Paarden Arabische vertragingsactie in V eiligheidsraad Weerbericht Haarlems Dagblad Hammarskjoeld kan maandag niet naar Midden-Oosten Schmidt wil zich onderwerpen aan proef met waarheidsserum Westduitse communisten zweren revolutionaire methoden af Stemming uitgesteld tot na Pasen Het woord is aan....V Commissaris noemt andere redenen voor zijn arrestatie dan hoofdcommissaris Samenwerking aangeboden aan zowel socialisten als liberalen Mikojan sprak met Nehroe Rus zwijgt Straaljager neergestort in de Waddenzee Piloot om het leven gekomen Drie Maltezers naar het Britse Lagerhuis Incident Premier van Jordanië zou afgetreden zijn Schietgrage blanke door boze negers afgerost Weer schraal weer op komst Japanse oorlogs misdadigers vrij Weerrapport zs M000°ocoooocoooooooooooot^^ 7 0 e JAARGANG No 223 Kennemerlaan 186, ljmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hooldredacteui: Robert Peereboom DINSDAG 27 MAART 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 68 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EEN PAARD van de Engelse Koningin- Moeder Elisabeth, dat op het punt was de Grand National Steeplechase te winnen, heeft er op vijftig meter voor de finish ge noeg van gekregen en is in de modder gaan liggen, met zijn berijder nog steeds op zijn rug. In een Amsterdamse krant heb ik gelezen dat dit een soort nationale ramp voor de Engelsen zou zijn, maar dat moet u niet geloven. Zo gek zijn zij heus niet. Er waren er een half miljoen, ruw geschat tenminste, (want wij moeten tegenwoordig noodzake lijk met ronde Amerikaanse getallen wer ken) en die zouden het wel leuk gevonden hebben als het paard van de Koningin- Moeder nou eens won. Sinds een halve eeuw had geen koninklijk paard de Grand National gewonnen en de Koningin-Moeder was met de Koningin en Prinses Margaret aanwezig. Maar goed, een renpaard dat moe is laat zich noch door koninklijke families, noch door halve miljoenen toe schouwers imponeren. Het edele dier had al bijna zeven kilometer gerend en dertig hindernissen genomen. Toen het nog een éénendertigste meende te zien dacht het ontsteld: dit is tegen de afspraak, en toen het een vergeefse sprong maakte over die hindernis, die er niet was, zakte het door zijn achterhand. Omdat dit wel een erg komisch effect maakte ging het maar hele maal liggen en het halve miljoen mensen had babbelstof voor de rest van de dag. Een paard genaamd E.B.S., hetgeen meer aan een vereniging of een handelsfirma dan aan een paard doet denken, snorde de uitrustende Devon Loch voorbij. De zeven andere, die nog in de race waren, volgden en een poosje daarna stond mevrouw War ner, eigenares van E.B.S., haar excuses tegen de Koningin-Moeder te prevelen om dat haar paard zo'n veine had gehad en dat van Hare Majesteit zo'n pech. „Geen excuses", zei de vorstin grootmoe dig, „dit hoort nu eenmaal tot de mogelijk heden van paardenraces". De teleurgestelde bezitster van Devon Loch voegde er nog aan toe dat hiermede de ambitie van haar leven vernietigd was. Ik kan moeilijk aan nemen dat de Koningin-Moeder van Enge land hiermee haar eigen leven bedoelt, want zij zal heus wel hogere ambities ge koesterd hebben en wellicht nog koesteren. Ook kan zij het leven van de jockey Fran cis niet op het oog hebben, want die wint misschien het volgend jaar of het jaar daarna op een ander paard. Rest dus alleen het leven van Devon Loch. Gezien zijn ge drag betwijfel ik, of zijn ambitie de Grand National te winnen eigenlijk wel zo groot was. Die hele rennerij over zware hindernis sen op de grote afstand is eigenlijk een vol slagen onberekenbare