Met een oude Mexicaan door het avontuur naar Bermuda „Nieuw" schip van 17 jaar bepaalt de gedachten bij de verjonging der vloot Zeker promillage alcohol bij weg gebruikers op zichzelf reeds strafbaar THALIA Havenberichten Duik in de wilde oceaan om een verloren schip te redden „Klusjes van de zeven zeeën" Geen dag rust op de Tyne Niet meer overtreding slechts, maar misdrijf PONTIAC-COLLECTIE Kennemer antaarn 7 Bakhuys en Zuiderduyn leiden in Stabiel-toernooi Proost heeft ook nog kampioenskansen LANGS SLUIZEN EN HAVENS „De grote stilte" bij Concordia Nieuwe strafbepalingen in overweging bij regering Zweefvliegers krijgen nieuw twee-persoons toestel I Fa R. DE BOER De melkboer lieert een strandhuisje van een kwartje De therapie van de zwarte zwanen Fotowedstrijd „IJs en sneeuw" WOENSDAG 11 APRIL 1956 i ,,TOT OY LR ANDERHALVE MAAND', zei kapitein Arie Poot uit Maassluis legen ~ijn vrouw, toen hij op 5 september van het vorig jaar aan boord stapte van de sleepboot „1 ijne van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, om twee rader bootjes van Belem naar de Amazone te brengen. Tot over anderhalve iv"au'Maar toen hij nauwelijks onderweg was, ging er een brief naar huis met ie mededeling, dat er nog wat werk aan de winkel was gekomen en dat het wel tegen Kerstmis zou lopen voordat de „Tyne" weer in Maassluis aan de kant ~°u l'%gcn' Kerstmis ging evenwel voorbij zonder dat Arie Poot en zijn 23 be manningsleden ook maar even in zicht waren geweest en de ene brief na de andere maakte melding van nieuwe karweitjes, nieuwe reizen en grote avonturen bovendien. Complete worstelingen met een onhandelbaar schip, dat bij ruw weer en ~ce te drijven lagzonder dat men veel vertrouwen in een goede afloop had en gedurfde zwempartijen midden op de wilde oceaan, omdat de mannen van een sleepboot het cr nu eenmaal niet zomaar bij laten zitten. Na aankomst kon kapitein Arie Poot daar eindelijk iets van vertellen. Na zeven maanden uit te zijn geweest, maakte hij zondagmorgen in Maassluis vast. De Mexicaan „Presidente Juarez", waar mee hij zoveel te stellen had gehad, lag toen net in de Rotterdamse Waalhaven kolen te lossen, om vervolgens over enkele dagen door de „Tyne" natuurlijk naar Engeland, naar de sloper te worden ge sleept. Zit dat laatste reisje van de Mexi caan erop, dan gaat de „Tyne" voor een week of zes in dok en kunnen kapitein Poot en zijn mannen eindelijk eens een beetje bijkomen. Over dat eerste stukje van Rotterdam naar Belem valt niets bijzonders te ver tellen. Oudje De hekwielers werden keurig netjes op tijd afgeleverd en de Tyne vertrok daarna naar Curagao om er te bunkeren en een kleine machine-reparatie uit te voeren. Toen dat achter de rug was, begon men aan de orders, die al voor de aankomst in Belem waren doorgekomen: naar Vera Cruz in Mexico, om daar de Presidente Juarez te halen, die in een dichtbij zijnde haven ko len moest laden om vervolgens naar Europa te worden gesleept. Een schip van heel oude stempel, die Presidente Juarez. Een ton of vierduizend groot en kennelijk op stapel gezet als zeil schip. want de klippersteven liegt er niet om. Een oud beestje dus, dat vijf runners van de Tyne aan boord kreeg en op 27 oktober naar Hampton Roads vertrok, om daar laadklaar te worden gemaakt. In Newport News gingen een paar dagen later de kolen in het ruim en voordat er weer een dag verstreken was, sleepte de Tyne hem de haven uit: op naar Rotterdam of Amsterdam, daar zou nog nader nieuws