Felle critiek van de Franse premier op Amerika's politiek Talrijke Fransen en Duitsers kwamen zee en bollen zien Weerbericht Malenkov zette de kathedraal van Canterbury op stelten Parijs ontving Paasbezoekers onder een grauwe hemel Haarlems Dagblad C&Z MORRIS tefoie ijouiuu! Duitslands hereniging moet volgens Mollel ondergeschikt zijn aan ontwapening Ondanks kille Paasdagen Keukenhof kreeg 13000 bezoekers en Amsterdam had bedden te kort Dr Fisher keurde hem geen blik waardig Toch bleken alle toeristen voldaan Het woord is aan. Schoot Stalin zijn tweede vrouw eigenhandig dood? Vier Duitse oorlogs misdadigers vrijgelaten Ontwapeningsdilemma Amerikaanse ambassadeur actief in Djakarta Bollenstreek miste de fietsers In Zandvoort In A msterdam en Scheveningen Eerherstel voor Vavilov, tegenstander van Lysenko Washington meldt opnieuw Russische atoomproef Koud en onbestendig Weerrapport ei 70e JAARGANG No 227 Kennemerlaan 186, ljmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 APRIL 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 72 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (United Press) De Franse premier Guy Mollet heeft in het week blad „U.S. News and World Report" in een interview scherpe critiek geoefend op de politiek van de Verenigde Staten in Europa en Azië en aangedrongen op „een nieuwe taktiek" voor het beëindigen van de koude oorlog met Rusland. Zijn formu lering is zeker een van de meest vrijmoedige aanvallen op het Amerikaanse optreden, ooit door het hoofd van een grote geallieerde mogendheid gedaan. Mollet begon met te zeggen, dat de Ver enigde Staten het vraagstuk van de her eniging van de beide delen van Duitsland op de verkeerde wijze benaderen, door te weigeren de ontwapening als eerste punt te beschouwen. Hij verklaarde, dat ,,on?e Angelsaksische vrienden in het algemeen en de Ameri kanen in het bijzonder" zo hooghartig zijn geweest en aan zoveel „gepreek" hebben gedaan, dat zij zichzelf „gehaat hebben gemaakt, iedere keer, dat zij aan andere landen een gift deden". Mollet zei ook, dat hij nooit geloofd heeft aan een bedreiging van een Russische aggressie. LONDEN (Reuter) Volgens geruchten heeft het centrale comité van de Sovjet- Russische communistische partij in een rondschrijven aan de partij-afdelingen me degedeeld, dat Stalin in november 1932 zijn tweede vrouw, Nadia, heeft doodgeschoten. Tot op heden werd aangenomen, dat zij zelfmoord pleegde of na een ziekte over leden was. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat het ministerie berichten over deze geruchten uit Moskou ontvangen heeft. Stalin huwde zijn tweede vrouw, haar volledige naam was Nadesjda Alliloejeva, -tijdens de burgeroorlog die op de revolutie van 1917 volgde. Zij was toen negentien jaar en hij veertig. Volgens berichten over leed zij kort na een twist met haar man over de zuivering onder de oude bolsje wieken. De brief van het centrale partijcomité is zeer lang en wordt op plaatselijke partij vergaderingen besproken, aldus de berich ten. Uit Stalins tweede huwelijk werden twee kinderen geboren, een zoon, Vassili, die nu bijna veertig jaar is, en een dochter, Svetlana, die 35 is. Uit zijn eerste huwelijk, met Katerina Svanidze, was een zoon Jakob geboren. Deze zoon werd in 1941 door de Duitsers bij Smolensk gevangen ge nomen. Hij was toen 32 jaar. Hij is ver moedelijk in een kamp om het leven ge komen. E. C. BENTLEY OVERLEDEN LONDEN (United Press) De bekende schrijver van detectiveboeken E. C. Bentley is vrijdag in de leeftijd van tachtig jaar na een korte ziekte overleden. Het bekendste werk van Bentley was „Trent's last case". Daarin wordt de spot gedreven met de detectives der romanlitteratuur, in het bij zonder met de befaamde Sherlock Holmes. Zijn aanval volgde op critiek op de En- gels-Amerikaanse politiek de vorige maand door Christian Pineau, Frans minister van Buitenlandse Zaken. Pineau zei toen, dat het westen teveel over militaire veiligheid praatte, terwijl Rusland indruk op de we reld maakte door zijn verklaringen over vrede. Dit punt verder ontwikkelend, zei Mollet: „Onze Amerikaanse vrienden staan zo sceptisch tegenover elk onwapeningsvoor- stel van de Russen, dat zij eenvoudig maar „neen" zeggen. Iedere keer, als de Verenigde Staten „neen" zeiden, verloren wij een veldslag bij de. verovering van de wereld-opinie. De mensen maken er uit op, dat Rusland de vrede wenst en de Verenigde Staten niet". Mollet zei, dat het Frans-Engelse ont wapeningsplan, dat op de ontwapenings conferentie van Londen, die thans aan de gang is, is ingediend, een poging is om tot een „synthese" van alle voorstellen te ko men, die van Rusland inbegrepen, en ook die van de Verenigde Staten. Hij zei, dat het „niet zo zeker is" dat Rusland zulk een algemeen plan zou verwerpen. Mollet zei verder, dat zijn regering van mening is, dat het optreden van de Ver enigde Staten op de conferentie te Genévt van deze zomer een „verkeerd optreden" was, doordat het de hereniging van Duits land en de Europese veiligheid de voor rang gaf boven de ontwapening. „Door zo'n ontwapeningsplan", zei hij, „zouden de strijdkrachten en de bewape ning van elk land beperkt worden en zou het aantal troepen, dat voor West-Duits- land geschat was volgens de lopende ge allieerde verdragen, totaal veranderd wor den. Als Rusland een herenigd Duitsland wenst, dan zou dat alleen werkelijk over wogen kunnen worden binnen het raam werk van algemene, wereld-ontwapening. Dan zouden internationale onderhande. Uit de strafgevangeis te Breda zijn zater dag vier Duitse oorlogsmisdadigers vrijge laten. Zij hebben tweederde van hun straf tijd uitgezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zij zijn Jurgen Hinrichsen, Emil Rühl, Bernard Siebens en Fritz Viebahn. De vier vrijgelatenen zijn naar de Ne derlands-Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten overgedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de ge vangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogs misdadigers. lingen Rusland er toe kunnen brengen, om vrije verkiezingen in Duitsland te aan vaarden". Mollet legde er de nadruk op, dat hij niet beweerd, dat „dit zou inhouden, dat Duitsland afstand zou moeten doen van. zijn lidmaatschap van de NAVO, maar 'dat „besprekingen dan mogelijk zouden kun nen worden". Hij zei voorts nog: „Men moet nu niet, op dit ogenblik al willen bepalen, welke de toekomstige status van Duitsland zal zijn". Hij voegde daaraan toe, dat Frank rijk de deur open wil laten voor ieder voorstel in zijn besprekingen met Rusland. De Franse premier verklaarde, dat Frankrijks trouw aan het westen onveran derd blijft. Hij zei letterlijk nog: „Frank rijk verbreekt het Atlantische bondgenoot schap zeker niet, door te zeggen dat de door de westelijke mogendheden gevolgde politiek niet goed was en niet goed is". Het nieuwe Russische ontwapeningsplan plaatst de westelijke landen voor netelige problemen, want het bevat verschillende voorstellen die zij zelf eerst hebben inge diend, maar nu hebben laten vallen of ge wijzigd hebben. De opzet van het Russische plan ver mindering van de conventionele bewape ning als inleiding tot volledige ontwape ning, ook op het gebied van de kernwapens