Noem uw Amerikaan bij de naam: voortreffelijk! Agenda voor Haarlem Als een roos in dromenland... Vijftig jaar geleden Geweld in Algerije en onrust onder Algerijnen in Frankrijk In één nacht rHoe is het ontstaan?^ Robert Lacoste toegerust met vrijwel dictatoriale bevoegdheden Sigaar Comet II beantwoordt niet aan de eisen Uw handen gaaf etl zacht Sneeuwstormen in de V.S.: 127 mensen omgekomen Verreweg de meesi verkochte Amerikaan Botsing tussen Turken en Grieken op Cyprus Kindertwist voltooid door ouderen: 24 gewonden Particuliere conferentie over ontwapening in Moskou Sukarno in Juni naar V.S.? Russische vergoeding voor neergeschoten Amerikaans marinevliegtuig Wrijving tussen India en Pakistan Elf doden bij schietpartij aan de grens Nehroe wil meer en beter nieuws in en over Azië Nederland koopt surplus- kaas in Verenigde Staten Wilhelm Miklas overleden Dit woord: SAPPERLOOT Akkoord over UNO-orgaan voor de atoomenergie Oost-West geschil opgelost Bevrijdt U Uit Haarlems Dagblad van 20 maart 1906 DINSDAG 2 0 MAART 1956 ALGIERS (Reuter/AFP) By Constan- tine in Noord-Algerye is maandag een militaire vrachtauto in een hinderlaag ge reden en door opstandelingen met auto matische wapens beschoten. vyf Franse soldaten werden gedood en zeven gewond. De opstandelingen verloren een dode. Zü werden door versterkingen op de vlucht gejaagd. In het gebied van Kabylie zijn vpf rebellen die gevangen genomen wa ren, doodgeschoten, toen zij probeerden te ontsnappen. In hetzelfde gebied staken opstandelingen een opslagplaats van tabak en een school in brand. Ten oosten van Algiers hebben ongeveer 30 opstandelingen maandag eén munitiefabriek beschoten. Zij werden door Franse troepen verdreven. Tjjdens een gevecht bij Tizi Ouzou werden tien opstandelingen gedood en 32 gevangen genomen. Zeventien woningen van Franse Islamieten gingen in vlammen op. Alle bezoekers aan Algerije, zowel Fran sen als buitenlanders, behoeven voortaan speciale verblijfsvergunningen die zijn ondertekend door de gouverneur-generaal. Vergunningen zullen slechts geldig zijn voor een reis of voor een verblijf van ten hoogste een jaar. Uitgezonderd zijn diplo matiek personeel en personen op doorreis. In Lotharingen zijn ongeveer vyftien- duizend Noordafrikaanse arbeiders in sta king gegaan uit protest tegen de Franse maatregelen in Algerije. Volgens de eerste berichten zouden tweehonderd arrestaties verricht zijn. Ernstige incidenten hebben zich niet voorgedaan. De Parijse politie heeft een Algerijn doodgeschoten, die andere Algerijnse in woners van de Franse hoofdstad „be boette", omdat zij een Algerijnse protest demonstratie niet hadden bijgewoond. De Algerijn, die met een mes bewapend was, pleegde verzet, toen hij werd gearresteerd, waarop hij werd neergeschoten. De verstrekkende volmachten voor de in Algerije residerende minister, Robert Lacoste, omvatten blijkens de Franse staatscourant het volgende: (1) verplaat sing van bevolkingen op grote schaal en het scheppen van „niemandslanden"; (2) afkondiging van de staat van beleg; (3) de macht over en het toezicht op alle mid delen van meningsuiting, „in het bijzon der de pers en publikaties van allerlei aard', telecommunicaties, radio-, bioscoop- en schouwburgprogramma's"; (4) de be- voegdheid te allen tijde huiszoekingen te gelasten; (5) volmacht tot het gelasten van ontbinding van elke groep of organisatie welker activiteit schadelijk wordt geacht; (6) de bevoegdheid om de bewegingsvrij heid van een ieder te beperken; (7) vol macht om een verbod uit te vaardigen tot het betreden van Algerijns gebied of het verlaten ervan; (8) de bevoegdheid tot het verbieden van openbare of besloten ver gaderingen en het doen sluiten van ver gaderplaatsen als cafés en vermaakcentra en (9) bevoegdheid tot het vaststellen van schadevergoedingen te betalen door per sonen, die opstandelingen steunen. Generaal Blanc, inspecteur-generaal van het Franse leger, is uit Algiers vertrokken voor een inspectiereis in het departement Constantine. Het Parijse blad „France-Soir" meldt, dat LONDEN, (United Press) Het