Derde „Titan" een vaste bergings- en havensleper voor IJmuiden Plannen al klaar voor tweede zusterschip van de „Cycloop" ^rieuen aan de redactie 7 VLAG GEHESEN DOOR KAPITEIN M. DE KOE Toonkunst amateurs manifestatie in 1956 Gemeente ziet noodzaak van riolering in de badplaats in „Goeiemorgen olifant" voor de GGB Diorama's van Hoogovens trokken 5000 Tilburgenaren Watervliet won zonder moeite van KCN Propaganda van het IKOR voor protestants centrum in België Subsidie van gemeente aan KAJ in Kennemerland Uitkering voor ambtenaren Boerenleenbank zag terug op gunstig jaar EVC „eerbiedigt" beslissing vissers Filmavond van „Volksonderwijs" WOENSDAG 21 MAART 1956 (Van een onzer OP STROOM EN MET BEIDE MOTOREN van elk zeshonderd pk op „zeer langzaam" voer de derde bergings- en havensleep boot van Bureau Wijsmuller N.V., die de naam „Titan" bij de doop heeft meegekregen, rustig en in een lichte nevel op de Nieuwe Waterweg dwars van het haventje van Hoek van Holland. Vrachtschepen en een enkele mijnenveger uit een flottilje van de marine liepen de brede rivier naar Rotterdam op en lieten hoffelijk voor deze nieuwe Nederlandse zeesleep boot de vlag zakken. Op de „Titan" gingen zelfs twee vlaggen tegelijk naar beneden; die van de werf van Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht en de Nederlandse driekleur, terwijl de laatste en het rood-wit-blauw met de zwarte letters BW in het wit er voor in de plaats kwamen. Bureau Wijsmuller had daar mee resoluut een volgende stap gezet op de weg naar moderni sering en uitbreiding van het bedrijf. Immers, met een drietal verslaggevers) schepen als de „Noordholland" maandag juist terug gekomen van een sleepreis naar en van Maracaibo de „Cycloop" en „Titan" en drie havensleepboten kan er weer eens aan gedacht worden een sleper op station te leggen. Daarbij gaan de ge dachten al in de richting van het noorden: naar Den Helder voor de volgende herfst, waar het zwart-wit-blauw van de pijp na de oorlog niet is teruggekeerd, maar waar men zulke goede herinneringen bewaart aan schepen als de „Drente" en de „Amsterdam". Met dit opnieuw op station leggen van sche pen, ook elders op de zeevaartroutes, de vervanging van de havensleepboten en het sleepwerk over grote afstanden in gedachten, is het dan ook niet verwonderlijk, dat bij de scheeps werf van Jonker en Stans en bij Bureau Wijsmuller al aan de tekeningen van een zusterschip van de „Titan" wordt gewerkt. President Eisenhower zoekt in zijn bureau een passend souvenir voor dit kleine Amerikaanse meisje, dat hem de eerste Paaszegels - waarvan de opbrengst bestemd is voor kreupele kinderen - heeft verkocht. DE OFFICIëLE proefvaart van IJmui- dens nieuwe „Titan", die men gisteren al in het havenwerk tussen pieren en slui zen aan het werk heeft kunen zien als „eerste boot", begon van de Rotterdamse Parkkade af. Langs vele kleine en drif tige slepertjes, slanke aken en een helwitte „Jutlandia" stoof de „Titan" met een 13- mijls vaart, ditmaal onder commando van kapitein J. M. de Koe west-over de Wa terweg af. De gasten van Bureau Wijs muller verspreidden zich over de dekken, in hutten en machinèkamer en in de radiohut achter de ruime brug, waar de kabels voor de radarinstallatie al klaar liggen, maakte marconist Kalkman zich al vertrouwd met de speciaal voor het ber gingswerk opgestelde uitgebreide appara tuur. Met Koos van de „Noordholland", die in een potdichte mist voor IJmuiden lag, werd het eerste