Papierfabriek voelt zich bedreigd door tweede Noordzeekanaaltunnel Jan Visser: schilder van zee, bloemen en mensen Hiversum won de GOT A-beker en heeft hem nu bijna definitief Gemeente Velsen meent, dat studiecommissie de tegenstrijdige belangen tegen elkaar moet afwegen Wie eindigt bovenaan en wie onderaan in de derde klasse? Zondag expositie van eerlijk werk bij Hoogovens AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM Haven voor Hoogovens en PEN een der knelpunten ZATERDAG 7 APRIL 1956 13 Nieuwe kustvaarder Tankschip „Astrid Naess" te water gelaten TAXI NODIG? - BEL 5000 Leert goed Kapitein van de „Arcturus" schuldig verklaard aan stranding Veteranen in actie Produktschap Vis en Visprodukten Vismeelfabrieken ook onder Produktschap voor Veevoeder Burgerlijke Stand van Beverwijk Havencomplex Wegverkeer Bruisend slotbal in Beverwijk sloot inter-gymnasiale af Bedrijfschap Groothandel in vis Sport, verkeer en Julius Onderzoek naar het vergaan van de „Constant" Voor de liefhebbers van degelijk werk is er thans bij de Hoogovens en aangesloten bedrijven een voortreffelijke tentoonstel ling ingericht. In de cantine van Walserij Oost is het werk opgehangen van de be kende schilder JanVisser de „Haar lemse Visser" dat ongetwijfeld de brede belangstelling zal hebben van allen, die het vakmanschap in de eerste plaats stellen. De tentoonstelling is zondag a.s. van 2-5 uur voor allen kosteloos toegankelijk. De Haarlemse schilder Jan Visser (74) is in Alkmaar geboren, als zoon uit een geslacht van zee-officieren, en wellicht is daaruit zijn hartstochtelijke liefde voor de zee te verklaren, die hem tot een schil der van dit eeuwig wisselende element heeft gemaakt. Een bij de geboorte meegekregen voet ongemak, dat menigeen het leven moeilijk te aanvaarden zou hebben gemaakt, ver mocht niet zijn energie te verslaan. Hij is als lithograaf begonnen, als leer ling van Gabein bij de toenmalige Haar lemse Kunstnijverheidsschool op de Dreef. Vervolgens werkte hij jarenlang als gra veur-tekenaar bij de drukkerij Enschedé, totdat hij zich bewust werd, dat de machine het kunstenaarsschap dreigde te verdrin gen. Hij volgde de weg, die qua aanleg en persoonlijkheid voor hetm de enige moest zijn: Visser werd kunstschilder. In de jaren van de eerste wereldoorlog j verschenen zijn tekeningen in De Notekra- ker en vaak werd hij er in die tijd mee i vereenzelvigd. Toen zijn invaliditeit hem toestond om zonder hinder te zwerven langs Neerlands smalle kusten, toen kon J a n V i s s e r zijn aangeboren liefde tot de zee uitleven. Soms tot zijn middel in het water staande om zijn onderwerp te „beleven" bracht hij de voortdurende wisseling van kleur en as pect, die de zee ook voor ons zo'n boeiend beeld maken, op het doek. Wij zien van hem zeegezichten, die voor het oog vast houden, hetgeen in werkelijkheid een wis seling is van kleuren, tekening, vormen en sfeer. Was het in het begin- het vreugdevolle impressionnisme, dat zijn schilderijen ken merkte of de juichkreet van het luminisme, de ontwikkeling der jaren bracht hem eerst naar het naturalisme, en de noodzakelijke inkeer naar een vergeestelijking hiervan, die soms de indruk van een symbolisme maakt. JanVisser heeft zich, toen hem ^oor het terugkomen van de invaliditeit het schilderen van de zee niet meer mogelijk ■was, gewend tot flora's kinderen en tot de mens zelf, en zijn onderwerpen getuigen van hetzelfde zoeken naar de intrinsieke waarden, als voorheen zijn andere schilde ringen. Een onbewuste ironie valt er dan in zijn portretten waar te nemen, de milde ironie van de oudere mens, die zijn mede mens liefheeft. Want JanVisser is een idealist, die zich vóór alles positief instelt en ver van de veroordeling is. In de loop van zijn