BUNKIE EN RICK Animo Ready degradeert door nederlaag tegen Oosterkwartier j Filip-Keres eindigde na 13 zetten al in remise Velox van de onderste plaats door 3-1 overwinning op AMVJ'ers Moord met staatsie De korfbalcompetitie Reserves van HVS en Die Raeckse kampioen FEUILLETON in a ni b Olympiads toer door Nederland Ruiterploeg bereidt zich voor op Olympische Spelen Geen succesen voor West A in districts-handbaltoernooi Rood Wit heeft nog kans op promotie Twee-een zege op HDM Voetbal Engels elftal zonder Stanley Matthews Dertienjarig zwemstertje maakt wereldtijd Sport in 't kort HET KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI Zwemmen Wereldrecord 4 x 100 m. estafette niet erkend DE VOLLEYBALCOMPETITIE Adrie Voorting en Rusman in Ronde van Duinkerken Drie wereldrecords bij de zwemkampioenschappen in New Haven Nederlandse B-zwemploeg naar Portugal door Wil Wanting L jDAG 10 APRIL 1956 In de K.N.K.B.-competitie behaalde Wa tervliet door een 12—O-zegt op Holver het kampioenschap van de derde klasse en pro moveert dus naar de tweede klasse. Daar entegen verliest Haarlem in Animo Ready een tweedeklasser, want Oosterkwartier won van dat twaalftal met 82. Nieuw Flora speelde tegen De Zwaluwen gelijk (44), doch laatstgenoemde ploeg heeft protest tegen deze uitslag aangete kend. Aurora verloor niet geheel verdiend met 85 van Roda. Haarlem, dat zelf niet speel de. zag zijn positie verbeteren, want Am sterdam Zuid verloor met 75 van DTV. Aurora kon in de eerste helft tegen Roda tot 33 het spel bijhouden, waarna Roda nog voor de rust tot 63 uitliep. In de tweede helft haalden mej. Velthuis en Van Maren tot 65 op, waarna Roda de eind stand op 85 bracht. Oosterkwartier was tegen Animo Ready danig op schot. Hoewel Animo Ready door mevr. Tuijnder de score opende, liep de thuisclub daarna snel uit dank zij doelpunten van mej. Schwebber en de heren Bakker, Loman en de dames Lint en Schornagel. Pas bij 6—1 kon Van der Bel nog een tegenpunt scoren, waarna Dinkelberg met twee doelpunten de eind stand op 82 bracht. II A IIB DTV 12-20 Swift 15-26 Fortuna 13-20 Roda 15-25 Samop 12-19 Groen Geel 16-22 DDV 14-12 DVD 15-16 Olympia 14-11 O'kwartier 15-15 DED 12-10 Aurora 15-13 Haarlem 14-10 OBZB 13- 7 Excelsior 14-10 Hespa 14- 7 A'dam-Zuid 15- 8 Animo Ready 14- 1 De ontmoeting Zwaluwen-Nieuw Flora was zeer enerverend. Met de rust had Nieuw Flora een 32 voorsprong verkre gen door doelpunten van Poelgeest, De Graaf en Trap. Na de rust liep Zwaluwen tot 43 uit, waarna Poelgeest uit een strafworp de stand op 44 bracht. Meo 15-23 Watervliet 16-31 Tovers 16-23 ZKV 14-22 OKV 14-15 KVH 16-19 Altius 17-14 ZKC 13-16 S'kwartier 15-13 BEP 15-15 Victoria 15-13 KCN 15-14 Oosterpark 14-11 Holver 16-12 SKV 14-10 Sport Vereent 17-11 Nieuw Flora 15- 9 KVD 15-10 Zwaluwen 14- 7 Schermerhorn 15-2 h.k.b. In de HKB vielen drie kampioenstitels. Oosthoek I won met 113 van Sport Ver eent 2 en behaalde door deze zege het Het gehele parcours van Olympia's toer door Nederland voor amateurs en onafhan- kelijken is thans vastgesteld. De totale route is 1016 km. lang, verdeeld over de volgende zes étappes: 15 juni: Amsterdamsteenwijk 109 km.; 16 juni: SteenwijkHelmond 222 km.; 17 juni: HelmondEijsden 171 km.; 18 juni: EijsdenDen Bosch 159 km.; 19 juni: Den BoschWassenaar 158 km.; 20 juni: WassenaarAmsterdam (Oympisch Stadion) 108 km. Onder de uitgenodigde renners voor deze individuele wedstrijd die reeds de contracten getekend hebben zijn de winnaar van het vorige jaar Kooyman (Den Haag), Rol (Alk maar), Groot (Beverwijk), De Jong (Made), Van Steenselen (Mijnsherenland), Snijders (Halfweg), Francken (Eysden), Van Houwe- lingen (Sassenheim), De Ruiter (Beverwijk). Van Wetten (Noordwijkerhout) Verhoef (Rotterdam), Blaauw (Arnhem) en Pos (Hil versum). In totaal zullen 100 renners in de wedstrijd uitkomen. Bij de aankomst van de toer op de nieuwe wielerbaan op Duinhorst