Whiston PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR RODENT Fa. B. ENGELENBERG r Remonstrants gemeente Haarlem beroept Haags hervormd predikant b-e-t-e-r-e KING SIZE VERDELG Wereldnieuws qr i Treeft tó ket zo De radio geeft dinsdag Sterren MAANDAG 9 APRIL 1956 2 Afscheid ds. J. J. van Hille OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Dr.W. Aalders Museum garderegiment Prinses Irene geopend Grote belangstelling voor Flora-toernooi „Dit pakje heeft me gepakt! de Het Nederlands Ballet in Holland Festival Bondsdag Bond voor Geref. jeugdorganisatie Oostduits leger zou Sovjet troepen gaan vervangen rat en muis :n met *s Tijdens de dienst van zondagmorgen in de Remonstrantse kerk aan de Wilhelmina- straat te Haarlem, waarin ds. J. J. van Hille wegens zijn aanstaand vertrek naar Amsterdam afscheid nam als predikant van de Remonstrants Gereformeerde gemeente te Haarlem, is meegedeeld, dat in de vacature-ds. Van Hille beroepen was ar. W. Aal ders te Den Haag. De beroepene is thans predikant bij de Hervormde gemeente te Den Haag. Wij vernemen dat de kans groot is, dat hij het beroep naar Haarlem zal aannemen. Bij dr. Aalders is langzamerhand de wens gerijpt om tot de Remonstrantse Broederschap toe te treden. Wanneer dr. Aalders zijn werkzaamheden te Den Haag zal eindigen en na Remonstrant geworden te zijn bij de Haarlemse gemeente zijn intrede doen. is niet bekend. De afscheidsdienst van ds. Van Hille be gon met het zingen van lied 40, verzen 1, 2, 3 en 4 „Heilig, heilig, heilig, Here God almachtig", waarna de predikant las uit Jesaja 40, de verzen 28 tot 31; na gebed las hij nog Filippensen 3, de verzen 10 tot 13 en uit Johannes 20, de verzen 19 tot 29. Het koor zong uit Romeinen 8, getoonzet door Adriaan Verschuur, onder leiding van de organist, de heer Jan Boeke. In zijn inleiding tot de predikatie over Johannes 20, vers 28: „Mijn Heer en mijn God" sprak ds. Van Hille over de strijd van Thomas, die deze woorden gesproken heeft. Hij vroeg zich af of bij elke vloek wel de naam van God ijdel gebruikt wordt. Als men vertwijfeld is doordat men niet meer weet of God een zegen of een vloek is, kan dan een vloek een ijdel gebruik van Gods naam genoemd worden? Ds. Van Hille besprak nadat gezon gen was lied 124: „O liefde, die mij niet laat gaan" uitvoerig de strijd, die Tho mas heeft moeten voeren na Goede Vrij dag. Hij geloofde niet op gezag en toch had hij Jezus Christus nodig; ook moet men zeggen, dat hij zelf ervaren en bele ven wilde, dat Jezus uit de doden was op- gestaan. Thomas vocht om een levend ge- -n stilte ~de bron 0pZ0cht. Hij heeft trouw men echt vertwijfeld is en op de bodem van zijn leven gekomen is. Dank namens de gemeente Na afloop van de eredienst sprak dr. M. J. Heering de scheidende predikant na mens de gemeente toe. Toen ds. Van Hille ruim vijf jaar geleden met verlof uit Indo nesië is ons land was, heeft de Haarlemse Remonstrantse gemeente een beroep op hem uitgebracht, aldus spreker. Ds. Van Hille had dankbare en zware jaren elders doorgebracht en het was de vraag, of hij in ons land zou blijven. Hij heeft het be roep aanvaard en vijf en een half jaar in Haarlem gewerkt. Dr. Heering schetste ds. Van Hille als prediker in de kerk, waarbij hij preken hield die de gemeente imponeer den en krachtige taal sprak, als verzorger van een vijftal spelen, waarbij hij o.a. jonge mensen meesleepte en als pastor. Als dank voor hetgeen ds. Van Hille voor de gemeente gedaan en betekend heeft bood dr. Heering een geschenk aan. Mejuffrouw dr. J. W. Herfst sprak ds. Van Hille als collega toe en memoreerde de goede samenwerking. De scheidende predikant was oorspronkelijk, doordat hij loof en daarom is hij spreker zo dierbaar Hij was van mening, dat zijn mede-disci pelen te snel waren vergeten, wat er op Golgotha geschied was. In de loop der ja ren is gebleken, dat de mensen snel en veel