PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws Nederlandse Studentenraad formuleert enkele wensen Paascongres op Woudschoten te Zeist: De radio geeft woensdag JONGENS LANGE PANTALONS Toch ié Uet zo J DINSDAG 3 APRIL 1956 2 voor mooie, zachte handen Vier weken gevangenisstraf wegens rijden onder drankinvloed ft Logies bespreken per telex VVV-service voor vreemdelingen Vonnis wegens doen verkopen van marihuanasigaretten Nederlander bekent dief stallen in Zwitserland In de komende vijf jaren: 25.000 Nederlanders naar Australië Fritz Lehmann overleden Schilleboer liet zijn 41 varkens verkommeren Geologisch onderzoek op de Antillen LIKDOORNS WONDEROLIE Vrachtwagen viel in groeve van 80 meter diep Belgrado sluit cultureel verdrag met Moskou RIVIEREN DOOR OCEAAN Oe Nederlandse Studentenraad heeft een Paascongres gehouden op het conferentie oord Woudschoten te Zeist, aan het eind waarvan een aantal adviezen zijn uitge bracht over omstandigheden die wenselijk zijn voor de studies zonder dat de student daarbij in zijn vrijheid wordt belemmerd. In de eerste plaats werd over het huisves tingsprobleem voor de studenten geadvi seerd, waarbij men sprak over het creëren van woonruimte door het verbouwen van bestaande complexen en nieuwbouw. De wooneenheden zouden uit op zichzelf staande eenheden moeten bestaan voor ten hoogste tien personen, die niet duurder zouden moeten zijn dan andere woongele genheid. De overheid zou in het exploitatie tekort moeten bijdragen en voor het be heer zou een stichting moeten worden ge vormd, waarin studenten naast andere hierbij betrokkenen vertegenwoordigd zou den moeten zijn. Gezondheidszorg De gezondheidszorg werd gezien ails een taak van de universiteit en het werd daar om wenselijk, geacht een universiteitsarts aan te stelen, die zowel met de algemeen medische als de sportkeuring, de doorlich ting, en de voorlichting op sociaal medisch gebied zou moeten zijn belast. Voorts zou een aantal huisartsen, zogenaamde studen tenartsen, moeten worden aangezocht in hun praktijk bijzondere aandacht aan de zieke student te besteden. Vastgesteld werd ook dat psychiatrische hulp zeer vaak noodzakelijk talijkt. De organisatie van sport en lichamelijke opvoeding werd in de eerste plaats als een taak van de studenten zelf gezien, waarbij echter hulp moet worden verleend fi nanciële door de overheid en technische door sportleiders. Voedsel Bij de organisatie der Mensae acht men het de meest aangewezen weg als hierbij in de eerste plaats de studenten zelf wor den ingeschakeld. Een efficient beheer kan worden gewaarborgd door een landelijk contact tussen Mensa-besturen en door betere continuïteit in dit beheer. Dank zij dte sulbsidde is het aantal eters op de negen Nederlandse Mensae sinds 1952 inmiddels gestegen van 2500 tot 4600. Het stelsel van renteloze studievoor schotten werd verworpen in verband met de gevolgen, die hieraan voor later kunnen vastzitten en de psychische druk, die deze vorm van hulp kan meebrengen. Ook beur zen, waaraan voorwaarden zijn verbonden werden veroordeeld. In het algemeen werd een uitbreiding van het beurzenstelsel wenselijk geacht, omdat iedereen in begin sel het recht heeft te studeren, waarbij het advies van de faculteit beslissend zou moe ten zijin. Ook tijdens de studie zelf moet de voor lichting voortduren, bijvoorbeeld door een patronaatschap, waarbij ouderejaars aan de jongere studenten voorlichting geven, niet alleen op het beperkte gebied van het stu dieterrein, maar ook over het student-zijn in ruimere zin. Voorts zou door het oprich ten van studiegroepen het methodisch stu deren moeten worden bevorderd'. Een coör dinerend) bureau voor studentenbelangen werd' noodzakelijk geacht. Lange studieduur Voorgesteld werdi de studietijd te beper ken tot 6 a 7 jaar. Als oorzaken van de overbelasting van het studieprogramma ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbe richt. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor d© vrouw. 9.40 Koorzang. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelinigen, 12.33 Lichte mu ziek. 12.53 Platen, of actualiteiten, 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Het slot op de deur van Holland, reportage. 