Nederland maakt Jungschlagerzaak niet aanhangig bij de UNO De wereldgezondheids organisatie werkt nu acht jaren Minister Staif beroept zich op een band-opnemer Omzet en winst van Philips aanzienlijk gestegen Malenkov zo gesloten als een oester op persconferentie Minister Luns tijdens rede te Maastricht: UN O-interventie in Unie-verhouding en Nw.-Guinea zou nevengevolg zijn Wèl voor Internationaal Gerechtshof in Den Haag? .denk, tu ZmA/ z. Tolk als buffer tussen journalisten en scheidende Sovjet-minister Ideale internationale samenwerking Nog steeds onzekerheid over Generaal Gruenther's uitlatingen Schadelijke gevolgen Voor kennisgeving aannemen Parallel met Albanië-kwestie Deense regering breekt de transportstaking Meerderheid in parlement na heftige strijd In komende 5 jaar 75.000 Nederlanders naar Australië? Overschot in de E.B.U. Twee doden bij autobotsing na interland-wedstrijd Luchtvaartbespreking VRIJDAG 6 APRIL 1956 (Speciale berichtgeving) Tijdens een rede, die de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, donder dagmiddag te Maastricht voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft gehouden, waarin hij sprak over het vraagstuk van macht en recht in het kader der erenigde Naties, besprak hij ook de kwestie-Jungschlager. Minister Luns zei, dat hoewel de betekenis van de UNO niet mag worden onderschat, „wij ons uiteraard moeten hoeden voor de veronderstelling, dat de UNO een forum vertegen woordigt, waar ieder land iedere klacht of ieder geschil dient voor te brengen". Oók voor de regering ik behoef dit, geloof ik, nauwelijks te onderstrepen gaat het hier om een hoogst ernstige zaak, omdat hetgeen momenteel aan de heer Jung schlager wordt voltrokken een zeer flagrante schending der meest elementaire men senrechten is. In binnen- en buitenland heeft het verloop van deze kwestie vele reac ties opgeroepen en de regering verheugt zich daarover. Indien de regering echter van oordeel is dat het brengen van de Jungschlager-zaak voor het forum der UNO niet het bewandelen van de juiste weg is ter verkrijging van recht voor de heer Jung schlager, dan zou ik gaarne", aldus minister Luns, „van deze gelegenheid gebruik wil len maken om in het kort de redenen uiteen te zetten, welke de regering tot dit be sluit hebben gebracht". Men realisere zich in de eerste plaats, dat, om een kwestie voor de U.N.O. aan hangig te maken, men zulks moet doen op een bepaalde in de procedureregels voor ziene wijze en bij organen van cte volkeren organisatie, welke voor de behandeling van een dergelijke kwestie in aanmerking komen. Ik denk dan in de eerste plaats aan de Veiligheidsraad. Een brengen van de Jungschlageraf faire voor dit orgaan be hoort zonder meer niet tot de mogelijk heden. Immers, het Handvest stipuleert dat de Veiligheidsraad zich primair inlaat met kwesties, die een schending of bedreiging van de internationale vrede en veiligheid betekenen. De kwestie-Jungschlager kan niet als een zodanige kwestie aangemerkt worden, aldus de minister, en de Veilig heidsraad zou uit dien hoofde deze aange legenheid dan ook niet op haar agenda kunnen, laat staan willen, plaatsen. Ten aanzien van de Algemene Vergade ring liggen de kaarten anders. Inderdaad zou de Nederlandse regering de secretaris generaal van de U.N.O. kunnen verzoeken de Jungschlager-kwestie op de voorlopige agenda van de in het najaar aanvangende elfde Algemene Vergadering te brengen. Met een dergelijk verzoek zal Nederland echter, naar mijn overtuiging, niets berei ken; integendeel de belangen van de heer Jungschlager en die van het land in breder verband slechts schade kunnen berokke nen. Immers, ofwel zal dit verzoek worden afgewezen op grond van het argument dat het hier een zaak betreft welke wezenlijk valt binnen de interne bevoegdheidssfeer van Indonesië, ofwel