schildersleven heeft Jan Visser talloze malen geëxposeerd, o.a. in het Frans Hals Museum te Haarlem. Zijn oeuvre omvat niet alleen schilderijen, maar ook tekeningen en litho's. Hij is thans directeur van de Vrije Haar lemse Schildersschool. Op de Eems is de proefvaart gehouden met de kustvaarder „Thalassa" groot 670 d.w.t., eigenaars de heren J. en J. A. Hoff te Delfzijl. Deze proefvaart droeg een bij zonder karakter, daar de „Thalassa" de eerste kustvaarder is die te Appingedam op de nieuwe scheepswerf „Appingedam" werd gebouwd en het schip voorzien is van een te Appingedam vervaardigde 6- cilinder motor. De 13-jarige Astrid Naess, dochter van een der directeuren van de Amerikaanse scheepvaartmaatschappij „Naess Shipping Company" te New York heeft de doop plechtigheid verricht van het naar haar genoemde motortankschip „Astrid Naess", dat bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam in aan bouw is. Dit tankschip zal onder Nederlandse vlag gaan varen voor de Nederlandse dochter maatschappij van de Amerikaanse rederij, de Nederlandse Norness Scheepvaartmaat schappij N.V. te Amsterdam. De „Astrid Naess" is het eerste schip van een serie van vier, die bij de NDSM gebouwd zullen worden. De waterverplaat sing van het schip bedraagt 32.840 ton, de lengte 187,350 meter, de breedte 23.320 me ter en de holte 12,975 meter. De machine- installatie, een achtcilinder dieselmotor, zal het schip een snelheid van 15 knopen geven. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 - Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550- 6200 Grace Kelly - „bruid van het jaar" - gefotografeerd op de valreep van de „Constitu tion", het schip, dat haar naar Monaco zal brengen, waar zij over twee weken met prins Rainier zal trouwen. Overeenkomstig het verzoek van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart heeft de Raad voor de Scheepvaart kapitein T. V. schuldig verklaard aan de stranding van de kustvaarder „Arcturus" op het eiland Ilha de Maio (Kaap Verdische Eilanden) en heeft besloten zijn diploma 'in te trekken voor de tijd van drie weken. De „Arcturus," een der kustvaarders die de oceaan oversteken en de grote Zuid- Amerikaanse rivieren bevaren, is in de nacht van 15 op 16 juni van het vorig jaar op weg van Montevideo naar Las Palmas op het strand van Ilha de Maio gelopen en heeft drie weken vastgezeten.. Bij deze stranding is een deel van de lading ver speeld. Toen het schip los kwam moest het zes weken in het dok voor reparatie. Kapitein W. had de hondewacht overge laten aan de stuurman, die een gegist be stek had opgekregen. Tegen half drie ging de stuurman naar de kaartentafel om te zien of hij volgens het gegiste bestek het eiland al gepasseerd was. Toen hij weer op keek liep het schip op het strand. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, was van mening dat onder dergelijke omstandigheden het naderen van'het eiland de kapitein zelf op de brug had moeten zijn. Hij achtte ook de stuurman medeschuldig aan de stranding. De raad sprak echter ten aanzien van de stuurman het „onschuldig" uit. De voetbalvereniging „IJmuiden" wil de volgende maand een veteranen-toernooi organiseren, waarvoor alle in de gemeente Velsen gevestigde voetbalverenigingen een uitnodiging ontvingen. Het ligt in de be doeling de deelnemende elftallen op dins dag- en vrijdagavond een halve competitie te laten spelen. Gerechtigd tot deelname zijn alleen spelers van 35 jaar en ouder. Voor DEM is zondag ingelast de uitwed strijd tegen Zaandijk. Het zal de Beverwij- kers zeker niet meevallen om, zoals ze zulks op eigen terrein deden, beslag op beide punten te leggen, want de Zaankanters moesten tot dusver nog maar in één bezoe kende vereniging, nj. Hollandia, hun meer dere erkennen. ECHTPAAR ROB LEIDT BIJ UTD De IJmui dense bridgeclub UTD speelde deze week voor de onderlinge competitie. De stand aan de kop is thans (in percenten): 1. Rob en echtg. 