„W. F. Visserhuis" - drie ton extra uit de reserve en uitbreiding in overweging Namengeverij in de kustvaart gaat soms langs vreemde paden Goede uitvoering van Christelijke Gymnastiekvereniging IJmuiden Raad had zowel kritiek als begrip Singels en grachten naast vrouwen en dochters CPN-VOORSTEL VERWORPEN Jaarvergadering „Plan .West" besprak plannen voor toekomst CAO voor de papierindustrie Jongetje met been onder bulldozer Duitse motorrijder door onvoorzichtige manoeuvre in ziekenhuis LANGS SLUIZEN EN HAVENS R.-K. metaalbewerkers bijster ontevreden over loonvoorsieüen Telegram uit Beverwijk en Wijk aan Zee naar hoofdbestuur NKMB Aanvang gemaakt met doorlichting bevolking Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 21 MAART 1956 10 ZEVEN SPREKERS DIENDEN ZICH GISTERAVOND In Velsens raad aan, toen het W. F. Visserhuis ter sprake kwam de gevolgen van het faillissement van de aan nemer, dat de gemeente ruim 3 ton extra kostte en dat uit de reserve moet worden gedekt, de exploitatie van het 1,2 miljoen kostende gebouw en de tarifering, die door de narigheden hoger werd dan aanvankelijk bedoeld was, zijn door alle fracties in den brede behandeld. Dat op het allerlaatste moment de aannemer gesteund werd door een bona-fide bank was reden voor de heer V a n O s v.d. A b e e 1 e n (Arbeid) om de meeste critiek op het gemeentebestuur in te slikken: waar gehakt wordt val len spaanders, al bleef voor hem de vraag open, of deze aannemer niet wat te veel hooi op de vork geschoven kreeg. De cijfers zouden naar zijn mening de duidelijke taal spreken om in het vervolg het dilettantisme in een opzet als deze te voorkomen: vijf van de 12 éénpersoonskamers moesten voor dienstvertrekken worden gebruikt, zodat er zeven overbleven voor de 150 aanvragers Dit alles moest hem van het hart, omdat de overheid in zulke gevallen waar moet maken, dat zij haar taak aan kan: het college zal de leer moeten trekken, die hier in schuilt. Er rezen voor deze afgevaardigde meer vragen: zo kan men er niet om heen, de vaak besproken figuur van een gemeentelijke econoom wederom in de herinnering te roepen, die in een geval als dit de gemeente veel geld had kunnen besparen. Van de aan vang af is door de gemeente niet dui delijk gesteld, welke achtergronden prevaleerden bij de stichting van dit bejaardencomplex: wordt het de op lossing van een huisvestings- of van een sociaal probleem? Met de consequentie, dat deze avond de gehele aangelegenheid is komen open te liggen. HU zocht naar het juiste midden in de kwalijke zaak: de ouden van dagen drei gen te vallen tussen wal en schip als ge volg van de relatief hoge prijzen, ook al ziet het college de sociale aspecten in door bijvoorbeeld via de regering een duidelij ke subsidie te leggen op de zeven overge bleven éénpersoonskamers. U ithreiding, om exploitatie te vergemakkelijken Er rijzen inmiddels ontzaglijke moeilijk heden, meende de socialistische fractie- praeses, die bijvoorbeeld eventuele gega digden van buiten de gemeente buiten de extra voorziening ten koste van de gemeente Velsen wilde houden en hen dan een ho gere huur wilde laten betalen. De heer Van Os duidde daarbij direct al op een moge lijke uitbreiding van het complex, om de exploitatie rendabeler te maken. Hij voor zag bijvoorbeeld critiek van de kant van Gedeputeerden op dit raadsstuk, maar hoopte niettemin op de wijsheid in deze, om alles af te wikkelen in de geest van de initiatiefnemer van het bejaardentehuis. De heer Kruisman (Comm.), herin nerde aan het nu drie jaar oude plan tot stichting van het W. F. Visserhuis en trok fel van leer tegen het tekort aan 1-per- soonskamers, dat te wijten is aan een ver keerde planning. Bovendien: voor de 2- persoonskamers zijn maar heel weinig ge gadigden, terwijl het storm loopt om de weinige 1-persoonskamers. Keukenruimte en