Talrijke oorzaken doen de bouwkosten stijgen PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws De radio geeft woensdag Teek ió Itet zo Afstanden J Vragen van Kamerlid beantwoord Krachtige Kost voor het Kind! Nederlands emigrantje in Australië voor hersen operatie naar Stockholm Amerikaanse jazz-musici naar Nederland Boerderijbrand te Sinderen gezin redde zich met moeite Bouw van aluminium smelter te Suriname Het Trajanus-beeldje Engelse museumdirecteuren bezoeken Nederland Britse jeugdpelgrims in Nijmegen en omgeving Tienduizend Nederlandse boompjes naar New Yörk Wrak bij Deense kust niet het Hollandse „Brederode?" Derde arrestatie bij Haagse politie A gent pleegde zes diefstallen Verzoek om uitstel van de behandeling Garantiewet KNIL-militairen Verfilming van het boek „Sil de Strandjutter" Besprekingen over de loonsverhoging Maximum is 6 pet met inbegrip van secundaire verbeteringen Dr. E. H. Krelage herdacht ti jdens de bollenbeurs Vergoeding voor extra werk bij P.T.T. r~ DINSDAG 10 APRIL 1956 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet over de aanhoudende stij ging der bouwkosten van woningen, heb ben de ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Economische Za ken geantwoord, dat een onderzoek inzake de aanbestedingen voor woningwetbouw in Gelderland, Zuid-Holland en Noord-Bra bant hebben aangetoond, dat de gunnings- prijzen op 1 januari 1955 6 a 7 pet. boven het op 1 januari 1954 aanvaardbaar geachte prijspeil lagen, welk laatste peil zodanig was, dat de grote meerderheid der aanbe stedingssommen daarbeneden bleet. In de loop van 1955 steeg het peil verder tot 15 a 17 pet. boven dat van 1 januari 1954. Het gemiddelde peil der laagste inschrijvings prijzen bij niet geslaagde aanbestedingen lag nog 10 punten hoger. Uit dit verloop valt een duidelijke stijging der aanbeste- dingsprijzen waar te nemen. Tegenover de sterke stijging der bouw kosten in de jaren 1955 en 1956 staat slechts een betrekkelijk geringe prijsstijging der materialen. De laatste jaren zijn in de bouwmateria- lensector verschillende gevallen van prijs verhoging geconstateerd, welke, bedrijfs economisch gezien, niet strikt noodzakelijk konden worden geacht. Dit is voor de mi nister van Economische Zaken aanleiding geweest in 1954 en 1955 overleg te plegen met de daarbij betrokken industrieën, het geen tot resultaat heeft gehad, dat de reeds ingevoerde prijsverhogingen geheel of ge deeltelijk werden teruggenomen. De prijs bewegingen in deze sector worden sinds dien nauwlettend gevolgd. Indien blijkt, dat door overleg niet de gewenste stabili satie kan worden bereikt, wordt overge gaan tot het nemen van prijsmaatregelen. Voor kalkzandsteen werd een prijsstop af gekondigd. De prijskartellering in de bouwmateria- lensector heeft de bijzondere aandacht van de minister van Economische Zaken. In bepaalde gevallen heeft dit inmiddels in de bouwmaterialensector reeds geleid tot om zetting van minimumprijsregelingen in maximumprijsregelingen. Voorts herinne ren de ministers eraan dat de lonen sedert 1950 zijn gestegen. Op 1 januari 1955 trad een technische herziening van de wet op de omzetbelas ting in werking, welke een bouwkosten stijging van 2 a 3 pet. ten opzichte van de bouwkosten in 1950 veroorzaakte. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Gewij de muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Pla ten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 „Mans", hoorspel. 12.10 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ne grospirituals. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.40 Platen. 15.00 Metropole-orkest. 15.35 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten, 17.45 Orgelspel. 18.15 Platen. 18.25 Koper-ensemble. 18.45 „Spec trum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven", causerie. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Marinierskapel, mannen koor en soliste. (21.00-21.30 Reportage). 22.15 Fide-Schaaktoemooi. 22.20 Platen. 