zal de Algemene Ver gadering, waarbij uiteraard het massieve stemmenblok der Afro-Aziaten een grote rol spelen, besluiten de Jungschlager-zaak toch in behandeling te nemen, teneinde al dus in het geheel der Nederlands-Indone sische verhoudingen te kunnen intervenië ren; met andere woorden dan niet slechts ten aanzien van de affaire Jungschlager, doch eveneens met betrekking tot de Unie verhouding en de kwestie Nieuw Guinea. In dergelijke zaken reageert de Algemene Vergadering namelijk primair als een po litiek orgaan, waarop men geen beroep kan doen met betrekking tot een sector uit een gecompliceerde relatie tussen twee landen, zonder haar inmenging te moeten verwach ten ten aanzien van alle overige sectoren. Een dergelijke inmenging kan de regering niet'aanvaarden, te meer niet omdat daar door allerminst wordt naderbij gebracht, wat zij met haar verzoek beoogt, namelijk recht voor de heer Jungschlager. Ook het brengen van de Jungschlager- zaak voor de commissie voor de Rechten van de Mens, dient geen enkel positief doel, aldus de minister. Deze commissie heeft namelijk niet de bevoegdheid enige actie te ondernemen met betrekking tot enigerlei klacht ten aanzien van een schen ding der mensenrechten. Een klacht van Nederlandse zijde over het verloop van de Jungschlager-zaak zal door haar dan ook voor kennisgeving worden aangenomen. Indien de regering dus op de zo juist ge noemde gronden de Jungschlager-zaak niet voor het forum der U.N.O. aanhangig KOPENHAGEN (AFP/UP) Het Deense parlement heeft met 158 tegen acht stem men bij drie onthoudingen, het wetsont werp van de regering aangenomen dat de transportarbeiders gelast dadelijk aan het werk te gaan en de grote oliemaatschap pijen verplicht de aflevering van benzine en stookolie te hervatten. Dit besluit viel na een heftige strijd tus sen de arbeiders-regering en de conser- vatief-liberale oppositie. Alle andere sta kingen zullen doorgaan totdat de leden van de vakbonden het compromis, dat een week geleden tussen de werknemers en werkgevers is bereikt, zullen hebben ver worpen of aanvaard. De sociaal-democratische regering werd door de radicaal-liberale partij, die in het parlement op de wip zit, gered. Twee van de drie onthouders waren leidende sociaal democratische parlementsleden, Hans Ras mussen en Carl Jensen, die als vertegen woordigers van de vakbeweging tegen regerings-interventie waren. Het vervoer van benzine en olie heeft twintig dagen stilgelegen. De wet, die een einde maakt aan de benzine-staking en -blokkade, houdt ook in, dat de zeelieden en stokers, op de vaart naar het eiland Bornholm onmiddellijk het werk hervatten. maakt, betekent zulks niet, dat alle moge lijkheden voor haar zijn uitgeput. Zich realiserend hoe beperkt helaas rechts- en andere middelen tenslotte zijn ten Opzichte van een staat, die misbruik wenst te ma ken van zijn feitelijke machtspositie men denke in dit verband slechts aan het onge straft tarten enige jaren geleden van het Verenigd Koninkrijk door Albanië bij het doen zinken met groot verlies aan mensen levens van een tweetal Britse torpedo jagers in het kanaal van Korinthe zich deze beperking derhalve ten volle reali serend, heeft de regering reeds een aantal zich niet voor openbaarheid lenende stap pen gedaan om recht voor de heer Jung schlager en de andere Nederlandse arres tanten te verkrijgen. Ik kan u voorts ver zekeren, dat de regering daarnaast op het daarvoor aangewezen ogenblik nog verdere geëigende maatregelen zal treffen. Zo be sloot de minister zijn passages over de kwestie-J ungseh lager. (Uit de slot-passages van minister Luns' rede kan opgemaakt worden, dat de Neder landse regering zou overwegen de kwestie- Jungschlager voor het Internationale Ge rechtshof te brengen. De door hem genoem de kwestie tussen het Verenigd Koninkrijk