recreatiezaal zijn wél uitgebreid tijdens de bouw, maar er is niet gedacht aan meer zulke één persoonskamers en in het kort gezegd kan de gemeente zich rustig „ge nomen" voelen door de aannemer, die ook in de huizenbouw voor een paar zware stroppen zorgde, aldus de communistische fractieleider, die de f 30 per week voor een eenpersoonskamer veel en veel te hoog achtte en een vergelijking trok met het Americain-hotel Tenzij Sociale Zaken bijspijkert, zullen er, naar de heer Kruisman profeteerde, maar weinig bejaarden opdagen, die dit allemaal kunnen dragen. Als de gemeente de stichtingskosten in één klap op de re serverekening afschreef, evenals de an dere kostbare inrichtingsonderdelen als lift, e.d., zou het tehuis niet tot de duurste, maar tot de goedkoopste bejaardencom plexen kunnen gaan behoren. Hij sugge reerde naar oud voorbeeld de raad dan ook een voorstel in deze richting om de pil weer wat te vergulden. Het voorstel werd afgewezen. Hele winter leeg Mevrouw H e ij k o o p (VVD) betreurde de gang van zaken in het kostbare resul taat van een sympathiek streven met even grote nadruk: zonder critiek te laten horen drong zij aan op een uitweg uit de penibele situatie. Verder stelde zij vragen over het naar haar oordeel nogal hoge salaris van de directrice; de heer Van Dongen (CH) bejammerde weliswaar de mistroos tige uitslag der pogingen, te komen tot een sociaal project, hij achtte het verder hoogst bedenkelijk, dat de woninkjes de hele win ter leeg hebben gestaan en dat er voort durend in gestookt is, terwijl de gemeen te nu zegt te willen opschieten, met de bewoning omdat elke dag uitstel de over heid geld kost. Te laat ingelicht In deze geest sprak ook de heer Lips (AR), die het beter had gevonden, de raad vooraf in te lichten toen er stroppen dreig den: nu moet men het hoofd toch buigen, ondanks de onrustbarende vermeerdering der bouwkosten met liefst 40 percent! Hij rafelde de cijfers uiteen en kwam tot de conclusie, dat het toezicht tijdens de bouw wellicht onvoldoende is geweest. De AR-fractie wenste de schadepost te slik ken, maar hoopte op beterschap, zich af vragend, wat G.S. met dit raadsstuk aan moeten. Ook hij drong aan op uitbreiding van het complex en had critiek op de overbe lasting met personeel: een directrice met een adjunct-directrice en dan óók nog een hoofd van de huishouding. De heer Nuyens (Kath.) toonde zich niet zo verbaasd over het raadsstuk, sinds wethouder Verbeek enige maanden gele den sprak over een treurige affaire: hem leek geen andere mogelijkheid, dan het vo teren van de extra kosten uit de reserve. Een verder-souperen van de reserve, zoals de heer Kruisman wilde, leek hem onver antwoord: de reële exploitatiecijfers van het bejaardencomplex horen elk jaar op de begroting thuis en het gaat niet aan de zaak via de reserve te verdoezelen. Ook hij was enigermate verontwaardigd over de te late inlichtingen, die het college de raad gaf over de penibele situatie rond het gebouw. Nu had hij de indruk, dat er bedragen gevoteerd zijn, die in het geheel niet door de raad zijn goedgekeurd stel even, dat de raad weigert, dit extra cre- diet toe te staanBovendien achtte hij de navraag naar de solvabiliteit van de aannemer onvoldoende. De heer J. Visser (CH) had eveneens critiek en zoch naar een oplossing voor de mensen, die nu buiten het tehuis moeten blijven, maar niettemin in zorgelijke om standigheden en zonder „schutse" verke ren. Zware taak Wethouder V e r b e e k (Arbeid) kreeg de zware taak deze maar „zeer gedeelte lijk voor zijn ambtsrekening" komende af faire te verdedigen; de hele afwikkeling van het bejaardencomplex is zo langdurig geworden, omdat er zovele problemen in eens loskwamen. Dat de Nederlandse Han delmaatschappij de aannemer volkomen kredietwaardig achtte en zelfs tot 14 da gen voor de ineenstorting f 