22.30 Vo caal ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen, 23.20 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen 8.00 Nieuws. 8.18 Platen, 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Muziek van Hawaii. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Accordeonorkest en 9olist. 13.45 Medi sche kroniek. 13.55 Filmmuziek. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken, 16.30 Platen. 17.00 Klarinet-ensemble. 17.15 Promenade orkest. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksde len Overzee: Een bezoek aan de Nederland se Antillen. Jeugduitzending onder leiding van Yvette Ecurie. 18.00 Nieuws en commen taren. 18.20 Pianospel. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Hammondtrio. 19.10 Toespraak. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.55 Elektra, treurspel. 22.15 Lichte mu ziek. 22.45 Bestrijding van insekten, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Hammondorgelspel. 23.40 24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 17.0017.30 Voor de kinderen, 20.3022.00 Eurovisie: Voetbalwedstrijd Zwitserland Brazilië te Zürich. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozartpro- gramma. 14.00 Platen. 14.30 Vlaamse muziek. 15.15, 15.30 en 15.50 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.30 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamerorkest. 17.25 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.55-23.00 Nieuws. Op 1 januari 1954 was een regeling inge voerd, welke het prijsrisico voor de mate rialen voor een belangrijk gedeelte op de aannemer legt. De verwachting, dat de prijsfluctuaties zeer beperkt zouden blij ven, is niet bewaarheid. Daarom wordt een steeds hoger risicopercentage in de aan nemingssom opgenomen. Aangezien de vraag naar bouwvakarbei ders over het algemeen groter is dan het aanbod, ontstaat bij aannemers de neiging zich door het bieden van gunstige voor waarden van arbeiders te voorzien. Ook trachten de aannemers veelal de arbeiders met het oog op toekomstige werken vast te houden, gedurende perioden, waarin men hen vroeger, wegens het aflopen van het werk, ontslag zou hebben aangezegd. Ook deze niet verrekenbare verhogingen van de loonpost leiden uiteraard tot hogere bouw kosten. Tenslotte veroorzaken stagnaties in de aanvoer van bouwmaterialen een onregel matig verloop der werkzaamheden. De aan nemer voelt zich vaak genoopt buitenge wone maatregelen te nemen om zich toch van materialen te voorzien, waarmede meestal extrakosten gepaard gaan. Indien door onvoorziene omstandigheden de geraamde risicoposten worden over schreden en daardoor verlies of belangrijke beperking van de winstmarge ontstaat, zal de aannemer uiteraard pogen zo spoedig mogelijk deze nadelen op de volgende wer ken te verhalen. Voorts moet rekening gehouden worden met het feit, dat door de sterke en snelle uitbreiding van de omzet per jaar voor de meeste aannemers kapitaalsmoeilijkheden ontstaan, waarbij de onkosten en de risico's voor het bedrijf stijgen. Pogingen om deze situatie snel te saneren leiden weer tot stij ging van de aannemingssommen. Tenslotte wijzen de ministers op de ten dens de uitbreiding van machines en ma terieel, nodig voor nieuwere produktie- methoden, spoedig af te schrijven met het oog op de wisselende kansen in het bouw vak. Marieke van Dijk, het negenjarige doch tertje van een Nederlandse emigranten familie in Australië, zal binnenkort voor een hersenoperatie naar Stockholm kun nen worden overgebracht, dankzij het feit dat de burgerij van Melbourne vrijwillig het reisgeld heeft bijeengebracht. In het hulpfonds voor Marieke werd ook bijna 2400 gulden gestort vanuit Nederland. De totale reiskosten voor Marieke, haar moeder en haar 4I/2-jaar oud broertje be dragen bijna 16.000 gulden. Al dit geld is nog niet bijeen doch de organisatoren van de hulpactie zijn van mening dat genoeg geld is ontvangen om de reis te rechtvaar digen. Marieke en haar begeleiders ver trekken op 19 april uit Melbourne. Op het lustrum van de Haagse Jazz