Laatste eerbetoon aan Jhr. Beelaerts van Blokland Agenda voor Haarlem Ernstige botsingen in Algerije eisten honderden levens Georgische partij schikt zich naar Moskou'? richtlijnen Britse waterstofbom in politiek opzicht een prestige-wapen Linkse hoofdredacteur werd in Parijs wegens smaadcampagne gearresteerd Groot-Brittannië zou Amerikaanse en Russische vindingen overtroeven Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in maart Zelfcritiek op onbevredigende leiding DINSDAG 3 APRIL 1956 8 GROEN Co. Twee zwaargewonden bij botsing in Den Haag Man gedood door auto Oostenrijkse gezant onverwacht overleden Amerikaan zwaar gewond bij ongeluk in Den Haag Coördinatie van Jungschlager-acties Dr. M. J. Prinsen opent Linnaeushof Nederlandse omgekomen bij auto-ongeluk in de Eifel Lijk gevonden Dr. Van Roven sprak met Dulles Fabriek van schuimrubber gedeeltelijk uitgebrand Staking beëindigd Vloot op „Krijger- overeenkomst" in zee Papieren onderkleding voor toekomst-soldaat? Voorlopig geen Amerikaans wapentuig naar Israel Eisenhower overweegt actie in de rassenkwestie Djakarta reageert op „Telegraaf"-actie Atoomkracht-centrales aan de grenzen voorgesteld In aanwezigheid van vele hoge regeringsautoriteiten is zaterdag het stoffelijk over schot van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld. Aan de groeve zien we o.a. (in het midden van het beeld, met capes) de vertegenwoordigers van Koningin Juliana en Prins Bernhard, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek en luitenant-ter-zee le klasse W. van Rossem. Zeer groot was zaterdag de belangstel ling bij de begrafenis van de overleden vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. In de aula van de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag sprak namens de regering de vice-premier prof. dr. L. J. M. Beel een woord ten afscheid. Meer dan vijftig jaren, tijdens een snelle evolutie van het menselijk denken en leven heeft jhr. Beelaerts op vooruitgeschoven posten land en vorstenhuis gediend. In een tijd, die nauwelijks gelegenheid tot bezon ken denken en beslissen bood. Het lag niet in zijn aard op de voorgrond te treden, maar eens geroepen, gaf jhr. Beelaerts op eigen wijze vorm aan zijn taak, aldus prof. Beel. Aan de groeve heeft jhr. mr. G. Beelaerts van Blqkland de vele belangstellenden dank gebracht. Koningin Juliana deed zich vertegen woordigen door de grootmeester van haar huis, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek en Prins Bernhard door zijn adjudant luit. ter zee der eerste klasse W. van Rossem. Aan het vrijwel voltallige kabinet ontbrak minister-president dr. W. Drees wegens ziekte. Hij deed zich vertegenwoordigen door mr. O. W. S. Josephus Jitta. De leden van de Raad van State met de waarnemend vice-president dr. A. A. L. Rutgers en de secretaris mr. P. C. Boele van Hensbroek, ADVERTENTIE Zo juist ontvingen wij van de N.V. Bouwbedrijf W. Thunnissen te Heem stede opdracht tot het maken van de Oliegestookte Centrale Verwar ming in het prachtige nieuwe Flat gebouw aan de Bovenweg te Aer- denhout. Dit mogen wij als een erkenning beschouwen van de doelmatigheid van de eerder gemaakte Oliege stookte Centrale Verwarming in de Hartenlust Flat te Bloemendaal, in de afgelopen strenge winter. CENTRALE VERWARMING Bloemendaal - Telef. 