SKETCH BUNKIE EN RICK Moord met staatsie Expositie van onder werk van zeventigjarige Gerai de Jong TIMSTPA Friese beschuit FEUILLETON T5 SKETCH is geen sigaret die vandaag komt en morgen weer is verdwenen. SKETCH handhaaft zich jaar in jaar uit. Weet U waarom? Omdat hij goed is! 80 Ct vers in cellofaan Twee iaar geëist wegens inbraak Verdachte ontkent echter alle schuld „Oppositie Unie" bundelt verschillende partijen Raadsverkiezingen in Zoelen Binnenlandse voorraad aardappelen nog voldoende Salariëring bij het ULO BENT^Ü^oi^'M KUDDEDIER? Minister Luns: Dulles' woorden hebben regering diep geschokt" proef ze eens vers van Uw bakker... De zaak'Jungschlager Al 65.000 bewijzen van instemming met manifest „Het Atoom Amsterdam" kan doorgaan Bestelauto botst tegen boom; twee doden door Wil Wanting VRIJDAG 23 MAART 1956 ADVERTENTIE In jaren zag men niet zoveel belangstel lenden bij de opening van een tentoonstel ling van 'n levende Nederlandse schilder in het Stedelijk Museum te Amsterdam als bij die van de nu zeventigjarige Germ de Jong en hoewel ik moet zeggen dat hij inder daad een prettige kerel kan zijn in gezel schap, mag ik toch niet beweren dat hij zich populair heeft weten te maken door andere dingen dan zijn werk, dat bij een ieder zo aanslaat. Van maar weinig figuren kan gezegd worden, dat het werk een ieder kan boeien. Germ de Jongs werk heeft die illustra tieve kant, die de niet zo in moderne schil derkunst ingewijde altijd wel pakt door de beschrijving, om het zo maar eens uit te drukken, van het landschap, waarin men zich zo heerlijk kan vermeien, waarin men kan wandelen, dromen vaak. Zijn stadsge zichten hebben een treffende gelijkenis en die van Parijs vertonen, zonder banaal te worden, veelal die voor ons vreemdelingen voor deze stad zo typische dingen als bij voorbeeld die grote met reclames beschil derde blinde muren. Critisch gerichte figuren onderkennen een zeer eigen persoonlijkheid in Germ de Jongs werk. Hij is tijdgenoot van de schil ders van de Bergense School en ook wel thuis in die Noordhollandse contreien. In zekere dingen ziet men ook wel dat vóór het werk van Germ de Jong dat van de grote Franse schilder Cézanne is gekomen. Maar hoe verschillend is hij van de Berge- naars: de vormvastheid van hen, die wel eens krampachtigheden vertoonden,ligt hem niet, al kan men hem gezien bij voor beeld het doek „Provence" uit 1955, met een berg zoals Cézanne die ook wel schilderde - geen gebrek aan vormbeheersing verwij ten. Zijn wijze van kleurvlekken neerzetten doet enigermate aan die van die andere bekende Franse schilder Odillon Redon denken. Waarmee meteen sympathie voor Germ de Jongs werk verklaard is van hen, die tot mystiek neigen. Germ de Jongs co- loriet is rijk als dat van Jan Sluyters, maar verfijnder in het algemeen dan van deze schilder, die hij eens zo treffend portret teerde. Hij weet eenvoudig en tóch gede tailleerd te schilderen zonder dat zijn werk kleintjes behoeft aan te doen. En zo is zijn werk op grote afstanden herkenbaar als van zijn hand. Zijn verfijnd stellen van kleurwaarden tegen elkaar, de schone ara besken in zijn werk, maken hem ook boeiend voor de minnaars van de „abstrac te kunst". Niet altijd was zijn werk even goed. Een zekere populariteit dankt hij dan ook wel aan al te handig gedane illustratieve zaken, aan bloemstukken, die naar mijn smaak op het randje van de banaliteit staan. Wat wil men: niet iedereen kan altijd even sterk zijn en het brood moet verdiend worden! Hij bracht collega's, bezig met een nieuwe groepering, wel eens in moeilijkheden met henzelf, want men kon deze door hen als belangrijk erkende figuur toch moeilijk negeren! Nu was Germ de Jong nooit te lastig, want zelfcritiek heeft hij tenslotte genoeg. Dat maakte het dan ook mogelijk met een serie werk uit 1954 en 1955 weer te verrassen, werk