Club heeft impresario Lou<van Rees medege deeld, dat hij contraeten -.heeft., afgesloten met verschillende belangrijke jazz-musici uit Amerika. Zo zal op 22 september Count Basie naar ons land komen, in oktober en november Lester Young, Miles Davis en Errol Garner. Op 29 april concerteert Stan Kenton met zijn orkest in Nederland. Zondagmorgen omstreeks vijf uur is de boerderij van de landbouwer Bulsink te Sinderen (bij Varsseveld) tot de grond toe afgebrand. De brand werd ontdekt door een der kinderen, die wakker werd. Het ach terhuis stond toen al in lichterlaaie. De brandweren uit Varsseveld en Silvolde hebben het vuur geblust, doch zowel het achterhuis als het woongedeelte waren toen geheel uitgebrand. Twee zeugen met biggen en een kalf kwamen in de vlammen om. De huishoude lijke inboedel kon voor een deel worden gered. Omdat de brand vrij laat werd ont dekt, had het gezin de grootste moeite om zich in veiligheid te stellen. De landbouwer was verzekerd. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. De Surinaamse regering heeft bekend gemaakt, dat besprekingen met de ALCOA en de Nederlandse Alumiummaatschappij ertoe geleid hebben, dat overeenstemming is bereikt omtrent de basis, waarop onder handelingen met Suriname zullen worden gevoerd om te komen tot de bouw van een aluminiumsmelter, die de energie kan krij gen van de hydrocentrale van Brokopondo. De onderhandelingen zullen tegen het eind van de maand beginnen. Naar wij vernemen wordt het bijna 2000 jaar oude Trajanus-beeldje, dat is opge graven uit de Rijn, nog altijd bewaard in een safe in het Rijksmuseum Kan te Nijmegen. De Nijmeegse antiquair, die er van wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de bedriegelijke verkoop van dit waar devolle beeldje via het gemeentebestuur van Nijmegen aan het rijk, is op verzoek van zijn verdediger mr. Sassen uit de de tentie ontslagen. Hangende het onderzoek was hij op last van de officier van justitie te Arnhem tijdelijk in bewaring gehouden. Naar wij van deskundige zijde vernemen, is nog steeds niet uitgemaakt of het beeldje op Duits of Nederlands gebied is opgegra ven. Ook naar Haarlem Van 27 juni tot 1 juli zullen leden van de Engelse vereniging van directeuren van musea (Museums Association) en leden van Engelse gemeentebesturen een bezoek aan ons land brengen, waar zij in samen werking met de vereniging van directeu ren van Nederlandse musea genaamd „De Museumdag" in Amsterdam een conferentie zullen houden. Van Engelse zijde zullen driehonderdveertig en van Ne derlandse zijde honderd personen aan de conferentie en verdere activiteiten deelne men. Op de eerste dag van het bezoek wordt in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een conferentie gehouden, waar de direc teuren van de Engelse en Nederlandse vereniging het woord zullen voeren en waar prof. E. K. Waterhouse een verhan deling zal houden over „Engelse verzame lingen en Hollandse kunst". Later op de dag zullen bezoeken worden gebracht aan Amsterdamse musea, 's Avonds ontvangt de regering de deelnemers in het Rijksmu seum. De volgende dagen worden besteed aan het volgen van lezingen en verhandelingen in het Instituut voor de Tropen en het be zoeken van musea en andere bezienswaar digheden in verscheidene steden van ons land, zoals Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Arnhem, Utrecht, Enkhuizen, Leeuwarden, Zwolle, Leiden, Gouda en Delft. Het Nederlandse Oorlogsgravencomité heeft dezer dagen weer een aantal Engelse oorlogspelgrims ontvangen. Donderdag kwam een vijftigtal Engelse oorlogswezen naar Nijmegen, waar de kinderen bij par ticulieren werden ondergebracht. Vrijdag bezochten zij met hun Engelse en Neder landse begeleiders de graven van hun bloedverwanten in Nijmgeen (Jonker bosch), Bergen op Zoom, Borne, Neder- weert, Overloon, Oosterbeek, Bergen (L.), Valkenswaard en andere plaatsen. Overal legden de jongens en de meisjes klaproos kransjes op de graven. Zaterdag was ont spanningsdag met een tocht naar Burgers Dierenpark