Tentoonstelling IJzer en Staal in de Julianaschool te Beverwijk Directe verbetering oeververbinding zou tweede tunnel overbodig maken Nieuw uitbreidingsplan voor Velsen- Noord voert nieuwe problemen aan Gemeente wil helpen bij financiering van woningen voor „Goed Wonen" Sluisweg: touwtrekken om een ver binding, die eerst op weerstand stuitte TWEEDE TUNNEL EN VERLEGDE PONT STRIJDPUNTEN Bunkerhaven in de toekomst? Velsen blijft „omleggingsplan" onaanvaardbaar achten en wil het dan ook niet opnemen Ongeschikt moment Geen voetbal bij sport- uitwisseling Voetbal in vierde klasse Doopsgezind zangkoor concerteerde in Badhotel B unkerinstallatie Huizen bedoeld voor gemeente-ambtenaren Recreatie gebouw De tweede tunnel wellicht overbodig? Het omleggingsplan Schoolvoetbal Hoofden van scholen vergaderden Esperanto DONDERDAG 5 APRIL 1956 10 Dit diorama, dat te zien is in de Juliana school te Beverwijk toont een hoogoven. De hoogoven is te vergelijken met een reusachtige salaman derkachel, die yvan boven voortdurend wordt gevuld met erts, kooks en kalksteen. Binnen in de hoog oven is het één vuur zee; onderaan, waar de hete blaaswind binnen komt, is de temperatuur ongeveer 2000° C., bovenaan 300° C., dus ongeveer zo heet als een huis kamerkachel. Elke vier uur wordt de hoogoven afgetapt; eerst de slak - ge smolten ganggesteen ten, die op het ijzer drijven - dan het ruwijzer zelf. De hoe veelheid ruwijzer be draagt ongeveer 100.000 kilo per keer! Het vloeibare ruw ijzer stroomt in de grote wagon, die on der aan de hoogoven staat en die rijdende menger wordt genoemd. Deze „tankwagon" kan de volledige inhoud van een aftap opnemen en het ijzer blijft er 8 uur vloeibaar in. De rijdende menger brengt het ijzer naar de gietmachine. Dit is een machine met vormen bevestigd aan een lopende band. Die vormen worden stuk voor stuk gevuld met vloeibaar ruwijzer, daarna koelt een waterbad het ruwijzer in de vormen af, en de ijzerbroodjes (gietelingen) rollen op een spoorwegwagon. Magneet-kranen leggen de gietelingen soort bij soort. Bij beschikking van Gedeputeerde Sta ten werd indertijd goedkeuring onthouden aan het door de Velsense gemeenteraad vastgestelde uitbreidingsplan voor het ge deelte van de gemeente, gelegen ten noor den van het Noordzeekanaal. Tegen deze beschikking is door de raad geen beroep bij de Kroon ingesteld omdat bekend was, dat het streekplan IJmond-noord op korte termijn in behandeling zou komen en er dus reden was de opzet van het streekplan af te wachten. pe gemeente zou er de voorkeur aan geven de vaststelling van een nieuw uit breidingsplan uit te stellen tot het streek plan IJmond-noord1 door de Provinciale Staten zou zijn vastgesteld en door de Kroon zal zijn goedgekeurd, omdat pas dan bekend zal zijn in hoeverre in het streek plan aan de bezwaren ertegen zal worden tegemoet gekomen. In verband met de wet telijke termijn moet echter de tervisieleg- ging van het nieuwe plan in april 1956 plaats hebben en ook de vaststelling moet om die reden plaats hebben vóórdat ver wacht mag worden dat het streekplan door de Kroon zal zijn goedgekeurd. Bij over schrijding van de termijn van 12 maanden- zou de gemeente haar bevoegdheid verlie zen om zelf een uitbreidingsplan voor het deel van de gemeente ten noorden van het Noordzeekanaal vast te stellen, hetgeen dient te worden voorkomen. Met het oog op de wenselijkheid van het behoud van het redht tot het vaststellen van een uitbreidingsplan door de gemeente zelf dient de gemeente dus thans met dit jplan te komen, hoewel het tijdstip daartoe bij uitstek ongeschikt is. SCHOOLVOETBAL IN BEVERWIJK De uitslagen van de Beverwij kse school- voetbalwedstrijden waren R.K. school Wijk aan ZeeSt, Jozeph J. school, reglementair gewonnen