gésprek aangeknoopt en van de kant van deze thuisvaarder was men nog wel even benieuwd hoe het „spulletje op de Titan er uit zag". PERFECT, HAD de heer Kalkman kun nen antwoorden hij zei „Kom gerust maar eens kijken" want wat de scheeps werf Jonker en Stans met deze veertiende door haar voor Bureau Wijsmuller ge bouwde zeesleper heeft afgeleverd, kan werkelijk elke toets der kritiek doorstaan. Tot in de kleinste onderdelen is dit schip gebouwd op de ongetwijfeld zware taak, die haar in het bergingswerk op de Neder landse kust te wachten staat. Een schit terende afwerking hebben vooral de hut ten gekregen, al had menige matroos nog wel een enkel asbakje en een tafeltje aan de wand welkom willen heten. Op deze schepen hebben ontwerper en scheeps bouwer echter te woekeren gehad met de ruimte. Sleepboten als de Cycloop en Titan dienen nu eenmaal tevens geschikt te zijn voor havenwerk. De trossen moeten zon der al te veel moeite naar achteren ge bracht kunnen worden en daarmee is het dichtbouwen van het dekhuis tot aan beide boorden een al niet meer te verwerke- Het bestuur van de afdeling Beverwijk van „Toonkunst" heeft het voornemen om in de maand mei een amateurs-manifesta tie te houden voor muziekbeoefenaars in Kennemerland, in de leeftijd van 18 jaar en ouder. Inschrijving is mogelijk voor de groepen zang, piano, viool, strijk- en blaas instrumenten. De deelname is mogelijk voor solo, duo, trio en kwartet. Hoofdprijs: Toonkunstcup 1956 (hoogst aantal punten), vervolgens een medaille voor de beste deelnemer uit elke groep of klasse. De inschrijfkosten bedragen f 2.50 per persoon, voor scholieren f 1 per per soon. Uit de volgende plaatsen kunnen deelnemers zich opgeven: Driehuis, Castri- cum, Heemskerk, Santpoort, Velsen, Vel- sen-Noord, Wijk aan Zee, IJmuiden en Be verwijk. pitein M. de Koe als zou die beting er in de duisternis van een nacht op zijn gelast, vermocht daar weinig aan te veranderen. Maar de lijn van dit 31,5 meter lange en 8,20 meter brede schip had aller be wondering, daar deed de beting niets aan af. Het op een hoogte gelegen brug- en sloependek heeft dit, vergeleken bij de „Cycloop", terdege in de hand gewerkt. DE MANNEN IN het hart van deze sleper met eerste machinist H. M. v. d. Knaap en eerste machinist Kerbert aan het hoofd dit vanwege de ploegen dienst hebben er met de monteurs van de firma van Bennekum, die de Bolnes motoren stelde, nog altijd een drukke mid dag aan beleefd. Voor de heer v. d. Knaap betekende deze officiële proefvaart ook een bekroning van een mooi stuk werk in zijn leven op de sleepvaart, die hem het laatste jaar op de „Cycloop" en daarvoor zes jaren op de Noordholland" in zijn ban hield. Bij de afbouw is v. d. Knaap steeds present geweest en heeft hij bergen werk mogen verzetten. MET LEDEN van het bedrijf, als kapi tein M. de Koe en chef van de technische dienst F. Jonkman heeft de heer v. d. Knaap dan ook een stevige pluim van directeur G. v. d. Vuurst in ontvangst mo gen nemen, toen in de namiddag dwars van Hoek van Holland de plechtigheid van de overdracht van het schip op de bovenbrug werd beklonken. De directeur van de werf, de heer W. Stans Sr. wilde met de werfvlag in de hand mede namens zijn broer wel verklaren, dat hij nood gedwongen die vlag naar beneden moest halen. „Ik neem die boot graag mee terug naar Ido", meende hij, waarna de wal kapitein van Bureau Wijsmuller, de heer M. de Koe met de nieuwe BW-vlag in de hand er aan