Castricums automatiek-houder in verzet tegen besluit gemeenteraad Agenda voor Velsen VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE „Watervliet" speelde „Flat te huur" „Bosvolk" en „Vrije Vogels" vertoonden kinderoperettes in Santpoort 9 Danslustigen trekken nu naar Uitgeest Havenberichten Agenda voor Beverwijk Jeugd begreep niets van „Een engeltje van niets" Toneelavond van CRB door jongeren verstoord Beverwijk de eerste Sacramentsvereniging boven het Kanaal Veertig jaar bij De Plaatwellerij Gouden jubilaris bij Van Gelder Zonen Wethouder H .de Boer voor P.v.d.A.-vrouwengroep over „IJmond" IJmuidenaar stak plotseling over en werd aangereden Gecombineerd concert van Hoogovenkoor en „Zangvogels" Spaarndam bracht IEV onverwachte nederlaag toe MAANDAG 9 APRIL 1956 De eigenaars van een danszaal in Castri- cum mogen dan vooralsnog geen enkele poging doen om verandering in de „dans- situatie" op zondagavond te verkrijgen zoals men weet mag er voortaan alleen gedanst worden op muziek van een strijkje, hetgeen op die avond een beduidend min der aantal bezoekers(sters) tengevolge heeft er zijn anderen die met het besluit van de raad geen genoegen kunnen nemen, om dat zij een belangrijk aandeel van hun inkomsten moeten missen. Een van hen is de eigenaar van een auto matiek, de heer S. Boer, wiens inkomsten, naar hij zegt, met meer dan een derde zijn verminderd. En als men nu weet, dat de automatiekhouders in Castricum er zijn er twee evenals de eigenaars van een danszaal, het van de zondagavond moeten hebben, dan is het te begrijpen, dat zoiets waard is voor verandering in de thans bestaande toestand te vechten. „Wanneer diegenen die van de maatregel schade hebben, tevoren waren gehoord, wanneer de raadsleden of het college van B. en W. overleg hadden gepleegd, dan had ik mij, bij welk besluit ook, neer moeten leggen", vertelde de heer Boer ons. „Nu er echter over de hoofden van betrokkenen heen - hetgeen ik niet mooi en onelegant vind - door de raad een besluit is genomen, neem ik daar stelling tegen", ging hij voort. De heer Boer was diegene, die in een plaatselijk nieuwsblad verleden week een advertentie plaatste. Hij bracht daarin openlijk dank aan het raadslid, de heer Th. Stiemer (K.V.P.), die als „enig lid van de raad" inzake het dansverbod gedacht heeft aan de „te plegen broodroof" tegenover de huisgezinnen van Horeca en aanverwante bedrijven, het personeel en allen die, direkt of indirekt, daar een bestaan in vinden. Bjjval Toen hij echter uit impulsieve dankbaar heid zijn dankbetuiging aan de heer Stie mer liet plaatsen, kon hij niet vermoeden dat hij met deze simpele daad, een storm van bijval zou ontketenen. De telefoon van de heer Boer stond niet stil en voorts kreeg hij vele schriftelijke bewijzen van sympa- tie. De heer Boer is er van overtuigd voor een rechtvaardige zaak te strijden en daar om is hij niet van plan het er bij te laten zitten. „Ik ga door, ook al heb ik een waar schuwing ontvangen dat een hooggeplaatst rijksambtenaar mij het leven in Castricum zuur zal maken. Ik moet voor mijn gezin het dagelijks brood verdienen en als men mij beletten wil dit te doen, dan zal ik mij verdedigen tegen welke aanval en door wie dan ook. De eigenaars van de Horecabe drijven weten dat de jongelui zich onbe hoorlijk hebben gedragen. Het zijn jonge lui die zij liever niet in hun zaak zien. Maar moest daarvoor zo'n vérgaande maat regel worden genomen?" besloot hij. Uittocht nu naar Uitgeest Een van de plaatsen die, door het in Castricum gévallen raadsbesluit, een veel Op zaterdag kwamen in IJmuiden binnen: Assi Unia K van Newport News. Antemedon van Liverpool. Evertsen van Swansea. Term van Geffle. Gallium van Caen, Violetta Erica van Temeuzen. Regina v. Port Talbot. Afina van Gent. Boffa van Le Havre. Reliable van Port Talbot, Soja Kosuiodimiankaia van Bindang. Senang van Goole. Rolf van Le Havre. Taormma van Southampton. Helen van Goole. Hoop op Zegen van Oxelosund. Korsö van Dardrecht. Liberté van Gothen burg. Bedford van Liverpool. Doni van Lon den. Pegny van Honfleur. Op zaterdag zijn