„De Hoop" zal ook diensten aan coasters gaan verlenen Adolf van Nassauschool schakelde de Emraaschool uit: (twee-één) De hoogste schoorsteen van Nederland -150 meter - bij de sinterfabriek De schoolvoetbalcompetitie Volgend voorjaar gereed - poedererts ook welkom in IJmuiden 9 BEZOEK AAN BUITENLANDSE HAVENS P.v.d.A.-federatie zag terug op actief jaar Reisduif neemt nieuwe inkorflokaal in gebruik Turkse markt" aan de Galgenweg Concert op 4 april in Santpoorts oude kerk Tunnelbouw maakt verkeersomlegging nodig EECbAffKCr 99 99 DINSDAG 3 APRIL 1956 OVER DE TWEEDE EN DERDE REIS in 1956 van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft kapitein W. Rog een reisverslag samengesteld. De tweede reis duurde van 20 februari tot 5 maart en de derde reis van 13 tot 25 maart. Stevig vastgevroren in het ijs lag het Hospitaalkerkschip „De Hoop" aan de steiger van de De Ruyter- kade te Amsterdam toen het schip op 20 februari de tweede reis van dit jaar zou be ginnen. Voor een ijsbreker was het een ogenblik werk om het ijs bij het achterschip te breken. Na een „klapje achteruit" kwam „De Hoop" los. De sleepboot van de ha vendienst die „stand by" hield behoefde geen assistentie te verlenen. Te IJmuiden werd gemeerd in de vissershaven om water te laden en de dominee te monsteren. Deze reis ging ds. J. van Leeuwen, gereformeerd predikant van de gemeente IJmui den als voorganger mee. Dinsdag 21 februari vertrok „De Hoop" van IJmuiden in de richting van de Duitse Bocht. Bij een temperatuur van 10° onder nul en een harde wind van 7 B.F. was het be paald geen pleziertochtje. Ook de vissers schepen hadden hun netten ingehaald en lagen te steken. Ditmaal zou de reis zich verder uitstrekken dan de Duitse Bocht en wel tot de visserij om de noord (59° N.B.). Van die gelegenheid werd gebruik ge maakt om de Noorse haven Bergen te be zoeken, waar contact gelegd werd met de autoriteiten en de belangstellenden. Zondag 26 februari werd afgemeerd aan de Amicitia-pier te Bergen. De pers zorg de er voor dat aan dit bezoek bekendheid werd gegeven. Aan boord vond een bespre king plaats waar bij aanwezig wa ren de directeur- generaal der Noor se Visserijen, de heer Klaus Soen- nanaa, enige afge vaardigden van de Vereniging van Noorse Zeekerken, een Noorse Mari nearts en de voor zitter van de Vereniging Het Hospitaal kerkschip „De Hoop", de heer M. C. van Hall. Het publiek kreeg gelegenheid het schip te bezichtigen, waarvan zeer velen gebruik maakten. Naar Stavanger Op 1 maart werd met genodigden een tochtje door de fjorden gemaakt. De vol gende dag vertrok „De Hoop" naar Sta vanger voor een kort bezoek. Deze oriën terende bezoeken gaven kapitein Rog de gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de vaarroutes welke hij, wellicht la ter onder minder goede weersomstandig heden, zal moeten gebruiken. Bovendien geeft het contact dat door dit bezoek ge legd werd de Vereniging de gelegenheid, aan de vissers van andere nationaliteiten, meer dan tot nu toe het geval was, be kendheid te geven aan het werk van „De Hoop". Op 3 maart vertrok „De Hoop" uit Sta vanger naar de Duitse Bocht, waar een grote vloot Hollandse en Belgische vissers schepen benoorden Terschelling viste. Woensdag 7 maart werd Scheveningen bin nengelopen. Derde reis Dinsdag 13 maart koos „De Hoop" we derom zee, met als voorganger ds. K. A. Abelsma, hervormd predikant van de ge meente Marken, aan boord. In de Duitse Bocht kon hulp worden verleend aan enige Hollandse vissers. Een patiënt werd aan boord van „De Hoop" genomen. Dagelijks werd de dagsluiting op de 129 meter golf van 7.308 uur uitgezonden en op zondag klonken op de gebruikelijke tij den de kerkdiensten door de radio. Even als de vorige reis was afgesproken dat In het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat, waar de voorzitter van de federatie Velsen van de Partij van de Ar beid de heer H. de Boer onlangs maar een gering aantal leden kon begroe