„Klaarover!" Film voor de jeugd Veehouders in Kennemerland namen afscheid van veearts L, J. Kas Congres van A.R. Partij sprak over onderwijskwesties Sovjet-Unie wil West-Europa op krediet leveren Franse houding welwillendf maar de Nederlandse beslist afwijzend Grote huldiging in Krelagehuis DINSDAG 10 APRIL 1956 7 Kandidatenlijst A.R.-Partij Sukarno in mei naar de Verenigde Staten Toekomst Radio-Europa nog steeds onzeker Gevonden granaat ontplofte; twee jongens ernstig gewond Kamerlid Van de Wetering laakt uitlatingen van minister Luns Voorzitsters R.-K. vrouwen organisaties op Soestdijk NAVO steunt op lange- afstandbommenwerpers Maar: Nederland zal worden verdedigd IJslandse communisten en socialisten in een partij V.S. helpen Bagdadpact, maar treden niet toe Economische hulp via de NA VO ongewenst geacht Wegens moord tot negen jaar veroordeeld Burgemeester van Nieuw Helvoet veroordeeld Vijftal jazznozems stal grammofoonplaten Vissersboot met zeventien opvarenden vergaan? Nieuwe werf in Bergum Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen is in Utreciht een on der w ij scon gres van de Anti-Revolutionaire Partij ge houden. Het Eerste Kamerlid de heer H. Algera sprak over „Christelijk onderwijs, erezaak, zegen en roeping." In een be schouwing over het karakter van een christelijke school en over de verhouding tussen gezin en school en maatschappij zei hij onder meer, dat de Partij van de Ar beid poogt aan haar verzekering, dat zij de pacificatiegedachte aanvaardt, een school politiek te verbinden die gebaseerd is op bepaalde beschouwingen, onder andere van prof. Van Houte, een schoolpolitiek, die om redenen van efficiency, maar veel meer omdat de school in openheid kan tekort schieten, de federale school gewenkt en principieel aanvaardbaar acht en als een voldoende realisering van de pacificatiege dachte beschouwt. De heer Algera noemde de bijzondere school, voor zover zij een christelijke school is, de school van de vei ligheid, van de beslotenheid. Zij sluit daar door meer aan bij het gezin, maar is geen weerspiegeling van de mensenmaatschap pij. De openbare school noemde hij de school van de openheid met de daaraan verbonden risico's. De heer Algera achtte het noodzakelijk, dat de Anti-Revolutio naire Partij haar houding, ook in de poli tiek, bepaalt tegenover het streven te komen tot federale scholen, compromis- of synthese scholen. De syntheseschool of compromisschool is volgens hem in de praktijk een school waarbij de openbare school uitgangspunt is en waarbij het neu- traliteitsprincipe is verzwakt of verzacht. Hij achtte zulk een compromisschool als „vluchtheuvelschool" nog minder aan vaardbaar dan een openbare school. Voorts sprak het Eerste Kamerlid de heer J. Schipper, die onder meer aandrong op verlenging van de leerplicht voor het technisch lager onderwijs van twee tot vier jaar. Prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, be handelde het onderwerp: „Onderwijsplan, onderwijswet en onderwijsvrijheid." Hij merkte onder meer op dat het probleem van het onderwijs voor de 11- tot 15-jari- gen nog altijd niet dichter bij zijn oplossing is gekomen. De regeling van het v.h.m.o. is niet verder dan acht jaar geleden en het b.l.o. ontving nog nimmer een wettelijke regeling. Voorts zijn er weinig vorderingen met betrekking tot het nijverheidsonder wijs en het hoger onderwijs. De gedachte van een onderwijsplan heeft volgens prof. Donner gevaarlijke kanten. Zijns inziens wordt het accent verkeerd gelegd, namelijk dat het in de eerste plaats taak van de overheid zou zijn om de ont wikkeling van het Nederlandse onderwijs te bepalen. Een plan van de regering is en blijft een van buiten opgelegd kleed. Dat het onderwijs zich niet kan ontplooien, ligt op dit