is in hoofdzaak al door Engeland voor gesteld. De Britse regering heeft nu echter haar volledige steun gegeven aan een Frans plan. Frankrijk wil gaarne ook het afschaffen van kernwapens dadelijk zien vastgelegd. Het Russische plan komt wel tegemoet aan de wensen van Amerika, dat bezwaar tegen het Franse plan heeft gemaakt omdat het zich niet bij voorbaat wil verplichten geen atoomwapens te gebruiken. Het door Rusland voorgestelde ten aan zien van het toezicht op de ontwapening vereist nog veel toelichting aldus wordt van genoemde zijde verklaard. Op 't eerste ge zicht, meent men, gaat 't Russische plan niet verder dan wat de Russen al eerder hebben voorgesteld en dat door het westen onvol doende werd geacht. Het maken van geheel Duitsland tot een soort neutrale zóne is vorig jaar al door Eden voorgesteld. Men heeft het laten val len omdat het naar Westduits inzicht de gedeeldheid van Duitsland zou bestendigen. Een verbod van kernproeven, zoals door de Sovjet-Unie voorgesteld, is voor Enge land onaanvaardbaar. Dit land is bezig met de ontwikkeling van een H-bom en wil daar proeven mee nemen. Mollet DJAKARTA (ANP) De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Cumming, heeft vanochtend een bezoek van een uur op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken gebracht. Hij had een onderhoud met het nieuwe hoofd van de afdeling voor Amerikaanse aangelegenheden van het mi nisterie, Mononutu, de voormalige ambas sadeur van Indonesië in Peking. De am bassadeur weigerde mede te delen, of zijn onderhoud in verband stond met de zaak- Jungschlager. Hij voegde er aan toe, dat zijn bezoek een beleefdheidsbezoek was. De woordvoerder van het ministerie was niet bereid journalisten te ontvangen. Terwijl talrijke buitenlanders vooral Fransen en Duitsers de schuchter ont luikende schoonheid van hun land kwa men bekijken, zijn de Nederlanders zelf gedurende de Paasdagen veelal dicht bij hun huiselijke haarden gebleven. Het beeld van het toerisme was wel levendig maar gaf allerminst de indruk van een top drukte. Het gure weer hield het massale binnenlandse tourisme binnen de perken, maar kon de buitenlanders niet weerhou den. In Amsterdam waren er reeds zater dag zoveel, dat de hotels hun aantal daar niet meer konden verwerken en dat zowel van particuliere adressen in de hoofdstad als van hotelaccommodatie in het Gooi en Haarlem gebruik moest worden gemaakt. De Bollenstreek miste de geweldige stro men fietsers, die zich op mooie Paasdagen in haar kleuren en geuren komen ver meien. Het aantal bezoekers per auto, voor het grootste deel buitenlanders viel echter boven verwachting mee. Zo telde De Keukenhof ruim 15.000 bezoekers te gen 3000 op het eerste aprilweekeinde in 1955. De krokusvelden staan in volle fleur en de narcissen zijn met de bloei begon nen. Bovendien staan in het park van De Keukenhof reeds vroege tulpen en is de kas reeds een Indrukwekkende tulpen- weelde, zodat de bezoekers niet voor niets (Van onze correspondent in Londen) Malenkov bij de ijs-revue, Malenkov bij de hengelaars op de pier. Malenkov in een gemeentewoning. Malenkov tijdens het kof- fie-uur in een restaurant. Malenkov aan het winkelen. Malenkov in de kathedraal. Ziedaar het propagandistische spoor dat de Sovjet-minister tijdens de Paasdagen heeft achtergelaten. Met een ironische glimlach volgen de Britten Malenkov's onvermoei baar vertoon van jovialiteit. Het spel duurt eigenlijk te lang om nog veel indruk te maken, al is het begrijpelijk dat de massa samenstroomt, zodra Malenkov in de buurt is. Met politiek heeft dit weinig te maken. Het is louter