over komen. De tros los Tot zover dus geen narigheid. Maar de sleep was nog niet goed of wel op zee of met het weer ging het helemaal de verkeerde kant op. Ruwe golven en harde wind noodzaakten tot wat kalmer aan doen en een lekkage in de machinekamer van de Mexicaan gaf de runners handen vol werk. Op 20 november bereikte de storm zijn hoogtepunt. De barometer stond bijzonder laag en de Tyne zowel als de Presidente Juarez kre gen veel water over. De toestand van de Mexicaan werd zelfs zo kritiek, dat de run ners de nacht niet meer aan boord van dat schip wilden doorbrengen. Er kwamen steeds hoger zeeën over, het water was niet meer bij te houden want de pompen hadden het begeven en het schip maakte een slagzij van een graad of twaalf. En dus besloot men op de Tyne, dat de runners zouden overstappen, met als con sequentie dat de tros van de sleepboot los gegooid zou worden. Dat gebeurde nadat aan boord van de Mexicaan allerlei veilig heidsmaatregelen waren genomen. De sleepboot bleef de hele nacht in de buurt en hield de Juarez in zijn zoeklicht. De volgende dag leken slagzij en diep gang te zijn toegenomen, zodat kapitein Poot vrijwilligers vroeg, die zouden moe ten trachten de verbinding te herstellen. Twee kwamen er naar voren: eerste stuur man E. J. Roon en matroos A. Verhagen. Van het uitzetten van een motorboot kon als gevolg van het slechte weer echter niets komen, zodat 400 mijl noord van Bermuda T. Roon en Verhagen de kokende oceaan in doken om naar de Mexicaan te zwemmen. Het herstellen van de tros mislukte even wel. Het schip rolde, ginig te keer en maak te zoveel slagzij, dat er aan werken niet te denken viel. Bovendien stond het water al in de hutten. Zo moesten stuurman en ma troos onverrichterzake terugkeren naar de sleepboot. Een dag later ondernamen tweede ma chinist P. A. van der Doel, matroos P. Oprei, lichtmatroos D. H. Mewennerg en de runners A. Bouwmeester en L. C. Riet dijk een tweede poging. Ook zij sprongen over boord en wisten de Presidente Juarez zwemmend te bereiken. Zij slaagden er zelfs in weer een verbinding met de Tyne tot stand te brengen. Het weer was inmiddels wat beter ge worden en nadat men ook nog assistentie van de Noordzee had gekregen, leek het er op, dat de narigheid achter de rug was. Maar men had te vroeg gejuicht. Er stak een Liberiaan om assistentie en tenslotte moest nog een Turk uit de narigheid wor den gered. En iedere keer hetzelfde liedje: zwaar weer, hoge zeeën, en onverwachte moeilijkheden met proviand. Men kreeg geen dag rust. Maar op 5 maart kon men dan toch ein delijk met de Presidente Juarez koers zetten naar Rotterdam. Men kwam daar op 8 april aan. Eind van ae week nog even met dat schip naar Engeland en dan.... zes weken rust. Neen, mijn langste reis is dit niet ge weest, zegt kapitein Poot.... ik ben wel eens elf maanden onderweg geweest. Maar mijn avontuurlijkste was het in ieder geval wel. De Santpoorlse dammers van „Stabiel", die het eerste tiental van die club vormen, ontlopen elkaar weinig in speelkracht. Na 13 weristriiden hebben E. Zuiderduyn en J. H. Bakhuys de leiding, doch relatief staat de jonge Provoost beter. Als hij zijn twee achterstallige partijen wint komt hij alleen aan de kop. Dit toernooi van gelijkwaardigen toont wel aan dat ook de ex-DCIJ-er Teun Hoek nog een uitstekende kans bezit, al staat hij met drie punten achter op de zesde plaats. De stand in deze op het eind lopende winterwedstrijd is alsvolgt: Vergeetachtig