van dezelfde kwaliteiten als het voor deze expositie uitgezochte oudere werk en tegelijkertijd toch een ontwikkeling vertonend. Een portrettist lijkt hij me niet. Men kan vermoeden dat hij wel over voldoende technische vermogens hiertoe beschikt, maar hij is te eigenzinnig om zich mede te laten leiden door de persoonlijkheid tegen over hem. Het lijkt of hij het onder het ADVERTENTIE ^.BABY'S Mkoü Geef d» behandeling, die Moeders in 104 landen ideaal vindenl Wrijf Vicks VapoRub tegen bed tijd op borst, keel en rug. De verzachtende dampen verruimen de luchtwegen en bedaren de hoest.Tegelijkertijd maakt de ver warmende pleisterwerking de be klemming los. Snellere verlichting! Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! werk als het ware laat afweten op het mo ment dat de verf er behoorlijk opzit. Steeds schrijf ik voluit „Germ de Jong" en ik heb hem nooit anders dan bij zijn voornaam of voluit horen noemen. Alsof een ieder voelt dat de enkele achternaam te algemeen klinkt voor deze toch zo uit zonderlijke figuur. De tentoonstelling duurt tot 8 april. BOB BUYS. De officier van Justitie bü de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste don derdagmorgen tegen een 34-jarige los- arbeider uit Beverwijk twee jaar gevange nisstraf omdat hij bewezen achtte, dat de Beverwijker de dader was van een inbraak die in de nacht van 5 op 6 januari in Velsen gepleegd was en waarbij een bedrag van 352 gestolen werd. De boekhouder van een aannemersfirma in Velsen ontdekte namelijk op 6 januari des morgens dat er uit een lade van zijn bureau een bedrag aan geld was verdwe nen en bovendien zag hij dat er pogingen in het werk waren gesteld om met een sleutel een brandkast te forceren. De rijks politie, die het onderzoek leidde, hield de volgende dag een los-arbeider aan, die ech ter ten stelligste ontkende iets met, de dief stal te maken te hebben. Wel gaf hij toe, dat hij de middag voor de inbraak bij het kantoor van de aannemer was geweest om zijn diensten aan te bieden en dat hij tege lijkertijd gevraagd had wanneer de lonen zouden worden uitbetaald. Bovendien had de verdachte toen hij aan gehouden werd. een biljet van honderd gul den en twee biljetten van vijfentwintig gulden in zijn portefeuille. Het bedrag dat uit het kantoor vermist werd, was onder meer ook verdeeld in dergelijke coupures en daarom zag de officier van Justitie dit punt als een van de redenen om aan te nemen dat de los-arbeider de inbraak zou hebben gepleegd. Bovendien voerde de officier van Justitie aan, dat de speurhond Arno bij een sorteerproef steeds de ver dachte als de dader van de inbraak zou hebben aangewezen en tenslotte wees hij nog op het langgerekte strafblad van de verdachte dat niet minder dan twaalf zware vonnissen bevat. De verdachte zelf ontkende alle schuld en ook de verdediger, mr. Obermann, ver klaarde er niet van overtuigd te zijn, dat zijn cliënt de inbraak gepleegd had. Pleiter drong er bij de rechtbank op aan voorzich tigheid te betrachten met de resultaten van de sorteerproef en voorts wees hij op het feit dat drie getuigen, die tijdens de zitting waren gehoord, verklaarden, dat de ver dachte waarschijnlijk de gehele nacht thuis was geweest. Mr. Obermann vroeg dan ook vrijspraak of, indien de rechter niet met zijn verweer kon meegaan, het rapport van een politie deskundige over de betrouwbaarheid van de sorteerproeven. De verdachte zelf wees er tenslotte op, dat hij, indien de rechtbank hem zou straf fen, onschuldig veroordeeld zou worden en dat hij dan ook nog een voorwaardelijk kwijtgescholden straf een jaar en vier maanden zou dienen uit te zitten. De rechtbank zal op 5 april uitspraak doen. De heer P. J. Gaillard, voorzitter van de Stichting de Nederlandse Conservatieve Partij, heeft medegedeeld, dat de personen, die zijn aangezocht voor de