Aanpak Weerbericht Benzolfabriek in Sluiskil ging in vlammen op Haarlems Dagblad Serov zou nog deze week naar de Sovjet-Unie terug keren Jordanië akkoord met ontslag van elf Britse officieren Oest-Duitsland trekt lessen uit Stalins ontluistering Woensdag conferentie met Malenkov in de Britse hoofdstad verwacht Londen zal Bagdad-pact niet opgeven om Egypte gunstig te stemmen Het woord is aan Westen is minder wankel dan wijlen de meester had gedecreteerd ÖmWWSiLeuouIim/ Critiek op rector van de universiteit van Tiflis Washington poogt Den Haag te sussen V erzekeringen achter de schermen' over Indonesië Ruimte-snelheid bereikt in Amerikaans laboratorium Correspondent in Parijs zwaar gewond door lift Franse troepen stromen Algerije binnen Meteor-straaljager vermist Morgen wat meer zonneschijn Weerrapport fi 70e JAARGANG No 222 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 26 MAART 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 67 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ERGERNIS IN DEN LANDE over het uitblijven van een behoorlijk tempo in de woningbouw is groeiende. In de Pers hoort men zulk geluid steeds scherper tot uiting komen. Er is op dit punt heel wat lank moedigheid geweest en men heeft zich laten paaien met de vele andere prestaties van wederopbouw, die na de oorlog in Nederland met zo'n grote snelheid zijn vol bracht. Maar op den duur kon deze vol daanheid, gesteund door buitenlandse lof tuitingen, de grote nadelen van de misluk king met de woningbouw niet verbloemen. De N.R.C. zegt in een hoofdartikel: „Eigen lijk eerst in het afgelopen jaar is ons volk in dit opzicht wakker geworden. Wij weten niet of dit door de voorspelling is geweest dat het wel 1970 zal worden, eer de toe stand op woninggebied van vóór 1940 zal zijn hersteld. Misschien waren het de kiachten van moedeloze en radeloze ge meentebestuurders, die de lijst, van woning zoekenden maar steeds langer zagen wor den. Of de industrie, die eindelijk eens krachtig gezegd heeft dat het zo niet langer kan." Het Rotterdamse blad herinnert aan het tekort aan begrip voor de grote werkloos heid in de dertiger jaren. Het is van me ning dat ook nu de morele gevaren onder schat worden. Er wordt wel gepoogd het leed zo rechtvaardig mogelijk te verdelen, maar de grote aanpak blijft uit. Die was er wel na de watersnood. Waarom nu niet? Het ontbreekt niet aan financieringsmidde len. Maar wij missen regeerkracht en be stuurskracht, meent de N.R.C. Wij kunnen wel vergaderen, maar geen beslissingen nemen. Men kan dit laatste nu wel tegenspreken en zeggen dat het in zijn algemeenheid te ver gaat en dat in een aantal zaken wèl beslissingen zijn genomen. Vrijdag nog ten aanzien van het Ouderdomspensioen. Toch schuilt er, geloof ik, veel waars in de cri- tiek van de N.R.C. Dat wij wel vergaderen kunnen, maar moeilijk beslissingen nemen is een waarheid, die in dit blad trouwens ook al meermalen te berde is gebracht, soms in ironische vorm, maar daarom niet minder gemeend. Wij zijn inderdaad één der meest vergaderende volken der wereld, zo niet het meest vergaderende. Wij zijn zeer sterk in het vormen van adviesraden en van talloze commissies en subcommis sies. Wij brengen rapporten uit bij duizen den. Het werk van al die commissies en raden vertragen wij intussen manmoedig door ze veel te groot te maken, in heilige eerbied voor ons belachelijke zuilen systeem. De zogenaamde verzuiling bepaalt zich al lang niet meer tot politieke licha men, maar wordt met dodelijke ernst ook toegepast, bij instellingen, die nóch met politiek, noch met theologische tegenstel lingen ooit maar het geringste te maken hebben. Als men zich er eens rekenschap van kon geven, hoeveel nationale tijd vol komen onnodig verbroddeld wordt in ver gaderingen, zou men er van schrikken. Het gehele apparaat, op allerlei gebied, is veel te log en te moeilijk hanteerbaar