Duinwaterleiding nadert in zeer snel tempo de Zeeweg Vijfendertig betonnen buizen worden dagelijks in de duinen gelegd Mr. C. E. Muller vice-president „Vóór de verkiezingen verscherping der verhoudingen" „UPPER TEN" pijptabak JACQ. TELLIER - IJmuiden Nogmaals „Porgy en Bess Installatie rechtbank Rede van C.H.U.-voorzitter op algemene vergadering Extra voorstellingen in Rotterdam Efficiënte werkwijze Eigen tegoeden op effectendollarrekeningen Faillissementen Met de Naco en Cebuto naar het buitenland Joh. Meyer en Zoon Agenda voor Beverwijk D E E DAG a APRIL 1956 MIDDEN IN DE DUINEN van Bloemendaal is men op het ogenblik bezig met de aanleg van het laatste gedeelte van de enorme waterleiding die begint bij de Lek en die zal eindigen bij Castricum en die ten doel heeft in de naaste toekomst het water uit de Lek naar de duinen boven de IJmond te vervoeren van waaruit dan weer een groot gedeelte van Noordholland van drinkwater zal worden voorzien. Overigens is het niet zo eenvoudig geweest' de leiding van Jutphaas naar Noord holland te leggen. Het P.W.N. en het G.W.A. (Amsterdam) verenigden zich daartoe In 1952 in de N.V. Watertransport Maatschappij Rijn-Kennemerland (W.R.K.) met het doel via een waterleiding water uit de Rijn in de duinen van Kennemerland te infiltreren om op deze wijze de duinen wat rust te gunnen. Voor de leiding werd gebruik gemaakt van tweezijdig voorgespannen betonnen buizen die voor het deel Jutphaas een diameter hadden van één meter vijftig, voor het deel van Heemstede naar het noorden van het Noordzeekanaal één meter twintig en van daar af tot Castricum een meter. Bij het Noordzeekanaal wordt een groot gedeelte van het water afgenomen door de Hoogovens en Van Gelder's papierfabrieken. Er werd voor de 4400 buizen zesendertig kilometer hoogwaardig staaldraad gebruikt en vijftigduizend kubieke meter beton. Voor de kruising van het Noordzeekanaal is men echter aangewezen op de Velscr tunnel en daar deze pas in 1957 gereed zal zijn zal ook de trahsportwaterleiding lot die datum niet in gebruik genomen kunnen worden. Aanvankelijk had men in het Noordzeekanaal een zinker willen leggen maar onderhandelingen met Rijkswaterstaat en de gemeente Velsen hebben er toe geleid dat door het onderste deel van de rech ter ventilatietunnel de W.R.K.-leiding kan lopen naast de buizennetten van de ge meente Velsen. Met de regelmaat van een klok worden de buizen op bijzonder kundige wijze in elkaar geschoven. cylinder keurig in de reeds gelegde buis schuiven waarna weer enkele anderen de buizen met teer als het ware aan elkaar plakken. Het gevaarte dat nog steeds in de zand waarna de kabels worden weggetrok ken. Al met al zo op het oog een vrij een takels hangt wordt weer bedolven met voudige bezigheid die echter, zo verzeker de men ons, vrij veel vakmanschap eist. Dat bezitten de Beverwijkers daar in de duinen echter in voldoende mate. Woensdagmorgen werd mr. C. E. Muller onder grote belangstelling van de kant van de rechterlijke macht en advocaten ge ïnstalleerd als vice-president van de Haar lemse Rrechtbank. Nadat de officier van justitie, mr. B. van der Burg, een korte gelukwens had uitge sproken en de griffier het benoemings besluit had voorgelezen, volgde de eigen lijke installatie door de president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. In zijn toespraak memoreerde de presi dent dat de benoeming van mr. Muller een eigen karakter droeg, omdat het hier niet een vervulling van een vakante plaats of een vervanging van een heengegaan lid der rechtbank betrof, maar dat hier een nieuwe plaats was gecreëerd. In het kort ging mr. A. M. baron van Tuyll van Se rooskerken de wijzigingen van de wet na, waarbij het mogelijk is geworden bij een rechtbank twee vice-presidenten aan te stellen. Vroeger was