■„luidspreker HET SCHOENENPALEIS Luidt het voorjaar in Voorjaars schoentjes STERK Slaapkamerkleedjes Belastingaangiften Dames-, Heren- en Kinderschoenen U loopt als op lucht Oostenrijkse Tirolers kunnen zuid-Tirol niet vergeten Tsjechische toeristen kijken in Wenen hun ogen uit FRIS UW SLAAPKAMER EENS OP trekt Alleen woensdag bij: Zij zoeken in West-Duitsland de steun die hun regering niet wil geven In Tsjechoslowakije is een auto haast een bezienswaardigheid 13 19.90 en21.9° Europa-postzegel in de E.G.K.S.-landen Commissie Maatschappelijk Werk geïnstalleerd Sport in 't kort KOFFIE-THEE KAHREL CACA0-CH0C0LADE C. BROEK - accountant Voor beter schoenwerk DINSDAG 27 MAART 1956 met nieuwe kleurige Om de opwinding te begrijpen dient men te bedenken dat Oostenrijk van zuid-Tirol, met de steden Bozen (Bolzano) en Meran, na de eerste wereldoorlog officieel afstand aan Italië deed op grond van het vredes verdrag van Saint Germain in 1919. Dit gebied is eeuwenlang bewoond geweest door een Tiroolse, Duitsspr kende, bevol king. De Italiaanse regering heeft alles in het werk gesteld het gebied ook taalkun dig, ethnisch en economisch in te lijven. In dit landbouwgebied werden grote hy draulische werken gebouwd, waarvoor Ita liaanse arbeiders met hun gezinnen wer den aangevoerd. Vroeger woonde in zuid- Tirol hoogstens drie percent Italianen, tegenwoordig 34. De Tirolers hebben deze ontwikkeling met lede ogen aangezien. Op grond van politieke overwegingen en met het oog op een spoedig afsluiten van. het staatsverdrag, heeft de toenmalige Oostenrijkse minister van Buitenlandse Za ken, K. Gruber, in 1946 in Parijs een over eenkomst gesloten, waardoor de bestaande toestand zou worden bestendigd. In deze overeenkomst, die de namen draagt van Gruber en De Gasperi, erkende Oostenrijk zuid-Tirol als Italiaans grondgebied en zag af van alle territoriale rechten op dit ge bied. Daartegenover verplichtte Italië zich de ethnische rechten van de zuid-Tirolers te eerbiedigen. Nu menen vele Oostenrij kers dat de Italianen hun beloften niet zijn nagekomen. Vooral de Tirolers maken de Italiaanse regering er een verwijt van dat zij niet een van de grotere steden, Bo zen of Meran, tot hoofdstad hebben ge maakt van dit gebied, maar dat zij daar voor het zuiver Italiaanse stadje Trente koos, ofschoon het veel kleiner is. Boven dien klaagt men er over dat het Duits op de scholen, in de rechtspraak en op de burgerlijke stand, wordt verwaarloosd en dat de in Oostenrijk verworven academi sche graden in zuid-Tirol niet worden er kend. Ofschoon Italië op dit laatste punt een zekere toeschietelijkheid heeft getoond, kan men toch niet zeggen dat de andere Van nog groter belang is echter dat men contact wil opnemen met West-Duitsland en met de vereniging „vrienden van zuid- Tirol", die onder leiding staat van de af gevaardigde Jaschke. Men wil ook dan een beroep doen op de UNO en vooral presi dent Eisenhower er aan herinneren, dat in de laatste tien jaar aan meer dan twintig volken de vrijheid en onafhankelijkheid is gegeven op grond van het zelfbestemmings- recht. Men wil niet met Italië onderhandelen, dat zich terecht op het verdrag van 1946 kan beroepen, maar men wil een beroep doen op de hoogste instantie onder het motto: „Gelijk recht voor zuid-Tirol en de Kongo". Het is echter de vraag of de Oos tenrijkse regering zich voor een dergelijke actie zal lenen en vooral of men de bevol king daarvoor warm kan maken. De landen van de Kolen- en Staalge meenschap zullen per 15 september ge meenschappelijke Europa-postzegels voor de duur van twee maanden uitgeven. De zegels zullen over het algemeen hun geldig heid gedurende het jaar 1957 behouden. Alle landen zullen op hun zegels dezelfde beeltenis naar een ontwerp van de jonge Franse tekenaar Gonzague voeren, met daarbij de waarde en het land van her komst. Nederland zal een waarde van 10 cent voor Nederlands- en Beneluxgebruik van nog onbekende kleur en een waarde van 25 cent voor Europese briefport in blauw uitgeven. Het beeld stelt een gebouw in de steigers, vertonende de letters „Euro pa" of „Europe", voor met op de achter grond de „E"-vlag. De gedachte aan een Europa-zegel is ont staan uit het streven naar economische in tegratie en samenwerking, zoals deze tus sen de zes landen is ontstaan. Deze verzin- nebeeldiag is tevens bedoeld als aansporing om op de ingeslageh" weg voort te gaan. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. Th. M. van Thiel, heeft een com missie ingesteld ter bestudering van vraag stukken in verband met de subsidiëring van het maatschappelijk werk. In zijn in stallatierede zei de bewindsman onder meer dat het particulier initiatief bij de behartiging van het maatschappelijk werk altijd een uiterst gewichtige taak heeft te vervullen. Wegens de hoge kosten aan sa larissen en investeringen voor gebouwen en andere apparatuur is financiële hulp van de overheid echter noodzakelijk. Daar het maatschappelijk werk een steeds be langrijker taak gaat innemen bij de be vordering van het welzijn van de mens wil de regering gaarne meewerken aan de be vordering van een doeltreffende vorming van het maatschappelijk werk. Dit maat schappelijk werk zal in belangrijke mate kunnen bijdragen aan de aanpassing van de maatschappij aan de mens in zijn ver scheidene situaties. Daarnaast zal het door voorlichting, bemiddeling en advies en ve lerlei andere activiteiten door de jeugd, aan de volwassenen en aan de bejaarden bijstand kunnen bieden, die deze in ver- (Van onze correspondent in Wenen) Nog altijd mogen weinig Tsjechoslo- waakse staatsburgers een familiebezoek brengen aan Oostenrijk. Hoe schaars deze gevallen mogen zijn, ze komen toch voor en men moet toegeven dat ze in de laatste tijd enigszins toenemen. De regering in Praag neemt bewust het risico dat de rei zigers in het buitenland de waarheid ver tellen over de toestanden in Tsjechoslowa- kije, want deze uitverkorenen zijn niet al len geijkte leden van de communistische partij. De bezoekers uit Tsjechoslowakije kij ken hun ogen uit in het nieuwe Wenen. Wat het meeste indruk op hen maakt, zijn de goede kwaliteit en de lage prijs van de chocolade, alsmede de overvloed aan ba nanen. Overigens voelen zij zich niet bijs ter op hun gemak in het moderne verkeer, ofschoon Wenen op dit punt niet in de schaduw kan staan van Parijs of Londen. Een dame uit een Slowaaks stadje van twintigduizend inwoners vertelde ons dat de dokter daar wel de beschikking heeft over een auto. Hij moet het voertuig be talen en onderhouden, maar de eigenaar is „het volk" of de gemeenschap. Hij mag over zijn wagen niet naar goeddunken be schikken en hem zeker niet verkopen. Wanneer „hogere belangen" op het spel staan, kan de auto hem worden ontnomen. Eerst betalen De waarheid van deze mededelingen vin den wij bevestigd in het officiële partij orgaan „Rude Pravo". Wie in Tsjechoslo wakije een auto meent nodig te hebben, moet daartoe een verzoekschrift indienen bij zijn gewestelijke beroepsorganisatie, die dan in samenwerking met de algemene vakvereniging een beslissing neemt. Voor keur genieten functionarissen van de par- schillende omstandigheden behoeven. Hoewel de behartiging der uitvoerende taken bij voorkeur aan het particulier ini tiatief moet worden opgedragen, is nauwe samenwerking met de overheid van groot belang, vooral met het oog op een doel treffende verspreiding van het maatschap pelijk werk over het gehele land en het bevorderen van de deskundigheid. De be windsman hecht in dit opzicht grote waar de aan decentralisatie van het overheids beleid. Het is daarom van belang, dat ook gemeenten en provincies vertegenwoordi gers in de commissie hebben. Het hoofd accent van de taak der commissie zal blij ven liggen op een overleg van het depar tement met het particulier initiatief. Minister van Thiel zei tenslotte het van veel belang te achten, dat aan de subsidi ering door zijn departement een wettelij ke grondslag wordt gegeven. Daarom had hij de commissie verzocht na te gaan op welke wijze en in welke vorm een wette lijke regeling kan worden bereikt. Tot voorzitter van de commissie is be noemd dr. P. C. J. van Loon, hoofdadmi nistrateur bij het departement van Maat schappelijk Werk. In de commissie heeft onder andere zit ting de heer C. Lijnzaad, directeur van de stichting Noordholland voor Maatschap pelijk Werk. tij, artsen, veeartsen en boeren die lid zijn van een kolchose. Wanneer gunstig op een aanvraag is beschikt, moet de gegadigde de koopprijs op een afzonderlijke spaar bankrekening van de staatsspaarbank overmaken. Verder moet hij wachten tot dat er in zijn gewest een auto ter beschik king komt. De volgende auto's kunnen geleverd worden: Skoda 440 voor 27.450 een Rus sische Podeba voor 34.200, een IFA-F9 of Renault 4 cv vbor 