geworden. De Duitsers spraken van „Ueber- organisation". Tijdens de bezetting van Ne derland hebben zij zelf de nadelen, vaak tot onze spot en voordeel, niet onduidelijk gedemonstreerd. Dit had ons tot waarschu wing kunnen strekken, maar die heeft jam mer genoeg niet gewerkt. De Hollandse neiging tot perfectionisme en de wonder lijke voorliefde voor vergaderen, die een aantal mensen schijnt te bezielen, hebben hun invloed doen gelden. Als ons nage slacht ooit een blik mocht slaan in de dos siers betreffende het onderwerp weder opbouw, zal het met verbazing daarvan kennisnemen en zich overigens zorgvuldig van nauwkeurige lezing onthouden. Het zal begrijpen dat het hieruit niet veel leren kan en geneigd zijn die dossiers te verge lijken met de enorme hoeveelheden on vruchtbaar gepraat over het onderwerp internationale ontwapening. Vermoedelijk zal de UNO binnenkort wel eens om kre diet moeten vragen om een nieuw bijge bouw neer te zetten alleen voor de dossiers over dit onderwerp. Intussen is, met Kamerverkiezingen in het vooruitzicht, een voortgezette campagne in de Nederlandse pers ten aanzien van de woningbouw te verwachten. Wij hopen op een frisse figuur in het nieuwe ministerie, die met een nieuw plan zal komen van zo krachtige aanpak, dat hij regering en Ka mer een schrik bezorgt en er zijn ministe riële leven onmiddellijk bij op het spel zet. Wij hebben dringende behoefte aan minis ters, die niet eeuwig naar compromissen zitten te zoeken, maar hun politieke huid op het spel durven te zetten. R. P Zaterdag heeft in de gasfabriek te Sluis kil een enorme brand gewoed. Het gedeelte van het gebouw, waarin benzol werd ver vaardigd, werd geheel verwoest. Daarbij ging tweehonderd ton naftaline in vlam men op. De brand is om tien uur 's mor gens door onbekende oorzaak ontstaan en liet zich terstond zeer ernstig aanzien. Vrijwel alle brandweren van oostelijk Zeeuws-Vlaanderen kwamen de fabrieks- brandweer en de brandweer van Sluiskil assisteren. Er waren motorspuiten uit Ter- neuzen, Axel, Hulst, Sas van Gent, Zaam- slag, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, St. Janssteen en Hontenisse, die tezamen met zestig stralen de vuurzee in de benzolfa briek bestreden. Door de gunstige wind richting bestond er weinig gevaar voor de gashouders, en benzoltanks op het fabrieks terrein. De gebouwen van de benzolfabriek stortten al spoedig in. Het duurde tot 's middags drie uur voordat het vuur be dwongen was. Behalve in de verwoeste afdelingen gaat het werk in de fabriek normaal door. Ook de gasvoorziening in de provincie Zeeland, die door de fabriek wordt verzorgd, ondervindt geen stagnatie. MOSKOU (Reuter/UP) Het Georgi sche blad „Zarja Vostoka" heeft critiek ge uit op de rector van de staatsuniversiteit van Tiflis, de hoofdstad van Georgia, waar twee weken geleden studenten voor Stalin betoogden. Het blad verwijt de rector, dat hij op een partijvergadering in Tiflis „geen diepgaande analyse heeft gegeven van de tekortkomingen en fouten in het politieke en ideologische werk van de partij onder de studenten". Het blad levert ook critiek op andere partijleiders in Tiflis en op lei ders in Gori, Stalins geboorteplaats. De opvoeding van de arbeiders en bovenal de jongere generatie, „met alle middelen van onderwijs", waarover de partij beschikt, is nu onze voornaamste taak", aldus „Zarja Vostoka". Communistische leiders in Georgië heb ben een beroep op de partij en de militia gedaan om „de openbare orde strikt te handhaven" en om met „misdadigers en andere anti-sociale elementen" korte met ten te maken, aldus de „Zarja Vostoka". De besluiten van het twintigste partij congres keurt men thans in Georgië van harte goed, aldus radio Moskou. ("Van onze correspondent in Londen) Generaal Serov, hoofd van de Russische geheime politie, zal volgens onofficiële be richten waarschijnlijk nog deze week naar Moskou terugkeren. Men