Voor f 28.000 aan oud ijzer van werk bij Hoogovens verkocht Eet lékker met roomboter Pas op voor J Adenauer brengt Paasvakantie door in Zwitserland PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Behang zelf verkoudheid van Kimmenaede Baggeraar wegens verduistering voor rechtbank; 15 maanden geëist Verdediger: „Niet meer dan zakelijke meevaller" De radio geeft zaterdag Villa gehuurd van voormalig fascist aan het meer van Lugano TocU ió Uet zo r J 2 BAKKER 5BEHANG WANNEER START U OP 'N N.S.U.? Fa E. DE GRAAFF koop 'n pakje extra de voor zondag! Geen diplomatieke status voor verdedigers geëist? KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS E?'//£EIR O X A N E Herbert von Karajan gaat naar Salzburg Zweedse premier naar Rusland Voor de feestdagen GEKLEDE COSTUUMS HOEDEN Nederlandse uitzendingen van de B.B.G. ook later op de avond Phoenisische volks plantingen VRIJDAG 23 MAART 1956 Een Velsense aannemer van transport- werken hoorde donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden tegen zich eisen omdat hij van mei tot augustus van het vorig jaar grote hoeveelheden piek ijzer, die b|i baggerwerk voor de Hoog ovens naar boven kwamen, zou hebben ver duisterd en daardoor dit bedrijf voor on geveer 28.000 zou hebben benadeeld. Tegen twee Amsterdamse collega's van hem, die hieraan zouden hebben medege werkt werden gevangenisstraffen van zes en twee maanden geëist. De Velsense aannemer had1 bij uitbrei- dingswerkzaamheden aan de Rijksbinnen haven de opdracht gehad een gedeelte van de bodem daarvan „baggerrijp" te maken en het zand en slib en wat hij daarbij ver der ophaalde af te voeren. Dit opgebagger de zand en slib bevatte echter grote hoe veelheden schroot en piekijzer en in een mondelinge afspraak zou zijn overeengeko men, dat hij het schroot zelf zou mogen houden maar dat hij het piekijzer dat aldus aan de oppervlakte kwam aan de Hoog ovens zou geven. Geen schriftelijke opdracht Hieromtrent was echter in de schrifte lijke opdracht welke hem later was ver strekt niets vastgelegd1. Dit werd door een hoofdopzichter en een opzichter van de Hoogovens, die als getuigen werden ge hoord, bevestigd. Zij verklaarden voorts dat men er bij het Hoogovenbedirijf geen idee van had gehad, dat zich in de opge baggerde specie zoveel schroot en piekijzer zou bevinden. De verdachte verklaarde uit de mondelinge afspraak slechts begrepen te hebben, dat hij alleen het „zichtbare" piekijzer aan de Hoogovens terug zou le veren, dus het piekijzer, dat al dadelijk bij het opbaggeren vrij kwam. Dat zou dan ook, naar de opzichter bevestigde, er dade lijk uitgehaald z'ijn en op de kant zijn ge worpen. Verreweg het grootste deel van het piekijzer was echter in het slib en zand niet zichtbaar en dat was mèt deze specie op dekschuiten afgevoerd naar een stort plaats bij dte Mooie Nel. De verdachte had een Amsterdamse col lega bij het werk betrokken, die voor de helft van de opbrengst bij de Mooie Nel het slib rondom het schroot en piekijzer op de dekschuiten wegspoot en dit laatste voor hem verkocht. Deze en diens broer stonden dan ook in dezelfde zitting wegens opzet heling terecht. Een onbekend gebleven man had hiervan aangifte gedaan bij de Hoogovenpolitie. „Moderne misdaad" De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, gewaagde in zijn requisitoir van een ADVERTENTIE met BAKKER's behang Plaktafel en borstels in bruikleen. Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 11657 Vakkundige behangers beschikbaar HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen, 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianovoordracht. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwrnededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Dans muziek. 15.20 Gronings programma. 