506.76; 2. MullerVan Olst 484.24; 3. KlinkenbergKorver 472.01; 4. Ten BroekeHandgraaf 465.15; 5. Schoen Koelemey 456.53. Tot slot van het GOTA-festijn werd er gisteravond in het Kennemer Theater een avond gehouden, die aangekondigd was als „slotbal", doch beter als „bal zonder slot" zou kunnen worden genoemd. Het feest begon om even over half negen, toen de controleurs tot de ontstellende ontdekking kwamen, dat de zaal reeds meer dan vol was en het maar mensen met kaartjes bleef stromen. Een zeer scherpe selectie zorgde er voor, dat er geen ongenodigden binnen kwamen, maar de zaal was dermate vol, dat er in twee of meerdere ploegen gedanst moest worden, waarmee de heer J. Mulder, die deze avond als balleider fungeerde, echter niet veel moeite had. De ministers voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken hebben de Tweede Kamer een nota gezonden naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot instelling van een Produktschap voor Vis en Visserij- produkten en opheffing van het Bedrijf schap voor Visserijprodukten. De ministers delen mede, dat de voor gestelde bestuurssamenstelling overeen komt met die, welke de Sociaal-Econo- ZOWEL TEGEN HET STREEKPLAN als tegen het uitbreidingsplan der gemeente Velsen voor het noordelijk deel van haar gebied heeft de directie van de Velsense papierfabriek ernstige bezwaren ontwikkeld: de nieuwe wegen, die door de aanleg van een tweede verkeerstunnel benoorden het kanaal moeten worden aangelegd zul len een deel harer fabrieksterreinen doorsnijden. Deze grond is in gebruik bij de fabriek, maar behoort toe aan het rijk, dat het in erfpacht aan Van Gelder afstond. Er komen op dit knelpunt in streek- en uitbreidingsplan dus drie elementaire zaken met elkaar in botsing: havenplannen, verkeersbelangen en industriële wensen. Het conflict speelt zich weliswaar af op een zeer beperkt terrein, maar niettemin is het ernstig genoeg om terdege te worden overwogen. Daarbij dient bedacht te worden, dat de toekomstige situatie nu nog maar globaal bekend kan zijn, zodat het afwegen van de verschillende hier tegenstrijdige belangen plaats heeft gehad zonder feite lijke kennis van de verschillende details. Mocht er op die grond een beslissing wor den genomen, zo meent thans het gemeentebestuur van Velsen, dan is de kans niet gering, dat er onherstelbare schade wordt toegebracht aan één of meer in het geding zijnde belangen en een evenwichtige planologische maatregel op dit stukje grond vereist dan ook bepaald een diepere kennis van zaken. En daar deze kwestie dringt en men niet te lang op de toekomstige ontwikkeling kan wachten heeft de gemeente de kwesties, waar het hier om gaat gerangschikt en daaruit de conclusie getrokken, dat er een breed opgezette studiecommissie nodig zal zijn om tot een aanvaardbare oplossing te komen. aanleggen, zulks zonder storing van het pontverkeer; op welke termijn dient met de aanleg van de verkeerstunnel te worden gerekend en welke zullen de afmetingen van deze tunnel moeten zijn; in hoeverre mag worden verwacht, dat een verbetering van de weg over de sluizen de behoefte aan een tweede verkeerstunnel naar een verdere toekomst zal verschuiven en in het bevestigende geval, welke uitgaven ter verbetering van de overgang over de slui zen zijn dan in dat verband gerechtvaar digd; mag worden verwacht dat de hydro- Het streekplan en het uitbreidingsplan zijn op dit punt echter volledig met elkan der in overeenstemming, maar Van Gelder stelt, dat de tunnel veel beter en zonder schade te doen, aan de westzijde van de geprojecteerde pontverbinding kan wor den getraceerd. Hiermede kan door de gemeente (en door zien ten westen van het als wegverbinding bestemde terrein in het uitbreidingsplan een nieuwe haven is geprojecteerd, welke zal moeten dienen voor de aanvoer met zeeschepen van grondstoffen voor de hoog ovens en nevenbedrijven en van brandstof fen voor de P.E.N.