Problemen GOLDEN FICTION Vitesse loopt kans weer verder achter te raken op Wijk aan Zee Visserij -varia op de honderd veldeny Brieven aan de redactie Vergoeding verplaatsings kosten kleuterleidsters Duitse dokwerkers steunen Deense stakers KinheimIJmuiden zou WIJ kansen kunnen opleveren Gekochte gaskachel voor school en medewerking gemeente IJmuider Harmonie-jeugd laat op 31 maart horen wat zij presteert Rusland beperkt visserij in de Beringzee Dr. M. Feitsma promoveer de aan Vrije Universiteit (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) G. Postma en P. v. d. Berg moeten herkampen om IJmond-damtitel Beide spelers echter in de finale om het kampioen schap van Kennemerland Elf Scandinavische zeelui in Casablanca vergiftigd Westduitse handelsvloot had uitstekend jaar Bekende mensen over een bekende sigaret (11) Onder ons gezegd: toch maar liever VRIJDAG 23 MAART 1956 Zondag wordt de strijd om de punten in 3 B en 4 E weer in volle omvang voortge zet. We hadden zelfs van een volledig pro gramma kunnen spreken, ware het niet, dat de ontmoeting Alkm. BoysCSV was uitgesteld. Er worden echter nog tal van interessante ontmoetingen gespeeld, waar toe we o.m. rekenen NASHalfweg, voor welke wedstrijd zelfs neutrale grensrech ters zijn aangesteld. Vitesse verspeelde vorige zondag tegen Alkm. Boys voor de tweede maal na de vorstperiode wederom een kostbaar puntje, zodat Wijk aan Zee met één wed strijd minder gespeeld een voorsprong heeft van één winstpunt. Het is dus zaak voor de Vitessenaren niet nog meer op de Wijk aan Zeeërs achter te geraken, maar, eerlijk gezegd, de kans lijkt ons zondag in de uitwedstrijd tegen Velsen volop aanwe zig, dat niet de volle buit wordt binnen gehaald. Wijk aan Zee daarentegen heeft het op eigen terrein tegen Kinheim heel wat ge makkelijker, al zullen de spelers uit de badplaats er zich voor moeten hoeden de Velser tegenpartij te onderschatten. Dat is in de loop der jaren al heel wat top clubs duur te staan gekomen. Voor ADO is de thuiswedstrijd tegen EHS ingelast. In Haarlem moesten de Heemskerkers destijds met een 3-1 neder laag genoegen nemen, maar nu houden zij er naar onze mening allicht één punt aaw over. Terrasvogels trekt naar HSV, van welke club zij op eigen terrein met nul-twee ver loor. Wij houden het ook in de komende ontmoeting op de Heiloërs. In de plaatselijke ontmoeting Alcm. Vic- trix-RKAFC staan vooral voor laatstge noemde club grote belangen op het spel. De AFC'ers dwongen in de eerste ont moeting de oudste Alkmaarse club een gelijk spel af, doch deze keer brengen zij het zo ver niet. Vierde klasse lijst. Van THB evenwel verwachten we zonder enige restrictie een overwinning op WH. Waterloo heeft na de vorstperiode nog niet gewonnen. Wel werd tweemaal gelijk gespeeld. We menen zondag als DCO op bezoek komt weer eens op een over winning voor de IJmuidenaren te mogen rekenen. Bij Onze Gezellen-DIO zal het onge twijfeld aardig spannen. We houden het op een gelijk spel. Tot deze prestatie ach ten we Bloemendaal, dat bij APGS op be zoek gaat, ook in staat. Maar SEMO zal tegen ETO zijn zestiende nederlaag wel boeken. Ook het Bijzonder Onderwijs valt er onder indien de raad akkoord gaat Door de inwerkingtreding van de Kleu teronderwijswet op 1 januari 1956 is het niet meer mogelijk de