22143 De 46-jarige automobilist J. B. uit Den Haag keerde zijn wagen op de Leidsestraat- weg bij de Waalsdorperlaan. Hij liet daar bij de weg niet vrij, waardoor de 39-iarige motorrijder A. de K. uit Amsterdam, die zijn echtgenote op de duo had, met de auto in, botsing kwam. De K. kreeg, evenals zijn vrouw, een schedelbasisfractuur. Bei den zijn naar het ziekenhuis Bronovo over gebracht. De vrouw is later naar de Ursula- kliniek in Wassenaar vervoerd. De 22-jarige Van S. uit Opijnen (nabij Geldermalsen), is zaterdagavond door een auto aangereden en gedood. De automobi list reed door. Een voorbijganger zag het ongeluk gebeuren. DINSDAG 3 APRIL Minerva: „Leven in de brouwerij", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De zoon van Sind- bad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: From here to eternity, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de Wazuri-diamawten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrolijke vagebond", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Begeerte en plicht", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva- theater: 2 uur. Het Leids kindertoneel geeft een opvoering van „Op de Hercules" met Bulletje en Bcmestaak. Gebouw Gedempte Oude Gracht 47, 8 uur: Englese Bijbelstudie club onder leiding van Frank Worgan. Vis- lial: 8.30 uur, Feike Bosma's marionetten theater, 2.30 en 4 uur: kindervoorstelling „Jeroen de Orgelman". WOENSDAG 4 April Palace: „De zoon van Sindbad", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: From here tot eternity, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Hansel en Gretel, alle leeft., 11 en 2.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de Wazuri-diamanten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tom en Jerry f tekenfilms), 10.30 uur, „De vrolijke vagebond", alle leeft., 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Begeerte en plicht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-theater: 8.15 uur, Ten bate van Erefonds voor oud-verpleegsters geeft de toneelgroep van het Grote Gasthuis een voor stelling van „De appel valt". Vishal: 8.30 uur, Feike Bosma's Marionettentheater. 2.30 en 4 uur: kindervoorstelling „Jeroen de orgel man". Concertgebouw: 8 uur, Feestconcert jeugdkoor „Inter Nos", onder leiding van Jail Booda. alsook staatsraad in buitengewone dienst prof. mr. R. P. Cleveringa kwamen de ont slapene de laatste eer bewijzen. Voorts waren o.a. aanwezig de voorzitters van de Tweedé en Eerste Kamer mr. L. G. Korten- horst en mr. J. Jonkman, alsmede vele Kamerleden, de gevolmachtigde minister van Suriname dr. R. H. Pos en mr. N. Debrot, plv. gevolmachtigd minister der Antillen. Tal van in Den Haag geaccredi teerde diplomaten woonden de begrafenis plechtigheid bij. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Den Haag, zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is bericht, onverwacht overleden de heer Karl Wildmann, gezant van Oostenrijk in Nederland. Hij werd in 1898 in Neder-Oostenrijk geboren. Hij studeerde aan de door Maria Theresia gestichte keizerlijke en koninklij ke „Konsulat-Akademie". In 1922 werd hij geplaatst bij de legatie in Praag. In 1933, toen de moeilijkheden met de nationaal-socialisten begonnen, keerde hij terug naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Wenen. Op zijn verzoek werd hij belast met de propaganda tegen het- nationaal-socialisme. In 1938 werd hij door Seiss Inquart ontslagen. Hij is tot 1945 in Wenen gebleven. Hij trad in dienst bij een levensverzekeringmaat schappij. In 1945 was hij een der eersten, die bij Buitenlandse Zaken terugkeerde. Hij was enige tijd gezant in Zwitserland en daarna secretaris^generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Vorig jaar werd hij tot gezant bij het Nederland se hof benoemd. Een Engelse sportwagen is zaterdag te gen een hoge lichtmast aan de Bezuiden- houtseweg achter Marlot te 's-Gravenhage gereden. De sportwagen kwam met grote snelheid door de S-bocht bij Marlot, waar door de bestuurder de macht over de auto verloor. De auto maakte een slip- en rem spoor van ruim vijftig meter en slingerde zodanig, dat hij omsloeg en met de linker zijkant ter hoogte van de bestuurdersplaats tegen de lichtmast reed. De wagen werd totaal vernield. Een Amerikaanse marine-sergeant de 21-jarige P. J. H., werkzaam bij de Ame rikaanse ambassade in Den Haag, die de wagen bestuurde, kreeg een gecompliceer de beenbreuk en ernstige inwendige kneu zingen. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd. Naast hem zat een employé van een ser vice-station, die de wagen zou demonstre ren. Deze is er in geslaagd tijdig uit de open auto te springen, waardoor hij met enige schrammen en ontvellingen aan de uiteindelijke botsing ontsnapte. Brandweer en politie hebben de totaal vernielde wa gen weggesleept. Tijdens een telefonisch verzamelgesprek tussen vertegenwoordigers van diverse Jungschlager-comité's in Nederland, is de ■wens naar voren gekomen de acties die op het ogenblik plaatselijk worden gevoerd, te coördineren. Het is namelijk gebleken, dat in verschillende plaatsen acties worden gevoerd, die elkaar doorkruisen. Besloten werd, op woensdag 4 april des middags om twee uur te Utrecht in hotel Smits een bij eenkomst te houden, waar vertegenwoor digers van de verschillende comité's zich zullen beraden over de oprichting van een nationaal actie-comité en plannen zullen maken voor landelijke acties. Hiervoor zal ook de commissie van zeven worden uitge nodigd. Attractieweken Haarlems Bloei beginnen ook op 11 april Naar wij vernemen zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, op woensdag 11 april het bloemenpark met permanente bloementen toonstelling „Linnaeushof" te Bennebroek 's middags om twee uur openen. Tot de genodigden behoren ook de leden van Gedeputeerde Staten en de burge meesters van de gemeenten in de omgeving van „Europa's mooiste tuin". Wij vernemen voorts, dat de voorzitter van de stichting „Haarlems Bloei", wethou der D. J. A. Geluk, aan het college van B. en W. van Haarlem zal voorstellen de offi ciële opening van het „bollenseizoen", waarvoor „Haarlems Bloei" als gewoon lijk een attractief programma heeft samen gesteld, eveneens op 11 april in aanslui ting op de openstelling van de Linnaeus hof te doen geschieden. Zaterdagavond is een Nederlandse perso nenauto bij Monschau in de Eifel in volle vaart tegen een boom gereden. De 43-jarige mevrouw Fellinger-Sijstermans uit Apel doorn is daarbij om het leven gekomen. De andere inzittenden, het echtpaar Leclercq- Sijstermans uit Maastricht, werden ernstig gewond en zijn in een ziekenhuis opgeno men. In het Leekstermeer is het stoffelijk overschot gevonden van de tienjarige G. Smit. die bij 't schaatsen op 2 februari is verdronken. De Nederlandse ambassadeur in Washing ton, dr. J. H. van Royen, heeft maandag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Het onderhoud, dat plaats vond op verzoek van de Amerikaanse minister, duurde bijna een uur. Na afloop verklaarde dr. Van Royen: „Ik heb minister Dulles gezegd, dat mijn re gering onaangenaam verrast is over het feit dat hij slechts bemoedigende woorden over Indonesië gesproken heeft en dat hij geen enkele toespeling gemaakt heeft op de eenzijdige opzegging van de Unie-over eenkomst met Nederland en de proces gang in de zaak Jungschlager". In een schuimrubberfabriek op het in dustrieterrein te Bergen in Limburg heeft zaterdagmiddag een hevige brand gewoed. De brandweren van Bergen en Venlo be streden het vuur met acht stralen. Het voorste gedeelte van de fabriek, waar zich de kantoren en magazijnen bevonden, is met de inventaris verloren gegaan. Het veel grotere achterste gedeelte, de eigen lijke produktieruimte, waar de machines staan, is dank zij een brandmuur gespaard gebleven. De brand is begonnen in de droogkamer. De oorzaak