toevoegde, dat het voor hem een gewichtig ogenblik was deze vlag te mogen hijsen. Dertig jaar geleden, toen hij de eerste reis als kapitein maakte, bracht hij de eerste „Titan" van Wijs muller naar Argentinië en haalde daar op die 92 ton metende stoomsleper in de ha ven van Buenos Aires de rood-wit-blauwe vlag neer. Nu de vlag te hijsen op een schip van niet minder dan 245 ton en met 1200 pk in de motorkamer, waarop boven dien zijn zoon met kapitein A. Broek het commando voert, vond hij een vererende taak. Terwijl de heer Stans al met de neer gehaalde werfvlag in de hand stond „Ik hoop voor de volgende" heeft directeur G. v. d. Vuurst namens Bureau Wijsmuller zijn voldoening over dit product van de scheepswerf uitgesproken. „Een prachtig gebouwd schip", meende hij. KAPITEIN J. de Koe heeft de „Titan" daarna nog naar de Rotterdamse havens doen stuiven en toen de gasten aan een uitgebreid diner waren gezeten, voer de nieuwe aanwinst van Wijsmuller IJmuiden tegemoet. Met marconist Kalkman in de radiohut, luisterend op 500 kcs., de nood- golf. De „Titan" was op het werkterrein; met bergingspompen van vier duim en trossen aan boord. Over het ontbreken van een riolering in Wijk aan Zee is reeds heel veel geschreven en dit had tot gevolg dat een comité van actie werd opgericht, dat zich ten doel stelt verschillende zaken die dringend om een oplossing vragen, onder de aandacht van de bevoegde autoriteiten te brengen. Over het gemis van deze riolering wer den tijdens de in hotel „Sonnevanck" ge- houden jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de KVP, vragen gesteld aan een forum dat bestond uit de heren J. de Weyer, 'voorzitter van de KVP-fractie, J. Welagen, Th. Ettema en W. Vessies, wet houder van openbare werken. Laatstgenoemde wees er op dat de ge meente zeer zeker het belang van een rio lering in de badplaats inziet. Dit gaat echter met geweldige financiële offers ge paard. „Weenink" 2 won van ..HWP" 2 Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelde haar laatste bondswedstrijd tegen „HWP" 2 uit Haar lem, welke in een 64 overwinning voor de Beverwijkers eindigde. De gedetailleer de uitslagen waren: J. Banken (H.)N.N. (W.) 10; J. de LangeL. Siebers 01; II. HoltkampG. de Koter remise; C. Ra singJ. v. Versseveldt 01; B. Overdijk- D. Duinmeyer 01; G. v. d. StoopJ. Jim- mink remise; H. Huneker-J. Meyer 01: J. HaverhoutE. v. Nimmegen 10; A. KoomenG. Beekhoven tl—0; J. v. d. BergC. Verduit 01. De eindstand in de kopgroep van de 3e klasse C is nu: 1. Kijk Uit 3 6 5 0 1 10 36»/2-23'/2 2. Oude Slot 6 4 1 1 9 32Vü-27V2 3. Weenink 2 6 4 0 2 8 32- 28 Op donderdagavond 5 april wordt in het Luxor Theater te Beverwijk de laatste avond van het seizoen 19551956 van de „Commissie Cultureel Beverwijk" gegeven. Om 7 en 9 uur wordt de Italiaanse film „Goeiemorgen olifant" gedraaid met in de hoofdrol Vittorio de Sica. Een gegeven vol menselijkheid, ondanks de natuurlijk zotte voorvallen. Een film die tegelijkertijd weemoedig, ontroerend en grappig is. Echte humor dus. Er loopt een stroom van diep menselijke goedheid door deze Italiaanse film, een onverzette lijk vertrouwen in de goede afloop van het leven. De tentoonstelling van diorama's, ma quettes, foto's, tekeningen, grondstoffen en producten op het gebied van Ijzer en Staal, die gedurende een maand in het Natuur historisch Museum te Tilburg te bezichti gen was, is dezer dagen, na zich in een grote belangstelling te hebben