ten in de jaarlijkse vergadering, bleek uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Nijdeken, de grote activiteit, die het afgelopen jaar is ontwikkeld. Niet minder dan dertig vergaderingen van het bestuur waren gehouden, waarvan er vele waren gewijd aan het IJmond-plan en waarbij met de federatie Beverwijk en de afdeling Heemskerk een grote mate van samenwerking kon worden bereikt. Grote aandacht was besteed aan het af scheid en het aftreden van wethouder W. F. Visser, die op een zeer lange staat van dienst voor het algemeen belang kan terug zien, waarvoor hem veel hulde was ge bracht. Het federatie-ledental groeide in het af gelopen jaar met ruim 100 leden, van wie de afdeling Velsen-Noord het grootste deel aan winst opbracht, namelijk van 263 tot 328 leden; IJmuiden steeg van 482 tot 523 leden en Santpoort van 226 tot 230 leden. Velsen-Noord ontving speciale waardering voor de bereikte resultaten. Het verslag van de federatie-financiën, uitgebracht door de heer A. de Wilde, liet de staat van ontvangsten en uitgaven slui ten tot een bedrag van 1.146,35 met een flink batig saldo; de balans over maart 1956 en de begroting voor het nieuwe jaar wer den goedtgekeurd. Inzake het werk van het afgelopen jaar deelde de heer De Boer mede, dat met de afdelingsbesturen een prettige samenwer king is geweest. Een officieel federatie reglement kon worden vastgesteld. Een poging om de afdelingen en de afdelings leden te binden is geslaagd door het uit geven van het maandblad „Contact", dat de spreekbuis is van de afdelingen en de werkgemeenschappen, maar ook openstaat voor critieken. Ten aanzien van het maand blad zal bovendien contact worden gezocht met de federatie Beverwijk en de afdeling Heemskerk. De voorbereidingen voor de Kamerver kiezingsactie zijn bijna geheel voltooid, zo dat de actie haar werk op elk moment kan beginnen. De aftredende leden van het dagelijks bestuur, de heren H. de Boer, J. J. Nijde ken en A. de Wilde werden bij acclamatie herkozen. De heer De Boer echter gaf te kennen bij de volgende jaarvergadering geen kandidatuur meer te kunnen aan vaarden, vooral ook omdat hij de voorzit tersfunctie tijdelijk had aanvaard. Met grote belangstelling volgden de aan wezigen het door de heer K. H. Marks uit gebrachte verslag van de raadsfractie, waarin hij gedurende een half uur een sa menvatting ^af van de meest spectaculaire raads-agendapunten van het voorbije jaar. Tenslotte volgde nog een geanimeerde rondvraag, waarbij de beide wethouders en enige aanwezige raadsleden hun com mentaren gaven. kapitein Rog een paar havens zou binnen lopen om de plaatselijke omstandigheden beter te leren kennen. Ook de scheepsarts en de predikant kregen daarbij de gele genheid zich te oriënteren. Het plan tot een bezoek aan Esbjerg in Denemarken kon in verband met een sta king geen doorgang vinden. Er werd een kort bezoek gebracht aan Cuxhaven en aan Brunsbüttelkoog. De belangstelling was uiteraard groot. Omdat deze bezoeken niet officieel waren werden geen autori teiten genodigd. Wel werd de afspraak ge maakt hier nog eens terug te komen ge zien de grote belangstelling die ook bij de officiële instanties bestaat. Schroef in üs Bij het vertrek van Brunsbüttelkoog raakte tijdens het manoeuvreren de schroef het ijs dat daar'nog in grote velden rond dreef. Hierdoor ontstond bij volle kracht draaien een lichte trilling. Besloten werd daarom te Delfzijl binnen te lopen waar experts hun oordeel over de schroefschade konden geven. De schade bleek mee te val len en het advies luidde, opstomen naar Vlaardingen, waar dokruimte beschikbaar was. Diensten aan coasters „De Hoop" zou Delfzijl echter niet zon der meer kunnen verlaten. Het actieve „Comité Delfzijl" regelde een ontvangst aan boord. Het publiek kreeg gelegenheid op vrijdag 23 maart van 14 tot 16 uur het schip te bezichtigen, terwijl van 1820 uur een 60-tal genodigden aan boord werden ontvangen. De mogelijkheid