Artillerieduel bij Gaza kost 42 Egyptenaren het leven Onenigheid in over Algerijnse het Franse kabinet politiek Weerbericht Cairo beklaagt zich bij de UNO; Israel waarschuwt Haarlems Dagblad HAZENBERG Generaal Gruenther wil een „schild van troepen vormen" Burns doet beroep op Israel en Egypte Het woord is aan. L'Express, Mendès-France's spreekbuis lanceert scherpe aanval op Mollet "WWSbLeuwLJ En de vijand dwingen zich door opeen hoping aan atoomaanval te onderwerpen 'n TIP VAN BOOTZ Hammarskjoeld vertrokken Door geluidsbarrière Geen Sovjet-aanbieding? H. H. Bennink te Santpoort koninklijk onderscheiden Patisserie Dekkers Koud weer met neerslag Achttien gevangenen in Algiers doodgeschoten Gevechten en overvallen Vijf mei geen vrije dag voor overheidspersoneel Weer rapport 70e JAARGANG No 230 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K. 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 6 APRIL 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-1JMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 75 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct, p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK/JLRUZALEM/CAIRO (Reuter) Egypte heeft meegedeeld dat Israëlische strijdkrachten gisteren in een aanval in het gebied van Gaza 42 burgers hebben gedood en 103 personen hebben verwond. Een Egyptische woordvoerder zei dat negen Egyptische militairen verwondingen hebben opge lopen. Onder de gedode burgers bevinden zich elf vrouwen en twee kinderen; onder de gewonden 25 vrouwen en 19 kinderen. Een Israëlische woordvoerder heeft meegedeeld, dat bij de gevechten vier Israëlische militairen en twee bur gers werden gewond. Het zware artillerieduel bij Gaza heeft bijna de gehele dag geduurd. Een Israëlische woordvoerder meldde vanmorgen een nieuwe Egyptische aanval met artillerie. Egypte heeft een klacht ingediend bij de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, met het verzoek deze door te zenden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad - deze maand de Ameri kaanse gedelegeerde Lodge. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjarett, heeft de hoofdwaar nemer van de UNO in Palestina, generaal- majoor Burns, bij zich ontboden en hem gewaarschuwd voor de „ernstige gevolgen van de onophoudelijke Egyptische aanval len, indien daar geen einde aan wordt ge maakt". Hij zei dat Israel zich het recht voorbehoudt uit zelfverdediging in actie te komen. Een woordvoerder van Sjaretts ministerie verklaarde dat de minister de Egyptenaren volledig verantwoordelijk houdt voor de aanvallen en de verliezen omdat zij koppig hebben geweigerd een or der tot staken van het vuren uit te ge ven zoals de UNO heeft bevolen. Burns heeft een oproep gericht tot Egyp te en Israel om alle vijandelijkheden in het gebied bij Gaza te staken. In een com muniqué van het UNO-hoofdkwartier wordt gezegd, dat Burns er in zijn dringend verzoek aan beide regeringen de nadruk op heeft gelegd dat het van het grootste be- ADVERTENTIE Tip van Bootz, reeds de roem van de natie, Kwam opnieuw met 'n ,,TIP"-Topprestatie, Als „long-drink" gelanceerd, Heeds door ieder begeerd, Is „TIP-TONIC" thans dè combinatie! Inz. Hr. G. T., A'dam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. lang is dat de toestand langs de demarca tielijn bij Gaza onmiddellijk onder con trole wordt gebracht, ,,en dat het vuren over de demarcatielijn wordt stopgezet". Hammarskjoeld heeft aan de vooravond van zijn vertrek naar het Midden-Oosten verklaard dat hij de opdracht die hij van de Veiligheidsraad ontvangen heeft niet aanvaard zou hebben als hij niet van me ning was geweest, „dat er iets nuttigs uit voort zou kunnen komen". De Veiligheids raad heeft hem verzocht een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop Israel en de Arabische landen bestandsvoorwaarden naleven, en binnen een maand verslag uit te brengen. Op de vraag of hij stappen zou nemen inzake een eventueel wapen-embargo, ant woordde hij dat een dergelijke kwestie zeer zeker niet bij het mandaat van de Vei ligheidsraad inbegrepen is, maar dat hij het recht heeft bij de betrokken regeringen zaken te berde te brengen die een nadere studie waard