Britse straalpassagiersvliegtuig Comet II krijgt geen certificaat van luchtvaardigheid. De „Air registration board" besliste dat het door de De Havilland fabrieken vervaar digde toestel, opvolger van de onfortuin lijke Comet I „in zijn huidige vorm" niet aan de eisen voldoet. Binnen zes weken zouden twee Comets II aan de Royal Air M Force worden geleverd. De RAF heeft een aantal van deze toestellen besteld. Er worden besprekingen gevoerd over wijzigingen in het toestel tussen het Britse ministerie van Luchtvaart, de raad van luchtregistratie en De Havilland. ADVERTENTIE '£r'i| - V' Is jjjjjj; ij* biA «p 9, -«Myt4- V51 v iejc^of DINSDAG 20 MAART Minerva: „Detective Father Brown", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer mad ness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De gelieven van Verona", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „M'sieur la Caille", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters vergeten niet", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivels- generaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 8 uur. Concertgebouw, 7 en 9.15 uur: Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf". Frans Halsmuseum, 8 uur: Voor de Volksuniversiteit houdt Dick Boer een lezing over „Amateurfotografie". Geb. Ged. Oude Gracht 47: 8 uur. Engelse bijbelstudie onder leiding van F. Worgan. WOENSDAG 21 MAART Minerva: „Detective Father Brown", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „The French line", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio; „De gelieven van Verona", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „M'sieur la Caille", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gangsters ver- geeten niet", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De duivelsgeneraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boefje", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 7 en 9.15 uur: Vertoning van de film „Tot vijf over twaalf Stadsschouwburg, 8.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap geeft de to neelgroep „Theater" een opvoering van „De dochter van de bronnenmaker". Frans Hals museum, 8 uur: Voor de volksuniversiteit houdt mr. Romke de Waard een lezing over „Het Amsterdamse pierement" met demon stratie van draaiorgel. Gebouw Cultura, 8 uur: mevrouw N. J. van Saane-Korsten ver zorgt helderziende experimenten voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". achttien aanhangers van Messali Hadj, de Algerijnse nationalistische leider aan wie een gedwongen verblijf in Frankrijk is op gelegd, door de opstandelingen zijn terecht gesteld. Emir Ab Del Krim, de oude „leeuw van de Rif-oorlog", heeft in Cairo die Noord afrikaanse nationalisten aangespoord de strijd tegen de Franse bezetters niet* te be- einidigen „voor de laatste buitenlandse sol daat Noord-Afrika zal hebben verlaten". Zijn waarschuwing kwam nadat berichten uit Rabat waren gekomen volgens welke de Istiqlalpartij op alle nationalisten het be roep had gediaan woensdag hun wapens over te geven in het paleis van sultan Ben Joessef. Volgens Ab Del Krim is dit beroep een „imperialistische manoeuvre om dte nationalistische strijd te doen ophouden." Twee kranten in Cairo melden, dat de sultan van Marokko premier Nasser van Egypte heeft uitgenodigd voor een bezoek. NEW YORK (Reuter) Zware sneeuw stormen hebben in de noord-oostelijke Amerikaanse staten sedert vrijdag reeds 127 mensen het leven gekost. Het verkeer ondervindt veel hinder van d'e sneeuw. In New York en omgeving kwam het bijna geheel tot staan. Daar ligt de sneeuw 32 centimeter hoog. Op sommige plaat-en is de sneeuwmassa tot twee meter opge waaid. De sneeuwval houdt nog steeds aan en men vreest d-al het record van 1948, toen 38 centimeter sneeuw viel, gebroken zal worden. Scholen zijn gesloten en het zaken leven en de industrie zijn ontwricht. Voornamelijk zijn de staten New York, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Pennsylvania, Rhode Island, Virginia en Vermont getroffen. ADVERTENTIE R E Stormachtige reis van de „Queen