GOLDEN FICTION Kunstenaars herdenken 5 Mei Agenda voor Haarlem Praag ontketent beeldenstorm tegen wijlen Gottwald Kanttekeningen bij nationale tentoonstelling in Rotterdam mmMB\ Borstbeelden van levende personen moeten uit gezicht verdwijnen Belgisch gezelschap speelt Marivaux in Nederland ^"Hoe is het ontstaan?^ 3 WEEK-END SHIRTS Nederlandse werken op N.Ph. O.-concert Naamsbepaling en het nieuw Burgerlijk Wetboek Geniet van de lente Geniet van Nederlandse bestelling bij Duitse werf Prot. Chr. Onderwijzers over de salarissen Eerste paal geslagen voor gebouw bloedtransfusie Kerkelijk Nieuws Texelse waterleiding 27 april in werking Dit woord: KUITENFLIKKER Duitse auto te Apeldoorn tegen boom gereden Regeringsprogramma in Djakarta ontvouwd Unie en Nieuw-Guinea de twee eerste punten DINSDAG 10 APRIL 1956 In het Museum Boymans te Rotterdam en in de Rotterdamse Kunstkring is tot 6 mei de nationale tentoonstelling van schilderkunst, beeldhouwkunst en grafiek onder het motto „Kunstenaars herdenken 5 mei" te zien. Op 1 april 1955 kwam de stichting „Kunstenaars herdenken 5 mei" tot stand. „Haar doel is" lezen wij in de catalogus dezer tentoonstelling „op 5 mei van ieder jaar, ter herdenking van de bevrijding van Nederland in 1945, een manifestatie te organiseren, waarbij op het gebied der beeldende kunsten na genoem de datum ontstane werken zullen worden getoond, benevens te streven naar het hou den van manifestaties op het gebied van andere kunsten, waarin het geesteswerk van Nederland als een na onderdrukking verrezen natie wordt vertolkt". Wat het laatste betreft: de voorzitter van de stich- ting, dr. G. Bolkestein, kon bij de opening dezer tentoonstelling vertellen dat in ieder geval al drie van onze orkesten, het Rot terdams Philharmonisch Orkest, het Con certgebouw Orkest en het Noordhollands Philharmonisch Orkest rond 5 mei werken zullen spelen van Nederlandse componis ten. Nu in ons land de viering van de vijfde mei nogal problematisch bleek te zijn, verdient het streven van deze stich ting al onze aandacht, ongeacht de tot dusver bereikte resultaten. Er is namelijk op deze tweede tentoon stelling al op ontevreden wijze gereageerd. De stichting stond zelf voor de moeilijk heid dat Rotterdam, dat bij een tweede optreden der beeldende kunsten zeker aan de beurt verdiende te komen, beschikt over weinig expositieruimte en dat deze, door een komende Rembrandttentoonstelling, vrij was vóór de vijfde mei en te kort daarna. Vandaar dan deze wat vroege in luiding der festiviteiten. Uit het openings woord, gesproken door mr. G. E. van Wal- sum, burgemeester van Rotterdam, bleek dat men in de gemeenteraad dezer stad het doel van de stichting niet direct begrepen had. Het was voorts opvallend hoe weinig belangstelling er bestond voor de openings plechtigheid. „Ze werken hier ook altijd" was de ironische en toch van respect voor deze stad getuigende opmerking van enkele bij deze opening aanwezige kunstenaars, die als zo vaak weer eens het gevoel kon den hebben maatschappelijk niet voldoende volwaardig te worden geacht. Ik kan me voorstellen dat er critiek is op de samenstelling dezer expositie. Dit zal echter nog wel lang het geval blijven bij tentoonstellingen, die bedoelen een beeld te geven van de stand van onze beeldende kunst van vandaag. Het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft dit meegemaakt bij de di verse tentoonstellingen voor het buiten land, die men daar samenstelde. De voor namelijk door kunstcritici samengestelde tentoonstellingen „Contour" in Delft be vredigde evenmin iedereen. Het lijkt me juister te erkennen, dat wij hier nog lang niet toe zijn aan een kwaliteit, die bij voorbeeld de „Ecole de Paris" zo lange tijd vertoonde. Mij komt echter deze tentoonstelling toch wat betreft de beeldende kunsten wat beter voor dan die van „Vijftig jaar moderne kunst" der Verenigde Staten, die thans nog in Den Haag is te zien. Ook geloof ik niet dat deze tentoonstelling