Gekrakeel over van minister dreigement Suurhoff Uitgaan in Haarlem Vandaag wordt over de Ouderdomswet beslist M! Breiwol Éi Wv.meijec Agenda voor Haarlem Meubels opknappen?... Prachtbijts CêpTBm\ L Vijftig jaar geleden ^Hoe is het ontstaan?^ Bouwactiviteit in Noordholland zette zich in 1955 gestadig voort TWEEDE KAMER Wollen Deux Pièces 3 met <zutU hMtdevtweec Kerkelijk Nieuws Grondwetsherziening Een krans en een klacht Kort nieuws Dit woord KABOUTER l^ prachtwol- prachtresultaten! GROTE HOUTSTRAAT Eerst vraagpunt, daarna wetsontwerp I. G. Farben zoekt schikking met slavenarbeiders Reisvereniging schreef al 1800 reizen uit Nieuw reisvoertuig: hotel-bus Kou en Pijn DA M 0 a Uit Haarlems Dagblad van 23 maart 1906 VRIJDAG 23 MAART 1956 (Van onze parlementaire redacteur) DE LAATSTE LOODJES wegen het zwaarst. Dat bleek donderdag op pijnlijk ver rassende wijze. Want na het tussen minister Suurhoff en de commissie van voor bereiding gepleegde overleg over de problemen inzake mogelijkheid van aanpassing van pensioenen uit pensioenfondsen bij het ouderdoms-bodempensioen, ontspon zich een heftige eindstrijd. In het overleg scheen voldoende overeenstemming bereikt te zijn over de kwestie van enige beperking der aanpassingsmogelijkheid. Er was nu een gewijzigd amendement-De Kort (KVP), hierop neerkomende, dat de verminde ring van een pensioen uit een pensioenfonds niet meer mag bedragen dan ten hoogste 60 pet van het ouderdomspensioen. Aanvankelijk was dat maximum op 50°/o gesteld. Daarnaast was nog aan enige andere verlangens van de minister tege moet gekomen, zodat deze zich bij een eventuele aanneming van dit amendement kon neerleggen. Zover kon het donderdag echter nog niet komen, doordat in het bijzonder prof. Oud (VVD) geducht van leer trok, omdat de minister van Sociale Zaken het „onaanvaardbaar" had laten horen, zowel ten opzichte van het amende ment van mr. Van Leeuwen (VVD), dat reeds ingegane pensioenen op grond van deze wet geheel van aanpassing wilde uitsluiten als voor schrapping van de artikelen 61 en 62, inzake de aanpassingsmogelijkheden. Er zat ongetwijfeld iets waars in de op merking van mr. Burger (PvdA), dat deze slotfase van de behandeling van dit wetsontwerp geen compliment voor de Ka mer inhield, aangezien het ontwerp blijk baar alleen het Staatsblad zou kunnen be reiken als de minister wat deze deed en ook wel moest doen bereid was zijn hoofd op het blok te leggen. Dit vonden prof. Oud en eveneens dr. Schouten (AR) onjuist. Zij klaagden over te weinig eer bied door de andere partijen aan de dag gelegd tegenover de minderheid, die voor een goede zaak vocht. Deze goede zaak was volgens prof. Oud, dat hij opkwam voor verkregen rechten en tegen aantas ting daarvan. Waarop prof. Romme (KVP) hem voorhield, dat indien een vertegen woordiging van werkgevers en werk nemers in een pensioenfondsbestuur haar medewerking geeft aan een mogelijkheid tot korting op de pensioenen, het „onge past" is dat aantasting van pensioenrech ten te noemen. „Dat is een oud-liberaal standpunt" riep hij uit. „Het uwe is oud katholiek" interrumpeerde de heer Wa genaar (CPN), hetgeen prof. Romme be antwoordde met de opmerking: „Maar dan oeroud katholiek". Mr. Burger noemde het zelfs „dema gogisch" te spreken van verkregen rech ten, als men nalaat erbij te zeggen, dat er betere rechten (te weten een waardevast bodempensioen) voor in de plaats komen. Minister Suurhoff betoogde nog eens, dat het er alleen om ging een onredelijke en maatschappelijk onjuist te achten cu mulatie van pensioenen te keren. Maar de Kamer verkeerde niet meer in de stem ming om zich te bepalen tot een zakelijk beschouwen van het wezen der kwesties, die bij de artikelen 61 en 62 én de in dat