Gebrek aan eenheid bij de Amerikaanse Democraten soepen Voorstel van rederij D. Joh. Krijger met algemene stemmen verworpen Witte tanden - frisse adem met COLGATE! REPLIEK VAN SUNARJO Herhaling van beschuldigingen Alleen betere kleding Pwe""=7- yos nu O)0 voor Rassenscheiding scheidt ook de partijgelederen De „Amsterdam IJm. 28 niet naar zee HOUSE OF IRELAND Arts stal morfine van collega's 1 Aspirin MacMillan waarschuwt CAO voor papierindustrie voor een jaar aanvaard Havenstaking in Argentinië Nieuwe heerlijke smaak! Nieuw actief schuim! Standaard tube Familietube Nieuwe lage prijs Groentesoep speciaal nu de groente schaars en duur is! STAKINGSVERGADERING IN IJMUIDEN Vreemd Negerpredikant beboet wegens busboycot Bondsdag stemt voor Euratom en Euramarkt VRIJDAG 23 MAART 1956 Aan de repliek van de Indonesische Of ficier van Justitie, Sunarjo, gisteren in het proces-Jungschlager voor het Landgerecht te Djakarta gehouden, ontlenen wij nog het volgende: De Officier van Justitie noemde het een vaststaand feit, dat beklaagde Indonesië weer kon binnenkomen met een dienst- paspoort, nadat de Indonesische regering hem een visum had geweigerd. „Maar toen is er een list gezocht: Jungschlager werd benoemd tot lid van de Nederlandse dele gatie naar de International Labour Organi sation, zodat er een reden was hem een dienstpaspoort te geven en hij Indonesië weer kon binnenkomen. Maar het vreemde was, dat hij toen bij de KPM ging werken". Sunarjo citeerde vervolgens een brief van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken aan het Nederlandse Hoge Commissariaat van februari 1954, waarin wordt geconstateerd, dat Jungschlager in augustus 1953 geen „re-entrypermit" heeft gekregen en dat het ministerie zeer ver baasd was, dat de Nederlandse regering aan iemand, die niet mocht terugkomen in Indonesië, een officiële functie als delega tie-adviseur had gegeven en het hem door een dienstpaspoort mogelijk had gemaakt via een andere weg Indonesië binnen te komen, terwijl hij in Indonesië bij een particuliere maatschappij werkte". Sunarjo zei voorts: „De ordeverstoring in verscheidene delen van west-Java en de „droppings" zijn vaststaande gebeurtenis sen, die niet meer te bestrijden zijn. Deze gebeurtenissen bevestigen en versterken de verklaringen van de getuigen a charge". Sunarjo vervolgde: De verdedigster vroeg waarom er geen maatregelen zijn genomen tegen de militaire missie als men die mis sie wantrouwde en waarom de minister van Defensie in zijn arscheidswoord de missie dank bracht? Wij kunnen hierop al leen antwoorden: „Dat is allemaal poli tiek". Over de eerste verdediger, mr. Bou- man, zeide Sunarjo: „De eerste verdediger, mr. Bouman, heeft alles op alles gezet om de bewijzen in deze subversieve zaak te ontzenuwen. Hij heeft hard gewerkt, met voorbijgaan van alle regels van het fatsoen, ja met overtreding van de geldende regels, om in contact te komen met Nederlanders die in hechtenis verkeerden op beschuldi ging van subversieve activiteiten, heeft hun brieven toegespeeld en heeft hun in structies gegeven om hun verklaringen, die zij voor de politie hadden afgelegd, voor de rechter in te trekken. Hij heeft daartoe niet geaarzeld grote beloningen te beloven. Het resultaat: ter zitting hebben De Mey van Gerwen, Baden, Barkey en Ulmer hun be kentenissen ingetrokken. Voordat mr. Bouman dit kwalijke werk had voltooid, hebben wij maatregelen ge nomen en een onderzoek tegen hem inge steld, maar voordat hij voor de rechter kon worden gebracht om zijn daden te verant woorden is hij per KPM naar Singapore gevlucht, waar hij is geholpen door de ver tegenwoordiging van zijn land, die hem een kaartje voor een vliegtuig bezorgde, zodat hij naar zijn land kon vliegen. Hieruit blijkt, dat iemand zelfs zonder stukken van een officiële instantie op ge heime wijze Indonesië