vergeten, of het nu gaat over Golgotha, of de jaren 19401945, of de rassenhaat, of de eer en het geweten, of God er is en of het zin heeft te leven. Bij Thomas was dat anders; hij wilde niet vergeten en bij hem was de overgang van Goede Vrijdag naar Pasen moeilijk. Jezus is verrezen, Hij is uit de doden opgestaan en Thomas heeft eindelijk begrepen, dat Jezus gekomen is tot het leven. Toen hij hiervan doordron gen was, riep hij uit „Mijn Heer en mijn God". Waren die woorden een geloofsbe lijdenis of waren ze een Vloek? Men kan tot de conclusie komen, dat de woorden zowel een geloofsbelijdenis als een vloek waren, maar een vloek uit vertwijfeling. De mensen nagelen gaarne hun stand punt vast aan anderen. Dat is ondragelijk en on verdragelij k. Thomas was het hier mee niet eens; hij nam nieuwe mogelijk heden waar en toen hij zag wat er na Goede Vrijdag was geschied, wat hij no dig had om te geloven, kon hij zeggen: „Mijn Heer en mijn God". Heerlijk is het op die manier te geloven, maar ook kan gezegd worden, dat zalig zijn zij, die niet zien en toch geloven. Spreker besloot met te zeggen, dat het een genade is te gelo ven en het is heerlijk toch te geloven, als ADVERTENTIE V.. -• Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 1S232 POETSKATOEN bont, en extra zacht HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden, 9.40 Lichtba ken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Platen, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 Platen. 15.30 Studentenkoor. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regerinigsuitzenddng: Rijks delen Overzee: „De functie van het onder wijs in Nederlands Nieuw-Guinea" door W. A. L. van Dooremaalen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: „Prehistori sche rotstekeningen in Spanje" door dr. P. Glazema. Derde lezing: „Het magische as pect der voorstellingen". 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 Platen. 21.35 „Om de toe komst van Nederland", klankbeeld. 21.55 Radio Philharmonisch orkest. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen met toelichting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Liederen van Italiaanse bergbewoners. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Tiroolse muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Pielen. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd 17.20 De dierenwereld en wij. cause rie. 17.30 Jazzmuziek. 17.55 Het Fide Kandi datentoernooi. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Beursberichten, 18.40 Prijsvraag ten bate van de Vereniging Volksonderwijs. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Pianotrio. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 De antwoordman. 22.15 Cello en piano. 22.45 Actualiteiten. 22.55 Ik geloof, dat, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Actualiteiten of platen. 23.30-24.00 Platen, TELEVISIEPROGRAMMA'S 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 De eerstgeborene, spel. 22.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Ritmische muziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Symfonie orkest en solist. 14.00, 14.30, 15,30 en 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muziek. 16.30 Orkestmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Ka mermuziek. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestconcert. 