opzicht ondernomen amenderingspogingen in het geding waren. Soms had het er veel van, dat het steekspel beheerst werd door de gedachte, dat de verkiezingen in zicht komen en daarom het uur was aangebro ken voor „eventjes afrekenen", bijvoor beeld wat de verantwoordelijkheden be treft. Nadat de heer D e K o r t (KVP) ver klaard had te betreuren, dat de minister zijn oorspronkelijk amendement ook nog in het overleg zozeer had bestreden, zodat er nu alleen maar een compromis en niet meer een synthese tot stand was gekomen, schetste prof. Oud zijn verantwoordelijk heid als Kamerlid. Zo lang mogelijk zou hij strijden tegen de artikelen 61 en 62, die het prijsgeven van verkregen rechten in houden. Mocht echter een Kamermeerder heid die artikelen toch aanvaarden, dan zou hij niet tegen de wet stemmen. Maar wanneer die artikelen zouden verdwijnen en de minister daarom intrekking van het wetsontwerp zou bevorderen, kwam dat volledig voor de verantwoordelijkheid van de minister. Deze stelling was volgens ADVERTENTIE BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Amersfoort-West J. J. Ar nold te IJmuiden en G. Zomer te Vrou wenpolder, van wie eerstgenoemde is be roepen. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Zwolle Eemdijk. M. Vlietstra te Ned. Herv. kerk In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten prof. Romme niet vol te houden. Degene, die het ministeriële „onaanvaardbaar", dat wil zeggen de gevolgen daarvan, voor zijn rekening durft nemen, draagt daarvoor zijn eigen verantwoordelijkheid. Aanneming van het onaanvaardbaar verklaarde amen dement-Van Leeuwen of verwerping van de artikelen 61 en 62, waardoor het ont werp voor minister Suurhoff onaanvaard baar zou zijn geworden, zou een door de Kamer verrichte daad zijn, waarvoor dan prof Oud wel degelijk mede de verant woordelijkheid zou dragen. De vraag rees bij de woordvoerder van de KVP of men hier niet te maken had met een vlucht van prof. Oud voor de verantwoordelijk heid. Dr. Schouten stond aan de kant van prof. Oud. Hij duchtte onredelijkhe den van de artikelen 61 en 62. Op zijn beurt kwam prof. Oud vertellen, dat prof. Romme niets van zijn betoog had begrepen. Overigens zei de VVD-spreker niet te geloven, dat minister Suurhoff zou verdwijnen: Hij kon immers op te steun van de PvdA en van de KVP rekenen? Toch had de minister heel duidelijke taal gesproken. Zij kwam hierop neer, dat hij zowel bij aanvaarding van het amende ment-Van Leeuwen als bij verwerping van de artikelen 61 en 62 ernstige sociale en politieke gevolgen zag. Hij zou dan schor sing van de beraadslagingen verzoeken, waarna de kans op intrekking van het ont werp groot zou zijn. Dit zou voor hemzelf duidelijk politieke gevolgen met zich mee brengen, zulks eveneens als het niet tot intrekking zou komen. Nu was het wel duidelijk, dat het zo'n vaart niet zal lopen, aangezien de regering ongetwijfeld wel de overwinning zal be halen, zij het dan onder protest van de VVD en van de- Anti-Revolutionaire frac tie. Haar woordvoerder, dr. Schouten vond dat er „pit twee vaatjes" werd getapt Eerst legt men aanpassingsmogelijkheden in het wetsontwerp en dan gaan KVP en PvdA samen die mogelijkheden weer be perken. Sprekers conclusie was: „Deze gang van zaken hindert mij op grond van goede staatsrechtelijke verhoudingen". Het debat van donderdag had een be denkelijke kant, vooral ook doordat men zo nu en dan veel meer bezig was met allerlei politiek geredetwist dan met rus tige bespreking van het aanvankelijk in zulk een vreedzame sfeer begonnen debat over wat een nationale oplossing van een nationaal probleem genoemd mag worden. Hiervan viel in deze slotfase nauwelijks meer iets te bespeuren. Vandaag valt de beslissing over de nog aanhangige amende menten en over het wetsontwerp. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft twee ontwer pen tot Grondwetsherziening zonder hoof delijke stemming en zonder debat aange nomen. Het eerste voorstel diende om als nog in een Nederlandse in plaats van een rijkswet die veranderingen in de grond wettelijke aanduiding van de krijgsmacht opgenomen te krijgen, welke alleen op Nederland en niet tevens op de West be trekking hebben. Aanvankelijk stonden zij in een rijkswet, doch de Kamer had toen minister Beel gedwongen - dit ter wille van de juiste vormen - de slechts ten op zichte van Nederland toepasselijke bepa lingen er uit te halen, om dan nu met een formeel ook volkomen in orde zijnd ont werp van een gewone Nederlandse wet voor de dag te komen. Van minder formele aard was het andere herzieningsvoorstel. Afgevaardigden uit verschillende fracties hadden het initiatief genomen om, overeenkomstig een reeds in 1952 daarover door de Kamer aangenomen motie, de Grondwetsartikelen over het tijdstip van aftreden van Tweede- en Eer ste Kamerleden zo te wijzigen, dat voor taan onomstotelijk zou vaststaan dat zij aanblijven tot het ogenblik, waarop de nieuw gekozen Kamers bijeenkomen. Zodoende zal onder meer, indien zich ooit eens iets mocht herhalen als zich ten gevolge van de tweede wereldoorlog heeft voorgedaan, toen onderwijl het houden van verkiezingen niet mogelijk was, nooit een parlementair „vacuum" ontstaan als de periodieke verkiezingen niet op tijd heb ben kunnen plaats vinden. Minister Beel bepaalde zich tot de verklaring, dat hij over dit uit Kamerinitiatief geboren voor stel zijn mening moest voorbehouden, tot dat de regering eerst het advies van de Raad van State zal hebben ingewonnen, hetgeen pas zal gebeuren, nadat ook de Eerste Kamer zich met dit ontwerp zal hebben verenigd. OOOCXXXXXXXXXlOOOOCOCOOCOOOOOOfXXOOOOOOQCXXXXXXXXXOOOOOOC Donderdagmiddag werd een krans ge- legd bij het bronzen beeld van mevrouw M. van Reenen-Völter te Bergen aan I Zee, die een halve eeuw geleden het initiatief nam tot het stichten van het baddorp. De kranslegging geschiedde j in aanwezigheid van een dochter en een zoon van de stichteres, mevrouw I L. E. van Panhuys-Van Reenen en mr. J. J. H. J. van Reenen, en enige klein kinderen. Tot de aanwezigen behoorden tevens de burgemeester van Bergen, dr. W. Huygens, de beide wethouders en het gemeentebestuur. Mr. Van Reenen herinnerde met enige j woorden aan de idealen van zijn moeder, die wel in flagrante tegenspraak zijn met de plannen van het gemeentebe- stuur van Bergen en met de gang van zaken op het gebied van de ontwikke- ling van de badplaats op het ogenblik. DOOOCIOCOOOOCXDOOOOOCX^DOOOOOCOOOOOOOOCICOOOOOOOCXXOOOOOOOOO Cultuurbank 75 jaar. Ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan heeft de Cultuur- bank N.V. (Cultuur-, Handel- en Industrie- bank donderdag in het I.C.C. te Amster dam een receptie gehouden. De directeur de heer E. M. van Veen, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Beroepen te Zuid-Beyerland P. Westland te Waarder. Benoemd tot geestelijk ver zorger vormingsleider v. d. Stichting Hoeo- derloo B. Kristensen te Blya (Fr.) - tot hulpfured. te Schoonebeek J. v. d. Molen, hulppred. te Nieuw Stadskanaal. Geref. kerken Tweetal te Drachten K. F. Schuring te Erica en J. Wolven te Grootegast. Examens Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het kand.ex. economie Ra den Surjanto Utomo te Surabaja (Ind.). Kabouters of, zoals ze eigenlijk heten, kaboutermannetjes zijn kleine, gedien stige huisgeesten, meestal wonend in de dakspanten en steeds bereid de bewo ners in hun bezigheden bij te staan. In sommige streken zegt men niet: kabou