kan verlaten. En als hij eruit kan komen, kan hij er zeker op dezelfde manier weer in komen". Over de opmerkingen van mevrouw Bouman over het verblijf van beklaagde in Nederland in een bepaalde periode merkte de Officier van Justitie op, dat de immigratiedienst en de politie in 1955 heel wat beter werkte dan in 1950, toen deze diensten nog verre van volmaakt waren en de leiding ervan nog in handen was van Nederlanders. „Men kan dus begrijpen, dat beklaagde tussen mei 1950 en januari 1951 in Nederland kon zijn en ook op enige plaatsen in Indonesië, zoals de getuigen hebben verklaard". Brave getuigen Over het pleidooi van beklaagde zelf zei Sunarjo: „Enige getuigen a charge hebben geen schoon verleden, maar iemand die wel eens gestraft is hoeft daarom nog niet het stempel van onbetrouwbaarheid te krij gen en iemand met een blanco register hoeft niet altijd de waarheid aan de rech ter te zeggen". De Officier merkte op, dat bij zijn weten slechts twee getuigen a charge een strafregister hebben, en dat er nog één een overtreding heeft begaan, waarnaar de politie echter nog geen on derzoek heeft ingesteld. Er is voor deze getuigen voorts ook geen reden om te lie gen, aldus de Officier, omdat de getuigen door deze verklaringen het zichzelf alleen maar moeilijk hebben gemaakt. „Het was voor hen makkelijk geweest alles te ont kennen en dan zouden ze zeker niet ge straft worden, maar wat hebben zij ge daan? Zij hebben eerlijk hun schuld be kend en zodoende ook beklaagde en an deren erbij betrokken. Hun aanleiding daartoe was, dat zij nu hun schuld tegen hun land beseffen en spijt hebben van hun ADVERTENTIE is het waard in termijnen te betalen. Betere kleding zowei voor Dames als Heren vindt u bij Gen. Cronjéstr/hoek Dr. Leydsstraat Haarlem-N oord In Hilversum werden de laatste weken uit auto's van dokters instrumententassen weggenomen. Deze diefstallen blijken te zijn gepleegd door een Amsterdamse arts. Het was Ijem te doen om de ampullen met morfine, die zich in deze tassen bevonden. Hij had aan een ziekte geleden waarvoor hij morfine moest gebruiken en raakte er aan verslaafd. Drie van de vier ontvreemde tassen zijn later terugevonden. De morfine- ampullen waren er uit ontvreemd, doch de overige inhoud was onaangeroerd gebleven. De arts heeft in maart van het vorig jaar terecht gestaan wegens diefstal van een aantal ampullen uit een apotheek. Er werd drie maanden gevangenisstraf tegen hem geëist, doch hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. In december 1953 had de arts onder invloed van morfine uit een foto-zaak in Amster dam camera's en lenzen weggenomen. Deze zaak werd toen niet vervolgd onder voor waarde, dat de arts een psychotherapeu tische behandeling zou ondergaan. bedrijf tegen de republiek. Zo'n houding moeten we waarderen. Anderzijds wil be klaagde, wiens schuld zo duidelijk vast staat, zijn houding niet wijzigen, zodat er zich niets verlichtends voor hem voordoet en wij gedwongen zijn de zwaarste straf tegen hem te eisen". „Voorts zijn de getuigen a charge ge wone mensen. Men verwacht van hen niet, dat zij geraffineerde dingen zullen doen. Anderzijds hebben de getuigen a décharge een hoge opleiding. Van hen kan men mak kelijk raffinement verwachten". Beklaagde heeft gezegd, dat hij toch wel gevlucht zou zijn na de arrestatie van Schmidt, als hij zich schuldig had gevoeld. „Is het mogelijk dat beklaagde zich geen man zou voelen als hij als leider zou vluch ten en zijn mensen in de steek zou laten? Als beklaagde dat had gedaan, zou na tuurlijk zijn subversieve beweging in ver zet zijn gekomen en zouden zijn mensen alle geheimen hebben verraden. Of voelde beklaagde zich veilig, omdat bij zijn we ten de overheid niet wist van zijn daden? „Het is duidelijk, dat de subversieve be weging in Indonesië zeer uitgebreid is. Daarom vindt beklaagde