22.55— 23.00 Nieuws. in de dienst gestaan; zijn inspiratie was niet een verdienste van hem zelf. De heili ge geest was bij hem werkzaam. Die geest drijft hem naar Amsterdam en spreekster wenste haar collega toe, dat die geest daar met hem zal blijven. De gemeente bad mej. Herfst toe: gemeenschap van de Heilige Geest. Ds. Van Hille sprak woorden van dank tot allen met wie hij in de loop der jaren heeft samengewerkt; ook richtte hij zich tot de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, tot afgevaardigden van andere kerken, tot de Oecomenische Raad en tot de deputatie van de Remontstrante gemeente van Am sterdam. In het Remonstrantenhuis bestond gele genheid van ds. en mevrouw Van Hille af scheid te nemen. Op zondag 22 april zal ds. Van Hille zijn intrede doen in Amsterdam. Dr. W. Aalders, die in de vacature-ds. Van Hille beroepen is, is op 5 mei 1909 te 's Gravenmoer geboren, waar zijn vader predikant was bij de Gereformeerde Kerk. Hij studeerde theologie te Utrecht en in 1935 werd hij kandidaat van de Hervormde kerk in Noordbrabant. Në hulppredikant te zijn geweest in Wijk aan Zee en Am sterdam deed ds. Aalders zijn intrede als predikant bij de Hervormde gemeente te Oosterzee en wel op 9 februari 1936. In 1938 vertrok hij naar Koudum, in 1942 naar Groningen en op 15 september 1946 naar Den Haag. Hij is werkzaam in wijk- gemeente 14 (de Maranathakerk aan de Van Boetzelaerlaan). Dr. Aalders geniet grote bekendheid door zijn werk van de Haagse Oecumenische raad. Op 9 juni 1941 is hij te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de theologie op het proefschrift „Pas cal als apologethische prediker". In de Frederik Hendrikkazerne te Vught is het museum van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene geopend. Hierin zijn de herinneringen samengebracht van de Koninklijke Nederlandse Brigade Prin ses Irene, die in de oorlog in Engeland werd opgericht, De Irene-Indiëbataljons en het latere garderegiment. De echtgenote van de voormalige commandant van de brigade, De Ruyter van Steveninck, ver richtte de officiële opening. In het museum bevinden zich onder meer de uniformen van de vroegere comman dant, diens onderscheidingstekenen, uni formen van leden van de brigade, in de oorlog gebruikte wapens, boeken en tijd schriften, overzichtskaarten van de ge voerde acties en een miniatuur gala-uni form. Voor het jaarlijks volleybal-toernooi, dat H. V. S. aanstaande zaterdag in het Kre- lagehuis in Haarlem houdt, bestaat gTote belangstelling. De organisatoren hebben der tig ploegen moeten afwijzen, maar de acht entachtig ploegen die deelnemen vormen toch nog een te groot gezelschap. Het toer nooi heeft een internationaal tintje door deelname van het sterke Spartacus en Ons Genoegen uit Antwerpen. ADVERTENTIE i De befaamde Engelse danser en choreo graaf Walter Gore studeert thans in de stu dio van het Nederlands Ballet te 's-Graven- hage met solisten en leden van dit gezel schap een nieuw werk In, waarvan de pre mière zal worden gegeven in het experi mentele programma, dat een onderdeel van het Holland Festival zal worden. Jaap Flier vervult de hoofdrol. Dit ballet, waarvoor muziek van Jean Sibelius wordt gebruikt, is gebaseerd op een modern-balladesk ge dicht van David Wright, dat vermoedelijk (in Nederlandse vertaling) door de jonge actrice Maria de Booy zal worden voorge dragen. Walter Gore, wiens eigenlijke naam Ro bert Taylor luidt, werd in 1910 in Schot land geboren. Hij kwam in 1930 in het Mercury Theatre bij de groep van Maxie Rambert, die hem in 1938 zijn eerste kan sen als choreograaf gaf. Tevoren had hij reeds een goede reputatie als danser: hij trad samen met Tamara Karsavina en Woi- zikowsky op in „Carnaval" voor de Camar- go Society en was in „The Rake's Progress" van Ninette de Valois de eerste vertolker van de titelrol. In 1953 vormde hij met zijn vrouw Paula Hinton, die hem ook thans vergezelt, een eigen groep. In 1954 werd hij tot directeur vna het Australian Theatre Ballet benoemd. Choreografisch werk heeft hij onder meer voor het Ballet Rambert, voor Sadler's Wells Theatre Ballet, voor de Ballets des Champs Elysées en voor Ballet Workshop verricht. Zijn zetting van „Tan- cred and Clorinda" voor de Englisch Opera Group heeft men enige jaren geleden ook in ons land kunnen zien. Voor hetzelfde experimentele program ma komt, zoals wij reeds bericht hebben, Maurice Béjart uit Parijs