15.45 Omroeporkest en solist. 16.40 Vol verwach ting, causerie. 16.55 Platen. 17.20 Weekjour- naal. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuit- zemdimg: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistsch commentaar.. 22.15 Viool en piano. 22.30 Community-singing. 22.40 Binnen zonder k'oppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9 00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Politie-orkest. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Idem. 17.40 Musette-orkest en solist. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlemen tair overzicht. 18.40 Hammondorgel. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken, cau serie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Platen. 21.00 Het bitter lijden van onze Heer Jezus Christus, hoorspel. 22.15 Platen. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aan sluitend: Avongebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 12.15—13.15 Eurovisie: Reportage roeiwed- strijd OxfordCambridge. 20.00 Nieuws. 20.15 Cees de Lange ontvangt. 21.05 Filmverzoek programma. 21.30 Een afscheidsavond in Saint Germain des Prés. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Omroeporkest. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Koorconcert. 17.50 Kamermuziek. 18.00 Koorconcert. 18.15 Ka mermuziek. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusements orkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws 23.0524.00 Dansmuziek. „moderne misdaad", waarbij niet zoals weleer kluizen geforceerd werden, maar waarbij alles zogenaamd zakelijk toeging. Hij achtte de verduistering bewezen om dat met de Hoogovens was overeengeko men, dat het piekijzer, dat bij de uitbagge ring vrijkwam, teruggeleverd diende te worden. Dat dit niet in de schriftelijke op dracht was vastgelegd, was naar hij zeide allerminst een reden om het piekijzer ten eigen bate te gaan verkopen. De verdachte had de Hoogovens er volgens hem onmid dellijk van in kennis moeten stellen, dat er zulke grote hoeveelheden piekijzer in de baggerspecie zaten. En was het zo, dat in de overeengekomen prijs geen rekening was gehouden met de kosten, die het sor teren daarvan met zich mee zouden bren gen, dan zou daarvoor ongetwijfeld een nadere regeling zijn getroffen. Indien de verdachte, zoals hij zelf beweerde, te goeder trouw was geweest dan zou hij zich op grond van zijn bevindingen tot de Hoog ovens gewend hebben. De verdachte han delde volgens de officier precies zo als een werkster, die ergens het meubilair moet stoffen, een paar stoelen meeneemt en dan tot haar verweer aanvoert, dat zij geen op dracht had om deze te laten staan. Hij eiste een jaar en drie maanden gevangenisstraf tegen de Velsense transportondernemer. „Afgunst van Hoogovens" Diens raadsman, mr. F. B. Jonker, vestig de er de aandacht op dat zijn cliënt bij dit uitbaggeringswerk in totaal 2000 m3 zand, puin, slib en ijzer had afgevoerd' en dat het ijzer daarvan 17 kubieke meter uitmaakte. Dat is, naar hij zeide, per dekschuit maar een heel klein beetje en geeft een juister beeld van de verhoudingen dan de mede deling van de aanbrenger, dat „er zeven dekschuiten van 40 ton met piekijzer van de Hoogovens gestolen waren". De trans portondernemer zou schuldig zijn indien hij uitdrukkelijk opdracht tot sorteren na het uitbaggeren had gehad, maar die had' hij niet en dat blijkt ook duidelijk uit de prijs per m3, welke ervoor overeen geko men was. Allemaal omdat de Hoogovens verwachtten, dat de hoeveelheid piekijzer die zich in de specie bevond' te verwaar lozen zou zijn. De vergelijking met de werkster, welke de officier maakte, gaat niet op, want het gaat hier om een con tractuele prestatie. En d'at daarbij geen re kening was gehouden met sorteerwerk