verkiezingen, kandidaat zullen worden gesteld door een bundeling, genaamd „Nederlandse Oppo sitie Unie", die dezer dagen is opgericht. De kandidaten zijn afkomstig uit kringen van de voormalige KNP, de VVD, het Jong Conservatief Verbond, de Neder landse Middenstandspartij, het voormalig KNIL en groepen Indische Nederlanders, „Recht en Vrijheid" enzovoort. De groe peringen zelf zullen hun zelfstandigheid behouden. In het dagelijks bestuur van de Neder landse Oppositie Unie hebben zitting ge nomen: P. J. Gaillard te Assen, voorzitter; C. H. Frijters te De Bilt, secretaris; mej. J. E. A. Wilschut te Assen, penningmees ter; G. van Dam te Amsterdam, propa gandaleider. Bij de in Zoelen gehouden gemeenteraads verkiezingen, die nodig zijn geworden door een nieuwe gemeentelijke indeling, zijn totaal uitgebracht 2071 stemmen, waarvan er 2038 geldig waren. De Partij van de Arbeid kreeg 1160 stem men; de gecombineerde lijst van V.V.D., C.H.U., A.R. en S.G.P. 759 stemmen en de gecombineerde lijst-Wadenoyen 119 stem men. Hierdoor kreeg de Partij van de Ar beid 7 zetels en de gecombineerde lijst V.V. D.. C.H.U., A.R. en S.G.P. 4 zetels. De gemeenteraad in de oude gemeente Zoelen was samengesteld uit 4 leden van de Partij van de Arbeid, 2 leden van de ge combineerde lijst V.V.D., C.H.U. en A.R. en 1 lid van de lijst Gemeentebelang. De grenswijzigingen, waardoor deze ver kiezingen nodig werden, betroffen drie gemeenten, namelijk Tiel, Zoelen en Wade- noyen. De gemeente Wadenoyen bestond uit de dorpen Wadenoyen en Drumpt.waar van het eerstgenoemde bij de gemeente Zoelen en het laatstgenoemde bij de ge meente Tiel is gevoegd. Volgens de oude samenstellingen hadden in de drie genoemde gemeenten met, totaal 29 raadszetels de Partij van de Arbeid 14 zetels, de K.V.P. 5 zetels en in diverse samenstellingen de A.R., de C.H.U., de V.V.D. en Gemeentebelangen totaal 10 ze tels. Bij de nieuwe indeling heeft Tiel 17 en Zoelen 11 zetels, zodat totaal 28 zetels wa ren te verdelen. Hiervan hebben in beide gemeenten gezamenliik de Partij van de Arbeid 15 zetels, d° K.VP. 5 zetels en de combinaties van A.R.. C.H.U., V.V.D. en S.G.P. 8 zetels gekregen. In antwoord op vragen van de heren Wagenaar en Haken (Comm.) over hoge winsten na de vorstperiode van de groot handel op voorraden land- en tuinbouw- produkten, heeft minister Mansholt in de Tweede Kamer geantwoord, dat niet kan worden gesproken van buitensporige win sten bij de groothandel en de industrie. De winst is iets gestegen, maar die stijging is in overeenstemming met de hogere kos ten voor verpakking en vervoer als gevolg van de vorstperiode. De regering heeft het niet noodzakelijk geacht maatregelen te nemen. Er is uit het buitenland een sterk toe genomen vraag naar aardappelen en daar door zijn de aardappelprijzen op de bin nenlandse markt aanzienlijk gestegen. De regering ziet geen gevaar voor een tekort aan aardappelen, al is de export groter dan normaal. Binnen tien dagen verwacht de minister een rapport over de voorraad- positie van de aardappelen. Indien dit er aanleiding toe geeft, zal de regering maat regelen overwegen om de binnenlandse consumptie van aardappelen veilig te stellen. In de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg in Ambtenarenzaken is, zoals gisteren bericht werd, overeenstem ming bereikt over een uitkering ineens over het jaar 1955 van 3 pet. te verlenen aan alle ambtenaren en arbeidscontractanten, die op 1 mei 1956 in dienst zijn. Deze uit kering zal gelijk worden uitbetaald met de vakantie-uitkering, welke verhoogd wordt tot 4 pet. van het maandsalaris voor elke maand, waarover in het daarvoor geldende berekeningstijdvak bezoldiging is genoten. Gepensioneerde ambtenaren die in 1955 of later met pensioen gingen, krijgen de uitkering van 3 pet. naar evenredigheid van het aantal maanden, dat in 