een nieuw ballet maken met toepassing van „concrete mu ziek". Tevens hoopt men bij deze gelegen heid, de. Nederljfpidse preipigre y a^i een ,der beste werken uit het Amerikaanse reper toire te kunhfen-uitbrengen; namelijk „In terplay" op muziek van Morton Gould door Jerome Robbins, die in principe zijn mede werking heeft toegezegd. Alle drie deze buitenlandse choreografen zijn geheel vrij in de keuze van hun medewerkers. In dit programma voor het Holland Fes tival worden ook twee Nederlandse „expe rimentele" balletten vertoond. Jaap Flier is bezig aan de instudering van een nieuwe choreografie op muziek van de Deense, in Parijs wonende, componist Gunnar Berg voor twintig percussie-instrumenten (slag werk, pauken, triangels, xylofoon enzo voorts). Jan-Leo Zielstra, een der leiders van de Kennemer Balletstudio te Haarlem, zal eveneens een ballet voor dit gezelschap maken, waarvoor hij zelf het scenario schreef, dat de verdrijving uit het paradijs en de eerste broedermoord tot onderwerp heeft. Met subsidie van de regering zaï Henk Badings hiervoor elektronische mu ziek componeren. In de Kunstmaand Amsterdam, zal het Nederlands Ballet eveneens een experimen teel programma vertonen, bestaande uit „proefwerken" van eigen mensen: Aart Verstegen, Conrad van de Weetering, Peter Appel en Rudy van Dantzig, welke laatste de beschikking krijgt over speciaal voor deze gelegenheid door Lex van Delden ge schreven muziek. Péter Appel die in de genoemde studio te Haarlem werd opgeleid - heeft voor zijn ballet een pianosonate van Hans Henkemans gekozen. Dit pro gramma wordt gecompleteerd met de eerste uitvoering van de door Nicholas Beriosov ingestudeerde Polowetzer-dansen uit „Prins Igor" van Borod'ine in de zetting van Mi chael Fokine. Intussen is het Nederlands Ballet gereed gekomen met de instudering van „Concerto Barocco" van George Balanchine, waarvan men de eerste uitvoering denkt te geven in de Haagse Kunstmaand in oktober van dit jaar. Gehoopt wordt op de medewer king van het Residentie-Orkest, waarbij Herman Krebbers en Theo Olof solisten zullen zijn in het aan de choreografie ten grondslag liggende Concert voor twee vio len van Bach. Protest tegen vorming van schoolclubs Op de bondsdag van de Bond voor Ge reformeerde Jeugdorganisaties heeft de vice-voorzitter van de bond en directeur van de christelijke H.B.S. te Eemnes, dr. J. D. P. Brants, zaterdag in de Klop persingelkerk in Haarlem-Noord gesproken over het onderwerp „School en jeugdbe weging". „De vrije jeugdbeweging bevindt zich op het ogenblik in een crisis", aldus de spreker. „Deze crisis geeft reden tot verontrusting. De ledentallen lopen terug; ook in gereformeerde organisaties neemt men deze tendens waar. Bij verenigingen die groeien, zijn het meestal de zeer jon geren, die toetreden. De stad gaat hierin voor, maar ook het platteland wordt erbij betrokken, naarmate de industrialisatie toeneemt. Dit alles ligt in zekere zin aan de verandering van de maatschappelijke structuur van sommige streken van ons land. De oudérs eisen een voortgezet on derwijs voor hun kinderen, hetgeen vaak een weerslag heeft op de jeugdbeweging". Dr. Brants deelde mee, dat hij naar aan leiding van zijn vraag, aan verscheidene jongens en meisjes gesteld, waarom zij geen belangstelling hebben voor de jeugdvereni gingen, steeds dezelfde antwoorden kreeg: geen tijd, de vereniging schenkt geen be vrediging, de leiding bevalt niet, en er zijn reed's schoolclubs. Volgens de spreker valt er voor het ar gument „geen tijd" veel te zeggen; hij is dan ook van mening, dat bijvoorbeeld de instelling van de zes-jarige h.b.s. vele leer lingen in de gelegenheid zal stellen, meer aandacht te besteden aan hun vorming in de vrije jeugdbeweging. „Dat de verenigingen velen geen bevre diging geven, komt wellicht onder andere door de organisatie van ons werk", aldus de heer Brants. „Tussen jonge