-centrale. Het plan voor deze haven is door de rijkswaterstaat en de hoogovens ontwikkeld en dienovereenkom stig in het uitbreidingsplan opgenomen. De thans gelegde bestemmingen ingevol ge het streekplan en het uitbreidingsplan mische Raad in overeenstemming met de de KNHS) niet worden ingestemd, aange betrokken bedrijfsgenoten heeft aanbevo len. Bij het uitbrengen van zijn advies heeft de raad zich laten leiden door over wegingen, die enerzijds de juiste verhou ding tussen de vertegenwoordiging van de verschillende geledingen betroffen en an derzijds de noodzaak aan iedere geleding een zodanig aantal zetels toe te bedelen, dat met de differentiatie binnen de ge ledingen voldoende rekening wordt ge houden. De omstandigheid, dat rekening moest worden gehouden met het bestaan van zeven verschillende sectoren op het ge bied van de visserij, gaf aanleiding tot het voorstellen van een vertegenwoordiging van tweemaal zeven zetels (voor onder nemers en werknemers) voor de geleding van de visserij. Dit heeft uiteindelijk ge leid tot een totaal aantal bestuursleden van 28, op grond van de overweging van de Sociaal-Economische Raad, dat aan de overige bij het produktschap betrokken groepen te zamen evenveel zetels als aan de visserij dienden te worden toegekend. Met deze zienswijze hebben alle betrokken organisaties zich verenigd. Met betrekking tot de wenselijkheid om de vismeelfabrieken behalve onder het Produktschap voor Veevoeder ook onder het Produktschap voor Vis en Visproduk ten te doen ressorteren, wordt erop ge wezen, dat alle bij de vissector betrokken groepen en met name ook de vismeel fabrieken zelf zich tijdens het overleg, dat aan het uitbrengen van het advies van de Sociaal-Economische Raad is vooraf gegaan, ermede hebben verenigd, dat die fabrieken ook onder het Produktschap voor Vis en Visprodukten zouden ressorteren. Ook onder het Organisatiebesluit Voedsel voorziening 1941 ressorteerden deze fabrie ken zowel onder het Bedrijfschap voor Vis serijprodukten als onder het Bedrijfschap voor Veevoeder. GEBOORTEN: Inerid, d. van C. H. de Gel der en W. J. van Weelij; Clemens G. M., z. van A. F. Gjertsen en H. T. M. Vermeulen; Petronella M.. d. van N. M. Koning en C. J. Buijs: Petnis E., z. van J. Adema en C. Len- sen: Comelis C. J.; z„ van Ch. J. Schoo en S. H. Ulehake; Petrus P., z. van J. van de Vors- tenbosch en A. Gelton: Clara, d. van W. Snijders en D. Hamersma: Alida J. M„ d. van iHnivrin en i'. ixaiiicLiMJia, ztlJiuicj u. ivj.., v n 11 doen met meer dan m principe de drie be- den Bos en Th. J. Dijkman: Lukas, z. van H. langen naast elkaar stellen. In het alge méén kan zulks ook wel voldoende zijn. Hier ligt het geval echter anders. In exten- so moet de noodzaak van de drie ontwik kelingen, kwalitatief en kwantitatief, dui delijk aan de dag treden, wil he"t mogelijk zijn om op verantwoorde wijze stedebouw- kundige maatregelen te treffen. De vragen waar het in eerste aanleg om gaat zijn de volgende: de noodzaak van de haven voor zeesche pen ter plaatse en niet elders; voor welke bedrijven moet de haven los- en laadge- legenheid verschaffen; welke grondstoffen dienen te worden verladen; welke omvang moeten de bijbehorende terreinen en em placementen innemen; op welke grootte van zeeschepen dient te worden gerekend; welke nautische eisen moeten aan de haven worden gesteld en welke is hun invloed op de vormgeving