ter, maar klabouter. Deze vorm brengt ons op het spoor van de oorsprong van het woord. Klaboutermannetje is een verlengde vorm van klautermannetje. In Göttingen kent men nog het klater- manneken als het spook, waarmee men kleine kinderen bangmaakt, dus als on ze boeman. Invloed van het woord: ko bold op de vorm: kabouter is wel waar schijnlijk. Het eerste lid van dit Duitse woord is: kobe, dat: schuur, huis bete kende; het tweede hangt samen met: houden. Een kobold is dus een huisbe stuurder, een huisgeest. TONEEL EN DANS Zaterdag 24 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuwe Comedia» geeft een opvoering vain „Lieve schim" („Ombre Chère) van Jacques Deval met: regisseur Guus Her mus, Magda Janssens en Bep Dekker. Decor: Lucas Wensing. Zondag 25 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuwe Comedia geeft een voorstelling van „Vals beschuldigd" van Philip King, onder regie van John Gobau, met in de voornaamste rollen: Guurs Hermus, Magda Janssens, Marion Gobau, Bep Dekker en Ton Kuyl. Decors van Lucas Wensing. Maandag 26 maart, Stadsschouwburg, 10.30 en 14.30 uur: Het Nieuw Jeugdtoneel geeft voor de hoogste klassen van de Haarlemse lagere scholen een opvoering van het sprookje „De gelaarsde kat" in een bewer king en onder regie van Cruys Voorbergh. MUZIEK Vriidag 23 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Negende en laatste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van gastdirigent Jan de Hoog. Solisitsche medewerking: Theo Olof. viool. Uitgevoerd worden: Symfonie no. 88 van Joseph Haydn, het Vioolconcert van Pro- kovjev en de Vijfde Symfonie („Uit de Nieuwe Wereld") van Antcmin Dvorak. Zaterdag 24 maart, Aula Stedelijk Gymna sium, Prinsenhof, 20 uur: Muzie-k-uitvoe- ring door het gymnasiale schoolorkest Linos" met koor en enige solisten, Diri gent is Edua-rd Biele. Maandag 26 maart, Grote Markt, 15 uur: Bespeling van het carrillon van de Grote Kerk door stadsbeiaa-rdier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 30 maart, 11.3012.30 uur. Maandag 26 maart, Renaissancezaal Frans Halsmuseum, 20 uur: Leendert Huges geeft een pianorecital, dat bestaat uit werken van W. A. Mozart. Uitgevoerd worden de Sonate K.V. 330, rondo's, fantasieën en variaties. Woensdag 28 maart. Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van de „Matthaus Passion" van Johann Sebastian Bach door de Chris telijke Oratoriumvereniging met vocale medewerking van Heieen Verkley, Wilhel- mina Ma-tthès, Han le Fèvre, Rom Kalma, Henk Meyer, Arie de Rijk en Hans, van der Leeuw. Verder: Piet Le-ntz, viola da gamba, de organist Piet Halsema, een kna penkoor onder leiding van Tom de Vries en het Noordhollands Philharmonisch Or kest. Het geheel staat onder leiding van George Robert. Donderdag 29 maart, Concertgebouw, 19.30 uur: Uitvoering van de „Matthaus Passion" van Johann Sebastian Bach door de Chris telijke Oratoriumvereniging. Voor de me dewerkenden zie onder: woensdag. Donderdag 29 maart, Renaissancezaal, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Comité voor Kamermuziek wordt een ADVERTENTIE vlotte moderne modellen VRIJDAG 23 MAART Minerva: „De prins student", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Het loon der schande", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer mad ness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een meisje voor dag en nacht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strandaffaire", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoog in het zadel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Semiramis", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van Metaluna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: 8.15 