in Arnhem. Zondag was de kerkelijke herdenking. Tegen het middaguur werd de herdenking der doden gehouden op 't Engelse oorlogs kerkhof op Jonkerbosch bij Nijmegen. Uit dank voor hulp bij de overstromingsramp 1953 Een gift van tienduizend jonge bomen is in New York uit ons land aangekomen. De Holland-Amerika Lijn heeft voor hef vervoer zorg gedragen. De bomen zullen geplant worden in openbare parken van de steden Hartford, Southbridge, Trenton, New Jersey, Ellenville, East Stroudsburg en Woonsocket. Deze gemeenten werden verleden jaar door overstromingen getrof fen en de gave is een gebaar van erkente lijkheid voor de Amerikaanse hulp bij de Nederlandse stormramp in 1953. Het wrak dat volgens bepaalde instan ties afkomstig zou zijn van het in de zeventiende eeuw vergane schip Brede rode en dat voor de kust van Noord See- land in Denemarken ligt is niet van Hol landse oorsprong, verklaarde de Deense duikkampioen Ove Scharff tegen een cor respondent van United Press. Het is waar schijnlijk het wrak van een Zweedse boot. „Ik ben verleden jaar ettelijke malen bij het wrak geweest, waarvan beweerd wordt dat het een zeventiende-eeuws Hollands oorlogsschip is", zei hij, „en ik zou het hele schip in een middag op kunnen duiken, dat wil zegger.: wat er nog van over is, want het is nonsens te beweren dat het schip nog gaaf zou zijn. Het ligt op een diepte van ongeveer vijftien meter en de vorst heeft de afgelopen eeuwen genoeg ijsvorming en drijvende ijsvelden er om heel gevormd om het volslagen onmogelijk te maken dat er meer dan wat verspreid houtwerk en wat losse resten ijzerwerk te vinden zijn". ADVERTENTIE c Nadat enige tijd geleden reeds twee hoofdagenten van de Haagse politie wegens diefstallen, tijdens hun nachtelijke sur veillances gepleegd, waren aangehouden, is onlangs de 35-jarige agent L. P. van het hoofdbureau van de Laan Copes gear resteerd en voorgeleid voor de officier van Justitie. P. heeft bekend tijdens nachtelijke diensten tot zesmaal toe voorwerpen uit geparkeerde auto's te hebben gestolen, de laatste maal een filmtoestel en een foto apparaat. De arrestatie van de twee hoofdagenten heeft aanleiding gegeven tot een grondig onderzoek bij het politiepersoneel, dat op het hoofdbureau dienst doet. Een discipli nair onderzoek tegen agent P. leidde tot de ontdekking, dat deze zich de afgelopen twee jaar meermalen aan diefstal had schuldig gemaakt, de laatste maal eind vorig jaar. Het ontvreemde en door P. verkochte filmtoestel en de ^fotocamera konden wor den achterhaald en in beslag genomen. Tussen de serie diefstallen, die door agent P is gepleegd en die van de twee reeds aangehouden hoofdagenten schijnt geen enkel verband te bestaan. Anderhalf jaar geleden werd P. op het hoofdbureau te werk gesteld, voordien had hij dienst ge daan op het bureau Archimedesstraat, in welke periode hij zijn eerste diefstal pleegde. Uiteraard hebben deze recente ontdek kingen tot gevolg gehad, dat de controle op het politiepersoneel, dat 's nachts op de straat dienst doet, zeer scherp is. De commissaris van de Haagse recherche, de heer C. Abbenbroek, heeft de leiding van het voortgaande onderzoek. De vier organisaties van oud-KNIL-mi- litairen, de Nederlands-Indonesische offi ciersvereniging, de verenigingen „Bendor", „Ons Belang" en „Madjoe", hebben, teza men met de stichting Rechtsherstel Indi sche Ambtenaren (C.C.V.), aan de Eerste Kaïmer verzocht om het Wetsontwerp tot Wijziging van de Garantiewet-Militairen KNIL te willen verwerpen, althans dit wetsontwerp buiten behandeling te laten totdat in hoogste ressort zal zijn beslist over-de plicht van de Staat der Nederlan den tot betaling der salarissen aan de oud- KNIL-militairen en hun nagelaten betrek kingen over de tijd der Japanse krijgsge vangenschap. In het verzoekschrift wordt, onder over legging van het op 26 maart 1956 door de Haagse rechtbank gewezen vonnis, erop gewezen, dat de regering door middel van voormelde wetswijziging het aanhangige rechtsgeding ten voordele van de Staat