dat die organi satie niet in het geheim kan werken. Die conclusie is volkomen onlogisch. Hoe uit gebreid een illegale beweging ook is, zij werkt in het verborgene en het publiek kan er moeilijk wat van weten of zien. Daarom is het niet makkelijk volledige bewijzen te verwerven tegen leden van een subversieve organisatie en daarom hebben we niet alle of veel leden kun nen arresteren, omdat wij alleen maar die genen hebben gearresteerd tegen wie vol doende bewijs was. Onder hen, tegen wie er voldoende be wijs was, was beklaagde. Tegen Westerling hebben wij voldoende bewijs, maar de Ne derlandse regering wil hem niet uitleve ren of zijn zaak in Nederland behandelen. Er zijn ook Nederlanders, tegen wie wij voldoende bewijs hebben, maar zij zijn naar hun land vertrokken". „Principes" Sunarjo vervolgde: „Beklaagde heeft ge zegd, dat mijn requisitoir ten doel heeft slachtoffers te zoeken. Ik wijs met klem deze beschuldiging van de hand. Het heeft geen nut en het is niet nodig slachtoffers te zoeken en het is ook in strijd met ons standpunt over de principes van wet en recht. Over de vlucht van een tot gevangenis veroordeelde Nederlander las de Officier van Justitie een rapport voor. Het betrof de Nederlander Frits Vleeming Geerligs. Het rapport zegt: „Na de verkiezingen stond de gevangenisarts toe, dat Geerligs voor behandeling van een oogziekte werd opgenomen in het openbaar ziekenhuis. Op 30 oktober liet Geerligs een briefje achter voor de dokter, waarin hij deze dankte en zei, dat een gevangene het recht heeft om te vluchten. Het is gebleken, dat Geerligs op 2 november 1955 met de Sibajak onder de naam van Brakel Surabaja heeft ver laten op weg naar Nederland. „Dit is nota bene gebeurd in november 1955, dus pas drie maanden geleden", aldus de Officier. „Hieruit blijkt duidelijk, dat er nog steeds geheime bewegingen zijn". Als „voorbeeld van de mentaliteit van bepaalde mensen, die toevallig Nederlan der zijn", noemde de Officier het bericht in „De Telegraaf", dat Baden dood zou zijn. „Een voordeel voor de Nederlandse arres tanten is, dat wij, in het bijzonder de In donesische politie, niet de methoden van de Kempetai en de Gestapo gebruiken te gen arrestanten. Dat komt, omdat de In donesiër te veel denkt aan menselijkheid en weinig wreed is". De Officier merkte verder nog op, dat de verdedigster in haar pleidooi had ge zegd, dat er in de tenlastelegging niet ver meld staat of beklaagde met of zonder toe stemming wapens in bezit had. De Officier van Justitie meende, dat de zaak niet voor de rechter zou zijn gebracht als beklaagde toestemming tot wapenbezit had gehad. Ter zitting is beklaagde daar niet naar ge vraagd, omdat hij toch alle beschuldigin gen ontkende, aldus Sunarjo. Beklaagde heeft deze feiten ook gepleegd na 4 sep tember 1951, zodat de bepaling in het staatsblad van 1951 (dat de doodstraf stelt) van kracht is op hem. De repliek van Sunarjo besloeg 26 ge tikte pagina's. De zitting duurde van half tien tot half elf. Onder de vele belang stellenden waren studenten van de poli- tie-academie. De zitting werd voorts bij gewoond door twee Amerikaanse journa listen, een van Time and Life en een van de New York Times. De dupliek van de verdedigster werd be paald op 13 april, omdat de Officier van Justitie voor die tijd verhinderd zal zijn. Ontdekking De horlogemaker J. L. Dijk, werkzaam bij een juwelen-, goud- en zilverhandel te Maastricht heeft ontdekt in 1950 een kost baar horloge van de heer Jungschlager te hebben gerepareerd. De inschrijving in het boek van de zaak en het werkboek van het atelier moeten overeenstemmen met inscripties in codeschrift in het horloge van de heer Jungschlager. Blijkens de repara tie-merktekens is het horloge in de week van 28 augustus tot 2 september 1950 te Maastricht voorzien van een nieuwe op windas met kroontje. Deze