Castricum was slordig met geld Aan het politiebureau, Dorpstraat la te Castricum zijn des zaterdags en des woensdags van 11 tot 12 uur inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: porte feuille met inhoud, gevoerde glacé hand schoen, 1 paar motorhandschoenen, dames rijwiel, rode gebreide handschoenen. Verloren: bruine portemonnaie met in houd, wieldop van auto, oorbelletje. De Maria Jacoba KW 73 is de nieuwste logger van de Katwijkse Rederij en Harin- handel v/h A. den Duik te Katwijk aan Zee, maar het schip is intussen al bijna 17 jaar oud. De rederij heeft voorts nog de Anna en Cornelia KW 14, Volharding KW 23, Wilhelmina 1 KW 25, Wilhelmina II KW 138 en de Wilhelmina III KW 147 alle schepen met een wit-rode band, waarin in zwarte letters AD, in de schoorsteen. - 1. E. Zuiderduyn 13 7 5 1 19 2. J. H. Bakhuys 13 7 5 1 19 3. G. Provoost 11 7 2 2 16 4. J. Bruin 13 7 4 2 18 5. T. Hoek 13 7 2 4 16 6. H. Jansen 13 5 3 5 13 7. Oosterling 13 5 3 5 13 8. J. Bontebal 10 3 4 3 10 9. Ypenburg 12 4 3 5 11 10. G. Zuiderduyn 13 4 3 6 11 11. A. Koster 12 3 3 6 9 12. J. H. Kort 13 3 3 7 9 13. A. Nijman 12 3 1 8 7 opnieuw storm op, de Mexicaan kreeg er weer een lekkage bij, er dreef 40 tot 50 ton olie op 't water aan boord en de proviand raakte op. Maar men rooide het. Er werden onderdelen van pompen en voedsel over gezet en in de nacht van 28 op 29 november kwam de sleep voor Bermuda aan. Op het strand Daar wachtten weer nieuwe moeilijk heden. De loods durfde het namelijk niet aan om de haven van St. George binnen te varen. „De diepgang is te groot en de slagzij staat mij niet aan", oordeelde hij. Zo werd de Mexicaan benoorden Bermuda op het strandje gezet om wat lading te kun nen overtremmen en wat kleine reparaties te verrichten. Toen er nog maar sprake was van een slagzij van tien graden en een diepgang van 28 voet, werd de Juarez weer losgetrokken en voor de tweede keer naar St. George gesleept om daar verder gere pareerd te worden. Dat laatste gebeurde met behulp van duikers want over een droogdok beschikte men er niet. Terwijl aan de Mexicaan met man en macht werd gewerkt, voerde de Tyne nog een paar moeilijke opdrachten uit. Eerst moest een Panamees geholpen worden die op een afstand van zeshonderd mijl zonder brandstof zat. Vervolgens was het een Ita- laan, die twaalfhonderd mijl verder met machineschade lag en de hulp van de Tyne inriep om naar Baltimore te worden ge bracht. Toen dat karwei er op zat, vroeg De toneelvereniging „Concordia" komt zaterdag 14 april in het gebouw van die naam met Terence Rattigans toneelspel „De grote stilte" in de vertaling van Gerard Rekers. De regie berust bij de heer L. W. Boeree. Na afloop is er bal op muziek van Dolf Brouwers band. De regering beraadt zich over nadere wettelijke maatregelen tegen de deelnemers aan het wegverkeer, die blijk geven van onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef door het gebruiken van alcohol, waardoor hun rijvaardigheid nadelig wordt beïnvloed. De gedachten van de regering gaan uit naar een stelsel van strafbepalingen, waarin niet alleen het bekende „zodanige invloed" een criterium voor strafbaarheid oplevert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker promillage alcohol in het bloed op zichzelf onder bepaalde omstandigheden ook reeds tot strafbaarheid leidt. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunde is hij dit overleg betrokken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie mr. J. C. Tenkink, dinsdag te Utrecht meegedeeld bij de opening van het congres der vereniging voor alcoholbestrijding bij snelverkeer. Sinds 1951 is het rijden onder drankin vloed een misdrijf en de wetgever wenst dit feit niet meer als een overtreding, maar als een misdrijf gestraft te zien, zo zei mr. Tenkink. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 percent van veroordeelde automobilisten, die onder invloed van alco hol hebben gereden, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd en 42 percent is er met een geldboete afgekomen. Deze percentages bedragen bij de wielrijders on geveer 14 en 86, aldus mr. J. C. Tenkink. Uit deze cijfers mag worden geconcludeerd, dat door de rechter het rijden onder drank invloed, gezien ook de dikwijls zeer ern stige gevolgen, de automobilist veel ernsti ger wordt aangerekend dan de wielrijder. Weliswaar is de duur der gevangenisstraf voor de automobilist in vele gevallen kor ter dan een maand, maar 25 percent van de tot een vrijheidsstraf veroordeelde auto rijders moest toch langer dan een maand gedetineerd worden. Over de genoemde jaren moest 25 percent van de tot een geldboete veroordeelde automobilisten meer dan 100 boete be talen en de opgelegde geldboetes vertoon den in de afgelopen jaren een tendens op te lopen, welke tendens, naar de mening van mr. Tenkink, zeker niet alleen op rekening van de waardevermindering van de gulden moet worden geschreven. In 1954 werd aan 88.6 percent der auto mobilisten, die tot gevangenisstraf werden veroordeeld een onvoorwaardelijke straf opgelegd. Slechts in 11.4 percent der geval len luidde deze straf voorwaardelijk. De gemiddelde duur van de ontzeggingstermij nen van het rijbewijs is in 1955 langer ge weest dan in voorgaande jaren. Mr. Tenkink deelde voorts mede, dat de regering ook strenger is geworden met be trekking tot het gratiebeleid. De gratie aan veroordeelden wordt zelden meer verleend. Om de Kennemer damtitel Voor de eerste ronde in het toernooi om de damtitel van Kennemerland hebben de twee Beverwijkse deelnemers D. v. As en A. Albers tegen elkaar gespeeld voor de finale om het kampioenschap van Kenne merland. De partij werd door Albers ge wonnen. Het Jan Vrjjhof toernooi Na afloop van de onderlinge wintercom petities eren de DCIJ-ers hun ontvallen damvriend Jan Vrijhof in een „natoemooi". Op dit moment hebben Tielrooy en J. van Straten de leiding. Voor deze week is een uitgebreid programma vastgesteld. De KW 73 - zonder bak - in de haven van Maassluis: datum 1940. De leden van de Eerste Zaanse zweef vlieg Club, die Zondag voor de tweede keer in het nieuwe vliegseizoen op het terrein De Brabantsche Landbouw in de Castri- cumse duinen een groot aantal starts heb ben gemaakt, krijgen binnenkort de be schikking over een nieuw toestel. Het is een tweepersoons toestel van het Röhci Lerche-type, dat op het ogenblik in Duits land wordt ingevlogen. In tegenstelling tot de andere zweef vliegtuigen van de EZZC, het ESG-lestoe- stel voor beginners en de Griinap-Baby voor de gevorderde leden, bestaat de romp van het nieuwe toestel uit een stalen con structie die met doek is bekleed. Alleen de vleugels zijn van hout en triplex gemaakt. De twee zitplaatsen zijn achter elkaar. De leerling of passagier komt voor en de in structeur achter hem te zitten. Naar een ontwerp van instructeur J. Molenaar hebben de EZZC-ers zich even eens een nieuwe wagen voor het vervoer van zweefvliegtuigen over de weg