beweert dat zijn terugkeer verband houdt met de kritiek die in Engeland op hem is uitgeoefend we gens zijn terreurdaden. Serov was aan vankelijk van plan tot aan het einde van het bezoek van de Sovjet-leiders in Enge land te blijven. Van Britse officiële zijde zou echter tegen zijn aanwezigheid tijdens het bezoek bezwaar zijn gemaakt daar dit demonstraties en misschien gewelddaden zou kunnen uitlokken. Verder zou Malen kov besloten hebben zijn rondreis door noord-Engeland en Schotland op te geven en woensdag naar Londen terug te keren voor dringende besprekingen met Serov. Malik, de Russische ambassadeur in Lon den, zei gisteren kwaad tot de pers, dat Serov met rust diende te worden gelaten. Tegenover een verslaggever van de com merciële televisie verklaarde Serov dat wat hem toegeschreven wordt niet erger is ge weest dan wat de fascisten in Engeland gedurende de oorlog hebben ondervonden. Hij weigerde voor de televisie te ver schijnen. Serov bezocht gisteren de badplaatsen Brighton en Eastbourne. Malenkov was ook aan zee in Blackpool, waar hij een zuur stok gaf aan een jongetje en bonbons aan een vrouw die daar op haar huwelijks reis was. Hij bezichtigde ook het grote herstellingsoord voor mijnwerkers. Ook be zocht hij de badplaatsen Morecambe en Fleetwood, waar hij op bezoek ging bij een gezin in een gemeentewoning. Volgens Serov zullen Boelganin en Kroesjtsjev in het kleine luxueuse Cla- ridge's-hotel in Mayfair logeren. Zij zou den een suite krijgen, die meestal voor vorstelijke personen is gereserveerd. De hotelrekening zal voor beiden ten minste 2000 gulden per week bedragen. Volgens de communistische Daily Worker zullen Boelganin en Kroesjtsjev slechts door zes rechercheurs worden beschermd. Alle verhalen dat de Russen een grote eigen politiemacht zouden willen mee brengen zijn volgens dit communistische orgaan leugens. Het blad beschuldigt de regering en sommige persorganen ervan dat zij de indruk willen wekken dat Boel ganin en Kroesjtsjev bang zijn met de Britse bevolking in aanraking te komen. (Reuter) Zes vrouwelijke leden van een communistische sportvereniging in Londen hebben op de Russische ambassade een chocolade paasei en een pop voor Malenkov bezorgd. Enorme rookwolken dreven zaterdag over oostelijk Zeeuws-Vlaanderen toen in Sluis kil een deel van de gasfabriek in vlammen opging. WASHINGTON (Reuter) Autoriteiten in Washington hebben gezegd, dat de hui dige verwijdering in de betrekkingen tus sen Nederland en de Verenigde Staten te wijten is aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Zij legden er in het bijzonder de nadruk op, dat er geen aan leiding is te veronderstellen, dat het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken haar politiek ten aanzien van Ne- derlands-Nieuw-Guinea zou veranderen ten gunste van het Indonesische standpunt in deze. Voorts zeiden zjj, dat de Verenigde Sta ten nauwkeurig het proces-Jungschlager volgen, dat, zoals een van hen verklaarde, kennelijk niet wordt gevoerd in overeen stemming met de juiste legale maatstaf. Diplomatieke kringen in Washington twij felen er echter aan of zulk „achter de schermen" gegeven verzekeringen de Ne derlandse mening zullen bevredigen. Een van de autoriteiten in Washington zei, dat de uitnodiging van Dulles aan pre sident Sukarno voor een bezoek aan de Verenigde Staten reeds lang van te voren gedaan was en dat Dulles Indonesië niet bezocht zou kunnen hebben zonder deze uitnodiging te herhalen. De „Washington Post" schrijft, dat het niet redelijk is van de Nederlanders de conclusie te trekken, dat het geven van uit drukking aan vriendschap voor Indonesië door Dulles betekent, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken stelling heeft genomen tegen Nederland in het vraagstuk van Nieuw-Guinea. „Arme Dul les", aldus de „Washington Post", „als hij een verklaring aflegt over buitenlandse