ontdekking is inmiddels ter kennis gebracht van de be voegde instantie. ADVERTENTIE Si, CfilEP Zorg er voor Aspirin'l in huis te hebben, moor denk er corn Er bestoof geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis fi dcHHÏ a* AtuSf gedeponeerd handelsmerk LONDEN (Reuter) De Britse minister van Financiën MacMillan heeft op een persconferentie, naar aanleiding van de publikatie van het witboek, waarin een beroep op werkgevers en werknemers wordt gedaan samen te werken, om de prijzen laag te houden en de produktie te vergroten, gezegd: „Degenen, die de laatste jaren mogelijk dachten, dat de waarschuwingen tegen het gevaar van de stijgende prijzen voor onze export overdreven waren, kunnen thans zelf zien, dat de wolf, waarvan zij het be staan ontkenden, dichter voor de deur komt". Steun van het publiek is dringend nodig, wil de regering de prijzen laag kun nen houden, die de laatste tien jaren ster ker zijn gestegen dan in enige soortgelijke periode in vredestijd gedurende de laatste eeuw. De prijsstijging van de laatste negen jaar, die grotendeels als gevolg van de hogere inkomens meer dan vijftig percent bedroeg, wordt een bedreiging voor de Britse exporteurs om hun aandeel in de wereldmarkten te behouden, opdat de in voer betaald kan worden. De tegenwoor dige exportprijzen weerspiegelen nog niet eens de allerlaatste verhoging van de pro- duktiekosten, zo voegde de minister hier aan nog toe. De afdelingsbesturen van de Ned1. Katho lieke Bond van Werknemers in de In dustriële Bedrijven „St. Willibrordus" en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, die hun leden, werkzaam bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Velsen, donderdagavond voor een geza menlijke vergadering in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat hadden opgeroepen, hebben allerminst gebrek aan belangstel ling gehad voor de bespreking van de CAO in de papierindustrie. Van Katholieke werknemerszijde waren er de heren J. Nooy, hoofdbestuurder en J. Smit, districtsbestuurder en van Christe lijke werknemerszijde vertegenwoordigde de heer T. van Slooten als plaatsvervan gend districtsbestuurder de vakorganisatie. Tijdens deze bijeenkomst, die in goede sfeer en verstandhouding verliep, werd medegedeeld, dat er veel reeds vroeger ge dane voorstellen van werknemerszijde uit de Nederlandse papierindustrie aanhangig zijn gemaakt, die na verloop van de gehou den besprekingen met het bestuur van de Verenigde Nederlandse Papierfabrikanten voor een zeer groot gedeelte tot een bevre digende oplossing hebben kunnen leiden. Uiteraard werden ter vergadering mede behandeld de voorgestelde vakantieregeling en de vakantietoeslag, zoals deze voor de landelijke CAO in de papierindustrie zal gaan gelden, doch die nog niet door de be langhebbenden zijn geparafeerd, hoewel moet worden aangenomen, dat dit geen moeilijkheden zal geven. De werknemers verklaarden zich akkoord met het nieuwe contract voor een jaar in dien de punten, waarover nog onderhande lingen worden gevoerd door de beide par tijen evenzeer tot een oplossing komen. Van de gelegenheid om de bestuurders vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. In een tweede vergadering van de mid- dagploeg, die een herhaling was van de eerste, werden dezelfde resultaten bereikt. De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale hield haar vergadering van dezelfde struc tuur een avond tevoren. BUENOS AIRES (AFP) In de hoofd stad van Argentinië, Buenos Aires, zijn ongeveer achtduizend havenarbeiders in staking gegaan, waardoor het werk in de haven bijna geheel stil is komen te liggen. De staking, die 24 uur zal duren, is een gevolg van de weigering van de werkge vers om hogere lonen te betalen. In de ha vens wordt geptrouilleerd door politie- en legereenheden om ongeregeldheden te voorkomen. ADVERTENTIE