menselijke nieuwsgierigheid om de man die nog ruim een jaar geleden Stalin's opvolger was. Malenkov laat de politiek er ook buiten en spreekt uitsluitend over Brits-Russische verbroedering. Dit week-einde was Malenkov de toerist, die zich mengde tusisen alle andere Paasvakan- tie-gangers. In de badplaats Brighton wrong hij zich tussen de toonbanken van een vol, populair warenhuis. Zijn officiële beschermers zaten met de handen in het haar, maar hij is hier veiliger dan in de Sovjet-Unie. Hij bezichtigde een van de talrijke antiekzaken en dronk koffie in een vol hotel. Niemand dacht meer aan zijn eigen consumptie. Iedereen staarde Malen kov aan. Twee als cow-boys verklede jongetjes dreigden met hun kinder-revolvers en rie pen „Sta, of ik schiet". Malenkov vond het prachtig. Malenkov ging een gemeente woning binnen en liet zich door de hond van het gezin in het gezicht likken. Later gilde een moeder om haar zoontje. Die liep echter veilig aan Malenkov's hand. Het Russische gezelschap had veertig kamers geboekt in een hotel in Brighton. Zondag zetten de dertien glanzende Rus sische limousines langs de kust hun tocht voort naar Canterbury, waar Malenkov de gast was van zijn geestverwant, de deken van de kathedraal, dr. Hewlett Johnson. Zij kenden elkaar al van Johnson's talrijke be zoeken aan Moskou. De toeristen en kerk gangers rolden over elkaar heen om Malen kov te zien toen hij aan het slot van de dienst de kathedraal betrad. Hij zei tot zijn begeleider dat hij de dienst niet wilde sto ren. Hij vond de koorzang prachtig. Kooit daarop botste hij bijna tegen dr. Geoffrey (Van onze correspondent in Parijs) Parijs heeft met Pasen van bevolking geruild: 1.700.000 Parijzenaars verlieten de Franse hoofdstad en een kwart miljoen buitenlandse toeristen rukten de lichtstad binnen. Terwijl een miljoen Parijzenaars met auto's de uitvalswegen van de stad versperden (de Franse radio babbelde hen maandagavond met negen reporters terug en er vielen 33 doden bij verkeersonge lukken) ronkten de eerste Duitse, Belgische en Nederlandse autobussen al over de bou levards en knipten sluiters van camera's om 's werelds mooiste perspectief te van gen: de Champs Elysées met de Are de Bij zijn bezoek aan Brighton werd de Russische minister Malenkov verwelkomd door de 6- en 7-jarige David en Peter Goldner en wel met een „pistool". Malenkov toverde zijn breedste lach te voorschijn en liet zich met de twee „cowboys" jotograferen. Fisher, de aartsbisschop van Canterbury, het hoofd van de Anglicaanse kerk, die als gast-predikant optrad, de Paasdienst in de kathedraal had geleid en de kerk in pro cessie verliet. Hij keurde Malenkov zelfs geen blik waardig. Malenkov, die bij de deken had geluncht, bleef een uur in de kathedraal. Men bedelde Malenkov om een handtekening en klopte hem op de schou ders. Stoelen werden omver geworpen en men klom op de kerkbanken om hem te fotograferen. Malenkov zou maandagavond een voorstelling van cinerama in het Lon- dense casino bijwonen. Hij kwam echter niet. Hij was te vermoeid. WEEKBLAD „PENGANTARA" IN INDONESIë VERBODEN Bij besluit van de Indonesische minister president is de verspreiding van het week blad „Pengantara", een uitgave van de Dienst voor Bevolkingsvoorlichting in Hol- landia, in Indonesië verboden. Het blad bevat Nederlandse propaganda ten aanzien van West-Nieuw Guinea. Het verbod be oogt het bewaren van de rust, orde en veiligheid. Triomphe op de achtergrond. Terwijl de Parijzenaars in de campagne de frisse buitenlucht opsnoven, traden de eerste groepen toeristen aan om „Paris la nuit" te doen. Een bliksemtoer