„Hal op en store" de roep die laeös de Lofoten weerklinkt Aanvoer van vis in IJrauiden 24 percent minder; omzet slechts 9,3 Goede sfeer en veler medewerking deden alles prettig verlopen Schoolvoetbal-toernooi in Veisen Zaterdag gesloten Visverhaal uit het hoge Noorden Concert Harmonie Sint Caecilia Enorme belangstelling voor „Turkse" markt Drie maanden staking op trawlervloot Schoolvoetbal 1956 een succes Nog geen nieuwe Tuinbouwschool Velsen versloeg DTS II na spannende wedstrijd Berk en Dukel leiden DOK wint steden wedstrijd in gewichtheffen Bosman nam „Veen"-beker mee naar huis MAANDAG 9 APRIL 1956 b (Speciale correspondentie) DE NOORSE VISSERS vangen per jaar 1.000.000 ton haring (Nederland 90.000 ton) en 200.000 ton kabeljauw (Nederland 5.000 ton). Zij vangen al deze vis voornamelijk in de wintermaanden. De haring in de Noordzee tegenover het zuidelijk deel van West Noorwegen, de kabeljauw in de Fooizee rondom de Lofoteneilanden en Finmarken. Het haringseizoen loopt nu op zijn eind. In dichte scholen zwemt de haring buiten en tussen de eilanden langzaam naar het zuiden. De Noren vangen ze door middel van de zgn. „singel- of „ring-" visserij. Een logger zet een net uit, dat door een hulpscheepje langzaam wordt rondgetrokken. De haring wordt steeds meer samengedreven, totdat één zilveren massa langszij wordt gebracht. Een kraan schept met een grote mand de vis uit het water; 100 tot 150 ton in één trek is geen uitzondering. Dan brengt de log ger de vangst naar een der talloze fabriekjes, dat de vis verwerkt tot vis-olie en vismeel. Ze eten deze haring hier weinig. Daarvoor importeren de Noren onze Hollandse nieuwe. In gezelschap van een aantal Noren voeren wij op het H.K.S. „De Hoop" op 1 maart voor een kleine kruistocht naar buiten. Edoch, er was een storm op komst, en zo ver ons oog reikte, geen schip was te zien van de drie- of vierduizend in dit gebied (behalve één Sche venijniger! In een dichte sneeuw storm keerden wij te rug naar Bergen en (hoorden dat enige mijlen noordelijk van ons de Noorse logger „Brenning" vergaan was; 19 van de opva renden verdronken. „De Hoop" was he laas niet in de buurt, doch had in de ruwe, Ijskoude zee wellicht toch niet® kunnen doen. De „Brenning" kwam van een klein plaatsje in het hoge Noorden, Roesvik i Salten, en laat daar 12 weduwen en 21 wezen achter. Naar het Noorden Daarop namen wij een schip naar het noorden. Op de 67ste graad N.B. passeer den wij de Poolcirkel en kwamen in de Arctische Oceaan. Des nachts straalde en flitste het Noor derlicht door het ingeklemd, tussen het hooggebergte zocht de visserman zich een luchtruim.Op 5 maart plekje voor huis en schip. arriveerden wij in Ballstad, op een van de uiterste eilan den van de Lofoten, wederom in een dichte sneeuwstorm. De heer Leif Jentoft stond ons aan de kade op te wachten. „Het landverkeer is geblokkeerd", ver- telde hij. „Het sneeuwt zonder ophouden en het ligt 3 tot 4 meter hoog. De tragiek is, dat onze beste sneeuwploegchauffeur tijdelijk verblijf houdt in het Huis van Bewaring; zo een man is nu goud waard, ze moesten hem alleen 's zomers opber- if gen Wij volgen hem naar zijn huis, een ho tel is hier niet. Koning van het eiland De Jentofts (het is een hele „clan") zijn „vaer-eier" dat wil zeggen eigenaren van een eiland. Deze „vaer-eier" hebben sedert lang een grote rol in het Noorse leven ge speeld. In 872 gelukte het Harald Haar- fagere al deze koninkjes onder zijn bevel te brengen, hetgeen ons de