17.40 Beursber. 17.45 Orgel. 18.15 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.30 Oostenrijkse Protestanten vragen onze aandacht. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Jaarvergadering van de Chris telijk Historische Unie. 20.00 Radiokrant, 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 Buitenlands overzicht. 21,40 Geestelijke liederen, 22.10 In ternationaal Evangelisch commentaar. 22.20 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen, 23.20—24.00 HILVERSUM II, 298 M. Platen. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen, 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuintoouwmedelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Filmmuziek. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Orgel. 17.20 Accordeon orkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open, Correspondentieclub onder leiding van Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 13.30 Actualiteiten, 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10, Oud Socialisme en Nieuw Humanisme, toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Leert uw landgenoten kennen, klank beeld. 20.40 Opa Groen krijgt vakantie, hoorspel. 21.45 Operettemuziek. 22.40 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.55 Schaken. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.P.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ge sprek aan de schrijftafel, causerie. 20.25 Ham let, treurspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Programma over Mozart. 14.00 Platen. 15.00 Pianorecital. 15.40 Platen. 15.45 Japanse muziek. 16.02 Platen. 16.15 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Ka merorkest. 17.25 Voordracht. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen, 19.45 Blijf me trouw, cherie, radio-operette. 21.00 Amusementsorkest. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne «Belgische muziek. 22.5523.00 Nieuws. werd die specialisatie genoemd, waardoor een tijdsgebrek ontstaat dat het onmogelijk maakt andere wezenlijke onderdelen van het student-zijn te beleven. De universi teit zou de student ook meer gelegenheid moeten geven zich buiten de engere studie levensbeschouwelijk en wetenschappelijk te oriënteren. Tenslotte werd stelling genomen tegen de tendenz tot het verplicht stellen van het eoLlegelopen. De student moet zich natuur lijk niet aan zijn verplichtingen onttrekken, maar het scheppen van verplichtingen bij het college lopen wekt een schoolse en de academie onwaardige sfeer. „Weet je wel wie ik ben?" Vier weken gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar luidde het vonnis, dat de politierechter te 's Gravenhage heeft geveld over de hoofddirecteur van het Voedsel voorziening Importbureau N. H. B. uit 's Gravenhage, die onder invloed van alco hol een auto had bestuurd. B. had tijdens een diner ter gelegenheid van de 400ste vergadering van het Bedrijf schap voor Akkerbouwprodukten iets te veel gedronken. Na afloop had hij op de Hoornbrug te Rijswijk een lantaarn bij een afgesloten deel van de rijweg omgereden. Een nachtwaker waarschuwde de politie en deze hield de hoofddirecteur aan. „Weet je wel wie ik ben? Ik heb een diplomatiek paspoort", zei hij tegen de politieman en hij weigerde achter het stuur vandaan te komen. Volgens het proces-ver- baal sprak B. wartaal. Hij brabbelde Frans, Engels en Nederlands door elkaar en zag later een handdoek voor zijn sjaal aan. De bloedproef toonde een alcoholgehalte van 1,5 promille aan. De verdediger, mr. J. M. Gasville, achtte het tenlastegelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Een ambtenaar van het Voed- selvoorziening-Importbureau, die naast B. in de auto had gezeten, had verklaard dat B. goed gereden had. De VVV-kantoren te Amsterdam. Den Haag en Rotterdam zijn thans onderling zowel als met de „opvangposten" voor vreemdelingen in Arnhem en Hengelo per telex verbonden. Vreemdelingen, die zich aan de verkeersbureaus Arnhem of Hen gelo vervoegen, kunnen via de telexlijnen in een der drie grote steden kamers boeken. Zij ontvangen daarvoor een bon en betalen een nacht logies. Het WV-kantoor aan het Centraal Sta tion te Amsterdam is thans ook met het hoofdkantoor te Amsterdam verbonden zo dat snelle oriëntatie en informatie mogelijk is. In ieder der drie grote steden weet men hoeveel bedden in de stad af de naaste omgeving beschikbaar zijn. Men kan even tueel het „uitverkocht" aan de opvangcen tra laten horen zodat de vreemdeling reeds daar weet dat hij in de drie grote steden geen onderdak moet zoeken. Het was wegens het geringe aantal be schikbare telexapparaten nog niet mogelijk meer opvangcentra te verbinden. Zodra dit mogelijk is zal VW-Breda ook een telexverbinding met het Westen krijgen. De rechtbank te Rotterdam heeft de 45- jarige meter én weger T. H. van O. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van negen maanden met aftrek. Zijn 30-jarige echtgenote werd vrijgesproken. De 32-jarige controleur J. W. uit Rotter dam werd conform de eis tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. W. had marihuana-sigaretten verkocht, die het echtpaar hem verschafte. De eisen waren tegen Van O. een jaar gevangenisstraf met aftrek, tegen zijn vrouw f 200 boete of 50 dagen hechtenis. ZANGCONSULENT TE GRONINGEN Door B. en W. van Groningen is bij de raad een voordracht ingediend tot het aan stellen van een zangconsulent. De taak van deze functionaris zal zijn het assisteren van leerkrachten bij de zanglessen, het organi seren van cursussen, waarin de docenten kan worden getoond welke mogelijkheden het moderne zangonderricht biedt, het uit werken van een leerplan voor zangonder wijs op de scholen en het in de praktijk brengen daarvan, voorts het vormen van speciale zangklassen voor demonstraties op de scholen en voor de ouders en het tot stand brengen van de nodige binding tus sen de scholen voor een verantwoorde mas sale zangdemonstratie op nationale hoogtij dagen. ADVERTENTIE BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM V«fkoopoiganii«tie tooi Nederland van The British Petroleum (rs'Ltd, Een 35-jarige Nederlandse technicus, die er van verdacht wordt dozijnen diefstallen in Zwitserland gepleegd te hebben, heeft bekend in minstens zestig diefstallen de hand te hebben gehad: op het Europese hoofdkwartier van de UNO, bij diverse an dere internationale organisaties en op ver scheidene onderwijsinrichtingen. De Nederlander, Willem Vastenhold ge naamd, is in december in Bazel gear resteerd, en sedertdien is de ene stad na de andere met hem bezocht, waar de politie hem zocht. Hij zal in Zürich berecht wor den. In Genève, waar hij voor een dozijn zaakjes gezocht werd, heeft hij kalm tien maal zo veel toegegeven, zegt de plaatse lijke politie. Hij zou onder andere het mysterie hebben opgehelderd van de twee verdwenen schrijfmachines uit de pers kamer van de UNO. Het besluit dat. de voorlichtingsdienst na die verdwijning had genomen om de over gebleven schrijfmachines met een ketting vast te leggen, is het doelwit van vele wrange grappen geweest, waaronder een artikel in een plaatselijke krant, waarin verteld werd dat de UNO zijn korps bui tenlandse correspondenten gemuilkorfd had. De Nederlandse en de Australische rege ring zijn van plan, in de komende vijf jaar 25.000 Nederlanders zich te laten vestigen in Australië. Tussen de Nederlandse com missaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, en het Australische departement voor immigratie is overeenstemming be reikt over een ontwerp-plan, dat nog door de twee regeringen moet worden goedge keurd. Op een persconferentie verklaarde de heer Haveman, dat het akkoord in grote lijnen zal aansluiten op een bestaande re geling, waarbij tenminste 5.000 personen per jaar worden overgebracht. De heer Ha veman zei dat de Nederlandse regering het waardeert, dat het Australische programma op plannen voor lange termijn berust. Hoewel Nederland een tekort aan arbeids krachten heeft begrijpt de regering dat migratie niet „als een kraan open- en dichtgedraaid kan worden", aldus de com missaris. Nederland hoopt met zijn plannen op lange termijn de uitvoering van de over eenkomst te helpen door middel van finan ciële steun bij het zich vestigen van de landverhuizers. Dit zou de emigranten hel pen bij het krijgen van huisvesting. Ge tracht zal worden voorschotten tot negentig percent van de kosten van een huis te ge ven. Tot