door Wijk aan Zee; Chr. Nat. schoolZeewijkschool 11; St. Bavoschool 2R.K. Leerschool 01; BethelschoolVondelschool 40. Bij de jaarlijkse sportuitwisseling tussen Velsen en Edmonton zal voetbal ditmaal geen deel van het programma uitmaken, één en ander als gevolg van het feit, dat de Engelse voetbalbond voor deze wedstrijden in het gesloten seizoen geen toestemming wil geven. Behalve de reeds eerder vastgestelde ont moeting APGSDCO is voor de komende zondag ook alsnog ingelast de wedstrijd DIO THB. Beide wedstrijden beginnen om 12 uur. KLAVERJASSEN IN „DE ZON" Ir» café Dam heeft de Heemskerkse kla- verjasclub „De Zon" een onderlinge wed strijd gehouden die in de volgende uitslag eindigdie: 1. H. Bruin 4969 pnt.; 2. G. Been tjes 4902 pnt.; 3. P. Beentjes 4812 pnt.: 4. P. Groot 4583 pnt.; 5. M. de Ruiter 4541 pnt. Schijfschieten in de badplaats In hotel „Sonnevanck" heeft de Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" haar wekelijkse oefenavond gehouden die in de volgende uitslag eindigde: 1. S. Ypma 49 pnt.; 2. J. Durge 48 pnt.; 3. J. de Boer 48 pnt.; 4. F. Heine 48 pnt.; 5. D. Dirks 47 pnt. In het Wijk aan Zeese badhotel heeft het Doopsgezind Gemengd Zangkoor uit Bever wijk een concert gegeven voor de hier ver pleegde bejaarden. Onder leiding van de heer G. J. Moed werd een gevarieerd programma ten gehore gebracht, dat zeer in de smaak viel. Medewerking werd verleend door het gemengd dubbelkwartet „Cantabilé" onder leiding van de heer S. v. d. Wal. Voor de afwisseling zorgde de heer v. d. Wal met enige pianosoli. De directrice vertolkte ten slotte aller ge voelens in haar tot besluit gesproken dank woord. SCHAAKCLUB „WEENINK" ACHTER DE BORDEN De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen: Afd. I: TervoortKoomen 01; Slings Duisenberg afg.; MuyenGigengack 01; SiebersBakker afg. Afd. II: Aldersv. Versseveld 10; De KoterJimmink Mv. d. DoesPiët '2—'4. Afd. Ill A: Vloemans—Duisenberg 10; R. MeyerVerduit 10; ZoontjesBusscher 01; VerduitVessies 10. Afd. Ill "B: HopenHoogvorst 10; Lim- menNonhebei 10; J. Meyer—Belterman 1—0. Uitslagen „de Pion" Nu de kampioen in afdeling A al bekend is. raakt de spanning er bij de Castricumse schaakclub „De Pion" een beetje uit. In deze afdeling werd alleen gespeeld de wedstrijd tussen P. Hoekstra en Walt. Uhl. Deze strijd eindigde in remise. De overige uitslagen waren: Afdeling B: P. J. ZwartD. Keetbaas 01; J. SchmidtH. Schürmann 10. Afdeling C: P. BakkerNot. van Cranen- burgh 01; J. v. d. BosA. Kerstens 10. C. R. B. ORGANISEERT FEESTAVOND Op zaterdag 7 april organiseert de Castri cumse reddingsbrigade „De Strandlopers" haar jaarlijkse propaganda-feestavond in hotel „de Rustende Jager". De toneelafde ling der V.V.G.A. (vereniging van gemeente ambtenaren) zal op deze avond opvoeren het blijspel „Een engeltje van niets". HET UITBREIDINGSPLAN VOOR VELSEN-NOORD, dat in de plaats komt van een eerder door Gedeputeerden afgewezen plan der gemeente Velsen, kijkt al vrij ver in de toekomst van de Ijmond. Niet alleen, dat de nieuwe pont verbinding ter hoogte van de Velsense papierfabriek er in geprojekteerd is, er werd tevens rekening gehouden rtiet een tweede verkeerstunnel, die dan ten Oosten van het pont- veer komt te liggen. Inmiddels heeft Van Gelder hiertegen bezwaar: de papierfabriek beschikt namelijk over een strook grond naast de plek, waar de pontveren na het gereedkomen van de „eerste" tunnel komen te liggen en deze grond bezit Van Gelder in erfpacht van het rijk. Deze grond zou echter doorsneden worden door de aanleg van de pontveren en de tweede tunnelverbinding en de direktie der papierfabriek vraagt zich daarom af, waarom deze verkeersprojekten niet De gemeente heeft Immers bezwaar gemaakt tegen de aankondiging