kleuterleidsters bij het openbaar onderwijs op grond van de Verordening tot regeling van de vergoeding van verhuiskosten een tegemoetkoming te verlenen. Ingevolge de wet is de gemeenteraad echter bevoegd een regeling te treffen tot het verlenen van een dergelijke tegemoet koming en als dat gebeurt is de raad ver plicht tot toekenning van een gelijke tege moetkoming aan de leidsters, verbonden aan de in de gemeente gevestigde bijzon dere scholen, die in dezelfde omstandighe den verkeren. Het komt B. en W. gewenst voor om de verkregen rechten van de leidsters opnieuw veilig te stellen, dat de raad van de gege ven bevoegdheid gebruik maakt. Als richt snoer voor de vaststelling van de tegemoet koming zal kunnen dienen de eerder aange haalde verordening. De regeling zal 1 januari 1956 kunnen ingaan. FLENSBURG (Un. Press) Arbeiders van de scheepswerven in Flensburg (West- Duitsland) hebben zich solidair verklaard met de stakende Deense arbeiders. Zij zul len weigeren reparaties te verrichten aan Deense schepen, waarvan de bemanning staakt. De herstelwerkzaamheden aan het Deense schip „Isefjord" zullen worden vol tooid, daar men er reeds aan was begonnen voordat de Deense arbeiders in staking gingen. Volgens havenautoriteiten zijn er sedert het begin van die staking geen Deense schepen binnengelopen voor repa raties. De verschepingen van Deens export-vee gaan normaal door. Het 300 ton metende Deense vaartuig „Helene Cluansen" uit Apenrade, waarvan de bemanning in sta king is gegaan, ligt werkeloos in de haven van Flensburg, nadat de lading koeien en varkens was gelost. Een woordvoerder van het abattoir in Flensburg heeft gezegd dat Duitse schepen zullen worden gebruikt voor het verdere vervoer van het Deense vee als andere Deense schepen ook aan de staking zullen deelnemen. De competitie loopt zo langzamerhand ten einde, maar nog steeds is er geen beslissing gevallen welk elftal zich kampioen mag noemen. Hoewel de kansen voor WIJ nog maar zeer gering zijn, zullen zij toch alles in het werk moeten sitellen de wedstrijd tegen Kinheim te winnen, om een eventuele mis stap van de leiders uit te buiten. Er kan gewonnen worden gezien de prestaties van Kinheim. Het tweede elftal is vrij en kan zich voor bereiden op de laatste fase van deze compe titie waarin voor hen een kampioenschap binnen het bereikbare ligt. Het derde elftal gaat naar Hillegom en een overwinning is zeker mogelijk. De overige wedstrijden zijn: Jun.: ETO a—WIJ a. Asp.: WIJ a—WB a; WIJ b—WB b; Stormv. cWIJ c. "Het R.K. kerk- en schoolbestuur van de parochie van de „H. Gregorius van Utrecht" te IJmuiden heeft de gemeente lijke overheid medewerking verzocht voor de aanschaffing van een gaskachel voor de onder zijn bestuur staande meisjesschool. Dit verzoek werd in de raadsvergadering van 28 februari 1956 om advies in handen van het college gesteld. B. en W. kunnen de raad nu meedelen, dat van de eerder genoemde school een klas is ondergebracht in het speellokaal van de kleuterschool aan de Kerkstraat te IJmuiden. De in dit lokaal aanwezige gas kachels blijken niet in staat te zijn het lo kaal voldoende te verwarmen, zodat uit breiding van de gasverwarming met een gaskachel noodzakelijk is. In de zeer strenge vorstperiode is in overleg met B. en W. al tot de aanschaf fing overgegaan. (Blijkens