is nog niet bekend. (Van onze correspondent in Parijs) De ernstige toestand in Algerije is in het Paas-weekeinde nog verder achteruitge gaan. Zowel de rebellen als de Franse troe pen verdubbelden hun inspanning en er vielen de afgelopen dagen honderden do den in de bloedigste gevechten sedert de opstand een jaar geleden uitbrak. In Pa rijs verijdelde de politie demonstraties van Algerijnen. Er werden 2700 Algerijnen in gerekend. In Metz, Maubeuge en Thionville hadden relletjes plaats. Iedere Franse krant wijdt pagina's aan nieuws en repor tages uit Noord-Afrika. De felle strijd in Algerije was het onderwerp van vele Paas- preken. In Rambouillet had premier Guy Mollet zich teruggetrokken om zich te bezinnen op de vraag waar hij de honderdduizend man troepen vandaan moet halen, die de in Algiers residerende minister Lacoste heeft gevraagd. Het staat nu vast dat 24.000 on langs afgezwaaide militairen voor zes maanden onder de wapens zullen worden teruggeroepen. De regering hoopt verder dertigduizend militairen op te trommelen, die tot nu toe de lijn trokken op onnood zakelijke posten. Tenslotte zal er een be roep worden gedaan op vrijwilligers, die men op aantrekkelijke voorwaarden hoopt aan te werven. Paniek Hoe bezorgd de regering is over de .moei lijkheden, die een oproepen van reservis ten met zich zal brengen, blijkt uit de ar restatie van Claude Bourdet, de hoofdre dacteur van het linkse anti-koloniale week blad France-Observateur. Bourdet was van leer getrokken tegen wat hij „de vuile oor log in Algerije" noemde en hij richtte zich daarbij vooral op de reservisten, die naar zijn mening betrokken zouden worden in een strijd, waarvan zij noch de doelstel lingen, noch de methoden onderschrijven. Bourdet werd zaterdag gearresteerd op beschuldiging van demoralisering van het leger. Het ministerie van Defensie stelde dat hij een smaad-campagne had gevoerd op het moment, waarop de Franse jeugd in Algerije een nationale missie vervult. Na dat het grootste deel van de Franse pers scherp had geprotesteerd tegen deze ar restatie en de nogal zwakke gronden, waarop zij was verricht, werd Bourdet de zelfde avond in der haast vrijgelaten. Zonder dat men het met Bourdet eens is, acht men het in een vrij land het goed recht van een journalist een militaire actie te veroordelen en vreedzame onderhande lingen aan te bevelen. Waar Bourdet's blad bovendien een zeer beperkte oplage heeft, is zijn arrestatie een duidelijk bewijs van paniek geweest, die weinig goeds voorspelt voor de politiek van vastbeslotenheid, die Frankrijk in Algerije hoopt te voeren. (Reuter/UP) Volgens de correspon dent in Cairo van „Paris-Presse" heeft het „Algerijnse bevrijdingscomité" de totale oorlog tegen Frankrijk uitgeroepen. In Marokko werden pamfletten uitgedeeld, waarin de Marokkaanse vrede een „dolk stoot in de rug .van Algerije" genoemd wordt. De politie iri Ajgerije heeft een na tionalistisch complot ontdekt voor het op blazen van de Oued Fodda-dam, waardoor (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië staat op het punt de eerste waterstofbom van Brits fabrikaat te laten ontploffen. Blijkbaar hoopt de re gering op haar beurt indruk te maken op Boelganin en Kroesjtsjev voordat zjj naar Londen komen. Gedurende de Paasdagen hebben de Russen opnieuw een atoom wapen beproefd. Christmas Island, een eenzame koralengroep in de Stille Oceaan, halfweg tussen Mexico en Australië, is volgens de Daily Express uitgekozen als plaats voor de eerste Britse H bom-expio- sie. Nieuw is dat de bom door een Can berra straalbommenwerper hoog boven de open zee ten Oosten van het eiland zal worden uitgeworpen en waarschijnlijk op vijf- tot zevenduizend meter hoogte ont ploffen. De verwachting