in Wassenaar zullen Sehulte, Gerard Peters, Van Vliet en Derk- sen een omnium rijden. Dit is dan het eerste grote programma op deze baan. Enkele dagen voordat de Nederlandse ruiters van de Olympische kernploeg naar Nice zullen vertrekken, voor het internatio naal concours hippique van 14 tot 22 april a.s., waar vele van de Olympische candi- daten zullen meespringen, hebben de rui ters nog een vierde oefendag gehouden in Rotterdam. Maandagavond zullen de paar den worden ingeladen voor de reis naar de Franse Rivièra. Het ligt voorts in de bedoeling dat de Nederlandse ruiters die in Nice zullen uit komen ook zullen deelnemen aan het inter nationaal concours van Keulen, van 10 tot 13 mei, waaraan behalve de Duitse Candi da ten voor de Olympische ruiterwedstrij- den onder meer ook de Olympische teams uit Venezuela, Argentinië en België deel nemen. Rijks zal in de eerste week van mei uit Zuid-Afrika in ons land arriveren. Hij zal aan de Nederlandse équipe worden toe gevoegd voor Keulen, in plaats van A. Timmer. Rijks zal dan het paard „Hanko" berijden. kampioenschap der eerste klasse met het recht om naar de KNKB te promoveren. De kampioensploeg bestond uit de heren Kessens, Van der Leuvert, Doets, Velthuis, Van der Brink en Van Iperen en de dames Roosloot, Van Iperen, Wyers, Walbeek, Za- delhoff en Van Til. Sport Vereent 3 behaalde de titel in de tweede klasse (103 op Aurora 3) en ZKC I uit Zandvoort won de titel in de derde klasse door met 42 de beslissings wedstrijd tegen Oosthoek op verdiende wijze te winnen. West A is ditmaal met zijn vertegenwoor diging in het districtshandbaltoernooi niet bijster gelukkig geweest. Zowel de dames als de heren moesten het loodje leggen te gen de veel sterkere teams van district Zuid, die met respectievelijk 51 en 12-4 wonnen. Alleen de westelijke dames boden in het begin nog enige tegenstand, zodat er bij de ruststand 1-1 nog van alles moge lijk was, maar daarna was het afgelopen. Bij de heren stond de ploeg maar met tien man in het veld door het wegblijven van enkele spelers, die voor de eer in een der gelijk vertegenwoordigend elftal te spelen niet voldoende interesse konden opbrengen. De dames van West B wonnen van Oost met 85 en de heren met 196. De beslis sing moet nu vallen op Hemelvaartsdag tij dens de laatste ronde van de districtswed strijden. De standen zijn nu als volgt: Dames: West B 47, Zuid 36, Noord 32, West A 32, Oost 30. Heren Zuid 3—6, West B 4—6, Noord 3—2, West A 3—2, Oost 3—0. In West A was voor de competitie toch nog een beknopt programma mogelijk, zo dat de ontmoeting Zandvoortmeeuwen- IJmond in de tweede klasse B doorgang kon vinden. Het is een bijzonder aardige wedstrijd geworden. Het leek er aan het einde op, dat de thuisclub uiteindelijk met de -winst zou gaan strijken. Zandvoort- meeuwen had namelijk met nog drie mi nuten spelen een 97 voorsprong. Maar ook ditmaal konden we weer eens het be wijs zien, dat bij handbal pas bij het slot signaal een balans opgemaakt kan worden. IJmond profiteerde namelijk in die laatste minuten nog handig van enkele kleine dek kingsfoutjes, zodat de ploegen met een ge lijkspel uit elkaar gingen (99). Een troost voor Zandvoortmeeuwen '.s weer dat Unitas als topploeg de volle winst moest laten aan Aalsmeer 2. In de eerste klasse baart vooral het verlies van SSVU op BHC met 69 veel opzien. SSVU kan nu wel gevoeglijk de al kleine kans om Blauw Wit nog in te halen afschrijven. Schotvaardig In de afdeling was de Blinkert tegen Concordia 2 wel bijzonder schotvaardig, want de Bloemendaalse dames maakten ne gen doelpunten. Concordia 2 zag geen kans het doel te vinden, waartoe het te indivi dualistische spel van mej. De Waal veel bijdroeg. De IJmonddames versloegen Zandvoort- mepuyyen met niet minder dan 17,. De HÖC-reserves waren trots op het 22 re sultaat bij rust tegeü HOC I, maar aan het einde moest het tweede toch het hoofd bui gen met 