22.000 kronen. Dat zijn zeer hoge bedragen, wanneer men bedenkt dat een arbeider ten hoogste duizend en een arts ongeveer tweeduizend kronen per maand verdient. Alleen bij de Skoda kan men volstaan met een eerste betaling van twintigduizend kronen. Bij levering van de auto moet de rest worden voldaan. Het aantal leverbare wagens is zeer be perkt. In het grote gewest Bratislava (Pressburg) werden er in januari 96 auto's verkocht. Gedurende het lopende halfjaar hoopt men daar tweehonderd personen wagens ter beschikking te kunnen stellen. Huurrijtuigen (United Press) Volgens Hongaarse bladen heerst er in de steden een zo nij pend gebrek aan auto's, dat men er toe overgegaan is de produktie van huurrijtui gen aanzienlijk op te voeren. Volgens het blad „Magyar Nemzet" is een fabriek in de zuid-Hongaarse stad Mohacs begonnen met de bouw van dergelijke door paarden getrokken rijtuigen, waarvan er nog dit jaar tweehonderd geleverd zouden worden. Volgens goed ingelichte bronnen is het ge brek aan auto's in de Hongaarse steden en kleinere plaatsen zo .acuut, dat het meren deel der artsen zich op de 'fiets naar hun patiënten moeten begeven. (Van onze correspondent in Wenen) Vele Tirolers hebben weer ernstige be zwaren tegen de houding van de Oosten rijkse regering en vooral van de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Figl, terzake van het aan Italië toegewezen zuid-Tirol. Een goede maand geleden werden twee oudere dames in zuid-Tirol door een Italiaanse rechtbank veroordeeld, omdat zjj de luiken van hun villa in de Oosten rijkse kleuren, rood-wit-rood hadden laten verven. De Italianen noemden dat een Oostenrijkse uitdaging op Italiaans gebied. Toen minister Figl onlangs in Rome de Paus op zijn tachtigste verjaardag geluk wenste, verklaarde hij in een toespraak, overigens opvallend ironisch, dat derge lijke moeilijkheden tussen Italië en Oos tenrijk onbeduidend waren in vergelijking met de brandende vraagstukken op inter nationaal gebied. Vooral deze verklaring betekende olie op het nationalistische vuur, dat al maanden smeult onder de Oostenrijkse Tirolers. onderdelen van de overeenkomst van Parijs loyaal worden nageleefd. Tegen de verklaring van minister Figl dat deze moeilijkheden onbeduidend zijn, hebben de zuid-Tirolers, en ook de Tirolers in Oostenrijk, heftig geprotesteerd. Zij wil len niet over de uitvoering van de overeen komst van Parijs redetwisten, omdat dit toch maar over bijzaken gaat. Men beoogt een radicale herziening van het verdrag van St. Germain en wil zuid-Tirol weer met Oostenrijk verbonden zien. Achter deze actie staat onder meer dr. Oberhammer uit Innsbruck, een vooraan staand lid van de Volkspartij (waartoe ook Figl behoort), die niet alleen met kracht tegen de verklaring van dir. Figl heeft ge protesteerd, maar bovendien de inlijving van zuid-Tirol bij Oostenrijk heeft geëist. Men wil in april voor het Weense stadhuis een grote protestbijeenkomst houden. Bo vendien denkt men aan een volksstemming waaraan het gehele Oostenrijkse volk zal moeten deelnemen. WARSCHAU—BERLIJN—PRAAG. De KNWU heeft besloten een ploeg jongnie Ne derlandse ooafhankelijken te sturen naar de etappewedstrijd WarschauBerlijnPraag, die van 2 tot en met 17 mei wordt gehou den. Als ploegleider is aangewezen de heer A. Koopmans uit Amsterdam. IERLANDWALES. Het dames hockey- elftal van Ierland heeft de ploeg van Wales een vijfeen nederlaag toegebracht. Bij rust hadden de Ierse dames met viereen de leiding. AMATEURS. In het Wembley-stadion in Londen is een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen de amateurteams van Engeland en Schotland. Engeland won met viertwee. In de goede Hotels en fijne Restaurants schenkt men bij voorkeur Kahrel-koffie en Kahrel-thee. Kahrel-koffie en Kahrel-thee niet overal, maar uitsluitend verkrijgbaar bij de betere winkelier. Adressen op aanvraag. Laat deze tijdig verzorgen door ZEEWEG 230 - IJMUIDEN - TELEF. 6452 MARKTPLEIN 15 met een enorme collectie in de nieuwste kleuren en modellen. Onze sortering is zo enorm groot dat we onmogelijk alles kunnen etaleren. Wat u dus niet in de étalages ziet tonen wij u binnen. Een uitbundige keus, charmante modellen, prettige pasvorm. KOMT U ZE EENS PASSEN? IJmuiden SANTPOORT Kennemerlaan 95 Hoofdstraat 156 op onze gezellige vlotte een zeer bijzondere zware kwaliteit voor

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3