Viking-invasies bracht. Zij hebben een sterk onafhanke- i lijkheidsgevoel. In 1910 bracht de Noorse, koning een bezoek aan de Lofoten en voe. in een scheepje met „vaer-eier" Johansen, van Stamsund, die opmerkte: „Dit is de eerste keer dat er twee koningen tegelijker- tijd op mijn schip zijn", hetgeen koning Haakon minzaam bevestigde. Leif Jentoft vertelde ons dat in Ball stad normaal 1000 mensen wonen, doch in het kabeljauwseizoen verdubbelt de bevol king, want de vissers komen van heinde en verre. De Lofoten hebben in totaal 25.000 inwoners, doch nu komen er 25.000 vissers bij. Deze vissers wonen niet aan boord, maar in kleine houten huisjes. In één kamertje slapen, wonen en eten 5 tot 6 man en één vrouw voor het huis houden: 6 kooien boven elkaar, waarvan één met een gordijntje. Na het visserij- seizoen staan de huisjes leeg, behalve wan neer ze gebruikt worden als jeugdherberg voor de trekkers en families, die vakantie komen houden, „Niet zo erg romantisch Een ambtenaar uit Oslo werd onlangs naar de Lofoten gezonden voor een onder zoek naar de sociale toestanden onder de vissers. Hij kwam zo'n houten hutje bin nen en vond daar een aanvallige jonge vrouw en 5 stoere kerels. „Dat is nogal romantisch hier", merkte hij op. „Niet zo erg", antwoordde de oudste vis ser, „als je bedenkt dat ik haar grootvader ben, die haar vader en daar haar broers". Tegen de middag en avond kwamen hon derden bootjes Ballstad binnen. Grote bakken met kabeljauw werden door elek trische lieren op de vele losplaatsen ge hesen. Ca. 800 kg kabeljauw per schip. De kop er af, de lever in een vat voor de le vertraankokerij, de kuit in een ander vat voor inzouten, aas voor de Portugese vis sers, of wel met zout en suiker om er ca- viaar van te maken. De ruggegraat er uit en met de kop naar de vismeelfabriek. Het vlees van de vis wordt verwerkt tot ge zouten bacalo, stokvis en klipvis. Voor het laatste zijn diepvries-installaties. „Niets van de vis gaat verloren", merkte Leif Jentoft op. Hij had echter één ding vergeten. Thuis gekomen stond neef Rolf Jentoft Jr., 7 jaar oud, ons te wachten met een bak ka beljauwtongen. „Dat is het heerlijkste van de hele kabeljauw, de grootste lekkernij. De kinderen snijden de tongen uit, daar voor hebben de mannen geen tijd". Rolf had er die dag 400 gedaan en ze verkocht voor 20 N. kronen. Per jaar kunnen de kin deren hiermee Kr. 500 tot Kr. 800 zakgeld verdienen. Die avond aten we ze gebakken, zo groot als kleine biefstukjes. Aan drie hadden wij meer dan genoeg. Sissel Jentoft neemt het roer, het krioelt van bootjes om ons heen; wij krijgen een der lijnen toegewezen en laten de grote ha ken tot 125 meter zakken. Ondertussen danst de boot in alle richtingen op en neer en heen en weer, de 30 cm sneeuw, die des nachts gevallen is maakt alles glibberig, hoge golven benemen telkens het uitzicht. Doch de koorts van de vangst heeft ons te pakken. „Hal op!" Juist wanneer we vakkundig een rukje willen geven voelt de lijn vreemd aan. „Hal op", roept de visser en jawel daar komt onze eerste kabeljauw aanzetten, Weer 120 meter naar beneden, weer beet. En dan komt het grote moment in onze Lofoten vis-carrière. Wij laten weer zak ken en voelen bodem. „De haak zit vast aan de bodem", roepen wij. De schipper komt te hulp: „Hal op, en store". Eindeloos lang duurt de tocht naar boven. Tenslotte komt er in het kristalheldere water een warreling van spartelende vis sen: drie kanjers aan één lijn. Een 20 kg vis. We zijn de school