langs de cabarets van Pigalle, waar het inderdaad haast net zo toegaat als zij zich in hun stoutste dromen hadden voorgesteld. Parijs had leeg moeten lijken, nu een derde van zijn bevolking naar buiten was getrokken, naar kennissen in de voorste den, naar familie op het platteland, naar de bossen van Fontainebleau om narcissen te plukken, uit omvangrijke picknick-mon den te eten en vast te stellen dat kippen inderdaad eieren leggen, koeien werkelijk het loeien en varkens heus het knorren meester zijn, allemaal kleine wonderen der natuur voor de metropool-bewoner. Maar Parijs was niet leeg, want het legioen der buitenlanders werd aangevuld met honderdduizenden Franse provincia len, die in de hoofdstad het stof van hun schoenen kwamen schudden, zodat het toch overal druk was - de hotels uitver kocht, de restaurants afgeladen, de ren banen van Auteuil en Longchamps een zee van mensen. Een ding was spijtig. Waar het tot zater dag verrukkelijk lenteweer was geweest, had Parijs zich tijdens de Paas gehuld in een somber kleed van grijs, een grauwe hemel, waaronder een ijzige wind de be zoekers in de oren sneed. De Britten, die zestig procent van de buitenlanders uit maakten, trokken zich daar nog het minst van aan. Op stevige wandelschoenen stap ten zij door de grijze straten, kleine jonge tjes in paarse, oranje, groene en roze bla zers met zich meevoerend, die box-came raatjes omknelden en steelse blikken wier pen op de reclame's van de revue's. De Duitsers waren ook sterk vertegenwoor digd, al ging hun intocht minder geweld dadig te werk dan eerder wel het geval is geweest. Zij bewogen zich nog wat schichtig door de straten en praatten zacht jes in de cafés wanneer zij naar het Fran se woord voor „Kaffee und Kuchen" zoch ten. De Nederlanders tenslotte waren per bus, auto of scooter gekomen en wisten nauwkeurig wat hen te doen stond. Zij hadden kleine, opgewekte boekjes gelezen, waarin staat voorgeschreven wat men in Parijs dient te genieten. Zij begaven zich vastberaden naar kleine eethuisjes om daar uiensoep, slakken, kikkers of zee-egels te nuttigen, dronken daar een fles wijn bij, staken na de maaltijd een pikzwarte gau- loise op en namen later in hun hotels kleine pilletjes in om hun opstandige maag te kalmeren. Dat, in het kort, was Pasen in Parijs. Vandaag zijn de meesten weer thuis en aan het werk, de Parijzenaars in Parijs met een wilde narcis in het knoopsgat, de bui tenlanders in het buitenland, waar zij licht naar knoflook ruikend achteloos op kan toor kunnen zeggen: ik was even in Parijs met Pasen. Het waren ondanks de kou toch fijne daagjes. kwamen. Nog vóór het einde van deze week zullen de kleurschakeringen heel wat veelvuldiger worden. Madurodam bleek overigens wat bezoek betreft De Keukenhof nog te slaan: tijdens de Paasdagen hebben 15.800 personen een bezoek gebracht aan dit miniatuurstadje. Van de speciale diensten van de NZH naar de Bollenstreek is op de Eerste Paas dag zeer matig en op de Tweede Paasdag tamelijk druk gebruik gemaakt. Uit de extra-treinen van de N.S., die zowel uit de richting Haarlem als uit de richting Leiden op verschillende stations in de Bollen streek stopten, zijn op de Eerste Paasdag 175 mensen gestapt en 191 mensen inge stapt en op Tweede Paasdag telde men 219 uitstappende en 263 instappende passa giers. Dit gebruik van de extra treinen werd van de zijde der N.S. zeer matig genoemd. In Haarlem kon men vooral zaterdag en zondag tal van Fransen begroeten, maar spoedig kreeg het aantal Duitsers het over wicht. Mede doordat de banken vier dagen dicht waren heeft „Haarlems Bloei" ten behoeve