Ook Nederland-Ierland komt niet op het televisie-scherm BLINK IE EN RICK) A HVS met 3-0 zege op Velox kampioen afdeling Haarlem HJC'ers namen helmstok van nieuw, plastic scheepje ter hand Nederlands elftal zonder Lenstra, mèt De Bruyckere en Moulijn Reden: In België wordt gevoetbald AO Af Moord met staatsie Die Raeckse was in vorm tegen VHH FEUILLETON DONDERDAG 5 APRIL 1956 4 DE VOLLEYBALCOMPETITIE Voetbalelftal van oost tegen noord-oost Ffankrijk HaarlemVSV en RCH tegen EDO Sport in 't kort De wereldkampioen schappen tafeltennis Nederlands B-elftal tegen de Belgen Plaizier (EDO) reserve Nationaal Contactcomité Jungschlager opgericht Op 21 april demonstratie- tocht in Den Haag naar Binnenhof Filip, Smyslov, Keres en Geiler speelden remise Kwalificatie-wedstrijd Nederlands handbalteam v V ^rf (C A fi\ v Het elftal van Wales Bestelt Aerlingus nog meer „Friendships" door Wil Wanting Wanneer de „Haarlemse Volleybal Spelers" In Augustus hun eerste lustrum gaan vieren, bestaat er alle reden voor vreugde, want de HVS'ers behaalden voor de vijfde achtereen volgende maal het kampioenschap van de af deling Haarlem. Het is vooral voor de spe lers Clay, Petersen en Van Kampen een fraai resultaat. Zij spelen van de oprichting af in het eerste team. De HVS'ers moesten gisteravond felle tegenstand van Velox overwinnen. Een mis stap zou hun direct binnen het bereik van concurrent Die Raeckse gebracht hebben. Maar zover kwam het niet. Naar gelang de strijd verstreek werd de tegenstand van Velox minder zodat een 30 zege het resul taat werd. In de eerste game gaven beide ploegen el kaar aanvankelijk niets toe, totdat men de stand 99 bereikte. Hierna liep HVS uit tot 1310, via 1411, 1412 werd het ten slotte 1512. In de tweede set liep Velox spoedig uit tot 30 en via 62 zelfs tot 94. HVS verzocht om een time-out en slaagde er in, mede door enkele harde smashes van aan voerder Clay de achterstand weer iets terug te brengen: 96. Velox stelde zich fel te weer, maar Verheem c.s. konden toch niet voorkomen dat HVS de achterstand verder wegwerkte en zelfs een kleine 1110 voor sprong nam. Velox trachtte met lange passes achter in het speelveld van HVS de serve te verkrijgen, maar HVS wist van geen wij ken en met 1511 werd ook de tweede game een zege voor HVS. In de derde set bleek wel duidelijk dat Velox iets te veel van zijn krachten gevergd had. HVS nam spoedig een 72 voorsprong en al reduceerde Velox deze achterstand tot 75, waarop HVS met een time out ant woordde, bedreigen konden de blauw-witten HVS niet. Via 9—5 en 135 stelden de HVS'ers met 156 het kampioenschap veilig. Die Raeckse in vorm Het heren-team van Die Raeckse kwam evenals het dames-team tegen het Amster damse VHH in het veld. Jac. Moolenaar en zijn mannen waren er goed in en met harde smashes werden de gasten steeds weer in moeilijkheden gebracht. In de eerste 9et resulteerde dit zelfs in een 152 set overwinning. In de tweede game gingen de rood-witten minder hard van stapel en konden de VHH'ers lange tijd de score in evenwicht houden: 44. 