aangelegenheden, wordt hij vervloekt door de ene kant. Doet hij het niet, dan wordt hij vervloekt door de andere." Het blad gaat verder: „De Amerikanen koesteren een bijzonder grote vriendschap en respect voor hun Nederlandse bondgenoot. Ook hebben zij een zeer groot belang bij het helpen van Indonesië bij het versterken van haar onafhankelijkheid en het aan- AMMAN/LONDEN (Reuter/UP) De Jordaanse premier Rifai en de Britse am bassadeur te Amman, Duke, zijn overeen gekomen dat een vermindering van het aantal Britse officieren dat in 't „Arabische Legioen" het Jordaanse leger dient „noodzakelijk" is. Verdere onderhandelin gen hierover zullen door de Jordaanse en Britse regering gevoerd worden. Uit krin gen van het Legioen is vernomen, dat alle Britse officieren binnenkort, als hun dienstverband van drie jaar afloopt, hun leidende functies bij het legioen zullen neerleggen. Naar verluidt is generaal-ma- joor Cooke reeds afgetreden als bevelheb ber van de eerste divisie van het Legioen. Twee Jordaanse kolonels zijn benoemd tot bevelhebber van een regiment artillerie en commandant van de derde brigade. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een nieuw protest van de Egyptische premier Nasser tegen het Bagdad pact, gezegd dat „nie mand het recht heeft een veto uit te oefenen" over het lidmaatschap van dat bondgenootschap. Een woordvoerder van het ministerie zei dat naar aanleiding van vraaggesprekken met de Britse Observer en de Sunday Times waarin Nasser verklaar de dat een conflict tussen de Arabische en de Britse politiek vermeden zou kunnen worden indien het plan om andere Arabi sche staten in het pact te betrekken, zou worden opgegeven. „De regering van het Verenigd Koninkrijk is niet voornemens druk uit te oefenen op staten om zich aan te sluiten bij het Bag dad pact. De beslissing hiertoe moet elke staat zelf nemen. Maar staten een verbod op te leggen zich bij het pact aan te sluiten, betekent het ontkennen van het recht dat onafhankelijke regeringen hebben om rech ter te zijn over de belangen van hun vol ken," aldus de woordvoerder. Premier Nasser zegt geen bezwaar te hebben tegen Britse belangen in het Mid den-Oosten. Ongelukkigerwijs heeft Egypte echter, ondanks het akkoord over de Soe dan, het verdrag over het Suez-kanaal, het aanbod van hulp voor de Assoean-dam en voortdurende Britse pogingen om tot betere betrekkingen te komen, steeds actie gevoerd tegen Groot-Brittannië en tegen zijn bondgenoten, zelfs in gebieden waar Egypte geen onmiddellijke belangen heeft, bijvoorbeeld in Oost-Afrika. Zolang dit voortduurt kan men moeilijk hopen op betere betrekkingen tussen beide landen. De woordvoerder wees er verder op dat het Bagdad pact, dat begon als een verdrag tussen Turkije en Irak niet alleen bedoeld is voor de militaire veiligheid, maar ook de economische ontwikkeling van de leden- landen bevorderen wil. Opleiding Het Britse ministerie beschikt over „be trouwbare inlichtingen, dat een aanzienlijk aantal Egyptenaren een militaire opleiding in Polen volgt. De woordvoerder van het Foreign Office, die dit meedeelde, zei, dat men ook reden had aan te nemen, dat een aantal Tsjechische officieren Egyptenaren op vliegvelden nabij Alexandrië opleidt. Geruime tijd geleden is bericht, dat een groot aantal Egyptische officieren en on derofficieren in een Joegoslavische haven waren aangekomen op doorreis naar een land achter het ijzeren gordijn. Egypte heeft tot nu toe veertig Iljoesjin straalbommenwerpers en dertig MIG- straaljagers ontvangen. Men gelooft, dat Cairo in totaal driehonderd T-34 Stalin tanks, zes onderzeeboten van 250 ton elk, tweehonderd MIG's en vijftig Iljoesjin bommenwerpers zal ontvangen. Egyptische piloten volgen geregeld oefen cursussen in Tsjechoslowakije. Egypte be schikt behalve over het ontvangen of toe gezegde Tsjechische wapenmateriaal reeds over ongeveer tachtig Britse