8-4. Bij de heren had HOC niei veel moeite met Concordia, dat dan ook met 133 verloor. Concordia 2 was daar entegen veel sterker dan Zandvoortmeeu wen 2. Eindstand 9—2 voor de rood-witten. De dameshockeyclub Rood-Wit heeft zondag haar 2e promotiewedstrijd gespeeld tegen HDM uit Den Haag. De wedstrijd werd door Rood-Wit met 21 gewonnen, waardoor de uitwedstrijd in Den Haag werd met 20 verloren een beslissings wedstrijd noodzakelijk is geworden. Ook nu weer was gedurende het grootste deel van de wedstrijd Rood-Wit het meest in de aanval. Annelies Wentholt, die van daag met het Touring Team naar Austra lië en Nieuw-Zeeland vertrekt voor een trip van 5 maanden, scoorde het eerste doelpunt en Nita Walther was de maker van de tweede goal, waardoor R.-W. bij de rust met 20 de leiding had. Na rust trachtte HDM het spel te forceren en enige tijd werd het spel verplaatst naar de R.-W.- helft. De jeugdige speelstertjes hielden echter stand, totdat 5 min. voor tijd door een misverstand de tegengoal van HDM tot stand kwam. Onder grote spanning verliepen de laat ste minuten en enige gevaarlijke aanvallen van Rood-Wit konden ternauwernood wor den gekeerd. Het bleef echter 21. Door dit resultaat moet Rood-Wit opnieuw te gen HDM aantreden voor de beslissing. Het Engelse elftal dat 14 april in Glas gow tegen Schotland speelt is als volgt samengesteld: Doel: Reg Matthews (Coventry City); Achter: Hall (Birmingham City) en Byrne (Manchester United); Midden: Dickinson (Portsmouth), Wright (Wolverhampton Wanderers, aanvoerder), Edwards (Manchester Unitedr); Voor: Finney (Preston North End), Tay lor (Manchester United), Lofthouse (Bol ton Wanderers), Haynes (Fulham) en Perry (Blackpool). Reserve: Cummings (Burnley). Reg Matthews, de doelverdediger van Coventry City is een nieuwe figuur in deze omgeving. Stanley Matthews is niet ge kozen, in tegenstelling met zijn niet minder bekende buurman op de andere vleugel Tom Finney, op wie weer eens een beroep is gedaan. Opmerkelijk is de keuze van de jeugdige Edwards, in wie men voor de toe komst veel ziet. Vooral de verkiezing van Taylor heeft voldoening gegeven in Engelse voetbalkringen. Lofthouse voert de voor hoede aan eri er bestaat grote kans, dat hij het doelpuntenrecord van Bloomer, dat op 28 goals staat, verbetert. Lofthouse heeft er tot nu toe 27 gescoord voor het Engelse elftal. Bij de Amerikaanse zwem kampioenschap pen voor dames, £lie in Daytona Beach in Californië worden gehouden, heeft het 13- jarige zwemstertje Sylvia Ruuska de 4x100 yards wisselslag persoonlijk afgelegd in 5 min. 14.9 sec. De oud-wereldrecordhoudster op dit nummer, Shelly Mann, werd tweede in 5.21.9. Het wereldrecord 4x100 yards wis selslag persoonlijk is in het bezit van Mary Kok en staat op 5 min. 10.5 sec. -y, COLLINS. De Britse coureur Collins heeft met een 3'A liter Ferrari de ronde van Sicilië gewonnen. Zijn tijd voor de 1080 kilo meter was 9 uur 59 min. 53.2 sec., gemiddel de snelheid 108.020 km/u., een nieuw wed strijdrecord. „Wat is er, Rick?", vroeg Bunkie, die al op de kade stond. Rick keek beduusd naar beneden, waar alleen een paar kringen in het water te zien ivaren. „O de boot is verdwenen!", zei Bunkie. „Ja", zei Rick. „Maar dat is het ergste nietHet krijtje is uit mijn zak in het water gevallen!!!" Hij klom naar boven, en samen keken ze naar het water. „Oei... dan zijn we het wonderkrijtje kwijt... en dan kunnen we niet meer toveren ook!" „Nee", zuchtte Rick. Maar toen klaarde zijn gezicht op. Nou ja", zei hij lachend. „Het was toch eigenlijk wel gevaarlijk speelgoed, niet? En laten we maar blij zijn, dat we van dat eiland weggekomen zijn!" „Ja", lachte Bunkie. Toen gingen ze gauw naar huis.47-48 EINDE Dat er in de achtste ronde van het kan- didatenschaaktoernooi weer rake klappen uitgedeeld zouden worden, was eigenlijk al bij voorbaat zeker. In deze ronde moesten immers de vier niet-Russen, evenals