heeft zijn handtekening gezet onder de soldatenwet en de grondwetswijzigingen met betrekking tot de Duitse herbewa pening die door de Bondsraad en de Bondsdag waren goedgekeurd. De tek sten werden door bondskanselier Ade nauer aan de president ter onderteke ning voorgelegd. Onduldbaar. De Oostenrijkse onderminister van Binnenlandse Zaken, Graf, heeft op een jeugdbijeenkomst te Herzogenburg, in Neder-Oostenrijk, de vorming van sterke eenheden voor de grensbewaking bepleit, met het oog op „herhaalde grensschendingen door de communisti sche volksdemocratieën". Volgens Graf verplicht de status van neutraliteit Oostenrijk niet, grensschendingen en provocaties door zijn oostelijke buur landen te tolereren. Compensatie. De georganiseerde Finse ar beiders krijgen een loonsverhoging van tien tot twaalf mark per uur als com pensatie voor de gestegen levensmidde- lenprijzen. Dit is bepaald in een over eenkomst tussen werkgevers en werk nemers ter beëindiging van de algemene staking. De loonsverhoging zal de in dustrie jaarlijks veertig miljard mark kosten, doch de werkgevers zullen com pensatie ontvangen door middel van belastingverlaging. Stilstand. De steenkoolproduktie in Japan is feitelijk tot stilstand gekomen doordat ongeveer zestienduizend mijnwerkers werden uitgesloten naar aanleiding van een geschil over looneisen. Bovendien zijn onderhandelingen over lonen van spoorwegarbeiders en industrieën van elektrische uitrusting vastgelopen. Sabotage. In en om de Argentijnse hoofd stad zijn uitgebreide razzia's gehouden tegen iieden, die verdacht werden van agitatie tegen de regering. De politie heeft bekendgemaakt dat drie nieuwe gevallen van sabotage in de industrie zijn ontdekt. Mars. In Halle in Oost-Duitsland hebben twintigduizend man van de bewapende „Betriebskampfgruppen" gedefileerd, al dus de Oostduitse pers. Zij herdachten het feit, dat 35 jaar geleden in de om geving van Halle de communisten in op stand gekomen zijn. Vreedzaam. Radio-Boedapest meldt, dat twaalf Joegoslavische vliegtuigen, inge volge een overeenkomst met de Hon gaarse regering, in de laatste tijd gere geld ijsformaties in de Donau, waar deze in het grensgebied van beide lan den stroomt, hebben gebombardeerd. Platzak. Een 57-iarige Oostduitser, die on langs in de Oostduitse staatsloterij de hoofdprijs van 680.000 gulden won, is platzak naar West-Berlijn uitgeweken. De prijs werd niet aan hem uitbetaald, omdat hij politiek onbetrouwbaar werd geacht. Men had druk op hem uitge oefend om te bekennen dat het loterij briefje vals was of het geld te schenken aan het Oostduitse „Nationale Front". Hij liep gevaar gearresteerd te worden, omdat hij zijn prijs bleef opeisen, aldus zijn verklaring. Toerbeurt. Brits-Belgische besprekingen over de bevoorrading van de Belgische diamantmarkt in Londen zijn ver lopen „in een hartelijke sfeer van we derzijds begrip". De volgende vergade ring zal plaats hebben te Antwerpen. Om de drie maanden zal. beurtelings te Londen en te Antwerpen, een bijeen komst gehouden worden. 81. „Zie je?", zei de ontdekkingsreiziger, „op deze wijze weerstaan bergbeklimmers altijd plotselinge sneeuwbuien. Een touw, een pin en een parapluie mogen dan ook nooit bij de klimuitrusting ontbreken". Deze drie uitrustingstukken bewezen in derdaad goede diensten. Hoewel neef Lo- orkest^en*soüst."22"Ö0~Niëuws.~22~15 "Heden- dewijk nu uit twee brandblusapparaten daagse Belgische muziek. 