ogenblik minder aan die achterstand in de wetgeving dan aan andere factoren. Helemaal onrechtvaardig zou het niet zijn, de regering het tekort aan leerkrachten te verwijten, aldus prof. Donner, die opmerk te, dat in de achter ons liggende jaren men alles zo nauwkeurig heeft willen berekenen en zich zo voor alle eventualiteiten heeft willen dekken, dat men zich grondig ver rekend heeft. Tenslotte zeide prof. Donner, dat men over onderwijsvernieuwing praten, schrijven, studeren en polemiseren kan, maar die onderwijsvernieuwing blijft een dode zaak wanneer daar niet de man en de vrouw in de school staan, die niet alleen hun onderwijs, maar ook zichzelf elke dag vernieuwen. Resolutie Aan het slot van het congres is een reso lutie aangenomen, waarin met klem van de overheid wordt gevraagd verbetering van de opleiding der leraren met name voor de scholen van het voortgezet onderwijs, ulo, nijverheidsonderwijs en 't middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Voorts wenst men verbetering van de leerlingen schalen en beperking van de klassengrootte. In de resolutie wordt voorts onder meer gezegd, dat de overheid in de eerste plaats de taak heeft de belemmeringen, die de gezonde ontwikkeling van het onderwijs in de weg staan, weg te ruimen, op de deug delijkheid van het onderwijs toe te zien en aan de scholen de middelen te verschaffen, welke zij behoeven. De overheid moet ruimte scheppen voor opbouw van de on derscheiden schoolvormen door de in hun organisatorisch verband samenwerkende ouders, leraren en onderwijzers op de grondslag van de door hen beleden begin selen. Slechts indien deze in gebreke blij ven of niet in staat zijn die taak te ver vullen, zal de overheid in de daardoor ont stane leemten moeten voorzien. De kandidatenlijst van de Anti-Revolu tionaire Partij voor de Tweede Kamerver kiezingen is thans vastgesteld. In alle kieskringen zal prof. dr. J. Zijlstra. de minister van Economische Zaken, als lijst trekker fungeren. De nummers twee tot en met twaaf op de centraal vastgestelde lijst mogen door de Kamerkieskringen in een andere volgorde worden geplaatst. De nummers dertien tot en met vier en twintig mogen onderling niet worden verwisseld. De Kamerkieskringen hebben het recht de lijst met ten hoogste zes regionale kandi daten aan te vullen. De centraal vastgestelde lijst ziet er als volgt uit: prof. dr. J. Zijlstra, Amsterdam; mr. J. Algera, Den Haag; mr. A. B. Roosjen, Amsterdam; prof. mr. P. S. Gerbrandy, Sche- veningen; dr. A. H. J. J. S. Bruins Slot, Aerdenhout; A. W. Biewenga Wzn, Garst- huizen; drs C, P. Hazenbosch, Den Dolder; mr. dr. E. P. Verkerk, Boskoop; H. van Eijden Rotterdam: ds. J. Fokkema, Ede; J. van Eijbergen, Utrecht; ds. C. van der Zaal, Har. lingen; J. Smallenbroek, Assen; mr. B. W. Biesheuvel, Wassenaar; mr. Th. A. Versteeg, Amsterdam; prof. dr. L. W. G. Scholten, Utrecht; mr. dr. J. Meulink, Enschedé; G. A. Kieft, Utrecht: C. van Nierop. Zeist; dr. A. Veerman, Rijswijk; dr. J. van Baal, Doorn; mr. dr. N. G. Geelkerken, Leiden: A. van Santen, Arnhem en P. C. Elfferich, Delft. DJAKARTA (ANP) President Sukar no zal op 14 mei voor een officeel bezoek aan de Verenigde Staten uit Djakarta ver trekken, aldus is bekend gemaakt. Sukarno zal vier dagen in Washington verblijven en vervolgens een reis van veertien dagen door de Verenigde Staten maken. Soekar- no zal in Singapore van een vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways overstap pen in een speciaal Amerikaans vliegtuig. Onderweg zal hij enige korte bezoeken aan andere landen brengen. Sukarno zal vergezeld worden door verscheidene offi ciële persoonlijkheden en door zeven Indo nesische journalisten. Genoegen Amerikaanse autoriteiten zien zijn be zoek als een gelegenheid tot