uur, Laatste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o. 1. v. Jan de Hoog met als solist Theo Olof, viool. De Leeuwerik: 8 uur, Openbare vergadering Partij van de Arbeid. Spreeksters mejuf frouw Corrie Tendeloo en mevrouw N. van de Wall—Duyveodak. Minerva-theater: 8 üur, Voor de Volksuniversiteit spreekt Kees Hana over „Lenteglorie aan de Cöte d' Azur ZATERDAG 24 MAART Minerva: „De prins student", alle leeft., 2 30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het loon der schande", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Summer madness", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een meisje voor dag en nacht", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strand affaire", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hoog in het zadel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Semiramis", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van Metaluna", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 8 uur, Nieuwe Comedia geeft uitvoering van „Lieve schim". Aan het dezer dagen verschenen jaarver slag over 1955 van de directie van de We deropbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Noordholland is het volgende ontleend: De wederopbouw had geregelde voort gang, zij het dat de uitvoering van de we- deropbouwplannen in de ene gemeente sneller, in de andere langzamer ging dan in de voorafgaande jaren. In de meeste ge meenten zijn de plannen voor viervijfde verwezenlijkt te weten: Bergen aan Zee. Castricum, Velsen, Diemen (85 en Zandvoort (85,%, exclusief Noord). Alleen in Den Helder en Zandvoort-Noord bleef de ontwikkeling hierbij, naar verwacht kon worden, achter. De bouwactiviteit zette zich in het ver slagjaar gestadig voort. De voortgang wordt duidelijk gedemonstreerd door de stijging van de (in Noordholland, exclusief Amsterdam) in de bouw geïnvesteerde be dragen met 23 of 48 miljoen gulden ten opzichte van 1954. Uiteraard is deze op merkelijke stijging deels het gevolg van het prijsverloop doch anderdeels van de werke lijke toeneming van de bouwactiviteit, die zich in vrijwel alle sectoren voordeed, maar vooral in de industrie- en woning bouw. Het aandeel van de industrie in de totale produktie van het jaar klom van 10 in 1953 via 15 in 1954 tot 20 in 1955. De grootste bedrijvigheid deed zich voor in de Zaanstreek en aan de IJmond. Blij kens de in Beverwijk en Velsen afgegeven bouwvergunningen eiste daar de industrie 54.5 en de woningbouw 37.4 van het bouwvolumen op. De bouwactiviteit ging in 1954 al gepaard met overspanning van de markt. Uiteraard waren de moeilijkheden in 1955 nog groter, met name voor de aan een maximum ge bonden werken, zoals de woningwetbouw en de boerderij enbouw. Ondanks deze moeilijkheden is (wederom exclusief Am sterdam) 99.5 van het woningcontingent verbruikt. Terloops kan hierbij nog opge merkt worden, dat in 1955 geen enkele systeemwoning in aanbouw was. Door de directie is in het verslagjaar in- zaken 412 woningen tot onbewoonbaarver klaring geadviseerd; in het vorige jaar om trent 593. Bij deze teruggang speelde ge brek aan vervangingsvolumen een rol. In de cijfers zijn niet begrepen de feitelijk on bewoonbare woningen die door de gemeen ten aangekocht en gesloopt zijn, doch die krotten, die met behulp van bouwpremie en krotopruimingstoeslag vervangen zijn. Ook verdient nog vermelding de verbe tering en splitsing van bestaande wonin gen, waarbij wederom veelvuldig gebruik gemaakt werd van de betrokken financie ringsregeling. In het verslagjaar werd op 49 binnengekomen aanvragen inzake steun bij woningverbetering gunstig be schikt; voor splitsing werd in 36 gevallen rijksstëun verleend en voor het vervangen van tonprivaten werd in 839 gevallen sub