Nescafé ...flCfriS koffie.' Verbetering van Scheveningse haven in studie Veren igi ngsva ria De heer Fr. Ley en 40 jaar bij „De Plaatwellerij" Heemskerk O Daarna zullen de havenplannen voor Katwijk nader worden bezien Vanmorgen in de vishal en op zee uit de IJmond 11 Hartelijke huldiging hoofdcontroleur Bouw van R.-K. kleuterschool dringend noodzakelijk Stichting gebouw voor Openbare Werken Raad Heemskerk ook donderdag bijeen Gemeente Heemskerk wil bestelauto aanschaffen o Velser Orkestvereniging voert werken uit van Mozart en Schubert Druk bezochte receptie van „De Vriendenkring" Receptie van 50-jarige KAB Tweede begroetingavond voor „nieuwe" Velsenaren GJMV „Philadelphia" 65 jaar Sovjet-bioloog Lysenko naar tweede plan Hij legt zijn belangrijkste functie neer McGregor wil weer amateur worden WOENSDAG 11 APRIL 1956 Uitgaande van de gedachte, dat beschei denheid de mens siert, een stelregel die door de heer Fr. Leyen, hoofdcontroleur bij de N.V. „De Plaatwellerij" wordt toe gepast, heeft hij dinsdag zijn veertigjarig jubileum bij dit bedrijf willen vieren. Maar daardoor juist heeft de jubilaris niet kunnen voorzien, dat hem in zijn woning een bijzonder hartelijke huldiging werd be reid door de directie, het beambtenperso- neel en namens het fabriekspersoneel in een vertegenwoordiging van de kersverse ondernemingsraad van het bedrijf. Dat deze dag niet alleen voor de jubila ris en zijn familie maar ook van bijzonde re betekenis was voor het bedrijf, daarvan getuigde de directeur ir. J. F. Clausen, die in zijn toespraak herinnerde aan de prach tige staat van dienst, die de heer Leyen achter zich heeft. In het magazijn als jong ste bediende begonnen vijftien jaar oud kwam de heer Leyen na enige jaren in het bedrijf als leerling-draaier. De tech niek kreeg hem te pakken en nu werd de tekenkamer zijn plaats als leerschool. Hier begon de persoonlijke victorie: zijn benoe ming tot controleur van de uitgaande pro- dukten volgde. In de crisistijd van 1931 tot 1938 vond de jubilaris een taak als ma gazijnmeester, maar hij keerde daarna in zijn vroegere functie terug en in 1940 bij de ontwikkeling van de kunststoffen werd de heer Leyen organisator van de daartoe nieuw gevormde afdeling. Na de oorlog was de jubilaris werkzaam als hoofdcontroleur, speciaal belast met de verzorging van de materiaalkeuring en het vervaardigen van proefattesten van het materiaal. Hierdoor kwam hij in nauw contact met instanties als Engelse Lloyd, Bureau Veritas, Scheepvaartinspectie en vooral met het stoomwezen. Juist op deze moeilijke post kwamen de kwaliteiten van de jubilaris gevoel voor orde en tech nisch inzicht ten volle tot hun recht. Naast deze veeleisende werkzaamheden werd de heer Leyen in 1946 bij het geven van technisch onderricht aan leerlingen in Bemetel-verband de stuwende kracht. Het was dus geenszins verwonderlijk, dat ir. Clausen de jubilaris heel hartelijk huldig de en dankte voor de vele goede eigen schappen, die hij bezit voor het bedrijf en die hem bovendien een grote vrienden kring hebben doen verwerven. Met de wens, dat de heer Leyen in de komende tien jaar in gezondheid en met dezelfde ambitie aan het bedrijf zijn krachten zou mogen geven, schonk de directeur hem een zilveren sigarettendoos met als inhoud een enveloppe. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd voorts het ver erend getuigschrift en de grote verguld zilveren legpenning aangeboden. De heer G. de Haan, bedrijfsleider, was Echter geen openbare kleuterschool Het kerkbestuur van de H. Laurentius te Heemskerk heeft het gemeentebestuur van Heemskerk verzocht de nodige gelden te mogen ontvangen voor een op te richten 4-klassige kleuterschool met speellokaal op een voor zodanige bouw bestemd terrein in het plan „Poelenburg". Deze school zal dienen ter vervanging van de kleuterschool die is ondergebracht in de Mariaschool. De op te richten school zal plaats bieden aan 136 kinderen. De huidige kleuterschool, welke is on dergebracht in de St. Mariaschool, biedt slechts aan een beperkt aantal kleuters ruimte. Deze school kan echter de kleuters van de toekomstige bewoners van het te reali seren Plan Poelenburg niet opvangen. Om in de toekomst deze kleuters te kun nen opvangen heeft het r.