Mary" Bijna honderd passagiers en bemannings leden van het 81.237 ton metende Britse passagiersschip „Queen Mary" hebben ver wondingen opgelopen tijdens een zware storm die het schip passeerde op zijn jong ste reis van Amerika naar Europa. Toen de „Queen Mary" in Southampton aankwam, werden onmiddellijk vier passa giers en twee bemanningsleden naar een ziekenhuis gebracht. In Cherbourg waren twee gewonde vrouwelijke passagiers aan. wal gebracht. Ongeveer zesduizend stuks serviesgoed zijn op deze reis gebroken. ADVERTENTIE een heerlijke blos op haar wan gen sluimert Els, als een roos in dro menland. Gezondheid is haar grote schat en moeder haar schat.be- waarster. Zij zorgt niet alleen, dat Els een goede en verstan dig bereide maaltijd krijgt, maar ze geeft haar ook de zo ge wenste dagelijkse aan vulling „Actifral 10" vitaminen van Phi lips Roxane. Want hoe zorgvuldig moeder de maaltijden klaar maakt, door koken, bakken en braden gaan veel vitaminen verloren. Met één dragée „Actifral 10" per dag krijgt Els pre cies wat zo'n meisje- in-de-groei nodig heeft om fit te blijven. „Actifral 10" is extra voordelig: 150 dragée's f 3.75. NICOSIA (Reuter/AFP) In het dorp Vas silia op Cyprus zijn Cypriotische Grieken en Turken slaags geraakt: 24 personen werden gewond. Er is een uitgaansverbod afgekondigd. Britse militairen patrouilleren cloor de straten. Twee maanden geleden is door onbekenden brand gesticht op een Turks kerkhof in Vassilia. De gevechten begonnen, toen kinderen van beide zijden elkaar begonnen te schop pen en met stenen te gooien. Ouderen mengden zich daarop in het gevecht, dat zich snel uitbreidde. In Nicosia verzamelden woedende Turken zich voor de woning van dr. Fazul Kut- chuk, voorzitter van de partij „Cyprus is Turks". Zij eisten onmiddellijke hulp voor de Turken in Vassilia. Kutchuk bracht hen tot bedaren en protesteerde telegra fisch bij de Britse gouverneur, Sir John Harding, namens de Turkse gemeenschap krachtig tegen de „barbaarse aanval". Hij zei redenen te hebben om aan te ne men dat soortgelijke incidenten zich op andere plaatsen zullen voordoen. „Wij drin gen er bij de regering op aan voorzorgs maatregelen te nemen zodat er een einde komt aan deze uitdagende en onmenselijke uitbarstingen", aldus dr. Kutchuk. Tien Grieken en negen Turken zijn in een zie kenhuis opgenomen. De algemene staking, die op 9 maart de dag waarop aartsbis schop Makarios werd verbannen uit brak, is beëindigd. De Griekse afgevaardigden in de com missie voor algemene zaken van de Raad van Europa hebben in Brussel een verga dering van de commissie verlaten toen deze een resolutie goedkeurde om de kwestie Cyprus in april niet in de voltallige verga dering in Straatsburg te behandelen. Een Grieks voorstel om een rapporteur te be noemen, die een rapport voor de plenaire zitting zou opstellen, werd afgewezen. De ethnarchische raad, het besturend or gaan van de Griekse orthodoxe kerk op Cyprus, zegt in een memorandum over de deportatie van Makarios, dat de beschul digingen, die de Britten tegen de aartsbis schop hebben geuit, niet worden gestaafd door deugdelijke bewijzen. „Daarom heeft Londen misschien de voorkeur aan verban ning gegeven boven gerechtelijke vervol ging". Een deel van de Cypriotische bevol king had zijn toevlucht genomen tot geweld als enige middel om de vrijheid te verkrij gen. Als de Britten er in slagen de orde op Cyprus te herstellen, aldus de raad, zal het de orde zijn „die in totalitaire landen wordt gevonden". Het lijdelijk verzet is on uitroeibaar. De Griekse Cyprioten zullen geen enkele oplossing van het geschil aan vaarden voordat de aartsbisschop uit bal lingschap is teruggekeerd. Protest van Cambodja tegen maatregel van Thailand Cambodja heeft geprotesteerd tegen het. sluiten van de grens door Thailand, dat melding heeft gemaakt van overvallen door geüniformeerde Cambodjaanse politie en militairen op dorpen in zijn grensgebied. Het protest is gericht aan de UNO en aan India, dat lid is van de commissie van toe zicht op het bestand in Indochina. De eco nomische blokkade van Cambodja