66 en 99. Maar Die Raeckse demonstreerde een betere spelopvatting en het was dan ook niet ver wonderlijk dat ook deze set weer in een Haarlemse overwinning eindigde: 1510. Ook de derde en de vierde set werden over winningen voor de gastheren, die goed aan vallend en beweeglijk verdedigend Dijkgraaf en de zijnen geen kans gaven. Met tweemaal 159 behaalde Die Raeckse een 40 zege. Dames Er traden gisteravond drie Haarlemse damesploegen aan tegen Amsterdamse tegen standsters. De resultaten waren pover. Slechts Die Raeckse wist VHH te weerstaan terwijl Raplditas en HBC respectievelijk tegen Am- stelland en SMH de winst af moesten staan. Die Raeckse rouleerde weer met enkele reserve-speelsters. Dit rouleren was mede oorzaak van het verloren gaan van de eerste twee sets. Het verdedigen was ten opzichte van de gasten beslist onvoldoende. In de laatste sets was dit beter verzorgd terwijl ook het aanvallen sterker werd. Vooral Han- nie Witkamp onderscheidde zich door strak ke smashes, 1511 en 15—6. Rapiditas maakte tegen Amstelland de tactische fout het aanvallen te veel aan de gasten over te laten. Voor een ploeg als Ra piditas, waarbij de aanval verreweg het sterkste deel van de ploeg vormt, is dit funest. De setstanden werden: 156, 157, 1215 en 1510 voor Amstelland. HBC heeft het tegen het sterke SMH niet onverdienstelijk gedaan de tussenstanden wijzen hierop: (HBCSMH) 715, 1115, 15—10 en 13—15. Haarlem versloeg HVS De reserves van HVS hadden door een gelijkspel tegen Haarlem eveneens het kam pioenschap kunnen behalen. Maar de club van Boukes, die nog in degradatiegevaar verkeerde, heeft in een spannende wedstrijd heide punten voor zich opgeëist. De set standen werden: 15—12, 1215, 15—13 en 16—14. Niet alleen uit deze wedstrijd blijkt dat de ploegen in de eerste klasse heren elkaar in kracht vrijwel niets ontlopen. In de wed strijd tussen Leon id as en PSVH was van krachtsverschil evenmin sprake, zodat de strijd in een puntenverdeling eindigde: 22. In de derde klasse A heren behaalde Boru door een gelijkspel tegen BWT het kam pioenschap. De uitslagen luidden: Heren: HVS 2Haarlem 13; Leonidas— PSVH 2—2: Blinkert—PWN 3—1; Rap. 2— Haarlem 2 03; VeloxHVS 0—3: Raeckse —VHH 04; Boru—BWT 2—2; PSVH 2— Blinkert 2 0—3; HBC 2—Velox 2 0—3. Dames: HaarlemSSO 31; Raeckse VHH 2—2; HBC—SMH 1—3; WSH—Raeckse 7 30; Rap.Amstelland 13; Haarlem 2 Gios 22; Gios 4HBC 4 04; Haarlem 3- MHBS 2 13; SpaarnestadRaeckse 4 13. Het kampioensteam van HVS, van links naar rechts: J. Petersen, H. de Waard, J. van Kampen, W. Clap (aanv.), T. Dovis, B. Prins en J. Antonissen. Het oost-Nederlands elftal, dat op zondag 8 april in Nijmegen tegen noord-oost Frank rijk uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Wint (Enschedé). Achter: Busschers (Enschedé) en E. Jan sen (De Graafschap). Midden: Zinnemers (Rheden), Frölich en Feldman (Enschedé). Voor: Sijbers (NEC), Meijers (De Graaf schap), Hanskamp (AGOW), Voges en Van der Wel (beiden Enschedé). Reserves: Koster (Tubantia). Tardy (Zwolse Boys), Dijkgraaf (AGOW) en K. Driessen (NEC). Aangezien zondag de interlandwedstrijd BelgiëNederland wordt gespeeld en dus voor de semi-profs geen competitiewedstrij den zijn vastgesteld, spelen de betalende clubs vriendschappelijke wedstrijden. Zater dagmiddag om half vier speelt RCH in het Heemsteedise Sportpark tegen EDO en om half vijf komt Haarlem op haar eigen veld uit tegen VSV. Bij de roodbroeken spelen de nieuwe aanwinsten. Ketting van Beverwijk en Berendregt van Schoten, op de linker vleugel. De voorhoede is nu van links naar rechts: Berendregt, Ketting, Kamperveen, Flens en Groene veld. EUROPESE BEKER. Voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker heeft Stade de Reims met 2—0 gewon nen van Hibernians. Beide doelpunten wer den na de rust gemaakt. Het ziet er naar uit dat de wereldkam pioenschappen tafeltennis voor zo ver het de landenploegen betreft - zullen worden uit gevochten tussen de heren van Japan en van Tsjechoslowakije en tussen