-k. kerkbestuur deze aanvraag ingediend, ook mede door dat de ruimte van de huidige kleuterschool in de toekomst gebruikt zal moeten worden voor de uitbreiding van het gewoon lager onderwijs voor meisjes. Daar deze gemeente geen openbare kleuterschool in stand houdt, moet inge volge artikel 53, lid 3, der wet de beslis sing op de aanvrage om stichting van een bijzondere kleuterschool bovendien een besluit bevatten omtrent de vraag of tot oprichting van een openbare kleuterschool zal worden overgegaan. In deze gemeente bestaat volgens ziens wijze van B. en W. aan openbaar kleuter onderwijs geen behoefte, daar naast de op te richten r.-k. kleuterschool nog de neutrale kleuterschoolvereniging „Mar quette" werkzaam is en dit onderwijs ver zorgt voor de overige kleuters en wier doel stelling gelijk is aan het openbaar onder wijs. Blijkens een schrijven d.d. 29 maart 1956, no. 842/259, van het Rijksschooltoezicht Kleuteronderwijs, District 6 te Amsterdam, wordt namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat op de lijst van kleuterscholen, die in 1956 worden gebouwd, ook de bouw van een r.-k. kleuterschool, groot 5 lokalen, in deze gemeente, is opgenomen. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat reeds bij de behan deling van de begroting voor 1956 de wens naar voren is gekomen om een doelmatige oplossing voor de huisvesting van openbare werken te bevorderen, terwijl ook de huis vesting van de administratie veel te wen sen over laat. Aan de gemeentearchitect werd toen op dracht gegeven een plan te ontwerpen ter oplossing van deze moeilijkheden. In verband met de snelle uitbreiding van deze gemeente met de daarmee gepaard gaande toename van werkzaamheden voor de diverse afdelingen, is deze opdracht in versneld tempo afgewerkt. De voorziening is van een tijdelijk ka rakter, daar het de bedoeling is om het gemeentehuis te zijner tijd door verbouw de noodzakelijke uitbreiding te geven. Het thans op te richten gebouw voor openbare werken kan dan weer voor andere doeleinden worden gebruikt. De totale kosten hiervan zijn geraamd op 29.850,—. erkentelijk voor de uitstekende samenwer king met de jubilaris, waarbij voldoening werd geuit over het feit, dat steeds het juiste evenwicht werd gevonden in be sprekingen van velerlei aard. Namens het gezamenlijk beambtenper- soneel schonk hij de heer Leyen een tuin parasol, een fraaie klok en aan mevrouw Leyen enige mooie wanddoeken. Voor de personeelsvereniging was de heer C. Luttik de tolk, die veel waardering had voor de goede omgang met het perso neel en de collegae, welke aspecten ten voorbeeld werden gesteld aan de jongeren. Een grote fleurige mand met bloemen on derstreepte de waardering. Nadat de heer Leyen zeer onder de in druk van de hartelijke huldiging, zijn dank had uitgesproken, volgde de gelegen heid om oude herinneringen op te halen. In de avonduren van deze prettige dag heeft de jubilaris nog vele bezoekers ont vangen om persoonlijke gelukwensen uit te wisselen. BRIDGECLUB DE KENNEMERS De negende wedstrijd voor de wintercom petitie paren van de bridgeclub „De Kenne- mers" werd gespeeld. In. de a-afdeling kun nen Seegers en Van Munster niet meer van de eerste plaats worden verdrongen. In de B- en C-afdeling is alles nog mogelijk, want in beide groepen hebben de oorspronkelijke leiders de eerste plaats in deze wedstrijd moeten afstaan. De stand is nu aan de kop: Afdeling A: 1. heren Seegers en v. Muns ter 536; 2. heer en mevr. Rietdijk 464; 3. heer en mevr. Soomers 445, Afdeling B: 1. heren Kuys en Punta 485; 2. heren Bode en Koster 471; 4. drns. Sschild- wacht en Breedijk 455. Afdeling C: 1. heer en mevr. Vader 473; 2. dames Seegers en v. Munster 471; 3. heren Gerritsen en Muller 463. KAB KEURDE BEGROTING GOED De Beverwijkse Katholieke Arbeiders Beweging besprak gisteravond in de bo venzaal van het