sidie toegekend. (Van onze parlementaire redacteur) Op 10 april, de dag waarop de Tweede Kamer na het Paasreces haar arbeid zal hervatten, komt eerst een vraagpunt met betrekking tot de opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de ongehuwde vrouw aan de orde. Daarna zal minister Van Oven, rekening houdende met de uit spraak van de Kamer, het desbetreffende wetsontwerp gaan verdedigen. Dit zinde prof. Gerbrandy (AR) niet. Mr Van Oven had als minister een eigen verantwoorde lijkheid en moest niet eerst als een notaris registreren, wat de Kamer over het vraag punt zou zeggen. Namens de vaste com missie voor privaat- en strafrecht viel prof. Oud (WD) het voorstel van de voor zitter bij om deze procedure toe te passen. Porf. Gerbrandy kreeg voor zijn verzet onvoldoende bijval, zodat inderdaad de gang van zaken zal zijn, dat eerst het vraagpunt, daarna het ontwerp aan de orde zal komen. FRANKFORT (Reuter) Volgens een woordvoerder van de commissie, die be last is met de liquidatie van het I. G. Far ben Concern, zullen de schadeloosstellings- eisen voor in totaal ruim 55 miljoen gul den, die ongeveer 2.200 voormalige slaven arbeiders tegen de I. G. Farben in liqui datie hebben ingediend, waarschijnlijk door middel van een compromis worden ge regeld. Bij het hof van beroep te Frankfort is thans een proefproces in behandeling van de heer Norbert Woolheim, een thans te New York woonachtige, in Duitsland ge boren Jood, die van de I. G. Farben scha devergoeding eist wegens het geestelijk lijden, dat hij als slavenarbeider gedurende de laatste twee jaren van de oorlog in het concentratiekamp Auschwitz heeft onder gaan. In 1953 besliste het gerechtshof te Frank fort, dat hem tienduizend DM schadever goeding moest worden betaald. De I. G. Farben in liquidatie tekende in het begin van het vorig jaar beroep aan tegen deze uitspraak. Het hof van beroep te Frank fort heeft nog geen uitspraak gedaan, maar een compromis voorgesteld. Volgens de woordvoerder ziet het er naar uit, dat onderhandelingen, die nu worden gevoerd door de liquidatiecommissie en de conferentie inzake Joodse materiële vorde ringen op Duitsland, bevredigende resul taten zullen opleveren, daar beide partijen een oplossing wensen, die voor alle be trokkenen aanvaardbaar is. De conferen tie vertegenwoordigt ook de niet-Joodse slavenarbeiders, die in het concentratie kamp Auschwitz verbleven. De I. G Farben is bereid een zekere schadeloosstelling te betalen, zonder daar bij echter schuld of nalatigheid van haar kant te erkennen. Een regeling moet bo vendien voor de I. G. Farben de waarborg inhouden, dat er verder geen eisen zullen worden ingediend. Het resultaat van de onderhandelingen is van groot belang voor de verdeling van de resterende activa van het concern onder de voormalige aandeelhouders. Deze ver deling moet wachten, totdat alle vorde ringen op de maatschappij zijn geregeld concert gegeven door het duo Tilly Kees- sen en Jacques Holtm- i, viool en piano. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, ingang Klein Heiligland, aanvang 20 uur. Dinsdag 27 maart. Forumavond met als on derwerp „Wat doet u met uw vrije tijd?". Vragen hierover zullen worden beant woord door mevrouw M .van deT Wall Duyvendak, dr. A. van Biemen. d-rs. H. W. M. van Run en R. Postma. Leider is Jaap Buys Jr. Donderdag 29 maart: Laatste van vier lezin gen met lichtbeelden in de cursus „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum" door de heer H. P. Baard (ingang Groot Heiligland). Vrijdag 23 maart: Lezing met lichtbeelden van Kees Ha-na over „Lentegloren aan de Cöte d' Azur. (Minerva-Theater, Heem- stede) GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 23 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voordracht met kleurenfilm over „Onder de zon van Ceylon" door mr. A. L. Hustinx. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, ex positie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1016 uur, des zondags van 1316 uur. Teylers Museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain; Fossielen en mine ralen, historische natuurkunde-instru- menten. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerst? zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramen-ten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse Voorstellingen). Geopend op aan vraag, ieder uur van de dag. Zondags ge sloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy: Tentoonstel ling van werken van mevrouw Jo Kruyder Bouman. Van 24 maart tot 23 a-pril. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische Stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Sociëteitszaal van de Waag: „Kunst zij ons doel" exposeert reisschetsen uit Frankrijk van Leen Spierenburg en W. A. de Wijn. Op 17, 18, 24, 25 en 31 maart en 1 en 2 april van 1317 uur. DIVERSEN Vrijdag 23 maart, Brinkmann, 20 uur: Voor de gemeenschap Haarlem en omgeving van het Humanistisch Verbond spreekt dr. W. J. Jong over „Het geval Autherine Lucy". Vrijdag 23 maart, De Leeuwerik, 20 uur: Bijeenkomst van de Partij van de Arbeid. Spreeksters: mejuffrouw Corrie Tendeloo over „De gehuwde vrouw in gezin en werk" en mevrouw M. van der WallDuy vendak over „De ongehuwde vrouw en haar woonproblemen". Zaterdag 24 maart, Wethouder Westerveld- school, 14 uur: Uitvoering van ballet en gymnastiekgroepen van de speeltuinver- ADVERTENTIE Ook dit jaar is de reislust voor de zo mervakanties weer zeer groot. De Neder landse Reisvereniging heeft daarmee reke ning gehouden en bijna 1800 reizen uitge schreven voor ongeveer 50.000 reislustigen. Dat moest ook wel, want het aantal nieu we leden in het nog niet afgesloten kwar taal overtreft reeds met een kwart het aantal, dat in de overeenkomstige periode van 1955 werd ingeschreven. Zoals de zeer talrijke inschrijvingen nu reeds bewijzen, zijn voorshands Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk de voornaamste riesdoelen. Na enige terug gang zijn België en Luxemburg weer meer in trek, dan in het vorige seizoen. Frank rijk staat, wellicht mede door voordelige spoorwegtarieven, aan de top voor wat de Cöte d'Azur en Parijs betreft. Maar ook de drie andere landen hebben door voor delige spoorwegtarieven weer de volle be langstelling. Joegoslavië zal het dit jaar moeilijk hebben. Ondanks de 33,3 percent toeslag op buitenlandse valutas voor toe risten heeft dit land het nadeel, dat de hotelprijzen. behalve in Slovenië, aanzien lijk verhoogd zijn. De NRV slaagde er in enige oude, goedkopere hotelcontracten te verlengen. Een vreemd, doch aangenaam voertuig zal in het komende vakantieseizoen de „hotel-bus" zijn. Daarvan zijn er op het ogenblik twaalf in de wereld, gebouwd door een Duitse fabriek. Een daarvan is door de NRV op proef gehuurd en onder tussen reeds uitverkocht voor een serie reizen. Deze bus is een uitklapbare kam peerwagen voor veertig personen met tweepersoons slaapkabines. Men rijdt er mee van kampeerplaats naar kampeer plaats, doch keuken, ijskast, toilet, kleed- en toiletgelegenheden zijn ingebouwd. Het reizen met deze bus is vrij goedkoop. Zaterdagavond 24 maart geeft „Het Nieu we Comedia" in de Stadsschouwburg de eerste voorstelling in Haarlem van „Lieve schim" een blijspel van Jacques Deval. Wij zien hier regisseur Guus Hermus en Annie van den Vorstenbosch in één der scènes. emigin-g „Het Vondelkwartier" uit Oud- Schoten. Zaterdag 24 maart, Concertgebouw, 20 uur: De gymnastiekvereniging „Concordia" geeft