Kranig Opvolger van Beria onwelkome gast in Groot-Brittannië Weerbericht Haarlems Dagblad HAZENBERG „Kremlin verantwoordelijk," zegt Britse woordvoerder C¥'M0RRIS"UmU P.M.F. voelde zich verraden in diplomatieke besprekingen Schitterend straalvliegtuig moet pil vergulden Oud-premier bijt fel van zich af als getuige in het „lekken-proces" Geheel nieuw Frites eieren Het woord is aan. V.S. bereid strijdkrachten in te krimpen Bewondering Vragen Antwoorden Ex-president Lonardi van Argentinië overleden Zware gevechten in Tunesië en Algerije Fransen brengen rebellen grote verliezen toe Automatiek Dekkers Frans kabinet kreeg vrije hand overzee Polaire en warme lucht stromen Europa binnen Weerrapport Sil C 70e JAARGANG No 220 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. VRIJDAG 23 MAART 1956 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 65 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HEEL VEEL LANDGENOTEN moeten in deze tijd diep onder de indruk geraakt zijn van het stuk arbeid, dat door mevrouw Mieke Bouman in Djakarta is gepresteerd en van de grote moed, waarmee zij haar taak vervult. Als verdedigster in de proces sen tegen de Nederlanders Jungschlager en Schmidt volbrengt zij op voortreffelijke wijze een taak, waar menig ervaren jurist minder terecht van zou brengen. Mevrouw Bouman is geen ervaren juriste; zij heeft zelfs helemaal niet in de rechten gestu deerd. Mannen van het vak hebben haar in de laatste tijd wel met hun advies terzijde kunnen staan, maar niet met haar kunnen optreden, omdat de Indonesische regering dat belet heeft. Zij ondervindt de felste tegenstand van de openbare aanklager Sunarjo en moet zich handhaven temidden van een Indonesische knoeiboel, die het begrip rechtszekerheid in dat land tot een aanfluiting maakt. Ik behoef er alleen maar aan te herinneren, dat alle getuigen a décharge door de openbare aanklager tot leugenaars zijn uitgemaakt en dat hij van de getuigen a charge, die zichzelf zo vaak hebben tegengesproken, slechts weet te zeggen dat zij omgekocht zijn door de echt genoot van mevrouw Bouman, die in de aanvang de verdediging gevoerd heeft, maar genoodzaakt was uit het land te vluchten. Het is misschien goed er eens de aan dacht op te vestigen dat de aanduiding kroongetuigen", die tegenwoordig zo vaak op getuigen a charge wordt toegepast, in feite onjuist is. Het begrip kroongetuige bestaat in Engeland, waar de procesvorm meebrengt dat de regerende koning of koningin formeel tegen de verdachte op treedt. Als Jack Jones vervolgd wordt we gens moord, staat boven de officiële stuk ken: Regina versus Jack Jones. Met ver taling van de twee eerste woorden uit het Latijn betekent dat eenvoudig: de Koningin tegen Jack Jones. De openbare vervolger roept dus in haar naam getuigen op, en daarom heten ze kroongetuigen. In Neder land kennen wij deze procesvorm niet en in landen waar een republiek de bewinds- vorm is doet het bepaald belachelijk aan, van kroongetuigen te spreken. In Frank rijk, in Amerika, ook in Indonesië kunnen geen „witnesses for the Crown" optreden, want er is geen Kroon. Maar enfin, de ver keerde toepassing van een Engelse term heeft al zo vaak doorgang gevonden en dat is hier ook het geval. Men heeft zich eruit trachten te redden door de voornaamste getuigen „kroongetuigen" te noemen. Het is evenwel in het begin van menig proces moeilijk vast te stellen wie de voornaamste getuigen zijn en er komt bij, dat zij ook onder de getuigen a décharge kunnen schuilen. Na deze kleine uitweiding keer ik terug tot het voornaamste onderwerp: het kranig optreden van mevrouw Bouman. In ons aan diploma's verslingerde volk moet het de meeste mensen wel vreemd aandoen dat juist iemand zonder de vereiste studie en de vereiste bevoegdheid zich zozeer onder scheidt in twee van de meest geruchtma kende strafprocessen, waarin ooit Neder landers betrokken zijn geweest. Misschien zal de gedachte ook een beetje verfrissend werken. In elk geval zijn er mensen, wie dit niet deert en die zich al uitgelaten heb ben over