kwijtgeraakt. In 25 minuten 44 grote kabeljauwen. De zon breekt door en schijnt op de steile bergen. Een wild landschap, met dreigende be sneeuwde hellingen. De vloot is koorts achtig bezig met het binnenhalen van de vis. Lawines Een kleine politiebootje brengt ons iets vroeger terug. Er zijn echter geen lichten te zien waar Ballstad moet zijn. Er wordt voorzichtig genavigeerd. In de haven ge komen horen wij dat lawines de grote elektrische centrale in Svolvaer hebben weggevaagd; het dienstdoende personeel heeft het leven verloren. Lawines hebben de bovenleidingen van de centrale van ons eiland bedolven, een aantal vissershutjes in zee doen storten. Petroleumlampen en kaarsen worden tevoorschijn gehaald. Het is een zwarte dag voor deze eilanden. De lijst van doden wordt van uur tot uur lan ger. Gehard zijn ze in de eeuwige strijd tegen de natuurelementen, doch wat een vriendelijk, behulpzaam en gastvrij volk. In de korte, maar heerlijke zomer is het op de Lofoten heel wat beter. Men kan Ln het binnenland zoveel zalm en forel van gen als men wil. Elk jaar komen er meer touristen, doch wie de Noor van het Noord- land echt wil leren kennen, moet in de winter gaan, wanneer de grootste en meest fabelachtige visserij van Europa in volle gang is. f>0. «»j3 trtev/ ?vui«c <*0 R v - «O!.,! JV Aan de Gal'genweg en Arendsweg te Beverwijk was het vrijdagavond geweldig druk. Vele buitenstaanders hadden zich op die dag reeds afgevraagd wat er moest ge beuren op het terrein van de r,k. school, aldaar. Met girote zeilen was een stuk bij de school afgezet en in dat zeil prijkte op een bepaalde plaats een poort. Een Turkse poort. Want in deze school wordt dezer dagen een „Turkse" markt gehouden, waarvan de opbrengst ten bate komt van de totaal be rooide kas van de katholieke Verkenners. Een aantal genodigden was reeds op het marktterrein aanwezig, toen met roerende trom de Verkenners uit Alkmaar aange- marcheerd kwamen, met zich meenemende een grote schare kinderen uit de omliggen de straten. De burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, met zijn echtgenote, kapelaan Kampschöer, die zich zo had geschminkt, dat hij onher kenbaar was en vele andere geestelijken waren aanwezig, toen de „Oubaas" Pastoor Vollebrecht vroeg, of deze met een flinke sabelhouw de „poort" wilde stukslaan en daarmee de markt openen. De pastoor deed dat ferm, nadat hij de wens had uitge sproken dat de Turkse Markt zou slagen en de Verkenners heel veel vruchten van hun werk mochten plukken. De jeugd stroomde de schoollokalen binnen, waar een groot aantal meisjes en jongens, op Turkse wijze gekleed, dadelijk begonnen de spullen aan de man of vrouw te brengen. „De mens als schepper" Op veler verzoek zal de bekende schrij- ver-filosoof André Peters wederom een le zing houden in Beverwijk. In gebouw „Terpsichore" zal hij op maandag 16 april spreken over het onderwerp: „De mens als schepper". Onder invloed van de staking op de IJmuidense trawlervloot, die drie maanden heeft geduurd, is de aanvoer van vis bij het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk kleiner dan die in de overeenkomstige pe riode van 1955. De aanvoer verminderde met ruim 2.7 miljoen kg vis, in hoofdzaak rondvissoorten. Dit betekent dat de aanvoer, vergeleken met het eerste kwartaal van vorig jaar, bijna met een kwart is gedaald. De aanvoer van vis te IJmuiden was in het eerste kwartaal van 1955 ongeveer 11.330.000 kg groot. Dit jaar zorgden de loggers en kotters nog