om het piekijzer terug te bezorgen, blijkt vol gens mr. Jonker uit het vervolg van de historie: toen de diensten van deze aan nemer waren opgezegd werd de Ballast- maatschappij op het werk gezet met de op dracht, óók te sorteren, maar daarvoor werd 10 per m3 betaald in plaats van de 3,25, die zijn cliënt had gehad. Daaruit valt tevens af te leiden, dat de 20 mille, die deze ondernemer en zijn collegae aan het piekijzer hebben verdiend geen zuivere winst waren. Hier was, naar hij zeide, al leen maar sprake van een meevallertje dat zo ongedacht groot was, d'at het de afgunst van de Hoogovens wekte. Ondernemers als deze baseerden hun prijzen op de waarde van afvaldelen, die zij nog konden verkopen, maar de Hoogovens doorkruisten dergelijke berekeningen voortdurend door allerlei oude materialen, die daarbij vrijkwamen voor zich op te eisen, zichzelf aldus soort gelijke meevallertjes verschaffend ten kos ten van de aannemers. „En nu dan de rol len eens zijn omgedraaid is dat misdaad", aldus de raadsman die tot vrijspraak con cludeerde. Nóg twee verdachten De verdediger van de Amsterdamse on dernemer, die met zijn broer het piekijzer bij de Mooie Nel had gesorteerd en het had verkocht voor de helft van de op brengst,mr. P. Stoffels, verklaarde, dat het sorteren deze 9000 had gekost, zodat er voor hem een winst van 4000 was overge bleven. Deze verdachte was zich, naar zijn raadsman zeide, van geen kwaad bewust geweest omdat hij gewoon was dergelijk baggerwerk te verrichten, waarbij hem was toegestaan afval-delen die waarde hadden te verkopen. „Zij die werkelijk van deze zaak profi teerden, zijn de Hoogovens", aldus mr. Stoffels, „want zij hebben zomaar 22.500 naar aanleiding van deze zaak terug ont vangen, een voordeeltje, waarvoor zij zeif geen cent betaald hebben". De rechtbank zal op donderdag 5 april uitspraak doen. ADVERTENTIE BROMFIETSEN compleet., 535.— SCOOTER compleet., ƒ1695.— MOTOREN vanaf., 1595.— Prettige betalingsregeling. Zie onze showroom Koninginneweg 48, Haarlem, Tel. 13609 Service zonder weerga ADVERTENTIE PubJAaUe Het NeWerlenJ. Zulv.lbure.u 'j GrevenKege 103 Het proces te Hollandia DJAKARTA (United Press) Indonesië heeft vandaag bij monde van een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Djakarta ontkend, dat het ooit geëist heeft, dat aan Indonesische verdedigers, die als advocaten voor de op Westelijk Nieuw-Guinea terechtstaande In donesiërs zouden optreden, een diploma tieke status zou worden toegekend, een status welke dus automatisch diploma tieke immuniteit met zich meegebracht zou hebben. Suwito zeide, dat Indonesië slechts om bewegingsvrijheid voor de Indonesische advocaten op Westelijk Nieuw-Guinea ver zocht had en verder gevraagd had hen vrij te stellen van controle door de Nederlandse douane. Dit werd echter door de Neder landse regering geweigerd. Hij voegde hier aan toe, dat de Nederlanders, die naar In donesië waren gekomen om als getuigen a décharge op te treden in het proces- Jungschlager, op de luchthaven Kemajoran niet aan een onderzoek door de Indo nesische douane onderworpen waren ge weest. ADVERTENTIE Neem tijdig (Van onze correspondent in Wenen) Het staat nu wel vast dat de Oosten rijkse dirigent Herbert van Karajan in de jaren 1957, 1958 en 1959 de artistieke lei ding van het festival te Salzburg zal over nemen. Daarnaast echter zou Karajan te vens principieel bereid zijn om de directie van de Weense Opera op zich te nemen. Daarmee zou een einde zijn gekomen aan de crisis, die door het opzienbarende af treden van dr. Karl Böhm was ontstaan. Von Karajan is ongetwijfeld een van de meest vooraanstaande en internationaal bekende dirigenten. Hij beheerst een bui tengewoon omvangrijk repertoire en staat bekend als een zeer sterke persoonlijkheid, die