er steeds maar één vice-president aan een rechtbank verbon den en nog na de laatste oorlog in 1947 bij de nieuwe wet op de samenstelling van de rechterlijke college's was dit het geval. Pas bij de wet van 16 augustus 1951 is het mogelijk geworden een tweede vice-presi dent aan een rechtbank te benoemen, niet omdat de werkzaamheden van dit rechter lijke college hier aanleiding toe gaven, maar omdat de grotere specialisatie van de kin derrechters hun promotiekansen geringer maakte en men, om het ambt van kinder rechter aantrekkelijker te maken, voor hen de mogelijkheid wilde openen vice-presi dent te worden. Zo zijn er onlangs vice- presidenten benoemd voor de zeven recht banken in Nederland. De president besloot zijn installatierede met zijn voldoening uit te spreken over de benoeming van mr. Muller, omdat deze een buitengewoon collegiale ambtgenoot is en altijd op prettige wijze tot samenwer king bereid is, waarna hij de gelukwensen van de rechtbank aanbood. Hierna was het woord aan de deken van de raad van toezicht der orde van advo caten in het arrondissement Haarlem, mr F. van der Goot, die sprak van de goede herinneringen aan de pas benoemde, voor al in de moeilijke oorlogstijd, en aan wie de benoeming, die tevens een onderschei ding voor mr. Muller betekende, grote vol doening schonk. Hij eindigde met het aan bieden van de felicitaties namens de balie der advocaten. Hierna was er in de raadskamer gelegen heid mr. Muller geluk te wensen. De Christelijk Historische Unie heeft vandaag in Amsterdam haar algemene ver gadering gehouden. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, voornamelijk gesproken over de princi piële en praktisch-politieke punten van het verkiezingsmanifest van de C.H.U., dat in deze vergadering werd behandeld. De heer Tilanus zei, dat hij vóór de ver kiezingen op 13 Juni een verscherping van de verhoudingen in ons volksleven ver wacht, met name tussen de KVP en de PvdA. Hij achtte dit geen winst voor het Nederlandse volk. Men moet naar zijn me ning hier te lande komen tot enigerlei vorm van samenwerking. De zakelijke in stelling van het volk is er een van samen werking. Het ligt in de lijn van het chris- telijk-historisch denken, in die geest in het midden van het volk onze arbeid te ver richten, aldus de heer Tilanus. Zulk een vorm van brede samenwerking zal des te gemakkelijker worden verkregen, wanneer in de politieke partijen zelf de spanningen niet te hoog worden opgevoerd en er voor de individuele leden op de basis van hun ADVERTENTIE DE GOEDE PIJPTABAK Product der aloude kerverskunst Verkrijgbaar bij de zeer speciale sigarenhandel Kon. Wilhelminakade 77 bij Julianabrug Ongeveer veertig werklieden van het Beverwijkse aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort trekken op het ogenblik dagelijks de duinen ten zuiden van de Bloemendaalse Zeeweg in om daar uit alle macht te werken aan de laatste verbinding tussen Lek en Castricum. Men startte in Heemstede en op het ogenblik heeft men reeds een groot gedeelte van het 27 kilo ter lange traject voltooid. Niet minder dan 4400 enorme betonnen buizen van elk zes meter lengte zijn daarvoor nodig. Deze ge vaartes wegen bovendien per stuk ruim 6500 kilogram zodat het werkelijk geen kleinigheid is om enigszins redelijke vor deringen te maken. Toch leggen de mannen uit Beverwijk ongeveer 35 buizen per dag keurig op elkaar aansluitend in de duinen neer en over enkele weken zal men dan ook de Zeeweg bereiken. Onverstoorbaar doen zij hun werk, dag in dag uit, bij de reeds felle zon en tijdens de harde wind die de mannen het fijne zand in het gezicht blaast. Per dag schie ten zij ruim twee honderd meter op, op weg naar het nog ver gelegen Castri cum. Wanneer zij dat echter bereikt heb ben en de buizen zijn aangesloten dan is