om in de toekomst meer diensten aan de coasters en de bemannin gen daarvan te verlenen dan tot nu toe het geval is geweest, werd uitvoerig besproken. Vele bezoekers maakten van de gelegen heid gebruik om de dagsluiting, welke om 8 uur door ds. Abelsma werd voorgegaan bij te wonen. Zaterdag 24 maart vertrok „De Hoop" van Delfzijl met bestemming Vlaardingen met de belofte dat er spoedig een volgend bezoek zou volgen. Zondag 25 maart meerde het Hospitaalkerkschip in de Wilhelminahaven te Vlaardingen waar het één dezer dagen in het dok zal worden op genomen. In zaal Lanigeddjk heeft de Beverwijk se postduivenhouders vereniging „De Reisduif" Donderdagavond een ledenvergadering ge houden ter bespreking van het komende wedstrijdseizoen. De voorzitter, de heer G. v. d. Winden deelde mede dat het seizoen op 6 mei zal beginnen met een vlucht van Roosendaal. Voor deze officiële aanvang vindt op 22 april een z.g. africhtingsvlucht plaats van Hillegom. Voor de derbyvlucht die de afd. Haarlem houdt voor koppels van vier jonge duiven gaven zich 25 leden op. Tot slot van deze korte doch geanimeerde vergadering bracht de voorzitter dank aan die leden die hebben medegewerkt dat het nieuwe inkorflokaal zo vlot klaar gekomen is en deelde mee dat de officiële opening plaats zal vinden op zaterdag 21 april, bij welke gelegenheid 300 a 400 duiven worden losgelaten. JAARVERGADERING -VVV WV „Castricum Vooruit" organiseert op donderdag 12 april in hotel „De Rustende Jager" haar jaarlijkse algemene ledenver gadering. Op deze vergadering zal het zo- merprogramma voor 1956 in grote lijnen worden vastgesteld. Het bestuur hoopt me de door suggesties uit de vergadering te komen tot het opstellen van een verant woord en gevarieerd zomerprogramma. GEPARKEERDE WAGEN AANGEREDEN Toen de bestuurder van een personen auto die zijn wagen enige tijd in Castri cum had geparkeerd weer in wilde stap pen, kwam hij tot de onaangename ont dekking dat zijn auto vrij ernstig was be schadigd. Het bleek, dat een andere auto bij het verlaten van het parkeerterrein te gen de geparkeerde wagen was gereden. Iemand die hiervan getuige was had het nummer opgenomen, zodat het zwijgzaam doorrijden de bestuurder niet veel heeft geholpen. Zaterdag, de derde dag van het schoolvoetbal in Velsen, werden de wedstrijden in de morgenuren gespeeld. In afdeling E was de favoriet voor het kampioenschap, de In- singerschool, vrijgeloot en kwamen twee medegegadigden, de Emmaschool en de Santpoortse Adolf van Nassauschool, tegenover elkaar te staan. De Nassauers, met een aantal Terrasvogeltjes in hun midden, wonnen met twee-één. In de verliezers- ronde kon de Jan Ligthartschool zich op het nippertje tegen de St. Franciscusschool handhaven: er moesten strafschoppen aan te pas komen. De Marnixschool, die zich beter weert dan andere jaren, schakelde met vier-drie de Julianaschool uit. In afdeling C behaalde het tweede elf tal van de Technische School wederom een klinkende overwinning: met vijf-nul werd RHBS 2 verslagen, waardoor het doelge- middelde in twee wedstrijden op 120 werd gebracht. De St. Joannes ULO uit Driehuis, die voor de eerste ronde was vrijgeloot, noteerde tegen de St. Willibror- dus ULO 2 eveneens een duidelijke zege: met zes-nul gingen de Beverwijkers ten onder. In de verliezersronde herstelde het tweede elftal der Creutzbergschool door met vijf-nul van het derde elftal der St. Willibrordus ULO te winnen het voetbal- prestige der school enigszins. Het 2de elf tal der Beverwijkse ULO, dat de eerste ronde na het nemen van strafschoppen tot verliezer was verklaard, verloor nu, we derom onfortuinlijk, met 10 van Techn. School 3. In afdeling D werd het voor de eerste ronde vrijgelote tweede elftal der St. Jo annes ULO in zijn' eerste wedstrijd reeds „gewipt". De St. Adalbert VGLO plaatste zich door een 3-1 zege op HBS IV voor de finale. Mikojan, de vice-premier van de Sovjet-Unie, brengt een 'bezoek aan India. In de