is nu totaal, zo word't van diplomatieke zijde in Pnompenh verklaard. Zuid-Vietnam zou de grens ook gesloten hebben. Van onze correspondent in Londen) De Russen hebben een nieuwe groep Britse politici naar Moskou uitgenodigd om onofficieel over ontwapening te spreken. Deze conferentie zou op 29 maart worden gehouden, drie weken voordat Boelganin en Kroesjtsjev naar Londen komen. In Londen is echter vernomen, dat de confe rentie is uitgesteld. Uitnodigingen zijn ge richt tot individuele personen én niet tot partijen of officiële organen, zoals gebrui kelijk. Verscheidene Lagerhuisleden ont vingen telegrammen uit Moskou. Anderen waren reeds uitgenodigd met Pasen naar Moskou te komen. Ook personen uit andere landen ontvingen dergelijke invitaties. De verzekering werd gegeven, dat niets over de bijeenkomst zou worden gepubliceerd, tenzij ieder hierin toestemde. De uitnodigingen waren ondertekend door Volkov, de president van het presi dium van de Opperste Sovjet; Nestrov, de minister van Handel, en de auteur Ilja Ehrenburg, alsmede enige vakbewegings leiders. Het Lagerhuislid der Labour- fractie Christopher Mayhew zal niet op de uitnodiging ingaan, omdat hij niet be reid is een conferentie bij te wonen, waar van de agenda, de basis voor discussies en de gehele procedure van te voren en een zijdig is vastgesteld, zoals bij het congres van de „wereldraad voor de vrede" ook het geval is. (U.P.) Volgens de telegrammen zouden autoriteiten uit Italië, België, India, Polen en Japan de besprekingen bijwonen. De voormalige Franse premier Edouard Dala- .dier zou een uitnodiging hebben aanvaard. Ook op ander gebied trachten de Russen propaganda te maken voor een Brits-Rdë- sische samenwerking. In de Sovjetpers worden Britse denkbeelden over ontwape ning gunstig belicht. Het Poesjkin-museum in Moskou treft voorbereidingen voor een Britse kunst-expositie. Er zullen films worden uitgewisseld. Het ballet van het Bolsjoi-theater zal met de ballerina Ula- nova in Londen optreden. Het Sadler's Wells ballet zal in Moskou te zien zijn. DJAKARTA (A.N.P.) Het is volgens welingelichte kringen in Djakarta mogelijk, dat president Sukarno in juni een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. Tij dens zijn bezoek aan Indonesië heeft mi nister Dulles Sukarno namens president Eisenhower officieel voor een bezoek uit genodigd. Men verwacht, dat Sukarno op weg naar de Verenigde Staten een bezoek zal brengen aan Malakka en op d'e terug weg aan Nieuw-Zeeland. Maandag heeft Rijkswaterstaat proeven genomen met tunnelverlichting, die even tueel in aanmerking kan komen om gebruikt te worden in de Velser- en IJ-tunnel. Daartoe werd een drietal personenauto's in het zuidelijk tunnelgedeelte „neerge laten" (foto boven) waarmee men door het verlichte deel is gaan rijden. De onderste foto toont een van de wagens onderweg. WASHINGTON, (Reuter) De Sovjet- Unie heeft bijna drie kwart miljoen dollar schadevergoeding betaald voor het Ameri kaanse marinevliegtuig dat in juni 1955, door Sovjetrussische jagers boven de Be- ringstraat werd neergeschoten. Dit is de eerste maal, dat een communistische staat Joegoslavië uitgezonderd schadever goeding heel't betaald voor een omlaag ge schoten Amerikaans vliegtuig. Het betaalde bedrag is de helft van de werkelijke schade De Verenigde Staten hebben zich in juli 1955 bereid verklaard het Russische aan bod te aanvaarden, omdat de Sovjet rege ring had verklaard het gebeurde te be treuren en haar militaire bevelhebbers had opgedragen er op toe te zien, dat derge lijke daden niet meer zouden geschieden. KARATSJI, (Reuter/AFP) Indiase militairen hebben in het gebied van Fero- zepore (Pendsjaab) met geweren en ka nonnen geschoten op voorposten van de Pakistaanse grenspolitie. Tien Pakistaanse politiemannen werden gedood en achttien gewond, aldug heeft premier Mohammed Ali van Pakistan in het parlement in Ka- ratsji hekend gemaakt. Uit de Indiase hoofdstad, Nieuw Delhi, was gemeld, dat bij het incident een Indiase militair was gesneuveld. In de laatste weken hebben zich aan de Indiaas-Pakistaanse