wil doen beslissen, hetgeen een aantasting is van de grondslagen van de rechtsstaat en in strijd is met zuivere staatsrechtelijke verhoudingen, daar immers ook de Staat onderworpen is en behoort te blijven aan het recht en dus ook aan de rechtspraak van de onafhankelijke rechter. Standardfilms N.V. te Leiden heeft zich de filmrechten verworven van de roman „Sil de Strandjutter". In Hilversum is het contract getekend door de auteur Cor Bruijn en de directeur der vennootschap, de heer J. A. L. Kemps. Naar wij vernemen beschouwt men de verfilming als een Nederlandse aangele genheid. Voor de opnamen, die begin sep tember op Terschelling zullen beginnen, zal men samenwerken met Italiaanse vak lieden. Voornamelijk zal dit betrekking hebben op regisseur en cameraman. Als cameraman zal optreden Gabor Pogany, Hongaar van geboorte. 5. Toen Panda en de verzamelaar zich naar de uitgang begaven, kwam opeens een oud heertje hen tegemoet, dat ook een speldje van de Voorname Verzamelaars Club droeg. „Hallo, van Ekster, ouwe jon gen!", riep hij hartelijk, „verzamel je goed?" „Uitstekend, Hamsterman, ouwe jongen", antwoordde Panda's metgezel, „en verzamel jij ook goed? Prachtig. Prachtig! Ikzelf heb juist de hand weten te leggen op een stel alleraardigste restauratie-kop jes. Ik zal ze je even laten zien". Hij open de zijn koffertje, dat goed gevuld bleek te zijn en beide heertjes bogen zich ver rukt over de inhoud. Hun opgewonden ge babbel verstoorde de rust van een zwer ver, die op een stationsbank een slaapje deed. „Dat hinderlijke geklets", bromde hij, terwijl hij onrustig bewoog onder de kranten, die hem tol deken dienden, „foei, foei! Die lieden behoorden te weten, dat een station geen conversatiezaal is. Wat heb ik aan een rustbank, als ik er geen rust op kan vinden?" Maar het gepraat ging onafgebroken door. De verzamelaar vertelde hoe Panda hem had geholpen door de koffie te drinken. „Dat was anders helemaal zo moeilijk niet", merkte Panda op. „Ei, ei", bromde de zwerver onder zijn kranten, „als mijn oren mij niet bedriegen, hoorde ik daar het stemmetje van mijn vriendje Panda! Vox Panda, zoals wij la tinisten zeggen!" De kranten verschoven ende listige snuit van Joris Goedbloed dook er uit op. De voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars, het bestuur van de Stichting van de Arbeid en minister Suurhoff heb ben nogmaals vergaderd ter bespreking van de passage uit het communiqué van 19 maart betreffende de tussen regering en werkgevers- en werknemersorganisaties overeengekomen richtlijn voor loonsver hogingen. Er zijn volgens minister Suur hoff geheel ten onrechte onderling mis verstanden gerezen over de vraag of bij de toekenning van 6 percent loonsverho ging in bepaalde bedrijfstakken in deze 6 percent de eventuele verdere verbeteringen van secundaire arbeidsvoorwaarden zijn begrepen of dat boven die 6 percent nog een percentage aan secundaire verbete ringen mag komen. Volgens minister Suurhoff is er geen enkele reden voor dit misverstand aan wezig en is het communiqué volkomen duidelijk. De minister is van mening dat het communiqué in overleg met werk gevers- en werknemersorganisaties is op gesteld en dat duidelijk is, dat de zes percent niet overschreden mag worden. Men kan echter na overleg met het Col lege van Rijksbemiddelaars tot een ver gelijk komen. Zo heeft het overleg in de metaalnijverheid er toe geleid dat onge veer een half percent boven de 6 percent mocht worden uitgegaan bij de vaststelling van de nieuwe c.a.o. Dit houdt echter niet in dat men zes percent loonsverhoging mag gaan geven en daarboven met een aantal geheel nieuwe secundaire verbeteringen kan ko men. Dit zou tegen de voorschriften en het standpunt van de regering indruisen. In principe is dus het maximum zes per cent. e>i Maandagmiddag om drie uur, toen vele leden van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis te Haarlem bijeen waren ter gelegenheid van de wekelijkse beurs, werd een ogenblik stilte verzocht. Voor de micro foon sprak