er een verbinding tot stand gekomen tus sen de Rijn en Ken nemerland, een ver binding die er voor zal zorgen, dat het drinkwater ook in de verre toekomst in voldoende mate uit de kranen van de Noordhollandse wo ningen zal stromen. Deze weg die vooral in het voorjaar en de zomer uiteraard moeilijk geheel afge sloten kan worden met het oog op het verkeer naar en van het strand levert weer aparte problemen op. Men zal dus nu eerst de zuidelijke rijbaan openbreken en van buizen voorzien waarbij het verkeer over het noordelijk gedeelte van de weg zal worden geleid -en daarna neemt men de andere kant onder handen. LANG ZAL DEZE OPERATIE echter niet duren want de werkwijze is bijzonder efficiënt. Een dragline graaft een diepe sleuf en daarachter volgt een enorme kraan die de buizen op aanwijzingen natuurlijk van de opzichters een voor een in de kuil laten zakken. Daar staan dan weer werklieden klaar die de betonnen Een klein gedeelte van de duizenden be tonnen buizen (6500 kilogram) die in de duinen worden neer gelegd. Gisteren heeft u het verslag kunnen le zen van de indrukken die Sas Bunge, een onzer medewerkers voor muziek, opdeed bij de eerste voorstelling van de folkloris tische opera „Porgy and Bess" van George Gershwin in het Haagse Geboqw voor Kunsten en Wetenschappen, die ook door de voorzitters' van de Eerste en Tweede Kamer, door enkele ministers, tal van ver tegenwoordigers van vreemde mogendhe den en binnenlandse autoriteiten, benevens vele vooraanstaande figuren uit het artis tieke leven werd bijgewoond. Nu is het mijn taak in een aanvullende bespreking een oordeel te geven over het buitenge woon levendige toneelbeeld, zeker niet het minst geslaagde deel van wat ook voor mij niet" dé gebeurtenis van het seizoen is ge worden, die men misschien op grond van de sensationele successen, gedurende meer dan drie jaren in vrijwel alle grote steden tussen New York en Moskou behaald, mocht verwachten. Ik heb mezelf - terwijl ik nota bene op de eerste rij zat! - er enkele keren op betrapt, dat ik onder het woelige spektakel rustig en onbewogen in het programmablad bijzonderheden over de medewerkenden aan het lezen was, zo als* het feit dat de waarlijk sublieme Lo renzo Fuller, die de spotzieke schurk Sportin' Lifé vertolkte, in Amerika een eigen televisieprogramma heeft en boven dien zich toelegde op het bespelen vaa de volgende instrumenten: harp, piano, gui taar, klarinet, trompet, bazuin, viool, orgel, vibrafoon en slagwerk. Zo leerde ik ook, dat de Porgy van deze avond, de voortref felijke bariton Leslie Scott, met de orkes ten van Louis Armstrong en Mitch Miller samenwerkte en dat Al Hoosman, één der Crowns - alle grote rollen zijn tijdens deze tournee dubbel bezet, waarbij van de oor spronkelijke „cast" (waartoe ook Cab Cal loway behoorde) alleen Catherine Ayers als Annie is overgebleven - fn 1950 als bokser naar Duitsland kwam om de Euro pese kampioen te bevechten en gedurende het hele jaar 1954 als acteur bij het Schil- Ier Theater in Berlijn optrad. Door het aandoenlijke thema van „Summertime" of zulke „topsongs" als „I got plenty o' nut- tin" of „It ain't necessarily so" werd dan i echter telkens de aandacht weer voor enige tijd ingepalmd. Nieuwe vergunning Nederlandsche Bank De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij een algemene vergunning verleent aan leden van de verenigingen die lid zjjn van de Nederlandse Organisatie van het Effec tenbedrijf, tot het verkopen aan niet- ingezetenen, tegen betaling van Ameri kaanse dollars, Canadese dollars of vrije Zwitserse franken, van officieel genoteerde binnenlandse effecten en Indonesische en andere buitenlandse effecten. Het is toegestaan de opbrengst, voor zo ver luidende in Amerikaanse of Canadese dollars, te boeken in het credit van de