in de vijfde ronde, de wapens opnemen tegen vier vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie. De krachtmeting was In de vierde ronde met 31 in het voordeel van de Russen afgelopen. Zli wilden deze presta tie graag herhalen en het was daarom dat Bronstein 10 minuten nadacht voordat hij zijn eerste zet deed. Zijn keuze was toen gevallen op de Hollandse verdediging. Panno van zijn kant voelde weinig voor verwikkelingen, waarin de aalgladde Bron stein hem toch de baas is en stuurde aan op een positionele en overzichtelijke stel ling. Pilnik wilde zich niet laten insluiten. Hij speelde tegen Geiler reeds in de opening een van zijn geheime wapens uit in de vorm van een in Argentinië druk geanaly seerde variant van de Siciliaanse verdedi ging, dit leidde tot een zeer scherp spel, waarbij de Argentijn opnieuw liet zien dat het hem ernst is, want hij trok zijn colbert jasje er bij uit. De Tsjech Filip bood Keres een stuk offer aan, maar Keres ging daar wijselijk niet op in. Liever koos hij een speelwijze, die hem kansen op aanval bood, ook in dien dit gepaard mocht gaan met het ver lies van een pion. Toch vertrouwde hij waarschijnlijk de consequenties van dit of fer niet, want op de 13de zet stelde hij remise voor, welk voorstel Filip onmiddel lijk accepteerde. Het verloop van de theoretisch belangrij ke partij Geller-Pilnik was: Wit: Geiler (Rusland), zwart: Pilnik (Ar gentinië). Siciliaanse verdediging. 1 e2—e4 c7c5; 2 Pgl—f3 Fb8c6; 3 d2—d4 c5xd4; 4 Pf3xd4 Pg8—f6: 5 Pblc3 e7e5; 6 Pd4—b5 d7—d6; 7Lclg5 a7a6; 8 Lg5xf6 Dit is de reden, waarom de door zwart gekozen variant nooit populair is geworden». Zwart moet nl. een ernstige verzwakking van zijn pionnenstelling aanvaarden. 8 g7xf6; 9 Pb5—a3 d6—d5? Een hier nog niet bekend systeem. Het is genoemd naar de in Argentinië levende meester Pelikan en het schijnt in de zojuist geëindigde kampioenswedstrijd van Argen tinië niet minder dan 10 keer gespeeld te zijn. 10 Pc3xd5 Na 20 minuten gedacht te hebben. Zowel 10 Dd5, Lxa3; 11 bxa3 Le6 als 10 exd5 Lxa3; 11 bxa3 Pd4 schijnt minder verkieslijk te zijn. 10 Lf8xa3; 11 b2xa3 Lc8—e6; 12 Pd5e3 Geiler doet geen poging om het pionoffer te weerleggen. Een dergelijke poging zou moeten uitgaan van een zet als 12 Dd2 of 12 c3. 12 Dd8a5+; 13 Ddl—d2 Da5xa3; 14 Lfld3 0—0—0; 15 0—0 Een interessante scherpe stelling. Beide partijen moeten het in het vervolg hebben van kondngsaanval, wit via de open b-lijn, zwart daarentegen via de open g-lijn. 15 Th8g8; 16 Tfl—bl Td8—d7; 17 Kgl—hl Tg8d8. Door de sterke stelling van het witte paard heeft een directe aanval langs de g-lijn geen kans op resultaat. Pilnik dirigeert daarom zijn zwaar materiaal naar de d-lijn, waar hij, in veld d4, een prachtige voorpost bezit. 18 Dd2—el Td7d4; 19 Del—fl Da3—c3 Enigszins uitdagend gespeeld, omdat zwart geen vrees koestert voor offerwendingen op a6 of b7. 20 a2a3 In eerste plaats om 20 Pb4 te ver hinderen. 20 Kc8c7; 21 f2—f4 Een scherpe tegenstoot. Er dreigt nu 22 f5 Lc8; 23 Pd5t. 21 e5xf4; 22 Df6xf4t Td8—d6; 23 Tbl—fl Zeer slecht zou zijn 23 Dxf6? wegens 23 Txd4 en zwart wint een stuk. 23 Dc3c5 Indirecte verdediging van de f-pion (24 dxf6? Txd3; 25 cxd3 dxe3). 24 Tal—el Dc5xa3; 25 Df4xf6 Da3—a5 De stelling zit vol valstrikken. Hier faalt b.v. 25 Lc4 op 26 Wxc4. 26 Df6g7 Da5—e5 Het is van het grootste belang, dat zwart het veld e5 vast in handen houdt. Belang rijker dan het eventuele verlies van een pion. 27 Dg7xh7 Td6d8 Met de vernietigende dreiging 28 Th8. 28 Dh7h4 Td8h8; 29 Dh4—f4 De5xf4; 30 Tflxf4 Pc6e5 Ondanks het verlies van een pion heeft zwart thans een sterke stelling. Vooral zijn vrijpion kan zeer gevaarlijk worden. 31 Ld3e2 Pe5—g6? Hier grijpt zwart mis. De volgende ver overing van die e-pion berust op een mis rekening. 32 Tf4—f6 Td4xe4?; 33 Le2—d3 Te4—h4 Niet 33 Tf4? wegens 34 Tve6 fxe6; 35 Lxg6. Deze mogelijkheid heeft Pilnik over het hoofd gezien toen hij op e4 sloeg. 