1955 nog dienst is gedaan. Overeenstemming werd tevens bereikt over de toepassing van de toelage-regeling voor onregelmatige dienst bij de P.T.T.: verhoging van het zogenaamde smartegeld (uitkering, die weduwen van overleden ambtenaren ontvangen) van 6 tot 13 weken bezoldiging, en over een ontwerp-besluit tot wijziging van de salarisregeling voor het onderwijzend personeel bij het uitge breid lager onderwijs. De Centrale Commissie heeft tevens aan de ministerraad een voorstel gedaan voor de vaststelling van het bedrag der interim regeling ziektekosten rijkspersoneel 1956. ADVERTENTIE dig inefc «te n\a.ssa rvueeioopt en zich Lewü" misleiden door z.q.voordelige euxeilxAdwigen CON FECTIE IS GEEN massa-artikel 'oJAaO- Grote Houtstr. 12 Rick en Bunkie aten samen de peer op. Toen, met het hoofd nog vol van dat won derlijks, gingen ze slapen. De volgende dag was het eerste, wat Bunkie deed: kijken, of het krijtje er nog was Jawel, hij had het nog; hij had dus niet gedroomd! „Nou zullen we vandaag eens iets fijns verzinnen"zei hij, toen ze op weg naar school waren. „Hier, neem jij het krijtje maar eens, en teken iets". „Goed", zei Rick. „Maar wat?... Wacht eens... als ik eens 'n vliegtuig tekende? Dan dan konden we gaan vliegen, ergens heen!" En hij tekende een vliegtuig op een muur... 21-22 (Van onze parlementaire redacteur) Professor Romme heeft donderdagmid dag in de Tweede Kamer aan minister Luns vragen gesteld over de uitlatingen van de Amerikaanse minister Dulles in Djakarta. Dulles heeft daar onder meer gezegd slechts woorden van lof te hebben voor het beleid van de vooraanstaande Indonesische figuren en zich afzijdig te willen houden van de kwestie-Jungschla- ger. Prof Romme vond deze uitlatingen niet in overeenstemming met de bondge nootschappelijke verhoudingen tussen Ne derland en Amerika en hij vroeg of de regering zulks ter kennis van Amerika wil brengen. Minister Luns antwoordde dat de regering het geheel met prof. Romme eens is. De Nederlandse regering had verwacht dat minister Dulles, die ook bekend is met het schrijnende onrecht dat de Nederlandse arrestanten in het algemeen en de heer Jungschlager in het bijzonder wordt aan gedaan, althans getracht zou hebben een matigende invloed uit te oefenen. „De re gering is geschokt en teleurgesteld", aldus minister Luns, „daar door deze uitlatingen de heer Foster Dulles de indruk heeft ge wekt als zou de Amerikaanse regering het optreden der Indonesische regering tegen over Nederland en het eenzijdige verbre ken van plechtig gesloten verdragen bil lijken". „In stede van een bijdrage te leveren tot een NederlandsIndonesische toenadering, heeft minister Dulles zulk een toenadering, naar gevreesd moet worden, slechts be moeilijkt. Dit heeft de regering aanleiding gegeven, zowel bij een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag als door onze ambassadeur te Washington, uiting te geven aan haar diepe teleurstel ling over de voornoemde uitlatingen. In de bestaande bondgenootschappelijke verhou ding, waarin Nederland steeds loyale sa menwerking aan de Verenigde Staten ver leent, meent de regering begrip en sym pathie van de zijde der Verenigde Staten te mogen ver wachten voor essentiële Ne derlandse bzlangen, zowel in als buiten Europa", aidus de minister. „N.Y. Times": Verhouding is stroef geworden. (United Press) De „New York Times" heeft vandaag in berichten uit Den Haag en Djakarta aandacht geschonken aan de NederlandsAmerikaanse betrekkingen in het licht van de verhouding tot Indonesië en van het proces tegen Jungschlager. Walter H. Waggoner, de Haagse corres pondent van het invloedrijke Amerikaanse blad, merkt op dat de opvattingen van Nederland en de Verenigde Staten over In donesië zo ver uit elkaar liggen als men zich kan voorstellen en dat als gevolg daarvan de verhouding tussen Den Haag