KSA-gebouw haar begro ting over 1956. Voorzitter Adr. van der Plas heette de aanwezigen welkom, maar sprak er tevens zijn teleurstelling over uit, dat voor deze belangrijke vergadering de opkomst zo bedroevend klein was. Hierna werd de begroting punt voor punt onder handen genomen waarbij slechts enkele posten om een nadere verklaring vroegen. Dit was onder meer het geval met de post Vergoeding Bestuur en die van de Cultu rele Dienst van de KAB. Na ampele dis cussie werd de begroting goedgekeurd en deze sloot met een voordelig saldo van f 170,De inkomsten werden begroot op f 5100,terwijl de raming voor de uit gaven f 4930,beliepen. Na nog medegedeeld te hebben, dat op 20 april a.s. in de KSA een kringvergade ring gehouden zou worden en dat op 17 juni de jaarlijkse bedevaart naar Heiloo plaats vindt, sloot de voorzitter deze bij eenkomst. Zfials bekend komt ook de gemeenteraad van Heemskerk donderdag 12 april in openbare zitting bijeen. Naast de gelegen heid van de raadsleden om zich uit te spre ken over de vrijwillige samenwerking tus sen de drie IJmondgemeenten is een twaalf punten tellende agenda vastgesteld, waar van de voornaamste zijn: voorstel tot vast stelling van een plan van onteigening in gevolge de wederopbouwwet; voorstel tot het verlenen van medewerking tot stich ting van een R.K. kleuterschool; voorstel tot stichting van een demontabel gebouw voor de kleuterschool „Marquette"; voor stel tot wijziging van de salarisverorde- ning; voorstel tot aankoop van een bestel auto; voorstel tot stichting van een gebouw voor Openbare Werken; voorstel tot wijzi ging van de begroting voor de dienst 1956; voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de woningtelling; voorstel tot aankoop van enkele percelen grond. Henry de Greeve draagt voor in Heemskerk Op uitnodiging van de afdeling Heems kerk van het R.K. Vrouwengilde komt pa ter Henry de Greeve op maandag 16 april in het KSA-gebouw voordragen over het Mariaspel. ADO-gymnastiek demonstreert De Heemskerkse gymnastiekvereniging ADO geeft op zaterdag 14 april in zaal Dam een uitvoering. K.A.B. EN DE LOONPOLITIEK De Heemskerkse afdeling van de K.A.B. houdt op woensdag 18 april in zaal Dam een bijeenkomst, waarop de districtsbe stuurder Clynck uit Zaandam zal komen spreken over de loonpolitiek. B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat door de steeds in omvang toenemende werkzaamheden bij de dienst van Gemeentewerken het nood zakelijk is geworden te voorzien in de be hoefte, die bestaat aan een transportmiddel voor vervoer van kleine vrachten, vervoer van personeel en controle werkzaamheden. Uit de door de dienst van gemeentewer ken, aan de hand van nacalculatiestaten gemaakte berekening blijkt, dat hiermede een niet onbelangrijke besparing kan wor den bereikt, terwijl voor een doelmatig functioneren van de dienst deze voorzie ning van zeer groot belang is. Het meest geschikte type voor deze werkzaamheden is hiervoor de Volkswa- gen-Kombi met een nuttig laadvermogen van 850 kg. De prijs hiervan bedraagt 5.890,in verband met diverse voorzieningen komt hier nog bij; bitaccen 75; levering banken 400; plaatsen trekhaak 50. Indien de raad zich met bovenstaand voorstel kan verenigen verzoeken B. en W. een krediet te willen verlenen van 6.415. BILJARTCOMPETITIE. In de competitie van het district Haar lem boven het Noordzeekanaal speelde „Scheywijck" 4 een wedstrijd tegen „Onder Ons" welke onbeslist in 44 is geëindigd. KAV-leden naar USA Voor de Beverwijkse leden van de KAV spreekt mevrouw M. DijkwelWiegersma uit Hilversum op donderdag 12 april over de Verenigde Staten van Amerika. ADVERTENTIE ten miaste Uus tenf 2 451 55 koppen 1 A en voor GO f Icoffeïne-vni f 7.80 e" 1 1 100*/, KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE" g#* 100% KOFFIE 100% KOFFIE Minister Manshoit heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de studie voor verbetering van de haven van Schevenin- gen reeds enkele maanden geleden is be gonnen. Daarbij is op verzoek van de mi nister van Verkeer en Waterstaat