34 Ld4xg6 Th4xh2t; 35 Khl—gl Th2—hit; 36 Kgl—f2 Thlxel; 37 Kf2xel Th8—h6; 38 Tf6xf71 Le6xf7; 39 Lg6xf7 Th6—hit; 40 Kei—f2 Kc7—d6; 41 g2—g4 Kd6—e7; 42 Lf7d5 Thl—bl; 43 g4—g5 De afgebroken stelling is: Wit (Geiler); Kf2 Ldö Pe3, pionnen: c2 en g5. Zwart (Pilnik): Ke7 Tbl, pionnen a6 en b7. De resultaten Na de reglementaire speeltijd werden de partijen ui'; de 8ste ronde van het kandida- tenschaaktoemooi tussen Gelier (Rusland) en Pilnik (Argentinië), tussen Smyslov (Rus land) en Spassky (Rusland), en tussen Pan no (Argentinië) en Bronstein (Rusland) alle afgebroken. Voorts eindigde de partij Pe trosjan (Rusland) - -Szabo (Hongarije) na 20 zetten in remise, evenals Filip (Tsj.)Keres (Rusl.) na 13 zetten. De afgebroken stelling bij Smyslov Spassky was: Wit: (Smyslov): Kg2, Dh8, Tc2, Ld4, pion nen a4 b5 d3 e3 en h2. Zwart (Spassky): Kg6, Tf7 en f5, Ld5, Pf3, pionnen a5 b6 c7 en h6. Wit aan zet. Het wereldrecord op de 4 x 100 meter estafette vrije slag (heren) dat op 4 april door een ploeg van de Yale universiteit in New Haven op 3 min. 44,1 sec. werd gebracht zal niet als wereldrecord kunnen worden erkend. Het is gebleken dat deze ploeg uit de Australiër Aubrey en de drie Amerikaanse zwemmers Cornwell, Arm strong en Gideonse bestond. De reglemen ten van de FINA schrijven voor dat een estafette wereldrecord alleen kan worden erkend wanneer de ploeg uit zwemmers van dezelfde nationaliteit bestaat. Het officiële record blijft dus op naam van de Japanse ploeg staan, die op 6 augustus 1955 in Tokio een tijd van 3 min. 46,8 sec. voor zich liet afdrukken. Velox heeft gisteravond door een zege op het Amsterdamse AMVJ de laatste plaats in de competitie tussen Haarlemse en Am sterdamse teams aan de gasten overge dragen. Men mag verwachten dat de blauw-witten nog wel enkele wedstrijden zullen winnen waardoor dan de Haarlemse heren-ploegen alle een goede plaats op de ranglijst zullen innemen. De kampioens ploeg van Die Raeckse ontmoette Velox als laatste wedstrijd voor de afdelings hoofdklasse. Ook nu wonnen de rood-wit ten, waardoor zij dit seizoen ongeslagen bleven. De reserveploeg van HVS heeft het goede voorbeeld van het eerste team ge volgd en het kampioenschap behaald in de eerste klasse heren. Ook het reverve-team van Die Raeckse werd kampioen. De rood-witten versloegen rivaal OVRA. De OVRA-dames deden het beter dan de heren en kwamen in het be zit van beide punten, waardoor het eerste klasserschap werd heroverd. In 3C heren behaalde het Hillegomse Sizo, dat dit jaar voor eerst aan de compe titie deelneemt, de titel. Velox startte tegen AMVJ slecht. Er vie len tal van openingen in de verdediging en men kreeg de indruk dat de spelers nim mer met elkaar gespeeld hadden. Zelfs rechtstreeks uit de serve scoorden de Am sterdammers verscheidene punten. De game was vrijwel verloren eer Koning en Ver heem de eerste smashes konden plaatsen: 15—3. De tweede set gaf echter een geheel ander spelbeeld. Het was vooral Ver heem die zijn ploeggenoten tot grotere da den inspireerde. Men kwam nu tot betere combinaties, goed afgerond door smashes van Koning en Verheem. Met 153 werd revanche genomen voor de nederlaag in de eerste set. In de derde set viel het spelpeil weer enigszins terug. Velox nam een 62 voor sprong, die echter door de gasten weer te niet werd gedaan: 66 en 77. Het werd Zelfs voor de Haarlemmers weer critiek toen AMVJ op 1412 de overwinning weer in bereik had. Maar Velox kon het verder scoren van de Amsterdammers beletten en won deze set met 1614. In de laatste set bracht een spelerwisse ling bij Velox weer wat meer vaart in het spel met het gevolg dat deze set met ruim verschil (156) werd gewonnen. HVS zou aantreden tegen het Amsterdamse VVGA, maar de gemeente-ambtenaren lieten ver stek gaan, waardoor de punten bij de Haar lemse kampioenen terecht kwamen. Datnes Ondanks het feit dat Die Raeckse tegen Velox