mensen van twaalf tot zestien jaar ligt nu eenmaal niet alleen een leeftijdsverschil van vier jaren, maar -een hele werejd. De zestienjarigen, zeker wanneer zij een hogere opleiding ge nieten, hebben een totaal andersgerichte belangstelling. Het zal wellicht aanbeve ling verdienen, om op sommige plaatsen verenigingen te stichten, die zich meet aanpassen bij de aard van belangstelling van de leden. Wij mogen geen deel van de jeugd verliezen". Wat de leiders betreft, zei de spreker, dat dezen zelfbezinning en ware liefde tot het kind nodig hebben en voorts studie moeten maken van de zaken, die in de vereniging ter sprake komen. Zij zullen hun leider schap niet als een „er even bij doen" mo gen beschouwen. De concurrentie, die de schoolclubs de jeugdverenigingen aandoen, noemde spre ker het belangrijkste punt. „Het oprichten van dergelijke clubs wordt vaak gestimu leerd door een of meer docenten aldus de heer Brants, die het vormen van school clubs verwierp. „De leidende functie van de school is het bijbrengen van kennis. Daarnaast heeft de docent ook een opvoe dende taak. Bij de oinderwijzersvernieu- wing is men iets minder waarde gaan hech ten aan het bijbrengen van kennis alleen. De school begint zich meer en meer op het terrein van de jeugdbeweging te begeven. Volgens spreker is het voor de jeugdver enigingen gewenst, daar waar dit nodig is, een krachtig protest te laten horen, temeer daar ook van andere zijden het werk van de verenigingen wordt aangetast. De spre ker bepleitte daarom een zo groot moge lijke samenwerking tussen de jeugdorga nisaties. Op het programma voor vanmiddag staan een referaat over „Jeugdwerk en jeugd zorg" door mejuffrouw H. van der Mast, directrice van het evangelisatiecentrum „De Nijenburgh" en een optreden van het Oostenrijks jeugdorkest, dat een tournee maakt door Nederland. Tijdens de huishoudelijke vergadering van gistermiddag is ds. J. C. J. Kuiper van 's-Gravenhage-West als voorzitter herko zen. In de vakature van Jac. Hoogendam werd als bestuurslid gekozen ds. G. Lug- tigheid uit Zwolle. 4. Toen de trein was aangekomen, drukte het heertje de kelner enkele bankbiljetjes in de hand en stapte uit. „Je hebt me braai geholpen, jongske", zei hij tegen Panda, die tegelijk met hem was uitgestapt, „zou je er wat voor voelen, om bij mij in dienst te komen?" „Dat zou ik wel graag willen", antwoordde Panda, „maareh„Maar WAT?", vroeg het heertje, „spreek rond uit, jongske. Zeg, wat je op je hart hebt". „U neemt de kopjes van de restauratiewa gen mee in uw koffertje", zei Panda. „Dat is toch stelen?" „Stelen?", herhaalde het heertje. „Maar jongske, ik heb er toch voor betaald?! Of dacht je soms, dat ik die kelner zoveel geld heb gegeven voor het ongenietbare bruine sap, dat in de kopjes zat?" „Ja, dat dacht ik", erkende Panda. Het heertje schudde het hoofd. „Kijk", zei hij, op een insigne wijzend, dat hij op zijn jas droeg, „dit is het speldje van de V.V.C., de Voorname Verzame laars Club. En onthoudt nu voor eens en voor al, dat een voorname verzamelaar nooit steelt, maar VERZAMELT", HET MONT BLANC TUNNELPLAN FRANKRÜKE- V«*t' >Mid mVv /v* o*V'^*Monf BlancV'*"" -V' J 4,y v Al geruime tijd bestaat in Franrijk het plan een verkeerstunnel aan te leggen door de Mont Bldnc. De Franse regering wil thans het parlement opnieuw plannen voorleggen voor deze reeds lang verbeide tunnel, die de langste verkeers-tunnel zal worden ter wereld. Hij zal in het Europese wegverkeer een belangrijke schakel vor men. Onze kaart geeft een overzicht .van het tunnelplan, alsmede een indruk van de verkorting van de. Frank.rijk-Itqlië roufc- Indien het parlement het project goed keurt kan de uitvoering onmiddellijk beginnen. FRANKFORT. - De „Frankfurter Allge- meine" meldt uit gewoonlijk goedingelich- te politieke kringen in Oost-Berlijn verno men te hebben, dat nog in de loop van dit jaar begonnen zal