overleg met de Directie van de Visserijen van zijn ministerie gepleegd. Zodra de inzichten over de beste wijze van havenverbetering van Scheveningen in een rapport zijn vast gelegd, kunnen de havenplannen voor Kat wijk nader worden bezien. De minister zegt voorts in zijn Memorie van Antwoord dat de zogenaamde pufvis- serij nadeel voor de gewenste visstand in het IJselmeer oplevert. Het is evenwel niet verantwoord de vangst van puf te verbie den. Deze puf wordt meegevangen in de zogenaamde „aaikuil", welk vistuig no dig is voor het vangen van die aal, welke niet kan worden gevangen aan de lijn of met de fuik. Het aandeel van de kuilvis- serij in de totale aalvangst is van overwe gende betekenis. Daarom moet enig nadeel, dat aan het gebruik van dit vistuig voor de schubvisstand is verbonden, worden aan vaard. Dit nadeel is echter op tweeërlei wijze aan grenzen gebonden, namelijk door de beperking enerzijds van de visgronden en anderzijds van de perioden, waarin met de galkuil mag worden gevist. De plannen om een viskwekerij te vesti gen in oostelijk Flevoland verkeren in het stadium van overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het ministerie van Financiën. De bedragen, die deze kwe kerij zal vergen, worden geraamd op f 2.000.000. Een deel, ten naaste bij 20 pct„ zal uit de middelen van de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij kunnen worden betaald. Over de financiering van het overige deel is nog overleg gaande. In antwoord op een vraag, of de minis ter het wel juist acht dat het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen nog steeds ressorteert onder het ministerie van Financiën, kan hij mededelen, dat inder daad oester- en mosselpercelen in de Zeeuwse stromen worden uitgegeven door een daartoe door de minister van Financiën ingesteld bestuur. Voor de Waddenzee en de Zuid-Hollandse stromen geschieden der gelijke uitgiften door de diverse inspecties van domeinen, dus zonder inschakeling van een bestuur. Dit verschil houdt verband met het feit, dat de werkzaamheden van het bestuur verder gaan dan alleen het re gelen van de uitgifte van domeingronden. Het verrichten van werkzaamheden ter bevordering van een behoorlijke uitvoering van de Visserijwet en ter verbetering van de visserij behoort tot de taak van mi nister Manshoit. Niettemin zijn in het re glement voor de visserij in de Zeeuwse stromen diverse bevoegdheden aan het be stuur van de Zeeuwse stromen opgedra gen. De minister acht deze situatie niet ge heel bevredigend. Dat het Staatsvissershavenbedrijf res sorteert onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat acht de minister geen belet sel voor een harmonisch visserijbeleid. Dit havenbedrijf vervult een taak, die slechts zijdelings verband houdt met de produktie en distributie van vis. Het vraagstuk van het visserijonderwijs heeft de volle belangstelling van de mi nister. Op ambtelijk niveau is er regelma tig overleg met de afdeling van en het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, waaronder het visserijonder wijs ressorteert. Dit heeft geleid tot de De bekende sopraan Corry Bijster is soliste op het concert, dat de Velser Orkest Vereniging, dirigent Ber. Joosen, zaterdag in het Nederlands Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden geven zal. Zij zingt „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert, één der zonnige werken, die de grote meester van het lied in het laatste jaar van zijn leven geschreven heeft. De tekst van het lied is aan een gedicht van Johann Godfried Her der ontleend. De obligaat-klarinet partij, die de zangstem op melodieuze wijze on dersteunt, wordt door Jacob Bijster ver tolkt. Het orkest opent met de ouverture „Don Juan" van Mozart, waarin karakteristieke melodieën van zijn gelijknamige opera voorkomen. Het orkest speelt eveneens nog Schuberts Vijfde Symfonie, waarin geen trompetten en slagwerk voorkomen. Laatstgenoemde componist schreeft in to taal negen symfonieën en deze Vijfde is wel zeer kenmerkend voor de grote lyri cus: melodieus