de jurisprudentie op het eer der genoemd artikel 72 mag in spoedgeval len deze aanschaffing plaats hebben, vóór dat op de aanvrage is beslist). Daar de aanvrage aan de wettelijke eisen voldoet stellen B. en W. de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. Serieus jeugdwerk heeft resultaat Sedert enige tijd heeft de IJmuider Har monie de jeugdzaken in handen gelegd van een jeugdbestuur en het dient gezegd, dat deze jongelui hun taak serieus opvatten. Sinds een half jaar is men bezig aan de voorbereiding van een programma voor het houden van een zgn. oudermiddag en -avond. Deze zal nu gehouden worden op 31 maart in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat en is toegankelijk voor de ouders en familieleden der jeugd. De bedoeling is de ouders een indruk te ge ven van de werkwijze, de vorderingen e.d., zowel van de leerlingen als gevorderden. Het programma wordt 's avonds besloten met het optreden van het jeugdorkest. Het optreden van de jeugdleden zal aan een critische beschouwing worden onderwor pen. 's Middags wordt begonnen om half- drie (tot vijf uur), 's avonds van half acht tot 10 uur. TOKIO (United Press) De Sovjet-Unie heeft aangekondigd dat de visserij in het noordelijk deel van de Stille Oceaan en in de Beringzee aan banden zal worden ge legd. Deze maatregel brengt een ernstige slag toe aan de Japanse visserijindustrie. Vo rige maand is van Sovjet-zijde de be schuldiging uitgesproken, dat Japanse vis sers de Russische viswateren zouden leeg vissen, zodat er geen zalm meer overbleef. Radio-Moskou kondigde de maatregel aan, nadat de Japans-Russische bespre kingen over een vredesverdrag te Londen, voor onbepaalde tijd verdaagd waren, wegens geschillen over de territoriale aan spraken der beide landen. Volgens de mededeling van de Russische radio zou de maatregel gelden voor de wa teren ten westen van 170 graden 25 mi nuten oosterlengte en ten noorden van 48 graden noorderbreedte: de zee van Ochotsk, het westelijk deel van de Bering zee en het noordwestelijk deel van de Stille Oceaan. De vangst van zalm in deze wa teren zal beperkt worden tot ongeveer 25 miljoen vissen in 1956. De beperking zou gelden in de paartijd, van 15 mei tot 15 september, en zowel op Russische burgers als op vreemdelingen van toepassing zijn. Deze maatregelen zouden niet van in vloed zijn op het recht om vrij de zeeën te bevaren. De Japanse visserijbedrijven vrezen echter dat Japanse vissersboten in de zee van Ochotsk en het noordelijk deel van de Stille Oceaan in beslag zouden worden genomen. Met hun vonken spattende snijbranders is een legertje arbeiders op de terreinen van de Hollandia-ijzerhandel aan de Amsterdamse schroothaven reeds enige tijd bezig om de laatste stoomlocomotieven van de Nederlandse Spoorwegen - dat zijn er nog een 260 - op maat te snijden voor de Hoogovens. Voor mei 1958, zo hebben de spoorwegen beslist, moet de laatste stoomlocomotief van de rails zijn verdwenen. Vanmiddag is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bij prof. dr. G. C. Berkouwer op het proefschrift „Het Theopaschitisme, een dogma-historische studie over de ont wikkeling van het theopaschische denken" gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerd heid dr. M. Feitsma, predikant van de Ge reformeerde Kerk van Oenkerk. In