effectendollarrekening. De opbrengst in vrije Zwitserse franken mag in het buiten land worden omgezet in Amerikaanse of Canadese dollars, die eveneens in het cre dit van de effectendollarrekening mogen worden geboekt. De algemene vergunning betreft ook het uitvoeren van de hiervoor bedoelde 'verkochte effecten. Een tweede -algemene vergunning betref? het afrekenen door inleveringskantoren van buitenlandse vorderingen, welke inge zetenen hebben verkregen door inning of verkoop van buitenlandse effecten, alsmede het verkrijgen en het verkopen door in gezetenen van effecten in het buitenland. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft di: =dae 3 april wegens het verbindend worden van de enige- tevens slotuitdelings- lijst het faillissement van P. van Hensber- gen, bloembollenkweker en -handelaar, te Hillegom, Loosterweg II no. 162 (Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer; cu rator mr. J. H. v. Wijk te Haarlem) met ingang van 30 maart 1956 geëindigd ver klaard. MARKTBERICHT 4 April Rabarber 39—85; witlof 27—67; waspeen 1849; rode kool 727; uien 1225. Niet zonder bedoeling heb ik de voor beelden van onder de bedrijven genoten lectuur zo uitvoerig gemaakt. De interna tionale triomftocht van „Porgy and Bess" is namelijk voorbereid bij het publiek, door radio en grammofoon al met de hoog tepunten daaruit bekend, door een inten sieve propaganda: een ware sneeuwbal van stuifsel uit het firmament der vermaaks industrie. Het was trouwens opvhllend, hoe na afloop van de vertoning ook de be volking van de reeds weken van tevoren uitverkochte zaal als het ware werd gere gisseerd, althans tot meedoen verleid aan het bieden van gelegenheid tot het zorg vuldig en geraffineerd in scène gezette in ontvangst nemen van dankbetuigingen. Op een gegeven moment kwam er zelfs een drummer aan te pas om het succes er als het ware in „te sléén". Mijn bijdrage aan de legendevorming zal zich beperken tot het releveren van enkele feiten. Het' libret to is door DuBose Heyward (de teksten van de „songs" zijn voornamelijk van Ira Gershwin) ontleend aan het op zijn gelijk namige roman berustende, in samenwer king met zijn vrouw, Dorothy Hartzell Kuhns, geschreven toneelstuk „Porgy" uit 1926, waarmee in het daaropvolgende jaar het eerste seizoen van het vooruitstrevende Theatre Guild in New York werd geopend (driehonderdvierenvijftig opvoeringen). Dezelfde organisatie arrangeerde in 1935, twee jaar voor de dood van de componist, de première van de opera „Porgy and Bess" en de reprise daarvan in 1940. Het werk verscheen op 9 juni 1952 te Dallas in de staat Texas opnieuw ten tonele, gere gisseerd door Robert Breen en muzikaal geleid door Alexander Smallens, met de cors van Wolfgang Roth, waarna de vere niging zonder winstoogmerk „Everyman Opera" de nog steeds voortdurende reeks voorstellingen begon, onder meer een jaar in het Ziegfeld Theatre, vier maanden in Londen, twaalf weken in Parijs, in Noord- Afrika en Zuid-Amerika, met als artistiek de meeste voldoening gevend hoogtepunt: de eerste Amerikaanse produktie in La Scala in Milaan, tevens de eerste serie van een week in deze schouwburg sinds de opening in 1778. Misschien heeft men zich, gelet op de hoge toegangsprijzen in stampvolle huizen, af gevraagd hoe het mogelijk is dat er bij een dergelijke intensieve exploitatie geen win sten worden gemaakt en zelfs een subsidie van de gemeente Den Haag werd gevraagd. Welnu: aan een artikel in „Theatre Arts" van Ollie Stewart ontleen ik de weten schap, dat ondanks de financiële steun van het ministerie, van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten gedurende de eerste tien maanden in Europa een verlies van twee honderdduizend dollar werd geleden, niet alleen door de kosten van transport en verblijf, maar mede doordat