in de toelich ting op het streekplan, dat een verdergaande verbreding van het Noordzeekanaal zon der bezwaar aan de zuidelijke oever zal kunnen worden gevonden en heeft betoogd dat, indien deze verbreding noodzakelijk zou zijn, alsnog een nadere afweging van de belangen op de noordelijke en de zuidelijke afvoer zou dienen plaats te hebben. In het huidige tijdsbestek dient in de eerste plaats de publikatie van het streekplan Kennemerland-zuid te worden afgewacht en moet voorts worden gestipuleerd, dat het niet uitgesloten mag worden geacht, dat in de toekomst „eventueel het terrein van de Papierfabriek moet worden aangetast ten behoeve van deze verdergaande kanaal verbreding". Ten behoeve van de ontwikkeling van het zeescheepvaartverkeer, bestemd voor de basisindustrie, is, boven een haven voor de Papierfabriek, gerekend met de aanleg van een haven voor zeeschepen, openend uit de haven voor bijleggers in noordelijke richting, alsmede met een omlegging van de havenmond van de Hoogovenhaven. Aan deze laatste haven zal enige verruiming kunnen worden aangebracht. Voorts is ge rekend met de aanleg van een haven voor o.m. grotere zeeschepen ten oosten van de oostelijke Rijksbinnenhaven. In het plan is voorzien in de aanleg van een zwaaikom aan het westelijke einde van de westelijke Rijksbinnenhaven, alsmede met een ontwikkeling van de havenaahleg langs de oostgrens van het Hoogoventer rein uit de noordelijke tak van de Staal- haven. Hier zullen de in het streekplan omschreven voorzieningen moeten worden getroffen met betrekking tot het voorkomen van de ontwatering c.q. verzouting van de aangrenzende terreinen en van de onder grond. Ten westen van de nieuw aan te leggen haven voor zeeschepen bij het terrein van De woningstichting „Goed Wonen" heeft zich tot Velsens college gewend met een verzoek om medewerking aan de bouw van woningen. Deze stichting stelt zich o.a. ten doel woningen te bouwen of te verkrijgen, welke aan ambtenaren in dienst van deze gemeente of, zo er onder die geen gegadig den zijn, aan anderen zullen worden ver huurd. Het ligt in de bedoeling de huizen aan de huurders in eigendom over te dra gen, waarvoor reeds gedurende de huur termijn een aflossingsbedrag zal worden betaald. De stichting verzoekt nu tot de voltooiing van de bouw een krediet in rekening-cou rant te verstrekken; een 10-jarige lening te verstrekken zodra de werkelijke stichtings- kosten bekend zijn tot het bedrag dier kos ten en tegen het alsdan voor de gemeente geldende rentetype met bevoegdheid, om na 10 jaren opnieuw zulk een geldlening te ontvangen tot het bedrag van het restant van eerstbedoelde geldlening en tegen het dan geldende rentepercentage; en een ga rantie te verlenen voor de kosten van het opstellen van een schetsplan door een ar chitect. B. en W. zijn van oordeel, dat de doel einden van de stichting medewerking van gemeentewege rechtvaardigen. Nu ook par ticuliere werkgevers financiële faciliteiten verlenen ten behoeve van de huisvesting van hun personeel, dient de gemeentelijke overheid in deze niet achter te blijven. Bo vendien is het van belang, dat de mogelijk heid van huisvesting voor het personeeel verbetert, hetgeen de personeelsvoorziening zal vergemakkelijken en de uitgaven voor pension- en reiskosten zal doen vermin deren. Omtrent de toewijzing van grond zal te zijner tijd een voorstel gedaan worden. B. en W. stellen de raad voor aan het verzoek van de woningstichting „Goed Wo nen" te voldoen. Hoogovens zal naast de laad- en losgelegen- heid ten hehoeve van de basisindustrie de mogelijkheid worden opengelaten tot vesti ging van een bunkerinstallatie voor zee schepen. Daarmede verband houdende be bouwing wordt toegelaten. Het zuidelijke deel van het