de dames van Engeland en Roemenië. Vorig jaar kwam de herentitel bij Japan en de damestitel bij Roemenië terecht. De heren strijden in twee groepen om de Swaythling Cup. bij de dames staat de Cor- billon-Cup in één groep op het spel. De herenigroepen tellen elk acht ploegen, de damesgroep bestaat eveneens uit acht teams. De Japanse heren wonnen met 54 van hun grootste concurrenten in hun groep, Roeme nië, terwijl in de strijd tussen de twee sterk ste teams van de andere groep Tsjechoslo- wakije met 54 de baas bleef over Engeland. Japan en Tsjechoslowakije zijn nu nog de enige ongeslagen herenteams. Zij hebben in hun resp. groepen nog slechts één wedstrijd te spelen en zijn praktisch verzekerd van een plaats in de finale. Onder de damesploegen zijn Engeland en Roemenië nog ongeslagen. De Engelse dames boekten een 31 overwinning op het tot dusverre nog ongeslagen Japan. De wed strijd tussen de Engelse en Roemeense dames, die vermoedelijk beslissend voor de titel zal zijn, wordt vandaag gespeeld. De finale van de herenploegen is vanavond vastgesteld. De keuzecommissie van de KNVB heeft het Nederlands voetbalelftal, dat zondag in Antwerpen tegen België uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (VW), aan voerder. Voor: App'(Fortuna), Hosselaar (Fejien- oord), Koopal (VW), De Bruyckere (Wil lem II) en Moulijn (Fejjenoord). Reserves: Landman (Scheveningen/Hol- land Sport), Kerkum (Fejjenoord), Bak (Feijenoord) en Timmermans (ADO). De keuzecommissie is, in overleg met de arts van het Nederlands elftal, de heer W. H. E. Posthuma, bondstrainer Max Merkel en Abe Lenstra zelf, overeengekomen dat, aangezien de blessure van Lenstra nog niet geheel genezen is, het in verband met het verdere interlandseizoen en met de wed strijden van zijn club beter is, dat hij zondag tegen België niet meespeelt. Lenstra zal als gast van de KNVB de reis naar Antwerpen meemaken. De keuzecommissie rekent er verder op, dat de verwonding van Van der Hart zondag geheel genezen zal zijn. Woensdag is Van der Hart met dokter Posthuma naar de ortho- paedische chirurg de heer D. Willebrand geweest en deze heeft verklaard, dat Van der Hart naar zijn mening zondag l:an spelen. Linksbinnen De Bruyckere maakt dus zijn rentree in het Nederlands elftal. Misschien voor zijn laatste wedstrijd. Want hij staat geboekt als passagier voor de „Johan van Oldenbarneveldt", die op woensdag 11 april naar Australië vertrekt. Toen wij hem vroe gen of zijn emigratie doorging, zei De Bruyckere: „vanzelfsprekend". Maar er zijn anderen, die hiervan nog niet overtuigd zijn. Het Nederlands elftal werd pas samen gesteld na een vergadering van ruim ander half uur. Voor het zo ver was, heeft Lenstra nog met de leden van de k.c. gesproken. Na afloop van dit gesprek verklaarde hij, zelf te hebben voorgesteld zondag niet te spelen. „Men kan beter geen risico's nemen", vond Lenstra. „Immers, als ik mee doe, zijn er drie spelers, te weten Van der Hart, Moulijn, en ikzelf, die wellicht eerder dan anderen ge wond kunnen geraken". Maar toen wist Abe nog niet, dat Moulijn door diverse artsen is De leden van de Haarlemse Jacht Club hebben het zeilseizoen al weer officieel ge opend. Een opening overigens, die dit keer met een voor de zeilers zeer bijzondere demonstratie gepaard ging. Men werd name lijk in de gelegenheid gesteld de kwaliteiten van een nieuw zeilvaartuig te bekijken. Dit zeilscheepje, ontworpen door de heer E. G. van de Stadt uit Zaandam, is in plastic uit gevoerd en werd op de laatste Algemene