residentie van de Indiase premier werd de Russische bezoeker door Sri Jawaharlal Nehroe ontvangen voor een bespreking. De joto toont (links) Nehroe in gesprek met Mikojan. In de silhouet van de IJmuidense Hoogovens tekent zich sinds enige tijd aan de uiter ste westkant, daar waar het duin bijna het beton raakt en de bunkers uit de bezet ting nog altüd als zere kiezen in de zeereep steken, een staketsel van rood-gemenied staal af. Het is geen torenhoge constructie naar Hoogovenbegrippen, maar het wordt wel een belangrijk bedrijfsonderdeel, dat daar aan het einde van dit jaar of het begin van het volgende klaar moet zijn. En zijn blikvanger zal worden de hoogste schoor steen van Nederland, misschien wel van West-Europa, die in beton tot 150 meter boven Amsterdams peil zal uitrijzen en waarvoor straks de schoorsteenbouwers een dertigtal ladders op zullen moeten sjouwen, voor zij er weer een paar meter beton op kunnen gieten. Het wordt de nieuwe sinterinstallatie van de KNHS in wezen een kleiner projekt dan de nieuwe Hoogoven IV, maar niettemin van het grootste belang voor de ijzer- en staalfabrikage, omdat dan ook het poedervormige ijzererts, dat door sommige mijnen wordt geleverd, verwerkt kan worden. De sinterinstallatie „kit" namelü'k in elke gewenste melange samen tot „sintels", die daarna naar de Hoog ovens kunnen worden afgevoerd. De gewenste menging wordt verkregen door een rij trechters boven een lopende band, die als enorme „winkelvakken" elk een ander soort erts bevatten en een zeer nauwkeurig te regelen samenstelling mogelijk maken. Ijzerertsen zijn gesteenten, die iin de na tuur voorkomen en die daardoor een gril lige verscheidenheid vertonen wat betreft ijzergehalte, vastheid en vorm. Er zijn harde gesteenten onder, maar ook poeder vormige ertsen; er zijn er die klei-achtig aanvoelen en andere die op droog »and lijken. De hoogovenman heeft met al deze eigen schappen te maken. Een boog ijzergehalte van het erts is voor hem belangrijk, omdat dit hem in staat stelt met dezelfde hoeveel heid kooks en kalk méér ijzer te produce ren. Maar toch is dit niet de enige bepa lende factor. Het erts wordt in de hoog oven blootgesteld aan de inwerking van de erlangs strijkende gassen. Hoe beter de gassen langs de brokken erts kunnen strij ken, des te groter zal het nuttig effect van het hoogovenproces zijn. Enerzijds moet de ovenvulling dus zodanig zijn dat een zo groot mogelijk oppervlak van de brokken erts aan de inwerking van de gassen wordt blootgesteld, maar anderzijds moet er voor de gassen toch ook gelegenheid blijven be staan om langs allerlei kronkelwegen door de verschillende ertslagen heen omhoog te trekken. Geen brokken en geen poeders Daaruit volgt dat een lading brokken van verschillend formaat, waarbij de kleintjes de gaten tussen de grote brokken geheel opvullen geen ideale hoogovenvulling is, terwijl ook een volkomen dichte poeder vormige laag geen goed resultaat zal op leveren. Deze uitersten worden hier ge noemd om te laten zien dat de gulden mid denweg de beste is: getracht moet worden de hoogoven te vullen met niet te grote stukken, zoveel mogelijk van gelijke groot te, die door een grillige vorm (of door po reusheid) de gassen gelegenheid bieden in te werken op een betrekkelijk groot opper vlak. Nu kunnen steenachtige ertsen worden gebroken tot de maat die wij wensen, en daarna gezeefd zodat de kleinere stukken worden afgescheiden. Deze methode, die op veel hoogovenbed rijven wordt toegepast, doet ogenblikkelijk de vraag rijzen: „Wat moet er dan gebeuren met het afgezeefde fijne erts?" Dit heeft immers óók waarde, niet alleen omdat het een even groot ijzer- gehalte heeft als de grote brokken, maar ook omdat voor dit materiaal eveneens de kostprijs en de vracht zijn betaald. Nu gaat het alleen nog maar over steenachtige ert sen, die inderdaad gebroken kunnen wor den tot de vereiste grootte. Maar er zijn veel ertsmijnen, die uitsluitend