het orkest weet mee te slepen. Ofschoon een Oostenrijker, heeft Von Karajan tot nu toe betrekkelijk weinig kans gehad om in zijn vaderland op te treden. De laatste maanden was hij als dirigent aan de Scala van Milaan verbon den. Ook in het Holland Festival trad hij menigmaal op. De besprekingen over het directeur schap van de Weense Opera zijn nog niet afgesloten. Naar Somaliland. Op verzoek van de Italiaanse regering is een missie van de In ternationale Bank vertrokken naar Italiaans Somaliland teneinde een onderzoek in te stellen naar de economische toestanden in dit gebied. De uit vier deskundigen bestaande missie staat onder leiding van mr. dr. D. Crena de Iongh, voormalig thesaurier van de Internationale Bank, die onlangs is afge treden als Nederlands lid van het internatio nale bankddrectorium. Somalilaind is een trustgebied van de U.N.O., dat onder tijdelijk Italiaans beheer is geplaatst. Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer gaat vandaag met een van zijn getrouwde dochters, Frau Libeth Wehrhahn, zijn twee secretaressen, en twee rechercheurs van politie met va kantie naar Zwitserland. Adenauer's per soonlijke raadsman ministerialrat Kilb uit de bondskanselarij is al in Porza bij het meer van Lugano in het Italiaans spreken de gedeelte van Zwitserland, waar Ade nauer zijn intrek zal nemen in de villa van de Zwitserse-Italiaan Nino Rezzonico, die in de tijd van Mussolini's opkomst de fas cistische beweging in Zwitserland steunde. Adenauer heeft dit huis gehuurd. Hij zal er waarschijnlijk een dag of zestien blijven. Hij heeft toegegeven dat hij een paar we ken ontspanning hard nodig heeft, omdat hij zich, nadat hij van zijn ernstige ziekte in het najaar was hersteld, nog geen va kantie heeft gegund, hoewel zijn dokters hem dat dringend aangeraden hadden. De tachtig-jarige bondskanselier neemt stapels papieren mee. Hij zal, net als ver leden jaar, toen hij in Mürren met vakantie was, via een rechtstreekse telefoonlijn met de bondskanselarij in het paleis Schaum- burg in Bonn verbonden zijn. Het West- duitse gezantschap in Bern zal dr. Ade nauer elke dag van berichten en inlichtin gen van de regeringsvoorlichting in Bonn voorzien. Adenauer zal zich verder in en kele wetenschappelijke werken van de Duitse atoomgeleerde en Nobelprijs-win naar prof Otto Hahn verdiepen. De staatssecretaris van de bondskanse larij, de 57-jarige dr. Hans Globke, zal Adenauer regelmatig bezoeken. Van Globke wordt beweerd, dat hij op één na de mach tigste man in de bondsrepubliek is. Hij was de enige, die Adenauer, toen deze ziek was vrijwel dagelijks raad en inlichtingen bracht en instructies ontving. Tegen Globke wordt vooral van socialistische zijde een verbitterde campagne gevoerd, omdat men het hem maar niet vergeven kan dat hij in de nazi-tijd een officieel inleidend commen taar bij de anti-Joodse rassenwetten van Neurenberg heeft geschreven. Zelfs in kringen van Adenauer's Christendemocra tische unie, ziet men de steeds toenemende invloed van deze man, onder wie ook de officiële voorlichtingsdienst en de veelbe sproken contra-spionage en geheime inlich tingendienst van de gewezen generaa' Gehlen ressorteren, met lede ogen aan. De socialistische „Neue Rhein Zeitung" hoeft Globke verweten dat hij in 1929 een betrek king in het Pruisische ministerie van Bin nenlandse Zaken in Berlijn heeft aanvaard en er tot aan het eind van Hitler's macht op een invloedrijke post is blijven zitten. Adenauer heeft echter met nadruk ver klaard, dat hij er niet aan denkt zich van Globke te ontdoen, omdat deze onontbeer lijk is en hij niemand kent, die diens plaats zou kunnen innemen. Globke bekleedt geen positie in een politieke partij, maar hij neemt vrijwel elke woensdag aan de bespreking van Adenauer