naar kwaliteit een mindere is dan de andere, hierboven be doelde exposities. Voor een maand heeft het Museum Boymans een voldoende waar dige aanvulling op de eigen collectie van hedendaagse Nederlandse kunst. Gezien de beschikbare ruimte heeft men vijftig schilders doen vertegenwoordigen: een selectie door een jury van twee mu seumdirecteuren en drie vooraanstaande schilders van zeer verschillende persoon lijke geaardheid uit een voordracht samen gesteld door vertegenwoordigers van een aantal kunstenaarsverenigingen in den lande en het stichtingsbestuur. Men be denke dat het niet uitgesloten is, dat men bij de keuze ook heeft kunnen stuiten op ongeïnteresseerdheid of zelfs weigering van de kant van de geïnviteerden, waardoor deze tentoonstelling, die een doorsnede dient te zijn, daarin niet geheel volledig genoemd mag worden. Dit geldt dan de schilderkunst. Wat betreft de beeldhouwers: de eerste keuze werd gedaan door de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, die echter het plan had het volgend jaar met een grote nationale tentoonstelling van beeldhouw kunst in Rotterdam op te treden en niet wenste al het kruit voortijdig te verschie ten. De beeldhouwers beperkten zich dus tot een keuze van kleiner werk, dat in de ADVERTENTIE zo beperkt beschikbare ruimte nog plaats kon vinden. Dat was in dit geval in de zaal van de Rotterdamse Kunstkring, waar ook de grafiek en tekeningen een plaats vonden. Het voert te ver om op het geëxposeerde dieper in te gaan. De kwaliteiten der ver tegenwoordigde schilders zijn over het al gemeen van gelijke hoogte, zodat het noe men van enkelen onrechtvaardig zou zijn tegenover anderen. Voor zover mogelijk zijn in de kleine groep beeldhouwwerken wel de in dit land bestaande richtingen vertegenwoordigd. Men zou zich slechts kunnen voorstellen, dat een enkele richting kwalitatief beter vertegenwoordigd had kunnen zijn, wanneer hiertoe werk be schikbaar ware gesteld. En natuurlijk is een expositie van tekeningen of grafiek, waarop enkele artiesten met een groep vertegenwoordigd zijn, aantrekkelijker toch dan deze, waarop meer dan zestig per soonlijkheden ieder met maar één werk konden uitkomen waarbij (en dit moet toch gezegd worden) wel eens iets van wel al te bedenkelijke kwaliteit. Het is de bedoeling, dat een tentoon stelling als deze, óók door het stichtings bestuur vollediger gewenst, ieder jaar plaats heeft in een andere stad in ons land. Gezien de kwaliteit dezer tentoon stelling, met daarbij de kennis betreffende de beperkte mogelijkheden dit keer. is het gewettigd te verlangen dat de stichting doorgaat met deze zo te waarderen toe voeging aan onze viering van de bevrij dingsdag. Op een grotere coördinatie is te hopen, want blijkens de plannen van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers zal op een volgende expositie elders de beeld houwkunst weer onvoldoende vertegen woordigd zijn. Tenzij de beeldhouwers ook rond 5 mei zouden exposeren en men de manifestatie over twee plaatsen verdeeld wil zien. BOB BUYS Viering 5 mei Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem DINSDAG 10 APRIL Palace: „Rommel de woestijnvos", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „From here to eternity", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido „Lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het fort der wrake", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren Con tinent", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar, 8 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 10.30 uur met oud-e muziek. Stadsschouw burg: 8 uur, Toneelgroep „Theater" geeft een opvoering van „Deirdre en de zonen van Usnach". Concertgebouw: 8 uur. Eerste con cert in de Mozart-Beethovencyclus door het Noordihollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Hein Jord'ans. Minerva-theater: 8.15 uur, Optreden van de telepaat Burlisto. WOENSDAG 11 APRIL Minerva: „Het grote concert", alle leeftij den 8 15 