poedervor mige of klei-achtige ertsen afleveren. Deze zouden dus waardeloos zijn voor de hoog ovens, hoe hoog hun ijzergehalte soms ook is. Bakken Het is duidelijk dat hier een oplossing moest worden gevonden. Men is er toe overgegaan de kleine stukjes erts aan el kaar te bakken door ze op een temperatuur te brengen, waarbij de stukjes alleen maar aan de randen, waar ze elkaar raken, smelten. Door dit bakproces, dat sinteren wordt genoemd, verkrijgt met een prodU'kt met veel openingen tussen de deeltjes, waaruit het is ontstaan. De gassen zullen dus straks in de hoogoven een groot aanrakingsopper- vlak vinden. „Zilveren" geschenk voor jarig IVH Kortgeleden hield de speeltuinvereniging „In Veilige Haven" in het Hervormd Jeugd huis haar jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter zijn leedwezen uit over de slechte op komst der leden; als ieder jaar hetzelfde groepje trouwe werkers. Voorts deelde hij mede dat er nog heel wat werk op de tuin te verrichten valt en vroeg hiervoor de medewerking van de leden. Bij het 25-jarig jubileum is door de leden een bedrag bijeengebracht, waarvoor bin nenkort nieuw speelwerktuig zal worden aangeschaft'. De verslagen van secretaris en penning meester gaven een goed overzicht van het geen in 1955 is voorgevallen. De aftredende bestuursleden, de heer Kruiten en Van Eden werden herkozen. Mevrouw Reek, één der oprichters, die reeds meer dan 25 jaar in het bestuur zit ting heeft, stelde zich niet meer herkies baar. In haar plaats werd mevrouw Betel gekozen. De heren P. Reek en K. Reek, die evenals mevrouw Reek reeds meer dan 25 jaar deel uitmaken van het bestuur der vereniging, werden tot ere-lid benoemd, terwijl zij eveneens een klein aandenken ontvingen. Hierna werden nog enkele rolprenten vertoond, o.a. Kinderen van Nederland, Aalsmeer en Schot te boord. Op voorstel van het bestuur werd de contributie ver hoogd met 10 cent per maand per gezin. ff De gidsen van de Theresia groep en de verkenners van de André de Thaye groep te Beverwijk, houden op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 april een „Turkse markt" op de jongensspeelplaats van de H. Hartschool aan de Galgenweg te Beverwijk. De opening zal met enig ceremonieel ge schieden; vrijdagavond zal de openstelling van het amusementsterrein voorafgegaan worden met een mars door Beverwijk door een drumband van de verkennersbewe ging. Teruggekeerd op het punt van uitgang, omstreeks 20 uur, zal pastoor P. C. Volle- bregt van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk, de hoofdingang van de markt „forceren" met behulp van een groot Turks kromzwaard en onderwijl zullen tientallen flitslampen deze hande ling op de gevoelige plaat vastleggen. Met deze daad wordt deze Tu'rksj Markt, welke gehouden wordt ten behoeve van het Jeugdwerk van deze vrouwelijke en mannelijke Jeugdbewegingen in Bever wijk voor geopend verklaard en voor het publiek toegankelijk gesteld. Vele stands zullen ten dienste staan van het te verwachten publiek, want velen zul len zich nog wel het grote succes kunnen herinneren van het Mexicaanse feest, dat dezelfde verkennersgroep enige jaren ge leden organiseerde. Enige bijzondere stands op deze markt zullen de speciale aandacht van het pu bliek op zich weten te vestigen. O.m. zal er een Turkse Trouwzaal zijn, waar men zich op bijzondere voorwaarden in de „pseudo-echt" kan laten verbinden. Speciale vermelding verdient voorts, dat vele honderden van de prachtige prijzen, door leden van de Jeugdbeweging zelf zijn gemaakt, waarvoor zij reeds maandenlang aan het werk zijn geweest. Ook de vele schitterende prijzen, door zakenlieden voor dit doel beschikbaar gesteld of aangekocht door het bestuur zullen hun weg naar de bezoekers wel vinden. Om het feest nog groter te maken, be staat iedere avond van acht tot twaalf uur in de gymnastiekzaal van de aangrenzen de school, gelegenheid tot dansen, met de heer G. Bonnema als leider en op muziek