zijn. Verder verklaarde hij, dat als hij op andere problemen, zoals dat van de Palestijnse vluchtelingen, in zou gaan, deze niet in zijn rapport aan de Vei ligheidsraad behandeld zouden worden. De Egyptische regering heeft de staten leden van de Arabische Liga dringend ver zocht zich op de aanstaande bijeenkomst te Cairo van de raad door ministers van Buitenlandse Zaken, en niet door ambas sadeurs, zoals aanvankelijk in het voorne men lag, te laten vertegenwoordigen. Men acht het mogelijk, dat de reis van Ham marskjoeld aan dit Egyptische verzoek ten grondslag ligt. De Egyptische voorlichtingsdienst heeft bekendgemaakt, dat niets bekend is over een Sovjet-belofte voor militaire hulp aan de Arabische landen in geval van Westelij ke militaire inmenging om een Arabisch- Israelische oorlog te verhinderen. Woens dag was in betrouwbare kringen in Damas cus vernomen, dat de Sovjet-Unie militai re, politieke en economische hulp had toe gezegd op verzoek van Syrië en Egypte. In officiële kringen te Jeruzalem is me degedeeld, dat Mosje Sjarett de „grote te leurstelling" van zijn. land uitgesproken heeft over het feit, dat Washington tot dus ver nog niet heeft geantwoord op het Israëlische verzoek om wapens. De minis ter zou dit gedaan hebben bij een onder houd met de Amerikaanse ambassadeur, Lawson, die hij woensdagavond had ont boden. In een Israëlische verklaring wordt ge zegd, dat het vuren van hedenochtend in flagrante strijd is met de wapenstilstands overeenkomst, die gisteren nog was be reikt. Het ziet er naar uit, aldus de ver klaring, dat de Egyptenaren vast besloten zijn, om een broeiende sfeer te handhaven. Men bevindt zich weer in de toestand van de laatste vier maanden, waarin de Egypti sche „dictator" weigerde zijn troepen in structies te geven om de order tot staken van het vuren van de UNO in acht te ne men, aldus de verklaring. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Otto Erich Hartleben: Niet de domheid, doch de ver waandheid der dommen kwetst ons. De Haarlemse bloemenmeisjes, die met de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, een driedaagse „goodwill"-reis door West-Duitsland maken, keren nog vandaag in Haarlem terug. Zij werden aanvankelijk tegen elf uur hedenavond op de Grote Markt verwacht, maar het zal, naar het zich laat aanzien, wel later worden. Na de grootse ontvangst in Bonn waarover wij gisteren berichtten trokken de meisjes naar Keulen. Op bovenstaande foto zien we enkele van hen met op de achtergrond de fraaie contouren van de Keulse Dom. Na Keulen was Dusseldorp aan de beurt, waar de ambassadrices van de Bloemenstad werden be groet door burgemeester Josef Gockeln. Toen de officiële ontvangst was afgelopen, kwamen de meisjes bloemen te kort om de vele voorbijgangers tevreden te kunnen stellen. In de afdeling „Aeroballistisch onderzoek" van het laboratorium van de Amerikaanse marine te White Oak (Maryland), zijn geleerden erin geslaagd foto's te maken van de sterke dubbele geluidsgolven, die als twee klappen hoorbaar worden, wanneer een vliegtuig de geluidsbarrière doorbreekt m.a.w. sneller gaat vliegen dan het geluid. Men gebruikte bij de proeven plastic-modellen van de modernste straal jagers, die volgens een geheel nieuw procédé werden gelanceerd met een snelheid, 'die iets boven die van het geluid lag. Deze foto laat zien hoe een van die modellen door de geluidsbarrière schiet. (Van onze correspondent in Parijs) ROBERT LACOSTE, de in Algiers resi derende minister, heeft gisteren een blik- sem-bezoek aan Parijs gebracht om met premier Guy Mollet te beraadslagen over noodzakelijke maatregelen op militair, so ciaal en economisch terrein in Algerije. Het belangrijkste punt van de besprekin gen was Lacoste's eis om honderdduizend man extra troepen naar Algerije te zenden, hetgeen het oproepen van een aantal klein- verlofgangers inhoudt. Het staat wel vast, dat Mollet deze eis heeft ingewilligd. Hoe wel de premier geen bijzonderheden wilde geven over het oproepen van de reservis ten, verklaarde hij dat Lacoste alle mili taire middelen ter beschikking zal krijgen om de pacificatie in Algerije te voltooien. Deze pacificatie zal door vrije verkiezingen gevolgd