en Albanië is namelijk destijds ook voor het Internationale Gerechtshof gebracht. Red.). MELBOURNE (United Press). De raad van advies voor de immigratie in Australië heeft bekend gemaakt, dat het volgend jaar 14.000 Nederlandse emigran ten naar Australië zullen komen. Volgens de raad van advies zullen totaal 75.000 Ne derlanders op grond van een overeenkomst tussen Nederland en Australië de komende vijf jaar naar Australië komen. De raad deelde verder mee, dat de Ne derlandse regering de immigranten steun zal verlenen bij het bouwen van woningen en het verkrijgen van betrekkingen in Australië. ADVERTENTIE Y de keelontsmettende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in maart 1956 een over schot van f 11.179.600 heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verre kening op 13 April f 8.336.600 in goud of dollars ontvangen. Voor f 2.793.000 zal door Nederland krediet worden verleend aan de E.B.U. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U verleende krediet in minde ring worden gebracht f 4.617.000. Na deze verrekeningen zal de vordering van Neder land op de E.B.U f 638.723.000 bedragen. De raad van bestuur van de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven deelt in zijn verslag over 1955 mede, dat de ont wikkeling van het concern in het afgelopen jaar alle reden tot tevredenheid geeft. De omzet is gestegen en heeft die van het voorgaande jaar aanmerkelijk overtroffen. Ook de winst is aanzienlijk hoger dan in 1954. Er is een voortdurende stijging' van het kostenpeil waar te nemen, niet het minst als gevolg van de verhoging van het loonpeil in vrijwel alle landen, welke niet is gecompenseerd door een verhoging van de verkoopprijzen en niet geheel kon wor den opgevangen door de verbetering van de efficiency. De vooruitgang in effiency wordt geremd door de krappe arbeids markt. De omzetstijging betreft voor een belangrijk gedeelte nieuwe artikelen, met name televisietoestellen. In de vermogenspositie hebben in het verslagjaar belangrijke wijzigingen plaats gehad. Na de uitgifte van gewone en pre ferente aandelen in het begin van het jaar tot een bedrag van ongeveer 113 miljoen gulden zijn gewone aandelen a pari tot een bedrag van ongeveer 178 miljoen gulden uitgegeven. De schulden op lange termijn zijn toegenomen met 81 miljoen gulden. De kaspositie is met 90 miljoen gulden ver beterd en bedraagt op de balansdatum 300 miljoen gulden. De investeringen in duurzame produktie- middelen bedroegen in 1955 239 miljoen gulden en waren ongeveer 100 miljoen gulden hoger dan in 1954. De overspanning op de arbeidsmarkt leidde ertoe, dat de decentralisatie van de produktie werd voortgezet. In België wer den fabrieken opgericht en bestaande fa brieken uitgebreid. De ontwikkeling van de markt van ra dio- en televisie-ontvangers is van groot belang voor het concern. Uit de verkoop cijfers blijkt, dat de ontwikkeling in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het sterkst is geweest. De omzet aan derden bedroeg in 1955 2280 miljoen gulden, hetgeen ten opzichte van 1954 een stijging betekent van 344 mil joen gulden of 18 pet. Het prijspeil van de produktie der ven nootschap is in het verslagjaar in het al gemeen weinig aan verandering onderhe vig geweest. De uitbreiding van de omzet in televisie is belangrijk geweest, overwe gend in de Europese landen. De winst bedraagt f 134.705.000 tegen over f 112.112.000 in 1954. Voorgesteld wordt aan de reserve f 63.000.000 toe te voegen, waarna een winst ter verdeling resteert van f 71.705.000. Hiervan wordt voor belangen personeel f 5.800.553 be steed en yoor tantièmes f 5.2^58.031, waarna ter beschikking van de algemene vergade ring van aandeelhouders f 30.758.343 blijft. Na uitkering van dividend blijft een onver deeld dividendsaldo over van f 1.271.581. Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 14 pet. op de gewone aandelen en van 7,6 pet. op de preferente aandelen. De totale personeelsbezetting steeg van 123.000 op 1 januari 1955 tot 143.000 per sonen op 1 januari 1956. In Nederland steeg het aantal arbeidskrachten van 51.000 tot 56.0000. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag keert Malenkov naar huis terug. Gisteren gaf de goedaardige, dikke teddy beer, zijn onvermijdelijke persconferentie. De Sovjet minister zat tussen Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, en zijn tolk. Een persconferentie met een Rus sische machthebber is een taaie geschiede nis. In groepen van vjjf moesten de vragen worden gedicteerd aan de tolk, die ze in het Engels opschreef en ze vervolgens in het Russisch op schrift uitwerkte. Met een krachtig stemgeluid antwoorde Malenkov in het Russisch, waarna de tolk vaak hak kelend de antwoorden in het Engels weer gaf. In een uur werden 25 vragen afge werkt. Het waren meestal openhartige vra gen, waarop Malenkov vaak minder open hartig antwoordde. Er was slechts één vraag over het offi ciële doel van zijn bezoek: de bezichtiging van energie-bedrijven. Volgens Malenkov is er veel overeenkomst tussen Russische en Britse elektrische centrales. Het Rus sische gezelschap had hier echter ook een aantal tekortkomingen ontdekt en had de gastheren daarop zonder omwegen attent gemaakt. Overal op zijn tochten had hij vriendschap voor de Sovjet-Unie ontmoet. Het belangrijkste was, dat iedereen met wie hij sprak alles wilde doen om datgene, wat de beide volken verenigt, te verster ken. Op de vraag hoe de Sovjet-Unie haar streven naar wereldvrede kan verenigen met aanwakkering van oorlog in het Mid den-Oosten door wapenleveranties aan Egypte, antwoordde Malenkov dat de oorzaak van de spanning in het Mid den-Oosten de oprichting van oorlogs bondgenootschappen is. De Sovjet-Unie wil de andere landen slechts bijstaan in ver krijging en bevestiging van hun onafhan kelijkheid. Ontwijkend Malenkov gaf ook een ontwijkend ant woord, toen hem gevraagd werd, of hij, gezien het gevoel van ontstemming in Groot-Brittannië over de aanwezigheid van generaal Serov, die zoveel misdaden op zijn geweten heeft, de Sovjet-regering niet wilde adviseren Serov thuis te laten als Boelganin en Kroesjtsjev komen. Malenkov zei, dat hem niets bekend was van ge voelens van afkeer jegens Sovjet-Gene raals, met inbegrip van generaal S§rov. Wat dacht Malenkov, die zo lange tijd nauw met Stalin had samengewerkt van de ontluistering van diens persoon en had hij ook schuldgevoelens, omdat hij zelf be trokken was bij de zuiveringen in de der tiger jaren? Malenkov antwoordde, dat de persoonsverheerlijking kenmerken van het bovennatuurlijke was gaan vertonen en dat de partij er door gekleineerd werd. Wij willen onze eigen tekortkomingen niet ver- bergen. Critiek is de bron van onze kracht, aldus Malenkov. Malenkov werd ook ge vraagd, of hij aangetrouwde familie is van Kroesjtsjev, zoals in zijn (Westerse) bio grafie door Stalins neef beweerd wordt, j Lachend gaf hij de verzekering dat deze Malenkov redenering op fantasie berust. Er werd luid gelachen toen hem de vraag werd Malenkov vliegt naar Moskou terug in gesteld, wat hij dacht van de Britse vrou- het nieuwe Russische straalvliegtuig, waar wen en toen hij antwoordde dat het moei- mede Serov de reis had gemaakt. Het lijk was vrouwen het hof te maken door vliegtuig bracht lechts^één^ passagier mee, middel van een tolk. Malenkov zei ook, dat het een ernstige fout was te menen, dat verbetering van de Brits-Russische betrekkingen ten koste zou poreign office heeft verklaard, dat er geen een Britse luchtvaartattaché uit Moskou. Geen verandering (Reuter) Een woordvoerder van het moeten gaan van de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Wij