verdere ver sterking van de betrekkingen tussen Wash ington en Djakarta. Er zijn aanwijzingen dat Amerikaanse autoriteiten bereid zijn een Indonesisch verzoek om economische hulp gunstig te ontvangen, wanneer de In donesische 'regering die wenst en haar ver langens bekend maakt. Sukarno en zijn regering hebben stand vastig geweigerd partij te kiezen in de kou de oorlog, verklarend dat zij een onafhan kelijke koers willen volgen. De Amerikaan se autoriteiten achten het echter gewenst zo goed mogelijke betrekkingen met Indo nesië te verkrijgen. Met genoegen heeft Washington vastgesteld dat de eerste door het volk gekozen regering gebaseerd is op een bréde coalitie, waarin alle stromingen vêrtegenwóordigd zijn met uitzondering van de communisten. Zij hebben gezegd dat deze ontwikkeling een goed voorteken is voor vergroting van de politieke en economische stabiliteit van de jonge repu bliek. Amerikaanse betuigingen van vriend schap, met inbegrip van het bezoek van minister Dulles, hebben misnoegen verwekt in Nederland, waar ze zijn uitgelegd als Amerikaanse steun voor de republiek in het geschil met Nederland over westelijk Nieuw-Guinea. Amerikaanse autoriteiten ontkennen dat zij de indruk willen vestigen partij te kiezen. Zij verklaren dat zij Indonesië alleen sympathie en begrip voor haaf streven haar problemen op te lossen willen tonen. Onder voorzitterschap van Guy Mollet heeft een aantal Franse ministers verga derd over de situatie van de commerciële Franstalige zenders buiten Frankrijk. Het is daarbij in het bijzonder gegaan om de. positie van de in Saarland werkende zender Europa nr. I, die pas sinds 1 januari 1955 uitzendt en waarvan de perspectieven verduisterd zijn door de waarschijnlijke terugkeer van Saarland naar de Westduitse Bondsrepubliek. Reeds hebben de bij deze reclamezender betrokkenen in september '55 het station, dat een antennevermogen van 400 kilowatt kan produceren en op de lange golf uitzendt, aan de Franse regering aan geboden. De regering is echter op dat aan bod niet ingegaan, naar men mag aan nemen omdat de oprichting van Europa nr. I gepaard is gegaan met. het faillissement van een van de financierende industrieën, het ontbinden van een reeds gesloten over eenkomst tussen Europa nr. I en Radio Monte Carlo, wkarbij de Franse staat is ge ïnteresseerd. en het aanwijzen van Corsica als vaste verblijfplaats aan de heer Michel- Een fris filmpje, in opdracht van een groot Zaans bedrijf voor het Verbond voor Veilig Verkeer gemaakt, beleefde maan dagavond in Brinkman haar Haarlemse première. Het is de film over het werk der jeugdverkeersbrigadiertjes „Klaar Over", vervaardigd door Mirror-film, met medewerking van vier Haarlemse school kinderen, een Amsterdams jochie en diver se politie- en douane-instanties in ons land. De voorstelling, die ik er gisteravond van zag, werd bijgewoond door de jeugdige ac teurs zelf in gezelschap van hun ouders, hetgeen er een pikant tintje aan gaf, want oude- en jongelui zaten kennelijk te pope len van verwachting om de dierbare ver schijning der kinderen op het witte doek te zien. Zij moesten nog even geduld heb ben, omdat de heer De Goede, directeur van Mirror-film, een korte inleidings- speech afstak, waarin hij het wel en wee van het filmmaken memoreerde en vooral de ouders bedankte, omdat zij hun kinde ren zes weken voor „Klaar over" hadden afgestaan. Die zes weken werden in een heleboel plaatsen in ons land doorgebracht. Het resultaat ervan bleek toen het zaal licht uitging en de verkeersinstructiefilm begon. „Klaar over" is een onderhoudend film pje, dat een aantal verkeerslessen letter lijk in beeld brengt en de theorie aan de praktijk toetst. Wij volgen de opleiding van vier brigadiertjes, gaan met hen een dagje