strand- en duingebied kan worden benut voor de aan leg van waterstaatswerken c.a. Ten noor den daarvan kan het strand dienen voor ééndaagse ontspanning, terwijl het duin terrein voor meerdaagse recreatie dienst zal kunnen doen. In het duinterrein is geen forensenkamp geprojecteerd omdat het terrein moeilijk bereikbaar is en veel te dicht bij de basis industrie is gelegen om attractief te zijn. Het terrein ten noorden van de wijk „de Gilden", ter grootte van c.a. 12 ha, aan de westzijde aansluitend aan de weg langs het industrieterrein „Rooswijk" en aan de noordzijde begrensd door het aftakspoor naar de Breedband, is bestemd voor de aanleg van sportvelden. In de zuidweste lijke hoek van dit terrein is de bouw mo gelijk gemaakt van een groter recreatie gebouw met een meer algemeen karakter. Met de bestemming „dagelijkse recreatie" (volkstuinen e.d.) zijn belegd de terreinen ten oosten van de tunnelwerken, ten dele omsloten en doorsneden door de aftakspo- ren naar het industrieterrein-oost en het industrieterrein nabij de Wijker Pijp, door wegen en door een kabelstrook e.d. Van een volwaardig agrarisch gebruik van deze grond mag geen hoge verwachting worden gekoesterd. Gelet op het bij her haling gebleken verlangen van de bevol king naar volkstuinen, zijn deze terreinen daarvoor bestemd. Het ligt niet in de be doeling om aan deze volkstuinen het ka rakter van de z.g. „recreatietuinen" te geven, waarin de huisjes een dominerende plaats innemen. Vandaar dat in een zeer sterke beperking van de bebouwing is voorzien. In het streekplan wordt de mogelijkheid voor de bouw van een tweede verkeers- tunnel ter hoogte van de huidige Velser- brug onder het Noordzeekanaal openge houden. Deze tunnel zal volgens het streekplan t.z.t. ten oosten van het te verleggen pont- veer moeten worden gebouwd. In het uit breidingsplan is op gelijke wijze als in het streekplan is geschied enige ruimte ten behoeve van deze tunnel gereserveerd. Maar de gereserveerde ruimte is nauwelijks voldoende meent de gemeente om het ge reed gekomen tunnelwerk met het daar noodzakelijk bijbehorende aansluitende wegverkeer te bevatten, laat staan dat het even goed meer naar het Westen kunnen komen, waardoor de grond, die Van Gelder dringend nodig zal hebben voor haar uitbreidingen, gespaard blijft. Daar hebben dan echter de Hoogovens en ae gemeente Velsen weer bedenkingen tegen, want het ligt in de bedoeling ten Westen van de hui dige spoorbrug een nieuwe haven voor zeeschepen te graven. Inmiddels acht de gemeente een tweede tunnel zelfs proble matisch als de sluisweg wordt verbeterd. De verbreding van het Noordzeekanaal speelt in dit hele toekomstbeeld uiter aard ook mee: aan het einde van .het schiereiland tussen Oostelijke en Westelijke Rijksbinnenhaven bijvoorbeeld zal nog een aanzienlijke verbreding tot stand moeten worden gebracht, maar over verdere plannen ten aanzien van de verbreding zijn nog geen concrete gegevens voorhanden. mogelijk zal zijn het tunnelwerk in deze gereserveerde ruimten te bouwen. De gemeente hecht veel meer waarde aan een direct bereikbare verbetering van de bestaande oeververbindingen en dat wel in het bijzonder met betrekking tot de ver betering van de weg over de sluizen. Deze weg is er thans en kan met een fractie van de kosten van een tunnel direct tot een volwaardige verkeersweg worden gepromo veerd. Daartoe zal nodig zijn dat over boven- en benedensluishoofden van het complex Zuidersluizen, van de Middensluis en van de Noordersluis beweegbare brug gen worden gemaakt, welke verkeer in twee richtingen volledig kunnen bedienen. Daarenboven ware, mede ter verkorting van de sluisroute een vaste brug te bouwen over het Binnenspuikanaal van de nieuwe spuisluis. Een verder belangrijke