van het dansorkestje „The Moonliners". „Sans-Atout' speelde om (Paas) eieren De bridgeclub „Sans Atout" heeft deze week de traditionele eierendrive gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: Groep A: 1. Hartde Jong 37 mp.; 2. WorstWegman 36 1/2 mp.; 3. Tabak Hoogeboom 35 1/2 mp.; 4. Hamersv. Zut- phen 33 1/2 mp.; 5. BlomNijman 31 mp.; 6. Boom—Groen 29 mp.; 7. W. en G. de Boer 28 1/2 mp. Groep B: 1. v. d. Walv. Groningen 37 mp.; 2. Bos—mevr. Kleyn 37 mp.; 3. Haver Worst 36 mp.; 4. HoogeboomKleyn 30 1/2 mp.; 5. HoogeboomGeldermans 30 1/2 mp.; 6. KrabTabak 281/2 mp.; 7. Plooy—Groot 27 mp.; 8. heer en mevr. Vol- laerts 25 1/2 mp. Groep C: 1. heer en mevr. Luyendijk 38 mp.; 2. SpruitBakker 35 1/2 mp.; 3. dames BeltermanTabak 34 mp.; 4. v. Zon Groot 32 1/2 mp.; 5. HendriksKoop manschap 30 mp.; 6. Stalsde Lalijne 29 1/2 mp.; 7. heer en mevr. Zwaneveld 28 1/2 mp.; 8. heer en mevr. Tand 24 mp. Groep D: 1. KerkhofHoen 21 1/2 mp.; 2. DijkhofOosterveen 19 1/2 mp.; 3. da mes Reymersv. Essen 19 mp.; 4. mevr. TabakBiben 18 1/2 mp.; 5. heer en mevr. v. Aalst 18 inp.; 6. dames KokTabak 16 mp.; 7. Admiraalde Korte 13 1/2 mp. In de B-afdeling (Poule A) leed de Creutzbergschool haar derde nederlaag in successie, ditmaal tegen de Technische School (60). De RHBS verspeelde een kostbaar puntje tegen de St. Willibrordus ULO (11). Drie ploegen hebben nu drie punten uit 2 wedstrijden, nl. de Willem de Zwijgerschool, de RHBS en de St. Willi brordus ULO. In Poule B heeft de Openbare ULO uit Beverwijk na 2 wedstrijden nog geen en kel verliespunt (doelgemiddelde 110). Afdeling B: St. Willibrordus ULORH BS 00; Technische SchoolCreutzberg school 60; Openbare ULO (Beverwijk) Visserij school 50; DuinwijckschoolW. de Zwijgerschool 2 22. Afdeling C (winnaars): Technische School 2—RHBS 2 5—0; St. Willibrordus- ULO 2St. Joannes ULO I 06. Afdeling C (verliezers): Creutzberg school 2St. Willibrordus ULO 50; Openb. ULO 2 (Beverwijk)Technische School 3 0—1. Afdeling D (winnaars); St. Adalbert- school—HBS 4 3—1; St. Joannes ULO 2— Creutzbergschool 3 12. Afdeling D (verliezers): Elout v. Soeter- woudeschoolKohnstamschool 62; W. de Zwijgerschool 4Techn. School 4 01. Afdeling E (winnaars): H. Hartschool— Clara Sternschool 03; Emmaschool— Adolf van Nassauschool 1—2. Afdeling E (verliezers): Julianaschool Marnixschool 34; Jan LigthartschoolSt. Franciscusschool 33 (Jan Ligthartschool wint). Bij de orgelrestauratie Te.r gelegenheid van de restauratie van het orgel der hervormde kerk in Sant poort geeft Albert de Groot woensdag vier april een concert op het vernieuwde instru ment, samen met de fluitist Jac. Stoffer. Het programma vermeldt werken van J. S. Bach, Handel en César Franck. Nadat de in 1916 afgebrande dorpskerk in 1917 was herbouwd, ontbraken de gelden om tot aanschaffing van een nieuw orgel over te gaan. Tot eind 1924 behielp men zich met een harmonium voor de begelei ding van de gemeentezang. In oktober van dat jaar kon echter dank zij de finan ciële steun van de heren H. Cremer en P. W. Jansen een orgel gekocht worden. Dit pneumatische orgel werd gebouwd dooi de firma Heitman en Vierdag te Enschedé en de totale bouwkosten bedroegen f 5200. In 1938 werd het orgel, dat niet in alle opzichten voldeed, gereviseerd, terwijl tevens een zwelkast werd aangebracht. Vele defecten, onder meer veroorzaakt door een ernstige houtwormaantasting in orgel en speeltafel, waren oorzaak dat in 1954 besloten moest worden om het orgel opnieuw te restaureren. Na overleg tussen de Orgelcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk, de orga nist Albert de Groot en de Kerkvoogdij werd een plan tot restauratie en wijziging opgesteld. Na verkregen prijsopgave van enkele orgelbouwers werd in september 1955 aan de'fa. G. van Leeuwen te Leiderdorp niet alleen opdracht tot deze restauratie ge geven, doch tevens werd, mede op diens advies en in overleg met de Orgelcommis sie, besloten het orgel