vertrokken: Alcetas naar Rome. Whitby Abbey naar Rotterdam. Niobe naar Rotterdam. Frieda Peters naar Malmö. Adriaantje Elisabeth naar Waterford. June Crest naar Cardiff. Gerd naar Hull. Prins Bernhard naar Terneuzen. Roelf naar West- tervick. Kaap St. Vincent naar Manchester. Surte naar Hull. Jenny Porr naar Malmö. Leo naar Hamburg. Bulfinch naar Londen. Delfland naar Hamburg. Unie S naar Kopen hagen. Bestevaer naar Grangemouth. Plan- cius naar Slieten. Ria naar Goole. Palona naar Gothenburg. Westerdok naar Landen. Vliestroom naar Leith. Noordlicht naar Stockholm, (de Noordlicht heeft op weg naar IJmuiden bij Zeeburg een aanvaring gehad met een rijnaak, die dermate werd bescha digd, dat hij bij lage waterstand droog^ is gezet. De schade aan de aak is vrij aanzien lijk, de Noordlicht had geen schadeb Prosyon naar Londen. Gallium naar Rotterdam. Yapoyu naar Figo. Phidias naar Rotterdam. Markab naar Hamburg. Grim naar Stock holm. Zaanstroom naar Huil. Reinhard Leon- hard Russ naar Bremen. Rijnstroom naar Londen. Jason naar West-Indië. Madzy naar Ballina, Enisy naar Stockholm. Op zondag kwamen binnen: Charis van Antwerpen. Myra van Odda. Graveland van Portalegro. Lingestroom, Swift, Enghano en Berkelstroom van Londen. Tromp van Swan sea. Amstelstroom van Hull. Joseph Swen- den van Delfzijl. Annie G van Londen. IJstroom van Swansea. Ashkalin van Gar- rucha. Tyro van Swansea. Daja Böhmer van Cartagena. Margriet L van Londen. Nether lands Coast van Newcastle. Grootekerk van Vlissingen, Oranjestad van Hamburg. Falcon van Londen. Maas van Hamburg. Heriot van Leith. Op zondag vertrokken: Ashkalin naar Ips wich. Eemsborg naar Bohus. Viana naar Ply mouth. Mardu naar Antwerpen. MAANDAG 9 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Slaven van de Nijl." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik was een Amerikaanse spionne." W.B. Theater, 20 uur: „De dief van Venetië." Kennemer Theater, 14.3016.30 uur: Receptie Coöp. Veilingver. „Kennemer- land." Veilinggbouw „Kennemerland," 20 uur: Christelijke Filmactie. Statenhuis, Velserweg, 20 uur: „De Gie- teling," kamermuziekavond. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur. Jeugd: 19—20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1518 uur; lees- en studiezaal van 15— 18 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, dagelijks van 1718 uur. DINSDAG 10 APRIL Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen als maandag. Kennemer Theater, 20 uur: Feestavond „Kennemerland." 't Centrum, 20 uur: Vergadering „Bel lamy." R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal van 15—18 en 19—21.30 uur. grotere invasie van danslustigen kregen te verduren, is de gemeente Uitgeest. Nog nooit is het er zo druk geweest als op tweede Paasdag en ook zondagavond was de belangstelling van de danslustigen aan merkelijk boven het gewone aantal. Reeds op de eerste avond van „over produktie" zag de Uitgeester rijkspolitie zich genootzaakt een danszaal aan de Mei- dijk vroegtijdig te sluiten, doordat een groep jongelui zo flink was de raampjes van het toilet over de straat te smijten. Tevoren had de rijkspolitie enige veertien jarige meisjes uit de zaal verwijderd, het geen de wrevel van de andere danslustigen opwekte. Overigens neemt de rijkspolitie geen halve maatregelen, want de orde verstoorders krijgen terstond een proces verbaal. „Dan worden zij wel kalm" zei een van de leden van de rijkspolitie ons. Hij had tegen de drukte geen bezwaar, zolang er tenminste niets bijzonders gebeurt en de jongelui zich fatsoenlijk gedragen. De opperwachtmeester-groepscomman dant, de heer J. F. v. d. Water, was over de gang van zaken van zondagavond niet on tevreden. Hij meende, dat men de oplossing ter beteugeling van ongure elementen ge vonden had in het aanstellen van een bal leider, die met strakke hand orde weet te handhaven. Deze balleider, afkomstig uit Zaandam, weet waar Abraham de mosterd haalt en daarover toonde de heer v. d. Wa ter zich ten zeerste verheugd. „Een engeltje van niets" is de Hollandse titel van een Frans blijspel in drie bedrij