worden met geleidelijke terugtrekking van de Sovjet-troepen uit midden-Duitsland. Daartegenover zou de opbouw van het Oostduitse „nationale volksleger" versneld worden. Volgens waarnemers zou het terugtrek ken der troepen de mogelijkheid tot toe nadering tussen beide delen van Duitsland moeten bevorderen, daar na het vertrek der Sovjet-troepen de zone van Westelijke zijde niet meer als bezet gebied zonder soevereiniteit beschouwd zou kunnen wor den. ADVERTENTIE 3 Nieuw. De Sovjet-luchtmacht doet proe ven met een nieuw straalvliegtuig, dat volgens het orgaan van het Rode leger, „Rode Ster", 1200 kilometer per uur vliegt. Ezel. Generaal Franco heeft als een ge schenk een ezeltje aan president Eisen hower gezonden. Dit heeft nogal wat stof doen opwaaien, aangezien de ezel het partij-embleem van de Amerikaanse i Democratische partij is. Het embleem van Eisenhowers partij, de Republikei nen, is een olifant. Moiotov. Een onbekende heeft zondag een fles met brandende benzine (Molotov cocktail) naar het hoofdkwartier van de Franse communistische partij in Parijs gegooid. De dader, wiens jaspanden bij de aanslag vlam hadden gevat, ont kwam in een auto. De schade aan het gebouw is gering. Zonne-centraïe. In Moskou zijn plannen opgesteld voor de bouw van een elektri sche centrale, die zal worden aangedre ven met behulp van zonne-energie, al dus meldt het Sovjet-persbureau Tass. Sympathie. In de Argentijnse provincie Buenos Aires zijn 1445 politiemannen, onder wie 664 officieren, ontslagen we gens hun sympathie voor het Peronisti- sche bewind, aldus is in Buenos Aires bekendgemaakt. Isolatie. De Indiase regering heeft bepaald dat buitenlandse vliegtuigen, die op weg zijn naar de Portugese bezittingen in Voor-Indië, niet meer mogen doordrin gen in Indiaas zee- of luchtgebied, dat zich verder dan tien mijl van deze ge bieden bevindt. Dit is een nieuwe In diase maatregel om Goa en de andere Portugese bezittingen in Voor-Indië te isoleren. Heenkomen. De Britse autoriteiten op Cy prus hebben een verbod uitgevaardigd om zuurstofmaskers of duikerpakken te gebruiken in de nabijheid van de stran den van Cyprus. Het is gebleken dat de extremistische elementen met behulp van deze apparaten er vaak in geslaagd zijn via de zeebodem een goed heen komen te zoeken. Op het dak van een bus is zondag een grote hoeveelheid munitie aangetroffen. De inzittenden, die verklaarden nergens van te weten, zijn voor een verhoor vastgehouden. Overmatige ijver. Twee Britse officieren zijn door een krijgsraad op Cyprus ver oordeeld tot ontslag uit het leger. Zij werden schuldig bevonden aan mishan deling van een jonge Cyprioot en ver storing van de loop van het recht. Het vonnis moet nog door een hogere in stantie bevestigd worden. Volgens de beschuldiging hadden zij „overmatige ij-ver" betoond bij het opsporen van ver zetsleiders. Liberaal. De kantoren van het liberale dagblad „El Independiente" te Bogota zijn door de regering van Colombia ge sloten, nadat het blad geweigerd had bekend te maken dat in de kantoren van de liberale partij huiszoeking was ge daan. Volgens de regering is er revolu tionair propagandamateriaal gevonden. De „Intermedio", eveneens een liberaal dagblad, zou om dezelfde reden zijn publikatie gestaakt hebben. Dure klanten. De bewaking van de dertig,. oorlogsmisdadigers, die de Amerikanen in Duitsland gevangen houden, kost West-Duitsland honderdduizend mark per maand. Er zijn 229 personen, onder wie drie Amerikaanse officieren en 23 onderofficieren, belast met de bewaking en verzorging van de gevangenen in het fort Landsberg, waar Hitier indertijd in gevangenschap „Mein Kampf" schreef. Dwergvliegtuig. Een Frans eenpersoons dwergvliegtuig, dat minder weegt dan een motorfiets, is zondag op ongeveer dertig liter benzine van Parijs naar Londen gevlogen. Het toestel is nauwe lijks groter dan een gemiddelde sport auto en ontworpen