verkor ting van de sluisroute zal bij de toekom stige bouw van een nieuwe grote zeesluis en van nieuwe sluizen ter vervanging van het complex Zuidersluizen kunnen worden verkregen. Met deze oplossing, welke de belangen van het scheepvaartverkeer vol ledig ontziet en het wegverkeer een on onderbroken overgang waarborgt, kan een directe verbetering van de oeververbinding worden bereikt, die zoal niet de bouw van de tweede verkeerstunnel vermag over bodig te maken, dan toch zeker aanmerke lijk in de tijd zal kunnen verschuiven. In verband met het bezwaarschrift van de gemeente tegen het streekplan is, wat betreft het z.g. omleggingsplan, de Grote Hout- of Koningsweg niet op zodanige breedte geprojecteerd dat met een spoorlijn rekening is gehouden. Het te verleggen ge deelte van de Grote Hout- of Koningsweg zal nabij de grens met Beverwijk, op zijn nieuwe plaats, met een tunnel voor fietsers en voetgangers het geprojecteerde Breed- bandemplacement kruisen. Voor het moto risch verkeer moet de omweg over het rondpoint geen overwegend bezwaar wor den geacht. Als kleinere omweg zal dit verkeer ook een spoorwegovergang bij de Westerhoutweg kunnen kiezen. IN HET VOLLEDIGE BESEF, dat het nieuwe uitbreidingsplan voor Velsen-Noord, door de ongelukkige keuze van het moment het gevaar loopt af te wijken van het straks door de Kroon definitief goed te keuren streekplan voor de IJmond-Noord maar men was nu eenmaal aan een wettelijke termijn gebonden, anders verloor Vel sen zün rechten op een vervanger voor het indertijd afgewimpelde uitbreidingsplan zijn de ideeën op papier gezet, die de gemeentelijke overheid koestert ten aanzien van de ontwikkeling van Velsen-Noord. Er is aan een aantal opmerkingen, die Gede puteerde Staten in mei 1955 noopten tot het onthouden hunner goedkeuring aan het oorspronkelijke uitbreidingsplan tegemoetgekomen zo werd bijvoorbeeld in het nieuwe uitbreidingplan niet meer grond voor het tunnelplein, de spoorwegen en de hoofdverkeerswegen bestemd dan strikt noodzakelijk is en voorts werd de Sluisweg ook als autoweg geprojecteerd. Dit laatste is een ietwat wonderlijke zaak: de ge meente Velsen heeft immers altijd gestreefd naar een permanent karakter van deze nieuive noord-zuidverbinding, maar toen de plannen daartoe rijpten werd er een bepaalde weerstand bij Rijkswaterstaat geconstateerd terwijl men eenzelfde weer stand bij G.S. veronderstelde, zodat de gemeente veiligheidshalve niet te hoog mikte en het project opzette als een weg voor rijwielen en voetgangers achteraf blijkt het college van Gedeputeerden daar nu juist over gevallen te zijn. Verder is er in zoverre aan de bezwaren van Gedeputeerden tegemoet gekomen, dat er een grotere precisering is gegeven aan de industrie, die een plaats zal krijgen bij de Oostelijke Rijksbinnenhaven en ten aan zien van de bij Wijk aan Zee geprojecteer de industrie is een zekere beperking opge legd ten aanzien van de aard der aldaar te vestigen bedrijven. Voorlopig is voorts de in het streekplan voor „verkeer te water" bestemde grond, voorzover zij bedoeld was als wacht- en losruimte voor binnensche pen, voorlopig tot „agrarische grond" be stempeld. Dit met de bedoeling, dat daar voorlopig geen gebouwen mogen worden gezet. En als het nodig is kan de bestem ming onmiddellijk worden veranderd in een bestemming voor industrie of voor water. Binnen tien jaar ziet de gemeente daartoe de noodzaak echter nog niet in en tegen die tijd zal het uitbreidingsplan wel weer aan een herziening toe zijn. Doordat de gemeentelijke haven in het oorspronke lijke plan zijn aanvaardbaarheid bewezen heeft, is deze gehandhaafd, waarbij kenne lijk vertrouwd wordt op de sterke argu menten, die door Velsen voor deze haven in haar bezwaarschrift