ven, geschreven door Claude André Puget Het stuk speelt zich af in Parijs, in de woning van de jonge architect Patrice, die, hoewel verloofd met Frangaise, een advo cate, zich nauwelijks bewust is van zijn liefde voor haar, plotseling bezoek krijgt van een wezen uit andere sferen, genaamd Myriële. Ze is een engeltje, geen aartsengel, zo maar een doodgewoon engeltje, een en geitje van niets. Ze is niet op de hoogte van de gewoonte van de mensen, waardoor gewone dingen ingewikkeld schijnen en in gewikkelde dingen voor haar doodgewoon zijn. Op geestige wijze heeft de schrijver van dit blijspel de illusie zo met de wer kelijkheid verweven, dat hij op charmante wijze de toeschouwers een spiegel voor houdt, waarin men zichzelf herkent. Het grootste aantal van de aanwezigen op de zaterdag in hotel De Rustende Jager gehouden jaarlijkse feestavond van de Castricumse Reddings Brigade „De Strand- lopers" waren jongelui, die zichzelf op deze avond niét hebben herkend. Daaren tegen lieten zij zich voortdurend van hun slechtste zijde zien en horen. Het was, vooral op de laatste rijen, voortdurend een leven van jewelste, hetgeen minder prettig was voor hen, die het stuk, opgevoerd door de toneelafdeling van de Vereniging van Gemeente Ambtenaren, uit Amsterdam, wél apprecieerden. Het bestuur van de C.R.B. zal er bij een volgende gelegenheid goed aan doen dergelijke jongelui, die ken nelijk voor het „bal na" waren gekomen, te weren. De mensen in dit stuk zijn, behalve My riële, gewone mensen. Juffrouw Lemoine is een concierge die graag wat babbelt over andere huurders, André, een vriend van Patrice, een man, die het leven wat diep zinnig bekijkt, Frangoise is een meisje dat weet wat zij wil en voorts is er een juwe lier die zich alleen om zijn bezit bekom mert en een agent, die „de wet" vertegen woordigt. En dan is er Patrice en Myriële. De Amsterdammers hebben toneelspel laten zien zoals amateurs, helaas, zelden ten beste geven. De rolkennis was perfect en geen moment hebben de medewerken den gehaperd. Daardoor kon het gebeuren dat het stuk een vaart verkreeg die het on getwijfeld nodig heeft. Stuk voor stuk wa ren de medewerkenden uitstekend op dreef en voor hen was het jammer dat het pu bliek niet meer „toneel-minded" was. Dames helpen nieuwe parochie „Regina Coeli" In de R.K. Meisjes-Uloschool aan het Kuenenplein zijn zaterdagmiddag heel wat belangstellenden geweest bij de tentoon stelling van paramenten, door een aantal dames van de afdeling Beverwijk van de H. Sacramentsvereniging de eerste boven het kanaal gemaakt voor de nieuwe parochie „Regina Coeli." Deze nieuwe pa rochie komt ook in het bez,it van een kerk, welke zal worden gebouwd aan 't Kuenen plein en hieraan een waardige afsluiting geven. Daar in een R.K. Kerk veel paramenten moeten zijn, als kazuifels, communiedwa- len, corporalen, cingels, altaardwalen enz. zijn een aantal dames aan het werk gegaan deze kleden te maken, zulks onder leiding van mevrouw H. W. Hogervorst, die "hier voor heel veel dank ontving van pastoor R. L. M. van Ginkel, die de tentoonstelling opende. De pastoor, die moderator is van de H. Sacramentsvereniging, wees er in zijn openingswoord op, dat al deze kleden wor den gebruikt tijdens het leven van een katholiek, vapaf de geboorte tot aan de sterfdag. Het doel van de II. Sacramentsvereniging is arme parochies in het land en ook daarbuiten -te helpen en zo werd in 1953 aan goederen en materiaal in totaal uitgegeven een bedrag van 84.327. Van- ,uit Rotterdam, waar het hoofdbestuur is gevestigd, waren een aantal nonnen aan wezig en de tentoonstelling werd vooral zondag heel druk bzocht. De heer Fr. Leyen hoopt dinsdag de dag te vieren, waarop hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de NV Olie en Gonner- mann, thans de NV „Plaatwellerij". De jubilaris heeft het in deze tijd ge bracht tot de belangrijke functie van hoofö- controleur. JAARVERGADERING „GOED WONEN" Op woensdag 11 april houdt de Castri cumse bouwvereniging „Goed Wonen" in lunchroom Kuilman een openbare leden vergadering. Als belankrijkste punten ver meldt