moeten worden. Tijdens de besprekingen werd veel aan dacht gewijd aan hervormingen op admini stratief en agrarisch terrein. De eerste, die het aanstellen van Mohammedanen in ambtelijke functies betreffen, zouden reeds op gang zijn. De tweede zullen woensdag op de agenda staan van een vergadering van de ministerraad. Op die kabinetszitting zullen vermoedelijk de meningsverschillen ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD SOLSlli: 48 A'DAM TEL 717162 ADVERTENTIE DEZE ZATERDAG AANBEVOLEN MOORKOPPEN zwaar gevuld met slagroom 25 ct. le klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ - TEL. 6479 De heer H. H. Bennink te Santpoort, die dezer dagen de n.v. Hollandsche Stoom boot Maatschappij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft verlaten, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Bennink was laatstelijk gezag voerder op de „Angolakust". Bij de Hol landsche Stoomboot Maatschappij is hij ongeveer 35 jaar in dienst geweest. ADVERTENTIE CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4Ï02 Uw speciale aandacht voor onze HAZELNOTEN PAEDGEBAKJES ƒ0.27 per stuk ALLEEN en ALLEEN Roomboter PARIJS (United Press) Alfred Gruen ther, de opperbevelhebber van de NAVO, ging donderdag opnieuw tegen de critiek in, van Nederlandse en Duitse zijde op hem geoefend, als zou hij in zijn verdedigings plan Nederland en West-Duitsland willen afschrijven. „De strijdkrachten van de NAVO", zei hij, „zullen hard en dapper vechten voor het behoud van elk NAVO-gebied, dat door een aanvaller zou worden bedreigd." Hij voegde daaraan toe, dat het idee als zou zijn legerleiding, als zij zou worden aange vallen, pas stand houden in zuid1- of west- Frankrijk „volkomen nonsens" was en dat hij „niet zulke plannen had." Gruenther heeft deze nieuwe verklaring gisteren afgelegd voor een groep van radio- correspondenten, die een bezoek aam de NAVO brachten en hij gaf daarna een dui delijke uiteenzetting van de politiek van zijn opperbevel. Hij gaf toe, dat hij nog geen waarborg kon geven, dat zijn strijdkrachten aan een ad-omvattende vijandelijke aanval het hoofd zou kunnen bieden, maar hij ver klaarde, dat hij dn drie of vier jaar, wan neer de 12 Duitse divisies volledig doel treffend zouden zijn geworden, de kracht daartoe zou hebben. Gruenther zei verder, dat het de stateg-ie van de NAVO is, een schild van troepen te vormen langs de grenzen van west-Europa, sterk genoeg om een aanvaller te dwin gen, zijn strijdkrachten opeen te hopen voor het maken van een doorbraak. Dan, ingeval van een aanval, zou de legerleiding van Gruenther de opeengehoopte vijand met atoomwapens treffen. (Wat dé vijand met zijn atoomwapens zal doen, heeft de generaal niet uiteengezet. Red.). Een artikel, dat donderdag in het week blad Rheinischer M-erkur te Keulen ver scheen, is ook van belang in dit verband. Hierin stelt generaal Gruenther nogmaals, dat het op het huidige moment nog niet mogelijk is het gehele West-Europese ge bied voor invasie te behoeden. „Wij zijn echter wel in staat ons door het overwicht in de lucht tegen aggressie over een breed front te verzetten". Generaal Gruenther schreef dat dit be tekende dat het Westen beslist niet in acuut gevaar verkeerde in de komende vier of vijf jaar tot West-Duitsland vijfhonderd duizend gevechtsklare troepen heeft. in de regering over de Algerijnse politiek nog duidelijker tot uiting komen. Twee groepen Aan de ene kant staat de groep van de minister van Defensie, Bourgès-Maunoury, die wenst dat Frankrijk een krachtdadige politiek voert, aan de andere Mendès- France, de minister zonder portefeuille, die uitermate sceptisch is over het huidige beleid. Mendès-France vreest, dat de huidige militaire actie de kloof tussen Fransen en Algerijnen steeds dieper zal maken en eist derhalve niet alleen dat het Franse bestuur in Algerije gezuiverd zal worden en dat de grootst mogelijke haast met allerlei her vormingen zal worden gemaakt, maar te vens dat reeds thans met de Algerijnse nationalisten wordt onderhandeld om een einde aan het bloedvergieten te maken. Mollet, die het in zijn hart wel met Men dès-France eens zal zijn, staat voor de moeilijke taak de partijen te verzoenen