Ver gadering van de Koninklijke Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen onder de naam Stern Klasse reeds aanvaard. Het vaartuig is voorzien van luchtkasten, daar plastic een hoger soortelijk gewicht heeft dan water en het dus anders onherroe pelijk zou omslaan en zinken. Slechts een bank, de zwaardkast. de mast en het roer zijn van hout. De tuigage bestaat uit een groot zeil, een fok en een ballon van dacron. De voordelen van dit plastic scheepje zijn de gemakkelijke en goedkope bouwwijze, het geringe onderhoud, de gemakkelijke wijze van repareren en het lichte gewicht. Uiteraard bestond er grote belangstelling voor de demonstratie op het Noorder Buiten Spaarne. Later, toen de leden van de H.J.C. zelf de helmstok ter hand mochten nemen, was men ten zeerste verrast door de grote wendbaarheid, de grote snelheid en 't snelle stilliggen bij recht in de wind varen van het vaartuigje. onderzocht en dat de blessure van de Rot terdammer volkomen genezen is verklaard. Geen Sauna Alleen Landman, die juist van een ziekte hersteld is, ontbrak, toen de uitgenodigde spelers woensdagavond in het Olympisch stadion in Amsterdam bijeen kwamen voor een lichte training. De A-groep onder leiding van Max Merkel en de B-groep onder de hoede van de BVV-trainer Jackson. Het lag in de bedoeling daarna in de sauna te gaan, maar die was bezet door het Neder lands hockey-elftal en de hockeyers wilden hun plaats niet afstaan. Dit heeft geen goede indruk gemaakt bij de KNVB-officials, waar van de heer H. Pellikaan zei: „Dit vind ik onsportief. Onze spelers staan voor een zware wedstrijd en zij de hockeyers hebben voorlopig niets. In het omgekeerde geval zouden wij ons dadelijk teruggetrok ken hebben". Tijdens de gezamenlijke maaltijd van de 29 aanwezige spelers zei de heer H. Hool- boom: „Wij hebben in Dusseldorp een stap in de goede richting gedaan, maar de wedstrijd tegen Partizan heeft bewezen, dat wij er nog lang niet zijn. Partizan is een waar schuwing geweest. Wij zullen in de komende tijd stuk voor stuk ons best moeten doen om in de wedstrijden van de voorronde voor het wereldkampioenschap zo goed mogelijk voor de dag te komen". Het Nederlands B-elftal, dat zaterdag. 7 april in Tilburg tegen het B-team van België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (SHS). Achter: Rensen (PSV) en Odenthal (En schedé). Midden: Brusselers (PSV), Van Bun (MVV) en Brooymans (Willem II). Voor: Overbeeke (NAC), Bellaard (DFC), De Jong (Elinkwijk), Geel (Amsterdam) en Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), De Zwart (Longa), De Jager (DFC) en Plaizier (EDO). Te Utrecht is tijdens een vergadering van verschillende plaatselijke Jungschlager- comité's opgericht een Nationaal Contact comité Jungschlager. Dit comité, dat onder voorzitterschap staat van de heer E. Guil- laume te Veencndaal, een vriend van Jungschlager, zal coördinerend optreden bij de talrijke acties, die in de verschillen de delen van het land worden gevoerd. Het comité stemde direct na oprichting in met een voorstel van het comité Den Haag, om op 21 april, behoudens goedkeu ring van het gemeentebestuur, in Den Haag een nationale demonstratietocht te houden van het Malieveld naar het Bin nenhof. Men hoopt hier met enkele duizen den deel te nemen aan een demonstratieve stille tocht, waarin spandoeken, waarop leuzen zijn aangebracht, worden meege voerd. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de actie niet gaat tegen de Republiek Indonesië, maar tegen het recht zoals dat in Djakarta wordt toegepast. Er zal een adviescommissie worden sa mengesteld, waarvoor men vooraanstaande Nederlanders zal uitnodigen. In het be stuur van het Nationaal Contactcomité werden gekozen de heren E. Guillaume te Veenendaal, voorzitter; T. Q. Dekker te Leiden, A. C. H. Bakker te Groningen en majoor J. E. van Buuren te Voorburg. Het comité zal nauw samenwerken met het zo genaamde Comité van Zeven, dat het initiatief tot het inzamelen van handteke ningen heeft genomen en met het comité Gerbrandy van het Jungschlagerfonds. Het Kandidaten-schaaktoernooi Na de reglementaire speeltijd werden de partijen uit de vijfde ronde van het kandi- datenschaaktoernooi in Amsterdam tussen Spassky (Rusland) en Pilnik (Argentinië), tussen Panno (Argentinië) en Petrosjan (Rusland) en tussen Bronstein (Rusland) en Szabo (Hongarije) alle afgebroken. De par tij tussen Filip (Tsjechoslowakije) en Smys lov (Rusland) werd na 23 zetten remise. Keres (Rusland) en Geiler (Rusland) eindig de na 21 zetten eveneens in remise. De stand luidt thans: Smyslov 3% pnt„ Gel- Ier en Keres 3 pnt„ Bronstein 2L pnt. en een afgebr., Filip 2t4 pnt., Panno en Spassky 2 pnt. met een afgebr., Szabo llA pnt. met een afgebr.. Petrosjan en Pilnik 1 en een afgebr. Vanavond worden in de zesde ronde ge speeld: PetrosjanPilnik, SzaboSpassky, GeilerBronstein, Smyslov—Keres, Panno— Filip. Wanneer de daartoe strekkende plannen worden goedgekeurd, zal het Nederlands dames-handbalèlftal deze zomèr een landen- wedstrijd in Nederland spélen tegen Joego slavië. Deze ontmoeting geldt dan als kwali ficatie-wedstrijd voor het wereldkampioen schap voor dames, dat van 1 tot 8 Juli in zuid-west-Duitsland zal worden gehouden. De kwalificatiewedstrijden zijn noaig om dat slechts zes van de zeven ingeschreven landen in het toernooi kunnen worden ge plaatst. Dit zijn Frankrijk, Polen, Nederland, Oostenrijk, Roemenië, Hongarije en Duits land. ANDERLECHT. Op uitnodiging van de Russische Voetbalbond zal Anderlecht in juni drie wedstrijden in Rusland spelen: op 7 juni in Leningrad, op 11 juni in Moskou en op 17 juni in Kiev. (Van onze sportredacteur) Het ziet er naar uit dat de televisie reportage van de interland-voetbalwed strijd tussen Nederland en Ierland, die op Hemelvaartsdag in het Feyenoord-stadion in Rotterdam zal worden gespeeld, niet door zal kunnen gaan. De schuld ligt bij de Belgische Voetbalbond, die weigert toe stemming te geven voor de reportage. Ook de plannen om de reportage te relayeren naar Engeland, Zwitserland en Duitsland kunnen daardoor niet doorgaan. Op onze vraag bij de contactman van de Eurovisie bij de Nederlandse Televisie Stichting of er nog een kans bestond dat de KBVB op haar weigering terug zou komen, kregen wij ten antwoord: Het is praten tegen dovemansoren. Geen televisie-uitzending dus. van een evenement, dat in Nederland alleen al tien duizenden naar het televisietoestel zou trekken geen uitzending dus voor vele duftenden in Engeland, Zwitserland en Duitsland. En waarom niet? Om de simpele reden dat er op Hemelvaartsdag in België bekerwedstrijden worden gespeeld en men vreest dat een reportage van Nederland Ierland toeschouwers zal weghouden van die bekerwedstrijden. Afspraak Tussen de bij de F.I.F.A. de interna tionale Voetbalbond aangesloten Voet balbonden bestaat een afspraak dat een landelijke bond eerst de toestemming moet vragen van de bonden van de omringende Vl v/ (Wl 1 1 39 „Hoe moeten we hier vandaan komen?!", zei Bunkie. „Ik zie nergens een schip anders konden we