verheugd, officieel gesloten. Deze verzameling ten toonstellingstukken, die een beeld geeft van de verschillende industrieën van de ijzer- en staalindustrie aan de monding van het Noordzeekanaal, trok in het bijzonder ook de belangstelling van de onderwijzers en leraren van lagere, mulo en technische scholen. Zij bezochten met de oudere leer lingen in groepsverband de smaakvolle en instruktieve expositie, alwaar zij door des kundigen werden rondgeleid en voorge licht. Ongeveer 5000 jonge en oude bezoe kers bezichtigden deze Hoogoven-tentoon stelling. ..VOLKSONDERWIJS" GAAT FEEST AVOND HOUDEN De Wijk aan Zeese afdeling van de ver eniging „Volksonderwijs" houdt half april een feestavond over de organisatie waarvan uitvoerig werd gesproken tijdens de in het Natuurvriendhuis „De Banjaert" gehouden ledenvergadering Vele zaken die het bestuur en de leden in het afgelopen jaar bezig hielden, werden uitvoerig besproken en men kwam de slotsom dat de ledenwerf-actie ter hand moet worden genomen. Korfbal in Kennemerland De vrees van het eerste korfbaltwaalftal van Watervliet uit Amsterdam om in KCN I een geduchte tegenstander te vinden op de weg naar het zo begeerde kampioenschap is ongegrond gebleken, want de Amsterdam mers waren wegens invallers danig verzwakt KCN, thuis nog ongeslagen, speelde een zwakke partij, die meer het stempel drukte op het spel van Watervliet I, dat evenezer beneden zijn normale vorm bleef, maar des ondanks een flinke schotvaardigheid aan de dag legde. Al na vijf minuten had mevrouw Hartman succes (0.1) en dit resultaat bracht Water vliet tot goede, tegenover de KCN'ers vlotte combinaties. Toch had pas na twintig minu ten De Boer opnieuw succes (0-2). Na de vakwisseling behielden de groen gelen de meerderheid. Met een afstandschot scoorde Berghuis (0-3). Nog voor de rust boekte Berghuis opnieuw met een afstandschot (0-4) Toen na de hervatting Watervliet de wind schuin tegen had kon KCN niet voldoende antwoorden en bleven de gasten gevaarlijker. Nadat mevrouw Meyer van een vrije schiet kans profiteerde maakte Vos, in de derde aanval het halve dozijn doelpunten vol (0-6). Direct na de vakwisseling kreeg KCN in'de beginopstelling zijn eerste doelpunt, dat van de lijn af werd gemaakt (1,6). maar de gas ten kregen daarop kort na elkaar twee straf- worpen te nemen, van welke de laatste door Van Ladesteyn in een doelpunt werd omge zet (1.7). Toen Berghuis de score opvoerde tot 1.8 kon KCN eindelijk opnieuw doelpunten (2-8) Hartman bracht tenslotte van afstand de eindstand op 2-9 voor Watervliet. Aangezien de concurrent ZKV. overigens maar met 3-2 van KVH in Den Helder won, heeft Watervliet nog slechts twee punten nodig om de kampioensvlag te kunnen hijsen; een kampioenschap, dat de groen gelen in de tweede klasse KNKB zal terugbrengen. Watervliet 3, dat wegens zieken onvolledig en verzwakt naar Haarlem trok werd met 8-4 door Nieuw Flora 2 verslagen. Watervliet 4 had aan één doelpunt genoeg om Nieuw Flora 3 te verslaan. NIET VOORLOPIG. MAAR OOK NIET DEFINITIEF De beambtengroep in oprichting in de Chr. Metaalbedrijfsgroep zou, volgens het verslag in ons blad van 15 maart, in zijn vergadering van 14 maart een voorlopig bestuur hebben willen kiezen. Dit blijkt een misvatting te zijn, aangezien het voor lopige bestuur al gekozen was en men een definitief bestuur gekozen zou willen héb ben, waarvoor die avond echter te weinig belangstelling bestond. „DRIEHUIS" SPEELDE HOWELL EN