De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Het zuivere, werkzame lr.:'sF schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD (Van onze correspondent in Washington) Met de Landbouw-wet hebben de repu blikeinen in de Verenigde Staten een be langrijke overwinning behaald. Eisenhower en zijn minister van Land bouw, Ezra Taft Benson, hadden voorge steld, de grote landbouwoverschotten te bestrijden door areaalbeperking. Deze idee werd door de democraten wel aanvaard, maar zij wilden bovendien de boeren voor zich winnen door een prijssteun, die zo ADVERTENTIE MAGGI DE KENTERING in het trawlvisserijconflict, waarvan we gisteren melding konden maken, is gisteravond op een openbare vergadering van de stakers te IJmuiden abrupt en onverwacht een halt toegeroepen. De trawler „Amsterdam" IJM. 28 is vanmid dag uit Vlaardingen niet naar zee vertrokken, daar de vissers met algemene stemmen het voorstel van de rederij D. Joh. Krijger verwierpen, 's Morgens en 's middags en zelfs nog bij de aanvang van de vergadering hadden de stakingsleiding en de OVB- bestuurders de voorgestelde overeenkomst tussen de bemanning van de „Amsterdam" en de rederij Krijger tot een overwinning bestempeld. Het was het eerste duidelijke antwoord, dat de stakingsleiding zwart op wit ontving: een antwoord overigens, dat een in overleg en met volledige instemming van de stakingsleiding getroffen over eenkomst tussen de rederij en de bemanning van de „Amsterdam" inhield. Zonder enige duidelijke toelichting en desnoods de nodige verdediging heeft de stakings leiding in de vergadering de vraag gesteld: zit er voor de vissers iets in deze over eenkomst. Nee, werd uit verschillende hoeken geroepen. Toen gestemd moest worden stonden allen op; de bemanning van de „Amsterdam" en de stakingsleiding incluis. Daarmee was het voorstel verworpen. De heer Akkerman zette de stakende vissers in de eerste plaats uiteen waarom al weer zo spoedig moest worden verga derd. De rederij D. Joh. Krijger had een voorstel gedaan en daarbij had de commis sie zich afgevraagd, of zij bevoegd was de opvarenden van de „Amsterdam" tot mon steren te adviseren. De leden van de com missie hadden gemeend geen besluit te kunnen nemen, maar dit over te laten aan de vissers zelf. De voorzitter van de stakingsleiding ging nog even op de nu al bijna drie maan- Een groep jeugdige bankethakkers (en banketbaksters!) gefotografeerd tijdens hun examen. Zelfs in dit specifiek mannelijke beroep verschijnen thans de eerste „Eva's". Wie echter een van haar roomhoorntjes wil proeven zal naar West-Berlijn moeten gaan den oude historie van deze staking in en haalde daarbij aan dat een meer concrete toezegging van de reders naar aanleiding van het laatste perscommuniqué der reders nog steeds niet was verstrekt. Wel deed een rederij, die van de heer D. Joh. Krijger, nu een voorstel en naar de mening van de stakingsleiding was dit nu het eerste dui delijke antwoord, zwart op wit. Alle eisen, die door de stakingsleiding in begin januari zijn gesteld, staan in deze overeenkomst vermeld. Hoewel hij dit niet direct zei, bleek wel uit de woorden van de heer Akkerman, dat de commissie iets in het voorstel van de re derij D. Joh. Krijger zag. Men ging de sta king in om te strijden tegen invoering van het nieuwe loonsysteem en in de overeen komst van de rederij Krijger wordt daar niet langer over gerept. De overige punten zullen, aldus de heer Akkerman, worden aangevuld zo gauw de heer Krijger gaat onderhandelen. „Nee", riep iemand uit de zaal, „daar is hij te onbetrouwbaar voor". De heer Akkerman meende, dat de re ders beter gezamenlijk met dit voorstel, dat nu van ee nreder komt, voor de dag hadden kunnen komen. „Zit er wat in voor de stakers", vroeg hij zich vervolgens af. „Nee", riepen een tiental vissers in de zaal. „Toch zijn we een