aange- ADVERTENTIE Bij elk Dameshorloge uit onze schitterende HET GOUDEN ETUI CADEAU. Een pracht geschenk. Ziet onze étalages KENNEMERLAAN 60—62 schaft. Deze wagen kan twee toestellen te gelijk vervoeren. De wagen is gemaakt door eigen leden, de heren A. Kemp en A. Rezee. Met de Grünau Baby werden zondag, op de korte baan oost-west, 34 starts gemaakt. Instructeur Molenaar bleef het langst van allen negen minuten in de lucht. Om half elf kon de eerste start worden ge maakt, omdat het toestel eerst voorzien moest worden van een nieuwe landings- schaats, daar de vorige tijdens de Paasda gen een breuk had gekregen. Voorrangsvraagje Wij maken het ons maar nodeloos ingewikkelder met de Stationsweg, dunkt me. Als logisch verlengstuk van de Sluisweg, die ten dele als voorrangsweg te boek staat (let wel, automannen, dat het aan de Noordkant niet zo is, zodat gij het van de P.E.N.- centrale komende verkeer in het oog dient te houden) zou die Stationsweg toeh eigenlijk ook van de bekende oranje ruitjes voorzien moeten wor den. Dat is dan wel een beetje moeilijk, omdat er een bocht in zit, daar waar de Sluisweg plotseling Stationsweg wordt, maar logischer is het wel. Bovendien is het kruispunt ParkwegDriehuizerkerkweg sinds enige tijd töch al een voorrangskruising, zodat daai niets aan de situatie zou hoe ven te veranderen. Vlak voor het naderen den- Rijksweg moet de voorrangs weg dan eindigen, lijkt me, waardoor ook al niets hoeft te worden gewijzigd. Fraai is het verkeerstech nisch gezien niet, want het fietspad langs de Rijksweg, dat zich daar een eindweegs van de Meervlietstraat be dient, is in de voorrang inbe grepen, waardoor het sluis- weg-verkeer voor de fietser» van de pont komende moet stoppen (maar zulks zelden doet), maar wanneer daar een duidelijk bord: „einde voor rangsweg" zou komen, werd dat probleempje misschien ook wat duidelijker gesteld. Maar door de Stationsweg tot voorrangsweg te verhef fen, zouden allereerst de peni bele situatie voor de uit Vel- serbeek komende verkeers- bedrijvers afdoend worden opgelost. Nu moet het Sluis- wegverkeer voor al die T- splïtsingen het rechts-gaat- voor in acht nemen, terwijl het zich toch eigenlijk op een hoofdverkeersweg bevindt. Als ge het allemaal hebt kunnen volgen tenminste, want het Velsense verkeer wordt er niet eenvoudiger op. hand van vuurbeluste knaap- kens, die hun laatste paas vakantiezondag toch nog wat wilden opluisteren. Ik vraag mij alleen af, hoe het in dees geordende wereld ter wereld mogelijk is, dat houtsplinters lang kunnen blijven liggen, ronder dat de directeur van de spoorwegen de baas van het papier in een ernstig vertoog heeft gewezen op de veront reiniging van de openbare plaatsen der N.S. en zonder dat daarop van de papierzijde een even vinnig antwoord is gekomen dat de spoorwegen voldoende aan de papier fabriek verdienen, om dat beetje hout even met een bezem weg te vegen. Kijk zulke kreunende vragen kun nen dus ondanks alle ordening in een mensenhoofd opkomen en dat is op zichzelf toch ook wel weer een beetje grappig. Op het strand van IJmuiden zal dit jaar een huisje verrijzen, dat gewonnen kan worden gewonnen door de gelukkige, die ten koste van een kwartje de eerste prjjs trekt uit de Rode Kruis-loterjj, waarvoor 24.000 loten worden aangemaakt. IJmui- dens Bloei stelde gracielijk een stukje strand beschikbaar en wie daar dus het kwartje voor over heeft, moet zien dat hij er bij komt, want het kon, gezien de IJmuidense