en bewandelt voorlopig een middenweg. Hij wil pas onderhandelen wanneer in weerge keerde rust en orde te houden vrije ver kiezingen de werkelijke vertegenwoordigers van de Algerijnen aangewezen zullen zijn. Scherp gesteld Zal hij daarvoor de tijd krijgen? Het weekblad „L'Express", dat in feite de spreekbuis van Mendès-France is, lanceert vandaag een scherpe aanval op Mollet. Het blad stelt dat Mollet in het zadel is ge komen op een belofte van vredes-onder- handclingen in Algerije en dat hij derhalve of dat mandaat moet uitvoeren of moet aftreden. De onenigheid in het kabinet is daarmede in de openbaarheid gekomen. Hoewel nog niet te verwachten is, dat deze al dadelijk tot een kabinetscrisis zal leiden niemand voelt er veel voor om vrijwillig de verantwoordelijkheid voor Algerije over te nemen zal zij Mollets taak toch niet vergemakkelijken. Veelbetekenend is ook dat de vergade ring van het kabinet met Lacoste, die voor vandaag was vastgesteld, niet doorgaat. Lacoste is onmiddellijk naar Algiers terug gekeerd en Mollet heeft zijn besluiten blijkbaar op eigen houtje moeten nemen. De publieke opinie in Frankrijk reageert nog steeds zeer gelaten op de komende op roeping van reservisten, waarop zij trou wens door regering en pers uitgebreid is voorbereid. Nu de lichting 1956 versneld opgeroepen zal worden en wel vast staat dat de eerste 25.000 klein-verlofgangers, die naar Algerije moeten, nog eens op zijn minst door 70.000 anderen zullen worden gevolgd, is het toch zeer goed mogelijk dat de wens van Mendès-France, met de rebel len te onderhandelen, meer en meer weer klank zal vinden. Razzia (Reuter) Agenten van de Franse con- tra-spionnage hebben te Parijs de kantoren i doorzocht van het anarchistische weekblad „Le Libertaire" en een drukkerij. Zij na- men documenten in beslag, doch verricht- ten geen arrestaties. De razzia geschiedde op grond van een artikel in het Wetboek van Strafrecht, dat is gericht tegen hande lingen, die het moreel van het leger kunnen schaden. Volgens de politie zijn geheime vlugschriften in genoemde drukkerij ver vaardigd. De Franse politie doorzocht ook de drukkerij van het Trotzkystische week blad „La Vérite" en nam de editie, die van daag zou verschijnen, in beslag. Deze bevat artikelen over wreedheden, die Franse troepen in Noord-Afrika zouden hebben bedreven. Leiders van Syrische politieke partijen hebben de Arabische Liga verzocht, Frank rijk te boycotten uit protest tegen het Franse beleid in Algerije. Zij vragen de organisatie, Algerije „moreel en materieel" te steunen en Frankrijk economisch, poli tiek en cultureel te boycotten. De Liga zou voorts andere Afrikaanse en Aziatische landen moeten benaderen met het doel de Algerijnse kwestie bij de UNO aanhangig te maken. De politieke commissie van de Arabische Liga komt zaterdag in Cairo bijeen. Syrië heeft, volgens officiële zegslieden, bij de leden van de NAVO een protest in gediend naar aanleiding van de door de raad van de NAVO gegeven toestemming aan Frankrijk om in Algerije gebruik te maken van zijn NAVO-troepen. De Syri sche regering betoogt dat de NAVO-raad zich door deze beslissing schuldig maakt aan medeplichtigheid met Frankrijks „ag- gressieve daden tegen het Algerijnse volk", aldus verneemt UP in Damascus. DE BILT; De depressie, die gisteren in ons land re-gen en sneeuw hracht, is thans boven Italië aangekomen waar ze vanmor gen regen- en hagelbuien veroorzaakte, plaatselijk vergezeld van onweer en zware windstoten. Achter de depressie draaide in onze omgeving de wind naar noord-west tot noord, waardoor regen-, sneeuw- en hagel buien van de Noordzee het 1-and binnen dreven. Bij opklaringen tussen de buien trad een sterke uitstraling op, die de tem peratuur de afgelopen nacht op vele plaat sen weer tot beneden het vriespunt deed1 dalen. In noordwest-Duitsland meldden sommige stations minimumtemperaturen van min vijf graden. De laagste tem peraturen in Europa werden gere gistreerd in noord-Zweden en in Finland waar het vannacht plaatselijk mee-r dan 20 graden vroor. Ook de komende nacht zullen er i-n ons land flinke opklaringen voor komen zodat opnieuw op zware nachtvorst moet worden gerekend. Bij IJsland- is een