DUPLICATE-WEDSTRIJDEN De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld bij de bridgeclub „Driehuis" waren: Duplicate: Born—Cleren en KrabWese- ker wonnen met 6415 van mevr. Nudhr. Bosman en KuiperNijsen. Schaaperv. d. Vlugt en echtp. Van Rumpt wonnen met 3311 van SnoekOoms en KuiperBerk hout. BaartGeus en echtp. Hillege wonnen met 42-11 van Penock-Hoogerduin en Noort- man-Jansen. Howell: dames Noortman-Slaats 38 pnt. Imming-Van Gameren 35% pnt. Dupker- Need 35 pnt. Geus-mevr. Van Dok 34% pnt. dames Berkhout-Heijkants 30)4 pnt. mevr. Dijkshoorn-hr. Huykants 30% pot. dames Snoek-Ooms 25 pnt. Ouwerkerk-Vlotman 23 pnt. Zestig mille nodig uit Nederland Door het IKOR, het Interkerkelijk Over leg in Radio Aangelegenheden, wordt op het ogenblik een aktie gevoerd om in Ne derland 60.000 bijeen te brengen voor de protestanten in België, teneinde hen in staat te stellen grond te kopen, waarop t.z.t. een Protestants conferentieoord kan ver rijzen. In het kader van deze aktie sprak gisteravond in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Beverwijkse Populierenlaan ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland. De heer Vermeulen, die de leiding van deze aktie voor zijn rekening genomen heeft, leidde met enkele welgekozen woorden de spreker in. Hij betreurde het dat zo weinig mensen aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven en vooral vele protestantse rich tingen in Beverwijk verstek hadden laten gaan. Ds. Steenbeek begon met te zeggen dat de grote moeilijkheid niet zo zeer ge legen is in de minderheid die de protestant ten in België vertegenwoordigen, alswel het feit dat té vele niet-katholieke secten zich op dit land hebben geworpen als bijen op de honing. Door deze grote verdeeldheid is er van een samenwerking in protestantse kring nauwelijks sprake. Een andere moei lijkheid is, dat de zendeling, en niet alleen de Nederlandse, de Belg na zijn bekering vernederlandst, waardoor deze „een vreem de in eigen huis" wordt. Gelukkig is men op de goede weg en wordt er naarstig ge werkt om een eenheid tot stand te brengen in het bekeringswerk. Er zijn twee punten, die in de eerste plaats dienen te worden verwezenlijkt: het bouwen van een goed centrum, voor bijeenkomsten, week-ends, cursussen en het aanstellen van een secre- taris(esse) voor het jeugdwerk. Voor het eerste is een bijdrage van Nederland nodig van 60.000 en spreker hoopte dat elke Nederlander hieraan zal bijdragen, opdat spoedig de toegezegde hulp kan worden verwezenlijkt. Hij wenste het aktie-comité te Beverwijk veel succes met haar werk. In de pauze stelde-dé heer Vermeulen voor voor de aangeboden ïnee en versnapering een bijdrage te geven en wilde als limiet 50 vaststellen. \^oör dat aan het tweede deel van het programma werd begonnen, deelde hij mede, dat ruim 80 was bijeen gebracht, waarvoor hij de aanwezigen har telijk dankte. Het deel na de pauze behandelde het vluchtelingen-vraagstuk en uit filmstroken konden de aanwezigen zien hoe groot de nood onder deze mensen is en onder welke omstandigheden zij vaak moeten leven. In het bijzonder kwam tot uiting het aandeel, dat Nederland in de leniging van de nood heeft. Op het voorstel van 15 september 1955 neeft de gemeenteraad van Heemskerk in dertijd besloten om naar verhouding van het aantal deelnemende arbeiders uit deze gemeente aan het streekplan der K.A.J. subsidie te verlenen, tezamen met een aan tal andere gemeenten, t.w. Akersloot, Be