uur. Palace: „Rommel de woestijn- vos", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 2, 7 en 9 15 uur Studio: ..From here to eternity", 18 iaar 2 15 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: .Het fort der wrake", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Het verloren Continent", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30—10.30 uur met oude muziek. Stads schouwburg, 8 uur: De Compaignia d'Opera Italians geeft een, voorstelling van de opera „Tosca". Op 5 mei geeft, zoals reeds eerder werd aangekondigd, het Noordhollands Philhar monisch Orkest onder leiding van Marinus Adam een bijzonder concert in het ge meentelijk Concertgebouw onder auspiciën van het Centrumcomité Koninginnedag in samenwerking met de stichting „Kunste naars herdenken 5 mei". Op het program ma voor deze avond staan twee Nederland se werken, te weten de Rhapsodie Wilhel mus van Nassouwe van Hendrik Andries- sen en de Montgomery-mars van Hans Osieck. Met solistische medewerking van Nelly Wagenaar wordt vervolgens het Pianoconcert van Grieg ten. gehore ge bracht. Het concert zal met de Vijfde Sym fonie van Beethoven worden besloten. Nieuwe wijze om goedkope naams- verandering .mn,gel.ijk tq maken? De vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer, in wier handen "is gesteld het Wetsontwerp tot Vaststelling van boek 1 van het Burgerlijk Wetboek, met uitzon dering van de titels 9, 10 en 12, heeft haar voorlopig verslag over dit wetsontwerp ge schreven. Daarin staat onder meer dat in het toekennen van een of meer voornamen men volgens de voorgestelde redactie van het betreffende artikel vrijer zal zijn dan op het ogenblik het geval is. Voortaan zal men niet meer gebonden zijn aan de kalen ders en de, al of niet authentieke, histori sche namen. Iedere gebruikelijke voornaam zal aanvaardbaar zijn en ook de ongebrui kelijke, zo deze maar niet ongepast is. De leden, die hebben gewezen op de mo gelijkheid, dat de verscheidenheid in ge slachtsnamen wellicht aan het afnemen is, zagen in de hier voorgestelde bepaling een kans om langs indirecte weg hierin op goedkope wijze verandering mogelijk te maken. Er bestaan namelijk vele namen, die als voornaam en als achternaam ge bruikt worden. Er zou niets tegen zijn, al dus deze leden, indien iemand al zijn kin deren van een extranaam voorzag, welke, gevoegd bij de oude geslachtsnaam, aan het nieuwe geslacht een vernieuwde naam zou geven. Andere leden stonden vooralsnog enigs zins sceptisch tegenover de geslachtsnamen, die tevens gebruikelijke voornamen zijn. Zij erkennen, dat ook reeds op het ogen blik voornamen worden toegelaten, waar van betwijfeld kan worden of deze wel ooit echte voornamen geweest zijn. Zij vrezen echter, dat het in de toekomst niet mee zal vallen om uit te maken welke geslachts namen tevens „gebruikelijke" voornamen Besmettelijke ziekten. In de week van 25 tot en met 31 maart kwam een geval van paratyfus B voor in Achtkarspelen. Er wer den 2 gevallen van kinderverlamming ge meld in Den Haag en Maastricht. In Zee land werd een geval van lepra geconsta teerd. ADVERTENTIE V.v.V;r> PRAAG (Reuter/A.F.P.) Antonin No- votny, de eerste secretaris van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, heeft tien dagen geleden in een rapport aan het cen trale partijcomité gezegd dat aan wijlen Klement Gottwald, de eerste communisti sche president van Tsjechoslowakije, „ver diensten zijn toegeschreven, die aan de par tij en de massa behoren", aldus is in Praag bekend gemaakt. Novotny zou verder heb ben gezegd: „Dit heeft geleid tot een sfeer van ongenaakbaarheid rondom Gottwald, en tot een verzwakking van het collectieve leiderschap in de partij, omdat men ging zeggen „Gottwald denkt voor ons". Novotny zei dat de partij sinds 1953 (het jaar van Gottwalds's dood) gestreden heeft tegen de persoonsverheerlijking, maar hij drong er op aan alles nog resterende blij ken van een dergelijke houding te laten varen. Ook zei