nieuwe depressie gelegen, die m-orgen het weer zal gaan beïnvloed-en. Het neerslag-gebied van d-e depressie zal waarschijnlijk eerst later op de dag ons land berei-ken. ALGIERS (United Press en Reuter) Franse gendarmes hebben 18 gevangenen doodgeschoten, die probeerden te ontvluch ten tijdens een aanval die rebellen deden op een buitenpost in het Kabylen-gebied. Toen de rebellen de voorzijde aanvielen van de 120 km ten zuidoosten van Algiers gelegen gendarmeriepost, probeerden de gevangenen die er allen van verdacht werden rebellen te zijn via de achter muur weg te komen. De gendarmes schoten 18 gevangenen neer. Zeventig Algerijnse rebellen zijn woens dag in gevechten met Franse veiligheids troepen gesneuveld. Aan Franse zijde vie len drie doden. De verzetslieden hebben in de afgelopen 24 uur tien landslieden om het leven ge bracht. Algerijnse opstandelingen hebben don derdagavond na-bij Ne Ours, in west-Alge- rije, zeven vrachtauto's in een hinderlaag gelokt en ze daarna in een ravijn gekanteld'. De inzittenden werden met machinegewe ren beschoten. On-gevier tien kilometer buiten Algiers is een Franse vaandrig er in geslaagd1 een 'hoeveelheid, wapens van 132 machinepisto len, 140 pistolen en enkele kisten ammuni tie te stelen. De vaandrig had het bevel over een kon vooi en de wapens bevonden zich in een van de -auto's. Hij dwong de chauffeur uit de colonne te rijden en dekking te zoeken in een bosje. Daar werd1 de chauffeur neer geslagen en geboeid e-n de wapens werden weggevoerd. Men neemt aan, d-at zij be stemd zijn voor de opstandelingen. De vaandri-g zou d-e leider van een communis tische cel zijn. De alarmtoes-tand: is afge kondigd. Aan de centrale commissie voor Georga niseerd Overleg heeft de regering haar be sluit meegedeeld, op 5 mei aanstaande, Be vrijdingsdag, aan het rijkspersoneel geen vrijaf te geven. De Stichting va-n de Arbeid1 heeft destijds geadviseerd de 30ste april, de verjaardag van Koningin Jul-iana, als Nationale Feest dag te bestempelen omdat de vijfde mei niet voldoende „aansloeg". Verleden jaar heeft het overheidspersoneel echter wel vrij gehad in verband met de 10-jarige herden king onzer bevrijding. De dertigste april is, zo lan-g Koningin Juliana regeert, steeds voor het overheidspersoneel een vrije dag geweest. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- M •óf d Neerslag ln mm. toestand -ö iï I Helsinki onbewolkt zzo -10 2 Stockholm zwaar bew. ono -3 2 Oslo onbewolkt windstil -6 0,1 Kopenhagen zwaar bew. nno -1 0 Aberdeen zwaar bew. nw 0 1 Dublin zwaar bew. nnw 0 1 Londen geheel bew. wnw 0 Amsterdam hagelbui nnw 0 5 Brussel sneeuwbui wnw 0 8 Parijs licht bew. nw 2 2 Bordeaux zwaar bew. nnw 8 0,4 Grenoble zwaar bew. nw 4 12 Nice onbewolkt nw 11 0 Berlijn motsneeuw nw 0 2 Frankfort onbewolkt nw 1 3 München sneeuw wnw -1 7 Zürich nevel zw ■1 7 Genève sneeuwbui nnw 2 3 Locarno onbewolkt ozo 1 Wenen nevel nw 1 0,3 Innsbruck sneeuw windstil 0 4 Rome zwaar bew. windstil 9 3 Den Helder sneeuwbui kracht, n 2 4 Ypenburg n.sl. op afs-t. mat. nn'W 2 5 Vlissingen licht bew. zwak. nw 1 5 Eeld-e licht bew. mat. nnw 0 1 De Bilt half bew. mat. nw 0 4 Twente licht bew. zw. wnw -2 3 Eindhoven sneeuwbui m. wnw -1 3 Vlv. Z.-Limb. licht bew. ma-tige w -1 6 Neerslag laatste 24 uur. tOOOnococryiTYYyDrvooocxxxxxDrxTOOoconcccocooorrYDorvv^ooooooco Kapitein C. Visser van de „Nieuw Amster dam" is donderdag na zijn laatste reis als gezagvoerder met pensioen gegaan. Eenen veertig jaar was hij in dienst van de „Hol land Amerika Lijn". Hier zien we hem bij zijn schip in Rotterdam. WEER ZWARE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen maar later weer toenemende bewolking. Plaatse lijk wat regen of sneeuw. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. 7 april Zon op 6.04 uur, onder 19.26 uur. Maan op 4.16 uur, onder 15.34 uur. Maanstanden 11 april 3.39 uur: nieuwe maan 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 25 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 april Hoog water: 0.13 en 12.49 uur. Laag water: 7.47 en 20.41 uur. Zaterdag 7 april Hoog water: 1.25 en 13.47 uur. Laag water: 8.59 en 21.38 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1