uit, maken hun officiële installatie mee, dromen over hun heldhaftige daden der toekomst waarin een achtervolging van twee smokkelaars de jeugdige gemoederen son, de man die alle financiële touwtjes v a- van de omstreden zender in handen hield, j ^evig in beweging zet ziet tenslotte de Er zijn voor de toekomst van het station i-rigadiertjes keurig in actie en worden er .1- Tn Hp pprstp "J nog eens van overtuigd dat ze voor geen kleintje zijn vervaard als ze zelfs nog een drie oplossingen denkbaar. In de eerste plaats kan hij als Franstalig station ge handhaafd worden als de Westduitse rege ring daartoe zou willen meewerken. Ten tweede kan de zender weer gedemonteerd worden en in Frankrijk opnieuw worden opgebouwd ten behoeve van het zender park van de Franse omroep en tenslotte is ook nog een gemengde Frans-Duitse ex ploitatie mogelijk. Binnenkort zullen nieuwe besprekingen plaats vinden. Twee jongens uit de Stichting Hoenderlo zijn vrij ernstig gewond toen een mortier granaat. die 7,ij in de bossen gevonden had den. ontplofte. Een derde .iongen. die zich languit op de grond liet vallen, kreeg geen letsel. De 13-jarige W. J. kreeg verscheidene scherven van het projectiel in het lichaam. Hij is naar een ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De 144-jarige B. P. kreeg een scherf in de rug, maar behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Dit ongeluk was voor het personeel van de stichting aanleiding het gebouw te door zoeken. Daarbij wérd een vrij groot aantal projectielen gevonden, die de jongens in de bossen gevonden hadden en in de gebou wen verstopt. meisje van de verdrinkingsdood redden. Het eigenwijze jochie, dat af en toe als de contrasterende anti-pode optreedt, kon al leen maar „Help!" roepen. De dappere brigadiertjes helpen metterdaad. Onderhoudend is het verhaaltje wel en in de simpele vorm, waarin het is gegoten zal het zeker het publiek, waarvoor het is bestemd, het nodige te zeggen hebben. Dat neemt niet weg, dat ik wel bezwaar moet maken tegen een te ver gaande vereen voudiging in het scenario en draaiboek, die herhalingen niet vermijdt en ze niet dy namisch genoeg uitspeelt om met die her halingen kracht aan het betoog bij te zet ten. Filmspel is het niet geworden. De fantasie van de filmmaker is naar mi.jn smaak nog te zeer aan banden gelegd: het echte filmische effect ontbreekt. Alles steunt op het verhaal. Ik had cameraman en regisseur Van Essen graag wat meer met het beeld zien doen inplaats van ge trouw de conventionele paden te volgen. Het is en blijft een risico, wanneer men de vuurvaste inhoud ondergeschikt maakt aan de vrije vorm, maar de zeggingsmacht van het beeld mag niet onderschat worden. Zoals „Klaar over" nu is, werd elk risico vermeden. De kundigheid van de maker is borg genoeg voor een aantrekkelijke ver schijningsvorm, diezelfde kundigheid had het gerust meer mogen zoeken in con trasten van de beelden ten opzichte van elkaar waarom zo weinig opdringende Een werk-foto van de film „Klaar over". Vele ogen zien toewanneer het meisje, dat in het water is „gevallen" nog enige aanwijzingen voor haar „redding" krijgt. close-ups? en een wat minder uitgedijd verhaal. Het kan zijn dat dit niet strookte met de plannen van de opdrachtgeefster. Dat is jammer, want wanneer de regie vrij spel heeft kan men pas het filmspel beoefenen. Het misverstand als zou dat de aandacht van de inhoud afleiden be hoeft bij de capabele krachten van Mirror- film niet gevreesd te worden. Ik heb hen dat in het verleden zelf zien bewijzen. P. W. FRANSE Op een openbare vergadering, in verband met de zaak Jungschlager, door de jonge renorganisatie „Vrijheid en Democratie" in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden, heeft de heer F. H. van de Wetering, C.H.- lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, kritiek uitgeoefend op de uit latingen van minister Luns, donderdag ge daan in Maastricht naar aanleiding van het Jungschlager-proces. De bewindsman verklaarde toen in een rede voor het departement Limburg van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel dat het inopportuun moet wor den geacht de zaak-Jungschlager te bren gen voor de Algemene Vergadering van de UNO. Voorzover een verzoek om behande ling niet zou worden verworpen, aldus de minister, zou dit er toe kunnen leiden dat de UNO zich ging bezighouden met het ge heel van de Indonesisch-Nederlandse ver houdingen. De zaak-Jungschlager zou dan op de achtergrond geraken. De heer Van de Wetering betreurde de verklaring van de minister zeer, omdat hij meent dat een dergelijke verklaring een te formeel karakter draagt. Zij kan onmoge lijk de indruk wekken dat het de Neder landse regering ernst is met haar strijd voor de rechten van Jungschlager. Juist omdat hij de mening was toegedaan dat de voorlichting inzake de zaak-Jungschlager tot de specifieke taak van de regering be hoort, betreurde dè heer Van de Wetering de woorden van de minister zonder porte feuille. Koningin Juliana heeft maandag naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het Centrum van de Nederlandse Katho lieke Vrouwenbeweging, ten paleize Soest dijk ontvangen: mevr. M. van Nispen tot Sevenaer geboren jonkvrouwe Ruys de Beerenbrouck, presidente van het Centrum; mevr. Witteveen-Hiemstra, voorzitster van de Nederlandse R.K. Boerinnenbond; juffr. C. Stringa, voorzitster van de Katholieke Vrouwenorganisatie en mevr. Severijnsen- Cals, voorzitster van het R.K. Vrouwen gilde. Nog steeds Gruenther PARIJS (United Press) „Onze troepen zijn beslist in staat Nederland te verdedi gen", zo verklaarde generaal Alfred M. Gruenther, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, in een exclusief interview met United Press, waarin hij de beweringen weerlegde als zou hij van mening zijn dat zijn troepen slechts tot een „achterhoede"-defensie in staat zouden zijn. „Ons doel is een voorhoede-strategie te hebben, hetgeen betekent dat wij het ge hele NAVO-grondgebied langs de Elbe zou den kunnen verdedigen. Binnen drie of vier jaar, als de twaalf Duitse divisies ge reed zijn, kunnen wij die voorhoede-stra tegie verwezenlijken. Op het ogenblik moet ik zeggen, dat wij niet sterk genoeg zijn om zulk een garantie te geven. Doch onze troepen zullen zo ver mogelijk naar voren zich verdedigen. Wij zouden beslist in staat zijn Nederland te verdedigen", aldus Gruenther. Het grootste gevaar voor het westen zou, volgens Gruenther, gelegen zijn in een overrompelende aanval. „Daar de NAVO een defensieve organi satie is, kan er geen sprake van zijn dat een eerste aanval van haar zou uitgaan", zo voegde hij eraan toe. Gruenther verklaarde dat dit gevaar van een verrassende Russische aanval de reden is, waarom hij zich op het ogenblik vooral concentreert op de opbouw der luchtver dediging en op de invoering van een snel werkend waarschuwingssysteem in Europa. Doch, zelfs als er werkelijk een verras sende Russische aanval zou komen, zou de NAVO de vijand verslaan, zo betoogde Gruenther. „In de hedendaagse oorlogvoe ring hebben de offensieve wapens de over hand over de defensieve. De bommenwer pers van het type B-47 en de nieuwe atoombommenwerpers van het type B-52 zouden het industriële potentieel van de Sovjet-Unie kunnen vernielen. Wij hebben een belangrijke suprematie op het terrein van lange-afstands-bommenwerpers", al dus de generaal. De NAVO-strijdkrachten hebben een tweeledige taak: zij moeten de Sovjet-unie kunnen verslaan als deze zou aanvallen, en zij moeten in staat zijn het gehele