tegen het Streekplan- Noord zijn te berde gebracht. En tenslotte: het is de gemeente onmoge lijk het befaamde omleggingsplan, waar- In de B-afdeling van de Velser School- voetbalwedstrijden zijn Woensdag een viertal wedstrijden gespeeld, waaruit dui delijk bleek, hoezeer de elftallen aan elkaar gewaagd zijn: Twee wedstrijden werden met de oneven goal gewonnen, één eindigde in een gelijk spel en slechts bij de „derby" DuinwyckschoolOpenbare ULO, beide teams uit Beverwijk, bedroeg het verschil twee doelpunten. De grote belangstelling ging deze middag uit naar het treffen tussen de RHBS en de Willem de Zwijgerschool. Het werd een spannende wedstijd, die met 10 door de HBS'ers werd gewonnen. De uitslag had evenwel net zo goed andersom kunnen zijn. De ULO-jongens die technisch beter waren, misten een strafschop. Door deze uitslag bereikte de RHBS de finale met 7 punten uit 4 wedstrijden. De St. Willibrordus ULO behaalde 6 punten, de Willem de Zwijger- school 4 punten, de Technische School 3 punten en de Creutzbergschool 0 punten. In poule B klasseerde het kranige team van de Openbare ULO uit Beverwijk zich voor de finale. Het klopte de Duinwijck- school met 20 en behaalde uit 4 wed strijden het maximum aantal winstpunten Verder behaalde de Papiervakschool 4 pun ten, de Duinwyckschool en de Visserij- school elk 3 punten en het 2de elftal van de Willem de Zwijgerschool 2 punten. De demi-finale van afdeling D tussen de RHBS III en het derde elftal van de Creutzbergschool werd door laatstgenoem de school met 21 gewonnen. Zaterdag a.S. zullen de Creutzbergers met de St. Adalbertschool uitmaken, wie zich kampioen mag noemen. De verliezers finale van deze afdeling werd met 2fl door het vierde elftal van de Technische School van de Elout van Soeterwoude- school gewonnen. Kampioen van de E-afdeling werd, zoals algemeen verwacht werd de Insingerschool. De „Clara Sterntjes" weerden zich echter dapper: Ze verloren slechts met 31. Kam pioen van de verliezersronde werd de Jan Ligthartschool. Afdeling B: RHBS-W. de Zwijgerschool 10; Technische School-St. Willibrordus ULO 12: Papiervakschool-W. de Zwijger school 2 44; Duinwyckschool-Openbare ULO 0—2. Afdeling D (winnaars) RHBS 3-Creutz- bergschooï 3 12. Afdeling D (verliezers, finale): Elout van Soeterwoudeschool-Technische School 0—2. Afdeling E (winnaars, finale: Clara Sternschool-Insingerschool 13. Afdeling E (verliezers, finale): Marnix- school-Ligthartschool 1—4. tegen de bezwaren In volle omvang in stel ling zijn gebracht toen het streekplan aan de orde was, in het uitbreidingsplan op te nemen. Woonwijk nu toch al omsingeld Van de destijds bij het niet goedgekeurde plan tot de bebouwde kom gerekende gron den is thans wel een deel in het nieuwe plan opgenomen en bestemd voor uitbrei ding van 't industriegebied van de Papier fabriek; dit betreft n.l. het woonwijkje aan het westelijke deel van de Corverslaan, dat thans al omsloten is door de fabriekster reinen en slechts met één openbare weg, hiervorengenoemd, nog verbinding heeft met het oostelijker gelegen woongebied, alsmede met de woningen ten westen van de Grote Hout- of Koningsweg gelegen. Afwijkingen van het streekplan zijn in hoofdzaak de volgende: a. de reeds genoemde agrarische be stemming van gronden in plaats van de be stemming „verkeer te wat'er c.a." in de zuid-oosthoek van het plan; b. het niet openhouden van de moge lijkheid tot het maken van het bekende omleggingsplan; c. het projecteren van een gemeentelijke industriehaven met de ter weerszijden ge legen gemeentelijke industrieterreinen; d. het beloop van de wegen van het verlegde pontplein af naar Beverwijk, spe ciaal het gedeelte gaande door het uitbrei- dingsplan-in-onderdelen „de Gilden"; e. het beloop van de weg langs het P.E.N.