strandliefde, wel eens storm lopen op die loten. Niet alleen vanwege het knusse zomeroptrekje, dat wordt uitgeloofd, maar ook om de koelkast, de wasmachien, de stofzuiger en de lange reeks andere zaken, waarvoor een vrouw zich de lippen aflikt en de man monkelend de kinderbijslag afschuift. Voor dat kwartje kunt ge ai deze zaken binnenkort even kopen bij uw melkboer. Die 24.000 loten moeten ech ter weg. En de groep, die in de gemeente al meermalen haar bemiddeling verleende als het om goede werken ging, de melkslijters, hebben zich voor het Rode Kruis-karretje ge spannen, zodat gij van 16 april af behalve een pakje gevita- miniseerde en uw flesje gepas teuriseerde, ook uw strand huisje-van-een-kwartje bij de melkhandelaar kunt bekomen. Eind mei is de trekking on der toezicht van notaris mr. O. A. v. d. Meer en tot dan komt dat pronk je van een strand huisje als loten-verkoopwinkel op het Marktplein te staan, voor degenen, die zich nog niet bi) de melkboer hebben laten voorzien van het juiste staart- nuramcr. Zullen we even afspreken, dat die 24.000 kwartjes in de kortst mogelijke tijd bij het Rode Kruis terecht komen? Voor die 6000 opbrengst kan een zee van goed gedaan wor den in een lijdende wereld. En dat alleen al is een kwartje waard wat zéi ik wel tien. Mocht er dan ook nog een strandhuis of een koelkast uit komen - a la bon heure melie- ven, dan zijt ge geluksvogels. M olmbrandje Achter het station IJmui- den-Oost bevindt zich sinds jaar en dag een rommelig hoopje houtspaanders, daar indertijd achteloos gedepo neerd door de papierfabriek. Dat zaakje is vermolmd en wel in brand gevlogen deze zondag, vermoedelijk door de Het verblijdende feit, dat op mijn kreet om een antwoord naar aanleiding van de grootscheepse vernielwoede der IJmuidenaar- tjes botgevierd tijdens de Paasvakantie op en in 't zwembad „De Heerenduinen" (en dat niet alleen, want toen de juffrouwen van de Maria Boreelkleuterschool terug kwamen in hun proper heiligdommetje bleek het klimrek gebroken en de glaswand rond de zandbak deels kapot te zijn) enige reacties zijn gekomen, stemt tot voldoening. Nademaal daaruit blijkt, dat u, ouderen het jeugdprobleem ook met benauwenis vervult. verdient straf, dan krijgt hij straf direct en zonder par don." Tenslotte schrijft een Wil- lemsbeekwegbewoner mij dat wellicht een der oorzaken van de grotere losbandigheid van het jonge volkje gezocht moet worden in het ontbreken van de vroegere spelen voor de jeugd van nu. En daar zit iets in. Het bik kelen, hoepelen, knikkeren en tollen raakt in onbruik. En met al deze seizoenspelen worden ook de spelregels verleden tijd. Met mijn vriend van de Wil- lemsbeekweg geloof ik, dat de spelregels het belangrijkst zijn voor de opvoeding tot sportieve en gezonde maatschappelingen en dat zonder dezulke de we reld meer kans maakt op slap pelingen. De gezelschapsspelen gaan er ook uit. Wie hoort nog de witte zwa nen en de zwarte zwaaaanen, de bal van goud, de boom, die hoe langer hoe dikker wordt en al die andere lieve wijsjes van weleer opklinken tussen de huizenblokken van onze moderne wereld en de benzine dampen van onze jachtige communicatie? Ze hebben al zoveel te doen maar is er niet wat te doen voor de Velser Jeugdcentrale via de scholen? Hoewel ik weet, dat er op de scholen nog wel aandacht aan besteed wordt. Toch: een klein bouw steentje als dit voor een wat minder wilde en vernielzuchti ge jeugd zou met rente èn specie terugkomen wellicht. LAMPENIER