50.000 extra krediet verleende, was voor de gemeente een bepaalde geruststelling nimmer is evenwel te voorkomen, dat in zulke ge vallen iets helemaal scheef loopt, zoals nu wel pijnlijk gebleken is. Het ontbreken van een econoom, die op het fatale moment had kunnen ingrijpen, was voor de heer Verbeek evenmin een bevredigende omstandigheid: het overzicht was op een bepaald moment „lek". Zon der de hele voorgeschiedenis te willen op halen bepaalde de wethouder zich bij een tweede moeilijkheid: de sociale tendenz van het complex. Wat het aanvankelijk de bedoeling, de één-persoonskamers tegen een bepaald bedrag te verhuren en er wer den hieruit dus verwachtingen gewekt, la ter bleek, dat alles veel meer ging kosten, al werd de „naakte" bouwprijs wel terug gebracht tot het niveau van de allereerste begroting. Een huis als dit blijft echter kostbaar: op 100 mensen drukken de vaste lasten relatief zwaar, met alle gevolgen van dien voor het exploitatietekort. Uitbreiding van de capaciteit (een kwes tie, die de wethouder al ernstig overweegt) zal de exploitatie inderdaad gemakkelij ker maken, maar de manier, waarop de begroting sluitend wordt gemaakt is be palend. Voor de zeven één-persoonskamers zijn gegadigden op sociale indicatie gevonden; de 30 woninkjes werden eveneens bezet; het nadelig saldo steeg echter direct al met f 7000 tot f 8000. Voor de 24 twee-persoons kamers zijn nog weinig gegadigden en hier voor zocht de gemeente naar een zo sociaal mogelijke oplossing: voor de Velsense men sen zijn de .huurprijzen inderdaad haast niet te betalen. Hij kon ook niet meegaan met de heer Kruisman, die alle stichtingskosten ineens uit de reserve wilde putten; de gemeente zou daarmee een valse exploitatierekening te haren' laste krijgen. Het leek hem bo vendien niet juist, dit huis te stempelen tot een onderkomen voor de zorgenkinde ren van Sociale Zaken, hoewel de zeven één-persoonskamers reeds hebben doen blijken dat het de gemeente ernst is met haar sociale opvatting. Met kracht nam hij stelling tegen de critiek op het salaris vóór de directrice, deze vrouw is haar geld meer dan waard; de personeelsbezetting wilde hij liever eens binnenskamers onder de loep nemen. Het lange leegstaan van de huisjes is veroorzaakt door het vastlopen van de voorbereidingen en het degelijke overleg met Sociale Zaken men moest verder de zaak administreren, al heeft het misschien vlotter gekund. Eerlijkheidshalve moest hij de heer Nuyens toegeven, dat de raad niet op het juiste moment is ingelicht, maar daar (jü vóór zijn ambtsperiode viel moest hij over de oorzaak ervan het zwijgen er toedoen. De verhoging van de bouwkosten is in niet geringe mate te wijten aan de ellende rond het faillissement, waar allerlei vaak dure tegenvallers uit voorkwamen: glas, dat slechts voor de helft werd geleverd, dak pannen, die eveneens half arriveerden, en zo was er meer veel meer. Hij leidde alles terug tot een allerellendigste samen loop van omstandigheden. Aan het slot van het gesprek de klok had twaalf geslagen merkte wethouder Aschoff (Fin.)j op, dat de f 376.000, tekort op de bouwkosten uit de reserve zullen worden gefourneerd, maar dat de situatie bepaaldelijk voorkomen moet wor den, dat andere sociale projecten tekort ko men door een te grote vrijgevigheid, zoals de heer Kruisman wilde. Hierna werd het CPN-voorstel afgestemd en enige benoe mingen sloten deze langdurige raadsverga dering af. Een 20-tal leden van de winkeliersver eniging „Plan West", waren gisteravond in de koffiekamer van het Centrum bijeen gekomen onder voorzitterschap van de heer Jac. Tabak, om de plannen voor het ko mende seizoen te bespreken. De voorzitter wekte in zijn openings woord de leden op, om in deze razend snelle tijd de concurrentie van het groot-winkel bedrijf het hoofd te bieden. Dit kan alleen geschieden