stukje verder", zei de heer Akkerman daarop om vervolgens het woord te geven aan een vijftal stakers. Eerst onderhandelen, dan naar zee Eén van de vissers, tevens lid van de commissie een man dus, die de vorige dag ook het voorstel Krijger accepteerde stemde onmiddellijk tegen het naar zee gaan van de „Amsterdam". Toen men in januari in staking ging, hebben alle vissers gezegd:' „Eerst onderhandelen en dan va ren". En nu zou dit toch worden: „Eerst naar zee en dan onderhandelen". Deze vis ser meende dat men met die magere OVB XXDOOOOOOOOCXXXXXXXX>OOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOCXDCOOOOOOOOOOOO( Tegen het door de voorzitter van de stakingsleiding, de heer M. Akkerman aan het adres van de pers gedane ver- wijt als zou de berichtgeving van gis- teren over het vertrek van de „Amster- dam" IJM. 28 onjuist zijn, moeten wij nadrukkelijk protesteren. In het bericht vermeldden we gisteren onder meer:] „De OVB, die de staking in de trawl- visserij steunt, heeft zich met deze pro- cedure akkoord kunnen verklaren evenals de commissie van vertrouwens- i mannen uit de stakers; de zaak wordt echter vanavond voorgelegd aan een algemene stakersvergadering in café Snijders te IJmuiden". Deze woorden tekenden we op uit de mond van de: heer Krijger en nadien uit die van de heer J. Koning, bestuurder van het OVB. En bovendien mag toch de ge volgtrekking worden gemaakt, dat wan- neer de stakingsleiding met een positief 8 voorstel komt - het werd door haar 8 duidelijk als een overwinning bestem- 8 peld - er ook overeenstemming tussen' 8 adviseurs (OVB), stakingsleiding en op- 8 varenden van de „Amsterdam" is ge- 8 weest. Dit is ook inderdaad het geval] geweest. En nu beweert de heer Akker- man gisteravond, dat noch de OVB noch i de stakingsleiding zich al met de proce- dure accoord hadden verklaard. Want, f 8 voegde hij eraan toe, de vissers moeten 8 zelf de beslissing nemen. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓÓ toch de reders maar te pakken heeft gekre gen, daar nu wel duidelijk blijkt, dat men aan het systeem van de vaste gage blijft vasthouden. Begin januari verklaarde de bestuurder van de Centrale van Zeevaren den nog, dat de besprekingen in vier jaar niet op gang waren gekomen voor een nieuwe CAO. De reders waren uitsluitend bereid de deur open te doen, wanneer de Centrale van Zeevarenden naast de se cundaire arbeidsvoorwaarden ook een nieuw loonsysteem in de besprekingen wilde betrekken. Nu hebben de vissers de reders eindelijk eens een aantal weken on der druk gezet en onmiddellijk blijkt, dat die vaste gage wel verhoogd kan worden. Deze Egmondse staker stelde voorts, dat de rederij Krijger deze actie in haar een tje voert en dat de andere vissers er in feite weinig aan hebben. Naar zijn mening lagen de andere reders met een dubbel loops jachtgeweer klaar om de rederij Krij ger aan te vallen. „Eerst alle eisen inge willigd van alle reders", zei hij tenslotte. „We zijn nu vast bij elkaar, er is eenheid. Hier zijn we en 't is voor de duivel dat we varen gaan". De andere vissers spraken zich in gelij ke zin uit en meenden dat er een soortge lijke overeenkomst van de kant van de reders voor alle schepen zal moeten komen, wil men naar zee gaan. Na de stemming met algemene stem men werd het voorstel Krijger verworpen werd door de commissie nog meegedeeld, dat voortaan uitsluitend op zaterdagmid dag met de vissers zal worden vergaderd. „Laten de reders daar rekening mee hou den", aldus het commissielid. Met vijftig minuten was een eind aan deze druk be zochte vergadering gekomen. aantrekkelijk zou zijn, dat grotere produk tie (die men dus niet wenst) zou worden aangemoedigd. Het is waarlijk geen gering succes, dat Benson ook in een verkiezings jaar geslaagd is zoveel demokraten over stag te doen gaan. Aan demokratische kant heeft de