een gala-uitvoering ter gelegenheid van haar zeventigjarig bestaan. Mede werking verlenen het dames-keurkorps van het Koninklijk Nederland-s Gym-nastiek- verbon-d en een herenploeg van De Halter. Na afloop bal. Zondag 25 maart, Cinema-Palace, 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Mor gen begint het leven", 18 jaar. Zondag 25 maart. Lido-Theater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de operafilm „La Traviata", 14 jaar. Zondag 25 maart, Studio-theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De witte droom" met medewerking va" de Weense IJsrevue van Karl Schafer, alle leeftijden. Maandag 26 maart, Sionskerk, uur: Op voering van het lekenspel „De vierde wijze uit het oosten" va-n H. Dijke door de Her vormde Jeugdraad Spaarndam-Haarlem onder regie van de heer A. Jansen. Maandag 26 maart, Begijnhofkapel, 20 uur: Interkerkelijke samenkomst. Za-ngdienst van 19.30 uur af. Dinsdag 27 maart, Sionskerk, 20 uur: Opvoe ring van het lekespel „De vierde wijze uit het oosten" van H. Dijke door de Hervorm de Jeugdraad 'Spaarndam-Haarlem onder regie van de heer A. Jansen. Dinsdag 27 maart, Brinkman, 18 uur: Tijdens een avondmaaltijd van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Haarlem, spreekt prof. dr. R. A. J. van Lier over „Ontwikkelings plannen voor Suriname". Dinsdag 27 maart. Stadsschouwburg, 19.30 uur: De toneelvereniging van het Coorn- hert-lyceum geeft een voorstelling van „Een spel van liefde en haat". Woensdag 28 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De geheelonthoudersto-m-lvereniging „Nieuw Leven" geeft een opvoering van „Drijfzand" van Mare Fontenel en Oscar Ferket, onder regie van Henk Nibbelink. Woensdag 28 maart, Brinkman, Houtplein, 20 uur: Voor het genootschap Nederland- Engeland houdt de heer H. W. W. Hannam van Scotland Yard een lezing over „The Towpath murders". Donderdag 29 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De geheelonthouderstoneelvereni ging „Nieuw Leven" geeft een opvoering van „Drijfzand" van Mare Fontenel en Oscar Ferket, onder regie van Henk Nib belink. Donderdag 29 maart, zaal Koningin Emma- school, 20 uur: Televisieavond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling met causerie en vertoning van films. ADVERTENTIE wrijft U weg met HEEMSTEDE. In de vorige Raads vergadering machtigde de Raad het Col lege van B. en W. om van mevrouw Van Merlen aan te koopen den benoodigden grond voor een nieuw Raadhuis. Voorts werd toen besloten aan de architecten Joh. Cuypers en Jan Sturt op te dragen, in samenwerking met den heer J. Th. Etmans te Haarlem, een bouwplan samen te stellen. In den tijd tusschen de vorige Raadszitting en de gisterenavond gehou- dene hadden deze heeren zich van hun taak gekweten en zoo prijkten gisteren avond de teekeningen aan de wanden der Raadszaal. De Voorzitter gaf een toelich ting, waaruit bleek dat de kosten, met inbegrip van den aankoop van grond, f 60.000 zullen bedragen. Deze gelden kun nen geleend worden tegen 3Va pet. rente. De vrijkomende grond van het oude Raadhuis zal naar schatting f 5000 op brengen. Met algemeen-e stemmen werd het voorstel van B. en W., om den bouw vol gens de gemaakte plannen te doen ge schieden, aangenomen. Aan het eind van de Raadszitting deed de heer Peeperkorn namens zijne mede leden het voorstel om die jaarwedde van den Burgemeester van f 1000 op f 1350 te brengen. De Voorzitter dankte den heer Peeperkom voor deze sympathiebetui ging, maar verzocht de verhooging pa-s op 1 Januari 1907 te doen ingaan, opdat zij niet op de financiën der gemeente voor 1905 zoude drukken. Een voorstel in dezen geest zal aan Ged. Staten worden voor gelegd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5