zijn derde gemeente Beverwijk (1942—1954) was dr. Feitsma van 1948—1949 werkzaam als legerpredikant in Indonesië. Sinds mei 1954 dient hij de gereformeerde kerk van Oen- kerk. Van de hand van dr. Feitsma verscheen in 1953 een catechisatieboekje in twee delen „De Stem van hun Meester". De dissertatie van dr. Feitsma is ver schenen bij J. H. Kok te Kampen. Na de inleiding behandelt de schrijver de volgen de drie hoofdstukken: de ontwikkeling van het theopaschitisch denken tot op het vijfde algemene concilie te Constantinopel; Zwingli, Luther, Calvijn en de reformato rische belijdenis geconfronteerd met het theopaschitisme; critische terugblik. In deze dissertatie wordt een onderzoek ingesteld naar velerlei meningen in de loop der tijden over de vraag of men kan zeggen, dat God zelf heeft geleden. Dr. Feitsma heeft aan zijn dissertatie 23 stellingen toe gevoegd. Als paranymphen fungeerden bij deze promotie drs. S. Feitsma en Adr. Lakenveld Jr., respectievelijk een broer en een zwager van de promovendus. In de maand november van dit jaar zal in Nederland in een rondentoernooi van twin tig spelers op het honderd ruitenbord worden uitgevochten welke buitenlandse of Nederlandse speler de wereldtitel op zijn naam krijgt. Er is door de internationale dambond bepaald dat in elk Olympisch jaar de wereldtitel in een rondentoernooi met deelneming van vertegenwoordigers van alle aangesloten damlanden moet wor den verspeeld. Wel kan in de tussenliggende jaren de wereldkampioen worden uitge daagd, maar in de praktijk komt daarvan meestal niets. Het is echter mogelijk dat de landskampioenen onderling uitmaken welke speler de wereldkampioen mag uitdagen met de wereldtitel als inzet. De Leidenaar Wim Huis man daagde in 1954 Roozenburg uit, doch Huisman verloor. Nu is de wereldtitel door Roozenburg vrijwillig beschikbaar gesteld zodat er in november een nieuwe wereldkampioen komt. Roozenburg zelf zal door studie niet aan de wedstrijd deel nemen. Natuurlijk sturen de landen hun sterkste spelers. Nederland heeft zijn kandi daten al klaar. De Haarlemmer Wim de Jong, kampioen van Nederland 1956 en R. C. Keiler, kampioen 1955 komen in aanmerking naast Wim Huisman en J. M. Bom en daarna ir. Van Dijk. In principe kunnen van de grote landen drie en van de kleine landen één speler leenemen. Het hangt dus van de buitenlandse belangstelling af, of Nederland met meer dan twee spelers uitkomt. Het getal van twintig spelers in negen tien ronden blijft gehandhaafd. Vast kan worden aangenomen dat de ver tegenwoordiging er ais volgt zal uit zien: Canada 2, Brazilië 2, Frankrijk 3, Zuid-Afrika 1, Suriname 1, Italië 2, Israël 1, België 2, Zwitserland 1 en Nederland 2. Wat doen de landen achter het „ijzeren gordijn"? Aange nomen wordt en men ziet de ontwikke ling met grote belangstelling tegemoet dat uit Rusland de kampioen Kuperman, met de spelers Tjsirik, Kaplan, Lazarenko en andere (onbekende) Russen kunnen komen. Voor het grote treffen tussen de allerbes- ten worden in de aangesloten en deelnemen de landen voorwedstrijden gehouden om het nationaal kampioenschap. De grootste be langstelling gaat nog altijd in Nederland uit naar de Franse spelers, omdat dit land de sterkste leverancier was voor spelers, dde de kandidatuur naar de wereldtitel zouden rechtvaardigen. De