de laagste salarissen hoger zijn dan die van beroemde Engelse acteurs! Natuurlijk mag niet on vermeld blijven, dat „Porgy and Bess" is bekroond met de jaarlijkse onderscheiding der toneelcritici van New York en met de Pulitzerprijs. De zeer elementaire geschiedenis van „Porgy and Bess" speelt zich af, omstreeks 1900, in Catfish Row, een besloten wijk in Charleston in Zuid Carolina - bewoond door armelijke vissers en straatventers, die zich door een innig religieus besef in stand wisten te houden - en laat zien „wat er kon gebeuren als aan lager wal geraakte nietsnutten zich mengden tussen deze kin derlijk-gelukkige bevolking". Bess is een mooi meisje van twijfelachtige reputatie, die samenleeft met de opschepperige, sen timentele krachtmens Crown, tot deze na een moord gedwongen wordt te vluchten naar een nabijgelegen eiland. De sinds lang op haar verliefde invalide bedelaar Porgy neemt haar bij zich en omringt haar met zoveel toegewijde tederheid, dat zij zich van ganser harte aan hem hecht. Tij dens een picknick maakt Crown zich weer van haar meester. Pas na dagen weet zij zich te bevrijden. In overspannen toestand keert zij terug bij Porgy, die bij de eerste de beste gelegenheid zijn brute rivaal met een messteek van het leven berooft. Als hij door de politie wordt meegenomen naar de gevangenis om te getuigen, weet de voortvluchtige handelaar in cocaïne Spor tin' Life haar met behulp van zijn stimu lerend vergif te verleiden hem naar het noorden te vergezellen. Als Porgy na een week terugkeert, spant hij zijn geit voor zijn vierwielig wagentje om Bess te zoe ken Gershwin noemde zichzelf een „moderne romanticus". Terecht, naar ik geloof. Het succes van „Porgy and Bess" is alleen te verklaren door de romantische behoefte van het publiek van deze tijd om in aan raking te komen met directe uitingen van „primitieve" cultuurvormen, een soortge lijk verschijnsel als men ook in het Europa van omstreeks 1830-1840 kan waarnemen. Dat men bedrogen uitkomt, zou te sterk zijn gezegd. Om het werk zuiver te waar deren moet men het plaatsen op het niveau waar het thuishoort: een documentaire met muzikale en scènische middelen in de vorm van „show". Het is geen opera, maar een „musical". Het is geen openbaring van een eigenaardige beschaving, maar een il lustratieve benadering. Dat geldt ook voor de vertoning: in het tafreel der gebedsge nezing („Doctor Jesus") bleek dit wel heel sterk uit de nagebootste extase der dans bewegingen. Een kostelijke ervaring is de kennismaking met de uitbundige speel- trant van deze negeracteurs, waarvan sommigen van een formidabel talent blijk geven. Sportin' Life heb ik al genoemd, maar zeker mag hier de onweerstaanbaar komische „rechtsgeleerde" Frazier van Moses laMarr niet onvermeld blijven, evenmin als de vertederende Serana van Helen Thigpen, om van de hoofdrolvertol kers Leslie Scott en Ethel Ayler maar te zwijgen. Men moet „Porgy and Bess" - ook om de fantastisch-realistische toneelbouw - gezien hebben, want het -is, van hoe be trekkelijk geringe waarde ook door het gebrek aan echtheid, waardoor ook de ge weldige expressiviteit en exuberante leven digheid toch eigenlijk alleen maar schil derachtig aandoet, in zekere zin uniek. Wie in Den Haag geen plaatsen kon bemachti gen, kan het nu in Rotterdam proberen, waar door het plotseling uitwllen van een voorgenomen bezoek aan Denemarken, extra voorstellingen worden gegeven in het Luxor Theater van vrijdag 13 tot donder dag 19 april. DAVID KONING. Drie deelnemers aan de kampioenschappen knikkeren in Engeland: samen tellen zij 101 jaar; de twee jongsten zijn 10 en 7 jaar, doch hun ernst voor de zaak doet niet onder voor die van de 84-jarige veteraan Het verschil in leeftijd is op het speeldveld vergeten beginselen een zekere vrijheid van