en probleemloos. Na de pauze voert de V.O.V. nog „Sin- fonia" van Johann Christian Bach uit, de jongste zoon van de beroemde Johann Se- bastiaan, die veelal de „Engelse Bach" wordt genoemd omdat hij lange tijd in Londen heeft gewerkt. De Sinfonia was oorspronkelijk als ouverture voor de opera „Lucia Silla" bedoeld, maar de componist werkte zijn muziek om tot de kostelijke, driedelige suite in klassieke vorm, waar van het Andante ons wel het meest be kend is. Het bevat een boeiend geschreven hobo-solo. Eén der Romances van Beethoven zal worden vertolkt door de jegdige Ruud Stoffer, waarna het orkest zal besluiten met Mozarts ballet „Les petits riens". DE ONDERLINGE STRIJD BIJ DE PION De uitslaiger van de in hotel Meijer ge speelde onderlinge wedstrijden van de Castricumse schaakclub De Pion zijn als volgt. Afdeling a: P. H. BeekmanP. Hoek stra remise; J. K. de LiefdeWern. Uhl remise. Afdeling b: A. de Witdr. A. de Jongh 10; J. SchmidtF. v. d. Bey 10. Afdeling c: Th. v. VelzenNot. Cranenburgh 0—1. stichting van visserij scholen in Den Hel der en Urk. Verder zal in 1956 en 1957 ge legenheid worden gegeven visserijonderwijs te volgen in de gemeenten Harlingen en Zoutkamp, terwijl overleg gaande is met nog een gemeente. Donderdag de Deining Voor de donderdagmarkt komt de „Dei ning" van 3 april met 800 kisten vis, waar van 350 kisten schelvis, 100 haring, 200 makreel, 50 wijting, 100 gul, koolvis en ga- beljauw en 250 stuks stijve kabeljauwen. Voor de vrijdag is de Pietertje thuisvaren de met een nog onbekende vangst. De oudste boten worden nu de Medan, Tzonne, Soerabaya, Maria v. Hattem, Elie, HD87, VL27, alle van 3 april; Allanwater, Bergen, Johannes Polderman, Vikingbank, Shamrock, Mercator, Claesje, SCH117 en VL7 (4 april) ;Bloemendaal, Herman, Haar lem en KW101 (5 april). Nachtvangsten van de loggers Cornelis 280 kg. tong en 7 m. vis; Con cordia 240 kg. en 5 m.; Prinses Margriet 120 kg. en 4 m.; Floris 100 kg. en 3 m.; Willempje 80 kg. en 2 m.; Arie 100 kg. en 3 m.; Jacoba 240 kg. en 6 m.; Gebroeders 140 kg. en 4 m.; Avontuur 160 kg. en 5 m.; Petronella 200 kg. en 5 m.vis en een trek kwijt; Agatha Arie 200 kg en 5 m.; Arie 260 kg. en 7 m.; Gebroeders 160 kg. en 6 m.; Aleida 280 kg. en 7 m.; Coen-Bot 200 kg. en 7 m. vis. Dagvangsten van de loggers Okko Bosker 20 kg. tong en 1 m. vis; Adrianus 30 kg. en 1 m.; Arie Nico 20 kg. en 1 m.; Cornelis 10 kg. en 12 m.; Concor dia, 5 kg. en 1 m. vis, pech gehad; Prinses Margriet weinig vangst; Saturnus 40 kg. en 3 m. vis en V» m. tarbot; Willempje 40 kg. en 2 m.; Alida 40 kg. en 3 m.; Jacoba 1 kg. en 7 m.; Gebroeders 50 kg. en 2 m. vis en l/t m. tarbot; Avontuur 40 kg. en 4 m.; Petronella 15 kg. en 6 m. hoops; Aga tha Arie 10 kg. en 3 m.; Arie 7 kg. en 6 m.; Vier Gezusters 15 kg. en 2 m. vis en Vs m. tarbot; Gebroeders 10 kg. en 4 m., vastge lopen; Aleida 30 kg. en 7 m.; Verwachting niets te melden; Coen Bot 15 kg. en 7 m.; Excelsior 3 6 m. hoops en 20 kabeljauwen; Wiron 3 uitstomende. Nachtvangsten van de kotters Leendert Jacoba 240 kg. en 8 m. vis; Arendje Jacoba 70 kg. en 4 m.; Anne Ma rie 250 kg. en 5 m.; Rein 100 kg. en 5 m.; Victoria 140 m. en 4 m.; Stern 200 kg. en 7 m.; Hermina 4 100 kg. en 4 m., een trek kwijt; Trijntje 50 kg. en 1 m., pech gehad; Alice 200 kg. en 5 m.; Willy Alida 200 kg. en 5 m.; Gerda Marianne 100 kg. en 4 m.; Prins Beatrix 200 kg. en 5 m.; Twee Ge zusters 300 kg. en 8 m.; Willem 120 kg. en 5 m„ een trek kwijt; Wiron 1 140 kg. en 4 m.; Arendje 180 kg. en 6 m.; Jacoba 200 kg. en 6 m. vis en 3 kabeljauwen; Kon. Juliana 200 kg. en 7 m.; Zeearend 160 kg. en 6 m.; Jana 160 kg. en 6 m.; Alida Jacoba 200 kg. en 10 m.; Pieter Jacob 200 kg. en 5 m.; Hendrikje 120 kg. en 6 m. boks in de last; Twee Gebroeders 120 kg. en 4 m.; Emisel 160 kg. en 6 m.; Corry 200 kg. en 5 m.; Arend Willem 160 kg. en 5 m.; Hoop 1 weinig te melden, pech gehad; Hoop 2 160 kg. en 6 m.; Vios 240 kg. en 9 m.; Heemstede thuisvarende; Magda 120 kg. en 6 m.; Nehim 2 200 kg. en 6 m.; Nehim 3 240 kg. en 5 m.; Nehim 4 200 kg. en 5 