Fransman Weiss won in Amiëns in 1892 de wereldtitel en verloor deze pas in 1912 aan de pas overleden Her man Hoogland. In 1925 won Fabre en daarna de geniale Bizot allen Fransen. In 1928 werd het de Nederlander Springer, maar in 1934 weer de Fransman Raichenbach en in 1945 werd het zijn landgenoot uit Lille, Chestem. In 1948 won Piet Roozenburg, die dus in 1955 de titel beschikbaar stelde. In 1952 waren in IJmuiden te gast voor deelnemers aan het Damas-DCIJ toernooi de Fransen Marcel Bonnard en Ferdinand Fankhauser. Deze onder de IJmuidenaren bekende dammers waren toen door Frank rijk uitgezonden voor de wereldtitel 1952. In het begin van 1956 is het plaatselijk toernooi van Lyon aangevangen met Bonnard. Fank hauser, Rausch, Duffaux, Béachaz en Mélinon. Framfcrijks sterkste speler van weleer de thans 70-jairige Bonnard kwam op één na de onderste plaats aan en zal dus niet meer kunnen meedoen om het kampioenschap van Franakrijk. Vermoedelijk zullen Fankhau ser en Bonnard beiden niet komen. Wij heb ben enige partijen uit deze plaatselijke strijd nagespeeld en het trof ons bijzonder, hoe weinig alledaags de speeltrant was tussen Bonnard en Fankhauser. De partij werd ver loren door eerstgenoemde omdat deze blun derde, maar de partij is het naspelen vol komen waard. Bonnard, wit: 1. 3328 1823; 2. 3530 12—18; 3. 30—25 7—12; 4. 40—35 20—24; 5. 3430 17—21; 6. 3127 2126. Een variant van de Hollandse opening, welke later veelal overgaat in een andere speelvorm. Fransen spelen graag in deze opening, omdat zij steeds nieuwe gezichtspunten op levert 7. 4440 15—20; 8. 40—34 11—17. Bonnard (met wit aan zet) speelde 2721 en leidde daarmee een interessante spel- gang in, 9. 27—21 16x27; 10. 32x21 23x32; 11. 37x28 6—11; 12. 45—40 1—6; 13. 21—16 2—7; 14. 41—37 18—22; 15. 39—33 13—18. Stand na de 15e zet van Fankhauser was: Tot zover ging alles goed. Toch heeft wit het betere spel veroverd. Bonnard speelde nu als 16e zet 4741, welke voortzetting wat te tam is. Het komt ons voor dat wit beter met 5045 of met 3732 kan vervolgen. Op de laatste voortzetting kan 3732, 2631 een geheel nieuw aspect opleveren. Op de 16e zet 5045 volgen 1923, 28x19 en 24x13, waarna 3329 en 3429 een studie waard zijn. 16. 47—41 19—23; 17. 28x19 24x13; 18. 33—29 22—27. Sterker lijkt ons 1319 en daarna 1924. De gespeelde zet lijkt op va-banque- politiek. 19. 29—23 18x29; 20. 34x23 17—21; 21. 3833 op 4034 vervolgt zwart met 20—24. 11. - - - 12—17; 22. 33—29 8—12. Van zwart was dit een kennelijke blunder en voor Bonnard leek het haast onbegrijpe lijk, dat hij deze doorbraak niet heeft gezien. Die is nu met 37—32, 27x47, 16x27, 47x24 en 30x8 mogelijk, maar gemist wordt. Sterk is voor wit 4034. Op 3024 volgt dam door 172228. 23. 5044? Bonnard speelt zwak: 23. - - - 1722. Hier dreigt de dam met 2228. Wit moet nu wel 3731, 26x37, 42x31 spelen. Zwart kan niet vervolgen met 1319 wegens de damzet door 3126 en 3631 en er groeit een mooi stukje spel als zwart vervolgt met 1318, 3126. De bejaarde Bonnard deed weer een zwakke zet met 24. 4338? 1319. Opnieuw speelt wit nu fout met 25. 3024? 19x28; 26. 24x15 27—31; 27. 36x18 12x45; 28. 16x27 2833; 29. 