met vooraan staande figuren van de CDU deel. Het heet dat het plan bestaat, dat Globke zich bij de eerstvolgende algemene verkiezingen voor de Bondsdag in 1957 kandidaat zal laten stellen in een voor de CDU veilig kiesdistrict. (United Press) Het is een „groot schandaal", aldus het socialistische Zwit serse dagblad „Das Volksrecht", dat dr. Adenauer voornemens is zijn vakantie door te brengen in de villa van een „aarts fascist". Dr. Adenauer, aldus Das Volks recht, komt weliswaar incognito. Dat neemt echter niet weg dat hij een minimum aan beleefdheid in acht dient te nemen. Ook het vorige jaar waren de Zwitsers ont stemd over het optreden van Adenauer tijdens diens vakantie in hun land. Toen schond hij in hun ogen de gastvrijheids- regels door persconferenties te beleggen om over politieke kwesties te praten. Rezzonico is verontwaardigd. Hij zegt dat hij al vijftien jaar niet meer aan politiek doet en altijd anticommunist is geweest en nog is. Als alle aanvallen juist waren had hij zeker na de oorlog voor de rechter moe ten verschijnen, zei hjj. Dat is echter niet gebeurd. Hij is ook nog steeds officier in het Zwitserse leger. (Van onze correspondent te Stockholm) De premier van Zweden, Tage Erlander, zal een bezoek aan Rusland brengen. Een zuiver particuliere reis zal dit niet zijn. Weliswaar gaan zijn vrouw en een van zijn zoons mee, maar tevens zullen de minister van Binnenlandse Zaken, G. Hedlund, en een deskundige van het minis terie van Buitenlandse Zaken van de partij zijn. Premier Erlander is de leider der so ciaal-democraten, minister Hedlund de eerste woordvoerder van de Agrariërs, zo dat gezegd kan worden, dat de hoofden van de regeringspartijen naar Rusland zullen gaan. Erlander sluit hiermede de reeks van bezoekers uit de Scandinavische landen aan de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE in antraciet-grijs en donker blauw, 1 en 2 rij modellen. Italiaanse stijl v a. 109.00—159.00 chique modellen in diverse merken, o.a. Hollywood, Brum- mel, Valensy, Staalmeester v a. 15.90—41.50 Uw' Kleding-adviseur Gen. Cronjéstraat,: 86,Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 ADVERTENTIE Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 ct. [>er pak. Vlot en smetteloos In 1 laag. het oudst - het vertrouwdst 84. Het beklimmen van het Titan-gebouw had nogal de aandacht getrokken. Bene den in de straten dromde een menigte sa men, die gespannen de verrichtingen van Panda en de ontdekkingsreiziger volgde. Politiewagens, boordevol ijverige agenten, kwamen met loeiende serenes aanrijden. Kwiek maakten de ordebewaarders zich gereed om een einde aan de gevaarlijke klimpartij te maken. „Ze zijn tot de twin tigste verdieping gekomen!", riep een hoofdagent zijn mannen toe, „kom mee! Kaar binnen! We zullen ze de pas afsnij den!" Even later dreunden de trappen in het Titan-gebouw van hun zware laarzen en voerden ook de liften de ene lading wettig gezag na de andere naar boven. Panda en de ontdekkingsreiziger, die al aardige vorderingen hadden gemaakt, za gen zich even later plotseling tegenover nieuwe moeilijkheden gesteld. Uit de ra men rondom doken agenten op, die hen met behulp van vele verkeerstekens tot stoppen maanden. „Bah", bromde de ont dekkingsreiziger, „tegenwoordig kan men geen enkele kant meer uitj zonder die eeu wige verkeersborden!" Hoewel reeds vijf maanden geleden ge poogd werd verbetering te brengen in de ontvangst in Nederland van de Nederlandse uitzendingen van de BBC is geen bevredi gende oplossing bereikt. De uitzending wordt bij het intreden der duisternis spoe dig gestoord door andere Europese zenders, die op nagenoeg dezelfde golflengte wer ken. Bij wijze van proet gaat de BBC nu van 8 april af gedurende drie weken het Nederlandse programma van