zaak. Het resultaat wordt niet alleen beïnvloed door de presta ties van paarden, jockeys en trainers, maar ook en vooral door de vele valpartijen. In deze race vielen er al vier paarden over de allereerste hindernis. Van de negenentwin tig deelnemers bereikten er maar negen de finish. Ik heb het indertijd meegemaakt dat maar drie van de veertig erin slaagden Vele van de gevallen paarden krabbelen weer op en zetten zonder hun jockey de race voort, waarbij ze de scheefste spron gen maken en allerlei concurrenten ten val brengen. Het is eigenlijk een vrij wreed spel, want verscheidene dieren plegen daarbij benen te breken en moeten dan afgemaakt worden. Het was ditmaal de eerste Grand National sinds mensenheuge nis, die geen enkel paard het leven heeft gekost. Sinds enige jaren is de baan op Aintree (Liverpool) wat minder zwaar ge maakt als gevolg van het aantal protesten van dierenbeschermers. Maar afdoend is de maatregel niet geweest en ook in de laatste jaren zijn er weer slachtoffers onder de paarden gevallen. In andere zin is het aantal slachtoffers onder de wedders ook altijd groot. Het ge beurt maar zelden op de zware hindernis baan, dat één der favorieten wint. Meestal rollen die wel ergens in het gras of in een brede sloot. Eigenlijk hebben alle deel nemers niet meer kans dan een outsider Serieuze wedders bij de races op de vlakke baan willen dan ook veelal met de steeple chases niets te maken hebben. Zij vinden het maar een lichtzinnige zaak, daarop geld te wagen. Zich onthoudend van zulk een wuft gedoe bepalen zij zich tot rennen zon der hindernissen. Als ik in deze commentaar in medege voel met de Engelse Koningin-Moeder te kortgeschoten ben komt dit, doordat ik nooit begrepen heb waarom de eigenaar van een winnend paard nu eigenlijk lof en hulde verdient. Het paard doet het zware werk, de jockey helpt hem daarbij, de trainer heeft zich een stuk voorbereidende arbeid getroost. Maar de eigenaar heeft helemaal niets anders gedaan dan de reke ning betalen en als het paard tenslotte wint kan men hem alleen feliciteren met zijn geldelijke winst. Het paard heeft hij gewoonlijk zelf niet eens uitgekozen, maar het op advies van de trainer gekocht. Ik kan met de beste wil ter wereld niet be grijpen wat voor eer daarin steekt. Het is één van die kleine menselijke raadselen, die wel nooit tot een oplossing gebracht zullen worden. R. P. OOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOCXX>OOCC5C<XODOOCOOOOOOCOCOOOCOCX'X>( Op GOEDE VRIJDAG zal ons blad nietf. verschijnen. Onze kantoren zullen opf die dag GESLOTEN zijn. >ooo<X5000CxDoo®ocxDooooooooooooocxx50oooc>ooooooooooooooooocx NIEUW DELHI (United Press) De eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, Anastas Mikojan, die uit Pakistan in India is aangekomen, heeft een onderhoud met premier Nehroe gehad. Mikojan is de eerste hooggeplaatste Rus, die na het geruchtmakende bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan India naar Nieuw Delhi is gekomen. Ook in India is iets te merken van de nieuwe, tegen de persoonlijkheidsverheer lijking gerichte Russische politiek. Nadat enige dagen geleden de vertoningen van de Sovjet-film „De val van Berlijn" waarin een in een smetteloos wit uniform gestoken Stalin als enige en echte over winnaar van de tweede wereldoorlog werd voorgesteld in India waren stopgezet, is uit de hal van de Russische ambassade in Nieuw Delhi een groot portret van Sta lin verdwenen. NEW YORK (Reuter/AFP) Vier Arabische staten hebben officieel verzocht te worden gehoord in de Veiligheidsraad over het Amerikaanse voorstel om secretaris