voor een aanvoer van ongeveer 8.640.000 kg vis. Een verschil van 2.690.000 kg of 24 percent van die aan voer van vorig jaar. Met het dalen van de aanvoer steeg de prijs echter aanzienlijk. Ruw berekend steeg de gemiddelde visprijs te IJmuiden van 0,68 per kg in het eerste kwartaal van 1955 tot 0,82 per kg in 1956. Werd bij het Staatsvissersbedrijf in de eerste drie maanden van 1955 voor een be- Suomi-dames startten niet in Den Haag In afwijking van het voornemen om zon dagmiddag in Den Haag deel te nemen aan de door „De .Zwaluwen" te houden bos- loop-estafette voor dames, zijn de Suomi- atletes niet gestart. Op het allerlaatste moment kwam van de KNAU het bericht, dat athletiekvereni gingen buiten het district Zuid-Holland niet aan deze wedstrijden mochten deelne men omdat zij regionaal waren. Nu het schoolvoetbaltoernooi 1956 weer achter de rug is, hebben wij de secretaris van de commissie, de heer J. P. Eriks, naar zjjn indrukken gevraagd. Deze gaf aller eerst als zijn mening te kennen, dat het toernooi een vlot verlof had gehad, wat voor een aanzienlijk deel natuurlijk op de medewerking van het weer moet worden geschreven. Zesendertig elftallen namen ditmaal aan het toernooi deel en geen wanklank is er gehoord. Er heerste een sportieve sfeer en het gebeurde dus meermalen, dat „vriend en vijand" applaudiseerden, wanneer een keeper een prachtige „safe" verrichtte. 's Morgens om half vijf op. Het sneeuwt en vriest hard. Eén voor één komen uit de vissershutjes de mannen, allen in geel olie goed en bontmutsen. Zwijgend gaan zij tus sen de hoge sneeuwwallen naar de kleine roeibootjes, sommigen nog van hetzelfde model als de Vikingschepen, en roeien naar de voor anker liggende schepen. Daar slaat een motor aan, daar nog een, de wit te stilte is verbroken. Wij wuiven naar een van de bootjes, 11 meter lang. Hij komt langszij, wij klimmen met moeite aan boord, het verschil tussen eb en vloed is bijna 5 meter. Zwijgend stomen wij de zee op, één, an derhalf uur lang. Overal vandaan, uit elke fjord en inham komen andere bootjes. Honderden tellen wij. Ons bootje, de „Havhug" heeft 4 man aan boord, Lauritz, Sven, Alf en Ulrik. Zij komen uit Trena, Nordland. Zij varen met nog een vijfde compagnon, ieder voor een vijfde deel van de vangst. We stoppen; een boot dicht bij ons haalt grote kabeljauwen binnen, dus hier moet een school zitten. Wij zijn aan boord van een „Jukse" boot. Er zijn 4 lij nen van 150 meter lang, elk met 3 haken aan het eind en plastic fopvisjes. Deze ha ken moet men laten zakken en als men op de bodem komt telkens een rukje geven. Andere boten vissen met een drijfnet, met een 3 km lange beug en ook met een nieuw soort klap-net. Duizend mensen wonen hier (in Ballstad op de Noorse Lofoten) normaliter, maar in het visseizoen is de populatie verdubbeld. Ons hart begon nu naar zee te trekken, We wilden zien hoe al die vis gevangen wordt. Medewerking Het toernooi dankt zijn welslagen on tegenzeggelijk ook aan de medewerking van Velsens gemeentebestuur, dat de ideaal gelegen velden van „Schoonenberg en „Waterloo" wederom ter beschikking van de commissie had gesteld. De belang stelling van het gemeentebestuur werd mede 'gedemonstreerd door -het feit, dat wethouderrDe Boer zich, ev.enals het.yQfigb jaar, bereid verklaarde de finale van af deling E, ditmaal tussen de Insingerschool en de Clara Sternschool, te arbitreren. Werk en fluiten „De ambtenaar voor de sport, de heer H. G. F. Smakman en zijn staf, die de