verwijk, Castricum, Limmen, Velsen en Uitgeest. Deze subsidiëring was toen bedoeld voor het jaar 1955, waarbij geen rekening werd gehouden met de 40% subsidieregeling van het Rijk, omdat B. en W. daarmede een volledige start der activiteiten mogelijk wilden maken. Naar aanleiding van verschillende reac ties en vragen van de zijde van de ge meentebesturen in Kennemerland, geeft het Diocesaan Bestuur der K.A.J. bij schrijven van 8 februari j.l. een nadere gedachtengang betreffende de subsidiëring voor 1956 en verdere jaren, zulks uiter aard naar beoordeling en beslissing van de gemeenteraden van Kennemerland. De ministeriële richtlijnen inzake sub sidiëring van het jeugdwerk bepalen, dat de gezamenlijke overheidssubsidies (rijk provincie-gemeente) de 80% van de ex ploitatielasten niet mogen teboven gaan. Zulks houdt in, dat minimaal 20% van alle lasten uit de particuliere inkomsten moet worden bestreden. Aangenomen mag worden, dat het rijk voor 1956 een percentage van 40% voor zijn rekening zal nemen. Provinciale Staten van Noordholland zijn echter dit jaar nog niet toe aan subsidi ering van het jeugdwerk (al staat dit wel op de agenda, Red.), en daarom zal het no dig zijn, dat de gemeenteraden eveneens 40% van de totale exploitatiekosten zullen subsidiëren, waardoor dus het verdelings schema voor de totale lasten zal zijn 40% rijk, 40% van de gezamenlijke gemeenten en 20% van de particuliere sector. Volgens de bij brief van 8 februari over gelegde begroting worden de totale exploi tatielasten voor 1956 geschat op f 15.000, n.l. f 5000,voor de gesalarieerde leider en f 10.000,t.b.v. de uit te voeren acti viteiten. Mede in verband met de reeds eerder aan de raad gedane voorstellen verzoekt adressant het college voor te stellen de volgende subsidie-bijdrage voor het jaar 1956 toe te kennen: a. 1/7 deel van 40% van de kosten, ver bonden aan een gesalarieerde leider, aan gezien deze kosten over de zeven betrok ken gemeenten worden omgeslagen, dat is 1/7 van 40% x f 5000 is f 286. b. 121/2% (dit is procentsgewijze het aan tal jonge arbeiders van de gemeente Heemskerk dat in de loop van 1955 deel nam aan alle activiteiten) van 40% van f 10.000,is f 500,Een totale bijdrage derhalve van f 786. Van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het gemeentebestuur van Heemskerk bericht ontvangen dat aan het burgerlijk rijkspersoneel een uitkering in eens zal worden gedaan, voor zover dit in de uitoefening van zijn taak buitenge wone hinder heeft ondervonden van de uit zonderlijke weersomstandigheden. Tevens wordt medegedeeld dat van de kant van de minister geen bezwaar wordt gemaakt wanneer een overeenkomstige regeling voor het gemeentepersoneel wordt getroffen. In de afgelopen winterperiode is door het buitenpersoneel van Heemskerk buitenge woon goed werk verricht waaraan B. en W. toevoegen dat tevredenheidsbetui gingen werden ontvangen over de verzor ging van de wegen gedurende de seeeuw- periode. In verband hiermede stellen B. en W. voor het daarvoor in aanmerking komende personeel een uitkering ineens toe te ken nen overeenkomstig de betreffende rijks regeling. Jaarvergadering Huisvrouwen vereniging Op vrijdag 23 maart wordt des middags in het Patronaategebouw de jaarvergade ring van de Velsense afdeling der Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen ge houden. Buiten de gebruikelijke jaarstuk ken vermeldt de agenda voor deze middag vergadering een bestuursverkiezing. Aftre