willen een betere verstandhouding tus sen alle drie de volken, zo zei hij. Een andere vraag was of Malenkov er mee akkoord ging dat de sociaal-demo craten in de Sovjet-Unie vrij hun mening zouden kunnen uiten. Hij antwoordde, dat overwogen wordt een aantal Labour- leiders uit te nodigen. Zij kunnen praten met wie en zo lang zij willen. Malenkov gaf geen antwoord op de vraag wat hij als Stalin's grootste daad beschouwde. veranderingen zijn aangebracht in het pro gram van het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev. Op vragen zei hij niets te weten dat de berichten uit Moskou zou kunnen bevestigen, volgens welke het be zoek slechts nog voortgang zal hebben door de bemiddeling van de Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter. Volgens genoemde berichten zouden de Sovjet leiders ontevreden zijn over het gepubli ceerde deel van het program. Het zou te weinig ruimte laten voor contacten met „de gewone man". Op 7 april 1948 stichtten zeventig landen, allen leden van de UNO, de Wereld Ge zondheids Organisatie, welke zich tot doel stelt, „het hoogst mogelijke pei! van gezond heid te doen bereiken door alle volken". Dè aangesloten lan den brengen gezamelijk onge veer 50 miljoen gulden bijeen in de vorm van contributies en schenkingen. Met behulp van dit geld is de Wereld Ge zondheids Organisatie in staat, ploegen artsen en verpleegsters naar die delen van de wereld te zenden, waar medische hulp nog maar in beperkte mate aanwezig is. Ook worden tij dens epidemieën extra ploegen doktoren en verplegend per soneel naar de door ziekte bedreigde gebieden gezonden. Zo werken thans teams van de Wereld Gezondheids Orga nisatie mede bij de bestrijding van de malaria in Malakka, bij de bestrijding van de kin derverlamming in Argentinië, terwijl ook medische hulp wordt verleend aan de slacht offers van de aardbeving in de Libanon. Epidemieën van vlektyphus, welke door een' luis op de mens wordt overge bracht, worden bestreden door ploegen van de Wereld Ge zondheids Organisatie, welke overal in de met luizen be smette woningen binnengaan, om er met DDT te spuiten. In Mekka, het pelgrims oord van de Mohamedanen, waar vele gevaarlijke ziekten heersen, zoals een besmette lijke wormziekte, trachoom, (een oogziekte) en soms ook pest en cholera, zijn ploegen van de Wereld Gezondheids Organisatie bezig de pelgrims te genezen, alvorens ze uit de heilige stad, welke vol besmet telijke ziektte is, weer naar hun haardsteden terug keren. In Abessynië stichtte de Wereld Gezondheids Organi satie een kolonie voor me laatsen. De Zweedse hartspe cialist professor Grafoord, die een nieuwe techniek heeft ont wikkeld voor het opereren van kinderen met aangeboren hartgebreken, de z.g. „blauwe kinderen", trok met assisten ten door Polen, Joegoslavië en Oostenrijk, om daar de artsen zijn nieuwe operatietechniek te leren. Dit alles geschiedt door de Wereld Gezondheids Organisatie. 's-GRAVENHAGE (ANP) De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft donderdag avond in een interview voor het journaal der Nederlandse televisietichting gespro ken over de verklaringen, die generaal Gruenthcr volgens de „Neue Rheinzeitung" zou hebben afgelegd. De minister begon met op te merken, dat de mededelingen van generaal Gruenther in het Duitse blad niet juist zijn weer gegeven. Op 29 maart heeft de generaal een persconferentie gehouden, waar vijftig journalisten aanwezig waren, van wie twintig Duitse. Hij heeft daar, zoals hjj veelvuldig doet, een uiteenzetting gegeven over de militaire organisatie en de mili taire plannen. Onze vertegenwoordigers, zo zei minister Staf, hebben vanmorgen de bandopnemer gehoord waarop is opgeno men wat generaal Gruenther heeft gezegd. In de uiteenzettingen van de generaal komt het woord Frankrjjk