commissie het voetbalfestijn hielpen voor bereiden en het terreinpersoneel, dat alle dagen op de velden in de weer was, ver dienen," aldus de heer Eriks, „eveneens veel dank, evenals de heren scheidsrech ters, onder wie er waren, die zó van hun werk af een wedstrijd kwamen fluiten. Bij zonder op prijs stelde de commissie het, dat een scheidsrechter uit de hoofdklasse van de K.N.V.B. het niet beneden zijn waardig heid achtte een ontmoeting voor de E-afde- 'ing te leiden. Het ballenvraagstuk was in wezen ook lit jaar wederom geen probleem woor de ommissie: één klop op de Stormvogelsdeur n de heren Eriks c.s. hadden maar te ver ellen, hoeveel ballen ze nodig hadden. Eigen kleuren Het verheugde de commissie, dat steeds j meer schoolelftallen in hun eigen kleuren uitkomen. Zo waren bijv. de spelers van de I Willem de Zwijgerschool in keurige oranje- Jaarvergadering Coöp. Boeren leenbank De coöp. Boerenleenbank „Beverwijk" houdt op donderdag 12 april in zaal Tim mer een algemene ledenvergadering. On der andere zullen de rekening en balans over 1955 worden vastgesteld. Voorts zal een lid van de raad van toe zicht moeten worden gekozen-, wegens pe riodiek aftreden van de heer J. P. Brant- jes. Tevens moet worden voorzien in de bestuursvacature ontstaan door het over lijden van de heer J. G. Poel. Zaterdag werden op „Schoonenberg" in Velsen de laatste drie schoolwedstrijden gehouden en gelukkig werkte ook ditmaal het weer mee. Wei stond er een frisse wind over de velden, maar het regende of sneeuwde niet. Onder leiding van de heer Wey speelden voor afdeling D de St. Adalbert VGLO en het derde elftal van de Creutzberg ULO tegen elkaar. Na afloop van de officiële speeltijd was men nog even ver als aan het begin. Met goedvinden van beide par tijen werd de strijd toen 2x5 minuten verlengd, doch ook in deze tien minuten werd niet gescoord, zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. In het tweede drietal strafschoppen werd uitgemaakt, dat Oud-leerlingen vieren tienjarig bestaan De ere-voorzitter der vereniging van oud-leerlingen der lagere land en tuin bouwschool, de heer J. v. d. Pol, heeft op de herdenkingsavond van het 10-jarig be staan der vereniging medegedeeld dat, hoewel de plannen voor de nieuwe tuin bouwschool in Heemskerk goedgekeurd zijn, deze school voorlopig nog wel een vrome wens zal blijven, daar zij valt onder de bouwstop. De school wordt nu door 105 leerlingen bezocht, reeds zij in totaal 167 diploma's uitgereikt. Er was een bestuursverkiezing nodig daar de voorzitter, de heer J. Bruins en de secretaris, de heer L. Huisman, zich niet meer herkiesbaar stelden. Gekozen werden A. Huisman en J. Niesten. De ver eniging heeft nu 84 leden. Op gezellige wijze heeft men deze twee de lustrumherdenking gevierd. de St. Adalbertschool zich kampioen mocht noemen. Scheidsrechter Akkerman leidde de fi nale van afdeling'C. Hier ging de strijd tussen het tweede elftal van de Techni sche School en het eerste team van de St. Joannes ULO. In deze ontmoeting bleken de technische jongens absoluut de sterk- sten, hoeveel tegenstand de Driehuizer ULO-ers ook bod-en. Met drie-nul werd de Technische School kampioen van afde ling C. De wedstrijd van de dag was de ont moeting tussen de eerste elftallen van de Rijks HBS en de Openbare ULO uit Be verwijk. Onder leiding van scheidsrech ter Van der Lugt is dit een uiterst span nende ontmoeting geworden, hetgeen af doende uit het score-verloop blijkt: 01, 1—1, 2—1, 2—2, 3—2, 3—3, 