indien er een eenheid ontstaat, meende hij en dat er al heel wat bereikt i? blijkt uit de vergrote omzet bij de leden van „Plan West". De zegèlactie had het recordaantal van 4.800.000 zegels bereikt. De meerwaarde bedroeg hiervan 6953,—. Uit het verdere verslag bleek het aantal leden gestegen te zijn tot 90. Voor de jeugd is weer een uitstapje uit gestippeld op 8 augustus. Aangemoedigd door het succes van het jubileumjaar, zijn voor het winterseizoen wederom drie avon den vastgesteld, waarvoor het gezelschap van Johan Kaart zal komen. Tegen inleve ring van een bepaald aantal zegels kunnen de klanten deze avond bijwonen, die wor den gegeven in de grote zaal van het Ken- nemer Theater. Na voorlezing van notulen en het finan cieel verslag, werden de heren G. Tabak, H. Krom en J. Bleeker met volledige in stemming van de vergadering herkozen en de heren Tervoort en D. Voorderhaak zul len deel uitmaken van de kas-controle- commissie. Damnieuws St. Thomas De uitslagen van de bij St. Thomas ge speelde wedstrijden zijn: le afdeling: P. Beentjes-C. Reijnders 2-0; P. Ruiter-C. v. d. Himst 1-1; P. Rietveld-J. van Velzen 1-1; A. Rietveld-G. Sprenkelink 1-1. 2e afdeling: R. Stet-P. v. d. Himst 0-2; L. de Ridder-Th. Graas 0-2. 3e afdeling: P. de Vries-A. Bakker 2-0. Jaarvergadering VARA Op donderdag 22 maart zal de afdeling Castricum van de VARA haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering houden. De agen da voor deze avond vermeldt o.m. bespre king van het omroeprapport en het jaar verslag over 1955. De vergadering wordt gehouden in hotel Komman en begint om 20 uur. Een merkwaardige opname van een stoere zeevaarder, ontdaan van zijn huid. Het is de Noorse tanker „Grepa" die bij de N.D.S.M. in het dok ligt. In de Middel landse Zee heeft het schip ernsHoe schade aan de boeg gekregen, die in Nederland hersteld wordt. De afdelingsbesturen van de Ned. Ka tholieke Bond van Werknemers in de In dustriële Bedrijven „St. Willibrordus" en van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centra le hebben hun leden, werkzaam bij de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen N.V. te Velsen, opgeroepen voor een gezamenlijke vergadering, die donderdag avond in het St. Joseph-huis aan de Ban- jaerstraat wordt gehouden. Onderwerp van bespreking is de C.A.O. voor de papierindustrie. Maandagmiddag is het 5-jarig zoontje van de familie v. d. Ven uit de Prinses Margrietstraat met een van z'n beentjes onder een bulldozer geraakt. Het jongetje bevond zich op het terrein tussen de Prin ses Beatrixstraat en de Alkmaarderstraat- weg waar een bulldozer bezig was het ter rein gelijk te maken. Dr. De Jongh, die direct ter plaatse was, constateerde dat het beentje op verscheidene plaatsen was ge broken. Het kind iis onmiddellijk naar het St. Elisabethsziekenhuiis in Alkmaar ver voerd. Van de twee Duitse berijders van mo toren met zijspan, die achter elkaar onder de Velsense viaducten doorreden is gister middag tegen vier uur de achterste geslipt, doordat de bestuurder moest afremmen. Op dat'moment kwam van de andere kant een vrachtauto en de achterste motor werd aangereden. De bestuurder liep een breuk aan het linker-bovenbeen op en een ver brijzeld onderbeen en moest naar het An- toniusziekenhuis worden overgebracht. Zijn motor werd ernstig beschadigd. Papier-auto liet St. Caecilia in de steek De mannen van St. Caecilia hadden met pech te kampen, toen zij er als gewoonlijk op uit trokken om „hun" afval voor het uniform-fonds op te halen, raakte de auto onderweg defect. Nu komen zij zaterdag maar naar de zelfde straten, maar mocht toevallig een voorraadje voor de muzikanten klaar staan dan is een berichtje naar de onderstaande adressen Voldoende om het te laten af halen: Ladderbeekstraat33, Banjaertstraat 5, Van Diepenstraat 12, Van Langenveld- straat 