Onze visserijvloot wordt de laatste tijd met vele nieuwe schepen verrijkt en bo vendien zijn er nog verschillende in bestel ling. Vergeleken met de vooroorlogse pe riode is er toch wel wat veranderd, hoewel we daarmede niet willen zeggen dat er toen geen nieuwe schepen bijgekomen zijn. We hebben het eens nagegaan en over de jaren 1930 tot 1939 komen we aan een aantal van 19 trawlers en loggers. Scheveningen spant de kroon met 6 loggers, voor Katwijk waren het er 4 en IJmuiden 6, terwijl Rot terdam 4 nieuwe motortrawlers in de vaart bracht. Dit betreft alle nieuwgebouwde schepen en die ook in bedrijf zijn gekomen, want er zijn er bovendien een paar in aan bouw naar het buitenland verkocht. De zes Scheveningse loggers waren de „Oceaan II" t/m „Oceaan VII" besteld door de Rederij A. van der Zwan Zonen. Van Katwijk zijn het de Cornells KW 24, Alida KW 35, Maria Jacoba KW 73, en Tenisje KW 62 geweest. Aan de IJmuider vloot werden toegevoegd de Jenny Elsa IJM 88, Elie Chenevière IJM. 161, De Hoop IJM 46, Ca roline IJM 26, Haarlem IJM. 9 en Delft IJM 17. Rotterdam verkreeg de Antje RO 15, Betje RO 16, Claesje RO 46 en Dirkje RO. 53. Ongunstige voortekenen Met de komst van de Maria Jacoba KW 73 kon de vooroorlogse periode bijna wor den afgesloten. Op de foto ligt het schip in de haven van Maassluis vlak nadat de af levering had plaats gevonden. De nationale kleuren zijn reeds aangebracht alsmede „Holland" in zo groot mogelijke letters. De oorlog tussen Duitsland en Engeland was toen al een feit geworden. De „Maria Ja coba", gebouwd bij de N.V. Scheepsbouw- werf De Dageraad te Woubrugge kwam dus onder zeer ongustige omstandigheden ge reed. Met een bruto inhoud van 174 reg. ton was de „Maria Jacoba" toen één der groot sten onder de loggers en een modern schip, hoewel we de bak op het voorschip nog missen. De grootste Lengte van het vaartuig is 37,50 m, volgens de meetbrief bedraagt de lengte 34,66 m, de breedte 6,69 m. en de holte 2,99 m. In 1939 was het schip uitge rust met een Bronsmotor van 240 pk. Na betrekkelijk korte tijd aan de visserij te hebben deelgenomen viel de „Maria Ja coba" in de zomer van 1940 al in handen van de bezetter. Voor zo'n nieuw schip was dit geen wonder. Ondanks het feit dat het schip in de oorlogsjaren voer als mijnen veger onder het nummer M. 2401 was het zo gelukkig de oorlog te overleven en er behoefde zelfs niet naar het vaartuig te worden gezocht. De Duitsers zijn zo netjes geweest de „Maria Jacoba" in IJmuiden af te leveren. In 1946 kon het schip in vrijwel oorspronkelijke staat aan de visserij gaan deelnemen. Dat de ontwikkeling snel gaat heeft ook de „Maria Jacoba" ondervonden, hoewel het schip geenszins als verouderd' is te beschouwen. Er is enige tijd geleden een nieuwe brug geplaatst, ook werd het van een bak voorzien, terwijl er in de ma chinekamer een 430 pk. motor is gekomen. Later zijn er nieuwe schepen gekomen, de „Maria Jacoba" is daardoor op de ach tergrond geraakt; maar van de Rederij A. den Duik is het nog steeds het vlaggeschip en.zonder een „Maria Jacoba" en zon der de andere nu verouderd schijnende ty pen zou een „Willy KW. 141, Hette Marga- retha KW 74, Nestor KW 101 en Emma Wilhelmina KW 135 van thans niet moge lijk zijn geweest. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE het theater met de beste films 4 DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling Het dramatisch filmwerk De 2 straatjongens van Parijs naar de wereldberoemde roman. Het bekende verhaal van liefde en bedrog, aangrijpend en ontroerend op het witte doek gebracht. 