huldigingen, die men mevrouw Bouman zou moeten bereiden bij haar te rugkeer in het vaderland. Het zal nog wel even duren eer zij terugkeert, want de beslissing in het proces-Jungschlager zal pas eind april vallen en van het proces- Schmidt is de datum nog niet eens bekend. Maar goed, het moment komt: mevrouw Bouman zal terugvliegen naar Holland. Laat ons hopen dat de huldiging dan in waardiger stijl zal geschieden dan die van filmsterren, moeders die op de vlakke baan en over hekjes rennen en dergelijke hel dinnen van onze verlichte tijd. Ik geloof niet dat mevrouw Bouman erg blij zal zijn met brullende en hossende mensenmassaas. Zij heeft trouwens geen kampioenschap ge wonnen en geen records verbeterd. Op waardige wijze zou zij gehuldigd kunnen worden doordat een van onze universiteiten haar een eredoctoraat in de rechten zou aanbieden. Dit is niet het soort onderschei ding waar loeiende menigten aan te pas komen, maar het ligt dan ook op een hoger niveau. Een eredoctoraat in de rechten zou in dit geval volkomen toepasselijk zijn en bovendien de vaderlandse onrust stillen, dat daar iemand heeft staan pleiten zonder bul. Nu zullen sommigen wel aanvoeren dat mevrouw Bouman erg jong is voor een ere doctoraat, dat gewoonlijk verleend wordt aan mensen die naar gemiddelde bereke ning niet lang meer te leven hebben. Me vrouw Bouman is pas in de veertig. Zij zou inderdaad een ongewoon jonge eredoctor zijn, maar ook deze uitzondering zou een verfrissende uitwerking kunnen hebben. De gedachte zij dus hierbij in overweging ge geven. Het lijkt mij niet nodig om met de beslissing te wachten tot de uitspraak in beide processen bekend zal zijn. In Indo nesië, waar men zo roekeloos met het recht omspringt, is die uitspraak immers niet berekenbaar en kan geen maatstaf vormen. R. P. LONDEN (Reuter/U.F.) De Ameri kaanse afgevaardigde naar de ontwape ningsbesprekingen te Londen, Stassen, heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten bereid zijn hun strijdkrachten tot 2.500.000 man te beperken als de Sovjet-Unie hetzelfde doet, zo verneemt Reuter van bevoegde zijde. De inkrimping der respectieve strijdkrachten dient echter te geschieden volgens een on dubbelzinnige overeenkomst en onder wer kelijke controle en inspectie. Zij dient sa men te gaan met overeenkomstige beper kingen van de bewapeningsuitgaven. Het Frans-Britse plan noemt geen be perkingen der strijdkrachten. Reuter tekent hierbij aan, dat aangenomen wordt, dat de Verenigde Staten 3.300.000 man strijd krachten heeft en de Sovjet-Unie 4.800.000 man. Andere landen zouden hun strijd krachten volgens dezelfde verhoudingen dienen te beperken. Stassen zei er van uit te gaan, dat bij de uitvoering van het plan een stabiele vredestoestand heerst. Van onze correspondent in Londen) Na de glimlachende en moppentappende Malenkov, die het pad voor Boelganin en Kroesjtsjev moet effenen, is generaal Ivan Serov in Londen aangekomen, de beruchte chef van de geheime politie, die zich tijdens de rondreis van de Sovjet leiders door India en Birma niet bepaald bemind heeft gemaakt, zeker niet bij de persfotografen. Een Brits Lagerhuislid heeft de eis gesteld, dat de Britse cameramannen tenminste over dezelfde faciliteiten zullen beschikken als de Rus sische. Men acht het een blunder Serov, de Himmler van de Sovjet-Unie, naar Groot-Brittannië te sturen, op een ogenblik dat de Russen alles doen om de be trekkingen te verbeteren. Serov is verantwoordelijk voor de massale deportaties naar de slavenkampen en uitroeiing van gehele volksgroepen in de Sovjet-Unie en in de satellietstaten onder het Stalin-regime. Hij is voor de Britten bet levende bewijs, dat er wezenlijk weinig of niets veranderd is in de Sovjet-Unie. In Groot-Brittannië hebben honderdvijf- tig duizend vluchtelingen van het Sovjet regime een tweede vaderland gevonden. Men verwacht, dat Serov zijn veiligheids maatregelen voor Boelganin en Kroesjtsjev door Scotland Yard wenst te zien goedge keurd. Het staat vast, dat de Russen een aantal veiligheidsmaatregelen