NAVO- grondgebied te verdedigen. Tot het eerste zijn zij thans in staat, maar de verdediging van het gehele NAVO-gebied zal pas mogelijk worden als de Duitse divisies gereed zijn." „Ik zeg niet dat wij de oorlog zullen winnen. Maar ik zeg wel dat wij de Sov jet-Unie zullen verslaan", zo verklaarde de opperbevelhebber nader. „In een derde wereldoorlog, als die zou komen, zal er immers geen overwinnaar zijn." KOPENHAGEN (Reuter/AFP) Radio- Kopenhagen meldt, dat de IJslandse socia listen en communisten een nieuwe ver enigde politieke partij hebben gesticht, de „Partij van het volksbondgenootschap". Voorzitter is Hannibal Valdimarsson, voormalig president van de sociaaldemo cratische partij en voorzitter van de IJs landse federatie van vakverenigingen Ei- nar Olgeirson, leider der IJslandse com munistische partij, is tot vice-voorzitter benoemd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zei van de week op zijn persconferentie dat de resolutie van het IJslandse parlement waarin wordt aan gedrongen op het terugtrekken van Ameri kaanse troepen, een begrijpelijk verlangen uitdrukt om de aanwezigheid van buiten landse troepen in IJsland tot een minimum te beperken. De geringe bevolking van IJs land in aanmerking genomen ongeveer 160.000 zielen zou de situatie vergeleken kunnen worden met het legeren van zes miljoen vreemde troepen in de Verenigde Staten. De minister wees er echter op, dat de NAVO-procedures voorzien in een tijds verloop van in totaal achttien maanden gerekend van de tijd van de indiening van een officieel verzoek af. Dulles was van mening, dat in IJsland het gevoel bestaat, dat de jongste Sovjet-stappen de aanwezig heid van vreemde troepen minder nodig maken. GENèVE (Reuter/UP) Nogmaals uiting gevende aan de wens van de Sovjet-Unie haar handel met West-Europa uit te brei den, heeft de Sovjet-minister voor de Bui tenlandse Handel, I. G. Kabanov, op de bijeenkomst van de Economische Commis sie voor Europa (ECE) van de UNO, mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie industrieel materieel tot een waarde van 21 miljard roebel op krediet aan Oost-Europese lan den heeft verkocht en dat soortgelijke kredietrcgelingen ter beschikking van Westeuropese landen kunnen worden ge steld. Minister Kabanov legde de nadruk op de grote expansie van de Russische eco nomie onder het huidige vijfjarenplan. De Franse staatssecretaris voor Buiten landse Zaken, Maurice Faure, verklaarde, dat de voorstellen van de Sovjet-Unie om een geheel Europa omvattende overeen komst voor economische samenwerking te sluiten belagwekkend zijn en alle aandacht verdienen. Hij zei verder, dat het ernstige gebrek aan energiebronnen van Europa kan leiden tot een reeks gevaarlijke econo mische moeilijkheden, zoals een voortdu rende stijging van de dollaruitgaven voor de aanschaffing van brandstoffen. Dr. J. Linthorst Homan, leider van de Nederlandse delegatie, verklaarde dat het politieke klimaat tussen Oost en West nog niét voldoende verbeterd is om Europa te wagen aan een „onrealistische" econo mische samenwerking zoals de Russen hebben, dat het politieke weer nog altijd gering de ECE wil waarschuwen de „roos kleurige" houding van de Oostelijke landen niet te overschatten. „Het zou gevaarlijk zijn te handelen alsof economische zaken zo belangrijk zijn dat ze politieke moei lijkheden zouden kunnen dekken. Het zou de indruk kunnen maken op de openbare mening in ons verdeelde continent dat de commissie de politieke scheiding van Euro- WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten zullen binnenkort de Arabische landen van het verdrag van Bagdad economische en technische hulp bieden, zo wordt van gezaghebbende zijde te Washington meegedeeld. De plaatsver vangende onderminister van Buitenlandse