met enige invalsters in het veld kwam, slaagden de rood-witten er niette min in een vrij regelmatige zege te be halen. In alle sets namen de Haarlemse kampioenen een grote voorsprong. In de eerste game kon Velox de grote achter stand (82) wegwerken: 99, waardoor Die Raeckse slechts met het kleinst moge lijke verschil won: 1513. De tweede game won Die Raeckse na een 71 voorsprong met 155, terwijl de laatste na een 61 voorsprong, Die Raeckse een 1512 set overwinning bracht. HVS 2 kampioen De strijd om de tweede plaats in de eer- De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Duinkerken, een etappewedstrijd die van 10 tot 13 mei wordt gehouden, is door de leider Klaas Buchly in overleg met de sportcom- missie van de KNWU als volgt samengesteld: Gijs Pauw Utrecht), Adrie Voorting (Haar lem), Adrie van Steenselen (Mijnsheeren- land), Hein van den Broek (Utrecht), Kees Boelhouwers (Budel), Wim Rusman (Haar lem) en Sjef Lahay (Budel). Een drietal Nederlandse rijwielfabrikanten hebben ma teriaal voor deze 7 renners beschikbaar gesteld. ste klasse tussen HBC en Rapiditas is in een puntenverdeling geëindigd (22), waardoor de reserves van HVS de titel veroverden. De tussenstanden bij HBC— Rapiditas werden: 159, 1315, 1215 en 15—12. In de eerste klasse dames won Die Raeckse 2 van HVS met 157, 1512, 215 en 154. De eerste klasse kampioene MHBS kwam tegen AVC niet verder dan een gelijkspel, setstanden: 915, 1513, 1416 en 1715. Aan spanning heeft het hier blijkbaar niet ontbroken. De uitslagen waren: Heren: HBCRap. 22; OVRARaeckse 2 1—3; HVS—VVGA 3—0; Velox—AMVJ 31; Santpoort 2AW 30; SizoReady 3—0; Blinkert 3—PWN 2 2—2; WIK— OVRA 3 3—0; Spaarnestad 2—WIK 3 4—0. Dames: AVCMHBS 22; RaeckseVe lox 30; VesmiaRaeckse 3 31; OVRA Rap. 2 4—0; HVS—Raeckse 2 1—3; Velox 3 HBC 2 13; Raeckse 5Haarlem 4 31; HVS 2—PSVH 2 uitgest.; AW—Raeckse 4 2—2. Programma Morgenavond komen in het Krelagehuis vrijwel alle ploegen in het veld die aan de gemengde competitie HaarlemAmster dam deelnemen. Het programma luidt: Heren: Gemengde competitie: Die RaeckseForto (A'dam) aanv. 8 uur; HVS—VHH (A'dam) aanv. 8 uur; CIOSAMVJ (A'dam) aanv. 9 uur; VeloxVVGA (A'dam) aanv. 9 uur; le klasse: CIOS 2HVS 2; 2e en 3e klasse: VVSH—Spaarnestad, WIK 3—PWN 2, OVRA 2Rap. 2, Ready 2Gios 2. Dames, gemengde comp.: VeloxSMH (A'dam) aanv. 8 uur; HBCVHH (A'dam) aanv. 9 uur; RaeckseAmstelland (A'dam) aanv. 9 uur; le klasse: Velox 2OG; 2e en 3e klasse: Rap. 2OSS, HBC 4Sizo, Haarlem 2—AW, Velox 3—PSVH 2. Tijdens de Amerikaanse kampioenschap pen te New Haven legde de Australische student Aubrey de 100 yards vrije slag af in de tijd van 49,1 sec. 0,1 sec. beneden het officiële wereldrecord van Cleveland, dat sedert 23 februari 1952 op 49,2 sec. stond. In maart van dit jaar kwam Aubrey reeds tot 49 sec. op deze afstand, maar deze tijd is nog niet als wereldrecord er kend. Wiggins, de vlinderslagzwemmer, liet op de 100 yards een tijd van 54,5 sec. afdruk ken, 0,2 sec. beneden het officiële wereld record, dat op zijn naam staat sedert 22 januari 1955 in Columbus gemaakt. Op 22 januari van dit jaar heeft Wiggins al eens 54,4 sec. laten noteren, maar ook deze prestatie is nog niet gehomologeerd. Tenslotte viel er nog de verbetering van een wereldrecord te noteren, want de esta fetteploeg van de North Carolina Atletiek Club legde de 4 x 100 yards estafette wis selslag af in de tijd van 3 min. 46,2 sec. Het wereldrecord stond op naam van de ploeg van de universiteit van Ohio met een tijd van 3 min. 48 sec., gemaakt op 22 januari 1955 in Columbus. De KNZB heeft uit Portugal bericht ont vangen dat de Portugese zwembond ak koord gaat met het voorstel van Neder landse zijde om voor de landenwedstrijd PortugalNederland in begin september een Nederlandse B-ploeg te sturen. Alleen onder deze voorwaarde wilde de KNZB de landenwedstrijd houden omdat vlak na de Nederlandse kampioenschap pen, eind augustus begin september, de training van de voor Melbourne geselec teerden begint. GONZALES. Gonzales heeft op een baan in Cleveland voor de vierde achtereenvol gende maal het wereldkampio mschap lawn- tennis voor professionals op zijn naam gebracht door Segura in een serie van vier games te verslaan. In de daarna gespeelde troostronde versloeg Trabert Hartwig. 