partij discipline het afgelegd tegen de rede. Voor het landsbelang is dat goed, maar niet voor het partij-belang. Er is bovendien nog een andere splitsing tot, uiting gekomen in de demokratische gelederen en die zou nog ernstiger gevol gen voor de partij kunnen hebben. Som mige kroniekschrijvers noemen zelfs de mogelijkheid van een splijting der partij in twee delen, doch daaraan kunnen wij nog niet geloven. Waar men het oneens over is? Honderd leden van het Congres (op een totaal van ongeveer 500) hebben een manifest publiek gemaakt, waarin zij de uitspraak van het opperste gerechtshof inzake rassenschei ding op scholen in strijd noemen met de grondwet. Het opperste gerechtshof had verklaard, dat juist rassenscheiding on grondwettelijk was. De Congresleden, die genoemd manifest hebben ondertekend, zijn op twee na allen demokraten uit het zuiden van de Vere nigde Staten. Men wil de uitspraak van het hof „met wettige middelen" proberen tegen te gaan, doch door dit manifest is de tegenstelling tussen vele vooruitstre vende demokraten uit het noorden en de vrijwel unaniem reaktionaire demokraten uit het zuiden dik onderstreept. Het is moeilijk voor zulk een partij om naar bui ten als eenheid op te treden. Ook in de republikeinse partij zijn vrij scherpe tegenstellingen maar die schijnen toch gaandeweg verminderd. MONTGOMERY (Reuter) De neger predikant Martin Luther King is te Mont gomery in de Amerikaanse staat Alabama tot een boete van vijfhonderd dollar ver oordeeld, omdat de rechter hem beschouw de als een leider van een actie van negers om de stadsbussen te boycotten. Zijn ver dedigers tekenden onmiddellijk beroep aan. In afwachting van de behandeling van de zaak in hoger beroep is het proces tegen 89 andere negers, die ook van deelneming aan de boycot worden beticht, verdaagd. De actie van de negers begon zeventien weken geleden naar aanleiding van het feit, dat een negerin, die geweigerd had het voor blanken bestemde deel van een bus te verlaten, uit de bus werd gezet. Door de boycot wordt de busonderneming met faillissement bedreigd. Op grond van een anti-boycotwet van de staat Alabama had King tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van duizend dollar veroordeeld kunnen worden. De rechter zag een verzachtende omstandig heid in het feit, dat de predikant op zijn rasgenoten een beroep had gedaan geen geweld te gebruiken. Volgens King hadden de negers een voorstel om de eerste tien zitplaatsen in een bus voor blanke passagiers te bestem men en de achterste tien voor negers,waar bij dan een belofte van beleefd bedrag zou komen van de zijde der busonderneming, afgewezen. De negentig verdachten in deze zaken zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens verdenking een weinig gebruikte wet, die uit 1921 dateert, overtreden te hebben. In deze wet wordt met straf bedreigd in dien men samenspant of overeenkomt om een wettelijk gevestigde onderneming zon der een rechtvaardige oorzaak of wettelijk excuus te boycotten. Vele getuigen hebben aangetoond dat zij reeds eerder niet meer van de bussen ge bruik wensten te maken wegens een onbe leefde behandeling door het buspersoneel. BONN (United Press) De Westduitse Bondsdag heeft zich door het aannemen van een serie resoluties in overgrote meer derheid uitgesproken voor oprichting van een Europees orgaan voor vreedzaam ge bruik van atoomenergie, voor het instellen van een gemeenschappelijke Europese markt en voor het vaststellen van een ge meenschappelijke Europese politieke ge dragslijn ten opzichte van de verhouding tussen Oost en West. Bondskanselier dr. Konrad Adenauer hield de Bondsdag voor dat de cultuur en de vrijheid in Europa alleen kunnen blij ven bestaan indien de Europese landen zich aaneensluiten tot een politieke ge meenschap.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11