38x29 45—50 en Bonnard verloor later een stuk en daarmee de partij. Als onderafdeling van de Koninklijke Ne derlandse Dambond hebben probleem componisten, eindspel samenstellers en op lossers zich verenigd in die Kring voor Ne derlandse damproblematiek. Er worden jaar lijks grote geldprijzen uitgeloofd voor het oplossen van problemen in de zware en de minder-zware klasse. Inlichtingen geeft graag de heer P. v. d. Kwartel, Rijndijk straat 38 te Leiden. Als vierde probleem geven wij thans een vraagstuk, ontleend aan het vakblad van de damproblematiek. Dit vraagstuk, van de heer v. d. Kwartel, is buitengewoon fraai. Zwart, 10 stukken op: 7, 8, 10, 13, 14, 20, 23, 24, 29 en 36. Wit, 9 stukken op: 21, 22, 34, 37, 39, 40, 41, 42 en 43. Wit speelt en wint. Telt voor 1 punt. De oplossing van het probleem C. Kramer was: Zwart, 10 stukken op: 2, 5, 6, 8, 11, 17, 20, 21, 24, 42, dam op 4. Wit: 13, 15, 18, 29, 32, 33, 35, 38, 41, 44, 47, 50. Wit wint door 41—36, 18—12, 36—31, 32—27, 47x7 en 35—30. De stand van de wedstrijd: J. A. Koppel- man 2 pnt.; H. ten Broeke 2 pnt.; M. War- tenhorst 2 pnt.; G. Zuiderduyn 2 pnt.; H. Andrea 2 pnt.; H. J. Ploeg 2 pnt.; J. H. Bak- huys 2 pnt.; J. Guyt 2 pnt.; H. Koster 2 pnt.; J. Overzier 2 pnt.; L. Blok 1 pnt., BRIEVEN De heer Z. te Santpoort. Een week na de plaatsing sluit de inzending voor oplossingen. Als dus de damrubriek donderdag of vrijdag verschijnt, kunt u tot de tweede zaterdag avond daaraanvolgend inzenden. Per post tot maandagmorgen. Wij hebben alsnog u in de ranglijst opgenomen. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Het toernooi om de damtitel van de IJmond is beëindigd. Op de eerste plaats zijn George Postma en Piet v. d. Berg gelijk aan gekomen. Een herkamp van drie partijen is nu nood zakelijk geworden, om de titel. Tommy Postma kwam met 10 punten op de derde plaats aan. De titelhouder van het vorig jaar moest zijn laatste partij winnen van P. v. d. Berg maar dit lukte niet. Integendeel v. d. Berg kreeg met het ingaan van het eind spel nog enig overwicht doch remise werd het resultaat. De gelijk aangekomen P. v. d. Berg en G. Postma gaan thans spelen in de finale om het damkampioenschap van Kennemerland. Tevens komt voor de groep IJmuiden nog uit B. Dukel, die zonder voorwedstrijden te hoeven spelen kan deelnemen. In de hoofdklasse spelen verder voor de finale nog mee Abe de Jong, J. Poppen, Nico Blom, Frits Slot en H. v. d. Berg, Willemse heeft zich teruggetrokken. Van deze groep van acht personen plaatsen zich de drie eerst aangekomen spelers in de eindstrijd om het provinciaal kampioenschap. De wedstrijd om het kampioenschap van Kennemerland vangt op 4 Aprli in het club lokaal van 't Oosten aan. Er worden twee ronden in de week gespeeld. Het Vrijhof-toernooi Aan het „Jan Vrijhof-toernooi nemen de DCIJ'ers deel bij wijze van na-toernooi. Er zijn thans drie ronden gespeeld en v. Stra ten slaagde er in met 5 pnt. de leiding te nemen. De uitslagen luiden: C. KaanH. Swier 02; J. v. StratenBakkum 11; Opa v. d. BosMuller 20; TielrooyGomes 20; ir. KrijgsmanD. Ott 11; D. OttJ. v. Straten 02; W. v. Wortir. Krijgsman 20; Gomes Koppelman 20; TielrooyC. Kaan 2-0; J. v. StratenTielrooy 11; KrijgsmanKaan 20 en W. GomesD. Ott 11. Lodder wint van G. Postma In de onderlinge strijd om met het nieuwe seizoen een zo hoog mogelijke plaats op de DCIJ-damladder in te nemen, was de over winning van C. Lodder op G. Postma de verrassing van de avond. Voorzitter K. de Jong veroverde een plaats in de hoofdklasse door een keurige overwin ning op L. Vooys. Beukema moest ondervin den dat ook W. v. Wort kan dammen; het werd een gelijk-opgaande partij met remise als slot. Lodder won nog een inhaal-partij van Mul ler en Swier klopte de jeugdkampioen Kok; P. Kok overwon D. Woord. Woensdag wordt de onderlinge wedstrijd voortgezet. (Verkort weergegeven) Tweeërlei maatstaf. In de j.l. Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd de gevraagde garantie op een lening van f 500.000 ten behoeve van de bouw van een Gereformeerde kerk niet verleend. Een van de redenen van afwijzing was, dat bij eventuele executie de gemeente te veel ri sico zou lopen. Heeft er al tijdens het be staan van de Christelijke kerken executie van kerken plaats gevonden? In dezelfde raadsvergadering werd wel besloten om het tekort ad f 325.000 op de bouw van het W. F. Visserhuis ten laste te brengen van de reserve. Wanneer de finan ciële toestand van een particulier bedrijf en niet van een met geld van de belasting betaler gefinancierde instelling, zich in een dergelijke situatie zou bevinden, dan zou executie (faillissement) reeds hebben plaats gevonden. In deze gemeenteraad wél voorbarige angst voor de executie van een kerk maar géén enkele stem voor executie van een in stelling in deze vorm, die nu reeds blijkt een bodemloze put te zijn. EEN ABONNÉ Prjjzen van donderdag. Gr. tong 3.20 3,05; grm. tong 2,70—2,52; kim. tong 3,05— 2,80; kl. tong I 3,25—3,20; kl. tong II 2,74— 2,70; tarbot I 3,50, per kg. Kl. schol I 48; kl. schol II 4939; schar 3729; bot 22; wijting 32, per 50 kg. Aanvoer van donderdag. 11 kisten tong en tarbot, 75 kisten schol, 16 kisten schar, 15 kisten bot, 3 kisten wijting, 10 kisten diversen. Totaal 130 kisten. Besommingen van donderdag. KW 27 f 2240; HD 74 f 1940; UK 35 f 1500. CASABLANCA (Un. Press) De politie in Casablanca heeft een onderzoek geopend naar de verkoop van alcoholische dranken nadat minstens elf Scandinavische zeelie den stierven na het gebruik van dranken. Het bleek dat zij gedronken hadden van onwettig verkochte spiritualiën, die me thyl-alcohol bevatten. Alle slachtoffers waren afkomstig van de Noorse vrachtvaarder „Tajo", het Zweedse schip „Winterland" en het vrachtschip „Hovding". De Portugese autoriteiten stel len een onderzoek in naar de doodsoor zaken van drie Noorse leden van de be manning van de „Lakera", die waarschijn lijk gestorven zijn aan het drinken van in Casablanca gekochte alcohol. HAMBURG (Un. Press) De Duitse handelsvloot heeft in 1955 in totaal 49.075.000 ton goederen vervoerd, een voor uitgang van 9.643.000 ton vergeleken met 1954. Het aandeel van de kustvaart, bedroeg in 1955 7.036.000 ton. Vergeleken met 't jaar 1950 steeg het goederenvervoer in het lijn- verkeer van 1.486.360 tot 9.033.846, in het trampverkeer van 6.928.900 tot 28.086.548 en het tankschepenverkeer van 536.620 tot 4.891.293 ton. In 4 E zal NAS het tegen Halfweg ze ker niet gemakkelijk krijgen al staat NAS dan ook op een gunstige plaats op de rang- Soepelheid in de kou Een gulden genieting voor 80 ct. ADVERTENTIE Gré Brouwenstijn en Johan van der Zalm, hier gefotografeerd na hun optreden jn Verdi's „La Forza del Destino".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10