is dat dit de groot ste ontploffing zal worden, welke tot nu toe heeft plaats gehad. Er zullen talrijke schepen en vliegtuigen bij gebruikt worden. De Amerikanen hebben tot nu toe de H-bom op de grond laten ontploffen. De Russen beweren, dat ze er een uit een vliegtuig hebben gelanceerd. De Britse bom zou een geheel nieuwe vorm hebben, ont wikkeld door de Britse atoom-deskundige Sir William Penney. Aangezien de Can berra aan de invloed van de bom zal moe ten ontsnappen, zou de bom van vleugels voorzien zijn, door een raket worden voort bewogen en electronisch worden bestuurd. Het zou een bom zijn, waarmee Groot- Brittannië de Verenigde Staten en waar schijnlijk ook de Sovjet-Unie overtroeft. Groot-Brittannië heeft de H-bom niet al leen ontwikkeld uit militaire, maar ook uit Laagste koers Hoogste koers Donderdag 29 Maart Alg. Kunstzijde Unie 316 3331/s 327V8 Van Berkels Patent 183 I86V2 186 Van Gelder Zonen 272'/4 274'/2 274'/s Kon. Ned. Hoogovens 310 325 325 Ned. Kabelfabriek 324 345 345 Philips 325 351 344'Vs Unilever 355'/i 376 377 Kon. Petroleum 653'/j 733'/j 732s/s Holland-Amerika Lijn 197 208 206!/s Kon. Ned. Stoomboot Mij200 214 213V4 Ned. Scheepvaart Unie 192 204 2033/4 Van Ommeren 265 305 305 Amsterdam Rubber195Vs 119!/2 116'/s H.V.A120 139 137V2 Ver. Deli Maatschappijen 125V2 154'/® 154Vs 3-3>/2°/o Ned. '47 98Vt 99>/i« 985/s 3°/o Invest, cert. Ned985/s 99'/s 98u/m 3 Ned. 1962/64 98"/i« 99'/i# 99Vi6 Omzetten (nominaal): Vorige maand (def.): Aandelen 38.863.133,Obligaties 51.429.395, Deze maand (voorl.): Aandelen f 54.050.237,Obligaties 44.214.316, politieke overwegingen. Het is een prestige- wapen. Groot-Brittannië wil in zijn stra tegie zoveel mogelijk onafhankelijk zijn van de Verenigde Staten. Het bezit van een eigen H-bom is er ook op berekend om de Britse internationale politieke positie te versterken. De Labour-oppositie is het met deze opvatting eens. Groot-Brittannië was niet bereid tot het stopzetten van proef explosies, voor en aleer het de eigen H- bom aan de wereld had gedemonstreerd De Britse atoomwapens, die op de Monte Bello-eilanden, bij de Australische west kust, zullen worden beproefd, zullen vanaf een toren tot ontploffing worden gebracht, zo heeft de Australische minister van Be voorrading, Howard Beale, bekend ge maakt. Hij voegde hieraan toe, dat de reeks proeven pas beginnen, als de omstandig heden zo zijn dat de grootste veiligheid is verzekerd Met ingang van één mei zal een gebied met een straal van 250 kilometer rondom de eilanden verboden zijn voor lucht- en scheepvaartverkeer. Voor vliegtuigen die hoger vliegen dan 1500 meter, geldt het verbod voor een gebied met een straal van duizend kilometer. Nadat vorige week de trawler „Amster dam" IJM 28 van de rederij D. Joh. Krijger en de trawler „Klaas Wijker" van de N.V. Visserij Maatschappij „De Daad" op de „Krijger-overeenkomst" tot eind van dit jaar behoud van vaste gage en binnen twee maanden voldoende vorderingen met de besprekingen over verbeteringen in de huidige C.A.O. naar zee zijn vertrokken, zal deze week, indien mogelijk, de gehele vloot naar zee vertrekken. De rederijen zullen elk afzonderlijk de „Krijger-over- egnkomst" met de bemanningsleden van hun schepen tekenen en daarmee is dan na dertien weken de staking op de IJmuidense trawlervloot definitief opgeheven.Het blijft echter nog de vraag of alle schepen naar zee kunnen vertrekken; het parool tot ont volking van de vloot zou nu wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat tal van oudere schepen geen voltallige bemanning kunnen krjjgen. Vandaag zouden de „Tzonne" en de „Maria van Hattem" naar zee gaan en voor woensdag werden al de namen genoemd van de „Claesje", „Vikingbank", „Vios", „Allanwater" en „Haarlem". Donderdag zou de „Eveline" vertrekken en vrijdag de „Norma Maria". Verschillende rederijen deelden ons van morgen mee, dat de dag van vertrek van hun schepen nog niet zeker was. Alles hing er van af of de bemanningen compleet waren te krijgen. het dichtbevolkte gebied van Orléansville onder water zou zijn gelopen. Pierre Mendès-France, de voornaamste bondgenoot van Mollet in diens radicaal- socialistische regering, zou kortgeleden een bespreking hebben gehad met generaal Charles de Gaulle. Men vermoedt dat de kwestie Algerije werd besproken. BOSTON, Massachusetts (United Press) - Generaals en soldaten zullen in een toe komstig leger misschien papieren onder goed aan hebben, voorspelt miss Lois V. Hans, hoofd van de afdeling papier op de onderzoek- en ontwikkelingsafdeling van het Amerikaanse leger. Miss Hans, die een expert is op het ge bied van papieren ondergoed, zegt dat het Amerikaanse leger dit idee op het ogen blik ernstig in overweging neemt. Volgens haar is papieren 'ondergoed uiterst praktisch wanneer er moeilijkheden zijn met het wassen van de soldatenkle- ding. Aan het front bijvoorbeeld. Men kan het gewoon weggooien inplaats van te wassen. Er wordt in Boston op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van de toepas sing van papier. Men kan papieren sok ken, kartonnen tenten, papieren slaap zakken en papieren dekens zien. De tent is gemaakt in acht delen en biedt plaats aan acht personen. De papieren tent heeft een nagemaakte tropische regenbui ge durende zes uur doorstaan en heeft een grotere insulerende capaciteit dan andere soorten tenten. Bovendien zijn de kosten voor het nieuwe materiaal zeer gering. WASHINGTON (Reuter) Van Ameri kaanse officiële zijde wordt vernomen, dat de Verenigde Staten nog geen beslissing hebben genomen over het Israëlische ver zoek om levering van moderne zware wa pens, zulks als tegenwicht voor het oor logstuig, dat Egypte uit communistische staten heeft ontvangen. Volgens United Press heeft president Eisenhower besloten het verzoek van Is rael om wapenmateriaal tot een waarde van 64 miljoen dollar, af te wijzen. Zulk een impeccabel staatsburger als ik ben of althans tracht te zijn iedere nieu we lente met haar oude doch verrassende geluid, dat vrolijke weerklank wekt in 's mensen ziel, stelt mij voor het nijpende en benarrende probleem: te blijven wie ik in het koude jaargetijde was (of althans trachtte te wezen). Er komt altijd iets sterk onmaatschappelijks over mij. Zodra de winterjas te zwaar gaat wegen en ik zin in radijs en ramenas krijg, moet ik de bijna onweerstaanbare drang des harten onder drukken, mijn tong uit te steken tegen hen in wie ik mijne maatschappelijke meerde ren moet erkennen. Ik wil dan met mijn handen in mijn zak ken als die jongen-u-weet-wel gaan lopen fluiten langs een stille gracht, ook al is het dan nog geen mei en ik zou her en der allemaal nestjes willen gaan bouwen voor vliegensvlugge gaaikes. Er komt allemaal nooit iets van: de gaaikes zijn in geen vel den of wegen te bekennen (althans niet die bereid zijn met mij nestjes te gaan bouwen) het fluiten gaat mij (met een losse voor tand) niet wel meer af en ik ken mijn maatschappelijke meerderen niet van aan gezicht tot aangezicht. Geen idee hoe de president van het gerechtshof en de voor zitter van de algemene rekenkamer eruit zien. Ik wil vooral niet het risico lopen mijn tong tegen de verkeerden uit te steken. Het werken wil ook niet vlotten in de lente. De onbewuste drift tot behoud, die in de winter de mens beheerst met de (onbewuste) angst voor omkomen en ont bering, valt, zodra het wat zoeler wordt, van mij af. Men denkt dat de fiolen (of violen) wel zullen zorgen en men overweegt