generaal Dag Hammarskjoeld te verzoeken met spoed een onderzoek in te stellen naar de kritieke toestand in het Midden-Oosten. De vier landen Egypte, Jor danië, Syrië en de Libanon besloten dit verzoek te doen op een particuliere bijeen komst die werd gehouden vóór de zitting van de Veiligheidsraad. Ook Israel heeft een dergelijk verzoek ingediend. Op de zitting van de Veiligheidsraad werden alle vijf landen uitgenodigd een zetel aan de tafel in te nemen. Nadat de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge de Amerikaanse reso lutie formeel had ingediend, verklaarde de Franse gedelegeerde, Hervé Alphand, deze resolutie „volledig" te steunen. Hij zei dat, aangezien de besluiten van de Veiligheids raad in Palestina zijn genegeerd en de maatregelen die de hoofdwaarnemer van de UNO, generaal-majoor Burns, heeft voorgesteld nooit in werking zijn getreden, de Veiligheidsraad thans een onderzoek be hoort in te stellen, zo zei hij. De Britse voorzitter van de Veiligheidsraad, Sir Pier- son Dixon, verklaarde dat Groot-Brittannië voor de Amerikaanse resolutie zal stem- De Russische gedelegeerde, Arkady So- bolev, zei zich het recht om aan het debat Maandagmorgen is een Gloster Meteor- straaljager, die om 11 uur was opgestegen van de vliegbasis Leeuwarden, in de Wad denzee gestort. De piloot, de 23-jarige ser geant-vlieger J. Knoop uit Groningen, kwam om hef leven. Hjj was gehuwd en vader van één kind. Het was ten tijde van het ongeluk zeer mistig. Daardoor was de plaats, waar het toestel was neergestort, niet gemakkelijk vast te stellen. Een „Catalina" amphibievliegtuig van de Opsporings- en Reddingsdienst van de Marine-Luchtvaartdienst is omstreeks tien minuten voor half twaalf van het vlieg kamp Valkenburg (Z.H.) opgestegen. Op vier mijl oost-noord-oost van Oostmahorn heeft de bemanning op een drooglopend wad wrakstukken aangetroffen. Het vlieg tuig van de M.L.D. kon er geen landing uitvoeren. Daarom werd een helikopter van de M.L.D. te hulp geroepen. Dit vliegtuig is naar de aangeduide plaats gevlogen en daar gedaald. Het lichaam van de piloot werd in de cabine aangetroffen. Het is door de helikopter naar Leeuwarden over gebracht. deel te nemen voor te behouden totdat de vertegenwoordigers van beide partijen zijn gehoord. De Perzische afgevaardigde Djalal Ab- doh stelde voor de zitting te schorsen tot na de Paasdagen teneinde de partijen ge legenheid te geven de resolutie te bestu deren. Dit voorstel werd aangenomen. Van daag zal de Veiligheidsraad de besprekin gen voortzetten, doch nog niet tot stemming overgaan. Op dinsdag 3 april zal dan weer vergaderd worden. Dit betekent, dat Hammarskjoeld zijn plannen om maandag reeds naar het Mid den-Oosten te vliegen moet herzien. De Westelijke mogendheden hadden gehoopt dat men maandag reeds tot een stemming zou kunnen komen. Men ziet in het uitstel een overwinning voor de Arabische staten. De Syrische premier, Said El Ghazzi, heeft in het parlement te Damascus ver klaard, dat de Arabische staten tegen, de Amerikaanse resolutie zijn. Die resolutie schijnt geen toepassing van vorige resolu ties van de Veiligheidsraad te zijn, doch nieuwe suggesties te bevatten waar wij het niet mee eens zijn, zo zei hij. Syrië wil dat het Amerikaanse voorstel niet door de Vei ligheidsraad, doch door de UNO-Assemblée behandeld wordt. LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft meegedeeld veel te voelen voor het ten uitvoer leggen van een rapport op basis waarvan Malta rechtstreekse ver tegenwoordiging zal krijgen in het Britse Lagerhuis. De minister van Koloniën, Len- nox-Boyd, verklaarde dat de regering het rapport onvoorwaardelijk heeft aanvaard. In het rapport wordt voorgesteld dat Malta drie vertegenwoordigers naar het Britse parlement zal zenden. Het Lagerhuis heeft het rapport zonder stemming aanvaard. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S D a 1 s m e Menig kind glimlacht tot het le ven tot op de dag, waarop het met een grijns antwoordt. Dan kijkt het kind boos terug, niet in staat te beseffen dat het flinker en waardiger zou zijn, moedig te blijven glimlachen. In de gedemilitariseerde zone van El Aoudja bij de grens *van Sinaï hebben Egyptische en Israëlische patrouilles met automatische wapens en mortieren op elkaar geschoten. Volgens een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv waren de Egyp- tenaren op Israëlisch gebied gekomen. Zij hadden het vuur op een Israëlische pa trouille geopend. Later werden de Israëli ërs vanuit Egyptische stellingen met mor tieren beschoten. Een Jordaanse post heeft in de buiten wijken van Ben Sjemen nabij Lydda het vuur op een Israëlische patrouille geopend. De Israëliërs beantwoordden het vuur. Er waren geen verliezen gerapporteerd. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL.'13439 'FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 Viltmantels in kleuren 69. DJAKARTA (ANP) Maandag is voor het Landgerecht te Djakarta de 44ste zit ting in de zaak-Schmidt gehouden. Als ge tuigen werden gehoord Frits Baden en commissaris Sukardjo, die het vooronder zoek in deze zaak heeft geleid. Tijdens de volgende zitting, Op 10 april, zullen Baden en Ulmer gehoord worden. Getuige commissaris Sukardjo verklaar de dat omstreeks oktober 1953 de aktiviteit van benden rond Djakarta in hevigheid toenam. In het begin van december 1953 kwam er een bericht binnen van een infor mant over een zekere Smit, die in Bandung aan de Djalan Tjipaganti zou wonen. Hij was ex-kapitein van het K.N.I.L. en oud commandant van het kamp Makassar. Een aantal helpers, van wie ik de namen niet kan noemen, ontdekten dat kapitein Smit van tijd tot tijd de bende bezocht en zelfs eens tegen een ons bekend persoon zou hebben toegegeven, dat hij kapitein Smit was. Op 18 december arresteerde Enduh hem. De politie van Bandung confronteerde hem met een gevangen genomen bendelid, Har- ris. Deze verklaarde, dat Smit dikwijls bij de bende van Bos kwam. Harris wees be klaagde toen aan als een van de Hollan ders, die dikwijls contact met benden had. Bij de arrestatie wisten we pas, dat de naam als Schmidt gespeld moest worden, aldus Sukardjo. Een ex-K.N.I.L.-man ver. telde, dat een zekere Smit in 1950 het com mando zou hebben gevoerd van een bende. „We vonden mensen, die Hollanders bij de bende hadden gezien" Bij confrontatie we zen zij beklaagde aan als de blanke, die zij de avond voor een grote aanval in de buurt hadden gezien. Beklaagde schreef ons uitvoerig, hoe we de echte Smit zouden kunnen arresteren, BERLIJN (AFP-Reuter) Het congres van de Oostduitse communistische partij heeft maandagmiddag een besloten verga dering gehouden, waarop slechts de twee duizend stemgerechtigde afgevaardigden toegelaten werden. Duizend gasten en Wes telijke journalisten werden niet toegelaten. Waarnemers brengen deze vergadering in verband met talrijke geruchten over oppo sitie tegen Walter Ulbricht, de partijsecre taris. Op de geheime bijeenkomst is gesproken over het onderwerp „personenverering". De grote politieke redevoering, die pre mier Grotewohl, naar verwachting, van daag zou hebben gehouden, is uitgesteld tot woensdag. De duur van het congres is tot vrijdag verlengd. De tweeduizend