straaljagers, Vampires, Meteors en Venoms, een squa dron Halifax bommenwerpers en veertig Britse Centurion tanks. Groot-Brittannië heeft ook Centurion tanks geleverd aan Irak en Vampires aan Jordanië. Er is een algeheel verbod tot wapenleveranties, van welke soort ook, aan Israel, met inbegrip van onderdelen voor tanks. Embargo De Franse premier Guy Mollet heeft verklaard dat hij een UNO-verbod op wapenleveranties aan het Midden-Oosten voorstaat. Volgens Molet moet het Bag- dadpact meer aandacht besteden aan de economische ontwikkeling van het Mid den-Oosten. Ook zou de positie van Israel in aanmerking moeten worden genomen. Hij zei ook „als een vriend", dat de hulp die de Verenigde Staten aan het buitenland geven, niet altijd geslaagd is, vanwege de manier waarop die gegeven werd. Hij weer er ook op dat de Sovjet-Unie de indruk wekt veel hulp te geven aan onderontwik kelde gebieden, zonder dat zij daaraan voorwaarden verbindt. Volgens Mollet had de manier waarop de hulp werd verleend, vaak vijanden gemaakt. Hij haalde een oud Frans spreekwoord aan dat zegt dat de manier waarop men iets geeft, belangrijker is dan gift. WASHINGTON (AFP) Op een proef station van de Amerikaanse luchtmacht te .Everett is men er in geslaagd schokgolven op te wekken die een snelheid bereiken van 28.800 kilometer per uur. Het opwek ken van deze hoge snelheid geschiedt in een schokbuis van ongeveer 32 meter lengte en een doorsnede van tien centi meter. De hoge snelheid doet een tempe ratuur ontstaan van vijftienduizend gra den Fahrenheit hoger dan aan de opper vlakte van de zon. De proeven duren slechts miljoenste delen van een sekonde, omdat anders de schokbuis smelten zou. De proeven worden genomen met het oog op de plannen voor aardsatellieten, die volgend jaar zullen worden afgeschoten. Men bestudeert er de te verwachten wis selwerking tussen de satellieten en de dampkring mee. PARIJS (Un. Press) Frank Onnen, correspondent in Parijs van ons dagblad, is zaterdag ernstig gewond door een lift, toen hij door de liftschacht naar beneden keek. De heer Onnen ging zaterdag een vriend opzoeken in de rue Pétrelle, maar vond de deur van het appartement gesloten. Hij boog zich toen over de balustrade om, via de liftschacht, te zien of zijn vriend er soms aankwam. Een hydraulische lift, die geruisloos naar beneden kwam, drukte het hoofd van On nen tegen de balustrade. Een buurman van de vriend liet de lift optrekken en liet hulp komen. De heer Onnen is in ernstige toe stand naar het „Höpital Laribolsière ge bracht. Na geruime tijd bewusteloos te zijn geweest, is hij gistermorgen bij kennis ge komen. Zijn toestand is zeer ernstig, maar de doktoren gaven zondag toch nog hoop op herstel. moedigen van haar oriëntatie in de vrije wereld. De uitnodiging aan Sukarno is een bewijs van deze belangstelling. De huidige consternatie, welke naar wij vertrouwen spoedig geluwd zal zijn, is een aanwijzing voor het dilemma, waarin de Verenigde Staten zich bevinden, als zovele landen trachten Washington aan hun zijde te krijgen. Wij menen, dat Dulles zich in Indonesië goed heeft gedragen. De Ver enigde Staten moeten zeker vriendschap pelijke betrekkingen kunnen onderhouden zowel met Nederland als met Indonesië, zonder tegen een van beide stelling te nemen." DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Gerok De lente van het jaar, de lente der jeugd, ze gaan spoedig voor bij; doch de lente van het hart duurt altijd voort. BERLIJN (Reuter). Op het congres van de Oostduitsche communistische partij te Oost-Berlijn heeft de vierde vice-premier, Heinrich Rau, verklaard dat de partij de nodige lering dient te trekken uit de cri tiek, die in Moskou op Stalin is geleverd. Rau onderschreef in het bijzonder de cri tiek op Stalins stelling, dat de „imperialis tische staten" een technische achterstand zouden hebben. Volgens spreker zullen de staten van het Oostelijke