door Roger Druine. De afstand van vleugeltop tot vleugeltop bedraagt zeven meter. Het toestel heeft een motor met een vermogen van 28 pk en een kruissnelheid van 110 km per uur. Het opstijgen en uitlopen kan bin nen een afstand van 65 meter geschie den. De kosten voor de bouw van het vliegtuigje worden geraamd op driedui zend gulden. Volksvliegtuig. West-Duitsland gaat na het succes met de „volkswagen" ook „volks vliegtuigen" bouwen. De fabriek van Alfons Pützer te Bonn is met de pro- duktie begonnen. Men hoopt tegen het eind van het jaar vijf Mora-toestellen gereed te hebben.' Het toestel biedt plaats aan twee personen en zal onge veer 13.000 gulden kosten. De spanwijdte van de vleugels bedraagt 13,5 meter en de lengte 6,5 meter. Het vliegtuig heeft een Porsche-motor van 1300 cc. Het brandstofverbruik is 6,5 liter per uur. VOOR DE LEEK zijn de lichtbronnen aan de hemel zeer eenvoudig ingedeeld, want hij onderscheidt slechts zon, maan en sterren. Daarmee is de hele zaak geïn ventariseerd. De ontwikkelde leek weet echter ook nog van het bestaan van pla neten, meteoren, kometen en sterrennevels, en denkt zich de stoffering van het heelal dus aanzienlijk ingewikkelder in. Maar de astronomen maken veel fijnzinniger verdelingen, en rangschikken de sterren naar allerlei typen die bijzon dere eigenschappen vertonen. Daar is alle aanleiding toe, want er zijn sterren (zoals Si- rius B) die evenveel materie bevatten als onze zon, maar toch slechts een omvang hebben die drie maal zo groot is als die van de aarde. Deze zgn. witte dwergen moeten een dichtheid hebben 500.000 maal zo groot als die van water, omdat in een kleine ruimte een ge weldige hoeveelheid matérie is samenge perst. Aan de andere kant bestaan er ook sterren waarvan de massa ongeveer gelijk is aan die van normale sterren (zoals de zon), maar die desondanks vele miljoenen malen groter zijn. Deze reuzen hebben een geringe dichtheid en bezitten lage opper vlakte-temperaturen, in tegenstelling met de zojuist genoemde witte dwergen, wier oppervlak „witgloeiend" is. Behalve deze typen, die zich door grootte en dichtheid, temperatuur en lichtkracht onderscheiden, bestaan er ook pulserende sterren, die kunnen opvlammen tot het honderdduizendvoudige van hun oorspron kelijke lichtsterkte. Waarnemingen met de spectroscoop hebben aangetoond dat dit opvlammen gepaard gaat met snelle zwel ling van het sterrenlichaam, zodat de bui- teaste lagen uitdijen met een snelheid van 1500 a 2000 km. per seconde. De sterke vermeerdering van de lichtsterkte van deze novae schijnt chronisch te zijn, dit in tegenstelling tot de uitbarstingen die zich bij de veel zeldzamere super-novae kunnen voltrekken. In ons melkwegstelsel verschijnen naar schatting gemiddeld 40 novae per jaar, maar slechts één supernova in verscheidene eeuwen. Dan vlammen zij op tot een lichtsterkte die duizenden malen zo groot is als die van een gewone nova en kan hij evenveel straling uit- zenden als alle sterren van het melkwegstelsel bij elkaar. Afgezien van dit enorme verschil in licht sterkte, is er tussen het verschijnsel van de nova en de supernova weinig ver schil. Alles voltrekt zich bij de supernova echter op veel grotere schaal. De uitdijen de schil van een nova wordt betrekkelijk snel ijl en vervluchtigt, terwijl zij bij de supernova als een lichtgevende nevel schijnt te blijven bestaan. Op de plaats, waar Chinese en Japanse astrologen in de jaren 1054 ij 1055 een supernova opmerk ten, vertoont zich thans de Krabnevel, een ijle lichtgevende wolk, die nog steeds met een snelheid van 1100 km. per seconde uit dijt en in de .900 jaar die sedert haar ont staan zijn verlopen een middellijn heeft gekregen van 45 tot 64 lichtjaren! Over uitdijen gesproken, weet u dat de groet afstanden in het heelal ongeveer tweemaal zo groot zijn geworden? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2