met enkele stemmen uit te breiden. De kosten van deze restauratie en uit breiding zullen ongeveer f 7000 bedragen. Hierin zijn ook inbegrepen de kosten voor het aanbrengen ven een verwarming in het orgel, het verbeteren van de klankkast en wijzigingen in de windvoorziening en in de elektronische installatie. Het uitbreiden van het tweede manuaal heeft de klankverhoudingen van het instru ment belangrijk verbeterd; met de vroe gere dispositie van manuaal II was vroeger niet veel meer te bereiken dan een slechte imitatie van een viool.De tegenwoor dige samenstelling der stemmen brengt het. orgel echter op een bescheiden concert niveau. Wegens de aanleg van de nieuwe rüks- weg no. 9 en de daarmede gepaard gaande wijziging üi het wegennet nabij het gemeen telijk gasbedrüf van Beverwijk en het openbaar slachthuis zullen enkele openbare wegen komen te vervallen. Als gevolg daar van zullen de Nieuweweg van de grens van de gemeente Velsen af tot aan de Wüker- meerweg, een gedeelte van de Nieuwekade, de Slachthuiskade en een gedeelte van de Wijkermeerweg van een punt, gelegen iets ten westen van het perceel Wükermeerweg 98 tot de Koude Horn aan het openbaar verkeer dienen te worden onttrokken. Voor de aanleg van de nieuwe rijksweg zal bovendien een gedeelte van de ter reinen van het gemeentelijk gasbedrijf be nodigd zijn. Met de eigenaren van per celen aan de Havenstraat werden onder handelingen gevoerd en werd in principe overeenstemming bereikt ter verkrijging van vervangend terrein voor het bedrijf. Rest thans nog de onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte Haven straat van perceel plaatselijk genummerd 127 af tot aan de nieuw aan te leggen Parallelweg. Het verkeer over deze wegen zal gebruik kunnen maken van de Parallelweg en de Viaductweg en van de in laatstgenoemde weg opgenomen volwaardige doorgang on der de Rijksweg en de spoorweg. MET MEVROUW VAN RAALTE OP REIS De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid afdeling IJmuiden houdt Dinsdag 3 april een bijeenkomst in de Abeelenstraat Mevrouw van Raalte verzorgt deze avond en zal vertellen over haar reiservaringen. JONGE GEHEELONTHOUDERS BIJEEN Zaterdag 7 april houdt An-Jo Velsen, de jongerengroep van de Angob, Algemene Nederlandse Geheelonthoudersbond, een kienavond in het gebouw Nieuw Leven, Baanstraat 74, te Beverwijk. WIE DE PRIJZEN HEEFT GEZIEN, die er de afgelopen week voor de schelvis en de wijting zijn gegeven zal met te meer meegevoel de zucht van verlichting kun nen begrijpen, die er door de markt ging, toen bekend werd, dat er nu toch wel een einde was gekomen aan de bijna drie maanden oude staking in de trawlvisserij. En de lichte schrik, die er door dezelfde hal ging, toen de Klaas Wijker terugkwam. Al was dat dan maar voor een mankement. Want men kan „de ogen nog niet geloven", dat er nu dan toch eindelijk schot zit in deze slepende affaire en al wordt dan wel degelijk beseft, dat er nog vele haken en ogen zijn overgebleven, die nog wel eens aparte probleempjes zouden kunnen op leveren, er is nu tenminste één schaap - zelfs twee - over de dam en de Tzonne en de Medan zullen deze nieuwe week wel volgen. VERHEUGEND is dit alles zeker, min der prettig was de circulaire, die uit moest gaan van de Vishandelvereniging, waarin min of meer namens de afnemers uit Bel gië geklaagd werd over de kisten, welke men vaak gebruikt voor het verzenden van de vis naar onze Zuidelijke naburen en waarmee blijkbaar wat al te nonchalant wordt omgesprongen. Want zonder de moeite te nemen de Deense en Noorse tek sten er af te halen worden Skandinavische kisten, waarmee de vis in de laatste maan den naar ons land kwam, gebruikt voor de doorzending naar België en daarmee is natuurlijk de Nederlandse naam in het geheel niet gediend. Bovendien is dit voor de douane uitermate misleidend en er kun nen allerlei strubbelingen uit. ontstaan, omdat nu eenmaal alleen Hollandse vis in de strikte zin des