niet voor, noch de bevrijding van West-Duitsland. De generaal heeft niet gesproken over een terugtrekken naar Frankrijk of het weder bevrijden van West-Duitsland, maar over de onmogelijkheid op het ogenblik het hele NAVO-territoir te verdedigen. Maar dat, aldus minister Staf, is een zaak die wij wisten en die ik net nog in de Eerste President Eisenhower heeft tot een groep afgevaardigden van de Wereld Gezondheids Organisatie, welke hem kort geleden op het Witte Huis te Washington bezochten, gezegd, dat de verschillende campag nes, welke de Wereld Gezond heids Organisatiie voert voor de verbetering van de volks gezondheid, wel de beste werkzaamheden vormen, wel ke in de wereld thans worden ondernomen. Het werk van de Wereld Gezondheids Orga nisatie, aldus Eisenhower, is de realisatie van de verwach tingen die men had, toen de UNO werd opgericht. Regelmatig komen geleerden onder auspiciën van de We reld Gezondheids Organisatie bijeen, om actuele medische problemen te bespreken. Zo kwamen onlangs medici uit 9 landen te Stockholm bijeen, ten einde gegevens uit te wis selen over de resultaten van de inentingen tegen kinder verlamming in hun respectie velijke landen. De bereiding, de veiligheid en het probleem van de aanmaak van het vac cin tegen kinderverlamming, zoals dit in verschillende lan den gezien wordt, passeerden op deze bijeenkomst de revue. Wat ons land betreft, is in zake de kinderverlamming vooralsnog bsloten, dat dit jaar geen georganiseerde cam pagne voor inenting gevoerd zal worden. Dolle vleermuizen De artsen van de Wereld Ge zondheids Organisatie staan in diverse landen voor wel zeer uiteenlopende problemen. Sinds 1911 weet men, dat grote vleermuizen in landen van Midden- en Zuid-Amerika hondsdolheid kunnen over brengen. Sinds 1953 zijn meer dan 100 gevallen van dolle vleermuizen bekend geworden. In Duitsland worden iedere maand tussen de 100 en 200 gevallen van hondsdolle dieren gemeld. Bijt een van deze die ren de mens, dan wordt de mens ziek met de zeer ernsti ge hondsdolheid. In de prak tijk zijn het in onze streken alleen honden, die de honds dolheid overbrengen. Vooral in Duitsland zijn hiervan tal rijke gevallen gemeld. De be strijding van de hondsdolheid bij de honden zelf wordt nu zeer bemoeilijkt door het feit, dat naar nu gebleken is, niet alleen de honden, maar ook andere dieren, zoals vleermui zen, de ziekte kunnen over brengen, bijvoorbeeld op hon den en deze weer op de mens. Het Kinder Noodfonds, fond sen voor vluchtelingen en an dere organisaties geven ook be langrijke bijdragen voor de in ternationale strijd voor de ge zondheid. Zo zijn in India en Pakistan 63 miljoen mensen onderzocht op de aanwezigheid van tuberculose. 22 miljoen jonge mensen weren hiervan ingeënt met B.C.G., een vaccin tegen tuberculose. Ook in Tur kije vond een geweldige cam pagne ter bestrijding der tu berculose plaats. Hier werden 10 millioen mensen tegen tu berculose ingeënt. Op de komende vergadering van de Wereld Gezondheids Organisatie, welke van 8 tot 26 mei a.s. te Genève zal worden gehouden, zullen plannen be sproken worden inzake de kernenergie en de bescherming tegen het stralingsgevaar van proefnemingen met radio-ac tieve stoffen. Maar ook zal een wereldplan ter bestrijding van malaria onder de ogen worden gezien. Nieuwe credieten zul len worden verstrekt voor de bestrijding van lepra in de Arabische landen en in Indo nesië. Hierbij zal gebruik wor den gemaakt van een nieuw geneesmiddel, dat in de twee de wereldoorlog ontdekt is. De mogelijkheid zal onder zocht worden van het stichten van internationale centra voor het onderzoeken van mense lijk kankerweefsel. Er is de laatste jaren veel belangstel ling ontstaan voor het ver schijnsel, dat bepaalde vormen van kanker meer voorkomen in bepaalde landen. Zo komt slokdarmkanker