om hulp vragen!" Dat was een moeilijk geval... Opeens keek Rick hoopvol ophet schoot hem opeens te binnen, dat hij het toverkrijtje nog in zijn zak had. „Als we maar 'n boot hadden!", zuchtte Bunkie. „Maar we kunnen voor een boot zorgen!", riep Rick. „Ik teken er een!" Natuurlijkdat was de oplossing! Waarvoor hadden ze anders dat wonder krijtje? En vlug tekende Rick een motorboot op de rotsgrond39-40 landen, alvorens toestemming te verlenen aan de Televisie Stichting van dat land tot het uitzenden van een interland-voet balwedstrijd. De KNVB moest dus in dit geval toestemming vragen aan de KBVB, welke laatste organisatie heeft geweigerd die te verlenen uit concurrentie-overwe- gingen. Zoals wij reeds berichtten weiger de de KBVB ook toestemming voor de uitzending van BelgiëNederland per televisie. Die dag spelen er namelijk een paar clubs en die zouden schade ondervin den van de reportage. Dat tienduizenden Nederlanders zouden worden teleurgesteld heeft men blijkbaar niet eens in over weging genomen. Vreemder echter nog is het besluit om ook op Hemelvaartsdag toestemming te weigeren. Vooral ook omdat slechts een klein deel van België een kleine strook in het noorden benevens Antwerpen de reportage zal kunnen ontvangen. En.... het zal niet de laatste keer zijn. Ook bij volgende gelegenheden zullen de bestuur ders van de KBVB hun veto laten horen. En ook dan zullen de Nederlandse voetbal liefhebbers, die geen toegangskaarten kun nen bemachtigen, verstoken blijven van in terlandvoetbal. Het lijkt ons hoog tijd dat men de af spraak tussen de Voetbalbonden eens gaat herzien, waardoor het mogelijk wordt rede lijkheid en billijkheid te betrachten. Een gang van zaken als op het ogenblik Ii.jkt ons in geen verhouding met de werkelijk heid en bovendien weinig sportief. K Mel Hopkins van Tottenham Hotspur is debutant in het elftal van Wales, dat op 11 april in Cardiff tegen Ierland zal uit komen. De opstelling luidt: Doel: Kelsey (Arsenal); achter: Sherwood (Cardiff City) en Hopkins (Tottenham Hotspur); midden: M. Charles (Swansea Town), J. Charles (Leeds United) en Paul (Manchester City); voor: Jones (Swansea Town), Tapscott (Arsenal) Ford (Cardiff City), Allchurch (Swansea Town) en Clarke (Manchester City). Volgens de luchtvaart-medewerker van de „Irish Times" is het waarschijnlijk, dat de Nederlandse Fokker-maatschappij een order zal krijgen voor nog zes of acht van de nieuwe „Friendship" turbo-prop vlieg tuigen voor „Aer Lingus". De vorige week deelde „Aer Lingus" mede, dat hij vier „Friendships" bij Fokker had besteld. De luchtvaart-medewerker bevestigt de plan nen van de Ierse maatschappij inzake het creëren van een volledige turbo-straal luchtvloot, welk doel men omstreeks 1960 zou willen bereiken. „Aer Lingus" is de eerste Europese lucht lijn, behalve dan de K.L.M., die Fokker- „Friendships" bestelt. 36) Omdat hij natuurlijk in Proster's kamer geen licht durfde maken, had Hebbels zijn zaklantaarn meegenomen. Dat Proster's kamer echter met lakken en linnen strook jes verzegeld was, had hij bij het zwakke schijnsel van het gangpitje niet opgemerkt, maar wel was het hem opgevallen, dat de deur niet direct meegaf, even weerstand scheen te bieden, maar in de gespannen toestand, waarin hij verkeerde, had hij daaraan geen aandacht geschonken. In Proster's kamer had hij nog eens lade voor lade der schrijftafel doorzocht en had daar natuurlijk ook de inhoud van Pros ter's zakken, er door de inspecteur gede poneerd, aangetroffen. Maar van een notitie over