de heer Jac. B. H. M. Roozen, lid van het dagelijks bestuur, een kort woord ter nagedachtenis van dr. E. H. Kre lage, in leven erevoorzitter van de Konink lijke vereniging. Na de toespraak werd een minuut stilte betracht. Het PTT-bedrijf is de eerste der rijks diensten, die een toeslag voor onregel matige diensten aan het personeel zal ver strekken. Betaling zal geschieden voor werk op werkdagen tussen 6 en 8 uur, op maandag tot en met vrijdag tussen 18 en 22 uur, op zaterdag tussen 13 en 22 uur en op zondagen en erkende feestdagen. De toeslag bedraagt voor de werkdagen 20 percent en voor zon- en feestdagen 40 per cent. Voor de nachturen is een aparte regeling getroffen. Protest. Pakistan heeft bij India gepro testeerd tegen het samentrekken van Indiase troepen aan de Pakistaanse westgrens „buiten hun legerplaatsen in vredestijd." Levenslang. Een gerechtshof in Nicosia heeft drie jonge Griekse Cyprioten ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf wegens illegaal wapenbezit. Zij hebben bekend dat zij in het bezit zijn geweest van een zelfgemaakte bom. Aanvulling. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres 547 miljoen dollar gevraagd als aanvulling van de defensiebegroting voor het begrotings jaar dat 1 juli aanvangt. Dit geld is voornamelijk bestemd om de produktie van B-52 bommenwerpers op te voeren en om bases aan te leggen voor deze vliegtuigen. Bescherming. President Eisenhower heeft bij het Amerikaanse Congres een pro gram ingediend, dat voorziet in een betere bescherming der burgerrechten. Amerikaanse burgers die menen dat hun grondwettelijke rechten zijn ge schonden, zouden zich rechtstreeks kun nen wenden tot een federale rechtbank. Men moet thans eerst voor de recht bank der staten procederen. Tevens wordt voorzien in de benoeming van een commissie, bestaande uit vertegen woordigers der twee partijen, die moet onderzoeken in welke gevallen grond wettelijke rechten zijn geschonden. Afkomst. In antwoord op een Sovjet-nota waarin werd verzocht om terugzending naar de Sovjet-Unie van „een zeer groot aantal buitenlandse uitgewekenen van Sovjet-Russische afkomst," die „tegen hun wil in Westduitse kampen en ge vangenissen worden vastgehouden," heeft de Westduitse regering medege deeld bereid te zijn 31 wegens misdrij ven veroordeelde vreemdelingen op vrije voeten te stellen en naar de Sov jet-Unie terug te zenden. In de West duitse nota wordt gezegd dat de enige buitenlanders van Sovjet-Russische af komst, die zich in Westduitse gevange nissen bevinden, veroordeelde over treders van de Duitse wetten zijn. Goodwill. Het Westduitse bedrijfsleven overweegt een economische goodwill- missie naar het Nabije Oosten te zenden. Men is van oordeel dat het met het oog op de activiteit, die de landen van het Sovjet-blok, alsmede Groot-Brittannië en Japan ontplooien, aanbeveling ver dient een missie te zenden naar Syrië, de Libanon, Irak, Jordanië, de Soedan en Egypte. Clandestien. De Franse veiligheidspolitie heeft drie communisten, twee vrouwen en een man aangehouden, die er van worden beschuldigd, het in België ge drukte clandestiene blad „Résistance Algérienne" in Frankrijk te hebben verspreid en hierdoor gepoogd hebben, het leger te demoraliseren. Strafmars. Van een groep van 75 Ameri kaanse mariniers, die bij een „straf mars" in de duisternis door een moeras nabij hun kamp in het kustgebied van Zuid-Carolina werden gevoerd, zijn er vjjf om het leven gekomen. Een mari nier wordt nog vermist. De sergeant, die de strafmars had geleid, is hangende het onderzoek in hechtenis genomen. De opperbevelhebber van het korps mariniers, generaal Pate, is naar Zuid- Carolina vertrokken om de kwestie te onderzoeken. Redding. Drie werklieden, die zaterdag ■door steenval in een onderaardse gang van een krachtstation nabij Martigny, in Zwitserland, van de buitenwereld werden afgesneden, zijn maandagoch tend, na meer dan 54 uur geïsoleerd te zijn geweest, ongedeerd bevrijd. Opstand. De inwonenden van een tehuis voor ongehuwde