van al deze vreemdelingen onge kend veel geld gewisseld. Men wisselde op het kantoor aan het Stationsplein slechts tot een waarde van f 50 maar de hoeveel heden wisselgeld die werden verstrekt, liepen weldra in de duizenden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Gustav Le Bon De wetenschap vordert snel in het vaststellen van verschijnse len, doch zij staat sinds lang stil wat betreft de verklaring ervan. Het was in Zandvoort gedurende de aan de beide Paasdagen voorafgaande zonda gen drukker, dan op deze Paasdagen zelf. De koude noordwester en het ontbreken van een voorjaarszonnetje maakten een verblijf aan zee niet bepaald aangenaam. Dit nam niet weg, dat het aantal vreemde lingen onder wie de Duitsers het grootste aantal vormden, bijzonder groot was. Het bureau Vreemdelingenverkeer van stich ting „Touring Zandvoort" ondervond ech ter geen noemenswaardige toeloop van hen, die onderdak zochten en voor zover dit het geval was, kon aan elke aanvrage direct worden voldaan, daar hotels en pensions, uitgezonderd hotel Bouwes, dat geheel was volgeboekt, nog plaatsen disponibel had den. Particuliere verhuur kwam er dit Paas-weekeind dan ook zo goed als niet aan te pas. Degenen, die goede zaken maakten waren de seizoenbedrijven in het dorp. Vooral in de restaurants was veel drukte te constateren. Ook de uitzichttoren genoot grote belangstelling. Het bleek zelfs niet eens nodig gedurende de Paasdagen een verkeersregeling in te stellen, hetgeen beide voorgaande zondagen wel het geval was. De badplaats kon deze toeloop mak kelijk verwerken. Aller hoop in Zandvoort is nu, na deze extra vroege Paasdagen ge steld op Hemelvaartsdag en Pinksteren, die vooral voor het strand nog veel van het voorseizoen kunnen goedmaken. De grote stroom van het bezoek uit Duitsland heeft zich voornamelijk op Am sterdam (9000 bedden plus 3000 reserve) gericht. Het bureau voor vreemdelingen verkeer in de hoofdstad heeft een kleine 2500 mensen, die niet hadden gereser veerd, tijdens de Paasdagen ondergebracht. Men heeft zelfs naar het Gooi en Haarlem moeten verwijzen, omdat Amsterdam zon dagmiddag propvol zat. Ook werden par ticuliere adressen ingeschakeld. De drukte te Amsterdam wordt even groot geschat als in het vorig jaar. Naar schatting had 80 percent van de buitenlandse gasten de Duitse nationaliteit. Niet alleen de belangstelling voor Zand voort, ook die voor Noordwijk was matig. Anders was het te Scheveningen, waar alle badhotels tot en met de laatste kamer bezet zijn geweest. Trouwens Schevenin- gen-Den Haag met 5600 beschikbare bed den, was reeds vrijdag voor 65 percent en zaterdag voor 75 percent volgeboekt. Op zondag waren alle hotels vol. De Scheveningse boulevard heeft zich vooral op Tweede Paasdag in een tamelijk druk bezoek mogen verheugen. De exploi tanten van strandcafé's en tenten waren lang niet ontevreden. Rotterdam trok minder bezoekers dan met Pasen 1955. De hotels waren goed be zet, doch de logies-informatiedienst van de VVV had geen moeite om ongeveer 700 vreemdelingen onder dak te brengen. MOSKOU (Un. Press) De Sovjet-russi- sche geneticus Nikolai Ivanovitsj Vavilov, die in 1941, toen hij uit de gratie raakte, overleden is, is in eer hersteld. Vavilov was de centrale figuur in de heftige con troverse van omstreeks 1935 tot aan 1949 over de geldigheid van de erfelijkheidsleer van Mendel. Zijn voornaamste tegenstander Trofim Lysenko, verwierp de theorie van Mendel, met steun van Stalin, en stelde dat milieu belangrijker was dan erfelijkheid. WASHINGTON (Reuter) Admiraal Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie, heeft