kwart voor zes tot kwart over zes later op de avond, van kwart over acht tot kwart voor negen nogmaals uitzenden op dezelfde gloflengten, 224 meter en in de 41-meter band. Voor rapporten over de ontvangst van luisteraars houdt de BBC zich aanbevolen. Griep. Sinds midden-februari zijn in Op- per-Oostenrijk tien personen aan griep overleden. Tot nu toe zijn meer dan vijf duizend griepgevallen geconstateerd. Komeet. Het observatorium van Mount Hamilton (Californië) heeft aan de zui delijke hemel een nieuwe komeet ont dekt. Botsing. In Noord-Bohemen is een autobus onder een trein gekomen. Negen per sonen zijn gedood en veertien ,gewond, van wie zeven ernstig. Terug. De eerste secretaris van de Sovjet- russische communistische partij Kroesj- tsjev, die sinds 15 maart in Warschau verbleef om de begrafenis van zijn Poolse collega Boleslav Bieroet bij te wonen, is in Moskou teruggekeerd. Ongeljjk. De Britse werkgevers hebben geweigerd het beginsel van gelijke be taling voor vrouwen en mannen in de nationale machine-industrie te erken nen. De vakbonden eisen voor de vrou wen in de industrie het minimum week loon dat voor mannen geldt. De bespre kingen zijn vastgelopen. Vakbondslei ders zijn van plan de regering te vragen een commissie van onderzoek in te stel len. Luidruchtig. Bij het afscheid van de com mandant van het vijfde Amerikaanse legercorps, luitenant-generaal Hart, vuurde de tiende Amerikaanse infante riedivisie vijftien kanonschoten af. Kor te tijd later kwamen er bij de militaire autoriteiten eisen tot schadevergoeding binnen voor 25 ruiten, die door de lucht druk gesneuveld waren. Vjjfentwintigduizendste. De vijfentwintig duizendste van de vluchtelingen die zich krachtens een speciale regeling in de Verenigde Staten mogen vestigen, is in New York aangekomen met zijn gezin. Het is Karoly Acs, een 29-jarige Hon gaar, die in 1951 met zijn vrouw Mathil- de uit zijn land vluchtte. Zij hebben twee kinderen, Geza, vier jaar en Eliza beth, drie jaar oud. Het gezin gaat zich vestigen in Chicago. Verkeer. Een regeringsrapport dat te Kam pala, de hoofdstad van Oeganda, is uit gekomen, vermeldt dat in het afgelopen jaar zes personen door buffels zijn ge dood en 32 personen zijn gewond. Vier mensen werden door krokodillen ge beten. Vriendjes. Een Oost-Berlijnse officier van justitie, een vrouwelijke rechter en drie functionarissen van de Oost-Berlijnse politie zullen „disciplinair gestraft" worden omdat zij samengespannen had den in een intrige tegen een ander par tijlid en hem zonder reden hadden laten arresteren. Er zouden nog vier andere partijleden bij het komplot betrokken zijn geweest. Gevleugeld. De Deutsche Lufthansa heeft bij Lockheed (Californië) vier super- Constellations type 1649 a voor haar overzeese lijndiensten besteld. In het begin van de zomer van 1958 wordt de aflevering van de nieuwe toestellen verwacht. Onlangs heeft de maatschap pij bij Vickers (Engeland) negen toestel len van het type „Viscount 810" besteld, die in de zomer van 1958 in gebruik zullen worden genomen. Binnenkort worden nog drie super-Constellations type 1049 g verwacht. Toestellen van dit type worden op het ogenblik op de over zeese diensten van de maatschappij gebruikt. Vrouwenhandel. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft berichten tegengesproken, als zouden jaarlijks duizenden vrouwen en meisjes uit Frankrijk verdwijnen als slachtoffer van vrouwenhandel. Volgens de minis ter is het politietoezicht op de stations, in de havens en op de vliegvelden dus danig, dat het onmogelijk is iemand tegen zijn wil Frankrijk te doen ver laten. Vrouwen, die zich voor bepaalde bestemmingen in Noord-Afrika en het buitenland beschikbaar stellen, verlaten het land uit vrije wil, meestal na een contract voor dienstneming als bar meisje, cabaret-dienster Of mannequin getekend te hebben. Onvoldoende. De Italiaanse linkse socialis ten, die sedert de oorlog nauw verbon den zijn met de communisten, willen niet meedoen aan de „posthume veroor deling van Stalin". Volgens het socialis tische blad „Avanti" hebben de Sovjet leiders onvoldoende redenen gegeven voor de aanval op Stalin. De manier waarop Stalins veroordeling nu ge schiedt, kan volgens de socialisten de „democratische ontwikkeling van de arbeidersbeweging" schaden. Hef blad roept alle communisten op een grondig onderzoek in te stellen naar de redenen van de plotselinge aanval en de moge lijke gevolgen ervan. GAVEN WE de vorige keer een citaat uit het Oude Testament, waaruit de han delsbetrekkingen tussen de Phoenicische stad Tyrus en de geheimzinnioe stad Tar- sis duidelijk aan het licht traden, ook van daag zullen we een beroep op de Bijbel moeten doen en wel op het boek Jesaja (231), waarin de profeet zegt: „Huilt gij 'schepen van Tarsis, want zij is verwoest, dat er geen huis meer is, dat niemand daar meer ingaat Er scheen zich in Tarsis dus een ramp te hebben voltrok ken, waarvan de geruchten zelfs tot in het verre Palestina waren doorgedrongen. Volgens prof. A. Schuiten die zich in het bijzonder met het vraagstuk van Tarsis heeft bezig ge houden, is het aan geen twijfel onderhevig dat deze stad identiek is met de door de Grieken genoemde stad Tartessos, waar van de ligging aan de vroegere monding van de Guadalquivir in zuid-Spanje moet worden gezocht. Hier werd het zilver en koper uit het Serra Morena gebergte ge wonnen, en het tin werd door de Tarte- siërs zelf uit het buitenland betrokken, aanvankelijk van de bewoners van Bre- tagne, later uit Cornwall. Sporen van ijzer ertsbewerking zijn in dit gebied reeds aan toonbaar uit ongeveer 2500 v. Chr. en het is aannemelijk dat kort na de ontdekking van het tin op de Britse eilanden de be woners van dit gebied er in slaagden het zo belangrijke brons te vervaardigen. Voorzag Tartessos oorspronkelijk het ge hele Middellandse-zeegebied van deze waardevolle metalen, toen de Phueniciërs deze beschaving in zuid-Spanje hadden ontdekt, stichtten zij omstreeks 1100 v. Chr. de stad Gades, die we kunnen beschouwen als een factorij, in het leven geroepen door dezelfde motieven als die, welke tot de stichting van Batavia hebben geleid in de tijd van de Oost-Indische Compagnie. Na de stichting van de Phoenicische fac torij Gades behoefde Tartessos nog nau welijks handel met de Middellandse Zee te drijven, want dit werd geheel door de Phoeniciërs overgenomen. Het is echter waarschijnlijk dat de bewoners van Tar- tessos zelf de scheepvaart met het noorden, dus met het tin- land, in handen hielden. De Phoenicische volksplan tingen aan .de zuidkust van Spanje, op de Balearen en op de noordkust van Afrika waren echter niet voldoen de om. het handelsmonopo lie te verzekeren. Om nu te verhinderen dat de Grieken de Zuilen van Hercules zouden passeren en het rijke handelsgebied Tartessos zouden ontdekken, strooiden de Phoenicische zeelui in gesprekken met hun Griekse collega's het praatje in de wereld dat niemand de Straat van Gibraltar kon passeren, want dat daarachter de ver schrikkelijke Okeanos begon, de huivering wekkende rivier zonder begin en einde, dat men in dat gebied aan alle huivering wekkende verschrikkingen was overgele verd, dat men van de aarde af zou zeilen, en al dergelijk fraais meer. De Griekse op vatting, dat voorbij de Zuilen van Hercules de onderwereld begon, is daarvan een overblijfsel. Met dat al zijn we nog steeds niet toe gekomen aan de ramp die zich over Tarsis heeft voltrokken en waarvan Jesaja ver haalde. Daarover morgen. H. PéTLLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2