dat, als de nachten zoel zijn, er altijd nog wel een bank in een park vacant zal zijn, waarop ge de slaap der zeer rechtvaardigen kunt slapen. De maatschappelijke verantwoordelijk heid valt, zodra het 21 maart geblazen is, als een zware mantel van mij af. Ik word zeer zwerfs en maanziek, ongemotiveerd verliefd en bezeten door een onweerstaan bare drang onder een brug over de Seine te gaan slapen of orgeldraaier te worden. Het is een moeilijke doch mooie, jaarlijks weerkerende levensperiode. De satyr in u ontwaakt en uw voeten worden tot bokke- poten. Ge zet de panfluit aan de lippen en ge doet uw liedje van zorgeloosheid klin ken door uw stille straat. Het nade is, dat ge toch altijd weer de overwinning op u behaalt. Dat de burger het steeds wint van de orgeldraaier en dat het nooit tot nestjesbouwen komt. Voor het aangezicht van de waereld blijft ge de onkreukbare burger. Niemand be merkt iets van de rudimentaire orgel draaier; ge licht bij tijd en wijle uw hoed en houdt de spitse tong achter de haag der tanden. Maar de strijd is heroïsch. ELIAS. MOSKOU (Reuter-AFP) De openbare aanklager van de. Sovjet-republiek Georgië, Topoesidze, heeft verklaard dat een groot aantal partijleden, „slachtoffers van onwet telijkheid en vooroordeel", vrijgelaten zijn. Hij voegde hier aan toe dat het onderzoek nog voortgang vindt. In de „Zaria Vostoka" (Dageraad van het Oosten) is bekend ge maakt dat de universiteit van Tiflis Stalins naam behouden zal. De communistische partij in Tiflis, de hoofdstad van Georgië, waar studenten onlangs hebben gedemon streerd tegen de aanvallen op Stalin, heeft zich op een bijeenkomst loyaal verklaard aan het centrale comité van de communis tische partij der Sovjet-Unie. aldus meldl het officiële partijblad „Pravda". Het blad zei dat sprekers op de partij bijeenkomst te Tiflis het Georgische cen trale comité en het stadscomité van Tiflis hebben gecritiseerd wegens hun „onbevre digende leiding met betrekking tot de com munistische voorlichting van de arbeiders". Op de bijeenkomst werd een verbetering geëist van de „ideologische opvoeding" op de hogere scholen in de stad. Een Fins rr"ziekgezelschap, dat tijdens de betogingen in Tiflis was, heeft in Helsinki verklaard dat de demonstraties een goedaardig ka rakter hadden. Volgens diplomatieke berichten uit Mos kou staat het Rode leger achter de cam- WASHINGTON (Reuter) De mogelijk heid bestaat dat president Eisenhower spe ciale conferenties zal beleggen over rassen scheiding en burgerrechten in de Verenigde Staten, als het Congres geen maatregelen neemt. De president heeft dit verklaard in een brief aan de gouverneur van Florida, Collina, in antwoord op een voorstel van de gouverneur om een conferentie van gou verneurs en procureurs-geperaal van zui delijke staten te beleggen om de betrekkin gen tussen de rassen te bespreken. In zijn boodschap over de „Toestand van de Unie" in januari deelde de president mede, dat hij de oprichting van een studie commissie van democraten en republikei nen zou aanbevelen, die een onderzoek zou moeten instellen naar klachten over schen ding van de burgerrechten. De regering heeft het Congres haar aanbevelingen op het gebied van de burgerrechten nog niet toegezonden. Functionarissen van het de- nartement van Justitie zouden bezig zijn met herziening van onderdelen van het regeringsprogram. Acht leiders van de neger-busstaking in Montgomery (Alabama) hebben nul op het request gekregen, toen zij een verzoek in dienden om een neger-busmaatschappij te mogen exploiteren. Het achttal maakt deel uit van de groep van negentig negers, die gerechtelijk ver volgd worden op grond van een anti-boy- cottwet omdat zij de campagne der negers, geen gebruik te