oordelen en handelen wordt gelaten. De heer Tilanus ontkende niet dat de samenwerking de laatste tijden moeilijker ging. In tegenstel ling tot de jaren kort na de oorlog, toen het meer om noodmaatregelen ging, gaat het nu om blijvende maatregelen, waarbij de kans op politieke botsingen groter is. „Dit is te meer begrijpelijk, wanneer men hoort wat een der sprekers bij het tien jarig bestaan van de Partij van de Arbeid, minister Mansholt, zei: „Laten we niet ver geten, dat radicalisme geen kwaad is". De spreker verlangt blijkbaar daarnaar terug, zei de heer Tilanus. Ons volk houdt in het algemeen niet van die scherpe tegenstellin gen. De heer Tilanus sprak tenslotte zijn eer bied en bewondering uit voor mevrouw Bouman, „die op voortreffelijke wijze de taak van haar man als verdediger van Jungschlager heeft overgenomen en die daarvoor de dank van het Nederlandse volk verdient". De directie van de Naco en Cebuto heb ben succes gehad met hun propaganda- avond voor buitenlandse reizen in het Ken- nemer Theater te Beverwijk. De grote zaal was tot de laatste plaats bezet en er is volop genoten, zowel van de mooie dia's als van de films, opgenomen op de mooiste plekjes van Zuid-Duitsland, Italië en de Luxemburgse „lustwarande". Deze films waren opgenomen door een der chauffeurs van de Naco, Arie Onderdewijn- gaard, en werden toegelicht door de propa gandist-reisleider, de heer Henk Willems, die uitvoerig alle mooie plekjes als het ware liet leven voor de toeschouwers en niet naliet hen te wijzen op de oude cul tuur, vooral in Zuid-Italië. Uitdrukkelijk gaf de heer Willems de mensen die een reis zouden willen maken te verstaan, dat men eerst kennis moest opdoen, om later van een en ander ter plaatse mee te kun nen genieten. Het gezelschap Kees Stet en Nico Akker man zorgden voor afwisseling met hun West-Friese schetsjes, waarin ze werden bijgestaan door Truus Schot uit Alkmaar, die met een heel goede stem: Wien, Wien nur du allein" zong, waarbij ze op de piano werd begeleid door Jan de Wit (een broer van „Simon", aldus Nico Akkerman) uit De Rijp. De schetsjes van de heren: „De specialist" en „Het deftige restaurant" wa ren al genoeg bekend, doch niettemin vie len ze wel in de smaak. De avond werd be sloten met een gezellig bal, waarna velen per autobus van de Naco naar huis werden vervoerd. LEZING OVER LOONPOLITIEK Dinsdagavond j.l. vermeldden wij, dat drs. Roemers op dinsdag 17 april in het „Centrum" zou komen spreken over „de gewijzigde loonpolitiek". Dit berust op een misvatting en moet zijn vrijdag 13 april. ADVERTENTIE i SLEYLE grote keuze Maatkleermakers, Modes, Confectie Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 DONDERDAG 5 APRIL Géén bioscopen Luxor-Theater, Culturele Commissie Be verwijk, filmavond, 19 en 21 uur. „Het Groene Huis", 15 uur: Feestelijke bij eenkomst Ouden van Dagen. K.S.A., 20 uur: Toneelavond T.O.V.: „Het portret van Aloys". 't Centrum, 20 uur: Christelijk Nationaal Vakverbond. Julianaschool, 14-17 en 19-21 uur: Ten toonstelling „Ijzer en Staal". It.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal, van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal, R.K. Leeszaal, dage lijks van 17-18 uur. VRIJDAG 6 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sla vin van de Nijl". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik was een Amerikaanse spion". W.B. Theater, 20 uur: „De dief van Ve netië". Deken Waarestraat 50a: „Anonimus Al coholica". Julianaschool, 14-17 en 19-21.30 uur: Ten toonstelling „Ijzer en Staal". K.S.A., 20 uur: Katholieke Bond van Over heidspersoneel. 't Centrum, 20 uur: „Hercules", kienavond. Kennemer Theater, 20 uur: Gymnasium Velsen. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; jeugd 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15