3—4. Zo kwam het kampioenschap dus terecht bij de Beverwijkers, wier ploeg in dit school voetbaltoernooi een goede indruk heeft gemaakt. Afdeling B: Openbare ULO (Beverwijk). Afdeling C: Winnaarsronde: Technische School 2. Verliezersronde: Creutzberg ULO 2. Afdeling bertschooi. School 4. Afdeling E: Winnaarsronde: Insinger school. Verliezersronde: Jan Ligthartschool. Fodens Motor Works-band vanavond voor de radio Het Engelse muziekkorps van de Fodens Motor Works, dat zoals bekend op uitnodi ging van de Selectie Muziek der Velser Ge meenschap vanavond een concert geeft in het Rex-theater, zal op dezelfde dag een radioconcert verzorgen voor de VARA- mierofoon. Dit concert wordt uitgezonden om 19.05 uur. Voor liefhebbers dus een moois gelegenheid vooraf kennis te nemen van de prestaties van dit prachtige corps. D: Winnaarsronde: St. Adal- Verliezersronde: Technische shirts gestoken en droegen de jongens der St. Adalbertschool shirts in de kleur der hoop. Vooral om de taak der scheidsrech ters te vergemakkelijken, hoopt de com missie, dat het volgend jaar ieder elftal in zijn eigen schoolkleuren op het veld ver schijnt. De oudercommissies, zo besloot de heer Eriks, beveel ik een en ander gaarne in hun aandacht aan. In de handbalwedstrijd tussen DTS II en Velsen aan de Velserweg heeft Velsen een 8-7 overwinning behaald op DTS II. Van groot krachtsverschil was geen sprake. Na 3 minuten spelen nam DTS de leiding door een fraai doelpunt. Deze voorsprong heeft niet lang geduurd, want na 2 minuten maakte Velsen gelijk. Toen DTS middenuit genomen had, kwam er geen Velsen-speler aan te pas, en zo maakte DTS vlak hierna het tweede doelpunt. Na 18 minuten maak te Velsen eindelijk gelijk (2-2), ook dit bleef niet lang zo, want in twee minuten maakte DTS drie doelpunten. Éven later scoorde Velsen nog een-doelpunt, zodat de rust in ging met 5-3 in het voordeel van DTS. Na de rust maakte DTS er 6-3 van. Hier bleef het niet bij, want nu kwam Velsen in actie en maakte vier doelpunten in 16 minuten, zodat Velsen de leiding had ver kregen (7-6). In de 20ste minuut maakte DTS gelijk (7-7), Na 25 minuten spelen in de tweede helft werd er gewisseld van scheidsrechter, daar de scheidsrechter zelf moest spelen. Een minuut voor het einde maakte Velsen het winnende doelpunt (7-8) Om de Kennemer damtitel Dit weekeind is d-e finale van het toernooi om het damkampioenschap van Kenn-emer- land in IJmuiden voortgezet. Henk Berk had het tegen de St. Bavo-speler H. Beliën niet gemakkelijk, al verziumde Beliën de winst gevende voortzetting. Later werd het een klassiek spel met remise als uitlsa-g. Dukel speelde tegen Frans Slot. Deze sterke hoofdklasse speler uit Alkmaar heeft zich te Haarlem gevestigd. En zijn uitkomen in de finale is dan ook volkomen gerecht vaardigd. Na een omsingeling dreigde Dukel de gehele stelling van Slot te omklemmen. Om dit te voorkomen accepteerde Slot een zeer nadelig 5 om 5 eindspel. Er waren vele uitwijkmogelijkheden en dit was een der oorzaken van het feit dat Duk de winst liet glippen; remise was het resultaat. De uitslagen van de eerste ronde waren. Dukel wint van v.. d. Berg; H. Berk wint van Popen; Abe de Jong remise met Frans Slot; G. Postma remise met Beliën. De stand van de finale is: Dukel en Berk 3, H. Beliën en Frans Slot 2, G. Postma en Abe de Jong 1, P. v. d. Berg en Jan Poppen 0. P. Beliën jeugdkampioen De DCIJ'er Piet Kok en de St. Bavo-speler P. Beliën oesten een herkamp spelen om het jeugdkampioenschap