zullen ne men buiten Scotland Yard om. Boelganin en Kroesjtsjev zullen verblijven in het gebouw van de Sovjet-ambassade, achter Kensington Gardens. De deftige „miljo- nalrslaan" zou, wanneer hun wensen wor den ingewilligd, vrijwel geheel door Rus sen worden bezet, waarhij zij de Tsjechi sche en Roemeense ambassades als extra steunpunten willen gebruiken. De woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de regering het Kremlin had verzocht een autoriteit te sturen om te beraadsla gen over de veiligheidsmaatregelen. Veel betekenend voegde de Britse zegsman er aan toe, dat de Sovjet-regering verant woordelijk is voor de keuze en dat zij zich er ongetwijfeld van bewust was hoe Lon den hierop zou reageren. Een conservatief Lagerhuislid zal premier Eden vragen wat de reden is van het officiële bezoek van Serov. Een ander lid zal Eden vragen of hij een verklaring wil afleggen over de aankomst van groepen gewapende Russen in Londen. Luitenant-generaal Serov is een kleine, gezette man. Hij werd bij zijn aankomst op de voet gevolgd door een groep potige Russische politiemannen in burger. De Londense politie was met radiowagens en motorpatrouilles op London-Airport. Tot op het laatste ogenblik werd het tijdstip van aankomst van het vliegtuig geheim gehouden. Serov toonde zijn vriendelijkste gezicht. Trots wees hij naar het Russische straal- passagiersvliegtuig, dat hem in één ruk uit Moskou hier had gebracht. zestig passagiers bevatten. Ze doet enigs zins denken aan de Britse Valiant-bom menwerper en is iets groter dam de Britse Comet III. Koloinel John Cunningham, de invlieger van De Havillaind, liet zich bewonderend over heb Russische toestel uit. De machine had de reis van Moskou in drieëneenhalf uur afgelegd, dat is met een gemiddelde uursnelheid van ruim zevenhonderd kilo meter, een belangrijke prestatie voor een tweemotorig toestel. De Russische machine is iets sneller dan de Comet. Het toestel maakte eein tamelijk langzame landing. De afwerking is in glanzend zilveren kleur met rode en blauwe lijnen. Het woord Aeroflot, de naam van de Russische natio nale luchtvaartmaatschappij, staat op de romp. In de ronde, doorzichtige neus van het toestel bevindt zich de radar-installa tie. Toen het toestel geland was vloog een Canberra-foto-verkenner van. de Royal Air Force twee maal zeer laag over het Rus sische toestel. De Russen vonden het ken nelijk niet prettig, dat er foto's van de machine werden gemaakt. Serov zal waarschijnlijk naar de Sovjet- Unie terugkeren voor de aankomst van Boelganin en Kroesjtsjev. Hij zal de Sov jet-leiders vergezellen. Slechts één van zijn vijf voorgangers stierf een natuurlijke dood. Serov zei gisteravond glimlachend op de stoep van de Russische ambassade: „Kijk naar mij, zie ik ex uit als Iwan de Verschrikkelijke?" Men vroeg hem wat er waar was van de berichten, dat er bloed aan zijn handen kleefde. Hij antwoordde, dat dit het best kan worden beantwoord door het citeren van een Russisch spreek woord: „De hond blaft, de wind blaast". Zijn tolk verklaarde, dat dit betekende, dat wie het ook zegt de feiten niet kent. Hij voegde er aan toe, dat hij er weinig voor voelde tot journalisten te spreken, omdat zij de gewoonte hebben hun eigen denkbeelden te geven in plaats van de zijne. „Ik ben in een land gekomen, waar de houding van de mensen tot andere men sen normaal is. Ik geloof niet dat de hou ding van het Britse volk ten opzichte van de Sovjet Unië slecht is", zo zei hij. Officieel is aangekondigd dat Boelganin en Kroesjtsjev op 25 april een persconfe rentie zullen houden, waarschijnlijk in de Central Hall in Westminster, die bijna drieduizend personen kan bevatten. (Reuter) Britse bladen beschreven Serov reeds voor zijn aankomst als „jak hals" en „monster". De „Daily Mail vroeg: Moeten wij ook de met bloed bevlekte hand van hun beul schudden? Al ont vangen wij de beer, moeten wij daarom ook de jakhals begroeten?". De „Manches ter Guardian" noemt Serovs loopbaan „af schuwwekkend". ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARIEM TEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Suède Daniesjasies in kleuren 110.- Ex-president Lonardi BUENOS AIRES (Reuter) Generaal Eduardo Lonardi, die verleden jaar sep tember de revolutie leidde tegen ex-presi dent Juan Perón en daarna twee maanden voorlopig president van Argentinië was, is donderdagavond op 59-jarige leeftijd over leden. Lonardi was woensdag in een mili tair hospitaal opgenomen met een zware aanval van influenza. Hij was eerder deze maand teruggekeerd uit Washington waar hij een operatie had ondergaan. Lonardi was betrokken bij iedere opstand tegen het regiem van ex-president Perón. In novem ber werd hij op zij gezet, omdat hij een lankmoedige houding jegens de Peronisten zou hebben aangenomen. Als voorlopig president werd Lonardi opgevolgd door de 52-jarige generaal Pedro Aramburu. (Van onze correspondent in Parijs) De Parijse militaire rechtbank heeft gis teren minister van Staat, oud-premier Pierre Mendès-France, gehoord in he., pro ces over de Iekken-affaire bij het natio nale verdedigings comité, dat z(jn derde week is ingegaan. Tijdens het verhoor deed zich een ernstig incident voor tussen Mendès-France en mr. Tixier Vignancourt, een ultra-rechts Kamerlid, dat als advo caat de van spionage beschuldigde journa list Baranès terzijde staat. De zitting werd geschorst. Een der advocaten heeft ge dreigd een klacht wegens gebrek aan on partijdigheid tegen de president van de rechtbank te zullen indienen. P. M. F. heeft een helder, soms bewogen en een enkele maal pathetisch verslag uit gebracht over de ernstige gevolgen, die het spionage-schandaal tijdens zijn bewinds- Britse vliegtuigdeskundigen hadden gro te bewondering voor de prachtige, ge stroomlijnde, nieuwste Russische machine. Algemeen luidde het oordeel, dat de Rus sen geen stap achter liggen bij de Britten of Amerikanen en deze misschien zelfs voor zijn. Het toestel was voor het eerst te zien buiten een communistisch land. De dagbladen zijn vol van het sierlijke vlieg tuig en men was geneigd de duistere Serov te vergeten. De machine, met haar scherp achteruitstaande vleugels en staartstuk heeft twee straalmotoren van ongekend grote afmetingen en kan naar schatting ADVERTENTIE Op mijn feestdag heb ik laten serveren, „TIP-TONIC", voor Dames en Heren. Ieder genoot voor twee. Maar ook Bootz was tevree, Die kon een reeks nieuwe klanten noteren. Inz. Hr, G. H., Aerdenhout ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Donderdagmiddag is te Amsterdam op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmij. Hr. Ms. onderzeebootjager Frieslandaan de koninklijke marine overgedragen en door de commandant, kapitein-luitenant ter zee F. L. Capel, in dienst gesteld. Nog drie jagers zijn bij deze werf in aanbouw. Zij zijn de grootste en snelste die Nederland tot nu toe heeft bezeten. TUNIS (Reuter) Vierduizend man Franse troepen, die reeds tien dagen in zuid-Tunesië tweehonderd opstandelingen achtervolgen, hebben zeventig rebellen ge dood. Woensdag sneuvelden zestien opstan delingen. De bendeleden worden bestookt door jachtvliegtuigen en artillerie. De ge vechten van donderdag waren de bloedig ste van de afgelopen drie jaar. De strijd wordt geleverd in een woestijngebied waar de opstandelingen moeilijk opgespoord kunnen worden. De leider van de Tunesische Nieuwe- grondwetspartij (Neo Destour) Bourguiba, is uit Parijs, waar hij met de Franse rege ring onderhandeld heeft over onafhanke lijkheid voor Tunesië, in Tunis terugge keerd. Duizenden Tunesiërs juichten hem toe op het vliegveld van Tunis en langs de weg van het vliegveld naar Carthago, waar hij verslag ging uitbrengen aan de Bey, Sidi Lamine. De Bey, omringd door zijn zonen en alle Tunesische ministers, omhelsde Bourguiba. In Tunis hebben tweeduizend aanhangers van Ben Joessef, de tegenstander van Bourguiba in de nationale strijd van Tune sië die vorig jaar naar Libië is gevlucht, demonstraties op touw gezet. De politie joeg hen met traangas en brandspuiten uiteen. Franse troepen in Algerije