grens verscheidene in cidenten voorgedaan. De premier van de (Indiase) Pendsjaab heeft bekend gemaakt, dat de Pakistaanse troepen het vuur geopend hadden met mortieren en machinegeweren, waarna In diase eenheden teruggeschoten hadden. Volgens hem is het incident een gevolg van herstelwerkzaamheden aan een dijk op Indiaas gebied waartegen Pakistan be zwaar maakt. In een officiële Pakistaanse verklaring wordt echter gezegd, dat Indiase militairen Bela, aan de Pakistaanse zijde van een grensrivier, bezet hadden. De Indiërs had den toestemming gekregen om daar grond weg te halen ten behoeve van werkzaam heden aan een dijk, doch in plaats van arbeiders zonden zij militairen, die ter plaatse versterkingen aanlegdenmet ma chinegeweren en mortieren. Premier Mohammed Ali meent, dat India de incidenten uitlokt in de hoop dat Was hington de wapenleveranties aan Pakistan zal- stopzetten. Pakistan «heeft India een bespreking op hoog plan voorgesteld ter regeling van de grensgeschillen en ter voor koming van zinloze schietpartijen. Officieel is nog niet op het Pakistaanse voorstel ge reageerd, aldus de minister, maar volgens Indiase persberichten is het verworpen, omdat het in de bedoeling van Pakistan zou liggen door het verwekken van grens incidenten de gestand rijp te maken voor het stellen van nieuwe gebiedseisen. NIEUW DELHI, (Reuter) Premier Nehroe van India heeft in een boodschap aan een Aziatische conferentie van het internationaal persinstituut in Tokio, ge pleit voor een uitwisseling van nieuws tussen de Aziatische landen. „Wij zijn grotendeels afhankelijk van niet-Aziatische «nieuwsdiensten. Ik heb daar geen klachten over, maar zij zijn in hoofdzaak bedoeld voor de bediening van Europa en Amerika. Wij krijgen veel nieuws uit Europa en Amerika, maar erg weinig uit de eigen landen. Dit is niet alleen ongunstig omdat wij onkundig blijven van wat er rondom ons heen gebeurt, maar ook omdat het nieuws dat wij krijgen vaak een speciale tint heeft", aldus Nehroes boodschap. WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse departement van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat 782.280 lbs surplus Cheddarkaas van de Amerikaanse regering voor export is verkocht. De aankopen voor levering aan tien landen, waaronder Ne derland, België en Groot-Brittannië, wer den verricht door zes Amerikaanse maat schappijen. Het departement deelde mede, dat de to tale hoeveelheid kaas, die thans is verkocht tegen vastgestelde en concurrerende bied prijzen en tegen betaling in buitenlandse valuta, 7.698.728 lbs. bedraagt. WENEN (AFP) Wilhelm Miklas, presi dent van de eerste Oostenrijkse republiek, is in de afgelopen nacht op 84-jarige leef tijd te Wenen overleden. Er is een hele reeks bastaardvloeken, die beginnen met sapper- (een verbas tering van sakker-, ontleend aan het Franse sacré: heilig). Juist omdat wij te maken hebben niet vloeken, zijn deze woorden zwaar verminkt. Wat het woorddeel: loot eigenlijk betekend1 heeft, weet men zelfs niet zeker. Het zal waar schijnlijk een verbastering zijn. van: God of van: bloed. Zeker is het Vlaamse sakkerju een verhol'landsing van sacré Dieu, zoals sapperdekriek: sacré Christ is. In vroeger tijd bestonden veel meer van die krachttermen. Bij Bredero vmat men bijvoorbeeld: sakkerkoek en vijgen en nog is bekend: sapperdemallemos- terdipot. Het zijn alle welgeslaagde po gingen het heiligschennende van zulke ^uitdrukkingen te maskeren. Ik zag aan het gezicht van de dikke man op de tram, dat hij in verlegenheid was om de sigaar in zijn linkerhand. Hij hing naast mij in de afdeling roken, maar het gerei, dat hij daartoe tussen de vingers klemde, brandde niet. Het was een hele goede, maar ik veronderstelde, dat hem de middelen ontbraken om er de brand in te jagen. Hij behoorde tot dat type, dat er ook niet om gaat vragen, maar nu en dan spiedend om zich heen ziet of wellicht juist een ander uit eigen doos of mechanisme vuur slaat om op te steken. In dat geval zou hij naar voren schieten om te verkla ren, dat het tóch in een moeite doorging en vervolgens