40) Van Abel zelf was, als elke avond, inge dut in zijn luie stoel en schrok beleefd wakker, toen Enters, die ook niets meer te zeggen wist, even kuchte. ,,Tja, daar kunt u niet door. Het is nood weer". Spijtig schudde Van Abel het hoofd en dreigde opnieuw door de knikkebollende beweging in sluimer weg te zinken. Hij moest z'in schade van de vorige nacht in halen! „We moesten u maar even met een rijtuig naar huis laten brengen", vond de weduwe Ros. Enters weerde het aanbod af. Alle drie zwegen. Onafgebroken. Enters had zwaar het land. Opeens klonk beneden van de Drieheren- drift het geluid van paardehoeven en een ril tuig, dat inhield. stilhield. Van Abel schrok wakker, keek op de klok en zei dan, als echo'de die laatste op merking van zijn zuster nog in zijn slaperig brein: „Ja, dat is een goed idee. Die koetsier kan u wel even thuis brengen, inspecteur. Ik zal hem waarschuwen nog niet uit te spannen. U woont toch De stalhouder noemde Enter's adres en deze knikte. Van Abel was de kamer al uit, de trap af en voerde aan de voordeur een gesprek met de koetsier. „Ja, dat moest u nu toch heus maar doen", vond de weduwe Ros. Enters stond op, greep zijn actetas, bedankte de gast vrouw en daalde de trap af naar het bene- denportaal waar Van Abel wachtte. „Ik heb het al geregeld", verzekerde de stalhouder, een oarapluie uitschuivend. „Hij brengt u wel even thuis. Hier, ik zal u onder mijn parapluie wel over het trottoir loodsen." Voor de donkere deuropening golfde een gordijn van regen, waarin schimmig het lantaarnlicht van een rijtuig schemerde. Met een paar grote sprongen was Enters bij het openstaande rijtuigportier en wipte in het koetsje, waarop hoog op de bok en een zaam in het donker in een door het lan taarnlicht nauwelijks doorboorde mist van regen de koetsier troonde, onder zijn drui pende koetsiershoed, diep weggedoken in een wijde regencape. Enters hoorde, vóór het portier achter hem dicht sloeg, Van Abel nog een nacht groet roepen en reeds kletterden de paar dehoeven in eentonige cadans over het natte plaveisel en schokte en schommelde het koetsje als een kleine donkere cel door de baaierd van regen. Weer was Enters met zijn gedachten al leen. Hij soesde. Het was een inspannende dag geweest. Ret besluit van een inspannende week en het geluid van de paardehoeven en het ge- schommel van het koetsje werkten slaap verwekkend. Hij hoorde hoe die hoeven en de wielen van het koetsje de klinkers van de Drie- herendrift verlieten, over de Blauwe Bin nen Singel gingen en dan plotseling demp ten op het natte asfalt van de Raadhuis straat. Daama ging het door de korte Bur gemeesterstraat, over het geasfalteerde Stationsplein en over de Stationsweg, waar het koetsje bonkend over de spoorrails ging, het Willemsplein op. De Koninginne weg indezelfde weg, soesde het Enters door zijn moegedachte hersenen, die het staatsierijtuig gereden had. Maar in omge keerde richting. Met Jhr. Tjadde? Jhr. Tjadde? Wat had professor Van den Burg. waar was professor Van den Burg de vorige nacht geweest? Dat had hij nog niet nagegaan. Maar ging een Rector Magnificus 's nachts uit inbreken in een kast met Amerikaanse smeerolie? Smeerolie van Abel's broerVan Abel, die stemmen op de trap hoorde. Had de pensionhouder een hallucinatie gehad ofloog hij? Maar als Van Abel loog, wat kon hij daarmee voor hebben? Ging Van Abel wel vrij uit? Zo iemand gelegen heid moest gehad hebben om Rovaart in het staatsierijtuig te verbergen, om Proster uit de weg te ruimen en om een inbraak te ensceneren, dan was het