daarvan. welke ruimte is noodzakelijk voor de ontwikkeling van een goede pontverbin ding; welke ruimte moet gereserveerd worden naast de pontverbinding om te zijner tijd een verkeerstunnel te kunnen van der Molen en J. J. Kiers; Afra M„ d. van A. I. Tervoort en M. C. Koper; Gerard J., z. van Braams en P. K. Stapper. ONDERTROUWD: P. J. v. d. Wijst en P. M. •Takobs; C. P. van Lieshout en M. E. Comis: J. v. Driessen en T A. van de Capelle: A. C. Leering en A. M. Th. Aardenburg; P. M. Persiin en A. E. van Lieshout. GETROUWD: J P. Duin en A. P. Hand- graaf: E. P. Kaarsemaker en M. A. J. Krab be; J. J. Eijkin-g en A. G. W. Helmond: P. A. P. van Noort en J. M. Wester; D. Kok en J. G. Verheijden; H. T. de Ruiter en M. Zon neveld. OVERLEDEN: E. C. Scholts, 80 j.: G. Uit slag, 55 j., gehuwd met H. Hommes; P. Zwik- ker, 80 j., wed. van M. Crok; J. van Riems dijk, weduwe van L. Korpel, 90 j. BILJARTCOMPETITIE In de biljartcompetitie van het district Haarlem boven het Noordzeekanaal werden deze week de volgende wedstrijden gespeeld: Afd. I: De Zon 1Vosje 1 44; Sehey- wijck 2Scheywijck 1 2—6. Afd. II: Scheyweijck 3Vosje 2 44; Vosje 4Scheywijck 5 44; De Zon 2 Excelsior 1 42. Afd. III: Vosje 3Excelsior 2 62. Afd. IV: Excelsior 3Parkzicht 62. VEILING OM 10 UUR In verband met receptie der veiling „Ken- nemerland", ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, begint de veiling maandag om 10 uur. XXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOCXXXXXXXXXX>DOCXX©<XXXXXXXXXXQOOOO Zoals wij reeds konden meedelen in een bespreking van het nieuwe ontwerp- uitbreidingsplan voor Velsen-Noord is er van de zijde van de directie der papierfabriek Van Gelder Zonen verzet gerezen tegen de aanleg van de nieuwe pontverbinding na het gereed komen van de tunnel tegenover de papierfa briek. Tevens heeft men zich van die zijde reeds thans verweerd tegen de 8 aanleg van een eventuele tweede ver- g 8 keerstunnel omdat zowel de aa.n- en 5 afvoerwegen voor het nieuwe veer als 8 die voor de secundaire tunnel een stuk R van het fabrieksterrein van VGZ zou- den doorkruisen. Van Gelder zou dan ook liever zien, dat de tunnel en de j pont meer westelijk komen, maar daar hebben Hoogovens en de gemeente Velsen dan weer bezwaar tegen, omdat hiermee een plan voor de aanleg van een haven voor zeeschepen in de knel g komt. 8 In bijgaand artikel, gebaseerd op het bezwaarschrift van de fabrieksdirectie van Van Gelder en de objectieve op vatting der gemeente Velsen gaan wij dieper in op de argumenten en tegen argumenten, welke nu reeds rond deze kwestie in stelling zijn gebracht. «J COOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXOOOOOOOCXOO logische bezwaren, verbonden aan de even tuele tunnelbouw, zijn te overwinnen. wat is het meest gunstige ontwikkelings plan voor het bedrijf van Van Gelder Zonen; welke noodzaak is er voor occupa tie van voor weg bestemde gronden; welke variantoplossing voor het bedoelde plan zijn er op te stellen voor het geval er niet kan worden gerekend op de beschikking over de gronden: bestemd voor weg, voor spoorweg bij uitvoering van het omleg gingsplan en voor gemeentelijke haven c.a., zulks zowel van ge.val tot geval, als in combinatie; is het verantwoord c.q. nood zakelijk te rekenen op beschikbaarstelling van ontwikkelingsmogelijkheden voor Van Gelder Zonen n.v. op terreinen tussen de tunnels te Velsen en het Zijkanaal A ten koste van in het streekplan voor verkeer te water c.a. bestemde terreinen. Het was een werkelijk feest, de meisjes elkaar de loef afstekend met mooiere, lan gere en doorzichtigere japonnetjes, de jon gens (gisteravond „heren" genaamd) over het algemeen in stemmig zwart of in sport- ensemble, luidruchtiger dan ooit, omdat het einde in zicht was, dansend