slot zei de heer Haveman, dat de Nederlandse emigratie naar Australië een zo groot succes is, dat dit land thans de plaats van Canada heeft ingenomen als land, dat de meeste Nederlandse landverr huizers aantrekt. (Reuter) MUNCHEN (United Press) De be roemde Duitse dirigent prof. dr. Fritz Leh mann is vrijdag plotseling overleden. Tij dens een uitvoering van de Matthaus Pas sion van Bach in de grote congreshal van het „Deutsche Museum" in München kreeg de dirigent een hartaanval. Kort na aan komst in het ziekenhuis is hij overleden. Hij was leider van de dirigentenklasse van de muziekacademie in München. Toen een buurtagent met zijn hond in Loosduinen aan het surveilleren was, ont dekte hij bij een schuurtje, dat bij een boerderij stond, twee kadavers van var kens, die in staat van ontbinding verkeer den. De achterpoten van deze dieren wa ren door de ratten aangevreten. Op een mesthoop lag eveneens een dood varken. In het schuurtje lagen nog drie kadavers, waar omheen 35 varkens liepen, die „vel over been" waren. Zes kadavers zijn naar hét slachthuis vervoerd, de twee die in staat van ontbin ding verkeerden, werden ter plaatse ver brand. De eigenaar, de schilleboer van M., is tien dagen geledeff ziek geworden. Hij is nog niet verhoord, maar zal wei een pro ces-verbaal wegens dierenmishandeling krijgen omdat de verwaarlozing der dieren dusdanig is, dat deze niet alleen van de laatste tien dagen kan dateren. In Willemstad op Curagao, zijn aangeko men dr. J. I. S. Zonneveld, van de geolo gische dienst te Haarlem en de heer P. H. de Buisonje, assistent van prof. H. J. Mac- Gillavry, van het geologische instituut van de Gemeentelijke Universiteit van Amster-. dam. Beide heren zullen zich bezig houden met het onderzoek der zgn. opgeheven rifkalken, de wordingsgeschiedenis daar van en de tektoniek op Curagao, Aruba en Bonaire. Zij zullen nauw samenwerken met het Caribische marine-biologische in stituut, dat onder leiding staat .van dr. J. S. Zaneveld. Het onderzoek is geëntameerd door en staat onder auspiciën van de Natuurweten schappelijke Studiekring voor Suriname en de Nederlandse Antillen in Utrecht en wordt financieel mogelijk gemaakt door de regering der Nederlandse Antillen. Dr. Zonneveld wordt in juli, en de heer De Buisonje in september in Nederland terug verwacht. ADVERTENTIE »E«WU DERO MET Wmet onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat geeuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.36 bespaart II veel ellende (60) (Van onze correspondent in België) De 35-jarige Duitse chauffeur Walter Fromel uit Rupholding in Beieren heeft in België een angstig avontuur beleefd. Zijn vrachtwagen met aanhangwagen reed in een Belgische steengroeve niet ver van de Duitse grens, en viel.80 meter diep naar beneden. De vrachtwagen steekt met mo tor en stuurcabine voor de helft in de grond en is compleet vermorzeld door de geweldige schok. De stukken van de enor me vrachtwagen liggen honderden meters in het rond geslingerd. Dit gebeurde te Haccourt op de autoweg van de Duitse grens naar Antwerpen. Walter Fromel werd verblind door een tegenligger en ver loor de macht over zijn stuur. De wagen reed een berm op, vernielde een serie boompjes over een afstand van 10 meter en velde toen twee bomen neer met een diameter van 20 cm. De chauffeur werd toen uit de wagen geslingerd en bleef be wusteloos naast een van de bomen liggen. Meteen vgrvagrlijk. .g.er^s stortten toep cle vrachtwagen en aanhangwagen 80 meter diep naar beneden in de afgrond van de steengroeve, eigendom van de bekende Belgische cementfabriek C. B. R. Een uit Maastricht komend automobilist vond de chauffeur ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarl.-N. BELGRADO (United Press) Een Sov jet-missie, onder leiding van de plaatsver vangende Sovjet-minister van culturele aangelegenheden, A. Lazarov, heeft in Bel grado een cultureel verdrag met Joegosla vië gesloten. De ondertekening van het verdrag zal in Moskou geschieden. De over eenkomst voorziet in de uitwisseling van culturele en wetenschappelijke werkers, studenten, films, alsook individuele en groepen kunstenaars en musici. c J Erewoord. De laatste grote Japanse oor logsmisdadiger die nog in de Soegamo- gevangenis in Tokio verbleef, luite nant-generaal Sato, is op erewoord vrij gelaten. Hij is hoofd van het militaire bureau van het Japanse ministerie van oorlog geweest. Hij werd na de oorlog tot levenslang veroordeeld. Historie. Te New York is in de ouderdom van 73 jaar overleden Vladimir Ivono- vitsj Lebedeff, een lid van de regering- Kerenski, die door de Bolsjewieken om vergeworpen werd. Lebedeff, die min- nister van Marine was in de voorlo pige regering van prins Lvov, bleef minister toen de rpins werd opgevolgd door Kerenski. Slachtoffer. De Zweedse premier, Tage Er- lander, heeft met de Russische leiders gesproken over de Zweedse diplomaat Wallenberg, die sinds 1945 in Russi sche gevangenschap zou verkeren. In 1945 was Wallenberg secretaris bij de Zweedse legatie in Boedapest en hielp vluchtelingen die het slachtoffer wa ren van het nationaal-socialisme. Congres. De door de communisten gesteun de wereldvredesraad heeft van vier tot negen april een congres te Stockholm uitgeschreven, waarvoor vijfhonderd afgevaardigden van veertig landen wor den verwacht. De communistische sta ten zullen ongeveer 120 afgevaardigden zenden. De anderen zijn vertegenwoor digers van Westerse of neutrale landen. Ongezond. Bij een onderzoek onder auspi ciën van een New Yorkse commissie voor kankerbestrijding zijn bij 25 van de 208 tot dusver onderzochte vooraan staande vertegenwoordigers uit het za kenleven en de vrije beroepen kanker verschijnselen geconstateerd. Een hon derdtal personen had hartkwalen of af wijkingen in het beendergestel of de spierweefsels. Er hebben zich 412 per sonen voor het onderzoek gemeld. Ernstig. Aan de Franse Riviera zijn zater dagavond bij een verkeersongeval zes personen om het leven gekomen. Bij Cagnes-sur-Mer reed een verhuiswagen bij het inhalen van een andere auto in volle vaart in op een tegemoet rijdende Zwitserse autobus. Vijf inzittenden van de bus en de chauffeur van de vracht wagen werden gedood. De mede-chauf feur van de vrachtauto en zes toeris ten werden gewond. Ontstellend. De belangstelling voor de ko mende verkiezingen blijkt bij de Egyp tische vrouwen ontstellend klein te zijn, aldus meldt het Egyptische blad „Akhbar El Jom". Volgens de nieuwe Egyptische grondwet zijn alle mannen die ouder dan achttien jaar zijn, ver plicht aan de verkiezingen deel te ne men. Vrouwen kunnen stemmen als zij zich tevoren laten inschrijven bij de stembureaus. Over enkele dagen sluit de termijn van inschrijving. Tot dusver hebben drieduizend vrouwen zich ge meld. Ongewenst. De correspondent van het Amerikaanse persbureau „Associated Press" in Moskou, K. O'Malley, is uit de Sovjet Unie gewezen „wegens on wettige valutatransacties" zo heeft de woordvoerder van het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De Sovjet-regering, aldus de woord voerder, wenst niet verder hierop in te gaan en verzoekt de vertegenwoordiger daarom het land te verlaten, aldus de woordvoerder. Poolse Landdag. Een commentator van ra- dio-Warschau heeft verklaard dat tij dens een gehele zittingsperiode van het parlement (vier jaar) slechts één afge vaardigde een vraag heeft gesteld. „Het is moeilijk te geloven, dat niemand an ders de regering iets te vragen had", zo merkte hij op. Het officiële partij blad aanhalend, zei hij, dat wetsontwer pen nauwelijks worden besproken en dat vele afgevaardigden nooit het woord voeren in of buiten het parle ment „omdat zij niets te zeggen heb ben". Ooggetuigen. Voor de eerste maal sinds 1946 zal de pers ooggetuige mogen zijn van eep atoomontploffing in de Stille Oceaan. Bij de proeven die omstreeks 1 mei op het eiland Eniwetok gehouden worden, zullen vijftien verslaggevers aanwezig zijn. Vliegongelukken. Kort na het opstijgen van het vliegveld te Pittsburgh (VS) is zon dagavond een tweemotorig verkeers vliegtuig van de „Transworld Airlines" met 36 inzittenden tegen een heuvel ge vlogen en brandend neergestort. Veer tien personen, onder wie twee van de drie bemanningsleden, brachten er het leven af. De andere 21 kwamen om het leven. Bij Seattle (VS) is een strato- sfeerkruiser van de „North West Air lines" kort na het opstijgen in een ri vier gestort. Van de 37 inzittenden wer den er 33 gered. 