de agenda o.m. de ballotage van nieu we leden en de bestuursverkiezing. Agatha Christie is een Engelse schrijfster van detectiveverhalen met een wereldver maardheid. De door haar in het leven ge roepen figuren hebben zich bijna eenzelfde reputatie als de beroemde Sherlock Holmes van Sir Arthur Conan Doyle en de niet min der populaire Charley Chan van E. D. Big- gers verworven. Zij heeft ook 'n aantal thril lers op haar naam staan, waarvan enige jaren geleden „Tien kleine negertjes" nog door het Residentie-Toneel werd gespeeld Minder bekend is „Flat te huur" een toneelbewerking van haar roman „Love from a stranger" door Frank Vosper, die in het rijk der gefantaseerde detectives al evenmin een vreemde kan worden ge noemd. Toch kost het bij het begin van „Flat te huur" wel enige moeite te geloven dat men met een stuk van twee gerouti neerde auteurs van thrillers te doen heeft. De handeling komt bijzonder traag op gang. De twee taferelen van het eerste bedrijf bestaan goed beschouwd uit niets anders dan een vrij langdradig exposé tot de verdere intrige, waardoor de aan dacht van de toeschouwer slechts met de grootste moeite gevangen gehouden wordt. Pas in het tweede bedrijf begint men zich voor het verhaal te interesseren en dan zorgen de auteurs er wel voor, dat deze eenmaal opgeroepen aandacht verder geen moment meer verflauwt. Toch gebeurt er betrekkelijk weinig in dit stuk, omdat de spannende ontknoping aan het slot, de ontmaskering van de ge heimzinnige Bruce Lovell als een ma niakale vrouwenmoordenaar, geschiedt door middel van dialogen, waarmee de spelers elkaar hun zonderlinge bevindingen kenbaar moeten maken. Voor de meeste dilettanten dus een gevaarlijke onder neming, omdat het zwaartepunt van de opvoering hierdoor geheel op een verant woord tekstgebruik berust. Ook de toneelvereniging „Watervliet" die haar krachten zaterdagavond in het Kennemer theater te Beverwijk op dit uiterst moeilijk te spelen stuk beproefde heeft deze indruk nog eens duidelijk onder streept. Een dergelijk society-milieu ligt deze vereniging niet. Een karakteristiek blijk hiervan was de hinderlijk onverzorg de uitspraak van een der vrouwelijke hoofdrollen, die bijvoorbeeld sprak van kefee, rimmetiek en ketoor". Vandaar dat de betrekkelijk ondergeschikte rol van de oude tuinman, die door R. van Huystede markant werd getypeerd, het minst be hoefde te worden geforceerd en daardoor tevens tot de beste van de avond behoorde. Ook regisseur J. W. van der Mey had vele uitstekende momenten en soms was hij als Bruce Lovell waarlijk dreigend en beklem mend. Goed was daarbij het krampachtig vertrekken van zijn mond, wanneer deze gevaarlijke psychopaat zich weer innerlijk verontrust voelde. Beslist onvoldoende was echter mevrouw Winands als Cecily, die voor deze genuanceerde rol niet over de vereiste allure kon beschikken. Wellicht was het verstandiger geweest deze Cecily te laten spelen door mevrouw Stoomer, die zich als Mavis Wilson aanzienlijk gemak kelijker over het toneel bewoog. Verder zagen wij nog een aarzelend gespeelde dokter Gribble van H. de Waard, een ver makelijk onbenullige tapte Loo-Loo van mevrouw De Waard en een vasthoudende minnaar van Cor Hoebe, welke laatste echter niet de ideale jeune premier bleek te zijn. Toch kan niet worden ontkend dat Watervliet" de toeschouwers een boeien de toneelavond heeft verschaft, waarbij zelfs het anders zo rumoerige balpubliek meermalen tot aandacht werd gedwongen. Hetgeen ongetwijfeld een verdienstelijke prestatie mag worden genoemd. JAN VAN DAM Voor de heer A. A. Verkooyen en voor het bedrijf van de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen NV zal het woensdag, de elfde april een bijzondere dag warden, aangezien de heer Verkooyen dan vijftig jaar aan het Velsense bedrijf zal zijn verbonden. De jubilaris, die 2 augustus 1891 te Mede en Drim/melen in Noord-Brabant is ge boren, kwam dus op veertien jarige leeftijd aan het bedrijf, dat toen net tien jaar zijn vestiging aan het Noordzeekanaal had (1896) en zich bezig was te ontwikkelen. Het bedrijf was bij thans vergeleken