dend zijn de dames J. BusselmanAndries- sen en I. v. d. GraafDoeksen, die beiden herkiesbaar zijn. Leden delen mede in de welstand De leden der Coöperatieve Boerenleen bank „Wijk aan Zee en Duin" zullen mede delen in de welstand waarin de bank ver keert, aldus de voorzitter, de heer R. Hom mes Gz. op de dinsdagavond in het Cen trum gehouden 52ste jaarvergadering. De rente der spaargelden zal voor de eerste 10.000 gebracht worden op 2%%; de re keningcourant-houders in debet zien de rente teruggebracht van 4.5% naar 4.25%. De bank heeft een goed jaar achter de rug en deelde ongetwijfeld omgekeerd in de welvaart van haar leden. De voorzitter liet een waarschuwend geluid horen: het is de vraag, of deze tijd van hoogconjunc tuur nog lang zal duren. De agrariërs hebben in Kennemerland een gunstig jaar gehad, terwijl de mensen in de badplaats ook „hun" weer kregen in de zomer van 1955. De kassier, de heer P. Taffijn, gaf een toelichting op de rekening over 1955 en de balans van dat jaar. De rekening sloot met een bedrag van 5.998.087.40, de post spaargelden liet aan de kant der ontvangsten een bedrag van 996.923.31 zien en aan de uitgavenkant 678.881,51. Op de balans vond men het winstsaldo van 5796.39. Dit bedrag gaat naar de reserve; de balans sloot op 2.287.744.—. Er zijn in 1955 16.397 dagboekposten af gesloten, de bank heeft 1075 spaarders en 169 rekening-couranthouders; het totaal be drag dat circuleerde bedroeg 7.754.391.18. De aftredende bestuursleden, de heren B. J. Broeze en M. Klein werden herkozen. (Verkort weergegeven) Mag uw bakker ook met vakantie? Natuurlijk zult u zeggen, iedereen heeft er recht op, dus ook de man d'ie dagelijks uw brood brengt. De ondervinding heeft echter geleerd, dat zulks juist zo moeilijk in deze branche gaat. Eensdeels omdat de heren bakkers zich zo moeilijk aan afspraken houden, dat heeft de Bevrijdingsdag 1955 nog weer bewezen, anderzijds, omdat er nu een-maal elementen onder zijn, die van de gelegenheid gebruik maken eikaars klanten af te nemen, waardoor de bakker, die het toch waagt met vakantie te gaan, zich bij terugkeer angstig afvraagt of hij alle schaapjes nog bij elkaar heeft. Wederom hebben de H.H. bakkers en H.H. broodslijters vergaderd over de moge lijkheid van een vakantie, doch ook n-u is men uiteengegaan zonder een resultaat, waarbij de grote boeman bleek te zijn een buiten de gemeente liggende broodfabriek. Nu is mijn vraag aan de huisvrouwen van IJmuiden van de zomer, voor zover hun bakker het er toch op waagt met een door hem welverdiende vakantie te gaan, hem trouw te blijven, hij bleef hen toch ook het hele jaar trouw of het nu goed of slecht weer was. En aan de bakkers, zonder uitzondering, zou ik willen vragen, of ze de moed zou den kunnen opbrengen en de lust bedwin gen om gedurende die periode, dat ze ook een brood mogen leveren aan een klant van zijn collega, geen moeite te doen deze klant af te pikken, zo zelfs, dat gedurende een of twee maanden daarna geen klanten van een andere bakker worden aanvaard. Misschien is het dan mogelijk, dat ook uw bakker met dezelfde gemoedsrust een week of iets -langer uit de sleur van vroeg op en laat naar bed kan wegkomen ein van de vrije natuur genieten. EEN BROODBEZORGER lijken wens. Veel ruimte gaat daardoor verloren. ZESTIEN MAN kunnen op deze „Titan" hun komfortabele kooi opzoeken; aan de zelfde gang hebben de vier officieren hun eenpersoonshutten, vinden matrozen en runners