maken van de bussen in Montgomery, geleid hebben. Een commissie heeft het verzoek afgewezen, omdat er een uitstekende busdienst is voor de gehele stad. De burgemeester deelde erbij mede. dat veertig of vijftig bussen buiten dienst staan omdat de negers de busdienst boycot ten. De burgemeester stelde voor bussen voor negers in dienst te stellen met neger chauffeurs. Woonhuis uitgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is vannacht brand uit gebroken in een woonhuis aan de IJsselstraat te IJsselstein (U.). De woning brandde ge heel uit, van de inboedel kon niets worden gered. pagne van het Kremlin tegen de persoons verheerlijking van Stalin. Volgens deze be richten hield Stalin zijn militaire leiders na de oorlog op de achtergrond. Pas on langs zijn biografieën aangekondigd van leidende maarschalken onder wie Georgi Zjoekov, Ivan Koniev en Alexander Rokos- sovsky. De invloed van het leger zou echter nog niet bepalend zijn voor de politiek. Doel van actie plaatsing van advertenties in buitenlandse bladen? De Indonesische regering heeft haar ver tegenwoordigers in het buitenland opdracht gegeven bevriende naties aan te raden zich niet te laten beïnvloeden door een Neder landse perscampagne betreffende de zaak- Jungschlager. Gewoonlijk goedingelichte kringen ver klaarden dat de Indonesische regering aan haar vertegenwoordigers in het buitenland instructies heeft gegeven de noodzakelijke stappen te doen in verband met een cam pagne die door een Nederlandse krant be gonnen is en welke de goede naam van Indonesië en van de Indonesische justitie schaadt, zeggen deze kringen. Volgens in Djakarta ontvangen berichten wil deze krant een advertentiecampagne beginnen in de Verenigde Staten, Canada, Australië, Japan, Pakistan, Frankrijk, India en Singapore over deze zaak. Genoemde kringen voegen hier aan toe dat de Indiase ambassade in Den Haag het verzoek van de directie van de Nederlandse krant om te bemiddelen door de samen werking van de Indiase pers in te roepen, met klem van de hand heeft gewezen. De Indiase ambassade zou dit ter kennis van de regering in New Delhi hebben gebracht. Volgens de zegslieden is de door de Indone sische regering bedoelde krant „De Tele graaf". PARIJS (Reuter/AFP) De commissie voor kernenergie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) acht het wenselijk dat atoom krachtcentrales worden gebouwd in de na bijheid van de grenzen der aangesloten landen, zodat elektriciteit aan twee of drie landen tegelijk kan worden geleverd. Dit is in Parijs medegedeeld door prof. Nico- laides. de Griekse voorzitter van de ge noemde commissie. Er is een speciaal werk comité opgericht voor het beramen van middelen voor het houden van toezicht op het gebruik van splijtbaar materiaal, ten einde er zorg voor te dragen dat dit slechts voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. Voorts zijn sub-commissies en werkgroepen opgericht ter bestudering van het liberali seren van de handt, in splijtbaar materiaal en de standaardisering van installaties voor kernsplitsing en wat betreft de wetgeving op het gebied van de kernenergie in de ledenlanden der OEES. Prof. Nicolaides deelde voorts mede dat de commissie op 23 april opnieuw in Parijs zal bijeenkomen en dat de raad van minis ters van de OEES vermoedelijk op 9 juli bijeen zal komen het rapport van de com missie zal onderzoeken en eventueel zal besluiten tot oprichting van een uitvoerend comité voor het toezicht op de programma's van de OEES met betrekking tot de kern energie. De commissie moet voorstellen doen aan de ministerraad der OEES over maatregelen tot coördinatie van de ont wikkeling der atoomenergie in Europa.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 8