nog maar klein, doch de heer Verkooyen vond al ras via verschillende werkzaamheden in diverse afdelingen zijn weg naar de toen nieuwe cellulosefabriek om zich in dienst te stellen van de houtkapperij als hout- lader-kapper. Meer dan eenenveertig jaar is hij zijn werkzaamheden in deze afdeling trouw ge bleven; een reeks van jaren, waarin ette lijke miljoenen houtpaaltjes door zijn han den zijn gegaan om te worden verwerkt tot cellulose. Ongetwijfeld zal het de jubilaris •woensdag niet aan belangstelling ontbreken. De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid houdt dinsdagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat een bijeenkomst, watirin de heer H. de Boer, wethouder van Velsen, zijn wegens om standigheden uitgestelde inleiding zal hou den over het „IJmond"-streekplan. Aangezien voor dit onderwerp uiteraard in Velsen-Noord grote belangstelling be staat, zal de Vrouwengroep deze bijeen komst gaarne ook toegankelijk stellen voor mannen. MAANDAG 9 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Vrouwenkooi". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Stichting De Velser Gemeenschap, sectie muziek, 20 uur, Rex, concert Fodens Mo tor Works Band. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19-21.30 uur. FELSEN Volksuniversiteit, Gymnasium Velsen, 20-21 en 21-22 uur: cursus Engels; 20 uur: cursus Frans. DINSDAG 10 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Vrouwenkooi". Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Filmliga, Rex, 20 uur: filmvoorstelling. 4 VNTPOORT Velser Kunstkring „Voor Alien", 20 uur: Herv. Kapel, Pastorieweg, concert. De donateursuitvoeringen van de Her vormde Jeugdgroepen „Vrije Vogels" en „Bosvolk" te Santpoort trekken altijd een grote belangstelling. Zo moesten ook de op voeringen van „Lentebloemen" en „De To verbal" die vrijdagavond in het Jeugd huis van de Hervormde Kerk aan de Bur gemeester Enschedélaan gehouden wer den de daaropvolgende zaterdag nog twee keer worden herhaald, namelijk 's middags voor de jeugd en 's avonds voor de ouders en andere belangstellenden. Behalve het onbevangen optreden der kinderen is daarbij ook steeds het enthou siasme der leidsters en leiders opmerkelijk. Het is voor de oningewijde altijd weer een raadsel op welke wijze zij met de jeugd dergelijke charmante resultaten weten te bereiken. In „Lentebloemen" bijvoorbeeld, een zangspel met tekst van C. M. van Hille- Gaerthé en op muziek van Catharine van Rennes, spelen en dansen de kinderen weer dat het een lust voor het oog mag worden genoemd, waarbij ook de foutjes voor de volwassene zo vertederend zijn. Het is eenvoudig, doch alleraardigst van inhoud en de intrige berust slechts op het gevan gen houden van prins Zonneschijn door ko ning Winter, waarbij de bloempjes hem dan in de lente komen verlossen. Simpeler kan het dus niet, maar het verhaaltje is toch ruimschoots voldoende om de prille acteurs en actrices in de gelegenheid te stellen zich te laten bewonderen. En dan mag zeker niet worden verzuimd te wijzen op de complete decors, die door de ouderen werden vervaardigd en dezen stellig tal rijke uren van hun vrije tijd hebben gekost. Vooral het paleis van koning Winter was met smaak ontworpen en uitgevoerd. Ook zij zullen zich door het succes van deze voorstellingen ruimschoots beloond hebben geacht. Na de pauze werd de kinderoperette „De Toverbal" (op muziek van Geertruida van Vladeracken) opgevoerd, een bekend werk- GEVONDEN WORDEN, van het iewat be vreemdende feit, dat de binnenlandse vraag in de achter ons liggende week zo mini maal was, dat de grote aanvoeren van schelvis en wijting met sprongen de prijs kelderden. Honderden kisten dichte en zelfs gestripte wijting konden zich niet langer handhaven en verdwenen in de puf- schuit, die eindelijk weer eens aan haar trekken kwam na drie maanden van grote schaarste en onmogelijk hoge prijzen voor vele artikelen. Begonnen de piepers maan dag met f 30 per kist, de room was er al gauw af in de loop van de volgende dagen en tegen het eind van de week kon er een mooi kistje piepers