2, Ogelwichtstraat 2 en Noorder laan 39. ONS LAND TELT over de 700 kustvaartuigen, d.w.z. schepen kleiner dan 500 re gister ton bruto. We kunnen er ons wel eens over verwonderen dat een eigenaar van een dergelijk schip nog een naam kan bedenken, vooral omdat er geregeld bij komen. Voor de kapitein-eigenaar is het gemakkelijk want in de meeste gevallen zal hij z'n schip noemen naar zijn vrouw, dochter, zoon of combinaties van die namen. Voor rederijen, die meer dan één coaster bezitten, wordt het anders, want die willen kenmerkende namen hebben, net als bij de koopvaardijschepen. De laatste jaren zijn er verschillende kustvaartred'erijen gekomen, die een be paald systeem volgen wat het geven van namen betreft. Zo dragen de schepen van Vermaas' Scheepvaartbedrijf bijvoorbeeld namen van zeehelden, zoals de „Evertsen", „Houtman" enz. De schepen van Furness hebben namen eindigende op „bergen": „Albergen", „Beekbergen" enz. Er is ook eer. rederij in Rotterdam, de N.V. „Invo- tra", die haar schepen genoemd heeft naar singels: „Coolsihgel", „Bergsingel", „Heem- raadssingel" enz. Heeft Rotterdam een „Singel"-rederij, in Amsterdam is er een, diie namen heeft gekozen van grachten en daardoor „Grach ten-rederij genoemd wordt. Het zijn een aantal afzonderlijke rederijen, die beheerd worden door Spliethoff's Bevrachtinigskan- toor N.V. te Amsterdam. De schepen varen in de z,g. „Suomi Lijn", een lijndienst, welke Amsterdam, Rotterdam en/of Lon den met de Finse havens Helsinigfors, Abö en Kotka verbindt. Op de uitreis bestaat d'e lading voornamelijk uit stukgoederen, ter wijl op de terugweg hout word't vervoerd met bestemming Amsterdam, Zaandam of Roterdam. Grachten Het kantoor van de rederij Spliethoff is gelegen aan de Keizersgracht en het eerste schip verkreeg dan ook die naam. Dit mo torschip „Keizersgracht" was de eerste coaster, die na de bevrijding werd afge bouwd. Op 4 juni 1946 werd d'it schip door de scheepswerf Gebr. van Diepen te Water huizen overgedragen. Deze 497 reg. ton bruto en 675 ton draagvermogen metende coaster is van het raised quarterdecktype en 47,51 m. lang, 8,46 m. breed en 2,90 m. diep. De 400 pk. Werkspoor motor geeft de „Keizersgracht" een snelheid van 9% mijl. Op de foto ligt het vaartuig een lading hout in te nemen in de Finse houthaven Manty- luoto. Ex „Ansyma" Het tweede schip kwam als „Heeren- grach.t" in bedrijf. Dit is de in 1942 ge bouwde „Ansyma", welke in Duitse dienst gevaren heeft onder de naam „Ursula Hei- nemeyer". Bij de meest bekende grachten in Amsterdam behoort zeker de Prinsen gracht en het is dan ook niet te verwonde ren, dat het derde schip de naam „Prinsen gracht" kreeg en dat was de eerste coaster van het gladdecktype dat door de rederij in de vaart werd gebracht. Bij die drie schepen is het niet gebleven. Er zijn im mers in Amsterdam nog vele grachten en zo kwam in 1950 de „Brouwersgracht" er bij, daarna, in -1951, de „Schippersgraeht" en in 1952 werd de vloot met twee sche pen verrijkt: de „Admiralengracht". en de „Lijnbaansgracht". Korte tijd is nog de „Looiersgracht" in dienst geweest. Dit was de vroegere „Omlandia", diie echter intus sen weer verkocht is geworden en tegen woordig behoort aan H. Havinga in Gro ningen onder de naam „Mutatie". Het vorig jaar is men er weer toe over gegaan om twee nieuwe coasters te be"- stellen. Van dit tweetal kwam de „Lelie gracht" in januari j.l. gereed terwijl de „Bloemgracht" zo juist de vorige week is overgenomen. Het aantal „Grachtensche pen" kwam hierdoor op negen stuks, maar onmiddellijk daarna kwam het ontstellende bericht, dat de „Admiralengracht" op 16 maart na door het Britse stoomschip „Dewsbury" te zijn aangevaren, is gezon ken. De gehele bemanning kon worden gered. De Suomi Lijn wordt nu bijna 10 jaar onderhouden en het zinken van de „Admi ralengracht", die slechts vier jaar oud was, is het eerste ongeval overkomen met sche pen van Spliethoff's Bevrachtingskantoor. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Jaarlijkse ouderavond van de Watervlietschool De Oudercommissie van de Openbare Watervlietschool heeft de ouders van de leerlingen uitgenodigd voor de jaarlijkse bijeenkomst, die gehouden wordt in het ge meentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat op maandag 26 maart. Na de gebruikelijke jaarstukken, die ter tafel komen, is er een bestuursverkiezing, waarbij de functie van penningmeester wegens vertrek van de heer Van Ginkel va cant is. Wegens emigratie van mevr. Weg man zal in deze vakature moeten worden voorzien. Mevrouw Oldenburger en de heer J. Suyk treden periodiek af. In deze vergadering zal het hoofd der school, de heer P. Bosua, enige mede delingen doen. Tenslotte wordt de prachtige geluidsfilm „Langs ongebaande klinge" vertoond. Vele leden van de R.K. Metaalbewer- kersbond „St. Eloy" van de afdelingen Be verwijk en Wijk aan Zee, waren dinsdag avond in het K.S.A.-gebouw aanwezig, om uit de mond van het hoofdbestuurslid, de heer P. Sijm, het een en ander te verne men betreffende de voorwaarden waarop een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst gesloten zou kunnen worden. De heer Sijm was juist terug van een conferentie over deze voorwaarden en hij meende te moeten zeggen hierover niet zeer optimistisch te zijn. Voor- de secundaire voorwaarden, zoals een kortere werkdag, het werken op zon dag en Christelijke feestdagen, alsmede de uitbreiding van vacantiedagen, kon in prin cipe verbetering worden toegezegd en kwamen de werkgevers dus aan de wensen van de organisatie wel tegemoet. De inde ling in andere gemeenteklassen, een wijzi ging ten goede voor de jeugdlonen, uitke ring bij ziekte en pensioenbijdragen zullen eveneens alle worden herzien, maar wat betreft het loon zelf moest de heer Sijm een somber geluid laten klinken. Uitvoerig ging spreker in op het recente besluit van de regering en zijn conclusie was verre van mals te noemen. Uit de vergadering kwamen eveneens ontstemde reacties op het naar voren ge brachte en tot slot besloot men een tele gram naar het hoofdbestuur te zenden van de volgende inhoud. „De afdelingen van de Ned. Kath. Me- taalbewerkersbond „Sint Eloy", Beverwijk en Wijk aan Zee, in vergadering bijeen op 20 maart 1956, brengen ter kennis van het Bondsbestuur, dat de huidige loonvoorstel- len van de werkgeversorganisaties onaan vaardbaar zijn voor het afsluiten van een nieuwe C.A.O. in de metaalindustrie. Zij staan volledig achter Bondsbestuur. De grote zaal van het palronaatsgebouw in IJmuiden-Oost was gisteravond geheel bezet met een zeer aandachtig publiek toen mét een zeer vlotte opmars van de deel- nemenden deze eerste van een serie van drie uitvoeringen werd geopend. Na het gebruikelijke openingswoord van de voorzitter, die het komende 10-jarig bestaan van de vereniging memoreerde en mededeelde, dat de vereniging thans ruim 500 leden telt, volgde als eerste nummer het optreden van de kleuters, die bewegin gen uitvoerden bij een verhaaltje, dat de leider D. Schmid vërtelde. Een groep kleine jongens vertoonde zijn talenten op en over Zweedse banken, waarna een ge deelte van een les van de meisjes A volgde. Nummers zonder, toestellen zagen wij vervolgens van de meisjes B; een vlotte oefening op een mars, waarbij de afmars een verlengstuk van de oefening was; een correct uitgevoerde oefening met één knots van de grote meisjes met aardige tik- effecten, geheel aansluitend bij de muziek, een partneroefening van de dames; subliem uitgevoerd en goed samengesteld, alsmede een soepel uitgevoerd staafzwaaien, even eens van de dames. De vrije oefening van de aspiranten met kleur-effecten in de kleding was aardig om te zien, werd behoorlijk uitgevoerd, doch