Hebbels' schulden, geen spoor. De nachtelijke speurtocht had hem dus niet veel wijzer gemaakt. Midden in zijn bezigheden was hij echter gestoord. Om geen gerucht te maken, had hij de door hem zo even geforceerde deur niet helemaal gesloten, maar op een kier laten staan, en hierdoor was nu beneden uit het huis een vaag rumoer tot hem doorge drongen. Eerst dacht hij, dat er misschien nog iemand laat thuis kwam en vrezend betrapt te worden, had hij snel de laden van Prosters schrijftafel weer gesloten (maar niet voldoende, herinnerde Enters zich) had zijn zaklantaarn gedoofd en was naar de deur geslopen. Inderdaad scheen er iemand beneden te zijn, maar wat hem, toen als veel vreemder opviel, was dat de gang en ook het trappen huis nu in volslagen donker lagen. Dit betekende dus, dat intussen het nachtlampje was uitgegaan. Maar ook daarbij had hij op dat moment niets bij zonders gedacht. Snel was hij Proster's kamer weer uitge glipt, de gang overgestoken en zijn eigen kamer, waarvan hij de deur ook had laten aanstaan, weer binnen gegaan. Het slaken van een zucht van verlichting was toen wel op zijn plaats geweest, maar die zucht was onmiddellijk weer op zijn lippen bestorven, toen hij het lichtknopje omdraaiend ook in zijn eigen kamer door donker omgeven bleef. Toen ook had hij eigenlijk voor het eerst begrepen, dat er iets niet pluis was in huis. Want ook het yage rumoer, dat van bene den kwam, was blijven aanhouden, terwijl echter niemand de trap opklom. Met zijn oor aan het sleutelgat was Heb bels blijven luisteren. Eerst had hij niets gehoord dan die vage geruchten, die beneden uit het trappen portaal schenen te komen. Hij dacht ook, dat hij enige malen iets had horen kraken. Maar daarna waren er toch inderdaad zachte voetstappen de trap opgekomen, de gang in- en aan zijn deur voorbijgegaan, daarna had de deur van Van Abel's kamer even gepiept, waarna het weer stil was ge worden. Nog altijd had Hebbels er niet veel van begrepen. Spookte Van Abel zelf zo laat nog door het huis? Was het licht misschien kapot en was hij daarom naar beneden gegaan? Maar Van Abel liep toch nooit zo gluipend? Net had Hebbels besloten er zich niet verder het hoofd over te breken en ook maar naar bed te gaan, toen hij opeens uit Van Abel's kamer, die naast de zijne lag, gestommel hoorde, waarna er weer voet stappen door de gang gingen, gevolgd door andere voetstappen, die hij als die van Van Abel herkende. Op dat ogenblik had Hebbels iets gedaan, dat misschien niet van heldenmoed ge tuigde, maar dat toch heel begrijpelijk was. Hij had nu het sterke vermoeden dat er in het huis vreemde dingen gebeurden en na zijn eigen escapade van die nacht, be sefte hij, dat het voor hem maat beter was, daarmee maar niets te maken te hebben. En zo was hij op het ogenblik, dat de voet stappen voor de tweede maal door de gang gingen, uit een natuurlijke opwelling tot zelfbeveiliging snel van het sleutelgat weg gelopen. En omdat hij zich daarbij zelfs geen tijd had gegund om zijn zaklantaarn weer aan te knippen, was hij in het vol slagen duister prompt over een stoel ge struikeld en tegen een tafel gevallen. En bijna op hetzelfde ogenblik hoorde hij vanuit de gang de hartverscheurende kreet van Van Abel. Even had het hem' moeite gekost om zijn diep gezonken moed weer te vergaren, maar toen was zijn beter-ik weer boven gekomen en er volstrekt niet aan denkend, dat zijn volledig gekleed zijn later argwaan kon wekken, was hij de pensionhouder te hulp gesneld. Van de stemmen op de trap, die