van Ken-nemerland. De eerste partij was voor Kok en de tweede werd remise. De derde won Beliën, doch op nieuw moest worden overgespeeld. De eerste beslissinigspartij verloor Kok, zodat de 18 jarige P. Beliën jeugdkampioen van Kenne merland is. Door dit succes zal Beliën het district Kennemerla-nd vertegenwoordigen in het toernooi om het provinciaal kampioen sschap. Verlies voor Lodder In d-e eerste klasse wordt DCIJ vertegen woordigd door d-e IJmond-kampioen C. Lod der. Het was dan ook een tegenvaller toen Lodder in de laatste ronde een k oitale blunder maakte en verloor van de HDC'er G. Hekelaar. Deze week wordt de wedstrijd om de Ken- nemer damtitel voortgezet. Woensdagavond spelen G. Postma en Du kel, Abe de Jong met Jan Popen en P. v. d. Berg te-gen H. Beliën. Lodder speelt in het clublokaal van VKD tegen W. Persoon uit Hillegom. DAMNIEUWS ST. THOMAS Hoewel in de tweede en derde afdelingen de kampioenen nog niet bekend zijn, - adert de onderlinge competitie bij St. Thomas toch haar einde. Men verwacht evenwel dat de volgende week alle kampioenen bekend zul len zijn. De uitslagen van de gespeelde partijen waren: Afdeling A: A. Rietveld—P. Ruiter 11; C. v. d. HimstJ. v. Velzen 11. Afdeling B: J. Gr' enS. Groentjes 20; C. OrijC. Juffermans 02; H. Kortekaas Th. Graas 02. „ACCORDEA" CONCERTEERT De Beverwijkse accordeonclub „Accordea" onder leiding van de heer J. Rumping geeft donderdag 19 april in het K.S.A.-gebouw een concert. drag van ongeveer 7.740.000 omgezet, in januari, februari en maart van 1956 was dit bedrag 7.070.000 groot. De omzet daal de derhalve met ongeveer 670.000, wat naar ruwe berekening 9,3 percent van het - bedrag van vorig jaa-r is. Op het programma, dat de rooms-katho- lieke harmonievereniging „Sint Caecilia" zaterdagavond in het gebouw „Concordia" te Velsen-Noord uitvoerde, kwamen alleen werken voor, die zich voor dit genre mu ziek uitnemend leenden: „Taferelen uit de Kaukasus" van Ippolitov Iwanov, „Egp- tisch ballet" van Luigini, de ouverture „Orfeus in de onderwereld" en de graag gespeelde ouverture „Als ik koning was". Deze keuze bewees, dat de dirigent Lou Tervoort met dit korps op de goede weg is. Als nu nog de nodige aanvulling van het orkest tot stand kan komen, zal hij over de evenwichtige bezetting kunnen beschikken, waarmee het aangenaam musi ceren moet zijn. De uitvoering van „Als ik koning was" liet namelijk horen, dat het lage register van „Sint Caecilia" letterlijk en figuurlijk het sterkst is. Tuba's en baritons, trom bones en bassen ontwikkelden een gezonde harmonieklank. De spelers bliezen hun partijen loffelijk, zij het vaak wat fors. In de hogere regionen had ik de klarinetten graag wat royaler bezet gehoord. Verhou dingsgewijs zijn de klank zowel als de techniek van het hout te zwak. Dit viel bijvoorbeeld in het bijzonder nog eens op in het eerste deel van Iwanov's illustra tieve suite, goed in het hoge koper, maar waarin de klarinetfiguraties onritmisch waren. De oosters getinte mijmeringen van de saxofoon in het tweede deel werden vlot geblazen. De daarop aansluitende Tsjerkessendans, waarvan het hoofdmotief gedragen werd door een geslaagde fluit- solo, behoorde tot het beste van deze suite. Tervoort wist de juiste sfeer te scheppen en daarbij de kwaliteiten van zijn vereni ging te doen uitkomen. De inzet van de balletsuite, aan de hout blazers nogal hoge eisen stellende betref fende ritmiek en techniek, bracht ook hier de zwakke bezetting van dit register