inheemse arbeiders bij Johannesburg zijn in opstand gekomen om klachten over slechte voeding kracht bij te zetten. Zij staken de ge bouwen in brand en vielen de politie en de brandweer aan met ijzeren staven. In de gevechten werden vier van hen gedood. Staking. Drieduizend Marokkaanse bur gers, werkzaam op Amerikaanse lucht- bases in Marokko, zijn maandag in staking gegaan. Zij eisen hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. DE STERRENNEVELS in het heelal be staan uit vele miljarden aparte sterren, die samen een zwak-wazig lichtende massa schijnen. Zij vertonen zich aan het oog van de waarnemer niet als een concentratie van afzonderlijk lichtende puntjes, maar als één vlek, alléén omdat ze zo uitzonder lijk ver van de waarnemer verwijderd zijn. Toch is het met de moderne reuzen- telescopen gelukt sommige van deze lichte vlekken op te lossen in miriaden kleine lichtpuntjes, de individuele sterren voor stellend, waaruit deze ver verwijderde sterrenstelsels zijn opgebouwd. Zodra de astronomen tot de ontdekking waren gekomen dat die zwakke lichtvlekjes aan de hemel in werkelijkheid gigan tische sterrenstelsels waren wilde men natuurlijk wel eens weten hoe ver dergelijke ga- laktische nevels van ons eigen melkwegstelsel verwijderd wa ren. Deze afstanden werden gemeten door toepassing van de wet die vertelt dat de schijnbare helderheid van een lichtbron afneemt met het kwadraat van de afstand, en op grond hiervan werd de afstand van de dichtst bijzijnde sterrennevel - de An- dromedanevel - op een half miljoen licht jaren geschat. De verst verwijderde nevel, die nog juist met de grootste telescopen kon worden waargenomen, moest onge veer een half miljard lichtjaren van ons vandaan zijn, zodat het zichtbare heelal bestond uit een bol met een straal van 5000 triljoen km. Bij deze - uiteraard zeer vereenvoudigde voorstelling - kan zich echter een moeilijk heid voordoen, waarmee de astronomen destijds geen rekening hebben gehouden. Het is de moeite waard eens te bedenken, dat het licht van de verst verwijderde ster rennevel bijvoorbeeld zo'n 500.000.000 ja ren heeft nodig gehad om ons oog - zij het dan via de telescoop - te bereiken. Een half miljard jaren geleden werden de lichtdeeltjes door de nevel uitgestoten, reisden met een snelheid van 300.000 km. per seconde door de ruimte, en vertellen ons van de toestand waarin die sterren nevel zich een half miljard jaren geleden bevond. Het licht van de Andromedanevel licht ons echter in over een periode die slechts een half miljoen jaren achter de rug ligt. Of in andere woorden, de twee sterrennevels die we beschouwen, verschil len 499.500.000 jaren van dit moment af gerekend. Zijn de sterrennevels gelijktijdig ontstaan, dan zien we de verst verwijderde op een aanzienlijk jeugdiger leeftijd dan de Andromedanevel. Indien nu ook sterrenne vels in de loop van hon derden miljoenen jaren veran deringen ondergaan die in vloed hebben op hun licht sterkte, spreekt het bijna van zelf, dat we de lichtsterkte van sterrennevels niet zon der méér met elkaar mogen vergelijken om daaruit hun onderlinge af standen te berekenen. In deze zin uitte de Nederlandse astronoom prof. J. H. Oort zich reeds 20 jaar geleden, en de Duitse sterrenkundige A. Behr heeft enkele jaren geleden de moeite genomen het gehele ter rein van de sterrennevels op technische bijzonderheden te onderzoeken en kwam door zijn kritische studiën tot de conclusie dat de werkelijke afstanden der melkweg stelsels ongeveer tweemaal zo groot moe ten zijn als tot nu toe werd aangenomen. Daardoor komt de verst verwijderde ster rennevel op 1 miljard lichtjaren afstand van ons te staan en is de straal van het zichtbare heelal eveneens 10.000 triljoen km. uitgebreid, waardoor de inhoud acht maal zo groot geworden is. Mogen we, in verband met deze correctie geringschattend neerzien op de resultaten die met betrekking tot de afstand aarde- maan en aarde-zon in de oudheid zijn ge maakt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2