hij dat het een „wange bruik" was borstbeelden en afbeeldingen van nog levende personen ten toon te stel len en fabrieken, straten en scholen naar levende personen te noemen. Waarnemers wijzen er op dat borstbeel den van de huidige president, Antonin Za- potocky, een alledaags gezicht zijn in kanto ren, scholen en andere openbare plaatsen, en dat vele piijnen en fabrieken genoemd zijn naar huidige en vroegere leiders van de communistische partij. Scheefgetrokken In zijn rapport verklaarde Novotny ver der, dat er mensen zijn, die zich afvragen of er nu niet een nieuwe cultus die van Lenin in het leven wordt geroepen. Deze opvatting verwierp hij. Niet alleen door het optreden van Stalin, maar ook door de ac- tiviteit van Beria waren de verhoudingen in Tsjechoslowakije scheefgetrokken. Enige functionarissen van de staatsveiligheids dienst en het ministerie van justitie hadden de verkeerde opvatting gekregen, dat zij de belangrijkste macht in de klassenstrijd ver tegenwoordigden en niet de arbeidersklasse, geleid door de communistische pairtij, aldus de partijsecretaris. Het politieke bureau had intussen een aantal maatregelen tegen deze methode genomen. „Er zal geen eerherstel zijn voor de voor malige secretaris-generaal der Tsjechoslo- waakse communistische partij Rudolf Slansky en zijn elf medeplichtigen, die in 1952 werden terechtgesteld, omdat het De Duitse werf Blohm en Voss heeft be kend gemaakt dat de Koninklijke Holland se Lloyd een derde vrachtschip met pas sagiersaccommodatie besteld heeft. Het schip zal 10.130 ton vracht en 12 passagiers kunnen vervoeren. Twee zusterschepen zijn reeds in aanbouw bij Blohm en Voss. Bij de nieuwe order wordt voorts bepaald dat Blohm en Voss ook de hoofdmachine van het schip zal leveren. In de omgeving van de oude Via Latina te Rome in Italië is een catacombe ontdekt, waarin ruim 50 goed bewaarde muurschilderingen zijn gevonden. Het oude gewelf staat niet vermeld in de documenten, zodat men aanneemt dat het eigendom is geweest van een rijke familie. Op de foto ziet men een van de fresco's: „Een anatomische les" daterende uit de vierde eeuw na Christus. grootste gedeelte der tegen hen uitgebrach te beschuldigingen juist was", aldus heeft de Tsjechoslowaakse gezant te Wenen, Vasek, zaterdag verklaard. Hij voegde hieraan toe dat mogelijk de levenslange gevangenisstraf, waartoe Marie Svermoa, die een hoge post in de Tsjecho slowaakse communistische partij had be kleed en die, betrokken in hetzelfde pro ces, in februari 1954 werd veroordeeld, zal worden omgezet in een straf van tien tot vijftien jaar. Radio-Warschau heeft gemeld dat in Po len „tientallen personen, wier onschuld is bewezen" op vrije voeten zijn gesteld. On der hen bevindt zich de voormalige onder minister van Landsverdediging Spychalski, die in 1951 wegens „Titoïsme" werd veroor deeld. Motie van afdeling Kennemerland met applaus aanvaard De Protestants-Christelijke Onderwij zersvereniging is in huishoudelijke jaarver gadering (voorvergadering) bijeen geweest in hotel Noord-Brabant te Utrecht. Een sa larismotie van de afdeling Kennemerland, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het misnoegen over het traineren van de be sprekingen in het overleg, is met applaus aanvaard. Een tweede motie van deze af deling waarin het hoofdbestuur werd uitge nodigd minder bescheiden op te treden in het salarisoverleg nam de afdeling terug, toen bij het hoofdbestuur bezwaren bleken te bestaan tegen deze motie. Een voorstel van de afdeling Rotterdam tot onmiddellijke afschaffing van de toela tingsexamens voor het V.H.M.O. is aange nomen, nadat het hoofdbestuur dit voorstel zo had geïnterpreteerd, dat gezocht zal worden naar een betere methode voor se- leotie tot toelating aan scholen voor voort gezet onderwijs. Een voorstel om met de R.K. Onderwij zersorganisatie een internationale vakgroep van onderwijzers te vormen om zo toege laten te worden tot het I.C.V. nam het hoofdbestuur terug, toen