mee te zuigen uit dezelfde vlam. Maar er was niemand, die iets ging op steken en toen ik achter hem de tram uit liep, rookte hij nóg niet. Hij had de sigaar in zijn mond gestoken en scheen er ook aan te 'trekken, maar uiteraard zonder enig resultaat. Omdat ik gehouden ben ook vreemde dikke mannen in de tram en daarbuiten als mijn naasten te beschouwen, liep ik hem een eindje vooruit en stelde mij de monstratief bij een hoek op, een sigaret uit mijn koker halend. Mijn fraaie aansteker flonkerde hem tegen bij het naderen. Hij vertraagde zijn pas, maar schoot niet toe, zoals ik verwacht had. Met een aarzeling, die ik nauwelijks meer voor louter be scheidenheid kon houden, scharrelde hij voorbij. De sigaar al een beetje kapot. Met tegenzin stak ik mijn sigaret aan, want ik rook liever niet zo vroeg in de morgen. Toen keerde de man op zijn schreden terug en vroeg mij met alle égards om een vuurtje. Zijn rode gezicht was heel dicht bij en verried geen spoor van aarzeling meer, terwijl de wangen krachtig op en neer gingen bij het trekken. In de eerste blauwe wolkjes mengde zich plotseling een dikke gelige damp, die zijn gelaat aan mijn oog onttrok. Er had een treiterig knalletje weerklonken. Hoestend wierp hij de uit bottende sigaar weg. „Neem me niet kwalijk meneer", zei hij droef. „Die rotjongens. Toen repte hij zich heen. H. B. NEW YORK, (Reuter) Op een besloten bijeenkomst van vertegenwoordigers van twaalf landen te Washington is men tot eenstemmige besluiten omtrent de instelling van een internationale organisatie voor de ontwikkeling van kernenergie voor vreed zame doeleinden gekomen, aldus wordt vernomen in diplomatieke UNO kringen. Een van deze besluiten betreft de om streden kwestie van de band tussen de voorgestelde atoomorganisatie en de UNO. Volgens genoemde kringen is men over eengekomen dat de organisatie verslag moet uitbrengen aan de UNO-Assemblée. In het verleden hebben de Verenigde Staten, gesteund door Groot-Brittannië, zich verzet tegen een rechtstreekse ver binding tussen atoomorganisatie en de UNO. Zij wilden de organisatie de status van gespecialiseerd orgaan geven, zoals de Wereldgezondheidsorganisatie en andere lichamen die autonoom zijn en een eigen begroting hebben. De Sovjetrussen waren daarentegen van mening, dat de atoom organisatie ondergeschikt behoorde te zijn aan de Veiligheidsraad, waar de Sovjet- Unie, evenals de vier andere permanente leden de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië, Frankrijk en nationalistich China het recht van veto heeft. Tegen deze op vatting hebben de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zich steeds krachtig ver zet. Dag Hammerskjoeld, de secretaris-gene raal van de UNO heeft aanbevolen, de atoomorganisatie een nauwere band met de UNO te geven dan die van gespecialiseerd orgaan. De twaalf landen, die aan het overleg te Washington hebben deelgenomen zijn de acht voornaamste „atoommogendheden" van het Westen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk, België, Zuid-Afrika, Portugal en Australië en de Sovjet-Unie, India, Tsjecho-Slowakije en Brazilië. ADVERTENTIE van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en ze nuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het mid del bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. PARIJS Ee«n nauwkeurig onderzoek heeft uitgewezen dat het aantal slacht offers van de mijnramp te Courrières 1478 bedraagt, althans zoo heeft de mijn- directie verklaard. Men verlangt dat de burgemeesters der getroffen gemeenten een telling hunner inwoners zullen hou den, daar de opgave der directie als te laag wordt beschouwd. Thans is bekend geworden dat er reeds eend'ge tijd een brand woedde in een ge deelte van de mijn, waar sinds 15 jaar niet meer gewerkt werd. Een waker heeft dit eenige malen aan den opzichter me degedeeld, doch men heeft geruimen tijd gewacht met het nemen, van maatrege len. Deze brand, die men aanvankelijk ongevaarlijk beschouwde, is oorzaak ge worden van de mijngas-ontploffing. «I

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5