hebben woens dag 95 opstandelingen gedood. Er kwamen zeven militairen en negentien burgers om het leven. Een bende van honderd rebellen deed een aanval op een dorpsmarkt, waar bij een inheemse leider, drie andere Mo hammedanen en een Europeaan werden vermoord. In Casablanca zijn pamfletten verspreid, waarin gezegd wordt dat de opstandelingen in het Rifgebied en het Atlasgebergte van Frans-Marokko sedert 7 maart hun aanval len gestaakt hebben. Zij zullen in het de fensief blijven en ontkennen alle verant woordelijkheid voor terreurdaden. De pam fletten waren ondertekend door het „Be vrijdingsleger". Het lag in de verwachting dat de opstand, die in oktober van het vorig jaar uitbrak, zou eindigen, nu Marokko zelfstandig ge worden is. Prins Moelay Hassan, zoon van Sultan Ben Joessef, is tot stafchef van het Marok kaanse leger benoemd. Marokko heeft het recht zijn eigen leger op te richten, waarbij de Fransen huLp zullen verlenen. De sultan zal opperbevelhebber zijn van de strijd1- krachten, die in het begin twintigduizend man zullen omvatten. Ahmad Reda Guedira is benoemd tot minister van nationale De fensie. periode vooral op diplomatiek terrein had gehad. Mendès-France legde, evenals Mitter rand de vorige week, de nadruk op de politieke aspecten van deze zaak, die zijn vijanden tegen zijn kabinet hadden ge tracht uit te spelen. Bij de overdracht van portefeuilles, in februari 1954, had geen der ministers uit het kabinet Laniel de leden van de nieuwe regering van Mendès-France op de hoogte van het onderzoek b(j het nationale ver dedigingscomité gesteld. Toen was het komplot tegen mijn regering en tegen mijn persoon ongetwijfeld al gesmeed. Zo luid de de beschuldiging van Mendès-France tegen een aantal van zijn politieke tegen standers. Bij het geallieerde overleg in Londen en in Genève had Mendès-France heel duide lijk kunnen merken dat hij door de bond genoten van Frankrijk niet werd ver trouwd. Minister Dulles had openlijk ver klaard, dat hij uit Frankrijk rapporten had ontvangen, waarin Mendès-France, op „smerige wijze" het ware de eigen woorden van de Amerikaanse minister belasterd werd. De arrestaties van de drie leden van het secretariaat van het nationale defensie comité, waartoe de regering Mendès- France de verantwoordelijkheid durfde nemen, hadden de diplomatieke sfeer pas iets gezuiverd. Het was een dramatisch ogenblik, toen de oud-premier, op een vraag van de pre sident, antwoordde dat het gedrag van de vroegere secretaris-generaal Mons hem zeer had teleurgesteld. Jean Mons werd tot dusverre alleen nalatigheid verweten, maar Mendès-France betichtte hem nu van gebrek aan openhartigheid. Nadat de minister zijn uiteenzetting, die ruim twee uur duurde, beëindigd had, kre gen de advocaten gelegenheid vragen te stellen. De verdediger van Baranès, mr. Vixier Vignancourt, rakelde daarbij een vroegere episode uit de verhoren op door nogmaals de veronderstelling uit te spre ken, dat een of meer ministers recht streeks bij de spionage betrokken konden zijn geweest. Een andere advocaat wierp daa'rop de namen van Edgar Faure en Franpois Mitterrand in de discussie. Mendès-France richtte zich in zijn volle lengte op om met verontwaardiging deze zinspeling van de hand te wijzen. Het is een afschuwelijk spel, dat u hier speelt, zo riep hij uit tot de advocaat van Baranès. U tracht tegen beter weten in de eer van mannen door het slijk te sleuren, aan wie het lot van Frankrijk werd of is toe vertrouwd. Iedereen met enig begrip voor het nationale welzijn zal het met mij eens zijn dat uw houding onwaardig is. Het publiek kon bij die woorden zijn kalmte niet meer bewaren. De opwinding nam zulke vormen aan, dat ook de presi dent zijn koelbloedigheid verloor. Een felle woordenwisseling met de verdediging volg de. Het conflict werd bijgelegd dank zij het ingrijpen van de deken der advocaten, die een der'beschuldigden als verdediger bij staat. In gesluierde bewoordingen werd daarbij twijfel uitgesproken aan de onpar tijdigheid van de president. De sfeer van het