afgevaardigden hervat ten vandaag het debat over het econo mische vijfjarenplan, dat zaterdag met een rede door Ulbricht werd ingeleid. „De socialistisch-communistische partij heeft niet alleen het recht maar ook de plicht om nog krachtiger de wetenschappe- pelijk atheïstische ideologie te propageren" aldus verklaarde Paul Fröhlich, eerste secretaris van het centrale comité. Verkla ringen van kerkelijke leiders over gods dienstvervolging vormen een aansporing om dit aspect van de wetenschappelijke propaganda van de partij te versterken, aldus Fröhlich. Max Reimann, de leider van de West duitse communistische partij, die thans in Oost-Duitsland woont, zei dat de West duitse communisten bereid zijn lering te trekken uit „grove fouten die in het ver leden gemaakt zijn" en dat afgedaan is met de vroegere opvatting dat de Westduitse regering „door revolutionaire methoden" omvergeworpen moet worden. De West duitse communisten wensen nu samen te werken, niet slechts met de sociaal-demo craten, maar ook met de liberalen, die de bourgeousie vertegenwoordigen. Volgens Reimann was deze nieuwe oriën tatie nodig geworden omdat de invloed die de communisten op de Westduitse bevol king hebben bij lange na niet voldoende is. Hij zei dat Gerhard Schroder, de West duitse minister van Binnenlandse Zaken, zijn politiechefs „aanvallen op kantoren van de partij, roof van partij-eigendommen en aanvallen op bepaalde functionarissen" bevolen zou hebben. De leider van de Franse communisten Maurice Thorez, heeft in het officiële or- gaan van zijn partij, „L'Humanité", Stalin enerzijds verdedigd en anderzijds veroor deeld. Stalin had in de laatste periode van zijn optreden enkele regels van het leven en de leiding van de partij, die hij aan de communisten in de gehele wereld had ge- leerd, miskend. Aan de andere kant had Stalin de theoretische en praktische erfenis van Lenin verdedigd en ontwikkeld. Stalin speelde een beslissende rol bij het verslaan van alle groepen, die de partij vijandig waren, zoals Trotzkyisten, rechtsen, die de oktober-revolutie naar de ondergang zou den hebben gevoerd en bij het vernietigen van de samenzweringen van het internatio nale imperialisme tegen de macht van de Sovjets. Het partijcongres in Moskou had de onjuistheid aangetoond van Stalins me ning, dat de klassentrijd in de Sovjet-Unie scherper zou moeten worden naarmate het welslagen van de opbouw van het socialis me groeide, aldus Thorez. die Indonesië benadeelde. Daarbij schreef hij, dat hij van Indonesië hield en er wilde wonen en sterven. Hij gaf de verzekering nooit uit Bandung te zijn weg geweest en ook geen auto te kunnen rijden. Maar we hadden getuigen, die beklaagde zelf gezien hadden, aldus Sukardjo. Twee Smits Beklaagde Schmidt zei erop te willen wijzen, dat pas in december 1953 gebleken was, dat er twee Smits waren, van wie er een kapitein was en woonachtig aan de Djalan Tjipaganti te Bandung. Beklaagde zei aan te nemen, dat deze informatie af komstig was van de informanten-dienst van Enduh, die echter verklaarde, dat hij al maanden het huis van beklaagde obser veerde. „Pas een dag na mijn arrestatie werd ik geconfronteerd met Harris, die toen verklaringen over mij aflegde. Wist men dan al van tevoren wat deze zou gaan verklaren," aldus Schmidt. „Ik heb gezegd, dat mijn arrestatie een vergissing moest zijn en ik noemde een aantal punten, waaraan dit gecontroleerd zou kunnen worden. Wat heeft men gedaan om een verificatie te krijgen?" „Is er geen verklaring van Van Hulst op zijn sterfbed tegenover hoge ambtenaren?" „Heeft de hoofdcommissaris nooit