Zaken Loy Henderson zal dit aanbod doen op de bijeenkomst van de ministerraad der verdragsorganisatie, volgende week in Te heran. Washington heeft de organisatie reeds eerder steun toegezegd, doch is niet bereid tot het verdrag toe te treden. De hulp is bedoeld voor de groep landen als geheel, waardoor zij kan dienen voor regionale projecten, zoals grote bevloei ingswerken. Tot dusver wordt de Ameri kaanse steun aan landen in het Midden posten verleend op bilaterale wijze, waar door alleen $e tïïfVtseftng van strikt natio nale plannen mogelijk is. De premier en minister van Buitenland se Zaken van Libië Mostafa Ben Halim heeft meegedeeld, dat de Verenigde Sta ten duizend Libische soldaten van wapens zal voorzien en beloofd heeft toekomstige verzoeken om militaire hulp in welwillen de overweging te zullen nemen. Voor eco nomische doeleinden heeft Washington ne gen miljoen dollar ter beschikking gesteld. De in West-Europa naar voren gebrach te gedachten met betrekking tot de uit breiding van de werkzaamheden van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie tot het gebied van economische steunverle ning en samenwerking heeft men te Washington in bevoegde kringen met de grootste terughoudendheid ontvangen. In bevoegde Amerikaanse kringen ver klaart men, het belang van economische samenwerking tussen de landen van de vrije wereld op een tijdstip, dat door de buitenlandse politiek van de Sovjet Unie het accent gelegd wordt op economische penetratie, niet te onderschatten. Men acht het echter niet gewenst in de structuur van de NAVO een economische burearteratie in te voeren. Ongeveer 450 belangstellenden waren maandagavond in een van de zalen van het Krelagehuis in Haarlem bijeen om afscheid te nemen van de dierenarts de heer L. J. Kas die zijn ruim 22-jarige praktijk in Kennemerland heeft afgesloten door het aanvaarden van de functie van directeur van het slachthuis in Hilversum. Hoezeer hij vooral gewaardeerd werd door de hon derden veehouders in Haarlem, Velsen en omgeving en de Haarlemmermeer werd wel duidelijk door de woorden van de voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. J. van Veen, die in zijn openings woord en later in zijn huldigingsrede meende dat de heer Kas kon terugzien „op een schitterende carrière als veearts en als mens". De heer Van Veen sprak er zijn spijt over uit dat het IJmond-plan niet naar wens van de scheidende veearts was verlopen omdat de boeren uit Kennemer land dan hun kundige raadgever wellicht hadden kunnen behouden, maar toch feli- teerde de heer Van Veen de heer Kas met zijn eervolle benoeming in het Gooi. Als dank van de gezamenlijke veehou ders bood de heer Van Veen hierna een televisietoestel aan. De heer Kas dankte ontroerd voor een dergelijke grote huldiging. Daarvoor had hij al uitdrukkelijk verklaard dat het vak van-dierenarts waarbij men er dikwijls bij nacht en ontij op uit moest trekken, zo'n heerlijk beroep was omdat men in staat was op alle mogelijke manieren hulp te bieden aan het lijdende dier. De assistent van de heer Kas, de heer C. de Jager, overhandigde de scheidende dierenarts een tafel voor het televisietoe stel, waarna de heer Kas zijn assistent op zijn beurt huldigde voor de nauwe samen werking en hem een elektrisch scheerap- paraat aanbood. Ook de opvolger van de heer Kas, de heer G. E. Bras, werd niet pa aanvaard heeft als een soort fout die hersteld zou kunnen worden door het eco nomisch werk van de commissie." Linhorst Homan zei dat verklaringen die vrijdag in het debat zijn afgelegd over de toelating van Oost-Duitsland (welke bij stemming werd verworpen) aangetoond hebben dat het politieke weer nog altijd onbestendig is. „De regeringen die voor de politieke situatie verantwoordelijk zijn, zijn