bij een uitvoerige discussie bleek, dat de vergadering zich on voldoende geörienteerd achtte om hier een uitspraak te doen en door sommigen, voor al door de afdeling Utrecht, op mogelijke gevaren en misverstanden was gewezen. In tuinstad Slotervaart De heer A. in 't Veld, wethouder van Openbare Gezondheid en Ziekenhuiswezen te Amsterdam, heeft in de grijze vlakte van het opgespoten land, waarop tuinstad Slotervaart verrijst, de eerste paal gesla gen van het nieuwe Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, thans nog, gedecentraliseerd op vijf plaatsen in Amsterdam. Binnen enkele jaren zal de dienst thans over een complex van lichte, moderne ge bouwen in Slotervaart beschikken, ont worpen door architect J. J. van der Linden. Het ligt in de bedoeling, dat ook het Bin nengasthuis in deze buurt een nieuw ge bouw zal krijgen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Harderwijk (4e pred. pl.) G. Wassenaar, voorg. Herv. Evang. aldaar; tot predikant voor bijzondere werkzaamheden met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel H. Park, legerpred. te Amersfoort. Bedankt voor Tietjerk T. D. v. Soest te Rijnsaterwoude. Benoemd tot dir. van de Ned. Centr. Ver. voor Gebrekkigenzorg te Amsterdam-C., D. Moulijn te Leeuwarden. Geref. kerken Tweetal te Amsterdam-West (6e pred. pl.) W. Baas te Urk en H. Sweepe te Lei derdorp. Aangenomen naar Onnen (Gron.) M. v. d. Sijs, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Kamerik, Oostkapelle, Oudemirdum, Vreeswijk en voor Zonnemaire. Chr. Geref. kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-Oost B v. Smeden te Rotterdam-Zuid. Een gedeelte van het grote gezelschap van het Théatre Royal du Pare (de Park schouwburg) te Brussel geeft op 12 april in Amsterdam, op de dertiende in Den Haag en op de veertiende in Utrecht voorstellin gen van „La surprise de l'amour" van Ma rivaux, gevolgd door de impromptu „Les sourires inutiles" van Marcel Achard, ge schreven voor de Comédie Frangaise ter herdenking van de geboortedag van de eerstgenoemde auteur uit het begin van de achttiende eeuw. De tournee is bedoeld als een tegenbezoek. Eerder in dit seizoen heeft de Nederlandse Comedie in de Belgische hoofdstad „Lessen in laster" van Sheridan met zeer veel succes opgevoerd. De keuze van het thans aangeboden programma werd gemaakt op aanbeveling van Johan de Meester. Op een dezer dagen in het Amstel Hotel gehouden persconferentie heeft directeur regisseur Óscar Lejeune het een en ander over het Théatre Royal du Pare verteld, tevens onthullend dat hij in het volgend seizoen in Nederland de eerste voorstellin gen buiten het Franse taalgebied van „Les Caves du Vatican" van André Gide in de enscènering van de vermaarde Jean Meyer hoopt te kunnen verwezenlijken. Laten wij hopen, dat hij in deze opzet zal slagen. In tussen is er alle reden ons op de kennis making, anders dan door'lectuur, met Ma- rivaux's verrukkelijke spel der „halfge boren liefde" in het oorspronkelijke idioom te verheugen. Het thema van „La surprise de l'amour" is de ontdekking van het bestaan van een passie, die men niet langer het zwijgen kan opleggen. In de éénakter „Les sourires inu tiles" ziet men Marivaux de hem door de fameuze toneelspeelster Sylvia aangeboden liefde afwijzen, omdat hij zich van ganser harte aan zijn scheppend werk wil wijden. Deze Sylvia was de eerste vertolkster van de vrouwelijke hoofdrol in „La surprise de l'amour". Het Théatre Royal du Pare wil sinds 1850 (deze schouwburg in het centrum van Brussel is de gewezen residentie van de beroemde zangeres Malibran) een levend museum van het klassieke drama zijn. Ook moderne werken vinden echter een plaats op het répertoire, dat wordt vertoond voor in totaal bijna twintigduizend abonnement houders. Het is een gemeentelijke schouw burg, doch het totaal der subsidies dekt slechts ongeveer zeventien percent van het jaarbudget, zodat in wezen van een parti culiere exploitatie kan worden