en soms zeer voorzichtig schuifelend met en langs elkaar. De muziek was er naar, dat de stemming opperbest bleef; de naam van de band al- Ueen al had bij de honderden aanwezigen reeds een bekende klank, zodat het succes van „the down town jazz band" onder lei ding van Roefi Hueting te voren reeds verzekerd was. Een goed idee was het van de GOTA- commissie om Chiel de Boer uit de nodi gen, die kwam meedelen, dat hij Parijs even amusant vond als Beverwijk (al was hij met de IJmond-geografie wel lichtelijk in de war), Parijs had dan wel zijn Fo lies, Beverwijk was toch ook niet te ver smaden met zijn Velserend en een badhuis! Chiel vond het alleen zo typerend, dat juist diegenen de Folies gingen zien, die hier te genstanders van „gemengd zwemmen" wa ren. Door een razend tempo in zijn bekende woordspelingen te leggen, kon de artist zijn publiek bezig houden, al was hij soms een ietsje te pikant in zijn toch wel zeer fijne humor. Dini van Amstel, die een paar liedjes bracht, en op zeer goede wijze, kon de aandacht van de jongelui niet geheel vangen, zodat het enigszins rumoerig in de zaal bleef, waardoor de pointe verloren ging. Uitslagen Inmiddels was er een bepaalde spanning, want de uitslagen van de GOTA en de prijswinnaars waren nog niet bekend. Die konden eerst na ruim vijf uren ingespan nen rekenen tegen middernacht worden ge publiceerd, zodat het dansen en het joelen welkome afleidingen waren. Onder luid gejuich kon de praeses van de GOTA-commissie, Noud Ingen Housz, te twaalf uur de prijzen gaan uitreiken. Hij deed dit met een kort praatje, waarna het GOTA-feest voor dit jaar werd afgesloten. Een leerlnig van het Rotterdamse gymna sium, één van de 22 gymnasia met ruim 450 deelnemers, bedankte het GOTA-be- stuur voor hun vele werkzaamheden en de puike organisatie. De spreker roemde de gastvrijheid rondom de IJmond en hij hoopte, dat op dit tweede lustrum besloten zou worden, om voorlopig te trachten het vierde lustrum te behalen. GOTA-beker De wisselbeker, de zogenaamde GOTA- beker. ging dit keer weer naar Hilversum, voor de tweede achtereenvolgende maal en Verordening voor visaankoop in IJmuiden goedgekeurd Het bestuur van het bedrijfschap voor de Groothandel in Vis en aanverwante be drijven heeft in het gebouw van de So ciaal-Economische Raad zijn tweede open bare vergadering gehouden. Mededeling werd gedaan van het feit, dat het bestuurslid de heer P. J. van Baarle zijn functie had neergelegd en dat in zijn plaats tot bestuurslid was benoemd de heer C. L. A. van Kuilenburg met als plaats vervanger de heer R. Laan jr. Beide heren zijn benoemd door de algemene bond „Mer- curius". Zij hebben hun benoemingen aan vaard Ingekomen was een verzoek tot het doen van vier voordrachten voor bijzondere leden in het college van beroep voor het bedrijfsleven. Voorgedragen werden de he ren F. R. Ommering en A. Molenaar. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd nog twee andere voordrachten hieraan toe te voegen. Besloten werd aan het provinciaal be stuur van Zuid-Holland voor benoeming in de PTT-kamer voor 's-Gravenhage voor te dragen de heer G. Hameetman. Vervolgens kwam aan de orde de con cept-verordening voor aankoop van vis te IJmuiden 1956. Deze verordening werd aangenomen met 15 stemmen voor en 2 tegen. Hierna kwam aan de orde een nota van het dagelijks bestuur inzake de samen stelling van de bijzondere commissies voor verschillende sectoren van de bedrijfstak. Het instellingsbesluit van het bedrijfschap schrijft namelijk de benoeming van derge lijke commissies bindend voor. Aan de hand van deze nota werd besloten een advies uit te brengen aan de organisatie commissie van de Sociaal-Economische Raad. MARKTBERICHT Spinazie 5576; waspeen 1354: witlof 