proces wordt onprettig. Men ziet met onbehagen het verdere ver loop tegemoet, wanneer nog verschillende andere vooraanstaande politici en mili tairen als getuigen zullen worden gehoord. ADVERTENTIE M.i.v. ZATERDAG brengen wij 'n Delicatesse bestaande uit eieren, ragout enz. CENTRUM GALERIJ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S H. W. S h a w Mensen die veel te zeggen hebben gebruiken de minste woorden. PARIJS (Reuter) De Franse Natio nale Vergadering heeft heden met 477 tegen 99 stemmen haar goedkeuring ge hecht aan het door de regering ingediende wetsontwerp op hervormingen in de over zeese rijksdelen. De stemming kwam aan het eind van een zitting die de gehele nacht had geduurd. Deze goedkeuring stelt premier Guy Mollet in staat bij decreet economische hervormingen, de verbeterin gen van het onderwijs en in het algemeen de ontwikkeling van de inheemse bevol king ter hand te nemen. Vele voorzieningen van de nieuwe wet hebben hevige tegen stand bij de Europese belanghebbenden in de overzeese gewesten ondervonden. De voorstanders van de wet verklaarden, dat de enige manier om ervaringen van Indo china, Tunesië en Marokko te voorkomen het deelnemen van de inheemsen aan het plaatselijk bestuur en het omhoog brengen van de levensstandaard is. ADVERTENTIE Deze zaterdag aanbevolen een heerlijk marsepain gebakje 22 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 Boven Rusland bevindt zich een hoge- drukgebied, dat in de afgelopen 24 uur nog iets in betekenis is toegenomen. Het strekt zich nu over de Balkan en het oostelijke Middellandse-Zeebekken uit. Aan de flank van dit hogedrukgebied staan tot op grote hoogte krachtige zuidelijke winden, waar mee warme lucht uit Afrika naar Europa gevoerd wordt. Waar deze gedwongen wordt tegen de Alpen op te stijgen, vallen langdurige regens en aan de noordzijde van de Alpen waait een droge föhn. In Tunis bevindt zich een tamelijk diepe de pressie, die zand en stofstormen veroor zaakt en die langzaam in noordoostelijke richting trekt. Over WestrEuropa staan eveneens zuidelijke winden. Deze trans porteren polaire lucht, die om een depres sie ten zuidwesten van de Britse eilanden aanstroomt. Aan het front, dat de scheiding vormt van de Afrikaanse lucht met de polaire, bewoog zich vanmorgen een kleine storing naar het noorden, die in Duitsland plaatselijk wat regen veroorzaakte. In onze omgeving waren de wolkenschermen ervan aanwezig. In de komende 24 uur blijft de wind in het zuidoosten, zodat in het tem- peratuurverloop geen belangrijke veran dering komt. (van hedenmorgen 7 uur) toestand .5 ■a ts .5 o Sb CU L Cl O) z.S Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome licht bew. zwaar bew. nevel zwaar bew. zwaar bew. regenbui licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. regen regen nevel regen nevel mist regen regen nevel zwaar bew. geheel bew. OZO -9 0 zzo -1 0 ono -0 0 ozo 0 0 z 6 18 zzo 7 8 0 4 0,6 ozo 5 0,3 zo 6 0,3 ozo 3 0 zo 8 0 wnw 6 13 n 9 32 O 2 windstil 4 0,1 windstil -0 0 windstil 4 0 windstil 4 15 OZO 2 97 ZO 2 0 no 14 0 ZZO 12' 0,4 mat. zzo 4 0,1 Den Helder half bew Vpenburg mist matige o 2 2 Vlissingen licht bew. mat. ozo 4 0,1 Eelde licht bew. zw. ozo 3 0,1 De Bilt half bew. mat. ozo 6 0,4 Twente half bew. mat. ozo 4 0 Eindhoven zwaar bew. mat. ozo 4 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zwakke z 5 0,1 Neerslag laatste 24 uur. oooooooocoooocccocooooocoocoocoooooooocxx ioooonoooccoooc»: WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en geen regen van betekenis. Matige tot krach tige zuidoostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 24 maart Zon op 6.36 uur, onder 19.02 uur. Maan op 16.55 uur, onder 5.16 uur. Maanstanden 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 23 maart Hoog water: 1.10 en 13.36 uur. Laag water: 8.56 en 21.35 uur. Zaterdag 24 maart Hoog water: 2.04 en 14.23 uur. Laag water: 9.52 en 22.23 uur. «iOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCiOUYKXA.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1