18 jaar. Ik heb uit de brieven ge merkt, dat velen nu wel eens wat los willen komen van het al te zachtzinnige paedage- goochel met de kinderziel, dat elk fors woord en elke terechte tik als onbruikbaar uit de me thodiek der opvoeding wil we ren. „Pak ze maar eens wat forser aan" zegt een Gijzen- veltplantsoener, „want ze vra gen er soms om." Een oud politieman herinnert zich in levendige bewoordingen de na righeden, die hij in zijn loop baan wedervoer,zodra hij maar wat al te fors optrad tegen vandaaltjes-op-straat. Direct schreeuwende moeders en va ders, die kindermoorden voor zagen en in drommen amok maakten tegen de gewapende machten, die heur kinderen belaagden. Er is ook een lieve moeders- brief ter post bezorgd met de opmerking er in: „als de mijne buiten zijn boekje gaat en hij OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLh *y. /X/^ODOOOOOOC Gevaarlijk gerol Wellicht wist ge het niet, g X wanneer uw kinderen met 8 de rolschaatsen er op uit- a trekken, maar ik heb ze maar nét kunnen ontwijken g op de Stationsweg en de g Lange Nieuwstraat. Waar 8 het geen ideale rol-ijsbaan 8 a is, lijkt me. Ik wil niet klik- 8 ken, maar in dit geval zou 8 het net uw spruit kunnen 8 redden en daar moet ae 8 8 Ti ens zijn principes wel 8 3 ïens voor verdraaien. 8 S 30000000:/.0 X/OCXX XXXXXOOOOOCOCOOOCOOCOOO De enige tijd geleden opgericht foto- en smalfilmclub „Castricum", heeft maandag avond in het jeugdhuis aan de Overtoom haar eerste onderlinge wedstrijd gehouden. De leden hadden hier voor allen enige op namen gemaakt in de sneeuw- en ijspe- riode van de afgelopen winter. Er waren twaalf inzendingen binnen ge komen. De jury, bestaande uit de heren H. de Kruijff sr., J. v. Heerde en M. v. Dijk, had geen gemakkelijke taak, want er was over het algemeen goed werk geleverd. Na lang overleg kwam men tot de volgende uitslag: G. Sluis, M. v. Dijk en M. Kuitems behaalden ieder 24 punten; N. v. Staveren en H. de Kruijff sr. behaalden ieder 22 punten; D. J. v. d. Bos kreeg er 21 op zijn naam; 20 punten behaalden de heren A. M. Hollanders en J. C. Huiberts. H. de Kruijff jr., W. C. Werner, M. de Jonge en mej. Wols behaalden respectievelijk 19, 17, 16 en 13 punten. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: British Scout van Swansea. Herman Buisman van Rotterdam. Adamas van Norvabaai. Maasborg van Vlissingen. Gerard Elfrink van Duisburg. Cherborne van Garfston. Suna- melia van Antwerpen. Batavier I van Rotter dam. Titus van Antwerpen. Saint Paul van Le Havre. Niederrhein van Kopenhagen. Netty van Parr Stientje Mensinga van Bos ton. Falga van Barrydocks. Alpha van Ran den. Oldambt van Boston. Adara van Londen. Schleswig Holstein van Puttershoek. Vertrokken zijn: Evertsen naar Antwerpen. Daje Böhmer naar Hamburg. Askelon naar Hamburg. Khasiella op proefvaart naar de Noordzee Tromp naar Middlesborough. Sont naar Goole. Joseph Swenden naar Cork. Ingerfem naar Londen. Liberie naar Rotter dam. Rudolf naar Rotterdam. Kollbryn naar Londen. Falcon naar Londen. Torr naar Ant werpen. Hugin naar Rotterdam. Ayton naar Blythe. Taormina na„r Dandilk. Heriot naar Leith. Nanny naar Malmö. Margriet L naar Londen. Nero naar Hamburg. Twee Gebroe ders naar Rotterdam. Aphina naar Colding. Lingestroom naar Londen. Tyro naar Midd lesborough. Alpha naar Colchester.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11