m.; Vier Gebroeders 250 kg. en 4 m.; Tiny Dieuw 100 kg. en 4 m. vis en 4 kabeljau wen; Jan Willem 200 kg. en 5 m. vis. Wat er vandaag was De trawler „Klaas Wijker" (van 31 maart) kwam vannacht binnen en voerde aan: 150 kisten schelvis, 300 haring, 200 makreel, 110 zwarte kool, 70 gul en kabeljauw, 130 open wijting, 70 dichte wijting, 10 diverse en 250 stijve kabeljauwen. De SCH 135 bracht aan de wal 75 kisten schelvis, 45 haring, 115 makreel, 120 wijting 10 wolf, 45 ijskabeljauw, 15 divejse en 150 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kotters Verder kwamen nog binnen 4 loggers en 8 kotters, die 5000 kg tong, 50 stijve kabel jauwen en 450 schol losten. Naar het buitenland Voor grote rijen kabeljauw bood de ex port 128148, kleine rijen deden 55 72 en de kisten grote kabeljauw brachlen 164196 en kisten kleine kabeljauw 116140 op. De middel schol noteerde 5060, de zetschol 5062. Schol I ging weg voor 4055. Grote tong voor 2,502,60. De middel. De middel tong bracht het tot 2,12f 2,20 en de kleine tong tot f 2,352,45. Tong I leverde 3,50—33,70 op en tong II 2,90, alles per kilo. Wat het binnenland kocht De zwarte kolen deden vanmorgen voor de binnenlandse handel 4256, de grote gul 3937, de middel gul leverde 37 op en de torren eveneens 37. Voor leng werd 7478 geboden en de wijting noteerde 2025. De grote schol liet men voor 38, de grote middel schol voor 33— 38 en de kleine middel schol deed f 33 41. De pennen leverden 41—35 op, braadjes 35—41. De schol II deed 27 36, de schol III 13f 21. Voor haring werd 1622 geboden en voor makreel 14—21. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba, 15 kg. en 6 m. vis; Arendje Jacoba, 3 m. vis, geen tong; Anne Marie, 4 m. vis, geen tong; Rein, 5 m. vis, geen tong; Nehim 3, 15 kg. en 5 m. vis: Victoria, 4 m. vis, geen tong; Stern, 10 kg. en 8 m. vis; Arie, 25 kg. en 3 m. vis; Willy Alida, 3 m. vis, geen tong; Gerda Marian ne, 4 m. vis, geen tong; Prinses Beatrix, 5 m. vis, geen tong; Twee Gezusters, 10 kg. en 7 m. vis; Zeearend, 80 kg. en 2 m. vis: Hermina 4, 4 m. vis, geen tong; Willem, 4 m. vis, geen tong; Arendje, 15 kg. en 5 m. vis; Wiron 1, 15 kg. en 3 m. vis; Jacoba, 4 kg. en 6 m. vis; Kon. Juliana, 10 kg. en 4 Ter gelegenheid vain het 12i/2-jarig be staan van de Beverwijkse klaverjasclub „De Vriendenkring" werd dinsdagavond in het clubhuis café „Appeldoorn" een druk bezochte receptie gehouden. De voorzitter de heer J. v. d. Ham toonde zich hierover ten zeerste verheugd. Hij deelde mede dat het de vereniging zeer goed gaat en dat het ledental de laatste maanden is verdub beld. Een groot aantal sprekers voerden het woord en allen wezen op de goede geest in de vereniging. Ter viering van dit jubi leum weird een toernooi gehouden, waar van op deze avond de prijsuitreiking aan de winnaars plaats vond. De eerstaankomende vereniging was Geel-Zwart 26474 pnt.; 2 Ons Genoegen A 26285 pnt.; 3 't Centrum A 25973 pnt.; 4 't Centrum B 25891 pnt.; 5 Vier Azen (Haarlem) 25.700 pnt. Ook de mamseniprijs was voor laatstge noemde vereniging met 16 stuks. Mevrouw Lotman-Bottelier ('t Centrum) behaalde de koppelprijs. Groen en Tervoort kampioen van „Never Down" De kampioenen van de R.K. bridgeclub „Never Down" -zijn bekend geworden. De heren W. Groen en A. Tervoort toonden zich met 452.36 de sterkste. De eindstand in groep A werd hierdoor: 1 W. Groen-A. Tervoort 452.36; 2. H. Duin-Ponein 432.34; 3 mevr. Beerman-Eggenmont 401.57; 4 Fluitman-Beerman 399.41; 5 Schram-Kuys 394.02; 6 mevr. Groen-J. Schaaper 392.65; 7 H. Maks-C. Ponein 387.32; 8 Schuyt Sr.