gesproken. Deze is zeer intensief. In 1954-1955 werden er 464 voorstellingen gegeven, waarvan twaalf door de Comédie Frangaise (die het theater als haar „derde zaal" beschouwt en waarmee een nauwe relatie wordt onder houden) en vijftig door andere Parijse groepen. Het in triplure spelende eigen ge zelschap telt ruim veertig acteurs en vijf entwintig actrices op jaarcontract. Het wordt indien nodig telkens aangevuld met Franse gastspelers van grote reputatie. De heer Lejeune directeur sinds 1946 is een uitmuntende causeur. Het pro gramma van de komende voorstelling ver meldt, dat hij zich als voordrachtgever in België een grote naam heeft verworven. Wie hem tien minuten heeft horen spreken kan zich dat levendig voorstellen. Mari vaux is zijn enfant chéri: ieder jaar regis seert hij een van diens stukken, de enige artistieke bezigheid waartoe zijn directeur schap van het omvangrijke gezelschap hem tijd laat. Hij gelooft, dat hij daar het pu bliek een prettige dienst mee bewijst: de mensen, zegt hij, hebben zo langzamerhand genoeg van alle moderne openbaringen van decadentie en hysterie en verlangen naar zuiverheid. Gevraagd of in zijn theater ook experimenten worden ondernomen, ant woordde hij: „Sinds Copeau is er niets nieuws gebeurd. Zoals Vilar nu werkt, speelden wij al in 1927. Overigens ben ik van mening, dat alle vernieuwingen alleen zin hebben als zij aansluiten bij de klas sieke traditie". En wat betreft de belang stelling voor zijn voorstellingen, zegt hij: „Het publiek koopt wat goed is. Vandaar dat ik, die deze drank in België niet aan kijk, in Holland zoveel koffie drink...." De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, zal op vrijdag 27 april het pompstation van de Texelse waterleiding officieel in werking stellen. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M. J. Prinsen, de leden van Pro vinciale Staten, die deze dag een bezoek aan Texel zullen brengen, de leden van de raad van toezicht voor de provinciale be drijven, ir. S. Kramer, directeur van het P.W.N. en een groot aantal andere autori teiten zullen de plechtigheid op het eiland bijwonen. De grondbetekenis van het woord kuit is: weke massa. Daardoor wordt verklaard dat wij het woord zowel be zigen in de zin van: de eiermassa van vissen als in die van: het vlezige ge deelte aan de achterkant van het men selijke been. Flikkeren betekent evenals flakkeren: onrustig bewegen en vandaar zowel: bij afwisseling licht verspreiden als: dans passen maken. De laatste betekenis komt nog in Vlaanderen voor, maar is in het Noordnederlands alleen bewaard in: kuitenflikker voor: bokkesprong. Vroeger was bekend het woord: kui tendekker voor: jas met lange panden, het kledingstuk dat door Nurks in de Camera Obscura ook: twijfelaar, heel ^stuk laken en sleepjurk werd genoemd^ Een dode en vier gewonden Op de Zutphense Straat te Apeldoorn is een Duitse personenauto met volle snelheid tegen een boom gereden. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister, er was namelijk verder geen ver keer op de weg. Men vermoedt, dat de be stuurster van de wagen, de 56-jarige mevr. E. A. Gescher uit Freiburg, de macht over het stuur verloor. Bij de botsing werd een der inzittenden op slag gedood; de vier an dere inzittenden werden gewond. De heer G. E. Spreter uit Freiburg, 65 jaar oud, en leraar van beroep, kwam om het leven. Gewond werden de bestuurster, en de 34-jarige B. Spreter, zijn 23-jarige vrouw I. W. Spreter-Gescher, en de 34- jarige A. F. W. E. Bianzano. De gewonden werden allen naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Een tragische bijzonderheid bij dit onge luk is, dat het jonge echtpaar op de huwe lijksreis was. Het wgrd vergezeld door zijn vader en haar moeder, alsmede door een vriend. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister-president, Ali Sastroamidjojo, heeft gisteren aam het parlement het pro gram van de nieuwe regering voorgelegd. De twee eerste punten van het program hebben betrekking op de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en op de kwestie-Nieuw-Guinea. Ali Sastroamidjojo zei te hopen, dat het parlement voorrang zou verlenen aan het door de regering ingediende wetsontwerp tot eenzijdige opzegging van de Unie en de RTC-overeenkomsten. Voorts zei hij, dat Indonesië de „anti-koloniale machten" moet monopoliseren om de strijd voor het verwerkelijken van het de facto gezag over West-Irian voort te zetten. De premier deelde mede, dat Indonesië een „onafhan kelijke en actieve" buitenlandse politiek zal blijven volgen. Voorts deed hij de be lofte, dat de regering de nationale bedrij ven en industrieën zal beschermen tegen buitenlandse concurrentie. De premier verklaarde, dat de regering van plan is binnenkort een provincie West- Irian in te stellen. Ten aanzien van de buitenlandse politiek zei Ali Sastroamid jojo voorts, dat sinds de tweede wereld oorlog nieuwe machten zijn ontstaan, die de wereldorde in de toekomst wensen te bepalen. Er zijn thans twee groepen. Aan de ene zijde „de oude machten", West- Europa, de Verenigde Staten en Canada en aan de andere kant „de keten van com munistische landen", waarvan wij de eco nomische kracht niet moeten onderschat ten. De Indonesische regering is van me ning, dat wanneer zij zich zou aansluiten bij het een of andere politieke of militaire blok dit alleen de spanning zou verhogen. „Inplaats daarvan wenst zij de betrek kingen van Indonesië uit te breiden en steviger te maken met alle landen on geacht hun politieke, sociale of econo mische stelsels op een basis van weder zijdse achting en soevereine gelijkwaar digheid. De regering is van plan geleidelijk de invloed, die de premier „een erfenis van de periode van koloniale overheersing" noemde te niet te doen. „Wij zullen soms gedwongen zijn stappen te nemen, die de buitenwereld, en in het bijzonder sommige kringen in de Westerse wereld, niet zullen goedkeuren. Het komt echter niet te pas zulke stappen als anti-Westers te veroordelen", zo voegde hij hieraan toe. De Indonesische regering wil de moge lijkheid bezien van een tweede Aziatisch- Afrikaanse conferentie, die gehouden zal moeten worden „op het juiste ogenblik en rekening houdend met het internationale klimaat en sfeer". Ali Sastroamidjojo zei- de te hopen, dat de Westerse kringen geen „anti-Indonesisch of anti-Aziatisch-Afri- kaans standpunt" zullen innemen tegen het emancipatieproces van de Indonesische re gering. „In feite wensen wij samenwerking met Westerse en Oosterse landen, indien deze ons voeren tot deze emancipatie", aldus de premier. „Wij willen de middelen vin den om met de Verenigde Staten, die de mogelijkheid en bereidheid hebben bij stand aan een ander land te verlenen, onze goede betrekkingen te behouden. In de zelfde geest zijn wij ook bereid gebruik te maken van de bekwaamheid en bereidheid van communistische landen." Ali Sastroa midjojo voegde hieraan toe, dat de jongste politieke ontwikkelingen nieuwe proble men voor het Aziatisch-Afrikaanse gebied hebben opgeroepen. Nationaal De premier onthulde, dat zijn regering van plan is een wet in te dienen voor een opbouw-plan van vijf jaren, dat beoogt de levensstandaard en de ontwikkeling van het volk te verhogen. Ten aanzien van de handel zei de premier, dat de regering voorrang zal geven aan de nationale im porteurs, onder andere door het aantal goederen, dat alleen door nationale impor teurs ingevoerd kan worden, te vergroten. De regering zal voorts een regeling indie nen voor handelstarieven, teneinde de na tionale industrie tegen buitenlandse con currentie te beschermen. De regering zal de oprichting van nationale industrie be vorderen, zodat Indonesië zich in de kortst mogelijke tijd zelf zal kunnen bedruipen. Tenslotte verklaarde de minister-presi dent, dat de regering binnenkort bij het parlement een wetsontwerp tot invoering van de dienstplicht zal indienen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5