en Washington stroef is geworden. Als voorbeeld noemde hij het proces tegen Jungschlager. De meningen daarover in Den Haag en Washington lopen volgens hem ver uiteen De correspondent van de New York Times in Djakarta berichtte, dat gerekend naar Amerikaanse maatstaven het proces tegen Jungschlager niet sterk staat, maar hij voegde er aan toe dat de Indonesische rechtspraak geheel is gebaseerd op de Ne derlandse. Hij wees er op dat noch de rechter die over Jungschlager zal oordelen, nóch de openbare aanklager, nóch Jung- schlagers verdedigster een academische graad hebben. (UP) Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden, dat het ministerie bezig is met de bestudering van hetgeen de Neder landse grieven zijn, maar dat de kwestie te delicaat is om officieel te worden be sproken. Zij hadden de indruk dat de kwestie onder de aandacht van Dulles zal worden gebracht, nu deze in Washington is teruggekeerd. Consulaat in Duisburg. Te Duisburg in West-Duitsland is een consulaat der Ne derlanden opgericht. Met de leiding van deze post is belast mr. C. A. F. Kalhorn. Voorts is J. van der Ent Braat benoemd tot consul der Nederlanden te Essen. In Dortmund is een bureau van het consulaat-generaal dei- Nederlanden te Dusseldorf ingesteld. ADVERTENTIE Naar wij vernemen heeft het aantal ad hesiebetuigingen aan het Manifest der Ze ven ten behoeve van Jungschlager, thans de 65.000 gepasseerd. Behalve vele bewijzen van instemming uit Aruba en Curagao komen deze thans ook uit Zweden binnen, waar een actie comité onder Nederlanders adhesiebetui gingen verzamelt. In de gemeente Dantumadeel zijn in drie dagen tijd 3525 handtekeningen verzameld, welke door de burgemeester aan het actie comité zijn toegestuurd. Gedeputeerden keuren raadsbesluit goed Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het besluit van de gemeenteraad van Amsterdam bekrachtigd waarbij de gemeente Amsterdam medewerking ver leent aan de door een stichting te houden tentoonstelling „Het Atoom Amsterdam" gedurende de zomermaanden van 1957 op de luchthaven Schiphol en daartoe een krediet heeft verleend van 6,5 miljoen gulden. Hiervan is twee miljoen bestemd voor de aankoop en afbraak van de oude Fokkerloods ten zuiden van de uitgang der luchthaven- en voor het stichten van een nieuw complex ter plaatse, waarin de tentoonstelling kan worden ondergebracht. Deze gebouwen kunnen later een andere blijvende bestemming krijgen. De inrich ting der expositie kost twee miljoen en de voorbereiding en dekking van de exploi tatiekosten ruim 1 miljoen. De tentoon stelling zal in juni 1957 worden geopend. Op de rijksstraatweg tussen Doornspijk en Elburg is gisteren een bestelauto met een aanhangwagentje tegen een boom ge botst, waarbij twee inzittenden om het leven zijn gekomen. Een derde werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Zwolle ver voerd. De 41-jarige smid H. J. Okkerman uit Voorburg werd vrijwel op slag gedood; de 22-jarige J. H. F. Spanier uit Den Haag overleed tijdens het vervoer naar het zie kenhuis. De derde inzittende, de 17-jarige M. van der Zwan, eveneens uit Den Haag, werd ernstig gewond in het ziekenhuis op genomen. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. De bestuurder wilde een andere auto passeren. Het is niet uitgesloten, dat tijdens deze manoeuvre de koppeling tus sen de auto en het aanhangwagentje is ge broken, waardoor de auto is geslipt. De politie heeft een breuk geconstateerd in de koppeling. Het is echter mogelijk dat deze breuk het gevolg is van de botsing tegen de boom. Een stijlvol costuum uit onze jubileum aanbieding DENKT AAN ONZE NAAMSVERANDERING GROTE HOUTSTR. 