meer voor in China, maagkanker meer in ons land en in Engeland, long kanker meer in ver ontwikkel de industriële gebieden en le verkanker minder bij de arme negerbevolking van Zuid-Afri- ka. De verschillende soorten en vormen van kanker in de diverse landen zouden door ge leerden van daar te vestigen laboratoria over de gehele we reld gezonden moeten worden, opdat de vergelijking van de bouw en samenstelling van de kankers en hun weefsels ook internationaal tot een betere bestrijding van de kanker zou kunnen leiden. Nederlandse artsen worden door de Wereld Gezondheids Organisatie ook over de gehele wereld uitgezonden. Zo is een Nederlandse arts het hoofd van een gezondheidsmissie in Abes synië, terwijl een andere Ne derlander thans adviezen ver strekt voor de organisatie van de gezondheidszorg op het platteland van Griekenland. De Wereld Gezondheids Or ganisatie, waarin deskundigen uit alle mogelijke landen een drachtig samenwerken bij de bestrijding van ziekten, is een voorbeeld van internationale samenwerking op medisch en hygiënisch gebied, ondanks po litieke verdeeldheid. Als zoda nig laat zij zien, wat interna tionale samenwerking vermag. Het ware te wensen, dat ook buiten dit gebied van gezond heid en hygiëne een dergelijke geest van internationale sa menwerking vermag. Het wa re te wensen, dat ook buiten dit gebied van gezondheid en hygiëne een dergelijke geest van internationale samenwer king zou doordringen. J. Z. BARUCH Drie maanden hechtenis geëist tegen Rotterdamse winkelier De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft een hechtenisstraf van drie maanden geëist tegen de 55-jarige winkelier A. B. G. uit Rotterdam, aan wie was ten laste gelegd, dat hij op 3 april van het vorige jaar op de rijksweg Den Haag- Rotterdam een botsing met een Belgische tegenligger had veroorzaakt tengevolge waarvan de beide inzittenden van deze auto het leven verloren. Het was zeer druk door de tienduizenden Belgische bezoekers van de voetbalwed strijd NederlandBelgië, in Amsterdam, die naar huis terugkeerden. In de richting Rotterdam reden twee files auto's naast elkaar. Ter hoogte van Ypenborg reed G. uit de file en wilde zijn voorgangers pas seren. Volgens getuigen reed G. met onge veer honderd kilometer snelheid ver over het midden van de weg en botste tegen de Belgische auto, die in de richting Den Haag reed'. Er ontstond een enorme chaos, want ver scheidene auto's kwamen vervolgens in bot sing met de twee tegen elkaar gereden wagens. De verdachte zelf herinnerde zich van het gebeurde niets. Hij lijdt aan geheugen verlies ten gevolge van de opgelopen her senschudding. De officier van justitie meende dat de huidige getuigenverklaringen meer waarde hebben dan de verklaringen,- die direct na het ongeluk waren afgelegd. Hij achtte be wezen dat de verdachte een zeer grove ver- keersfout heeft gemaakt door bij het in halen op de linker weghelft te komen. De verdediger, mr. M. Lodder, was van mening, dat getuigen zich over het alge meen ter terechtzitting minder herinneren dan vlak na het feit. Getuigen krabbelen dikwijls terug, zei hij, maar de officier van justitie wenst hen dan altijd te houden aan hun aanvankelijk afgelegde verklaring. Nu gebeurt echter het omgekeerde, omdat de ter terechtzitting afgelegde verklaring beter in de bewijsvoering past. Mr. Lodder legde er de nadruk op dat alle getuigen in deze zaak civiele partij zijn: zij werden ook bij de aanrijding betrokken en wensen nu hun schade op iemand te verhalen. Als de Bel gen het ongeluk hadden overleefd en de verdachte zou zijn omgekomen dan hadden deze getuigenverklaringen misschien in zijn voordeel geluid. Men kan de nauwkeurig ste verklaring afleggen direct nadat men iets gezien heeft, meende pleiter, die het ten laste gelegde niet bewezen achtte en daarom