blok alle krach ten moeten inspannen om hun technische achterstand in te halen en op dit gebied het Westen voorbij te streven. Rau verklaarde, dat de Oostduitse export moet worden uitgebreid door middel van wederzijdse handelsakkoorden met west en noord-Europese staten. Een ander lid van het partijbestuur, Karl Schirdewan zei, dat men Stalins fouten niet op zichzelf moet zien. Stalin had, even als andere leiders van de arbeidersbeweging, opmerkelijke resultaten bereikt, doch al leen het werk van Marx, Engels en Lenin was groot, scheppend en geniaal. Prof. Hager, secretaris voor wetenschap en propaganda van het centrale comité, re kende af met een ander onderdeel van het Stalinistische tijdperk door te verklaren, dat men niet moet geloven, dat de Weste lijke wetenschap en cultuur „helemaal verrot en vergaan" zijn, Ook bevatten niet alle opvattingen van alle Sovjet-geleerden de „uiteindelijke waarheid". Hager leverde voorts critiek op partijhistorici die menen, dat de partij altijd vorderingen heeft ge maakt en nooit tijden van tegenspoed kende. Onder de communistische boeken die op het congres te koop aangeboden werden, bevond zich niet Stalins „Korte geschiede nis van de Sovjet-communistische partij", die hij vervalst zou hebben om zich te ver heerlijken. Wel waren andere werken van Stalin te koop, waaronder „vraagstukken van het Leninisme", „Het Marxisme en vraagstukken van het Leninisme" en een pamflet getiteld: „De strijd voor de vrede". Volgens de sprekers op het congres hebben sommige van zijn werken nog waarde voor de communisten, hoewel Stalin niet be hoort tot de Marxistische klassieken. Partijleider Ulbricht, zei, dat het partij congres in Moskou „de wereld de waar heid heeft verteld", maar hij noemde Sta lin niet één keer. Portretten van Marx, En gels, Lenin en Stalin, die gewoonlijk wor den opgehangen, ontbraken. Ulbricht kondigde de instelling van een commissie van acht aan, die de disciplinai re straffen, welke in het verleden aan par tijleden zijn opgelegd, zal controleren en zo nodig zal herzien als blijkt, dat de straf- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 LEDEREN MOTORVESTEN 79.50 ALGIERS (Reuter) In Oran zijn zon dag twee bataljons Senegalese infanterie aangekomen ter versterking van de Franse troepen in Algerije. Een functionaris van het ministerie van Defensie in Parijs deel de mee, dat begonnen is met het overbren gen per vliegtuig van vijfduizend Franse militairen uit West-Afrika naar Algerije. Deze operatie zal tien dagen duren. De politie heeft zondag 41 Algerijnen op de boot naar Frankrijk gezet, die de afge lopen dagen uit Frankrijk in Algerije aan gekomen waren. Er wordt nauwlettend toezicht gehouden op de reizen van Frank rijk naar Algiers, om te voorkomen dat Al gerijnen uit Frankrijk zich bij de opstan delingen aansluiten. In Tanger heeft de leider van de Marok kaanse demoncratische onafhankelijkheids partij, Hassan Oeazzani, aangedrongen op onafhankelijkheid voor Algerije en terug trekking van de Marokkaanse troepen, die met de Fransen tegen de Algerijnse opstan delingen strijden. Zaterdag en zondag zijn bij gevechten in Algerije 64 opstandelingen gedood. Voorts is een dertigtal mannen aangehouden die beschuldigd worden van verzetsdaden en samenwerking met de opstandelingen. Vorige week zijn per schip troepen aan gevoerd uit Europa en West-Afrika. De zevende Franse gemechaniseerde divisie zal deze week per schip aankomen. De eer ste eenheden van de vijfde divisie zijn vrij dag te Oran aan land gegaan. Via Scheveningen-Radio is aan de sche pen in het gebied rond de Waddeneilanden verzocht, uit te zien naar een Meteor- straaljager van de Nederlandse luchtmacht die vanmorgen is opgestegen voor een oefenvlucht. Het toestel is het laatst ge zien tussen Leeuwarden en Rottumeroog en wordt sindsdien vermist. Het toestel had slechts één man aan boord. fen „in strijd