12 - HAARLEM 27) Maar hoe paste hierin nu weer dat steeds geheimzinnige gesprek met de onbekende bezoeker in het gangportaal, waarbij dr. Van Heukelom gemeend had die woorden te horen. Rechercheur Boekje, die zich intussen naar de bediendenkamer begeven had om verschillende die middag vernomen mede delingen nader te verifiëren, kwam terug, stoorde zijn chef in diens gepeins met de blijmoedige verzekering, dat alles, wat hij was nagegaan, klopte en vroeg: „Hoe moet dat nu met Tjadde? Arresteren?" Enters handen speelden met de voor werpen op Van Abels schrijftafel. Dan zuchtte hij: „Ik weet het werkelijk niet Boekje. Drie positieve getuigen en geen alibi.... Het ziet er inderdaad slecht voor hem uit. Maar er zijn toch altijd ook nog die andere voet stappen op het portaal, die de kok be weert éérder gehoord te hebben, maar waar de keukenmeid niets van weet. Laten wij die drie getuigen nog éénmaal roepen." De kok, de koetsier en de keukenmeid werden opnieuw geroepen. Maar zij bleven bij wat zij verklaard hadden en brachten het onderzoek geen millimeter verder. Alle drie waren om elf uur uit hun onder scheiden nuttige bezigheden opgeschrikt door de kreten van Anneke Ratelaar op de bovengang. Kok en keukenmeid waren toen naar boven gesneld, maar de koetsier was in de tuigkamer gebleven: Van Abel wilde niet, dat het stalpersoneel verder in het pension kwam dan alleen op het gang portaal om naar de tuigkamer te gaan. Wat de voetstappen betreft, die hij als enige eerder die ochtend op het gangportaal had gehoord kon de kok niet zeggen of deze naar boven of naar beneden en van of naar de huistrap of de diensttrap gingen. „Ik weet het niet", mompelde Enters, nadat het drietal wederom het kantoor ver laten had en het was niet de eerste keer, dat hij die verzuchting slaakte. „Ik weet het werkelijk niet. Want wat kan toch het verbindend motief zijn tussen de ene en de andere moord? Een motief moeten ze toch gemeen hebben! En wat is de reden, dat dr. Van Heukelom er zo ontdaan uit ziet? Is hij geschrokken door de plotselinge dood van Proster? Of is er iets anders? Het waren allemaal vragen, waarop ook Boekje met de beste wil van de wereld geen antwoord kon geven. En dan was er Tjadde! Door zijn weigering iets te zeggen en een later bezoek door de inspecteur boven op zijn kamer gebracht, maakte zijn tong ook niet los door zijn halsstarrige, ver beten houding had hij zelf de verdenking op zich geladen bij de dood van Proster toch minstens betrokken te zijn. Maar was hij dat tenslotte ook niet, maar dan op een heel andere manier, bij de dood van Ro- vaart als laatste inzittende van het staat sierijtuig? Hiervoor echter had hij een vol komen waterdicht alibi kunnen opgeven. Tenminste, zo had het geschenen. Of was dat alibi in werkelijkheid misschien toch niet zo hecht? Enters bladerde in zijn aantekeningen van de vorige dag. Toen het meisje aan Tjadde op de 26ste zijn ontbijt bracht, had hij nog in bed ge legen. Maar overlegde Enters dat kon ook pose geweest zijn. Voordat het meisje kwam, had Tjadde wellicht kans gezien in zijn kamerjas, zo niet ongezien, dan toch onopgemerkt, naar beneden te glippen, een telefoongesprek met Leiden aan te vragen, na de cel te hebben gesloten weer naar boven te gaan, even in bed te kruipen om door het bedienende dienstmeisje gezien te worden en zo gauw dat verdwenen was, opnieuw naar de telefooncel te sluipen, daar het gesprek met Leiden af te wachten, dit te voeren en even onopvallend als de eerste keer naar zijn kamer terug te gaan. Ja, op de keper beschouwd scheen het inderdaad allemaal te kunnen; in een druk huis als dat van Van Abel zouden zulke-op zichzelf geheel onverwachte bewegingen van een huisgenoot, zeker nooit de aandacht trekken. Verder was er Tjadde's alibi voor de avond, dat Rovaart vermoord was. Om zes uur was hij thuisgekomen, naar zijn kamer gegaan, had zich volgens zijn zeggen verkleed en was om half zeven uitgegaan naar Jupiter. Maar wat had hij in dat halve uur werkelijk uitgevoerd? Daar waren