- Hoogland 335.12. Groep C eindigde als volgt: 1 dr. Verse- lewel-dr. Vos 454.63 (kampioen); 2 Tim- mer-Willems 441.18; 3 P. Schmitt-Franke- mölle 418.95; 4 Boerlage-Boerlage 388.16; 5 Mohr-Vendel 385.59; 6 Korte-Gerritse 349.78; 7 Sc'haaper-Griensrveen 347.59; 8 heer en mevr. Bolliger 336.88. De B-groep speelt nog één wedstrijd. De stand is thans: 1 v. Kampen-Schuyt Jr. 437.09; 2 dames Sohaap-Schaaper 430.97; 3 Admiraal-Kramer 405.96; 4 H. Schmidt- Tesselaar 405.16; 5 Gebr. Zwager 399.60; 6 Hoogerheyde-Witlox 390.16; 7 J. Huls- J. Hamers 388.89; 8 heer en mevr. Braun 372.77; 9 mevr. Kramer-Korsman 369.84. „Strandmeeuwen" klaverjasten De Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" heeft de onderlinge com petitie voortgezet met de volgende uitsla gen: 1 L. Schelvis 4777 pnt.; 2 G. Postma 4401 pnt.; 3 J. v. d. Mey 4118 pnt.; 4 B. Groosjohan 4116 pnt.; 5 mej. G. v. d. Mey 3949 pnt.; 6 A. Brasser 3907 pnt.; 7 A. de Blok 3870 pnt.; 8 mevr. v. d. Mey 3855 pnt.; 9 mej. L. Paap 3795 pnt.; 10 mevr. Seyse- ner 3793 pnt.; 11 mevr. Bol 3682 pnt.; 12 mevr. de Boer 3379 pnt. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de R.K. „Volksbond", thans de Katholieke Arbeiders Beweging, kring Vel- sen-Noord, wordt zaterdagmiddag in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat van vier tot zes uur een receptie gehouden. Zondagmorgen is er een plechtige Hoog mis in de parochiekerk, opgedragen door rector J. Th. M. Kraakman. Des avonds wordt in het St. Josephhuis de eerste van de drie feestavonden gehou den. „Kennemerland"-renners boekten succes Enige leden van de rennersclub „Ken- nemerland" hebben met succes deelgeno men aan verschillende wedstrijden. Jan Groot en Dick de Ruiter eindigden in de ronde van Aarle-Rixel resp. op de vijfde en zesde plaats. In de ronde van Moer gestel finiste Ab. Geldermans samen met v. Brand uit Schijndel als eerste, Coen Niesten en Chris de Nijs eindigden op de vijfde en zesde plaats. Op vrijdag 27 april wordt door de Velser Gemeenschap de tweede begroetingsavond voor „nieuwe" Velsenaren gehouden in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost. Na een begroetingswoord uit het college van B. en W. zal de heer A. D. Dijkstra wederom iets vertellen uit de historie van Velsen en na een muzikaal intermezzo door mevrouw C. Meijer-Gootjes en de heer Jene Meilof zullen ir. D. N. Dammers, de directeur van Openbare Werken en J. H. v. d. Burg, de directeur van de Plantsoe nendienst iets vertellen over de groei, de uitbouw en de recreatie in de gemeente. De voorzitter van de Velser gemeen schap, de heer J. v. Os v. d. Abeelen ver telt na de pauze over het werk van de geemeenschap en Thomasvaer en Pieternel zullen op rijm deze avond afronden. Ter gelegenheid van het vijfenzestigjarig bestaan van de Christelijke Jongemannen Vereniging „Philadelphia" te Velsen-Noorct zal zaterdagavond 21 april te acht uur een dankdienst worden gehouden in het Her vormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat. In deze bijeenkomst, die voor iedere be langstellende vrij toegankelijk zal zijn, treedt als spreker op ds. J. Achtereek uit Amsterdam. Vocale medewerking verleent het Crosskwartet, eveneens uit Amster dam. m. vis; Alida Jacoba, 10 kg. en 5 m. vis; Hendrikje, 6 m. vis, geen tong; Emisel, 5 m. vis geen tong; Arend Willem, 30 kg. en 5 m. vis; Corry, 5 m. vis geen tong; Hoop 1, 4 m. vis geen tong; Hoop 2, 10 kg. en 4 m. vis; Vios, 10 kg. en 8 m. vis; Heemstede, 4 m. vis geen tong; Magda, 5 kg. en 5 m. vis, een trek kwijt; Nehim 2, 2 kg. en 5 m. vis; Nehim 4, 2 kg. en 5 m. vis; Klaas Jr., 3 kg. en 5 m. vis; Vier Gebroeders, 5 m. vis geen tong; Tinny Dieuw, 15 kg. en 2 m. vis; Jan Willem, 15 kg. en 6 m. vis. Binnengekomen schepen IJm. 85 Bergen, 54 Swift, 53 Heemstede, 239, 318, 213, 226, 205,-202, 206, 241, 249, 322; KW. 15, Rijnmond 4, 37 Nederland 6; Sch. 135 Cornelia Maria, U.K. 115, 194, 93, 78, 70, 94, 264, 200, 99, 16, 48; H.D. 49, 135, 14, 67; T.X. 36. Vertrokken schepen IJm. 28 Amsterdam, 116 Eveline, 54 Swift, 75 Gorredijk, 221 Wiron 3, 226, 239. 