de zelfde regeringen die hier vertegen woordigd zijn. We kunnen niet inzien hoe zij hier opgedaan kunnen maken wat el ders gedaan is op politiek terrein." De commissie dient zich te beperken tot het geen strikt praktisch en uitvoerbaar is. Ruimere voorstellen dient zij te bewaren voor later, wanneer het politieke weer beter gepeild kan worden, aldus dr. Lint horst Homan. Tot negen jaar gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering heeft de rechtbank te Rotterdam de 25-jarige werkloze G. S. veroordeeld. Hij had in de nacht van 19 juni 1955 de 66-jarige G. van S. uit Rotter dam om het leven gebracht met de bedoe ling hem daarna te kunnen beroven. Het slachtoffer bleek echter geen geld bij zich te hebben. De officier van Justitie had twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Onder invloed van drank achter het stuur; kind aangereden De verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft de 55-jarige burgemeester van Nieuw Helvoet, W. S. de V., conform de eis, veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twaalf maanden. Hij zou op 2 augustus van het vorige jaar op de Strandweg in zijn gemeente onder invloed van alcoholhoudende drank zijn auto hebben bestuurd. Uit de tegenover gestelde richting was een elfjarig meisje komen aanfietsen, geheel rechts van de weg. De auto raakte haar. Het meisje viel en raakte met haar linkerbeen klem tussen auto en bumper en werd enige meters mee sleept. Buit ter waarde van duizenden guldens gedeeltelijk verkocht De Amsterdamse recherche heeft dit weekeinde een vijftal jongemannen gear resteerd, die inmiddels bekend hebben vele diefstallen van grammofoonplaten te heb ben gepleegd. Zij opereerden steeds met tweeën; een leidde de verkoper af en de ander sloeg dan zijn slag. De recherche spreekt van een totale buit ter waarde van duizenden guldens. De jongelieden, wier leeftijden variëren tussen 20 en 22 jaar, waren liefhebbers van mo derne jazzmuziek, maar behielden niet al le platen. Een groot deel van de buit is naar opkopers gegaan. Men neemt aan dat de trawler „Sao Pedro Verona" jaterdag ter hoogte van de Azorengroep in een storm vergaan is. Het schip had zeventien vissers aan boord die van Madeira naar de Azoren op weg wa ren. Men begon voor hun leven te vrezen toen de boot niet bij de Azoren verscheen ondanks de gunstige weersomstandigheden De 17-jarige dochter Anja van de reder J. Wiltens uit Delfzijl heeft het eerste schip van de werf Jac. Bodewes te Bergum te water gelaten. Nadat de laatste hinderpalen waren weggenomen, gleed het schip een coas ter van 790 netto r.t. statig naar zijn element. De nieuwe industrie zal aan hon derden arbeiders werk kunnen verschaffen. Direct na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor twee coasters van hetzelfde type voor de rederij E. R. Engelsman uit Delfzijl. De heer A. J. van Veen tweede van rechts) bood maandagavond namens de veehou ders in Kennemerland de vertrekkende veearts, de heer L. J. Kas, een televisie toestel aan. Links mevrouw Kas. Hechts de heer M. Warning, secretaris van het huldigingscomité. vergeten. Deze ontving een kettingzaag. Nadat ook nog een collega van de heer Kas een vriendelijk afscheidswoord had gesproken drukte de heer Kas tezamen met zijn echtgenote alle aanwezigen de hand waarna hij ver na middernacht in zijn dankwoord nog eens alle veehouders wees op de uitstekende samenwerking die er altijd was geweest. Tussen de toespraken door zorgde een pianist-accordeonist voor een uitgebreide serie vrolijke wijsjes en een gezelschap amateur-toneelspelers voerden een aantal schetsjes op van de heer W. N. Koopman, die door de aanwezigen kennelijk op zeer hoge prijs werden gesteld.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11