wel Van Abel ge weest. Enters ging even verzitten en legde zijn ene been over het andere. Hij was stijf en moe. Maar nu had die nieuwe gedachte hem weer te pakken: Van Abel.... Van Abel had daar een broer. AmerikaAmerika. Even knikkebolde Enters, even kroop, onweerstaanbaar, de slaap omhoog langs zijn benen, langs zijn armen. Maar hij wilde dat lome gevoel van zich afschudden. Hij greep in zijn zijzak en haalde zijn sigarettenkoker voor de dag en een luciferdoosje, dat echter aan zijn hand ontglipte en op de vloer viel. In het blinde tastend zocht Enters bij zijn voeten. Maar het doosje scheen verdwenen, zoals een luncifersdoosje listig verdwijnen kan in het volslagen donkerals een lucifersdoosje, of als een boordenknoopje, waar Boekje nog van gesproken hadof als een vulpotlood, het vulpotlood van Tjadde, verloren op de vloer van een rij tuig, het staatsierijtuig. De vale kaarsvlammetjes in de glazen beslotenheid der rijtuiglantaarns waren voor wie binnen in het koetsje zat, alleen zichtbaar als kleine lekkende vlamtonge- tjes, die geen licht, alleen een vals spel van ongewisse schaduwen gaven. Enters vloekte binnensmonds. Maar toen bedacht hij zich, dat hij een zaklampje bij zich had. Even later danste het licht over de vloermat. Dadelijk za.g hij het doosje, maar hij zag ook nog iets anders, iets dat hem sigaret en lucifers deed vergeten, iets vreemds! Als met een schok viel alles slap van hem af. Hij boog zich verder voorover. Neen! Daar was geen vergissing moge lijk! De bruine vloermat vertoonde een grote, diepe, donkere zwarte brandvlek. Voor zichtig ging Enters' vinger er langs. Het weefsel was bros en brak af onder de druk van zijn hand. Met een ruk kwam hij overeind en doof de het licht. Reed het koetsje plotseling langzamer? Of vergiste hij zich? Neen, hij vergiste zich niet. Maar dan ging het weer gewoon verder. Maar hoe kon dat nu? Hoe kon de vloermat van een rijtuig brandvlekken vertonen en nog wel van die omvang? Er brandde toch nooit vuur in een rijtuig! Een weggeworpen siga ret? Onzin! Die kon nooit zo diep uitbran den. Dat kon alleen van een kolenvuur komen. Een kolenvuur! Een kolenvuur! koortsachtig snel en tot het uiterste ge scherpt werkten Enters' hersens. Wie had hem de laatste dagen over een kolenvuur gesproken? Een kolenvuur en een vloermat? Hij herinnerde het zich: Krelis had hem de resten getoond van de vloermat uit zijn hokje, een gewone oude rijtuigmat, waarop de veteraan zijn voeten warmde en die door de staljongens achter zijn rug in zijn kacheltje was gestopt. Het koetsje rolde intussen verder. Inspecteur Enters dacht na. Met de volle kracht van zijn intelligentie. En toen zag hij, als op een filmband: de vloermat in het senaatsrijtuig, waaronder het vulpotlood met de initialen E. T. te voorschijn was ge komen Onder de mat en niet erop, al had dit feit eerst van geen betekenis ge schenen en al had Boekje de toespeling gemaakt, dat ook boordenknoopjes altijd onder matten en kleedjes wegkropen.... ja, net als een lucifersdoosje.Het vol gende filmbeeld vertoonde de half ver koolde resten van een matje uit Krelis' kacheltje en daarna zo scherp als had zijn brein dat beeld fotografisch vastge legd de gangkast, door Van Abel bereid willig voor hem geopend en daarin netjes opgetast op planken bovenin bussen met „Engine Oil, made in U.S.A." en op de vloer Het waren alles losse waarnemingen ge weest, elk schijnbaar verloren in het zo veel omvattend onderzoek. Maar nu zag zijn systematische geest tussen al die waar nemingen lijnen te voorschijn komen, ver bindingslijnen, die samenhang brachten en.... die verklaarden. Nog lang begreep hij niet alles. Maar van het mysterie van de Drie- herendrift zag hij het grondpatroon voor zich en daarmee was dit mysterie ontraad seld. Hij zat roerloos, ademloos. En het koetsje sjokte voort. - W ordt vervolgd

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9