gekocht worden voor f 15, terwijl de handel de telefoons rood gloeiend moest praten, om zelfs tegen die prijzen nog een omzet te houden. Zou het niet zo zijr^ dat de klanten met de gepe perde prijzen van de afgelopen maanden de hele vis maar liever links laten liggen en nu moeilijk terug te lokken zijn tot eiwitbron nummer één? DE AANGEVOERDE MAKRELEN wa ren op een enkele uitzondering na klein van stuk en hier viel de koers dus ook terug van het hoge niveau, waarop honge rige handelaren en bedrijven haar hadden weten te houden: tot een f 15 per kist is ze gezakt. Dat er evenwel toch behoefte was aan een stevige makreel, bleek wel uit de hoogte van de prijs, die er voor het kloekere goed betaald werd en die toch nog altijd tot een mooie f 25 de kist kwam. Kleine schol is er flink wat geweest, maar de wat grovere soorten waren met een lantaarntje te zoeken en dat bleek zaterdag wel heel duidelijk uit de frappante koersen voor grote-, middel- en zetschol- len, die het tot f 60 per kist brachten ter wijl menig kistje schol II waarvan de prijs tussen de f35 en de f40 zat, naar Enge land geëxporteerd werd. Tongen hielden zich weer uitermate goed en frappant was werkelijk de stevige prijs voor de enen en de slips, die toch zaterdag, toen er ruim 30.000 kilo in de markt verscheen, een grote vastheid op de f3 tot f 3.75 vertoonden. Maar de nieu we week is begonnen en dat wordt dan weer een w'eek voor de trawlers, die al te lang uit het marktbeeld van IJmuiden verdwenen waren. Vandaag is het al be gonnen met de terugkeer van de'nieuwe Amsterdam en in de loop van deze dagen zullen er meer volgen. Bovendien zijn er verscheidene loggers rijp voor de markt, die net als de Amsterdam van vanmorgen grote schepen vis hebben, waaronder veel haring en makreel. Het is te hopen, dat de besommingen lonend zullen zijn, zodat er iets goedge maakt kan worden van de geleden be drijfsschade aan weerskanten van de ha ven. Dan zal echter de vraag beter moeten worden dan de afgelopen zes dagen het geval was, want het optimisme na nu kan nog niet zo heel groot zijn. Hoewel: ook de juffrouw in de winkel zal er nu wel weer van overtuigd zijn, dat er vis komt. Daar hebben we tenslotte een propaganda-ap- paraat voor. je dat door ons reeds herhaaldelijk be sproken werd. Ook hier gelden dezelfde waarderende termen, zodat het publiek zich hiermee niet minder ingenomen toonde. Deze bijzonder geslaagde donateursopvoe ringen werden telkens ingeleid door de heer W. Doevendans, die uiteraard voor dit dankbare jeugdwerk de nodige aan dacht en steun verzocht. De 51-jarige IJmuidenaar W. A. H., die zaterdagavond omstreeks half zeven over de Driehuizerkerkweg in de richting Sant poort fietste, stak zonder uit te kijken of de hand uit te steken plotseling de rijbaan over. Een tegemoetkomende automobilist kon de man onmogelijk meer ontwijken en reed H. aan. Deze moest met een gecompli ceerde reohter-onderbeenbreuk en vele bloedende vleeswonden aan het hoofd in j het Antoniusziekenhuis worden opgenomen, na ter plaatse door de ongevallendienst te zijn verbonden. Het Hoogovenmannenkoor onder leiding van H. Slings en het Christelijk jeugdkoor „De Zangvogels", dat onder dezelfde lei ding staat, geven samen een concert op donderdagavond 12 april in het Hervormd IJeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden. Het programma vermeldt tber- j ken van Handel, Gounod en Mooledijzer voor mannenkoor en van Purcell, Ghes- quiere en Schutte qn de Raaff voor kin derkoor. Medewerking aan dit concert ver lenen Helene Hubbeling (piano) en mevr. B. J. de Graaf-Verdam (viool). „IJMOND"-LASSERS NAAR FILM IN HAARLEM De leden van de lasclubs Velsen en Haar lem, aangesloten bij de afdeling IJmond van de Ned. Vereniging voor Lastechniek zullen vrijdagavond in restaurant Brink maan te Haarlem een lezing met film kun nen bijwonen. De heer Lubach uit Nijmegen zal spre ken over „Het scheuren van lasnaden", waarna een film wordt vertoond over het vervaardigen van een groot drukvat met een wanddikte van 75 mm voor de BPM. Wat er vandaag was Van de trawlervloot was