woords mag worden in gevoerd en dat wil dan zeggen: door Hol landse schepen gevangen vis. Vandaar het verzoek, wanneer men dan toch buiten landse kisten wil gebruiken tenminste de moeite te nemen de vreemde teksten te verwijderen. Op deze plaats moge de vraag gesteld worden, of de handel aan deze kleinig heden haar naam wenst op te hangen. Wanneer men tot een redelijk overleg zou willen en kunnen komen, dan moet het toch niet zo moeilijk zijn nieuwe kisten aan te schaffen, die de naam in het bui tenland van de daar op zo prat gaande IJmuidense handel heel wat zouden ver stevigen. Er is voorts ook geklaagd over de inferieure kwaliteit der kisten, die voor de verzending van schol naar Engeland worden gebruikt en hier geld mutatis mu tandis hetzelfde: daar speciaal deze kisten een stootje moeten kunnen hebben, omdat zij met zulk een grote frekuentie worden overgeladen lijkt het zaak extra aandacht te besteden aan dit emballagemateriaal, dat heel erg belangrijk is voor de vispro- paganda. Hoe belangrijk de verpakking is heeft de visserij indertijd leren erkennen in haar strijd op de Amerikaanse markt en het feit, dat bijvoorbeeld de grammo foonmaatschappijen duizenden uitgeven aan een zo aantrekkelijk mogelijke ver pakking hunner produkten en daar wèl bij varen is eens te meer een bewijs van de waarheid van de stelregel, dat „het oog ook wat wil". De tijd der grauwe grutters- zakken en van de panharing-per-emmer is volledig voorbij. DE TONG is de afgelopen week duur gebleven. Zaterdag zijn de koersen dan wat gezakt als gevolg van een onverwacht grote aanvoer van zo'n 35.000 kilo, maar voor het overige houden de Belgen de kop er op sinds de veertig centimetermaat verviel en er duizenden kilos voor Brussel zijn gekocht. Goede schollen bleven voor En geland in trek en de grofste soorten liepen van f 30, voor de grote tot een f 50 voor de zetschollen en de enen. Schol III zakte door de ruime aanvoer wat in prijs, maar gelukkig sprong Israel er in en bleef de f 13 per kist gehandhaafd. Ook de kabeljauwen en gullen bleven duur en tot en met vrijdag is er goed geld voor betaald, waarvan bijvoorbeeld de SCH 135 royaal profiteerde met zijn 1000 ijskabeljauwen, die voor België f 160 per kist haalde en daar een goede reis aan ontleende. Geïmporteerd is er tussen de bedrijven door weinig, de afgelopen week en zelfs de Duitse filets waren duur met hun f 1,20 tot f 1,30 de kilo. De Duitse trawlers vangen op het ogenblik veel ha ring en dus minder rondvis, zodat de goed koopste tijd voor de filets van die kant wel weer voorbij schijnt te zijn. ADVERTENTIE (sinds 1930) KENNEMERLAAN 5 - TEL. 5705 FOTO-ARTIKELEN SCHILDERIJEN LIJSTEN j KUNSTNIJVERHEID „Santpoort" houdt een kans op promotie Vorige week moest de schaakclub „Sant poort" de strijd aanbinden tegen de Uil 1 uit Hillegom, de tweede gegadigde voor promotie naar de 1ste klasse. Al spoedig bleek, dat „Santpoort 1" de handen vol had aan de schakers uit de bollenstreek, en na de verstreken speeltijd werd zulks wel waarheid, doordat uit 7 partijen, de Uil 4 punten en Santpoort 3 punten over hield. De overige drie partijen kwamen niet tot een einde. Volgens een voorlopige ar bitrage zitten er voor „Santpoort" vermoe delijk wel minstens 2 punten in en zelfs 'n kleine overwinning van Sl/t-4l/t. Een en ander zal nog nader bekeken worden. De gedetailleerde uitslagen waren: Wolters (S.)-Braeckman (U.) 1-0, Pels-Andeweg (afg.), Kokje-Duwit 0-1, Hos-F. v. d. Berg 0-1, Sterk-Lieverse 1-0, Labouchere-Of- fringa 1-0, Tuning-Hulsman 0-1, G. Schuurman-J. v. d. Berg en Busselman- Bouwman (afgebr), Dietveld-Verhoeff 0-1, Negen april a.s. vindt de return-wedstrijd in Hillegom plaats. Dat zal weer spannen! Voor de onderlinge competitie werden nog gespeeld: Vosman-Schweitzer 0-1; De Jong-Winters 0-1; Put-Hoogzaad 1-0; Al- tena-Beckker 0-1; Baljet-Blokker remise; Blokker-Baljet remise.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11