deze be weerde vernomen te hebben, had Hebbels niets gehoord. Trouwens op datzelfde ogen blik moest hij over de stoel gestruikeld zijn, en in zijn eigen kamer dus enig gerucht veroorzaakt hebben, terwijl bovendien zijn kamerdeur dicht was geweest. Het licht van zijn zaklamp had hem op de gangloper Van Abel in bezwijmde toestand onthuld. Toen had hij ook de scherpe parfum ge roken, dat parfum van Tjadde en gemerkt, dat het op die gang zo tochtte. Waarschijn lijk, zo opperde hij zelf, was door de tocht dit parfum een ogenblik later volkomen verwaaid, zodat de dames, die na hem op het rumoer afkwamen, daarvan niets had den geroken. Hem was het evenwel sterk opgevallen. En dat was dan alles wat hij te vertellen had. „Behalve, dat u even later van de alge mene verwarring gebruik maakte, om met uw zakdoek eventuele sporen van uw vin gers van de kruk van Proster's kamer te vegen," vulde Enters nog aan. Hebbels lachte schaapachtig. Na zijn be kentenis zat hij er dom en verwezen bij als een kalf, dat op de slachter wacht. Die bekentenis van Hebbels loste inder daad verschillende raadsels opals hij nu tenminste de volle waarheid had ge sproken. Maar daar twijfelde Enters noch Boekje meer aan. Wat Hebbels verteld had, verduidelijkte in ieder geval de bewegingen van de in breker. Maar wierp het enig licht op diens identiteit? Bracht Hebbels bekentenis het onderzoek naar de beide moorden ook maar een stap verder? Integendeel! Deze bekentenis verbrak zelfs één der schijnbaar sterkste schakels tussen de moord op Proster en de inbraak: dat 'n vreemde die nacht in Proster's kamer geweest zou zijn, had Enters immers aan vankelijk voor een bewijs van zulk een sa menhang gehouden. En dan was er die parfumlucht, die Heb bels beweerde geroken te hebbenHet parfum van Tjadde! Nu was dat parfum niet zo iets persoon lijks, overwoog Enters, als een stem, die Van Abel nog altijd hardnekkig volhield gehoord te hebben. Maar toch Nogmaals stelden de politiemannen Heb bels verschillende vragen over die geur. Kon hij zich niet vergist hebben? Hij was immers kort voordien nog neusverkouden geweest? Maar wat die geur betrof, hield Hebbels voet bij stuk. Hij wist zeker, dat hij zich niet vergist had. Ook niet ondanks zijn verkouden reukorgaan. Het waren natuurlijk verschillende zeer ernstige vergrijpen, waaraan Hebbels zich had schuldig gemaat en in andere ge vallen Maar Enters keek Boekje aan en Boekje knikte, waarop Enters zich weer met een strenge blik tot Hebbels wendend zei: „Jon geman, deze meneer hier wil nog een ogen blik alleen met je spreken." De inspecteur stond op en verliet het kantoor, zorgvuldig de deur achter zich sluitend. Hij had het beter gevonden onder deze omstandigheden de voor Hebbels toch nog altijd min of meer aangename ver rassing maar te verzwijgen, dat ook de politie geen notitie over door Proster uitge leend geld had gevonden. Het lag zeker niet op zijn weg als politiebeambte om tegen over Hebbels voor Sinterklaas te spelen. Bovendien was uit Hebbels bekentenis duidelijker nog het raadsel van Proster's portefeuille naar voren gekomen. Toen dit aan het einde van het verhoor door de inspecteur nogmaals te berde was gebracht, bleek Hebbels, dank zij waar schijnlijk zijn aangeboren, optimistische aard, te zijn gaan overhellen naar de me ning, dat het misschien van Proster toch maar allemaal bluf was geweest; het was ook helemaal tegen Proster's slordige ge woonte in, om zulke notities bij te houden. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6