vanmorgen de IJM 28 „Amsterdam" voor de eerste maal aan de afslag. Voor de eerste koper uit elke ploeg was er van de reder een doos sigaren. De „Amsterdam" (van 28 maart) voerde aan 1380 kisten vis, waarvan 120 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 450 makreel, 250 ha ring, 150 open wijting, 220 dichte wijting, 60 radio, 100 koolvis en voorts 100 stuks stijve kabeljauwen. Ook de IJM 54 „Swift" was voor het eerst binnen; met 355 kisten,waar van 140 schelvis, 30 koolvis, 25 radio, 10 haring, 100 dichte wijting, 10 open wijting, 40 diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen. De KW 135 loste 1350 kistep, waarvan 60 schelvis, 120 haring, 260 open wijting, 320 dichte wijting, 250 koolvis, 320 makreel en 20 radio; de SCH 54 met 1430 kisten, waar van 100 schelvis, 250 koolvis, 40 gul en leng, 500 makreel, 270 haring, 150 open wijting, 100 dichte wijting, 20 diversen en voorts 150 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 153 met 760 kisten, waarvan 50 schelvis, 25 kabel jauw, gul en leng, 110 koolvis, 150 open wijting, 140 dichte wijting, 275 makreel, 10 diversen en 400 stuks stijve kabeljauwen; de HD 79 met 605 kisten, waarvan 375 schelvis, 35 wijting, 25 makreel, 130 gul en kabeljauw, 40 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen en de SCH 7 met 170 kisten, waarvan 40 schelvis, 40 wijting, 30 schol, 30 platvis, 30 diversen en 300 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kotters Van de vloot waren verder nog 26 loggers en 35 kotters met 43.000 kg tong, 1600 kis ten schol, 50 bot, 160 wijting en schar, 50 tarbot en 300 diversen aan de afslag. Voor de export De grote rijen kabeljauw leverden van morgen 92120 op; de kleine f 3555. Kisten grote kabeljauw noteerden 92 125, kleine 84104. Schol en tong waren bij het afsluiten van deze rubriek nog niet verkocht. Aanvoer Urk Aan de visafslag te Urk werd door een vaartuig aangevoerd: 73 pond fuikaal f 1,16 p. p.; 164 pond spiering f 0.24 p. p.; 76 bakken nest f 2.80 per bak. Gewonde De UK 105 liep de haven van Den Helder binnen met een gewonde aan boord. Bij het vissen, dertig mijl ten Noorden van Ter schelling, raakte het bij de visvangst beno digde materiaal in het ongerede en het ge volg was. dat een paar davids afknapten. De negentienjarige J. R. zoon van de schip per kreeg een stuk ijzer tegen het hoofd. Hij werd naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht, waar een hersenschudding werd geconstateerd. Uitkering De heer R. Brands te Urk, voorzitter van de Ned. Vissersbond, heeft een bedrag aan de haringvissers die ten Zuiden van de Wa terweg de haringvisserij beoefenen van f 157.792,45 uitgekeerd voor haring die was doorgedraaid en de minimumprijs niet kon halen. Door deze vissers werd van 1 novem ber 1955 tot 1 maart 1956 in totaal aange voerd 214.568 kisten haring van 50 k# In totaal bedroeg de doorgedraaide haring f160.961. Het betreft hier de haringopvang- regeling Zuid. Het binnenland in Zwarte koolvis maakte vanmorgen f 41 f 46, grote gul f 35f 40, middel gul f 34f 40, torgullen f 28f 32. Grote schelvis haalde f 22f 31, grootmiddel f 22 f 26, kleinmiddel f 22—f 25, pennen f 18 f 24 en braadschelvis f 15f 22. Wijting ging van de hand voor f 10f 14, makreel voor f 13f 19 en haring voor f 14f 16. Aanvoer van zaterdag De aanvoer bestond zaterdag uit 2880 kisten, waarvan 700 tong, 1020 schol, 195 schar, 75 bot, 42 haring, 84 makreel, 185 schelvis, 425 wijting, 105 kabeljauw en gul, 3 leng, 29 koolvis en 20 diversen. Prijzen van zaterdag Per 1 kg: grote tong f 2.70f 2.52, grm. tong f 2.48—f 2.12, kim. tong f 2.74— f 2.02, kl. tong I f 4—f 3.30, kl. tong 2 f 3.70—f 2.80, tarbot I f 2.50—f 2.— Per 50 kg: tarbot 4 f 49, kim schol f 68, kl. schol I f 58—f 46, kleine schol 2 f 41 f 11, schar f 18f 9, bot f 12f 8, verse haring f 15f 12, makreel f 14f 10, gr. schelvis f 21f 18, grm. schelvis f 22f 18, kim. schelvis f 19f 17, kl. schelvis I f 18 f 15, kleine schelvis 2 f 18f 12, wijting f 18f 8, kleine koolvis zwart f 15, kleine koolvis wit f 27f 24. Per 125 kg.: gr. ka beljauw f 140f 75, gr. koolvis zwart f 52f 41, gr. koolvis wit f 72f 65, gr. leng f 65. Besommingen van zaterdag VL 85 f 7100. WR 7 f 2440. WR 67 f 2250. WR 50 f 2830. IJM. 5 f 2250. IJM. 4 f 2830. IJM. 31 f 2370. IJM. 11 f 2550. KW 128 f 1100. KW 178 f 4400. KW 56 f 1140. KW 71 f 1470. KW 35 f 1210. KW 92 f 1510. KW 94 f 1830. KW 30 f 1850. KW 60 f 980. De „Amsterdam" besomde vanmorgen f 23.500.