geen getuigen voor. Tenslotte was er ook nog altijd de vreemde vondst van Tjadde's vul potlood op de vloer van het staatsierijtuig. Enters sloeg zich voor het hoofd: natuur lijk het kon Tjadde zijn, het kon allemaal het kon! Maar was het waarschijnlijk? En nogmaals: wat was dan het motief? Plot seling ratelde de telefoon. Uit de stal vroeg Van Abel hem of hij even het knopje van het toestel wilde in drukken. Het gesprek was voor hem. En ters deed het en het Hoofdbureau meldde zich. Ze hadden daar op een andere lijn verbinding met de Leidse recherche en zouden nu de rijkstelefoon vragen die om te zetten op het nummer van de Drieheren- drift. Of Enters maar weer wilde ophangen. Even later ging de bel opnieuw en de inspecteur hoorde zich nu enthousiast be groeten door zijn collega in de Sleutelstad. Ja, over die vraag van vanochtend: of Rovaart de 26ste om 8.03 door een mannen- of vrouwenstem was opgebeld? Nu daar was iets eigenaardigs mee! Nogmaals ondervraagd, had het dienst meisje, dat het gsprek op het toestel in de gang van Rovaart's pension had aange nomen, verklaard zich heel stellig te her inneren, dat er vanuit Illingen een vrouwe- stem had geklonken. Maar een andere pen siongast, een kandidaat-notaris, die juist door de gang was gekomen om uit te gaan, toen Rovaart de hoorn opnam, wist heel zeker dat hij deze had horen zeggen: „Ja, natuurlijk, professor, natuurlijk, heel graag kom ik vanavond bij u dineren." Waren er misschien vrouwelijke hoogleraren in Illingen, vroeg de Leidenaar met collegiale belangstelling. Maar deze informatie was voldoende om Enters helemaal tot wanhoop te brengen. Want in Illingen, dat wist hij, waren geen vrouwelijke hoogleraren, daartegen bestond een conservatieve oppositie onder de cura toren, waarover onlangs in de kranten nog al wat te doen was geweest. Maar er was misschien een hoogleraar, die door zijn vrouw, door een secretaresse of door een assistente had laten opbellen en die daarna het gesprek had overge nomen? Dat kon nagegaan worden. Doch zo dit al het geval was, waarom had die hoogleraar, die dus nota bene een afspraak met Rovaart had lopen om die avond in Illingen te komen dineren, niets van zich laten horen, toen Rovaart's lijk de daaropvolgende morgen in het staatsie rijtuig was gevonden? Zonderlinge vragen, waarover Enters zich vergeefs het hoofd brak. En toentoen rees opeens bij hem een krankzinnig idee, een bespottelijk, een onmogelijk, een hoogst ergerlijk idee: een vrouwe- of vrouwelijk-lijkende stem, die aan een hoogleraar toebehoorde? Hij had zo even zelf nog met een hoog leraar getelefoneerd. En was het hem toen niet opnieuw opgevallen, dat juist deze hoogleraar zo'n merkwaardig vrouwelijk- klinkend stemgeluid had zó vrouwelijk, dat hij zelfs aanvankelijk een ogenblik twijfelde of hij de beroemde geleerde of misschien een van diens vrouwelijke huis genoten aan de lijn had.... Professor Van den Burg!!! DE DRIE DEUREN Het was die avond laat geworden voor Van Abel eindelijk zijn bed kon opzoeken. Later nog dan gewoonlijk, als Krelis de stalsleutel boven bracht, wat voor de stal houder op gewone dagen het einde van zijn dagtaak betekende. Maar nu hij in bed lag, wilde de slaap niet komen. Van Abel piekerde. Dat zijn stalbedrijf door de afgrijselijke vondst in het staatsierijtuig, buiten zijn schuld al in opspraak gekomen was, dat was al erg genoeg. Hij wist maar al te goed, dat Illingen bij alle huidige grootsteedse allures toch in wezen nog de provinciestad van vroeger uit zijn jeugd was gebleven. Hij wist, dat de Illingers, hoe modern zij zich ook graag voordeden, in hun harten toch provincialen waren, met alle deugden daarvan, maar met ook alle gebreken, voor al met het ergste gebrek: de lust tot rod delen en kwaadspreken. (Wordt vervolgd) y

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7