getwijfeld aan het geheugen van de getuigen? Voor de con frontatie zijn hun pas in Bandung foto's van mij getoond en bij confrontatie zat ik tussen een aantal Indo's. Soms wisten ze me echter ook zonder gebit nog wel te herkennen." Dreyfus-zaak Misschien is het een dwaas voorstel, meneer de rechter, dat ik ga doen. Ik mag volgens de wet liegen en daarom neemt iedereen maar aan, dat ik lieg. Men denkt er niet aan, dat er nog een eer bestaat. De medische wetenschap is nu zover, dat men een serum heeft gevonden, waardoor men na enkele minuten niet meer kan lie gen. Ik wil dat serum gebruiken, dan zal blijken, dat ik niet lieg. Maar durven ook alle politiegetuigen dat serum te gebrui ken? Een zaak als deze is er zestig jaar geleden ook in Frankrijk geweest. Toen stond er ook een kapitein terecht, kapitein Dreyfus. Nu nog voelt men in Frankrijk die zaak als een nationale schande. Ik hoop. dat Indonesië voor de schande van een Dreyfus-zaak bespaard mag blijven", aldus Schmidt. De verdedigster merkte op, dat de ver klaringen van Sukardjo afwijken van wat commissari Enduh in zijn proces-verbaal had meegedeeld. Sukardjo noemde heel an dere argumenten voor de arrestatie van beklaagde. Getuige Sukardjo antwoordde hierop, dat hij het ook allemaal niet zo precies wist en dat zij voor bijzonderheden bij Enduh moet zijn. Meineed? Nadat getuige Baden binnengeroepen was las de rechter een schriftelijke ver klaring voor van hoofdcommissaris Sulei man Effendie over een confrontatie van de drie getuigen Baden, Ulmer en Mameh Alkatiri met de pers ten huize van de officier van Justitie, waarbij Effendie tegenwoordig was geweest. Daarbij had Baden verklaard, dat hij zijn verklaringen voor de politie in de zaak-Jungschlager had teruggetrokken, omdat Enduh enkele spullen niet had teruggegeven. Toen de officier gevraagd had of Baden dan mein eed had gepleegd, had Baden duidelijk ja geantwoord,aldus het rapport van Effendie. Getuige Sukardjo verklaarde, dat Baden gezegd had, dat hij zijn verklaring had in getrokken, omdat hij hartzeer had en boos was op Enduh, die niet aan een verzoek had voldaan enkele dingen uit het huis van Baden terug te geven. Baden had toen ge zegd, dat Enduh daar de bittere nasmaak van zou ondervinden. Daarmee zou hij be doeld hebben, dat hij alle verklaringen voor de rechter zou intrekken, zowel de juiste als de onjuiste, aldus Sukardjo, die vervolgde: op de vraag van de officier of hij dan meineed had gepleegd, had Baden, hoewel weifelend, geantwoord: ja. BEIROET (United Press) Volgens welingelichte kringen in de Libanese hoofd stad is de Jordaanse premier, Samir El- Rifai afgetreden wegens meningsverschil len met koning Hoessein.. Deze kringen zeiden, dat het aftreden een gevolg is van meningsverschillen tussen Rifai, die een voorstander zou zijn van nauwere samenwerking met Saoedi-Arabië, en koning Hoessein, die van Hasjemitische dynastieke afkomst is en traditioneel ge reserveerd staat tegenover Saoedi-Arabië. In deze kringen zei men dat het conflict tussen de koning en Rifai aan het licht was gekomen toen de jonge monarch onlangs aan de grens een ontmoeting had met zijn achterneef, koning Feisal van Irak. Rifai was „opzettelijk" buiten dit overleg ge houden, aldus de berichten, die in Beiroet werden opgevangen. Rifai bood zijn ontslag aan en koning Hoesseiin aanvaardde het. PENSACOLA (United Press) Onge veer honderd negers hebben zondag een blanke, die een neger in zijn been had ge schoten, zo ernstig mishandeld dat men hem met een hersenschudding en een ge broken been opnam in een ziekenhuis. De vijftigjarige fruitventer Maloy beschulig- de een neger er van sinaasappelen van zijn auto te hebben gestolen. De venter trok zijn pistool en schoot de neger, Foster King, door diens been. Het gebeurde in de negerwijk van Pensacola in Californië. Een grote groep negers kwam op het geluid van het pistoolschot af en viel de fruitventer aan. Maloy werd deerlijk toegetakeld. De politie arresteerde na het incident twee negers. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen etmaal is er een vrij belangrijke verande ring in de luchtdrukverdeling opgetreden. Bij IJsland is namelijk door stijging van de luchtdruk een verbinding tot stand ge komen tussen een hogedrukgebied dat zich boven Rusland bevindt en een ander hoge drukgebied bij de Azoren. Tegelijkertijd werd de oude depressie bij Ierland minder diep. Het oceaanfront, dat met veel bewol king boven ons land bleef hangen, wordt nu langzaam door zwakke oostelijke tot noordoostelijke wind naar het westen ge drongen. Vannacht ontstond plaatselijk weer mist, die echter reeds vroeg in de ochtend oploste. Verwacht wordt dat de luchtdrukstijgipgen boven Europa resul teren in een verplaatsing van het hoge drukgebied naar Zuid-Scandinavië of het zeegebied tussen IJsland en Schotland en Noorwegen. Door een iets toenemende oos telijke wind stroomt geleidelijk droger wordende continentale lucht binnen, waar in de maximumtemperaturen enkele graden lager zullen zijn dan vandaag. De bewol king neemt in het algemeen nog verder af. In de nacht zal het kwik plaatselijk tot slechts enkele graden boven het vriespunt dalen. Er is dus opnieuw schraal weer op komst. Terwijl nagenoeg heel Zuid-Europa onder een bewolkte hemel tevergeefs naar de stralende lentezon uitkijkt, is er één plekje aan de Italiaanse Rivièra waar geheel vol gens de kalender het zwoele voorjaar is aangebroken: San Remo, centrum van zon nig vertier onder palmen en azuren hemel. De Nederlandse regering heeft toestem ming gegeven om 25 Japanse oorlogsmis dadigers, die in Japanse gevangenissen zit ten, op erewoord vrij te laten. Na deze vrijlating zitten nog 86 oorlogsmisdadigers die door Nederland zijn veroordeeld, in de gevangenis. (van hedenmorgen 7 uur) Weers toestand is ■p O 53S c <y Helsinki zwaar bew. zw 12 0 Stockholm zwaar bew. zw -5 0 Oslo mist windstil -5 0 Kopenhagen onbewolkt o -1 0 Aberdeen mist windstil 0 0 Dublin mist o. 6 0,3 Londen regen ITS no 9 1 Amsterdam nevel n 5 0 Brussel nevel no 6 0 Parijs s licht bew. windstil 3 0 Bordeaux mist windstil 3 3 Grenoble half bew. z 6 0 Nice zwaar bew. windstil 8 0 Berlijn nevel ono 1 0 Frankfort nevel ono 4 0 Münohen nevel no 3 2 Zürich mist O 5 0 Genève mist windstil 2 0 Locarno mist windstil 2 0 Wenen ij zei ZO 0 4 Innsbruck regen windstil 7 2 Rome nevel windstil 5 0 Den Helder geheel bew. matige no 4 0 Ypenburg mist zwakke n 6 0 Vlissingen mist mat. nno 5 0 Eelde zwaar bew. zw. ono 5 0 De Bilt mist zw. ono 6 0 Twente zwaar bew. mat. ono 4 0 Eindhoven zwaar bew. windstil 6 0 vlv. Z.-Limb. licht bew. windstil 7 0,3 Neerslag laatste 24 uur. J0°00fx)000c00000000cx>50000r^xv50oci00coc3000or!0000000000000f IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met morgen overdag zon nige perioden. Zwakke tot matige, tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind. Over het algemeen iets lagere tempe raturen met plaatselijk lichte nacht vorst. 28 maart Zon op 6.26 uur, onder 19.09 uur. Maan op 22.02 uur, onder 6.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 28 maart Hoog water: 4.48 en 17.03 uur. Laag water: 0.30 en 12.55 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1