be kend gemaakt dat de Sovjet-Unie enkele dagen geleden opnieuw een proef met kern wapens heeft uitgevoerd. Dit is de zesde maal in de afgelopen acht maanden dat de Verenigde Staten een dergelijke Russische proef vermelden. Er werd niet bij gezegd of het hier een waterstofbom was. Op 21 maart maakte de commissie be kend, dat de Russen enige dagen tevoren opnieuw een kernwapen tot ontploffing hadden gebracht. Na deze bekendmaking zeiden deskundigen in Washington, dat de Sovjet-Unie het tempo van de proeven blijkbaar aan het opvoeren was. Senator Jackson, een democratisch lid van de senaatscommissie voor atoomener gie, heeft gezegd, dat de Russen naar zijn mening een „hele familie" van kernwapens ontwikkelen. Anderen menen dat de Rus sen alles op alles zetten om met kernbom men geladen lange afstandsprojectielen te vervolmaken. De Bilt: Tijdens de Paasdagen hebben zich grote veranderingen in de drukverde- lingen boven Europa voltrokken. Een de pressie, die zich op eerste Paasdag tussen IJsland en Groenland ophield, is snel in diepte toenemend over Scandinavië naar het zuidoosten getrokken, waarna ze van ochtend de Finse Golf bereikte. Een gevolg van deze ontwikkeling was, dat het zondag nog ten westen van Schotland gelegen hoge-drukgebied sterk werd aangetast en zich in zuidwaartse richting verplaatste; vanochtend vinden we het terug als een rug van hoge luchtdruk, die zich van het Engelse Kanaal naar de Alpen uitstrekt. De wind draaide hierdoor naar west tot zuidwest, zodat vandaag iets minder koude lucht wordt aangevoerd, waarin flinke op klaringen voorkomen. De verbetering is echter slechts van korte duur, want een boven Groenland gelegen gebied van hoge luchtdruk heeft in het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland opnieuw een po laire stroming doen ontstaan. Het front dat deze koude lucht aan de voorkant be grensd, kan de komende nacht ons land bereiken. Het weer verkrijgt dus wederom een koud en ditmaal bovendien onbesten dig karakter. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL 717162 EXCLUSIEVE REGENKLEDING (van hedenmorgen 7 uur) Weers ta •o CS Helsinki half bew. nno -6 6 Stockholm geheel bew. nno -0 0 Oslo zwaar bew. no 1 0 Kopenhagen geheel bew. w 4 0 Aberdeen zwaar bew. wnw 6 0 Dublin nevel wzw 7 0 Londen onbewolkt wzw 2 0 Amsterdam onbewolkt zzw 2 0 Brussel zwaar bew. zzw 0 0 Parijs nevel wnw -0 0 Bordeaux mist nnw 2 0 Grenoble nevel windstil 3 Nice regen nw 10 6 Berlijn zwaar bew. wnw 4 0 Frankfort mist wzw -3 0 München onbewolkt windstil -2 0 Zürich nevel O -2 0 Genève nevel windstil 0 0 Locarno zwaar bew. ono 6 0 Wenen half bew. w 3 0 Innsbruck nevel w -1 0,5 Rome nevel zzo 10 0,6 Den Helder onbewolkt vr. kr. zw 4 0,1 Ypenburg onbewolkt mat. wzw 2 0 Vlissingen licht bew. matige zw 3 0 Eelde zwaar bew. mat. wzw 3 0 De Bilt licht bew. mat. zzw 1 0 Twente onbewolkt matige zw 2 0,1 Eindhoven onbewolkt kracht, zw 0 0 vlv. Z.-Limb. geheel t zw matige zw 2 0 Neerslag laatste 24 uur. XXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX XXXJOóOOOOCCX XKX)GOOOOOOOOOOOO KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind ruimend naar noordwest tot noord. Koud. 4 april Zon op 6.10 uur, onder 19.21 uur. Maan op 3.07 uur, onder 12.11 uur. Maanstanden 11 april 3.39 uur: nieuwe maan 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 25 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 April Hoog water: 8.53 en 21.30 uur. Laag water: 4.05 en 16.38 uur. Woensdag 4 april r Hoog water: 10.00 en 22.45 uur. Laag water: 4.58 en 17.45 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1