91. „Dus de erfenis is nu voor de Konink lijke Vereniging van Ontdekkingsreizi gers?", vroeg Panda teleurgesteld. „Inder daad", antwoordde de notaris, „ik zal het geld moeten overdragen aan de voorzitter van de KVO, die er naar eigen goeddunken over mag beschikken". Panda was niet de enige, die teleurgesteld keek. Neef Lode- wijk, die zoeven nog had gedacht, dat HIJ het fortuin zou krijgen, knarste met zijn tanden alsof hij zijn gebit zou verbrijzelen. „Al mijn moeite voor niets geweest", brom de hij. Maar in elk geval krijgt mijn neef het lekker ook niet". De enige, die het kalm opnam, was de ontdekkingsreiziger zelf. Hij knikte zelfs tevreden en merkte op, dat het de enig juiste oplossing ivas. „Ik ben blij, dat u het zo opvat", zei de notaris. „Thans is het mijn eerste plicht om de voorzitter van de K.V.O. te zoeken en het geld aan hem over te dragen. Kunt u, als ontdekkingsreiziger, mij misschien inlichten, waar ik deze voorzitter kan vin den?" „Zeker", antwoordde de ontdek kingsreiziger. „U hoeft zelfs niet ver te zoeken, meneer de notaris. IK ben die voorzitter!" DE AMERIKAAN MOURY, een van de pioniers van het zeeonderzoek, schreef on geveer een eeuw geleden: „Er is een rivier in de oceaan. Bij de ergste droogten houdt zijn stroom nooit op en zelfs de geweldig ste regens doen hem nooit overlopen. Zijn oevers en bodem worden gevormd door koud water, terwijl de stroom zelf warm is. De Golf van Mexico is zijn bron en hij mondt uit in de Poolzee. Deze rivier is de Golfstroom. Er is op de gehele wereld geen twee de stroom zo majestueusZijn snelheid is groter dan die van de Mississippi of van de Ama zone en zijn watertransport is 1000 maal zo groot". Dankzij de nauwgezette en veelvuldige onderzoekingen van de oceano grafen, is de kennis van de Golfstroom sinds de dagen van Moury aanzienlijk toe genomen, en hoewel deze onderzoeker ze ker een duidelijk beeld heeft gegeven van de rivier die hij in de oceaan heeft willen schilderen, kan toch moeilijk worden ont kend dat hij zich in zijn enthousiasme aan overdrijving heeft schuldig gemaakt. De bron van de Golfstroom moeten we, zoals algemeen bekend is, niet in eerste instantie zoeken in de Golf van Mexico, maar in de tropische zones van de Atlan tische Oceaan, waar de passaatwinden een voortdurende waterstroming in de richting oost-west bewerkstelligen. Deze stroming gaat langs de noordkust van Zuid-Afrika naar de Golf van Mexico, in welk bekken het water wordt opgestuwd tot een hoogte die wel 20 cm verschilt met het zeeniveau aan de oostkust van Florida. Door dit grote niveauverschil ontstaat tussen Florida en de Bahama eilanden een sterke stroming, die in het midden een snelheid heeft van f 7 tot 9 km. per uur. Per seconde wordt door deze zeeëngte een hoeveelheid van 26 miljoen kubieke meter zeewater geperst, dat is een watermassa die ongeveer 260 maal zo groot is als de waterverplaatsing van de Amazone en 22 maal zo groot als die van alle rivieren op aarde. Hoewel het zeer aantrekkelijk is de ver gelijking ana te houden van een in zee stromende rivier - en de Golfstroom zich aan de oost kust van Amerika zich ook inderdaad als zodanig ge draagt - zou deze vergelijking toch een al te eenvoudig beeld oproepen van het gecompli ceerde stelsel van aftakkin gen en tegenstromingen waar van de Golfstroom een deel is. De „warme rivier" stroomt dan ook werkelijk niet on gehinderd voort, maar wordt herhaalde lijk belemmerd, bijvoorbeeld door koude tegenstromen. Duidelijk is dit waarneem baar ten zuiden van New Foundland, waar de Golfstroom de koude Labradorstroom, ontmoet, waardoor over een afstand van enkele tientallen kilometers temperatuurs verschillen in het zeewater van 18 tot 3 graden gemeten kunnen worden. Het is zelfs voorgekomep dat een schip dat deze tegenstroom passeerde een temperatuurs verschil van 12 graden waarnam tussen voor- en achtersteven. U begrijpt dan te vens, waarom sommige foto's uit die stre ken ons zwemmers in de nabijheid van een ijsberg kunnen tonen. En weet u, dat de Golfstroom een be langrijke weerfabriek kan zijn? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) f

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2