zijn met de partijvoorschrif ten". Ulbricht sprak de overtuiging uit, dat tijdens het nieuwe vijfjarenplan de voed selrantsoenering geheel zal kunnen worden afgeschaft. Vlees, vet en suiker zijn nog op de bon. De arbeidstijd zal verkort worden, de pensioenen verhoogd, de kleding verbe terd en de woningbouw vergroot. President Tito van Joegaslovië heeft Ulbricht tele grafisch meegedeeld, dat hij geen gevolg kan geven aan de uitnodiging om een dele gatie naar het congres te zenden. In poli tieke zin erkent Joegoslavië Oostduits- land niet en Westduitsland wel. Tito's wei gering om een delegatie te zenden, wordt gezien als een teken, dat hij de betrekkin gen met de bondsrepubliek niet in gevaar wil brengen. Ook in Hongarije wordt de persoonsver heerlijking veroordeeld, aldus heeft de Hongaarse premier, Hegedes verklaard. Alles zal worden gedaan om het collectieve leiderschap in alle Hongaarse partij-orga nen te versterken. In „L'Unita", het blad van de Italiaanse communistische partij, heeft secretaris generaal Togliatti, voor het het eerst toe gegeven dat de aanvallen te Moskou op Stalin een „grote verrassing" voor de Ita liaanse communisten waren, „maar de partij heeft besloten de critiek op Stalin op te nemen, volgens haar normale beoor delingsmethoden. In geen enkel opzicht heeft deze critiek een intern probleem in de Italiaanse partij veroorzaakt en zij kan dat ook niet doen", aldus Togliatti. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde namen de luchtdrukverschillen in onze omgeving, geleidelijk ef als gevolg van het minder diep worden van een de pressie, waarvan het centrum dichtbij de Ierse westkust is gelegen. Een oceaanfront, dat zaterdagavond met veel bewolking maar vrijwel zonder regen uit het zuidwes ten naderde, kwam daardoor boven ons land tot stilstand. De tropische lucht waar in zaterdag nog op vele plaatsen maxi mumtemperaturen van 20 graden werden gemeten het vliegveld Twente rappor teerde zelfs 21 graden werd vervangen door tamelijk vochtige oceaanlucht. In deze lucht ontstond in de nacht van zondag op maandag op enkele plaatsen mist bij tem peraturen van slechts 2 tot 4 graden. De depressie bij Ierland vult geheel op. De luchtdruk in Frankrijk, België en in ons land stijgt nog. Het weer blijft daardoor gunstig met weinig wind en temperaturen die enkele graden boven normaal zijn. In de komende nacht kan plaatselijk weer wat mist ontstaan. Morgen overdag zijn zonnige perioden te verwachten. De kans op regen blijft de eerstkomende paar dagen gering. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. onbewolkt mist geheel bew. mist regen licht bew. geheel bew. geheel bew. nevel zwaar bew. nevel zwaar bew. onbewolkt nevel mist nevel mist geheel bew. geheel bew. zwaar bew. regen SU zo zo windstil o windstil zo o windstil windstil o zo windstil nw o windstil windstil windstil windstil windstil zo wzw zw ta> a j Cl 7» H i- P 5 Ol c Oi o ZS -6 0 -3 0 -2 0 2 0 4 0 8 1 0 7 0 7 0 4 0 7 0 7 0,2 9 4 2 0 6 0 2 0 7 0 6 0 6 2 1 0 1 0 9 Den Helder geheel bew. Ypenburg geheel bew. Vlissingen mist Eelde mist De Bilt geheel bew. Twente mist Eindhoven geheel bew. VI v. Z.-Limb. regen Neerslag laatste 24 uur. >OpOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOCK)OOOOOOOOOOOOOOOOOOa0OOOf zwak. zw 6 0 windstil 7 0 zwakke zo 6 0 zw. wnw 4 0 windstil 6 0 zw. wnw 6 0 windstil 8 0 windstil 8 0,3 RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Koudere nacht en plaatselijk mist. Overigens wisselende bewolking en droog weer. Weinig wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. 27 maart Zon op 6.29 uur, onder 19.07 uur. Maan op 20.49 uur, onder 6.21 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 26 maart Hoog water: 3.27 en 15.44 uur. Laag water: 11.29 en 23.51 uur. >°t»oooooooooooooooooooooooo<xxwo<xxx)ooooocK»ooooooooooa

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1