22.5523.00 Nieuws, glibberige schuimvlokken op hen liet neer dalen, liepen Panda en de ontdekkingsrei ziger geen gevaar meer om uit te glijden en in de diepte te storten. Tenslotte gaf de boze neef het op. Nijdig smeet hij de brandblussers op de grond en zon op nieu we schurkenstreken. „Als schuim niet helpt, zal ik het met wat anders moeten proberen", gromde hij. „Die rare sneeuwbui is opgehouden", zei Panda, die nog met de ontdekkingsreiziger aan de reddende pin hing. „Gaan we nu verder klimmen?" „Wacht nog even af", antwoordde de ont dekkingsreiziger. „We moeten voorzichtig zijn. Iedere bergbeklimmer weet, dat op een sneeuwbui vaak een lawine volgt" Nauwelijks was hij uitgesproken, of een lawine van allerlei voorwerpen daalde op hen neer.... DE SPAANSE gevechtsstier, toro de lidia genaamd, stamt af van de oeros en velen nemen aan, dat de aanvalskracht van dit dier in de loop der tijden weinig wijziging heeft ondergaan. Sinds de 17de eeuw fokt men in Spanje echter stieren op, die een grotere woestheid paren aan grotere volg zaamheid, maar tevens fel reageren op de uitdagingen van de torero, de stierenvech ter. Voor de rechtgeaarde bewonderaar van een bloedbad klinkt dit ongetwijfeld veel belovend, maar in noordelijke streken zal niemand het ons kwalijk ne- men, wanneer we bij deze re clame-aanduidingen wat kant tekeningen plaatsen. Het is inderdaad waar, dat de Spaanse stieren van de ge weldige oeros afstammen, maar deze voorvaderen waren in het V gebied rondom de Middelland- se Zee reeds in de Romeinse tijd uitge storven. De oeros ktvam, blijkens de over blijfselen die in de Groningse en Friese terpen zijn gevonden, vroeger ook in ons land voor en men neemt aan, dat het dier hier te lande pas in de middeleeuwen is uitgeroeid. In Frankrijk leefde de oeros nog in 1300 en omstreeks 1500 is het in Duitsland verdwenen. De laatste oeros werd in 1627 in Polen in het Jaktorowka- woud gedood, zodat dit rund in talrijke landen van Europa aanzienlijk langer heeft geleefd dan in Spanje. Toch stamt de Spaanse vechtstier van de oeros, maar een zuivere afstammeling is het uiteraard niet, want zeer lang gele den werd het gekruist met het Afrikaanse rund, waaruit een derde ras is ontstaan dat de fraaie naam Bos taurus ibericus draagt. Iets dergelijks zouden we ook kun nen vertellen van de Nederlandse rassen, waarin zowel het bloed van de oeros, als dat van het korthoornige rund verenigd zijn. Is de afstamming, waarop het Spaanse rund kan bogen dus betrekkelijk onbedui- dend, we menen dat het met de lichaams kracht van dat dier niet veel beter is ge steld. Het is werkelijk de moeite waard eens een van de geweldige Nederlandse stamboekstieren te plaatsen naast de Spaanse vertegenwoordigers, want het wekt de indruk of een dwergpinchertje met een zware buldog wordt vergeleken- De stierenvechter zou dan ook ongetwijfeld wel even op de neus kijken, indien hij te genover een van de zware Nederlandse stieren werd gezet, inplaats van een van de Spaanse lichtgewichtjes! Niet minder pijnlijk moet het voor de Spanjaarden zijn dat hun veelgeprezen stieren vaak aanzienlijk min der vechtlustig zijn dan de mensen. Er is een heel sys teem uitgewerkt om de die ren woedend te maken. Eerst worden ze een tijd in het donkeï gehouden, maar dat is op zichzelf niet voldoende, want in het helle licht van de arena is hun eerste wens nog steeds: het strijdperk te ontvluchten. Zelfs wan neer de picadores komen aanrijden om de stier met lansen te pijnigen, schijnt de af stammeling van de oeros nog niet besloten de paarden op de horens te nemen. Nadat echter de banderillos met ijzeren weer haken vlees en vel van zijde en rug heb ben opengescheurd en het bloed over zijn lichaam loopt, wordt de stier vechtlustig er. Desondanks moet nog vaak vuurwerk ach ter hem worden afgestoken om hem tot een waardig tegenstander te maken van de torero, die pas optreedt wanneer de ge tergde stier tot blinde woede is gebracht. Een verheffend vermaak, waarbij we slechts aantekenen dat „matador" letterlijk „slager" en „moordenaar" betekent. Van Spanje naar Gibraltar is slechts een stap. Weet u dat dit punt de rots van Tarik is? Daarover morgen. 'Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2