—. Twee in Leiden Bij de scheepswerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot te Leiden, waar ook de „Amsterdam" IJM 28 werd gebouwd, wordt thans aan de bouw van twee motorloggers gewerkt. Vorige week zaterdag is voor de visserij maatschappij „Kennemerland" de 40.25 meter lange „Dirk Maria", die een Brons motor van 550 pk. en een visruimcapaciteit van 2000 kisten en 170 kantjes krijgt, te water gelaten en tevens werd de kiel ge legd van de nieuwe trawllogger voor de rederij N. Hoosnoot te Katwijk aan Zee. Dit schip krijgt een 420 pk. motor en ter opvoering van de trekkracht een kort- straalbuis. Binnengekomen schepen IJM. 45 De Hoop, IJm. 210 Wiron 1, IJm. 204 Verwachting, IJm. 221 Wiron 3, IJm. 54 Swift, IJm. 28 Amsterdam, 75 Gorredijk, IJm. 52, 22, 59, 27, 40, 272; SCH. 153 On derneming 4, SCH. 7 Willy; HD 79 Drie Gebroeders; RO 2 Dolfijn, RO 29; TX 14; AM 18, 16, 17, 26; WR 34, 49; UK 3; O 283 (Belg. voor reparatie); KW 135 Emma Wil— a helmina, KW 78 Excelsior 2; KW 166 Ge broeders, KW 104 De Vrouw Dirkje, KW 105 Jacoba, KW 24 Cornells, KW 65 Willy Alida, KW 161 Katwijk 3, KW 107 Jacoba, KW 89 Willempje, KW 169 Aieida, KW 125 Petronella, KW 59 Floris, KW 114 Avontuur, KW 64 Elizabeth, KW 26 Con- cordia, KW 91 Alida, KW 51 Prinses Mar griet, KW 162 Vier Gezusters, KW 17 Arie Nico KW 45 Neptunus, KW 29 Margarietha Maria, KW 57 Dina Marie, KW 126 Agatha Arie, KW 69 Saturnus, KW 84 Jan, KW 39 Helena, KW 53, 77, 165, 36, 27, 98, 68 72, 21, 21, 12 79 133. Vertrokken schepen IJM. 33 Thorina, IJM. Caroline; KW 159 Java; VL 142 Voorwaarts; UK 234, 81, 244, 2, 57, 14, 243, 125, 162, 164. Dinsdag Voor de dinsdag was vanmorgen nog niets bekend. Op „Rooswijk" werd IEV in de wedstrijd tegen Spaarndam ondanks een voortduren de veldmeerderheid een nederlaag toege bracht, die de kans om nog op een kam pioenschap te kunnen rekenen, verloren deden gaan. Na ongeveer tien minuten ging de thuis club tot de aanval over. Aanval op aanval werd op het Spaarndam-doel ondernomen, maar de schutter ontbrak. Bovendien werd het spel in de IEV-voorhoede te kort ge houden, waardoor Spaarndam steeds kon ingrijpen. Ook na de hervatting wist IEV het heft in handen te houden, maar de Spaarndam- doelman was evenzeer op dreef. Toen twee minuten voor het einde Spaarndam bij een uitval een vrije trap kreeg te nemen, kwam de bal voor de voet van een Spaarndam- mer, die met een rollertje, geheel onver wacht Alkemade passeerde (nul-één). On danks hardnekkige pogingen van IEV om met een slotoffensief gelijk te komen, bleef te stand ongewijzigd. ONDERHOUDSWERKEN NOORDZEE KANAAL. De directie Noordholland van de Rijks waterstaat heeft in twee percelen aanbe steed de onderhoudswerken aan het Noordzeekanaal gedurende het jaar 1956. De laagste inschrijvers waren voor perceel 1 het aannemersbedrijf J. v. d. Vlies uit Sliedrecht met 398.500 en voor perceel 2 de firma B. M. van Noordenne en Zoon te Giesendam. Vicaris J. B. Duk predikant te Hoge Zwaluwe De heer J. B. Duk, vicaris van de wijk- gemeente van de Nederlands Hervormde kerk te Velsen-Noord, welke functie pas slechts enkele maanden door hem is waar genomen, heeft het op hem door de Ned. Hervormde kerk te Hoge Zwaluwe uitge brachte beroep» voor de predikantsplaats aldaar aangenomen. Toneel van R.-.K. Instuif De toneelclub van de R.K. Instuif „Sint Joseph" zal zaterdagavond in het St. Jo- sephhuis aan de Banjaertstraat een uit voering geven van het Engelse blijspel in drie bedrijven. „De Voetbalpool", onder re gie van de heer Wil Seignette. Na afloop is er een gezellig samenzijn met medewerking van het ensemble „The Music Boys* 'onder leiding van Piet Ros.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3