35—72; rabarber 2791; prei 34—93: radijs 1222; sla 1425; rode kool 621; witte kool 8—25; peen 6—12; sjalotten 15—23. In de 3de klasse B in de voetbalcompeti tie zijn er nog twee clubs, die voor de bo venste plaats in aanmerking komen, n.I. Wijk aan Zee en Vitesse. Deze twee clubs voeren al weken lang een hardnekkige strijd om de begeerde titel. Ongetwijfeld staan de Wijk aan Zeeërs met hun 30 pun ten uit 17 wedstrijden er belangrijk beter voor dan de Vitessenaren met 29 punten uit 18 wedstrijden, maar er kan in de res terende wedstrijden nog veel gebeuren. Bovendien ontvangt Vitesse de bad- plaatsmensen nog op eigen terrein! Het zou helemaal niet vreemd zijn, als deze ont moeting van doorslag gevende betekenis was. Wijk aan Zee speelt verder nog uit tegen RKAFC en Alcmaria Vietrix en thuis alweer tegen twee Alkmaarse clubs, n.I. RKAFC en de Alkmaarse Boys. De Castricummers resten behalve de thuiswedstrijd tegen Wijk aan Zee nog drie ontmoetingen, n.I. uit tegen ADO en op eigen terrein EHS en Kinheim. De onderste plaats Voor de onderste plaats komen praktisch gesproken nog drie clubs in aanmerking, n.I. Kinheim met 6 punten uit 16 wedstrij den, RKAFC met 6 punten uit 15 wedstrij den en CSV met 7 punten uit 15 wedstrij- r.Inderdaad staan de Velsenaren er het slechtst voor, maar wat voor de definitieve bezetting van de bovenste plaats geldt, is ook hier van toepassingMet nog zes résp. zeven wedstrijden voor de boeg is nog van alles mogelijk. Het door bovengenoemde clubs nog af te werken programma ziet er als volgt uit: Kinheim: Thuis: CSV en ADO. Uit: EHS Terrasvogels, Vitesse en RKAFC. RKAFC. Thuis: Wijk aan Zee, CSV, ADO Kinheim en Velsen. Uit: Wijk aan Zee en Terrasvogels. CSV. Thuis: Terrasvogels, HSV, Velsen en Alcmaria Vietrix. Uit: Alkmaarse Boys RKAFC en Kinheim. voor de vierde maal in totaal, zodat Hil versum nog slechts eenmaal beheoft te winnen om hem definitief in bezit te krij gen. Ook de hocekybeker ging naar Hil versum. De zwembeker was voor Alkmaar, atletiek voor Utrecht (Stedelijk), tennis eveneens voor Utrecht (Stedelijk) met slechts 1 punt voorsprong op Hilversum, en de volleybalbeker was voor het Vos- sius Gymnasium te Amsterdam. Enkele uitblinkers kregen nog een persoonlijk aandenken in de vorm van een medaille. De totaal-puntentelling, die onder leiding van Wim Lotgering met behulp van een electrische rekenmachine was uitgewerkt, leverde het volgende resultaat op: 1. Hilversum, 272.7 pnt; 2. Amsterdam- Vossius, 247.37 pnt; 3. Groningen, 222.60 pnt; 4. Alkmaar 196.46 pnt); 5. Utrecht (Sted.) 180.85 pnt. Velsen bekleedde de elfde plaats met 133.36 punten, maar dit werd goedgevonden, omdat het een klein gymnasium is en de organisatie van de gehele GOTA zeer veel tijd in beslag had genomen. Tot half drie bleef het jolige gezelschap dansend bijeen, vandaag gaan ze allemaal weer naar hun woonplaatsen terug, terug ook naar hun studie, die eigenlijk een lan gere vakantie niet toestaat, omdat binnen kort de examens weer voor de deur staan. De paar belangstellenden, die gister avond naar de bovenzaal van het Rex- theater geklommen warén in de stille hoop, dat de aangekondigde heer Julius in zijn causerie over „Sport en Verkeer" - twee onderwerpen, die overigens ietwat vreemd tezamen gewaaid leken te zijn - belang wekkende zaken uit de doeken zou doen, hebben elkaar menigmaal in stomme ver bazing aangekeken tijdens deze meest vreemde bijeenkomst, die er sinds lange tijd in Velsens bewogen historie is voor gevallen. Met alle waardering voor de ongetwij feld goede bedoelingen, die de heer Julius voornoemd, een vermoedelijk hardwerkend en idealistisch Hoogoven-arbeider bezielen, moet het ons toch van het hart, dat de klinkende munt, waarmee na afloop de zaalhuur