249, 205, 206, 241, 318, 322; KW. 129 Balie, 78 Excelsior 2, 168 Eendracht, 9 Hubertha Gerarda; H.D. 79 Drie Gebroeders; U.K. 93, 194, 78, 94, 115, 99, 200, 264, 32; W.R. 50; R.O. 25 naar de sloop; 2 Dolfijn; O. 283 (Belg) MOSKOU (AFP/Reuter). De Sovjet- bioloog Trofim Lysenko, is op zijn verzoek ontheven van zijn functie van president van de Sovjet-Russische Lenin-academie van landbouwwetenschappen, zo meldt het Sovjet persbureau Tass. Professor Lysenko wordt als hoofd van de Academie opge volgd door Pavel Lobanov, die sinds mei vice-premier is geweest en met landbouw kundige zaken was belast. In deze hoeda nigheid wordt hij opgevolgd door Vladimir Matskevitsj. Professor Lysenko was Stalins „dicta tor op het gebied van de erfelijkheidsleer" en heeft sedert de dood van Stalin aan critiek bloot gestaan. Hij is gekritiseerd wegens belemmering van de Sovjet-Rus sische wetenschappelijke vooruitgang. Het teken voor aanvallen in de pers op sommi ge zijner opvattingen werd gegeven toen de eerste partij-secretaris Kroesjtsjev hem zijdelings critiseerde. De stelling van Ly senko in augustus 1948, dat zijn opponen ten „een verkeerd biologisch en ideolo gisch standpunt innemen" op het terrein van de erfelijkheidsleer en de agrarische wetenschappen heeft belangrijke gevolgen in de Sovjet-Unie gehad. Een aantal voor aanstaande geleerden werd ontslagen en sommige instellingen werden als gevolg van de critiek van Lysenko gesloten. (United Press) T. D. Lysenko bracht in de wetenschappelijke wereld een gewel dige beroering teweeg door te stellen, dat in de genetica de omgeving van groter in vloed is dan de erfelijkheid. Dit stond in lijnrechte tegenstelling tot de erfelijkheids- wetten van Mendel, die de gehele Westerse wetenschappelijke wereld aanvaardt. Zijn stellingen pasten volkomen in de onder Stalin gevolgde partijlijn. Toen zijn theorie in de Sovjet-Unie gepropageerd werd, wa ren er vrij veel Russische geleerden, die zich onomwonden tegen deze denkbeelden uitspraken. Hoewel formeel een vrije we tenschappelijke discussie werd toegestaan, werden toen toch tal van geleerden, die het niet met Lysenko eens waren, ontsla gen. Lysenko entte de principes van de marxistische wetenschap op de biologie. Hij leerde, dat verkregen eigenschappen dat wil zeggen eigenschappen, welke men na de geboorte krijgt erfelijk kunnen worden en dat dus de omgeving en niet de erfelijkheid het meest bepalende element is in het vaststellen van hoe het le ven hoe de soorten door de generaties heen verandert. In 1939 verschenen publicaties over Ly senko. Het Sovjettijdschrift „Socialistische Landbouw" schreef in dat jaar, dat Lysen ko „het dialectisch materialisme gebruikt bij de benadering van het probleem van de metamorphose en de erfelijkheid". Lysenko maakte zijn theorie dienstbaar aan de grote campagne in de Sovjet-Unie om de voedselproductie uit te breiden. In koude of onvruchtbare gebieden in Sibe rië werd op honderdduizenden hectaren graan uitgezaaid of geplant in overeen stemming met de theorie, dat hieruit graansoorten zouden ontstaan, welke be stand zouden zijn tegen koude en droogte. Gezien de geringe stijging van de graan opbrengst in de Sovjet-Unie en de scherpe critiek, die reeds geruime tijd door Sovjet-leiders op de daar gevolgde land bouwpolitiek is uitgebracht, mag men aan nemen, dat deze proefnemingen een mis lukking zijn geworden. Vorige week deelden geleerden in Mos kou mee, dat Nikolai Vavilov, die Lysenko's theorie heftig bestreed en uit de gratie ge raakte, posthuum gerehabiliteerd is. Vavi lov overleed in 1941. Hij was in de derti ger jaren president van de Sovjet-acade mie van landbouwwetenschappen. Vorig jaar zond radio-Moskou een verslag uit van Britse geleerden, volgens welke de theorieën van Lysenko in Engeland ondeug delijk waren gebleken. De Australische Davis Cup-speler uit vroegere dagen, Ken McGregor, die in 1953 professional werd, wil weer amateur worden. Hij heeft dit gevraagd aan de Zuid-Australische Tennisbond. McGregor, die goede zaken doet in Adelaide, is het maken van professional-trips beu. De bedoeling van McGregor is, dat hij af en toe weer aan toernooien deelneemt. De normale gang van zaken bij dergelijke gelegenheden is, dat de aanvraag met of zonder aanbeveling wordt doorgezonden naar de Australische Tennisbond, die een definitieve beslissing neemt. «xxxKxxoooutxxjou^^ r njL WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE mS i

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3