had echter weinig inhoud. De vrije Wethouder Gerritse als eerste Te Wijk aan Zee is men dinsdagmiddag begonnen met het doorlichten van de be volking. Hierbij is komen vast te staan, dat de inwoners steeds meer overtuigd raken van het grote nut dezer doorlichting op tbc. Dadelijk na het begin stond tenminste al een hele rij mensen te wachten. Precies om half twee in de middag heeft de wethouder van Volksgezondheid, de heer E. Gerritse, nog eens gewezen op de nood zaak dat het gehele volk meewerkt aan dit massa-onderzoek. De oude vijand, de t.b.c., moet krachtdadig worden bestreden, want anders is het leed niet te overzien. Het is bijzonder belangrijk, dat een ieder wordt onderzocht, daar men zich heel goed kan voelen en toch bacillendrager kan zijn. Met het uitspreken van de wens dat de wetenschap steeds verder mag gaan in het bestrijden van deze „volksvijand1" liet de wethouder zich als eerste Beverwij'ker doorlichten. Er stond toen al een groeiende rij te wachten en de heer C. P. Bosisers, directeur van Sociale Zaken, en zijn assistenten heb ben het de hele middag druk gehad. Over de opkomst was de heer Bossers meer dan tevreden en de talrijke verpleeg sters kwamen vaak handen te kort. Volgende week zal het onderzoek in Be verwijk een aanvang nemen en we'l in het voormalige woonhuis van de heer Van Bracht aan de Populierenlaan te Beverwijk. oefening van de heren zat er blijkbaar nog niet voldoende in, want er werden nog al wat vergissingen gemaakt. Het laatste nummer zonder toestellen en tevens het laatste nummer van het programma was een ritmische oefening met veel verplaat singen, welke oefening als sluitstuk ten volle voldeed. Van de toestelnummers noemen wij klas sikaal evenwichtsbalk van middelste en grote meisjes met eenvoudige doch zeer gevarieerde vormen van voortbewegen en enkele houdingen; een vlot nummer paard- springen van heren en herenjunioren, waaronder enige goede salto's, zeer correct ringenzwaaien van een aantal oudste meis jes en dames met oefeningen van behoor lijk gehalte, en klassikaal brug van dames en dames.iunioren. Het bak- en kastspringen van de jongens viel iets tegen door de langzame opeen volging der springers. De sprongen werden goed uitgevoerd, dus kon het tempo zonder bezwaar opgevoerd worden. Van de heren zagen we nog hoogbrug en hoogrek van goed gehalte met een enkele uitblinker. Als laatste nummer noemen we tenslotte twee zeer aardige intermezzi en een nummer grondgymnastiek van de jeugdgroep. De grondgymnastiek noemen wij> niet het laatste, omdat het het beste nummer zou zijn, doch omdat hier gymnastiek ver toond werd, dat deze groep geheel „ligt" zonder tot acrobatiek of bravour te wor den. Rustig en beheerst en schijnbaar vrij wel zonder inspanning werden de oefenin gen vertoond. Het luide applaus was dan ook ten volle verdiend. De vereniging mag met deze eerste uitvoering meer dan te vreden zijn. WOENSDAG 21 MAART Kennemcr Theater, 19 en 21.15 uur: „Dokter worden is niet moeilijk". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Aïda". 't Centrum, 20 uur: „Us Memmetael", to neel. K.S.A., 20 uur: L.T.B. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur; jeugd 1516 uur. „Het Groene Huis", Jeugdleeszaal en uitlening: 15.15—16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleen bibliotheek van 1013 uur: Lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. Kennemer Theater, 20 uur: 't Nut. DONDERDAG 22 MAART Hotel „Parkzicht", 14.30 uur: Jaarverga dering Bond van Gepensioneerden. 't Centrum, 20 uur: N.V. Maters, lezing over Nieuw Guinea. 't Centrum, 20 uur: Geitenfokvereniging. K.S.A., 20 uur: Middenstandsvereniging. Kennemer Theater, 20 uur: „Turnlust". R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek en lees- en studiezaal van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 12