-terrein; f. het beloop van de spoorlijn en de weg over het tunnelportaal is meer noordelijker geprojecteerd; g. het westelijk einde van de Wencke- bachstraat heeft een zodanig profiel gekre gen, dat de aldaar gevestigde bedrijfjes ge spaard kunnen blijven; h. het profiel van de Grote Hout- of Koningsweg is in verband met het niet op nemen van het omleggingsplan en in ver band met het vastgestelde uitbreidingsplan- in-onderdelen „de Gilden" smaller gepro jecteerd dan in het streekplan. De Vereniging van Hoofden van Scholen heeft onder grote belangstelling haar al gemene vergadering in het Parkhotel te 's-Gravenhage gehouden. In zijn openings woord begroette de voorzitter van de af deling 's-Gravenhage, de heer W. A. Steen bergen, verschillende autoriteiten, waar onder mr. J. de Bruyn, die de minister en staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vertegenwoordigde. In zijn openingsrede gaf de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer D. Janssen, een historisch overzicht van de groei van de vereniging, waarbij hij zijn teleurstel ling uitsprak over het feit, dat ondanks de toezegging van de minister de hoofden- marge nog steeds niet is verhoogd. Daarna gaf mr. B. Plomp, secretaris van het Ambtenarencentrum, een inleiding over de aanpassing aan de Algemene Ouderdoms voorziening', waarop een levendige discus sie volgde. In de middagvergadering werd het huishoudelijke gedeelte behandeld, waarbij onder andere werd besloten een tweedaags congres te houden tussen Kerst mis en Nieuwjaar. Besloten werd voorts het hoofdbestuur met twee leden uit te breiden en een jaarboekje samen te stel len, waarin tevens taak en rechtspositie van het hoofd der school nader zullen wor den omschreven. Tenslotte werd een motie aangenomen, die de teleurstelling tot uiting bracht over het uitblijven van de toege zegde verhoging van de hoofdenmarge, waarin tevens een dringend beroep wordt gedaan op de regering, om op korte termijn tot bedoelde verbetering over te gaan. Een ongerooon beeld van president Eisenhower. Vervaardigd van rood kersenhout stelt het de president voor tijdens het golfen. De maker van het fraaie werkstuk is Carl Hallsthammar uit Chicago. De Esperanto-Persdienst meldt volgens het Bellamy-orgaan: Volgens een bericht van de „Sunday Times" nader bevestigd door een telegram uit Tokio, heeft Molotov een telegrafische boodschap aan de Japanse Volksraad doen toekomen. De tekst van dit telegram was gesteld in het Engels en in het Esperanto. Tijdens de Stalinistische periode gold Es peranto als een verboden teken van „kos mopolitisme, een reaktionaire ideologie van de imperialistische bourgeoisie". Naar mate na de tweede oorlog steeds meer sta ten onder Russische invloed kwamen, ver dwenen ook daar de bloeiende Esperanto- organisaties en konden ze slechts verborgen hun aktiviteit voortzetten. Thans komen er berichten door, dat in Rusland weer een Esperantovereniging is opgericht. Hoogst belangrijk is dat bijna gelijktijdig met het bericht uit Moskou, de Kulturele en wetenschappelijke kommissie van de Raad van Europa met algemene stemmen het voorstel van 14 afgevaardigden heeft aangenomen inzake een experiment met het gelijktijdig onderwijs van Esperanto op scholen van vijf landen van de Raad van Europa. Bovendien bereikte ons zo juist een be richt uit Spanje, dat het in september daar te houden kongres van Pax Christi het Es peranto als officiële kongrestaal zal ge bruiken. Tevens meldt onze Spaanse kor- respondent dat het internationale kongres van Katholieke esperantisten, dat in juni in Saragoza gehouden wordt, gepresideerd zal worden door de aartsbisschop van die stad.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10