aan het licht. Mooi hoog koper, puntig en be schaafd, wist veel goed te maken. De mede werking verlenende vakkundige slagwer kers muntten uit in ritmisch verantwoord spel. We hebben er dankbaar naar ge luisterd, want de delen drie en vier waren, wat uitvoering betrof, niet de sterkste van het orkest. Ook met de ouverture „Orfeus" hadden de executanten het zich niet gemakkelijk gemaakt. De muzikale spanning, die het werk vraagt-,» k<)n mat»-. -ïiifit .steeds op brengen, voornamelijk omdat men tech nisch nog niet zo ver gevorderd was, dat men zich los kon maken van de lastige partituur. Met wat meer studie zal men dit echter ongetwijfeld bereiken. Het zangrijke gedeelte slaagde naar behoren: men kon zich ten volle aan de voordracht ervan wijden. Het can-can motief eiste aller aan dacht op en had eveneens een goede uit voering. De rooms-katholieke toneelgroep „TOV" verleende aan deze avond zijn medewer king. Onder regie van de heer Herman Tros speelde men de kluchtige fantasie „Het portret van Aloys", welk werk enkele dagen geleden in deze kolommen door onze toneelrecensent reeds uitvoerig bespro ken is. A. J. VAN DER WEIJDEN De krach tsportvereniging DOK is zater dagavond winnaar geworden van. de stedenontmoeting tussen Athletica uit Alkmaar, Hercules uit IJmuiden en DOK. De strijd speelde zich af in „Flora" te IJmuiden. De gewichtheffers van DOK verwerkten in totaal 887 'A kg, Athletica 927 kg en Her cules 985 kg. Na aftrek van de lichaamsge wichten der athleten bleek DOK winnaar. De resultaten der DOK-athleten waren: J. Tabak, 70 kg drukken, 77)4 kg trekken en 105 kg stoten, totaal 252kg. J. Lunz, 62'A kg, 6214 kg, 82)4 kg, totaal 207 kg. P. Goedhart, 67'A kg, 67 kg, 87 'A kg, to taal 222A kg. M. v. d. Bos. 70 kg, 60 kg, 82 kg, totaal 212 A kg. Zondagmorgen heeft de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" in de Wij- kermeerpolder een wedstrijd gehouden voor de „Veen"- en „Klumper" beker. Bij de A- en B-klasser, die 99 km moesten rijden werd B. Bosman eerste in 2 uur 48 min. en 25 sec. en kwam dus voor een jaar in het bezit van de „Veen"-beker. Tweede werd J. Bruins; 3. C. Stroomer; 4. J. Posthuma; Fr. Stroomer; 6. H. Hendriks; 7. M. Stuyt; 8. P. Koning. Bij de C-klassers. die 55 km moesten rijden voor de „Klumper"-beker werd H. Koomen eerste in 1 uur 29 min. en 2 sec.; 2. C. Lute; 3. A. v. d. Bos; 4. J. Fernee; 5. J. Lute; 6. H de Vries; 7. P. Bloemendaal; 8. F. Sche- ringa; 9. W. Niessink. De junioren reden een onderlinge wed strijd waarvan de uitslagen waren: 1. M. Put, 33 km in 1 uur 3 min. en 5 sec.; 2. J. Martens; 3. P. Krijger. UITSLAGEN BRIDGECLUB „DE JUMP" Bij de bridgeclub „De Jump" leverde de onderlinge competitie de volgende resul taten op: A: 1. mevr. PrinsJonker 59 p.; 2. Wey De Winter 47 p.; 3. dames Ame-ro-ngen Breur 46 j.; 4. MainzAmsing 42 p.; 5. Prins —Kramer 39 p.; 6. Laman—Middelkoop 35 p.; 7. De HaasKoudijs 34J4 p.; 8. Prins Porck 34 p., Paar 8 degradeert. B: 1. echtp. Rem 36 p.; 2. dames Rolloos Elzerma-n 35 p., 3. Boender—v. d. Wint 34'A p.; 4. TolWarmerdam 32% p.; 5. echtp. Sey- del 32p.; 6. dames KramerSchoen 31% p.; 7. Dry ver—Veldman 25 p.; 8. Bloemv. Loo 23 p Paar 1 promoveert en paar 8 degradeert. C: 1. v. d. Kuil—Scha-dé 2214 p.; 2. echtp. Broeren 20% p.; 3. Sival— Reyendam 19 p.; dames HamersSchol 18 p.; 5. dames Maas—Laman 15j4 p.; 6. Floor—Porck jr. 15% p.; 7. dames De Haas—Koningstem 15 p. Paar 1 promoveert.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10