voldaan moest worden alsmede het geld, dat er aan propaganda voor deze onzinnige avond is uitgegeven, beter bij het Leger des Heils of de Bond Zonder Naam terecht had kunnen komen, omdat het doel van deze genootschappen ten minste volkomen duidelijk geacht moet worden. De heer Julius heeft in een bijzonder on begrijpelijk betoog pogen aan te tonen, dat er iets fout is in de sport en dat er veel fout is in het verkeer. Voorzover wij hem hebben kunnen verstaan en volgen - want dit was geen sinecure - deed hij dit alles in het belang dezer beide beschavingsvor men. In hoeverre echter de sport en het verkeer gediend zijn met een „causerie", die nergens heen leidde en nergens van uit ging, is ons niet geheel duidelijk, net zomin als de probleemstelling en de aan de avond verbonden „prijsvraag" helder tot ons zijn doorgedrongen. Aan de mismoedige reac ties uit het elftal, dat de heer Julius voor zich had, bleek evenmin veel begrip voor zijn bedoelingen. De „prijsvraag" omvatte drie vragen over sport en één over het verkeer en wie daar - naar de smaak van de heer Julius - het goede antwoord op wist te geven, zou be dacht worden met een prijsje. Maar de jury is hij blijkbaar zelf en op de vraag bijvoorbeeld, hoeveel percent ge luk er in de spórt schuilt of welke plaats in een voetbalelftal de moeilijkst-bespeel- bare moet worden geacht, bleef het zoge naamd juiste antwoord van het orakel Julius - zelf uit. Dat volgt dan hoogstwaarschijnlijk nog en wij mogen zeggen, dat wij zeer be nieuwd zijn, want deze problemen beklem men ons reeds jaren, daar niémand er een antwoord op weet. Over het verkeer werd hij zo mogelijk nog duisterder:-op een kruising van twee gelijkwaardige wegen zou een botsing zijn voorgevallen en de auto, die geheel aan de linkerkant van de weg was aangereden volgens de tekening op het bord, dat de heer Julius als enig stoffelijk blijk van medewerking van de Velser Gemeenschap had weten los te krijgen, moest dan wel de schuldige zijn aan deze aanrijding. Hetgeen iedereen knikkend beaamde. Maar er zat een aap in de mouw, die er aarzelend uitkroop: de heer Julius is zelf bij een dergelijk ongeval betrokken ge weest en hij wilde nu wel eens horen, dat hij ten onrechte veroordeeld was. Het be wijs zullen wij u besparen, want dat kron kelde dermate vreemd te voorschijn, dat er waarlijk een hoger verstand voor nodig is om het te kunnen volgen. Zo is dat nog een poosje doorgegaan, tot de avond als de bekende nachtkaars doof de en de heer Julius de welgemeende raad uit zijn auditorium te horen kreeg de f25 zaalhuur voortaan beter te besteden. De enige, die wellicht nog een weinig genoegen aan deze onzinnige vertoning heeft beleefd moet het jongetje zijn ge weest, dat voor de aanvang ietwat troos teloos voor drie vroege bezoekers vaardig deuntjes uit een accordeon trok. Op 12 april zal de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de-.heer J. Metz, zijn con clusie uitspreken inzake de ramp met het kustvaartuig „Constant." Dit 199 brt. metende scheepje verging op 19 oktober van het vorige jaar nabij Ter schelling. De zes opvarenden, de kapitein, zijn vrouw en dochtertje, de bestman en twee matrozen sprongen in zee en pro beerden zwemmend de reddingboot te be reiken, die onderste boven ronddreef. De echtgenote van de kapitein, de bestman en de twee matrozen slaagden hierin, maar de kapitein en zijn dochtertje, dat hij in de armen geklemd hield, verdronken. Vrij dag heeft de Raad voor de Scheepvaart de bestman, J. Bakker, over deze ramp ge hoord, nadat enige tijd geleden reeds een der matrozen een verklaring had afgelegd. De bestman kon geen oorzaak noemen voor het plotselinge vergaan van fc»1 ?ohip.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15