de vierpersoonshutten en koks en marconisten een tweepersoonshut. Daarbij zijn in deze ruimte de kombuis, twee messrooms en de douches en toiletten op genomen. Wanneer we nog even op dekhoogte blij ven en op het achterdek komen, dan valt aan deze sleepboot onmiddellijk het onder deel op, waaraan zij van welke sleper ter wereld ook is te onderscheiden. Het patent M. de Koe; de voorover staande sleep- beting, waarvan men vooral bij het sleep werk in de IJmuidense waterwegen veel gemak hoopt te hebben, Aan Rotterdams waterkant is die sleep- beting al geducht over de tong gegaan en zijn de nog niet eens aan de praktijk ge toetste verwachtingen in menige discussie betrokken geweest. De „verhelderende verklaring" van ka- De ANBZEVC heeft dinsdag een verklaring „Open kaart" uitgegeven, waar in zij de bij de staking op de trawlervloot betrokken vissers meedeelt, dat zij op het standpunt blijft staan, dat door het reders communiqué van 10 maart een nieuwe situatie in het vissersconflict is ontstaan en dat de vissers in een centrale verga dering deze nieuwe situatie onder ogen moesten zien. Nu de vissers het besluit tot doorstaken hebben genomen, heeft het ANBZ-EVC bestuur het de plicht van alle Nederlandse arbeiders genoemd, om door het verlenen van hun steun, de vissers hiertoe in staat te stellen. Het besluit van de vergadering hield tevens in, dat tegen iedere poging van de reders in om boten te bemannen, met kracht stelling wordt genomen. Het stand punt van de ANBZ-EVC is en blijft, aldus de verklaring, dat alleen de vissers zelf tot opheffing van hun staking mogen en kunnen besluiten. De afdeling Velsen-IJmuiden van Volks onderwijs hield gisteravond voor de leden en ouders-verzorgers der leerlingen van de openbare scholen in Velsen-Noord een bij eenkomst in het gemeentelijk vergader lokaal aan de Van Diepenstraat. In samen werking met een cacao- en chocolade fabriek uit Haarlem werden enige interes sante films vertoond, d'ie bij de aan wezigen „in de smaak" vielen, evenals trouwens de door deze fabriek ter beschik king gestelde chocolade-monstertjes. Na een welkomstwoord van de heer IJ. Reits- ma, waarbij hij het betreurde, dat er voor deze avond zo weinig belangstelling be stond, werd „Het grote plan" op het doek gebracht, gecommentariseerd door Wim Vogel. Naast de prachtige natuuropnamen probeerde deze film een inzicht te geven in de noodzaak van een samenwerking tus sen de wetenschap in de laboratoria en de landbouw in de praktijk, om te komen tot een zo goed mogelijke besteding van de beschikbare bouwgrond. De heer G. Gelijns uit Haarlem richtte hierna een propagan distisch woord tot de bezoekers, waarin hij enige op zichzelf staande feiten te berde bracht. Uit zijn woorden bleek duidelijk zijn voorkeur voor het openbare onder wijs, waarin de kinderen in een „volks gemeenschap" opgevoed zouden worden. De avond werd besloten met de vertoning van de bedrijfsfilm van de cacaofabriek. Groslijststemming K.V.P. Zondag 25 maart zal voor de leden van de K.V.P. de groslijststemming worden ge houden. In Bakkum is gelegenheid tot stemmen in hotel Borst en in Castricum in zaal Roozendaal. Maandagochtend werd in het centraal gebouw St. Homobonus te Rotterdam een herenmodeshow gehouden. Op deze show werd de textieldetaillisten getoond wat de heren in het komende najaar kunnen gaan dragen. Het geschiedde zelfs met behulp van een scooter

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7