vrijspraak vroeg. Op 19 april zal de rechtbank uitspFaak doen. Kamer heb meegedeeld. „Wij moeten op het ogenblik nog vasthouden aan de Rijn- IJselverdediging, totdat de Duitse divisies gereed zijn en de verdediging ook versterkt is met atoomwapens". De minister merkte op dat er geen sprake is van atoomwapens bij Duitse eenheden. Daar is helemaal niet over gesproken. Maar het schild zal ver sterkt worden met Duitse divisies en met atoomwapens. Tot die tijd zijn we aan de Rijn-IJsel gebonden en kunnen we nog niet denken aan de „forward defence". (De minister bedoelt hier waarschijnlijk: voor uitgeschoven verdediging.) Deze zal pas mogeiijk zijn als de Duitsers in de ver dediging zijn opgenomen. De opvatting, die generaal Gruenther in de mond is gelegd, is vroeger ook wel ge hoord, zo zei de minister verder, en daar hebben we altijd direct op gereageerd, om dat dit voor Nederland niet alleen onaan vaardbaar zou zijn, maar zo onheilspel lend in zijn gevolgen, dat we daar een voudig niet aan kunnen denken. Deze op vatting, aldus de minister, heerst niet meer. Generaal Gruenther heeft tijdens zijn com mando nooit deze opvatting gehad en er is nooit in enig plan rekening mee gehouden. Er is een zekerheid dat wij verdedigen aan de Rijn-IJsel, in alle plannen wordt daar mee rekening gehouden. Wij staan daar en wij blijven daar en we hopen dat we zo vlug mogelijk vooruit kunnen gaan. Van alle plannen zijn op het ogenblik tot in detail voorbereidingen gemaakt en er is niet één plan dat rekening houdt met een terugtocht naar of een verdediging van zuid-Frankrijk, midden-Frankrijk of waar ook. Er is een verdediging in de diepte, die wordt uitgebreid, die wordt voorbereid en verbeterd er is nergens een plan zoals, naar vroeger wel eens gesuggereerd is, maar schalk Juin in het hoofd zou hebben. Bij zijn bezoek aan München-Gladbach heeft de minister onlangs een bevestiging gevonden van deze opvatting. Hij heeft daar weer de operatieplannen gezien, ook in detail, en die houden bepaald rekening met de verdediging van een vaste lijn. Wij gaan niet terug en er zijn geen andere verdedigingscentra. De minister merkte in de loop van het interview nog op dat er een misvatting moet zijn geweest bij de correspondent van het Duitse blad. Het is niet mogelijk, dat generaal Gruenther heeft verklaard, wat hem in de mond is gelegd. Dat wordt ook verklaard doordat van de 49 andere jour nalisten, die op de persconferentie aan wezig waren geen enkele reactie ver nomen is. Duits journalist houdt vol De Duitse journalist Jens Feddersen, correspondent van de Neue Ruhrzeitung, verklaarde gisteren dat hij zijn weergeving van het interview met generaal Gruenther niet wenste te wijzigen. Feddersen was een van de correspon denten die onlangs in het hoofdkwartier van de NAVO werden ontvangen. Met nadruk verklaarde hij dat behalve het globaal overzicht, dat Gruenther de verzamelde correspondenten had gegeven, hij ook nog enige tijd een persoonlijk onderhoud met de generaal heeft gehad. Dit vond plaats nadat de conferentie was afgelopen en tijdens het diner dat de jour nalisten werd aangeboden. Het interview, dat de krant had afge drukt, was accuraat en hij zag geen reden er iets toe of af te doen, verklaarde hij. De Neue Ruhrzeitung zal een verklaring publiceren waarin duidelijk uitkomt dat de redactie geheel achter het interview staat zoals dat door Fedderson is weer gegeven. WASHINGTON (United Press) Tus sen Nederland en de Verenigde Staten zijn onderhandelingen over een permanente overeenkomst voor het burgerluchtverkeer begonnen. De besprekingen gaan over de lijn van de KLM tussen Amsterdam en New York, de lijn MiamiCuraqao en het verzoek de KLM-lijn Amsterdam—Montreal naar Houston in Texas en Los Angeles door te trekken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13